PDA

View Full Version : Enduro και ποτάμια!!



panosko
21/12/2013, 13:21
Περνάς με enduro ενα ποταμι, πεφτεις σε βράχο που δεν φαινόταν και {μπλουμ} ολη η μηχανή μέσα στο νερό τόσο που να ψάχνεις να τη βρεις που είναι. Ερώτηση: τι γίνεται μετά αφού τη βγάλεις έξω? Προσπαθείς να την βάλεις μπροστά κατευθείαν? Θα πάρει? Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει?

panosko
21/12/2013, 13:23
Η κάτι σαν κι αυτο!!!
http://www.youtube.com/watch?v=MiMG5q44l0o

:lol::bawl:

KaTaNaS
21/12/2013, 13:30
αν ειναι διχρονο υπαρχει αμεση λυση... αν ειναι τετραχρονο εχει διαδικασια...

sapila racing
21/12/2013, 13:31
Περνάς με enduro ενα ποταμι, πεφτεις σε βράχο που δεν φαινόταν και {μπλουμ} ολη η μηχανή μέσα στο νερό τόσο που να ψάχνεις να τη βρεις που είναι. Ερώτηση: τι γίνεται μετά αφού τη βγάλεις έξω? Προσπαθείς να την βάλεις μπροστά κατευθείαν? Θα πάρει? Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει?

Σε καμμία περίπτωησ δεν προσπαθείς να την βάλεις μπρός κατ ευθείαν! Αν έχει παρει νερό ο κύλινδρος θα κανει υδραυλική και θα γίνει μεγάλη ζημιά.
Θα πρέπει να αδειάσει ο κύλινδρος πρώτα. Η θα βγαλεις μπουζί και θα αρχίσεις μανιβελιές, η θα το γυρίσεις ανάποδα. Πολλές φορές πρεπει να βγεί και η εξάτμιση γιατί κραταει νερό και μολις το γυρίσεις παλι κανονικά στις ρόδες του το νερό απο την εξάτμιση θα γυρίσει στον κύλινδρο.
Σε 2χρονο ειναι πιο ευκολα τα πράγματα βέβαια.
Επίσης μιλάμε για καθαρό νερό, γιατί αν εχουν μπεί και λάσπες αλλάζει το σενάριο.

panosko
21/12/2013, 13:31
τετράχρονο. Δεν μου εχει τυχει, απλά απο περιέργεια και επειδή δεν γνωρίζω. Υπάρχει περίπτωση να πάρει μπροστά αμέσως? Μιλάμε για injection.

panosko
21/12/2013, 13:34
Σε καμμία περίπτωησ δεν προσπαθείς να την βάλεις μπρός κατ ευθείαν! Αν έχει παρει νερό ο κύλινδρος θα κανει υδραυλική και θα γίνει μεγάλη ζημιά.
Θα πρέπει να αδειάσει ο κύλινδρος πρώτα. Η θα βγαλεις μπουζί και θα αρχίσεις μανιβελιές, η θα το γυρίσεις ανάποδα. Πολλές φορές πρεπει να βγεί και η εξάτμιση γιατί κραταει νερό και μολις το γυρίσεις παλι κανονικά στις ρόδες του το νερό απο την εξάτμιση θα γυρίσει στον κύλινδρο.


Αντε...τόσο πράμα δηλαδή..!! Σιγά μην καθόμουνα να κάνω όλα αυτά....στην τύχη, θα το έβαζα μπρος με προσευχές να μην έχει πάρει νερά στο κύλινδρο. Εξάλλου λιγο δύσκολο το βλέπω να μπουν νερα εκει μέσα.
Οκ πάντως, νομίζω μου λύθηκε η απορία (η οποία μου κόλλησε στο μυαλό αφου ειδα εκείνο το βιντεάκι) . Νερα απο την εξάτμιση, γυρισμα ανάποδα (δεν εχει μανιβέλα το δικό μου) και αντε καθάρισμα μπουζι το πολυ κι οτι γινει.

stefanos
21/12/2013, 13:35
Προλαβαίνεις να χρησιμοποιήσεις το kill switch την ώρα που πέφτεις,
την βγάζεις έξω αδειάζεις το νερό από το φιλτροκούτι και έφυγες.:D

panosko
21/12/2013, 13:47
Προλαβαίνεις να χρησιμοποιήσεις το kill switch την ώρα που πέφτεις,
την βγάζεις έξω αδειάζεις το νερό από το φιλτροκούτι και έφυγες.:D

Αυτό μάλιστα...εδω κατι γινεται.

virus
21/12/2013, 14:50
...στην τύχη, θα το έβαζα μπρος με προσευχές να μην έχει πάρει νερά στο κύλινδρο. Εξάλλου λιγο δύσκολο το βλέπω να μπουν νερα εκει μέσα.



