PDA

View Full Version : Περίεργο Πρόβλημα με DERBI GP-1 REVOLUTION



giorgouz
20/12/2013, 20:15
Καλησπέρα και καλώς βρήκα την κοινότητά σας.Περίπου τον Ιούνιο απέκτησα και έγω ένα Derbi Gp1 50 revolution.To μηχανάκι το αγόρασα μεταχειρισμένο με περίπου 1000κμ.Όλα πήγαιναν μια χαρά κατα την διάρκεια του καλοκαιριού.Τον Σεπτέμβριο σε κάποια φάση άρχισε να μην πέρνει μπρός εύκολα , ειδικά μετά από βροχές.Το πήγα στο συνεργείο και αφού το ψάξαν μου δείξαν μια σχισμένη φλατζα που υποτίθεται ότι ευθύνοταν για το πρόβλημα.Μετά από 2 μέρες άρχισαν πάλι τα προβλήματα οπότε το ξαναπήγα.Από το σύνεργειο αυτη την φορά μου είπαν ότι όλος παραδόξος έχει πρόβλημα το κυλινδοπίστονο και πιο συγκεκριμένα ότι η συμπίεση του έχει πέσει στο 6.5 από κοντά 11 γιαυτό δεν τραβάει σωστά βενζίνη κτλ και δεν παίρνει μπρος.Μου είπαν είτε ότι ο προηγούμενος δεν το είχε στρώσει καθόλου , είτε έιναι πρόβλημα ρύθμισης του μοτέρ από το εργοστάσιο και ότι αυτα τα μηχανάκια έιναι από τα πιο προβληματικά που υπάρχουν.Με τα πόλλα έβαλα ένα μαλοσι 68αρι,στα 3000κμ. Μετα τα πρωτα 100κμ με το καινουργιο κυλιδνροπιστονο αρχισε παλι να μην παιρνει ευκολα μπρος αλλα νομιζα ότι ήταν από το κρυο.Στα 4000κμ με το που τέλειωσα το στρωσιμο το πήγα για το σερβις των 1000 και όλος παραδόξος μου είπαν ότι και το καινουργιο έχει χασει την συμπιεση του η οπόια ήταν 9 από τα 13.Μου έκαναν προσωρινα μια ρυθμιση στο καρμπυλατερ και τωρα παίρνει μπρος και μου ειπαν οτι δεν ξερουν για πόσο όμως , και ότι μετα θα πρέπει να αλλάξω πιστόνι με ελατηρια και οτι γενικα θα πηγαινει ετσι το πραγμα γιατι ειναι το μηχανακι έτσι.Θελω να ρωτησω αν ειναι πιθανό αυτό ή αν με κοροιδεύουν γιατι το μηχανακι μου αρεσει πολύ και δεν θελω να το δωσω.Ευχαριστώ.

SHOOTER045
20/12/2013, 20:29
Αλλαξε συνεργειο
Οταν σου ειπαν φλατζα και κατεληξαν στην αλλαγη πιστονιου,εσυ δεν καταλαβες πτωση συμπιεσης-αποδοσης?
Ολα αυτα μου κανουν η προβλημα στην τροφοδοσια(που απ την καινουργια ρυθμιση λυθηκε εστω και προσωρινα)
Η ηλεκτρικο θεμα
Βρες εναν καλο μαστορα που να το. κατεχει και πες του το ιστορικο

MikeG
20/12/2013, 21:35
Βρες ένα άλλο σοβαρό συνεργείο που να γνωρίζει από δίχρονα.

teogtp
20/12/2013, 22:32
Το προηγουμενο κυλινδροπιστονο το ειδες αν ειχε φθορα(γραμμες-αυλακια) ή πηγες και εσυ καλη τη πιστη;

motomaniac
20/12/2013, 22:35
εμενα παντως αμα μου ελεγε ετσι θα μου ανεβαζε την πιεση... αλλαξε μαστορα.. ακου 11:1...

SHOOTER045
20/12/2013, 23:02
Παρακαλω να μεταφερθει σε εκεινο με τα μαστορια...