PDA

View Full Version : 100.000 Με μια Σουηδεζα (Volvo s 40-Diesel)



Pan (dvs)
20/12/2013, 19:13
Aφορμη για το θεμα σταθηκε η συμπληρωση 100.000 χλμ με το τελευταιο αυτοκινητο μου.Με το Volvo s40-diesel (χρωμα μπορντω) ειμαστε παρεα τα τελευταια 2,5 χρονια και μεταφερω καποιες απο τις εντυπωσεις μου.

306188

Pan (dvs)
20/12/2013, 19:22
Για την ιστορια το προηγουμενο μου αυτοκινητο ητανε η Αlfa 156.Mε την 156 ειχα κανει 300.000χλμ.Οδηγικα ητανε παρα πολυ καλο αυτοκινητο.Το ειχα καταευχαριστηθει.Τιμονι,φρενα,αναρτησεις,ολα στα μετρα μου.

Μεχρι ομως να συμπληρωσω τα πρωτα 100.000 χλμ ειχα αλλαξει:
10 φορες λαδια,φουσκες μπροστα,ντιζες χειροφρενου (2 φορες),ρουλεμαν συμπεκτη και σασμαν,μπροστα αμορτισερ,κορνα,ψαλιδι,βαλβιδα ψυγειου και καποια αλλα τα οποια μετα απο 6-7 χρονια δεν τα θυμαμαι.

faraway
20/12/2013, 19:26
Πραγματικά αναπολώ τις εποχές τις καραμούζας από το καπετάνιο . :rolleyes:

Pan (dvs)
20/12/2013, 19:42
Αφου εκανε τον κυκλο της η 156 ,μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα στην Volvo.Η αληθεια ειναι οτι δεν την ειχα σε ιδιαιτερη εκτιμηση,αλλα πες-πες καποιοι με πεισανε να κανω ενα test drive.Για να μην πολυλογω κοντεψα να παρω το αυτοκινητο της δοκιμης και να φυγω.Ο αντιπροσωπος μου εξηγησε οτι δεν γινεται γιατι το εχει πληρωσει αλλος..... και θα ερθει να το παρει το μεσημερι.... αλλα μπορω να παραγγειλω αλλο και σε 90 ημερες να ειναι εδω.Τελικα του εξηγησα οτι το θελω σε 15 και σε 15 μερες πηγα και το παρελαβα.

Απο εκεινη τη στιγμη και μετα και μεχρι να συμπληρωσω τα 100,000 χλμ,ξεχασα πολλα πραγματα.Συνεργειο καθε 20,000 χλμ μονο για αλλαγη λαδιων ,καθε δευτερη και φιλτρο .Στα 95000 αλλαγη μπροστα τακακια,στα 100000 αλλαγη τα πισω (σημερα).

Στα 2,5 αυτα χρονια ειχα ενα αυτοκινητο που εκανε οτι η 156, πολυ καλυτερα και παρα πολυ φθηνοτερα.Στροφη θελεις,προσπεραση,γκαζια,απολαυση?Ολα σε ενα και χωρις να χρειαστει να αλλαξω ουτε ενα λαμπακι.

Να μην πω περισσοτερα,δεν χρειαζετε.Η volvo εκανε εξαιρετικη δουλεια σε αυτο το αυτοκινητο και χιλια μπραβο της.



Υ.Γ.Και ολα αυτα τα λεει καποιος που ειχε πριν το S40 ,4-5 Alfa-romeo.:)

Stergios69
20/12/2013, 19:54
volvo-owners.gr... :D:wave2:

akis_trevor
20/12/2013, 19:55
4troxoi.gr τεινει να γινει αδελφο φλορουμ! :p

cosgili
20/12/2013, 19:56
Πραγματικά αναπολώ τις εποχές τις καραμούζας από το καπετάνιο . :rolleyes:

Πες τα...