κι ομως με λιγη τυχη... την ωρα που πατας το kill φροντισε να το πετυχεις στην φαση συμπιεσης :D


εχει μανουρα το νερο και σιγουρα θα μπει μεσα. σε παραπεμπω στον οριζοντα :rolleyes:

panosko
21/12/2013, 16:14
κι ομως με λιγη τυχη... την ωρα που πατας το kill φροντισε να το πετυχεις στην φαση συμπιεσης :D

:lol:καλό...:lol:

Allst@rf
21/12/2013, 17:57
Το διδαγμα του θρεντ και του βιντεο ειναι ,να προτιμαμε διχρονα μηχανακια αν θελουμε να κανουμε εντουρο.

Ειναι πιο ελαφρια στο σπρωξιμο και αν βαλουν νερο ,φευγει ευκολοτερα απο μεσα τους.

:tooth:

sonic22
21/12/2013, 19:51
Μην ξεχαντε τα λαδια του καρτερ και το ντεποζιτο βενζινης που θα γεμισει νερα.
Τα χειρότερα που μπορει να κανει κανεις ειναι Α. Να παει να το βαλει μπρωστα σπρωχτο Β. Να βαρεσει μιζια Γ. να βαρεσει με φορα μανιβελια.
Τουλαχιστον ενα μπουζι και ενα καρμπ θελουν βγαλσιμο (στο injection θα ανησυχουσα περισσοτερο για κανα βραχυκυκλωμα)

http://www.youtube.com/watch?v=-SialKi7U0U

panosko
22/12/2013, 00:36
Το διδαγμα του θρεντ και του βιντεο ειναι ,να προτιμαμε διχρονα μηχανακια αν θελουμε να κανουμε εντουρο.

Ειναι πιο ελαφρια στο σπρωξιμο και αν βαλουν νερο ,φευγει ευκολοτερα απο μεσα τους.

:tooth:

Και η κυβέρνηση ήθελε ο κόσμος να παιρνει μικρά αυτοκινητάκια για να καινε λιγότερο, να ρυπαίνουν λιγότερο, να ειναι πιο ελαφριά στο σπρώξιμο, και να μην πιανουν πολύ χώρο, τα πήρανε ΟΚ και τι καταλάβανε? Δεν εχουνε χωρο ουτε για αποσκευές, προκαλουν περισσότερη κινηση γιατι πανε με 40χλμ και νομιζουν οτι τρεχουν, και για κανα ταξιδι...αστα!
SIZE MATTERS σε όλα, σιγα μη παμε πισω στα διχρονα τωρα με τοση τεχνολογία, απο 450 εως 550 (και σε μερικα χρονια παιζει να λεμε και λιγα ειναι!) :rolleyes:

panosko
22/12/2013, 00:47
Πάντως κατάλαβα πολύ καλά τι διαδικασία, ευχαριστώ, και η οποια ειναι η εξης.
1)Αδειαζεις εξατμιση απο νερα
2) Στεγνωνεις φιλτροκουτι
3)βγαζεις το (η τά) μπουζι
4)Μανιβελιάζεις (ή μιζάρεις) για να πεταξει εξω οτι νερο υπαρχει
ΚΑι εισαι κομπλέ. Αν δεν πάρει το αφηνεις εκει. (εκτος αν ειναι Aprilia):a014:

Allst@rf
22/12/2013, 12:43
σιγα μη παμε πισω στα διχρονα τωρα με τοση τεχνολογία, απο 450 εως 550 (και σε μερικα χρονια παιζει να λεμε και λιγα ειναι!) :rolleyes:

Μαλλον δε παρακολουθεις και πολυ τα νεα στο εντουρο ε;

sonic22
22/12/2013, 13:44
Μαλλον δε παρακολουθεις και πολυ τα νεα στο εντουρο ε;
Εδω καλα καλα δεν καταφερε να παρακολουθησει αυτα που του λεμε εδωμεσα...

panosko
22/12/2013, 14:00
Εδω καλα καλα δεν καταφερε να παρακολουθησει αυτα που του λεμε εδωμεσα...

Ασχετο μηπως...:eyepop:

sonic22
22/12/2013, 14:34
Ασχετο μηπως...:eyepop:
Καποιος ειναι ασχετος αλλα δεν θελω να το παω επι προσωπικου...

Νομιζεις οτι αν το μοτερ παρει μπρωστα εισαι "κομπλε";;;

Το οτι το μπεκ του ιντζεκτιον θα ψεκασει βενζινονερο, μιας και το ντεποζιτο θα εχει γεμισει νερα, και θα τρεχεις να βρεις γιατι δεν δουλεβει καλα και γιατι τα μπεκακια και η τρομπα ειναι τοσο ακριβα δεν το επιασες...

Το οτι τα λαδια σου θα γινουν μια αηδια με τοσο νερο που θα μπασει στο καρτερ απο τα σωληνακια αναθυμιασεων και θα σου βραχυκυκλωσαει-καψει τα πηνεια δεν το καταλαβες...

Το οτι τα λαδια δεν θα κανουν πλεον ουτε για να λιπανουν κατνιλι ποσο μαλον πιστονια, στροφαλους και εκκεντροφορους σου διεφυγε...

Το οτι τα ηλεκτρικα θα βραχυκυκλωσουν αν πας να το βαλεις μπρωστα τουλαχιστον σου περασε απο το μυαλο;

Την αποψη παντος για τα 2Τ στο enduro την εχεις βρει μια χαρα...

panosko
22/12/2013, 15:39
Εσυ έγραψες ειρωνικά σχόλια όμως, εγώ τη δικιά μου άποψη κατέθεσα γενικότερα, δεν έγραψα αν κατάλαβες κατι εσύ, ή αν δεν τα λες σωστά ή οτιδήποτε τέτοιο επι προσωπικού, κάθε γνωμη τη λαμβάνω υπόψη κι αν επικρίνω κάτι συγκεκριμένο το κάνω με δόση χιούμορ. Τωρα αν σε πειράζει το τι οτι είμαι ασχετος (ναι θεωρώ οτι ειμαι, για χόμπυ κάνω εντουρο 20 χρόνια και μαλιστα του στυλ on-off, χαλαρα πράματα δεν γνωρίζω και πολλά παρότι πηγαινα σε πολλά trail rides παλαιότερα) δεν χρειάζεται να το κάνεις θέμα.
Τα δίχρονα απλά ποτέ δεν μου αρεσαν αλλά ξέρω τι κάνουν, τι ειναι και για ποιους είναι, ειναι φτιαγμένα αποκλειστικά γι αυτο το λογο, (ειδικά τα παλαιότερα ουτε ηλεκτρικα πάνω ουτε μπαταρίες, τπτ), απλά τέλεια γι αυτη τη χρήση (και μόνο), αλλά εσυ το πηρες τοις μετρητοίς που τα εκραξα λιγο, αλλα το εκανα με δοση χιούμορ η οποια δεν φαινεται σε ενα κειμενο. Πάντως ομολογώ οτι εισαι υπερβολικός γενικότερα, πας στο χειρότερο με τη μια.

sonic22
22/12/2013, 17:36
Το οτι νομιζεις οτι σου την ειπα για την αποψη σου για τα 2Τ enduro, ενω σου την ειπα για το συμπερασμα σου πως αν το μοτερ μετα απο ολοκληρωτικο βυθιμσα μεσα σε ποταμι παρει μπορωστα εισαι οκ, πως ακριβος θες να το αντιμετωπισω;

SHOOTER045
22/12/2013, 18:06
Σε 2τ σηκωνεις αδειαζεις εξατμιση απο τα νερα
Βγαζεις στραγγιζεις φιλτρο σφουγγαρι
Βγαζεις μπουζι πατας μανιβελα να φυγουν τα νερα
Αυτα αμεσα.αν συνεχισεις την εντουραδα ρισκαρεις αν εχει περασει νερο στο σαζμαν και στην βενζινη,οπσδηποτε στην επιστροφη πετας τα λαδια που θα εχουν γινει γαλα
Και αν εχεις μπολικη βενζινη και την λυπασαι αστο μια δυο μερες ακινητο,μετα η βγαζεις σωληνακι ρουμπινετου η ακομα καλυτερα απο την υπερχειλιση του καρμπ αφηνεις να τρεξει λιγο και εισαι οκ
Στα 4τ σχεδον τα ιδια

Bowleno
23/12/2013, 12:52
Π
Αν δεν πάρει το αφηνεις εκει. (εκτος αν ειναι Aprilia):a014:

τι εννοείς; :confused:

panosko
23/12/2013, 16:58
τι εννοείς; :confused:

(τις μεγάλες αγάπες δεν τις αφήνεις μόνες) :p

doctoras
23/12/2013, 20:23
Έψαξα ένα βίντεο αλλα δεν μπόρεσα να το βρω
Είναι ένας τυπας ο οποίος παει να περάσει απο μια μικρη λίμνη (όπως διακρινόταν) όμως τελικά βουτάει με αποτέλεσμα το μηχανάκι να χάνεται στον βυθό και αυτός να κολυμπάει για να βγει έξω μιας και δεν πατούσε στο βυθό...

bogart
23/12/2013, 20:39
Υπάρχει και καλύτερο!

http://www.youtube.com/watch?v=SFXWApDoV6E

sonic22
23/12/2013, 21:06
γκουχ γκουχ...
http://www.youtube.com/watch?v=FtsynoxAKEQ

virus
23/12/2013, 21:18
:sick::a7::a21::eleison::eleison:

doctoras
23/12/2013, 21:39
Βρέθηκε !!
http://youtu.be/-DfQV9TPRoY

panosko
23/12/2013, 22:40
Βρέθηκε !!
http://youtu.be/-DfQV9TPRoY

:lol::lol: den yparxei.... poly gelio :lol::lol:

panosko
23/12/2013, 22:46
Υπάρχει και καλύτερο!

http://www.youtube.com/watch?v=SFXWApDoV6E

Poooo...paei h mhxanh....

