PDA

View Full Version : Yamaha Crypton R ( ή όπως αλλιώς λέγεται)



zannisvel
19/12/2013, 12:49
Καλημερα σε ολους!!! Σας εχω ενημερωσει και στο παρελθον για τις μηχανολογικες μου ανησυχιες.
Λοιπον για να μπουμε στο ψητο και να μην σας κουραζω.

Ενας φιλος εχει το εν λόγω παπι και το κυκλοφορουσε χωρις λαδι και φυσικα εγινε το κακο. Τωρα χρειαζεται καινουριο κυλινδρο και πιστονι. Ο μηχανικος του ζητησε κοντα 300 euros. Αγορασε yamaha ανταλακτικα για 70 euros και θελει να το αλλαξουμε παρεα. Εψαξα απο εδω και απο εκει και φαινεται αρκετα απλο.

Η ερωτηση ειναι εκτος απο αλλαγη κυλινδρου, πιστονιου, φλατζων και ρυθμισμα στις βαλβιδες, θελει κατι αλλο?


edit: Εννοωντας οτι ξεχναω κατι για τη συγκεκριμενη εργασια? Δεν εννοουσα να "μυρισετε" δαφνη και να μαντεψετε αν εχει και καποιο αλλο προβλημα.
:beer:
Thaks in advance guys!!

MikeG
19/12/2013, 12:55
Yamaha ή Kawasaki ?

zannisvel
19/12/2013, 12:58
Yamaha ή Kawasaki ?

Sorry, Crypton ειναι το παπι.:confused:

Δεν τα εμαθα ποτε αυτα....

SHOOTER045
19/12/2013, 14:18
μπορει να βροντηξε και η μπιελα
ρουλεμαν αυτης Χ2 και ανοιξε κλεισε η καινουργιο-κομπλε στροφαλο

zannisvel
19/12/2013, 15:18
μπορει να βροντηξε και η μπιελα
ρουλεμαν αυτης Χ2 και ανοιξε κλεισε η καινουργιο-κομπλε στροφαλο
δηλαδη μπορει να χρειαστει και 2 ρουλεμαν για τη μπιελα?
Και τι εννοεις ανοιξε κλεισε η καινουριο στροφαλο?

Για να φτασεις στα ρουλεμαν της μπιελας πρεπει να λυσεις ολο το καρτερ ετσι δεν ειναι?

toyar
19/12/2013, 17:03
καλα κυλινδροπιστονο......
κεφαλη, στροφαλομπιελα, σασμαν δεν καταλαβαν τιποτα;
απαξ και δουλεψε στεγνο πρεπει να γινει βιδες ολο

SHOOTER045
19/12/2013, 18:14
Εφ οσον βγει ο κυλινδρος θα φανει το αυτονοητο και πιθανοτερο οτι δηλαδη βροντηξε μπιελα και ρουλεμαν
Η ο στροφαλος ειναι πρεσαριστος και περιεχει την μπιελα και το ρουλεμαν
Αν βαρεσε δεν πρεπει να βγει και να αλλαχτει?

zannisvel
20/12/2013, 09:58
Ευχαριστω πολτ για τις απαντησεις. Το project θα γινει τη Κυριακη το πρωι. Θα προσπαθησω να βγαλω πολλες φωτογραφιες μιας και θα ειναι η παρθενικη μου συναντηση με τον εσωτερικο κοσμο ενος παπιου. Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Μια ερωτηση αν εχει πειραχτει η μπιελα πως θα το καταλαβω? Οταν βγαλω το πιστονι θα ειναι χτυπημενη η θα το καταλαβω απο τα ρουλεμαν?

SHOOTER045
20/12/2013, 10:48
Κενα στα ρουλεμαν

zannisvel
21/12/2013, 10:14
Ξεκιναμε τελικα σημερα στις 3 για να εχουμε και λιγο ηλιο μετα θα παλευουμε με φακους.... Αναμεινατε στα τερματικα σας!!:beer:

zannisvel
23/12/2013, 09:25
Καλημερα σε ολους!!! Μετα απο ενα Σαββατοκυριακο εχω νεα. Η μπιελα ηταν μια χαρα, ο κυλινδρος και το πιστονι μπηκαν μια χαρα αλλα βρεθηκε και αλλο ενα προβλημα του οποιου ενοχος πρεπει να ειναι η ο προηγουμενος κατοχος η μηχανικος. Επειδη πολλους ορους δε ξερω στα ελληνικα αν γραψω καμια χαζομαρα παρακαλω συγχωρεστε με. Στη κεφαλη εκει που ειναι το καπακι που βλεπεις το γραναζι του εκεντρωφορου η μερια που ακομπαει το γραναζι κανονικα εχει εναι μισοφεγγαρο το οποιο κραταει το γραναζι στη σωστη θεση και σου επιτερεπει να το βιδωσεις. Αυτο εχει φαγωθει και το γραναζι εχανε βολτες.