Σε λίγο θα δούμε review και στο νέο πολυμίξερ της Kenwood:rolleyes:

Pan (dvs)
20/12/2013, 20:11
Πες τα...

Σε λίγο θα δούμε review και στο νέο πολυμίξερ της Kenwood:rolleyes:

Γιατι οχι.
Μιλαμε για air condition ,για πολιτικα,για καλοπισμο ακρων (χεριων προς το παρων),πολιτικη,αισθηματικα κλπ κλπ.
Ξεκινα εσυ για το Kenwood και εχω ετοιμο θεμα "δοκιμη μακράς πολυμιξερ philips".

Ichigo
20/12/2013, 20:49
Εγώ πάλι στο quadrifoglio verde δε θα μπορούσα ν αντισταθώ με τπτ πάντως.... Kαι ας πίνουν τπτ κρασάκια οι Ιταλιάνοι όταν κάνουν acceptance tests...

:a07:
306193

cosgili
20/12/2013, 21:45
Γιατι οχι.
Μιλαμε για air condition ,για πολιτικα,για καλοπισμο ακρων (χεριων προς το παρων),πολιτικη,αισθηματικα κλπ κλπ.
Ξεκινα εσυ για το Kenwood και εχω ετοιμο θεμα "δοκιμη μακράς πολυμιξερ philips".

Μα ούτε με τ υπόλοιπα συμφωνώ:wave2:

Pan (dvs)
21/12/2013, 09:10
Μα ούτε με τ υπόλοιπα συμφωνώ:wave2:

:beer:

irinia
21/12/2013, 12:18
:beer:




ΜΕ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ..........ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ






Κανένα θέμα........????

Allst@rf
21/12/2013, 12:35
Diesel κινητηρας με 100k χλμ ,ειναι σε παιδικη ηλικια ακομα...

Αυτο το volvo του φιλου ειναι πολυ ωραιο αυτοκινητο για ταξι.

Pan (dvs)
21/12/2013, 13:12
ΜΕ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ..........ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ
Κανένα θέμα........????

Ποτε.


Diesel κινητηρας με 100k χλμ ,ειναι σε παιδικη ηλικια ακομα...

Αυτο το volvo του φιλου ειναι πολυ ωραιο αυτοκινητο για ταξι.

Δεν αναφερομαι μονο στον κινητηρα.Ρε συ, ουτε λαμπακι δεν αλλαξα.

KostasV2
21/12/2013, 13:36
Το S40 και η 156 έχουν περίπου 15 χρόνια διαφορά. Είναι λίγο άδικο να τα συγκρίνεις...

Btw, το Mazdaκι μου πέρσαε τις 200.000 προ ημερών! :D

Pan (dvs)
21/12/2013, 14:44
Το S40 και η 156 έχουν περίπου 15 χρόνια διαφορά. Είναι λίγο άδικο να τα συγκρίνεις...

Btw, το Mazdaκι μου πέρσαε τις 200.000 προ ημερών! :D

Δεν τα συγκρινω.Το θεμα ειναι η αξιοπιστια της Volvo.Απλα χρησιμοποιω καποια στοιχεια για να υπαρχει καποιο μετρο συγκρισης.

Στο θεμα ομως της αξιοπιστιας,ακομη και τα καινουργια μοντελα της Alfa,πονανε.

teogtp
21/12/2013, 14:58
Παναγιωτη αν μου ελεγες για Volvo και βενζινη εχω τρομερες και τρομακτικες ιστοριες να αναφερω.
100000 χιλ/δες για ντιζελακι απλα ειναι ρονταρισμα....
Απλα θα βαρεθεις να γραφεις χιλιομετρα.
Α! Το νου σου που βαζεις πετρελαιο και που και που
ριξε και κανα καθαριστικο καυσιμου στο ντεποζιτο
να "σπασει"η μουργα που αφηνει το βιοντιζελ.

notakos600
21/12/2013, 15:22
Hyundai accent βενζινοκίνητο, με 300.000 χλμ (του αδελφού μου) και δεν έχει ανοίξει ποτέ μοτέρ.
Το δικό μου Hyundai coupe 2002 με 150.000 χλμ και πάει ακάθεκτο.
Τα ντίζελ από την άλλη παίζουν στα 700.000-800.000 χλμ να ζητήσουν κάτι και αν.
Μερικές φορες δεν παίζει ρόλο μόνο η συντήρηση αλλά και η μάρκα του αυτοκινήτου.

