PDA

View Full Version : για την αποβαση στο MUGELLO



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/02/2004, 17:03
μηλωντας με τον παναγιωτη πατακια υπευθηνο του μοτο, μου ειπε αστιευωμενος οτι με το ρηθμο που δηλωνονται συμετοχες θα ναυλοσουμε δικο μας καραβι να μας παει. φετος μετα την περσινη επιτυχεια που ειχε η εκδρομη σχεδων ολοι οι περσινοι μαζι με την παρεα τους δηλωσαν να πανε, και πολλοι που ειχαν διαβασει στο περιοδικο και ειδαν φωτο. βλεπω να κανουμε ελληνικη κερκιδα. θα κυκλοφορουμε στην φλορεντια και θα κανουμε την ελληνικη τοπικη διαλεκτο. περιση στην πιστα που ημασταν 2-4 μαζι σκαρφαλομενοι στο συρματοπλεγμα και ουρλιαζαμε, μας ρωτησε ενας τυπος, βλεποντας τα κρανοι απο που ηρθαμε με της μηχανες. ηταν ισπανος και ειχε ερθη με γρουπ με πουλμαν απο την χωρα του. οταν του ειπαμε απο ελλαδα και ειδε και της γυναικες μας μαζι, δεν το πιστευε. παντως παιδια μου εκανε εντιποση το εξεις. διπλα στους οπαδους του ροσσι ηταν οι οπαδοι του μπιατζι και διπλα διαφορων οδηγων οπαδοι. καθε ενας απο αυτους ουρλιαζε για το ιδαλμα του, και δεν ετρεχε τιποτα ουτε φασαριες ουτε τιποτα. και ειναι φανατικοι. οσο και οι << φιλαθλοι >> στα ελληνικα γηπεδα. ο φιλος μου φορουσε μπλουζα του ροσσι και ηταν μπροστα στην κερκιδα του μπιατζι μαζι με τους οπαδους του και ουρλιαζε βιβα ροσσι βιβα ροσσι. εγω οταν δεν αντεχα αλλο τον ηλιο εκατσα σε ενα κιοσκι κατι γερμανων ντουκατιστι και φωναζα απο εκει καθε φορα που περνουσε ο ροσσι. μεχρι και με κερασαν και μπιρα!!!!! .....ακριβως οπως γινετε και στην ελλαδα δηλαδη. και εδω αν πηγενα στους ολυμπιακους και φωναζα παο παο θα με κερνουσαν........... μπιρα....:rotflmao:
:beer: παντως μου ειπε οτι και απο αυτο το φορουμ υπαρχουν ατομα που δηλοσαν συμετοχη. για να βλεπω παρουσιες.
γιωργος και κατερινα.
και τα αρκουδακια μας γιαννης, τασος, νικος. ατομα 5
μοτο.
ZZR 1100
GILERA 500 NEXOYS
GILERA VX 125.

flavor
26/02/2004, 18:18
ακριβως οπως γινετε και στην ελλαδα δηλαδη. και εδω αν πηγενα στους ολυμπιακους και φωναζα παο παο θα με κερνουσαν........... μπιρα....

μπύρα μέτα κλωτσοπατινάδας θα σε κερνάγανε φίλε μου εδώ πέρα οι κανίβαλοι
πάντως οι ducatisti είχανε οργανώσει τρελή κερκίδα πέρυσι στο mugello.ούτε η θύρα 7 δεν οργανώνει τέτοια κερκίδα.. τύφλα να έχει ο τσουκαλάς.

με το ανταγωνισμό βέβαια που αναμένεται φέτος και το όλο φανατικό κλίμα που δημιουργείται ανάμεσα στους οπάδους των οδηγών & εταιριών σύντομα θα δούμε και στους αγώνες μοτοσυκλέτας φαινόμενα χουλιγκανισμού των γηπέδων.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/02/2004, 20:35
δεν νομιζω τουλαχιστον για αρκετα χρονια ακομα. δεν ξερω αν εχει παει καμια φορα αλλα νομιζα οτι ειμαι σε αλλον πλανητη. στην αρχη οταν πηγαμε με τα μπλουζακια του ροσσι αναμεσα τους φοβομουνα. αλλα ειδα οτι ακομα και παρεες μεταξι τους ειχαν διαφορετικες προτιμησεις και ομως τα πιναν μαζι κα φωναζαν μαζι. ειναι διαφορετικη νοοτροποια? εχουν καλυτερη παιδια? δεν ξερω, αλλα ειναι αξιο λογου το πως πιραζοντε μεταξι τους και δεν τρεχει τιποτα.
γιωργος:beer: :sun:

