PDA

View Full Version : CBS Και ΑBS



michalis1510
21/12/2013, 14:34
Ερωτηση ... CBS εχουν μονο τα μοντελα που εχουν και ABS ? παντα μιλαμε για hornet 2007 και μετα

manosamos
21/12/2013, 15:31
Το εχουν και μηχανές χωρις ABS.
Μη βαζεις με το μυαλο σου οτι ειναι καποιο μαγικο συστημα φρεναρισματος.........οκ?

michalis1510
21/12/2013, 16:26
Το εχουν και μηχανές χωρις ABS.
Μη βαζεις με το μυαλο σου οτι ειναι καποιο μαγικο συστημα φρεναρισματος.........οκ?

απλα οταν φρεναρεις με το πισω φρενο φρεναρει και η μπροστινη ροδα ? σωστα ?

AUFGEBRACHT
21/12/2013, 16:31
απλα οταν φρεναρεις με το πισω φρενο φρεναρει και η μπροστινη ροδα ? σωστα ?

Φρενάροντας είτε με το μπροστά είτε με το πίσω φρένο, έχεις ταυτόχρονη πέδηση και στους δύο τροχούς. Μαγικό σίγουρα δεν είναι, περισσότερο εφαρμογή νόμων της φυσικής θα το έλεγα, αλλά απ' όσον ξέρω είναι αποτελεσματικότατο...

manosamos
21/12/2013, 16:31
Ειναι μπερδεμα.
Πατας μπροστινο φρενο και πιανει και το μεσαιο εμβολο του πισω,πατας πισινο και πιανουν τα μεσαια μπροστινα εμβολα,ή εαν δεν κανω λαθος το μεσαιο της αριστερης δαγκανας.....................καπως ετσι.
Μ@@@@ συστημα .Την πρωτη φορα που πηγα να κανω εξαερωση στα φρενα επαθα εγκεφαλικο και ανοιξα το μανιουαλ.

manosamos
21/12/2013, 16:34
αλλά απ' όσον ξέρω είναι αποτελεσματικότατο...
Σιγα την καινοτομια.
Μια φορα σε καραφλο οδοστρωμα κοντεψα να ξαπλωθω,αφου παταγα πισω και φρεναριζε και μπρος...........:moutza:

AUFGEBRACHT
21/12/2013, 16:35
Ειναι μπερδεμα.
Πατας μπροστινο φρενο και πιανει και το μεσαιο εμβολο του πισω,πατας πισινο και πιανουν τα μεσαια μπροστινα εμβολα,ή εαν δεν κανω λαθος το μεσαιο της αριστερης δαγκανας.....................καπως ετσι.
Μ@@@@ συστημα .Την πρωτη φορα που πηγα να κανω εξαερωση στα φρενα επαθα εγκεφαλικο και ανοιξα το μανιουαλ.

No offence αλλά το γεγονός ότι δεν κατάφερες να το κάνεις εξαέρωση κι άνοιξες το manual δεν το χαρακτηρίζει αυτόματα σαν μ@@@ σύστημα...

michalis1510
21/12/2013, 17:06
παντως στο manual λεει οτι μονο το cb600fa εχει το συστημα . οποτε η hornet χωρις abs δεν το εχει

manosamos
21/12/2013, 17:20
No offence αλλά το γεγονός ότι δεν κατάφερες να το κάνεις εξαέρωση κι άνοιξες το manual δεν το χαρακτηρίζει αυτόματα σαν μ@@@ σύστημα...
Παρεξηγησες τα γραφωμενα.
Μ@@ συστημα ειναι επειδη οταν δεν θελεις να επιβραδυνεις για Χ λογους καποιο τροχο,αυτο το συστημα παρακαμπτει αυτη σου την επιθυμια.
Για να καταλαβεις........γυριζω απο Δερβενοχώρια,χαρουμενος που εφαγα τα κοψιδια μου και ρουφηξα την μπυρα μου.
Στην διαδρομη πριν τα τσιμενταδικα θυμηθηκα οτι σε μια δεξια στυροφη 90 μοιρων με το αυτοκινητο αντι να στριψω πηγα ευθεια λογο γυαλιστερου οδοστρωματος.
Κοβω απο πολυ πριν και μπαινω στην στροφη με 20 ακουμπωντας το πισω φρενο.Σε μοτο με συμβατικα φρενα θα μου γλυστραγε ο ΄΄κωλος'' ομως εδω μου γλυστρησαν τα παντα και οπως καταλαβαινεις πηγα παλι ευθεια.
Εαν δε,δεν πηγαινα με λιγα χλμ θα με βρισκανε στα χωραφια.............