AUFGEBRACHT
21/12/2013, 15:50
Εγώ χτες έκλεισα το νέο κουτί της οικογένειας, από Γαλλία μεριά περάσαμε σε Τσεχία και από βενζίνη σε πετρέλαιο (μιας κι έσκασε ξαφνική και δυσμενής μετάθεση σε άλλη πόλη οπότε αναγκαστικά θα κάνω χιλιόμετρα). Η παράπλευρη απώλεια της μετάθεσης είναι πως η πιστή μικρή Βαυαρέζα μου έχει πέσει σε ακινησία και πυκνώνουν οι σκέψεις να την αποχωριστώ... :(

Allst@rf
21/12/2013, 17:41
Ποτε.



Δεν αναφερομαι μονο στον κινητηρα.Ρε συ, ουτε λαμπακι δεν αλλαξα.


Φυσικα.

Οτιδηποτε πανω του ειναι καινουριο ακόμα.

Μην ανησυχειτε για τα αυτοκινητα σας.

Αντεχουν για πολλα πολλα χλμ με σχετικα τυπικη συντηρηση και χωρις κανιβαλισμους.

Και αναφερομαι γενικα στο αυτοκινητο σαν συνολο.

Απο τον κινητηρα μεχρι τα χερουλια στις πόρτες.

:wave2:

taisteal
21/12/2013, 17:49
δεν ανησυχουμε...γιατι δεν εχουμε....

:lol:

AUFGEBRACHT
21/12/2013, 17:54
δεν ανησυχουμε...γιατι δεν εχουμε....

:lol:

Πώς το έλεγε μια παλιά διαφήμιση; Ντεν έκω αυτοκίνητο καρντιά μου...

Allst@rf
21/12/2013, 18:00
Αν δεν εχετε ειστε τυχεροι...

Μια λιγοτερη εννοια καθε βραδυ πριν γυρεις στο μαξιλαρι ,ειναι μεγαλο πραμα... :tooth:

taisteal
21/12/2013, 18:05
τα γκαφρα που θα διναμε για τα τελη του κουτιου,συντηρηση,ασφαλειες κτλ,εμεις τα κανουμε βενζινες :wlae:

irinia
21/12/2013, 20:55
ΕΜΕΝΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΦΙΛΟΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ.............






