PDA

View Full Version : Τελικά ο Αϊ Βασίλης υπάρχει, και είμαστε εμείς



antsoar
19/12/2013, 17:30
Σήμερα κατέβηκα κέντρο για κάτι δουλειές. Έχω το συνήθειο, από όταν έβγαλα το δίπλωμα στα 18, να το κουβαλάω στην κολώτσεπη. Το ίδιο και το πορτοφόλι. Είτε στην πόλη ή στην εθνική, με μηχανή ή με σκούτερ, δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

Φτάνω Σύνταγμα, και καθώς κλειδώνω το σκούτερ, βλέπω ότι λείπει το δίπλωμα. Στην θήκη είχα μαζί, ταυτότητα, κάτι κάρτες πιστωτικές και αναλήψεων, και μερικά ακόμα χαρτιά. Σοκ :a023::plaf:

Γυρίζω πίσω σε ότι μαγαζί είχα μπει, μήπως και είχε πέσει εκεί, τζίφος :sad:


Με τα πολλά επιστρέφω σπίτι και αρχίζω τα τηλέφωνα. Η πλάκα είναι ότι άλλες εποχές θα ανησυχούσα πρώτα για τις κάρτες, αλλά η κρίση με απάλλαξε τουλάχιστον από αυτό το άγχος, όποιος και να τις έβρισκε θα έπαιρνε τα ..... :lol:

Αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν η διαδικασία για να ξαναβγούν όλα τα χαρτιά, καθώς και κάτι 60αρια + ευρώ που ήθελε το δίπλωμα για επανέκδοση χωρίς τις φωτογραφίες.

Εκεί που το έχω πάρει απόφαση, και λέω ότι έγινε έγινε χτυπάει τηλέφωνο.

"Καλημέρα, μήπως χάσατε κάτι χαρτιά σήμερα"
"Άνθρωπε μου, ποίος είσαι, ο Αϊ Βασίλης;"

Τελικά ο Αϊ Βασίλης, που λεγότανε Διονύσης, ήταν ένα παλικάρι δυο μέτρα, Χαρλεάς, με μια κοτσίδα μέχρι τη μέση, που δουλεύει φορτηγό σκούπα στον Δήμο Αθηνών. Είδε τη θήκη κάπου στη Σταδίου, και αντί να την μαζέψει με τη σκούπα και να συνεχίσει για τη βάρδια του, την μάζεψε και ασχολήθηκε για να με βρει και να μου τη δώσει. Αρνήθηκε τα λίγα χρήματα που προσφέρθηκα να του δώσω, σαν να ήταν προσβολή. Και έτσι, μίας και είχε δει την κάρτα της ανεμολέσχης στη θήκη, και του αρέσουν οι πτήσεις, του υποσχέθηκα πτήση με ανεμόπτερο στο Τατόι.

Τελικά ο Αϊ Βασίλης υπάρχει, και είμαστε εμείς και τα μικρά ή μεγάλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε ο ένας για τον άλλο.

Καλές γιορτές σε όλους :beer::beer::beer:

MG-KTiNoS
19/12/2013, 17:35
Δημόσιοι υπάλληλοι
κοπρόσκυλα που ζουν εις βάρος μας....
(έτσι δε λένε εκεί στον ΣΚΑΙ ? )

:moutza:

DimChios
19/12/2013, 17:37
Σήμερα κατέβηκα κέντρο για κάτι δουλειές. Έχω το συνήθειο, από όταν έβγαλα το δίπλωμα στα 18, να το κουβαλάω στην κολώτσεπη. Το ίδιο και το πορτοφόλι. Είτε στην πόλη ή στην εθνική, με μηχανή ή με σκούτερ, δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

Φτάνω Σύνταγμα, και καθώς κλειδώνω το σκούτερ, βλέπω ότι λείπει το δίπλωμα. Στην θήκη είχα μαζί, ταυτότητα, κάτι κάρτες πιστωτικές και αναλήψεων, και μερικά ακόμα χαρτιά. Σοκ :a023::plaf:

Γυρίζω πίσω σε ότι μαγαζί είχα μπει, μήπως και είχε πέσει εκεί, τζίφος :sad:


Με τα πολλά επιστρέφω σπίτι και αρχίζω τα τηλέφωνα. Η πλάκα είναι ότι άλλες εποχές θα ανησυχούσα πρώτα για τις κάρτες, αλλά η κρίση με απάλλαξε τουλάχιστον από αυτό το άγχος, όποιος και να τις έβρισκε θα έπαιρνε τα ..... :lol:

Αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν η διαδικασία για να ξαναβγούν όλα τα χαρτιά, καθώς και κάτι 60αρια + ευρώ που ήθελε το δίπλωμα για επανέκδοση χωρίς τις φωτογραφίες.