Πρεπει να αοραστει καινουρια κεφαλη η μπορει να επισκευαστει? Ειναι τοσο μικρη η κεφαλη του παπιου που δεν εχω ιδεα πως μπορει καποιος να τη γεμισει.

Thank you all!!
:beer:

kapnias
24/12/2013, 18:13
Το γρανάζι δεν μπορεί να έκανε βόλτες πάνω στον εκκεντροφορο γιατί μιση βόλτα να είχε κάνει θα είχε καρφώσει βαλβίδες.
Εκτος αν κατάλαβα λάθος. Εννοείς το γρανάζι του εκκεντροφόρου που έχει ένα αυτάκι και φωλιάζει πάνω στον εκκεντροφόρο ,σωστά;
Μήπως βάζεις το γρανάζι ανάποδα το μέσα έξω και το αυτάκι είναι προς τα έξω;
Βάλε καμια φωτογραφία να δούμε.

zannisvel
24/12/2013, 19:31
Ευχαριστω για την απαντηση σου. Το γραναζι μπορει να μπει μονο απο τη μια μερια γιατι απο την αλλη δεν εχει το σημαδακι για το χρονισμα. Το πιστονι δεν εχει χτυπηθει οταν βγαλαμε τη κεφαλη θα φαινοταν, αλλα δεν ξερω αν στραβωσαν οι βαλβιδες. Φωτογραφιες δεν εχω. Μονο ενα βιντεο 2μιση ωρες απο ολη την επισκευη στο οποιο δε φαινεται. Το σιγουρο ειναι οτι ειχε φαγωθει το αυτακι απο τον εκκεντροφορο και το γραναζι γυρισε ελευθερο. Η κεφαλη εχει παει για να μπει καινουριος εκεντροφορος και βαλβιδες, αν εχουν στραβωσει.

BilarasKastri
30/12/2013, 21:58
Γειά σας Φίλοι :wave2:
Έχω στην διάθεσή μου το Yamaha Crypton R 105 και έχω πρόβλημα με το on - off δηλαδή δέν ανάβει το λαμπάκι της μηχανής (νεκρό). Μπορεί να μου πεί κάποιος τι να κάνω; Να αγοράσω καινούριο - πόσο κοστίζει; - ή να το διορθώσω;
Σας ευχαριστώ

kapnias
30/12/2013, 22:07
Γειά σας Φίλοι :wave2:
Έχω στην διάθεσή μου το Yamaha Crypton R 105 και έχω πρόβλημα με το on - off δηλαδή δέν ανάβει το λαμπάκι της μηχανής (νεκρό). Μπορεί να μου πεί κάποιος τι να κάνω; Να αγοράσω καινούριο - πόσο κοστίζει; - ή να το διορθώσω;
Σας ευχαριστώ
Να αγοράσεις καινουργιο παπάκι, λαμπάκι νεκράς,διακόπτη on-off ή μπαταρία;

Κατ'αρχάς το μηχανάκι δουλεύει;
Αν δουλεύει ανάβει το λαμπάκι οταν δουλεύει ο κινητήρας;
Μπαταρία έχεις;Οταν γυρνάς το διακόπτη και δεν ανάβει το λαμπάκι της νεκράς η κορνα δουλεύει;

Γράψ'τα λίγο πιο συγκεκριμένα και αν θέλεις άνοιξε καινουργιο θέμα γιατί αυτο το είδα μάλλον μονο εγω και άλλοι δυο που συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση:)

SHOOTER045
30/12/2013, 22:29
Αυτο που σου ειπε ο απο πανω
Απο καμμενο λαμπακι μεχρι αλλο παπακι-για να σαι σιγουρος
Ανοιξε αλλο θεμα και γινε ποιο συγκεκριμενος

BilarasKastri
30/12/2013, 23:03
Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.
Εννοώ εάν πρέπει να αγοράσω καινούριο διακόπτη on-off. Έν τω μεταξύ έχω δοκιμάσει π.χ. να πατήσω κόρνα την στιγμή που δεν ανάβει (όταν ο διακόπτης είναι στο on) το λαμπάκι, αλλά, εάν δεν ανάψει το λαμπάκι δεν λειτουργεί τίποτα. Τι να κάνω; κοστίζει ακριβά ο διακόπτης on-off; Ξέρεις κάποιο οργανωμένο μαγαζί που να διαθέτει ανταλλακτικά για Yamaha;
Σε ευχαριστώ

Υ.Γ Να με συμπαθάτε αλλά είμαι νέος χρήστης εδώ. Πώς ανοίγουμε νέο θέμα;

SHOOTER045
30/12/2013, 23:20
Πανω αριστερα γραφει φορουμ πατας εκει βρισκεις την αναλογη ενοτητα
Και δημοσιευεις το θεμα σου