Ότι έχουμε μεγάλο θέμα μέ τό βιοντήζελ...??
Καί ότι οί άντιπροσωπείες όταν έχει ή άντλία θέμα άπό καύσιμο
δέν δίνουν έγγύηση...??
Άντλία 1200 καί βάλε ,μπέκ περίπου άπό 200+, φίλτρο καυσίμου ούτε ξέρω πόσα.
Καί κανείς δέν ξέρει πότε θά σού βγάλει θέμα........
20000...?? , 120000....?? χλμ.
Έξαρτάται καί άπό τήν κωλοφαρδία σου.
Μία ζημιά πάει πάνω άπό 2000 εύρώ συνήθως.
Πάμε λοιπόν στό πετρέλαιο,είδικά άν είμαστε τών 15000 χλμ. τό χρόνο...??
Σύν τή διαφορά στήν άγορά.
Πότε θά κάνουμε άπόσβεση...??
Σέ 4.........5 χρόνια..??
Κι άν τύχει μιά ξερή στά 7-8.........??
Έπίσης νά ξέρουμε πώς αύτά τά σύγχρονα μοτέρ πετρελαίου δέν πάνε μέ τίποτε στά
1000000 χλμ. πού πήγαιναν τά πολύ πιό άπλά καί βαριά μοτέρ τών προηγουμένων έτών.
Έπίσης έκείνα δέν ήταν 1300 καί 1600 κυβικά .............δίλιτρα καί πάνω άν λέει κάτι αύτό
καί άλλα πιό βαριά καί άνθεκτικά μέταλλα πού έβγαζαν μαυρίλα άπό πίσω.
Τώρα μέ δέκα φίλτρα καί Euro 5 καί 6 έχουμε άλλα κόλπα....!!!
Ότι τά 1300σάρια μοτέρ πετρελαίου έγιναν μόδα είναι σίγουρο,πολύ φοβάμαι όμως ότι θά
άρχίσουμε νά χώνουμε μαζεμένα αύτά πού κερδίζουμε άπό καύσιμο,άσε πού τό καλό πετρέλαιο
είναι πλέον στό 1,40 μέ τή βενζίνη στό 1,60.
Μόλις πουλήσει τό πράμμα ξέρετε όπως τά τρίλιτρα,πάρτην στό κεφάλι,έξάλλου Εύρώπη ίδια τιμή είναι.
Μέ άλλη ποιότητα καυσίμου βέβαια....!!!!
Μέσα σέ φόρουμ διαβάζω πολλά παράπονα γιά τό πετρέλαιο,καί πολύ άκριβές ζημιές....!!!
Προσοχή λοιπόν....

toyar
21/12/2013, 21:11
συμφωνω με ολα τα παραπανω
οι συγχρονες ηλεκτρονικα ελεγχομενες αντλιες και τα common rail δουλευουν σε πιεσεις 100αδων bar, οι κινητηρες αυτοι εχουν κερδισει σε ευστροφια και αποδοση αλλα ταυτοχρονα ειναι πολυ πιο ευαιισθητοι στην ποιοτητα του καυσιμου
επισης ειναι αρκετα ακριβοτεροι σε αγορα και πολυ ακριβοτεροι σε επισκευη βλαβης
προσοχη λοιπον, κανουν αποσβεση μονο σε βαρβατη χρηση

Bradipous
21/12/2013, 21:32
Μιας και το φερε η κουβεντα
Volvo S60 T6 ή εστω V40 T5 :a32:
Υπεροχα αμφοτερα...

KostasV2
21/12/2013, 21:34
Πρόβλημα με το βιοντίζελ υπάρχει, αλλά αφορά κυρίως κινητήρες που λειτουργούν περιστασιακά. Στο αυτοκίνητο που λειτουργεί κάθε μέρα ή σχδόν, αναφέρονται ελάχιστες ζημιές σε ατλίες κλπ.

KostasV2
21/12/2013, 21:35
Πρόβλημα με το βιοντίζελ υπάρχει, αλλά αφορά κυρίως κινητήρες που λειτουργούν περιστασιακά. Στο αυτοκίνητο που λειτουργεί κάθε μέρα ή σχδόν, αναφέρονται ελάχιστες ζημιές σε αντλίες κλπ.