Εκεί που το έχω πάρει απόφαση, και λέω ότι έγινε έγινε χτυπάει τηλέφωνο.

"Καλημέρα, μήπως χάσατε κάτι χαρτιά σήμερα"
"Άνθρωπε μου, ποίος είσαι, ο Αϊ Βασίλης;"

Τελικά ο Αϊ Βασίλης, που λεγότανε Διονύσης, ήταν ένα παλικάρι δυο μέτρα, Χαρλεάς, με μια κοτσίδα μέχρι τη μέση, που δουλεύει φορτηγό σκούπα στον Δήμο Αθηνών. Είδε τη θήκη κάπου στη Σταδίου, και αντί να την μαζέψει με τη σκούπα και να συνεχίσει για τη βάρδια του, την μάζεψε και ασχολήθηκε για να με βρει και να μου τη δώσει. Αρνήθηκε τα λίγα χρήματα που προσφέρθηκα να του δώσω, σαν να ήταν προσβολή. Και έτσι, μίας και είχε δει την κάρτα της ανεμολέσχης στη θήκη, και του αρέσουν οι πτήσεις, του υποσχέθηκα πτήση με ανεμόπτερο στο Τατόι.

Τελικά ο Αϊ Βασίλης υπάρχει, και είμαστε εμείς και τα μικρά ή μεγάλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε ο ένας για τον άλλο.

Καλές γιορτές σε όλους :beer::beer::beer:


αντε ρε φιλε!!! Μια χαρά!!!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!!!

:beer::beer::beer::beer::beer:

faraway
19/12/2013, 17:40
Mπράβο στο Διονύση λοιπόν , και στους λίγους "Διονύσηδες" που έχουν μείνει εκεί έξω ,
να θυμίζουν που και που ότι υπάρχει και λίγη ανθρωπιά !! :beer::beer:

spyrakos35
19/12/2013, 18:03
Αντωνη..... λες να αλλαζει η τυχη σου ρε φιλε?

Red Rider
19/12/2013, 18:18
Μπράβο στο παιδί,μακάρι να αντιδρούσαν άπαντες έτσι..

cosgili
19/12/2013, 18:24
Δημόσιοι υπάλληλοι
κοπρόσκυλα που ζουν εις βάρος μας....
(έτσι δε λένε εκεί στον ΣΚΑΙ ? )

:moutza:
Χίλια μπράβο στο παλικάρι. :beer:



Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι η πλειοψηφία του δημοσίου και των ελεύθερων επαγγελματιών ζούσε πάνω στο δικό μου σβέρκο;)

jimmis5
19/12/2013, 19:04
Μπραβο στον Νιονιο:beer::beer:
Ωραιος Αντωνη παιξε και κανα πρωτοχρονιατικο ;)

akis_trevor
19/12/2013, 19:34
:beer: για τον χαρλεα!
μου ειχε τυχει μια παρομοια περιπτωση πριν κανα 6αρι χρονια,πορτοφολι ξεχασμενο σε πασο τυροπιταδικου.ειχε σχολη οδηγων,δυστυχως ειχα ηδη βγαλει διπλωμα!!

zentakiasSF
19/12/2013, 19:39
Χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι τυποι ακομα. :a15:
Μαλιστα κ γω ειχα βρει πορτοφολι στη μεση του δρομου στον κεραμεικο, ειδα οτι ειχε πασσο απο το παν/μιο που ειμαι κ γω (γεωπονικο) και το πηγα στον θυρωρο για να ενημερωσει μεσω της γραμματειας τον φοιτητη οτι βρεθηκε.

amyroukai
19/12/2013, 19:42
Μπράβο στο παλικάρι!

Αντώνη την Κυριακή που μας πέρασε, μήπως είχες βγει βόλτα με το ανεμόπτερο κοντά στην Πάρνηθα;

lefteris95
19/12/2013, 20:14
τουλαχιστον για σενα πανε καλα οι γιορτες... σημερα παραβιασε μια γυναικα ενα στοπ και με τρακαρε ευτυχως εγω τη γλιτωσα το c50 μου ομωε θελει πιρουνι :bigcry:.
Καλες γιορτες σας ευχομαι παιδια!!!

Billymuse
19/12/2013, 20:24
Αντώνη να τον πάρεις μαζί το σάββατο στη χαλκίδα να τον κεράσεις κανα καφέ :beer:
@lefteris95 τι περίμενες απο μια γυναίκα οδηγό, να ξέρει τι ειναι αυτό το 8γωνο σήμα? αφου δε χτύπησες όλα καλά φίλε :beer:

Aνεμος
19/12/2013, 20:48
:beer: Mπράβο στον Διονύση, ευτυχώς που υπάρχουν τέτοιοι Ανθρωποι σαν αντίβαρο στο χάλι των υπόλοιπων...