Εξαερισμο εκανα φιλε,αλλα χωρις το μανιουαλ δεν.............αφου για να εξαερωσεις τα μεσαια μπροστινα εμβολα πρεπει να πατας το ποδοφρενο και τουμπαλιν για το μεσαιο πισινο εμβολο πατας μπροστινο...............

Joyrider
21/12/2013, 19:09
Πολύ παλιότερα έβγαζε η honda μηχανές μόνο με cbs. Τώρα όλες συνοδεύονται από abs όπου υπάρχει cbs.
Στο hornet πάντως το c-abs δουλεύει μόνο από το πίσω προς το μπροστά.

biglebowski
21/12/2013, 21:12
Aμα περιμενεις απ'τον manosamos αντικειμενικο σχολιασμο σε οτιδηποτε εχει σχεση με χοντα,ασ'το...εχασες!

Ο ανθρωπος θα σου βγαλει αχρηστο οτιδηποτε φοριεται σε χοντα.ακομα κ το cbs που αντικειμενικα ειναι πολυ καλο συστημα με εξαιρετικες κριτικες παγκοσμιως..

Εν'τω μεταξυ ο τυπος εχει αγορασει κ καβαλαει χοντα-μιλαμε για κλινικη περιπτωση!

spyrakos35
21/12/2013, 21:22
Aμα περιμενεις απ'τον manosamos αντικειμενικο σχολιασμο σε οτιδηποτε εχει σχεση με χοντα,ασ'το...εχασες!

Ο ανθρωπος θα σου βγαλει αχρηστο οτιδηποτε φοριεται σε χοντα.ακομα κ το cbs που αντικειμενικα ειναι πολυ καλο συστημα με εξαιρετικες κριτικες παγκοσμιως..

Εν'τω μεταξυ ο τυπος εχει αγορασει κ καβαλαει χοντα-μιλαμε για κλινικη περιπτωση!

:bawl:

@manosamos
ρε φίλε, δεν σε ξέρω, δεν θέλω να σε προσβάλω με την καμμία αλλά, δεν μπορώ να μην γελάσω...... :beer:

manosamos
21/12/2013, 21:41
:bawl:

@manosamos
ρε φίλε, δεν σε ξέρω, δεν θέλω να σε προσβάλω με την καμμία αλλά, δεν μπορώ να μην γελάσω...... :beer:

Σπυρο,οταν καποιος κανει χιουμορ δεν παρεξηγιεμε,αρα δεν με προσβαλεις.
Ομως για το σουργελο που παριστανει οτι με γνωριζει να του πω οτι ΔΕΝ αγορασα Χοντα(ουτε μου το χαρισαν βεβαια)απλα βρεθηκε στα χερια μου απο ανταλλαγη με αυτοκινητο.Πιστευα λογο βαριου ονοματος οτι θα φυγει απο πανω γρηγορα,ομως μου φορτωθηκε 4,5 χρονια τωρα.
Τωρα η γνωμη μου για το CBS δεν θα αλλαξει ουτε μετα απο 100 χρονια...........αχρηστο αξεσουαρ ειναι για κατι κουλους που γραφουν αραια και που στα φορουμ.

harris_x
22/12/2013, 21:51
Σπυρο,οταν καποιος κανει χιουμορ δεν παρεξηγιεμε,αρα δεν με προσβαλεις.
Ομως για το σουργελο που παριστανει οτι με γνωριζει να του πω οτι ΔΕΝ αγορασα Χοντα(ουτε μου το χαρισαν βεβαια)απλα βρεθηκε στα χερια μου απο ανταλλαγη με αυτοκινητο.Πιστευα λογο βαριου ονοματος οτι θα φυγει απο πανω γρηγορα,ομως μου φορτωθηκε 4,5 χρονια τωρα.
Τωρα η γνωμη μου για το CBS δεν θα αλλαξει ουτε μετα απο 100 χρονια...........αχρηστο αξεσουαρ ειναι για κατι κουλους που γραφουν αραια και που στα φορουμ.
Χαλαρά ε...

TROOPER
23/12/2013, 08:19
το cbs (υποκειμενικα μιλωντας) ειναι απο τα πιο χαλια συστηματα που μπορει να πετυχεις σε μηχανακι!