cityfly
27/02/2004, 10:41
μάλλον είναι η κοινή τους "αρρώστεια" που τους ενώνει και όχι η παιδεία,
μάλλον γουστάρουν μεν ένα οδηγό αλλά κατά βάση γουστάρουν τη μοτοσυκλέτα και το θέαμα, και αυτό το προσφέρουν όλοι οι οδηγοί και όλες οι μοτοσυκλέτες

illuminatios
27/02/2004, 14:09
Αν και εχω κλεισει για 2/5 Ισπανια,Χερεθ.... μπορω να εχω προγραμμα για το Μουγκελο??παρακαλω....!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
27/02/2004, 14:25
το ταξιδη ξεκινα στης 3 ιουνιου ημερα πεμπτη, το καραβι φεβγει απο πατρα αν δεν κανω λαθος στης 4 το μεσιμερι και φτανει ανκονα την παρασκευη το μεσιμερι ταξιδη 22 ωρες που δεν της καταλαβενεις πως περασαν. σαββατο βλεπουμε οσοι θελουμε τα δοκιμαστικα, και οσοι δεν θελουμε βολτα στην φλορεντια (ολλα τα λευτα), κυριακη αγωνας, δευτερα σιγα σιγα την κανουμε για το καραβι που φεβγει δευτερα μασιμερι και τριτη μεσιμερι ( δυστιχως ) ελλαδα αχχχχχχχχχ κρυμα..... ολα τα ωραια πραγματα τελιωνουν καποια στιγμη....ωωωχχχχχχχχ ................ παιδια ποτε ειναι το μουτζελο του 2005 ξερει κανεις να δηλοσω σημετοχη?
παντος το μοτο θα διοργανοσει απο οτι ξερω και τον αυγουστο ταξιδη στην τσεχια στο μπρνο για να δουμε και εκει τους αγωνες...VIVA MOUGELLO οι γρεκο βερεμενοι σου ερχονται.....VIVA MPRNO....οι τρελαμενοι σου ερχονται. οεοεεεεοεοεοεοεεεεεε.
γιωργος:rotflmao: :lol: :cool: :sun:

easyrider
27/02/2004, 21:50
επειδη money moves the world around ;) ξερει κανεις τι τιμες παιζουν? :confused: γιατι ψηνομαι στο grill...:smokin:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
28/02/2004, 22:14
550 ευρωπουλα οδηγος και μοτο. καραβι μετ" επιστροφης καμπινα, 3 διανιχτερευσεις στην φλορεντια, εισιτιρια πιστας σαββατο και κυριακη. συνοδιγος 50 ευρω λιγοτερα. αυτα πανω κατω θα παιξουν απο οτι λεει ο πατακιας. περιση ηταν 540-480 φετος η τα ιδια η λογο αυξησης στα καραβια καμια 10ρια ευρω παραπανω.

afrotwin
01/03/2004, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
550 ευρωπουλα οδηγος και μοτο. καραβι μετ" επιστροφης καμπινα, 3 διανιχτερευσεις στην φλορεντια, εισιτιρια πιστας σαββατο και κυριακη. συνοδιγος 50 ευρω λιγοτερα. αυτα πανω κατω θα παιξουν απο οτι λεει ο πατακιας. περιση ηταν 540-480 φετος η τα ιδια η λογο αυξησης στα καραβια καμια 10ρια ευρω παραπανω.


ela giagia arkouda ta 8eloume ola leptomeros perisi posa xalases
isitiria toso
ipnos toso
fagito toso
klp
episis ti xartia xriazonte
an exoume palia taytotita pername italia i prepi na vgaloume kenouria?
ke genika ti alo xriazomaste san eksoplismo
ante piges ta ides ke kseris
pes mas ta ola