AUFGEBRACHT
21/12/2013, 21:51
Όπως είπα παραπάνω μόλις χτες έκλεισα αυτοκίνητο diesel οπότε ας πω την εμπειρία μου. Με το που αποφάσισα να προβώ στην αγορά αυτοκινήτου, ΑΠΑΝΤΕΣ, γνωστοί και άγνωστοι, γνώστες και άσχετοι μου έλεγαν πάρε αμάξι diesel. Ομολογώ πως από μηχανολογία έχω μαύρα μεσάνυχτα, πολύ δε περισσότερο από αυτοκίνητα. Στις δε αντιπροσωπίες που έκανα έρευνα αγοράς ΟΛΟΙ κατεύθυναν σε diesel, πράγμα που το έβρισκα εκνευριστικό. Ρώταγα για κινητήρα βενζίνης και μου απάνταγαν "μα είσαι στα καλά σου, θα αγοράζεις αμάξι με κινητήρα βενζίνης"; Σε αντιπροσωπεία που πήγα ο έμπορος μόλις του είπα ότι με ενδιαφέρει κινητήρας βενζίνης απόρησε και μου είπε πως ήμουν ο μοναδικός που δεν ενδιαφέρεται για diesel και ότι δυστυχώς ο Έλληνας καταναλωτής αυτοκινήτου στην Ελλάδα δεν έχει μάθει 3 πράγματα: Station wagon, αυτόματο κιβώτιο και κινητήρα diesel. Όταν μετά τον ρώτησα πόσα αυτοκίνητα έχει και με τι καύσιμο μου απάντησε 2 και τα 2 με βενζίνη :lol: Επειδή άκουγα μόνο πλεονεκτήματα ρώταγα τί μειονεκτήματα έχει ο κινητήρας diesel και το μόνο που μου ανέφερε κάποιος ήταν ότι άμα χαλάσει η αντλία και το φίλτρο την έβαψες.

Τα δικά μου δεδομένα ήταν πως έκανα maximum 5.000 το χρόνο, οπότε το έβρισκα ηλίθιο να πάρω κινητήρα πετρέλαιο και ότι η λέξη απόσβεση δεν υφίστατο καν. Έσκασε ξαφνικά η αλλαγή τόπου εργασίας με καθημερινό πηγαινέλα 100 χιλιόμετρα, όπου μπήκε η παράμετρος οικονομία, αλλά και πάλι ήμουν υπέρ του κινητήρα βενζίνης στα 1.200 κυβικά. Τελικά κατέληξα σε diesel επειδή το μοντέλο με βενζίνη είχε χρόνο παράδοσης 3 μήνες και με έκαιγε το μεταφορικό μέσον, ενώ το πετρέλαιο ήταν ετοιμοπαράδοτο.

Bowleno
21/12/2013, 21:53
ΚΑΙ κρυφοκουτάκηδες ΚΑΙ πετρελαιάκηδες ρε πστμ :plaf::smokin:

Όσα είπε ο auf είναι σωστά αλλά μόνο όταν κινείται περιστασιακά το αμάξι. εκεί θέλει καθαριστικό.
Ακόμα και σε καθημερινή κίνηση όμως ανά 4-5 γεμίσματα καλό είναι να ρίχνετε προληπτικά ένα μικρό δοχείο (250 ml είναι αρκετά) στο ρεζερβουάρ.

teogtp
21/12/2013, 23:32
ΕΜΕΝΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΦΙΛΟΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ.............






