PDA

View Full Version : Αρχαία τραγωδία...



buckley
23/12/2013, 08:14
Στο ίδιο σημείο στο Χαλάνδρι που έφυγε ο Μίμης ο Βασιλόπουλος (ιδιοκτήτης των βιβλιοπωλείων Ευριπίδη) τόσο άδικα με την R51 πριν λίγα χρόνια έμελλε να εκτυλιχθεί η παρακάτω τραγωδία :

http://www.protothema.gr/greece/article/339106/aneipoti-tragodia-astunomikos-autoktonise-afou-skotose-gunaika-se-trohaio/

Βάλτε σε αντιδιαστολή την απόλυτα ακραία ευθιξία αυτού του παιδιού που διακινδύνευε την ζωή του κάθε μέρα με το γνωστό "Μισέλ" που κάνει Χριστουγεννιάτικες διακοπές σε θερμά κλίματα...

spyrakos35
23/12/2013, 08:34
Στο ίδιο σημείο στο Χαλάνδρι που έφυγε ο Μίμης ο Βασιλόπουλος (ιδιοκτήτης των βιβλιοπωλείων Ευριπίδη) τόσο άδικα με την R51 πριν λίγα χρόνια έμελλε να εκτυλιχθεί η παρακάτω τραγωδία :

http://www.protothema.gr/greece/article/339106/aneipoti-tragodia-astunomikos-autoktonise-afou-skotose-gunaika-se-trohaio/

Βάλτε σε αντιδιαστολή την απόλυτα ακραία ευθιξία αυτού του παιδιού που διακινδύνευε την ζωή του κάθε μέρα με το γνωστό "Μισέλ" που κάνει Χριστουγεννιάτικες διακοπές σε θερμά κλίματα...


το διάβασα χτες και δεν το πίστευα.....

στην κηδεία του, δυστυχώς, δεν θα πάει πλήθος κόσμου.....

AristidisZ
23/12/2013, 09:01
κρίμα το παλικάρι :(

stynikop
23/12/2013, 09:14
Δεν υπαρχουν λεξεις να σχολιασεις κατι τετοιο...

SHOOTER045
23/12/2013, 09:21
Οτι λενε τα σχολια τιποτα αλλο

gsman
23/12/2013, 09:45
στιμιαία απελπισια---αυτοκτονια...οχι.....

Pan (dvs)
23/12/2013, 09:54
Mπα ....δεν μου βγαινει.

MG-KTiNoS
23/12/2013, 09:54
μλκια...

(θα μπορούσαν να είχαν γίνει πράματα... αλλά τι να λέμε? Τώρα χέστα
:moutza: στο ΙΚΑ σας και στη μαλακία που σας δέρνει, γαμώ τα υπουργία σας)

alexxxcbr
23/12/2013, 10:07
:(:( Κριμα.

Red Rider
23/12/2013, 12:49
Κρίμα το παιδί,κρίμα...
Τουλάχιστον φόραγε παντελόνια,σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του...τιμή του..

akis_trevor
23/12/2013, 12:52
:( .......

zannisvel
23/12/2013, 12:56
:( Πραγματικα κριμα....

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
23/12/2013, 12:56
Κρίμα το παλικάρι. Αλλά όσο και δυνατό να ήταν το Σοκ, σίγουρα κάτι υπόβοσκε μέσα του.
Και πάλι κρίμα.

Allst@rf
23/12/2013, 14:23
Κρίμα το παιδί,κρίμα...
Τουλάχιστον φόραγε παντελόνια,σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του...τιμή του..


Η ευθυνη που ανελαβε ηταν το οτι εδωσε τερμα και στη δικη του ζωη;

Billymuse
23/12/2013, 14:31
Κρίμα το παιδί,κρίμα...
Τουλάχιστον φόραγε παντελόνια,σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του...τιμή του..

Mα είναι σαν μια διαφυγή με τον πιο άσχημο και ακραίο τρόπο,απο το να αναλάβεις τις ευθύνες σου και να αντιμετωπίσεις τις κυρώσεις όποιες ναναι αυτές.
Το θέμα είναι οτι αμα άθελα του προξένησε ένα πένθος σε μια οικογένεια για ένα ηλικιομένο πρόσωπο,φαντάσου το πένθος στη δικιά του οικογένεια
για έναν νέο άνθρωπο και όχι της κατηγορίας "Κορκονέα" αλλά απο αυτούς με το συναίσθημα της κοινής λογικής..

MG-KTiNoS
23/12/2013, 14:35
Ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ...