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/03/2004, 22:31
αν δηλοσεις συμετοχη με το μοτο ειναι 540 ευρω εισιτιρια μετ επιστροφης με καμπινα εσυ σε 4κληνη και η μοτο. 3 διανηκτερευσεις, και εισιτιρια για την πιστα το σαββατο στα δοκιμαστηκα και την κυριακη στον αγωνα. και κατα 50 ευρω φτηνοτερα ο συνοδιγος. εκει πρεπει να υπολογησης οτι θελης. για φαγιτο απο την στηγμη που θα μπης στο καραβι την πεμπτη το μεσιμερι μεχρη την τριτη που θα ξαναβγης απο το καραβι στην ελλαδα περιπου 100 ευρω για φαγιτο και καφεδες. 30 ευρω διοδια στην ιταλια. 500 χιλομετρα βενζηνη με 1.05 το λιτρο. εγω εδωσα συνολικα για ολες της διαδρομες που εκανα περιπου 35 ευρω για βενζινη αλλα εκανα πανω απο 500 χλμ. μετα ειναι ιδανικα να παρεις διαφορα πραγματα. η κατερινα πηρε αρωματα σε μεγαλες σησκευασιες απονιμα απωματα που στην ελλαδα δεν θα τα πλησιαζε 7 αρωματα αξιας στην ελλαδα περιπου 1150 ευρω με 210 ευρω. γιαλια γκουστι εγω αξιας στην ελλαδα 380 ευρω με 120 ευρω-10% εκπτωση και της κατερινας αρμανι με130-10%. αγωρασα διερουμενη φορμα δερματηνη με επενδιση εσωρερικη που αφεριται σπιντι στην ελλαδα το προηγουμενο μοντελο (γιατι αυτο που πηρα δεν ειχε ερθη ακομα) ειχε 1200 ευρω την πηρα 650. μποτες αλπαινσταρ το μοντελο που παρουσιαστηκε στην ελλαδα απο την διαφιμηση του του μπιατζη τον αυγουστο γιατι δεν υπηρχε στην ελλαδα ακομη 180 ευρω ενω εδω ηρθαν με πανω απο 400. τα κρανη (δεν πηρα τις αραι εχουν 450 με 550 ευρω αυτα που κηκλοφορουν και στην ελλαδα ενω αυτα που θα ερθουν γυρο στα 900. δηλαδη μπορεις να παρεις αυτο που εχουν τωρα στην ελλαδα σαν τελευτεο μοντελο με τα μισα λευτα εκαι γιατι για αυτους ειναι παλιο μοντελο. νταινεσε φορμα ολοσομη του κατοχ με καμπουρα 450 ευρω. και δεν πεζοντε γενικα οι τιμες . σε οτι εχει σχεση με την μοτο και οχι μονο. για να καταλαβης στα πανερια τυπου μοναστιρακη μπορεις να παρεις με 15-20 ευρω παντελονια και μπλουζακια που στην ελλαδα τα αγωραζης στο κολονακι και σου πιανουν τον κολο....νακι σουτσαμπα γιατι ειναι περσινα μοντελα για αυτους. φετος εχω παρει παραγκελιες απο φιλους να τους φερω πραγματα. τελως παντων αν πας μονος σου θελεις 550+100+30+35= 700 ευρωπουλα χωρις ψωνια. εμενα δυστηχως η ευτυχως οπως το παρει κανεις με τα ψωνια και 2 ατομα μου εφιγαν 3500 ευρω. αλλα γυρισα με ενα τριβαλιτσο και ενα μεγαλο τανκ μπανκ φισκα. για να καταλαβης δεν ειχε χορο για να βαλουμε ουτε ενα σακουλακι πατατακια και για να χωρεση του καναμε τριπα να φυγη ο αερας. και αν και καυσονας φορουσαμε τα δερματινα με της επενδισεις γιατι δεν ειχαμε που να της βαλουμε και τα ειδαμε ολα απο την ζεστη. τωρα ομως ξερουμε θα φορεσουμε ελαφρα ρουχα φτηνα και θα παρουμε μονο μια αλλαξια μαζι μας και φτανει. εχουμε κατι δερματινα φτηνα για μοτο και αυτο περισοτερο για να μας προστατευσει απο τον αερα και τα ζωηφια. και για να εχουμε χορο για αγωρες. χρηαζεσε μονο ταυτοτητα και παλαιου τυπου κανει αρκη να μην ειναι κομενη (οπως οταν παντρεβεσαι) και πρασινη καρτα απο την ασφαλεια της μοτο. καλο ειναι αν η ταυτοτητα σου ειναι πολυ παλια η να βγαλης αλλη, η να βγαλης διαβατιριο. για να μην πεσης σε κανενα μαλακα. επισης αν η πινακιδα δεν ειναι στην θεση της και την εχεις απο κατω στην ροδα αν τυχη και σε πιασουνε ειναι 150 ευρω το προστημο πληρονετε επι τοπου και γενικα ολες οι κλισεις πληρωνοντε επι τοπου για μικροποσα. οι ιταλοι δεν μηλανε πολυ τα αγλικα αλλα μην εχεις προβλημα. εγω ελεγα πρεγκο ιο γρεκο νο παρλαρε ιταλιανο και καταλαβεναν οτι ειμαι ελληνας και τσακιζοντουσαν να με εξυπιρετησουν. εχω γραψει για αυτο το θεμα σε αλλο ποστ. αν εισαι διατεθημενος να χαλασης 700 ευρω για το μουτζελο θα ειναι μια εμπιρια αξεχαστη θα εχεις να το λες στα παιδια σου και στα εγγονια σου. και μονο η παρεα που θα ειναι μαζι σου τοσα ατομα θα σε κανουν να ζησης ονειρεμενες στηγμες, και θα θελης να πας και του χρονου. 5 μερες στο μουτζελο αξηζουν για εμενα σαν 15 ημερες στο πιο ομορφο μερος της ελλαδας.