Ότι έχουμε μεγάλο θέμα μέ τό βιοντήζελ...??
Καί ότι οί άντιπροσωπείες όταν έχει ή άντλία θέμα άπό καύσιμο
δέν δίνουν έγγύηση...??
Άντλία 1200 καί βάλε ,μπέκ περίπου άπό 200+, φίλτρο καυσίμου ούτε ξέρω πόσα.
Καί κανείς δέν ξέρει πότε θά σού βγάλει θέμα........
20000...?? , 120000....?? χλμ.
Έξαρτάται καί άπό τήν κωλοφαρδία σου.
Μία ζημιά πάει πάνω άπό 2000 εύρώ συνήθως.
Πάμε λοιπόν στό πετρέλαιο,είδικά άν είμαστε τών 15000 χλμ. τό χρόνο...??
Σύν τή διαφορά στήν άγορά.
Πότε θά κάνουμε άπόσβεση...??
Σέ 4.........5 χρόνια..??
Κι άν τύχει μιά ξερή στά 7-8.........??
Έπίσης νά ξέρουμε πώς αύτά τά σύγχρονα μοτέρ πετρελαίου δέν πάνε μέ τίποτε στά
1000000 χλμ. πού πήγαιναν τά πολύ πιό άπλά καί βαριά μοτέρ τών προηγουμένων έτών.
Έπίσης έκείνα δέν ήταν 1300 καί 1600 κυβικά .............δίλιτρα καί πάνω άν λέει κάτι αύτό
καί άλλα πιό βαριά καί άνθεκτικά μέταλλα πού έβγαζαν μαυρίλα άπό πίσω.
Τώρα μέ δέκα φίλτρα καί Euro 5 καί 6 έχουμε άλλα κόλπα....!!!
Ότι τά 1300σάρια μοτέρ πετρελαίου έγιναν μόδα είναι σίγουρο,πολύ φοβάμαι όμως ότι θά
άρχίσουμε νά χώνουμε μαζεμένα αύτά πού κερδίζουμε άπό καύσιμο,άσε πού τό καλό πετρέλαιο
είναι πλέον στό 1,40 μέ τή βενζίνη στό 1,60.
Μόλις πουλήσει τό πράμμα ξέρετε όπως τά τρίλιτρα,πάρτην στό κεφάλι,έξάλλου Εύρώπη ίδια τιμή είναι.
Μέ άλλη ποιότητα καυσίμου βέβαια....!!!!
Μέσα σέ φόρουμ διαβάζω πολλά παράπονα γιά τό πετρέλαιο,καί πολύ άκριβές ζημιές....!!!
Προσοχή λοιπόν....
Ο βενζινας που εβαζα καυσιμα καποια στιγμη αποφασισε να το παιξει "πονηριδης" με αποτελεσμα οποτε εβαζα πετρελαιο
απο αυτον στο φορτηγακι το αμαξι ρεταριζε και εσβηνε.
Αλλαξα στεκι πλεον και εχω (προσωρινα)ησυχο το κεφαλι μου αλλα και την τσεπη μου.....
Υποψην εχει και "επωνυμο" πρατηριο με εμφαση στον ελεγχο καυσιμου.......

H.A.Balafoutre
21/12/2013, 23:59
Πολύ μπέρδεμα το θέμα γιότα-χι....το σίγουρο πάντως που έχω διαπιστώσει και στην ιταλία (εκεί έχουνε και κάτι γαμησιάτικα τέλη για το diesel) και εδώ από το τι γράφεται στον ειδικό τύπο είναι πως αν δεν κάνεις 15000+χλμ το χρόνο το diesel δεν αποσβένειται σε 5+ χρόνια. Αλλά ας πούμε, γάμησε την την τιμή αγοράς, τα σύγχρονα diesel έχουνε ένα θέμα με την ποιότητα καυσίμου όπου αν κάτι παει στραβά....αντίο ζωή, την σχετική πολυπλοκότητα (αν και στην πράξη είναι απλούστεροι των βενζινοκίνητων μηχανικά)...εννοώ το turbo (όπου θέλει μια ευβλάβια χρήσης) και τα όλα καλούδια διαχείρησης του κινητήρα.....αν και είναι κινητήρες τεράστιας αντοχής...παρόλα αυτά παράπονα από ταξιτζήδες κυρίως, ακούω πού και πού. Αλλά πιστεύω ένα καλό και σύγχρονο 1.4 ατμόσφαιρα ή έστω 1.6...είναι επίσης άψογο. Διότι έχουμε μια μανία ως έλληνες να κολλάμε με ότι στερεότυπο κυκλοφορεί, απλά για να κολλάμε...όπως είπε κι ο AUFGEBRACHT, πιο πάνω.