Αντώνη, μακάρι αυτό να είναι η αρχή για μια στροφή της τύχης προς το καλό:beer:

Και πολύ γουστάρω που αυτός που έκανε την καλή ήταν ένας "αλήτης μηχανόβιος μαλλιάς" που θα έλεγαν και οι Καλοί και Σωστοί άνθρωποι,στραβώνοντας με αποστροφή τα μούτρα τους την Κυριακή βγαίνοντας απο την εκκλησία,λίγο πριν επιστρέψουν στην ζωή της απάθειας...

amyroukai
19/12/2013, 20:59
Άνεμε, εκκλησία Κυριακή; Κόψε τα αμερικάνικα σήριαλ... :)
Είχα την εντύπωση πως το στερεότυπο του μαλλιά/μουσάτου έχει πάψει να είναι "αποκρουστικό" και δακτυλοδεικτούμενο. Ανεξάρτητα του αν ο μαλλιάς με το μούσι είναι ψυχάρα ή παπάρα. Το λουκ είναι mainstream πάντως...

Aνεμος
19/12/2013, 21:23
:)εντάξει, ίσως υπερέβαλα λίγο στην περιγραφή αλλα you get the point..
Ηθελα να δώσω έμφαση στην υποκρισία που υπάρχει παντού γύρω μας,τυλιγμένη με απάθεια..
Οσο για το στερεότυπο,οκ, σίγουρα δεν είναι όπως παλιότερα,αλλα σε κάτι περιπτώσεις καλά κρατεί,κυρίως απο ανθρώπους που "φωνάζουν" την σοβαρότητα και τον politically correct χαρακτήρα τους,αλλα ξεχνάνε τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος

amyroukai
19/12/2013, 21:27
:)εντάξει, ίσως υπερέβαλα λίγο στην περιγραφή αλλα you get the point..
Ηθελα να δώσω έμφαση στην υποκρισία που υπάρχει παντού γύρω μας,τυλιγμένη με απάθεια..
Οσο για το στερεότυπο,οκ, σίγουρα δεν είναι όπως παλιότερα,αλλα σε κάτι περιπτώσεις καλά κρατεί,κυρίως απο ανθρώπους που "φωνάζουν" την σοβαρότητα και τον politically correct χαρακτήρα τους,αλλα ξεχνάνε τι σημαίνει να είσαι άνθρωποςΝαι, έννοιες όπως ανθρωπιά, ανδρισμός, τιμή κλπ είναι σε μόνιμες εκπτώσεις στις μέρες μας.

δηλαδή τώρα θα συμπαθούμε τους χαρλεάδες; δεν φτάνει που έχουν αρχίσει και οδηγούν καλά μερικοί, έγιναν και καλά παιδιά... :)

Aνεμος
19/12/2013, 21:34
δηλαδή τώρα θα συμπαθούμε τους χαρλεάδες; δεν φτάνει που έχουν αρχίσει και οδηγούν καλά μερικοί, έγιναν και καλά παιδιά... :)

ναι, φτάσαμε ως εκεί….
o tempora, o mores….:D

Pan (dvs)
20/12/2013, 14:20
Δημόσιοι υπάλληλοι
κοπρόσκυλα που ζουν εις βάρος μας....
(έτσι δε λένε εκεί στον ΣΚΑΙ ? )

:moutza:

Αυτα τα λενε για να ξεχασουμε τα κοπροσκυλα των μεσων ενημερωσης και τα λεφτα που φαγανε (και τρωνε) απο το κρατος και τις Ευρωπαικες επιδοτησεις.

Διονυσηδες και Αι-Βασιληδες υπαρχουνε διπλα μας ολες τις μερες του χρονου,οχι μονο τις γιορτες.
Και ειναι πολλοι περισσοτεροι απ'οσους νομιζουμε.

MG-KTiNoS
20/12/2013, 14:26
Χίλια μπράβο στο παλικάρι. :beer:



Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι η πλειοψηφία του δημοσίου και των ελεύθερων επαγγελματιών ζούσε πάνω στο δικό μου σβέρκο;)


Sorry αλλά τι δουλειά κάνεις (από περιέργεια)

Pan (dvs)
20/12/2013, 14:28
Sorry αλλά τι δουλειά κάνεις (από περιέργια)

Συνδικαλιστης?:D

Υ.Γ.Μην ξεχναμε οτι και μεγαλο μερος κρατικοδιαιτων επιχειρηματιων εκανε τα ιδια.

GFawkes
20/12/2013, 14:29
Κερνα τον μια μπυρα
στο χαρλεομαγαζο στην Λ.Αλεξανδρας του ψηλο..να ναι καλα το παλικαρι...