για μια φορά ας μην πούμε τίποτε.

Δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά.

Allst@rf
23/12/2013, 16:33
Η ειδηση παιζει παντου και πιστευω οτι ειναι ΜΕΓΑ θεμα συζητησης ,οταν ενας νεος ανθρωπος στα σωματα ασφαλειας θετει τελος στη ζωη του με τετοιο τροπο ...

Αν ειναι μονο για τα συλληπητηρια το θρεντ ,δεν αξιζει να υπαρχει κατα την αποψη μου και ελπιζω οι μοντς να το σβησουν γρήγορα...

πυξιδας990
23/12/2013, 16:57
Η ειδηση παιζει παντου και πιστευω οτι ειναι ΜΕΓΑ θεμα συζητησης ,οταν ενας νεος ανθρωπος στα σωματα ασφαλειας θετει τελος στη ζωη του με τετοιο τροπο ...

Αν ειναι μονο για τα συλληπητηρια το θρεντ ,δεν αξιζει να υπαρχει κατα την αποψη μου και ελπιζω οι μοντς να το σβησουν γρήγορα...

μπα φιλε,κανα 2 μερες θα παιζει.η ευαισθησια των ΜΜΕ ειναι κατα προσεγγιση.αναλογα τον κλαδο.

faraway
23/12/2013, 17:24
Κρίμα το παλικάρι , εγώ δέχομαι την ευθιξία του και την αναγνωρίζω . Έτσι ένιωθε έτσι έκανε .... :sad:

αλλά ρε γμτ μιλιά αν είχε η "σκοτωμένη ηλικιωμένη " θα του έλεγε αγόρι μου τι κάνεις , έχεις μια ζωή μπροστά σου ενώ εγώ ετοιμαζόμουν για αυλαία . :sad:

gsman
23/12/2013, 21:04
Κρίμα το παιδί,κρίμα...
Τουλάχιστον φόραγε παντελόνια,σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του...τιμή του..

Το παιδι εφυγε.Οπως και χιλιαδες συμπολιτες μας καθημερινα που αυτοκτονουν, για αλλους λογους...

Πιστευω το θεμα ειναι πολυ σοβαρο, θα μου επιτρεψεις...

Δεν εχω σκοπο να αμαυρωσω τη μνημη του παλικαριου, οχι.

Ομως, η προσωπικη μου αποψη παντα, ειναι, οτι δεν αποτελει θεμα ευθυνης και τιμης η αυτοκτονια---και καμμια αυτοκτονια, οσες δικαιολογιες και να υπαρχουν απο τους αυτοχειρες...μην περάσει λοιπόν αυτο που εγινε, σαν αξιέπαινη πραξη...

Και το θεμα παει και αλλού---Δες τωρα τι δυστυχια αφηνει πισω και σκεψου τελικα, αυτη η ψυχή, εκει που θα βρισκεται, πως θα ειναι...(το ξερω το προχωρησα πολυ, αλλα εκει παει...).

VASOS
23/12/2013, 22:19
Συλληπητρήρια και κουράγιο στους δικούς του :(

[υ.γ. προς αυτούς που δεν ξέρουν ακόμη να διαβάζουν:


Κρίμα το παιδί,κρίμα...
Τουλάχιστον φόραγε παντελόνια,σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του...τιμή του..

υ.γ.: ο άνθρωπος είπε "τουλάχιστον σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του", δεν επικρότησε την αυτοκτονία...Έλεος...]

buckley
24/12/2013, 07:55
Συλληπητρήρια και κουράγιο στους δικούς του :(

[υ.γ. προς αυτούς που δεν ξέρουν ακόμη να διαβάζουν:



υ.γ.: ο άνθρωπος είπε "τουλάχιστον σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του", δεν επικρότησε την αυτοκτονία...Έλεος...]


Είπα να μη σχολιάσω αλλά καθένας βλέπω το ερμηνεύει κατά το δοκούν.Από το σημείο αυτό περνάω τουλάχιστον 2 φορές κάθε μέρα ,είναι ένας κεντρικότατος δρόμος με πλατύ διάζωμα στη μέση και αρκετή κίνηση.Φανάρια έχει αλλά διαβάσεις σχεδόν ανύπαρκτες.Η γριά που επιχείρησε να διασχίσει κάθετα την φαρδιά κάθοδο (Παλαιολόγου) σε σημείο χωρίς διάβαση όταν πια είχε νυχτώσει είχε 99,9 % της ευθύνης.Θεωρώ ατυχέστατα τα σχόλια που διάβασα για ανάληψη ευθύνης από τον αναβάτη.Μιας και εγώ το ξεκίνησα το θρεντ ας κλειδωθεί καλύτερα και χρόνια πολλά σε όλους.