Τέσπα, μπορούμε να συζητάμε επί σελίδες και σελίδων....απλά πιστεύω πως κι ένα καλό ατμοσφαιρικό βενζίνης είναι εξίσου καλό και οικονομικό. Αυτά.

billyP
22/12/2013, 08:57
Η λύση για νορμάλ χρήση είναι βενζίνοκίνητο με αλλαγή καυσίμου σε υγραέριο κίνησης. Τα "καλά" συστήματα, είναι dedicated ανά μοντέλο ΙΧ.......αποτελέσματα ? οικονομία, καλύτερη καύση, αυτονομία και λιγότερες φθορές στον κινητήρα.
Ζητάνε 1000-2500 για τα 5ετίας και κάποιες φορές χάνεις χώρο από πορτμπαγκαζ λόγω τοποθέτησης μπουκάλας εκεί !

nickald
22/12/2013, 09:26
και να δεις που μολις η αναλογια αυτοκινητων βενζινης/πετρελαιου ερθει σε βολικα νουμερα, θα ξυπνησει καποιο σαϊνι σε υπουργοδορυφορικη θεση και θα ριξει την ιδεα να πεσει κωλοδαχτυλο στους κατοχους.....

Μονο τυχαιο δεν ειναι που "ολοι" σπρωχνουν προς τα diesel.

devil's animal
22/12/2013, 09:43
και να δεις που μολις η αναλογια αυτοκινητων βενζινης/πετρελαιου ερθει σε βολικα νουμερα, θα ξυπνησει καποιο σαϊνι σε υπουργοδορυφορικη θεση και θα ριξει την ιδεα να πεσει κωλοδαχτυλο στους κατοχους.....

Μονο τυχαιο δεν ειναι που "ολοι" σπρωχνουν προς τα diesel.

ακριβως....
ειμαι απολυτα πεπεισμενος οτι θα γινει το ιδιο σεναριο που εγινε και μετα >2λιτρα...
παρτε 2,5λιτρα, δεν υπαρχει προβλημα...ουτε τεκμηριο...ουτε τελη...ουτε φορος πολυτελειας...
πηραν ολοι τα 3λιτρα τα cayenne και τα wrx και τα evo και τα s3 και τωρα τα σπρωχνουν ολα στην Γερμανια σε ξεφτιλα τιμες...:rolleyes:

billyP
22/12/2013, 10:10
Σε χώρες που το diesel είναι διαδεδομένο, η τιμές του καυσίμου είναι ελαφρώς μεγαλύτερες της βενζίνης

teogtp
22/12/2013, 10:44
Πολύ μπέρδεμα το θέμα γιότα-χι....το σίγουρο πάντως που έχω διαπιστώσει και στην ιταλία (εκεί έχουνε και κάτι γαμησιάτικα τέλη για το diesel) και εδώ από το τι γράφεται στον ειδικό τύπο είναι πως αν δεν κάνεις 15000+χλμ το χρόνο το diesel δεν αποσβένειται σε 5+ χρόνια. Αλλά ας πούμε, γάμησε την την τιμή αγοράς, τα σύγχρονα diesel έχουνε ένα θέμα με την ποιότητα καυσίμου όπου αν κάτι παει στραβά....αντίο ζωή, την σχετική πολυπλοκότητα (αν και στην πράξη είναι απλούστεροι των βενζινοκίνητων μηχανικά)...εννοώ το turbo (όπου θέλει μια ευβλάβια χρήσης) και τα όλα καλούδια διαχείρησης του κινητήρα.....αν και είναι κινητήρες τεράστιας αντοχής...παρόλα αυτά παράπονα από ταξιτζήδες κυρίως, ακούω πού και πού. Αλλά πιστεύω ένα καλό και σύγχρονο 1.4 ατμόσφαιρα ή έστω 1.6...είναι επίσης άψογο. Διότι έχουμε μια μανία ως έλληνες να κολλάμε με ότι στερεότυπο κυκλοφορεί, απλά για να κολλάμε...όπως είπε κι ο AUFGEBRACHT, πιο πάνω.

Τέσπα, μπορούμε να συζητάμε επί σελίδες και σελίδων....απλά πιστεύω πως κι ένα καλό ατμοσφαιρικό βενζίνης είναι εξίσου καλό και οικονομικό. Αυτά.