MG-KTiNoS
23/12/2013, 22:47
Εγώ έχω πέσει σε αρδευτικό μετράει?
Το μοτέρ λύθηκε όλο, είχε λάσπες και χώματα παντού!

:cry:

Allst@rf
24/12/2013, 00:27
Εγώ έχω πέσει σε αρδευτικό μετράει?
Το μοτέρ λύθηκε όλο, είχε λάσπες και χώματα παντού!

:cry:


και μετά λες εμενα ότι με φωνάζουν οι φίλοι μου 'ο ξαπλας '...

sas
24/12/2013, 13:17
Ποιός έχει το video με το Vstrom του Γιάννη από τα Άγραφα που ξάπλωσε στον ταυρωπό και όταν το σηκώσανε ο μεσιέ Αντώνης και η μικρή μας η λουλού πήρε μια χαρά μπροστά? (αυτά το 2008 νομίζω???)

Carlos.1on2
24/12/2013, 14:31
Εγώ ένα κατάλαβα, αν είσαι μόνος άστο και γύρνα με τα πόδια. Αν είστε πολλοί, τουλάχιστον θα πεθάνετε στα γέλια. Είτε στο ποτάμι, είτε στο γκαράζ.

OldMan
27/12/2013, 13:16
Ποιός έχει το video με το Vstrom του Γιάννη από τα Άγραφα που ξάπλωσε στον ταυρωπό και όταν το σηκώσανε ο μεσιέ Αντώνης και η μικρή μας η λουλού πήρε μια χαρά μπροστά? (αυτά το 2008 νομίζω???)
Ας μην είχε αισθητήρα πτώσης και θα σούλεγα με πόσες χαρές θα έπαιρνε μπροστά..:D

sapila racing
27/12/2013, 16:46
Εγώ έχω πέσει σε αρδευτικό μετράει?


Τα συγχαρητήριά μου! :D

OldMan
30/12/2013, 12:36
Τα συγχαρητήριά μου! :D
Μήπως κάποιος θυμήθηκε κάποιο καναλι δίπλα σε κάποια γέφυρα κοντά σε κάποιο τεχνολογικό ίδρυμα κάποιας πόλης κάπου στην Μακεδονία..?? :D

sapila racing
30/12/2013, 12:48
Μήπως κάποιος θυμήθηκε κάποιο καναλι δίπλα σε κάποια γέφυρα κοντά σε κάποιο τεχνολογικό ίδρυμα κάποιας πόλης κάπου στην Μακεδονία..?? :D

:D Eκει έπεσε το λεωφορείο! Εγω δεν είχα πρόβλημα με το κανάλι, αλλά με το γεφυράκι του οποίου τα σανίδια γλύστραγαν σαν διάολος στην βροχή κι ειχε και πρόκες να εξέχουν.
Αραγε υπαρχει ακόμα το γεφυράκι?

OldMan
30/12/2013, 12:53
Αραγε υπαρχει ακόμα το γεφυράκι?
Εννοείται...!!!

Ο Στέργιος εκεί στήνει το Αφρικα και τα παίρνει από τους πιτσιρικάδες...;)

sapila racing
30/12/2013, 13:03
Εννοείται...!!!

Ο Στέργιος εκεί στήνει το Αφρικα και τα παίρνει από τους πιτσιρικάδες...;)

:lol:

stam2
03/01/2014, 09:36
Αυτό το πέρασμα από ρέμα πάντως δεν προβλέπεται με τίποτα....!


http://www.youtube.com/watch?v=pOoy7_l2EbI

Julius
03/01/2014, 14:53
Το έχω κάνει με απόλυτη επιτυχία (να το βουτήξω όλο) ευτυχώς με 2Τ


Του βγάλαμε φίλτρα, μπουζί κλπ, το γυρίσαμε ανάποδα, μανιβελίασαμε και ότι έμεινε και όλα καλά.


Για να πάρει νερο το ντεπόζιτο και το καρτερ πρέπει να το αφήσεις υποβρύχιο αρκετά λεπτά, άμα το βγάλεις καπάκι μετά είσαι οκ.


Προληπτικά αλλάζεις βενζίνη και λάδια.