χαλαει ολη τη γεωμετρια της μηχανης χωρις κανεναν λογο! :a04:

nickald
23/12/2013, 08:58
Σε σκουτερ που το ειχα δουλευε καλα....

Στην μηχανη δε ξερω αλλα υποψιαζομαι οτι ο τρουπερ εχει δικιο...

AristidisZ
23/12/2013, 09:14
εγώ μάλλον είμαι ο μόνος που έχει cbs στη μηχανή και δεν έχει καταλάβει τίποτα

manosamos
23/12/2013, 09:29
Χαλαρά ε...
Για το ''κλινικη περιπτωση'' που γραφει ο άλλος δεν βλεπω συστασεις............μηπως αλληθωρίζεις λιγο?
Για την ιστορια.............εγω ετσι την ''πεφτω'' σε οποιον μου την πεφτει,οποτε εαν ειμαι εκτος χαρακτηρα φορουμ κλειστε τον λογαριασμο να τελειωνουμε .................clar?

YΓ τον συγκεκριμενο τον γνωριζω απο αλλο φορουμ...........η ιδια συμπερριφορα και εκει,,,,,,,βγαινει απο την σπηλια-βριζει-εξαφανιζετε.

Joyrider
23/12/2013, 09:52
εγώ μάλλον είμαι ο μόνος που έχει cbs στη μηχανή και δεν έχει καταλάβει τίποτα
Και δεν έχεις και άδικο. Ειδικά στο hornet δεν είναι τόσο παρεμβατικό.
Αφενός επειδή ενεργοποιέιται μόνο το μεσαίο πιστόνι της δεξιάς δαγκάνας για να μοιράσει την δύναμη του φρεναρίσματος και αφετέρου γιατί ενεργοποιείται μόνο σε πολύ δυνατό πάτημα του πισινού και όχι σε κάθε χρήση (delay valve). Αν χρησιμοποιείς το πίσω ελάχιστα και βοηθητικά όπως πρέπει, δεν θα το πάρεις χαμπάρι ποτέ.

harris_x
23/12/2013, 10:30
Για το ''κλινικη περιπτωση'' που γραφει ο άλλος δεν βλεπω συστασεις............μηπως αλληθωρίζεις λιγο?
Για την ιστορια.............εγω ετσι την ''πεφτω'' σε οποιον μου την πεφτει,οποτε εαν ειμαι εκτος χαρακτηρα φορουμ κλειστε τον λογαριασμο να τελειωνουμε .................clar?

YΓ τον συγκεκριμενο τον γνωριζω απο αλλο φορουμ...........η ιδια συμπερριφορα και εκει,,,,,,,βγαινει απο την σπηλια-βριζει-εξαφανιζετε.
Απλά χαλάρωσε.

biglebowski
25/12/2013, 17:52
Εισαι κ μαρτυριαρης....ψευτακος ομως...Απο που με γνωριζεις κ δε το ξερω?

Κ απο ποτε αποιος δεν γραφει συχνα στα φορουμ ειναι κουλος?Εσενα παντως τα χιλιαδες ποστ ανα τα φορουμ δεν εχουν προαγει ιδιατερα τις οδηγικες σου ικανοτητες αν κρινω απ'τα συνεχομενα 'εβγα' στην ιδια στροφη...

Τελως παντων το cbs ειναι μια χαρα συστημα κ δουλευει μια χαρα σε allround μοντελα.

eBoLaGR
25/12/2013, 18:33
Αμα πατας με ολη σου την δυναμη το πισω φρενο, λογικο δεν ειναι να πατηθει και το μπροστινο με δυναμη ?

Τυχαινει να παιζω πολυ με τον κωλο-πισω φρενο, και παρ'ολο που εχω και ABS δεν εχει τυχει να με στειλει ποτε ευθεια.. Απο λαστιχα πως εισαι ?

SHOOTER045
25/12/2013, 22:19
Ετσι ακριβως σε ΤRANSALP 700. Το εμαθα και παιζω με το πισω φρενο χωρις να κλεινω γκαζι
Δεν με βγαζει ευθεια ΠΟΤΕ ισα ισα το μπασιμο ειναι πολυ γλυκο
Σε φρενα πανικου παλι αψογο,απλα επειδη το οδηγαω πολυ καιρο και το εχω συνηθισει απολυτα η μεταβαση σε αλλη μοτο χωρις αυτα τα μπλιμπλικια κοντεψε να αποφερει μια γελοια σουπα