PDA

View Full Version : Βιδα + Παξιμαδι = Love ?



sadengr
12/10/2005, 13:18
Ρε παιδια πώς θα μπορεσω να σιγουρεψω 2 παξιμαδια απο το να ξεβιδωθουν και να χασω τη βαλιτσα μαζι με την βαση της απο τη σχαρα;

Κατι εχω ακουσει για logo, locktight, ή τι αλλο?

Σκοπος βεβαια ειναι να μην κολλησει μονιμα η βιδα σε περιπτωση που θα θελησω να ξεβιδωσω τη βαση απο τη σχαρα.

Multi-Duc
12/10/2005, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Ρε παιδια πώς θα μπορεσω να σιγουρεψω 2 παξιμαδια απο το να ξεβιδωθουν και να χασω τη βαλιτσα μαζι με την βαση της απο τη σχαρα;

Κατι εχω ακουσει για logo, locktight, ή τι αλλο?

Σκοπος βεβαια ειναι να μην κολλησει μονιμα η βιδα σε περιπτωση που θα θελησω να ξεβιδωσω τη βαση απο τη σχαρα.

Den xerw poio akrivws paximadi ennoeis alla sythithws ekei pou den kanei douleia to loctite tote ena paximadi asfaleias i ena diplo paximadi einai mia kalh lysh.

hope this helps

;)

maintenance
12/10/2005, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Ρε παιδια πώς θα μπορεσω να σιγουρεψω 2 παξιμαδια απο το να ξεβιδωθουν και να χασω τη βαλιτσα μαζι με την βαση της απο τη σχαρα;

Κατι εχω ακουσει για logo, locktight, ή τι αλλο?

Σκοπος βεβαια ειναι να μην κολλησει μονιμα η βιδα σε περιπτωση που θα θελησω να ξεβιδωσω τη βαση απο τη σχαρα.




Εχεις υπ όψιν σου για τα "αυτοασφαλιζόμενα" παξιμάδια;
Υπάρχουν και οι ροδέλες "γκρόβερ".



:wave2:

stefanos
12/10/2005, 13:46
Υπάρχει locktight σε διάφορες διαβαθμίσεις σκληρότητας,
πράγμα το οποιό δεν γνωρίζει εμφανώς η Honda και έτσι την έσφαξα την βιδούλα του γραναζιού προκειμένου να την βγάλω και άντε τώρα να βρώ άλλη.

sapila racing
12/10/2005, 15:12
Οι λύσεις που αναφέρθηκαν πρέπει να σε καλύπτουν.

Για Loctite: Μπλε συσκευασία --> Η βίδα μπορεί να ξαναβγεί
Κόκκινη " --> Η βίδα ΔΕΝ ξαναξεβιδώνει ΠΟΤΕ

sapila racing

sotpag
12/10/2005, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οι λύσεις που αναφέρθηκαν πρέπει να σε καλύπτουν.

Για Loctite: Μπλε συσκευασία --> Η βίδα μπορεί να ξαναβγεί
Κόκκινη " --> Η βίδα ΔΕΝ ξαναξεβιδώνει ΠΟΤΕ

sapila racing


σωστα αν και υπαρχει και πρασινη
Όταν βαζεις Loctite για να ξεβιδωσει αρκει ανα καλο ζεσταμα αν το επιτρεπουν οι συνθικες

xtzanos
12/10/2005, 16:10
Mπορεις να τα συρματασφαλίσεις ή να δοκιμασεις αντι για loctite μανο (ναι, ναι αυτο που βαφεις τα νυχακια σου όταν δεν σε βλέπουν οι άλλοι)


25979

IMPETUOUS
12/10/2005, 16:13
Πολλοι τροποι υπαρχουν φιλε μου και μερικους που μπορω να σκεφτω ειναι οι παρακατω
-Παξιμαδια ασφαλειας και καλυτερα INOX για να ξαναλυθουν
-Loctite 242 ασφαλιστικο σπειρωματων
-Τα γκροβερ
και τελος αν περασεις στην ιδια βιδα δυο παξιμαδια απλα και τα σφιξεις μεταξυ τους