Συμφωνω οτι αν δεν κανεις καμια 15αρια χιλ/δες το χρονο αποσβεση (σε σχεση με ενα αντιστιχο βενζινοκινητο)θα δεις σε αρκετο βαθος χρονου.
Αυτην την καραμελλα με τους ταξιτζιδες (περι γνωσης μηχανολογικων)πρεπει να την σταματησουμε
γιατι δεν εχω δει ποιο "σιδεροφαγους" χρηστες αυτοκινητων.Μην ξεχναμε οτι οταν ενα ντιζελ κυκλοφορει συνεχως
στον στενο αστικο κυκλο μπουκωνει ποιο ευκολα λογο της φυσεως του καυσιμου που καταναλωνει(καπνα)
και ρυπαινει ποιο ευκολα τα λαδια του κινητηραμε οτι αυτο συνεπαγετε(τουρμπινα).
Οι ταξιτζιδες επειδη θελουν οικονομια στην χρηση,κανουν αλλαγες λαδιων στην καλυτερη οποτε λεει ο κατασκευαστης
(διατηρω επιφυλαξεις πανω σε αυτο το ζητημα)και στην χειροτερη οποτε ακουνε το μοτερ καπως!
Το παραμυθι με τα μεγαλα διαστηματα σερβις-αλλαγης λαδιων των κατασκευαστων δεν μπορω να το "χωνεψω"
γιατι στην πραξη(τουλαχιστον 2 αυτοκινητα)δεν ειδα σε κανενα την δυνατοτητα να φτασει το οριο
του κατασκευαστη χωρις να συμπληρωσω ενδιαμεσα λιπαντικο.
Αυτο που εφαρμοζω εγω ειναι αλλαγη λαδιων στα μισα χιλ/τρα απο αυτα που λεει ο κατασκευαστης
και εχω το αμαξακι μου απροβληματιστο και υγειες.

Allst@rf
22/12/2013, 11:32
Φθηνη συντηρηση και ταξι μαστορα δε συμβαδιζουν ,αν το πονας το επαγγελμα και δεν εισαι περαστικος.

Ειδικα αν εχεις νεο μερσεντες ξεχνα το φθηνο.

Οι οικονομια στα ταξι παιζει στη μαρκα και στο μοντελο.

Και βεβαιως στα χλμ που εχει κανει το αυτοκινητο.


Εχεις ακουσει κινητηρα με 1500000 χλμ να μην ακουγεται καπως εστω και με φρεσκα λαδια;

Pan (dvs)
22/12/2013, 12:01
Για καποιον που κανει 10000χλμ το χρονο το ωφελος απο τα καυσιμα ειναι απο 500 εως 1000 ευρω αναλογα το μοντελο.Επισης το βενζινης κανει σερβις στα 10000 ενω το πετρελαιο στα 20000χλμ (λεμε).Αρα +150 ευρω ωφελος για τον κινητηρα ντιζελ.

Εγω γλυτωνω περιπου 3 με 4000 ευρω το χρονο απο την ιστορια.Καυσιμα βαζω παντα σε συγκεκριμενο και πολυ καλο πρατηριο 9 στις 10 φορες.Μια φορα το μηνα ριχνω 50ml καθαριστικο και αυτο απο οταν με ενημερωσε ο βενζινας μου για τα προβληματα που δημιουργει το 10% του βιοκαυσιμου που περιεχεται στο πετρελαιο.

Τωρα για ολα τα αλλα που λετε ,τι να πω.Λογω δουλειας εχουμε 4-5 αυτοκινητα diesel.Δεν αντιμετωπισαμε ποτε προβλημα τρομπας.Παντα ομως βαζουμε καυσιμα στο ιδιο πρατηριο.

Θεωρω οτι ειναι καλη λυση για οσους κανουνε πανω απο 15000 χλμ το χρονο.Οι ντιζελοκινητηρες πλεον δεν εχουνε να ζηλεψουνε κατι απο τους βενζινοκινητηρες.Το αντιθετο, θα ελεγα.