afrotwin
04/03/2004, 00:03
re file giagie arkoude sou zitisame na mas pis ta eksoda tou taksidiou ke esi mas ipes pos agorases tin prika sou
:lol: :lol: :lol:
ke entaksi 700 euro den ine pola lefta siga ti ine 240.000 drx
ala aprogramatista den ta dinis efkola
ase pou ta dino se ena alvano ke ka8arizi tin pe8era mou xaxaxaxaxaxaxaxa
ke episis den 8a 8eloume na ksodepsoume ke kana fragko ekstra diladi as min ipervaloume ala ta dipla ta 8es sto xalaro :lol:
ke ine diskolo na ksodepsoume tosa lefta gia ton en8ousiasmo sou
8a sou po oti an se endiaferi to taksidi genikos me 400euro pas praga 5 meres
tespa kalo taksidi sou efxome

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
04/03/2004, 03:59
δεν ειναι αποαρετιτο να ξοδεψεις τα διπλα ουτε και πανω απο τα 700 ευρο αν δεν ψωνισης. ενα παλικαρι απο την παρεα μου με τα απαρετητα ηταν κατω απο τα 700 και το φχαριστηθηκε χωρις να στεριθη τιποτα, σου τα εβαλα πλουσια. τωρα που εχουμε μαθη και της τριπες της σωστες για μασα δεν σου λεω τιποτα. τον αυγουστο θα παμε να ειμαστε καλα και τσεχια με την μοτο μας μαλων παλι με το μοτο για τον αγωνα στο μπρνο. εκει ειναι 650 ευρω το ατομο και μοτο. αλλα θα ειναι παλι τα εισιτιρια και του καραβιου και του αγωνα και το ξενοδοχειο με 5 διανιχτερευσεις οπως λεει ο πατακιας. σου εγραψα το τι αγωρασα για να καταλαβης οτι πρωτον εδω μας κλεβουν μπροστα στα ματια μας και δευτερον οτι αντι να αγωρασης απο ελλαδα καποια πραγματα πχ 2000 ευρω πηγενης ιταλια τα αγωραζης απο εκει πιο φτηνα και κανεις και την βολτα σου.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
05/03/2004, 02:09
κατ αρχην τωρα που το σκευτικα δεν ζηταω να πληροση κανεις 700 ευρω για τον δικο μου ενθουσιασμο, αν ομως τα δη αυτα που ειδα και εγω θα ενθουσιαστη. και δευτερον οταν λες 400 ευρω για 5 μερες στην πραγα τι ειναι μεσα? εισιτιρια καραβιου?
εισιτιρια οδηγου και μοτο στο καραβι μετ επιστροφης?
ξενοδοχειο?
γιατι οπως εχω ξαναγραψη εγω ταξιδευω παντα με την γυναικα μου, και προσοπικα δεν εχω προβλημα να κοιμαμαι σε σλιπικν μπανκ και να κανω μπανιο με κρυο νερο απο την βρυση. της γυναικες ομως? αυτες θελουν τουαλετα, δεν μπορουν σαν εμας στον δρομο να κανουν τις αναγκες τους. θελουν να κανουν ενα ντουζ, να φτιαχτουν, να χτενιστουν, εχουν προβληματα υγειηνης, δεν ειναι ευκολα για αυτες. θα μπορουν να τα εχουν με 400 οδηγος+400 ευρω συνοδηγος? η θα ταλεποριθουν και θα μας βρηζουν απο την πραγα μεχρη την ελλαδα?