PDA

View Full Version : φτηνη μητρικη -επεξεργαστης



thunder ace
19/12/2013, 16:24
Παιδια γεια σας. Να ρωτησω την γνωμη σας. Διαλεξα τον G3220 για επεξεργαστη και την MSI H81M-33 για μητρικη. Τα θελω για πολυ βασικη χρηση. Internet,ταινιες σε 1080,και παιχνιδια με πιο βαρυ το LOL.Με καλυπτουν για τις παραπανω χρησεις,χωρις καρτα γραφικων;
http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/frage-zeigen.gif

zannisvel
20/12/2013, 08:29
Γεια σου thunder Ace, ο pentium ειναι dual core παλαιοτερης τεχνολογιας και δεν ειναι για παιχνιδια, και το LOL οχι οτι ειναι βαρυ αλλα και ελαφρυ δε το λες. Θα χρειαστεις καρτα γραφικων σιγουρα. Σου προτεινω να περιμενεις λιγο και να παρεις τον i3 4130 της intel. Πολυ καλυτερος και πιο συγχρονος ειναι διπυρινος και αυτος αλλα υποστηριζει hyperthreadin που μπορει να συγκριθει με 4-πυρηνο. Αν δεν εισαι Fan boy της intel θα σου ελεγα να κοιταξεις και AMD με τα ιδια λεφτα περιπου παιρνεις τον FX4300 του κανεις και ενα safe over clock και εισαι μια χαρα, εννοειται οτι κοιτας και για αλλη MoBo. Με τον FX και με μια gtx 560 ti παιζω rfactor2 kai iracing στο max.
Αποψη μου βεβαια μη σε παρω και στο λαιμο μου.
:beer:

thunder ace
20/12/2013, 08:41
Σε ευχαριστω φιλε μου,θα το ψαξω......

RizlaPlusPlus
20/12/2013, 13:40
Zannisvel, τον ανεβαζεις πολυ ψηλα στο μπατζετ! Εχω σχεδον το ιδιο setup με σενα (gtx650) και ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι παρανοϊκα δυνατος για τα λεφτα του. Κοστιζει μονος του ομως οσο κοστιζει το συνολο cpu-mobo που ανεφερε ο thunder-ace.

Για την ιστορια ομως, να προσθεσω κι εγω ενα καλο budget mobo που θα κρατησει αρκετα σε βαθος χρονου, συγκρινομενο παντα με τα λεφτα του:

Asus M5A97 LE R2.0

:wave2:

zannisvel
20/12/2013, 14:44
Zannisvel, τον ανεβαζεις πολυ ψηλα στο μπατζετ! Εχω σχεδον το ιδιο setup με σενα (gtx650) και ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι παρανοϊκα δυνατος για τα λεφτα του. Κοστιζει μονος του ομως οσο κοστιζει το συνολο cpu-mobo που ανεφερε ο thunder-ace.

Για την ιστορια ομως, να προσθεσω κι εγω ενα καλο budget mobo που θα κρατησει αρκετα σε βαθος χρονου, συγκρινομενο παντα με τα λεφτα του:

Asus M5A97 LE R2.0

:wave2:

Εχεις δικιο ανεβαινει λιγο το budget αλλα ανεβαινει περισσοτερο και η απόδοση. Παντως ειναι σε καλο δρομο, θελει ψαξιμο το πραγμα.... Αλλα και η στιγμη που τα βαζεις ολα πανω και πατας εκεινο το κουμπακι και ακους το Ντιννν και το βλεπεις να παιρνει τη πρωτη του ανασα σαν συστημα.... Αααχχχ ωραια πραγματα.....:a07::a07:

RizlaPlusPlus
20/12/2013, 14:48
Εχεις δικιο ανεβαινει λιγο το budget αλλα ανεβαινει περισσοτερο και η απόδοση. Παντως ειναι σε καλο δρομο, θελει ψαξιμο το πραγμα.... Αλλα και η στιγμη που τα βαζεις ολα πανω και πατας εκεινο το κουμπακι και ακους το Ντιννν και το βλεπεις να παιρνει τη πρωτη του ανασα σαν συστημα.... Αααχχχ ωραια πραγματα.....:a07::a07:


Kαι ειδικα οταν εχεις παρει ευκαιρια εκεινο τον fx8120 μονο για να ανακαλυψεις οτι ειναι καμενος, και πρεπει να τον επιστρεψεις για να παρεις αλλον... :cry::cry::lol:

zannisvel
20/12/2013, 14:56
Kαι ειδικα οταν εχεις παρει ευκαιρια εκεινο τον fx8120 μονο για να ανακαλυψεις οτι ειναι καμενος, και πρεπει να τον επιστρεψεις για να παρεις αλλον... :cry::cry::lol:

Μου χαλασες τη φντασιωση τωρα........ Τι ξενερωμα ηταν αυτο που εφαγες ετσι καταλιξες με τον 4300? κριμα..:beer:

RizlaPlusPlus
20/12/2013, 15:16
Μου χαλασες τη φντασιωση τωρα........ Τι ξενερωμα ηταν αυτο που εφαγες ετσι καταλιξες με τον 4300? κριμα..:beer:

Γραψε λαθος, με fx6300 κατεληξα. Απλα ειδα οτι ειναι στην ιδια τιμη με τον i3 που αναφερεις, και τα ματια μου προτιμησαν να διαβασουν "6"... :beer:

Vstrommer71
20/12/2013, 16:17
Η μητρικη και ο επεξεργαστης ειναι μια χαρα για βασικη χρηση.Εχω παιξει με τις σειρες των Pentium για 1155 και 1150 και ειναι μια χαρα value for money.Ξεκινα λοιπον με αυτα και τα ενσωματωμενα γραφικα ειναι αξιολογα.Αν παιζεις σε ΜΕΓΑΛΗ οθονη(-ες) και πολλα fps θα χρειαστεις κατι πιο δυνατο σε καρτα γραφικων και δισκο SSD.
Ξεκινα απο αυτα,ειναι μια χαρα οικονομικη προταση,και συνεχιζεις αναλογως