MG-KTiNoS
24/12/2013, 08:02
Είπα να μη σχολιάσω αλλά καθένας βλέπω το ερμηνεύει κατά το δοκούν.Από το σημείο αυτό περνάω τουλάχιστον 2 φορές κάθε μέρα ,είναι ένας κεντρικότατος δρόμος με πλατύ διάζωμα στη μέση και αρκετή κίνηση.Φανάρια έχει αλλά διαβάσεις σχεδόν ανύπαρκτες.Η γριά που επιχείρησε να διασχίσει κάθετα την φαρδιά κάθοδο (Παλαιολόγου) σε σημείο χωρίς διάβαση όταν πια είχε νυχτώσει είχε 99,9 % της ευθύνης.Θεωρώ ατυχέστατα τα σχόλια που διάβασα για ανάληψη ευθύνης από τον αναβάτη.Μιας και εγώ το ξεκίνησα το θρεντ ας κλειδωθεί καλύτερα και χρόνια πολλά σε όλους.

Σε μια τέτοια τραγωδία δεν έχει κανένα νόημα το ποιός φταίει.
Νόημα έχει να κουβεντιάσουμε τι θα κάνουμε ώστε να ΜΗΝ ξαναγίνει.
Κουβέντα που στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ για κανένα θέμα.
ΛΟΥΚΕΤΟ και για μένα και χρόνια πολλά.

και όπως είπε και κάποιος παλιά...
... ας πετάξει την πρώτη πέτρα...

Χρόνια πολλά και πάλι

Joyrider
24/12/2013, 08:35
Συλληπητρήρια και κουράγιο στους δικούς του :(

[υ.γ. προς αυτούς που δεν ξέρουν ακόμη να διαβάζουν:



υ.γ.: ο άνθρωπος είπε "τουλάχιστον σταμάτησε και ανέλαβε τις ευθύνες του", δεν επικρότησε την αυτοκτονία...Έλεος...]
Προς αυτούς που ξέρουν να διαβάζουν αλλά δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν.

Καταρχήν είπε "τουλάχιστον" άρα η αυτοκτονία ήταν το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει ε; Δεύτερον είπε "τιμή του" το οποίο δεν το λες και αποδοκιμασία. Εσύ όταν προσφέρεις τιμές για κάποια πράξη σε κάποιον, είσαι ουδέτερος απέναντι στην πράξη ε;

Όσο για την αυτοκτονία είναι η εύκολη λύση, είναι πράξη παραίτησης, απόγνωσης και απελπισίας. Όχι ανδρείας και ανάληψης ευθυνών.

Το ποιος φταίει δεν το εξετάζω γιατί μπορεί να είναι πολλά. Η μια πέρασε από λάθος σημείο, ο άλλος έτρεχε, ο δρόμος δεν είχε φως κτλ κτλ..
Τα συλληπητήρια να μην είναι επιλεκτικά όμως.

Red Rider
24/12/2013, 08:44
Στις άπειρες περιπτώσεις εγκατάλειψης θύματος τροχαίου όλοι κατακρίνουμε...
Όταν δε είναι και ένστολος εκεί οργιάζουμε..Έχει συμβεί πολύ πρόσφατα,αλλά έχουμε μνήμη χρυσόψαρου.
Και πώς να το κάνουμε,μερικοί Άντρες δεν μπορούν να αντέξουν το βάρος της πράξης τους,που συνήθως δεν φταίνε για αυτή.
Σίγουρα δεν έπραξε σωστά κατα την γνώμη μου,ίσως να θεωρείται και απερισκεψία,αλλά τελικά ποιός κρίνει τελικά τί είναι λάθος και τι σωστό?
Καλές γιορτές σε όλους και δύναμη σε αυτούς που μένουν πίσω..

manosamos
24/12/2013, 08:45
Ειμαστε ταλιμπαν τοσο σαν οδηγοι οσο και σαν πεζοι,οι δε πεζοι καθε 5 μετρα θελουν και διαβαση γιατι βαρθιουνται να συρουν τον κωλο τους λιγο παρακατω και να περασουν με ασφαλεια.
Χρονια πολλα.:beer:

McGyver
24/12/2013, 08:48
Ξέφυγε αρκετά το θέμα νομίζω, οπότε για να μην έχουμε άλλα χρονιάρες μέρες...

:a3: