PDA

View Full Version : ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΤ500 - 82



ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
23/12/2013, 12:26
Λίγο μελλοντικό αλλά για να έχω μια άποψη.
Υπάρχει κανένας μάστορας στην Αττικη γνώστης του (αντικειμένου) για να αναλάβει γενικό (σέρβις) σε εντελώς λυμένο μοτέρ ΧΤ 500 1982.

buckley
23/12/2013, 13:19
Λίγο μελλοντικό αλλά για να έχω μια άποψη.
Υπάρχει κανένας μάστορας στην Αττικη γνώστης του (αντικειμένου) για να αναλάβει γενικό (σέρβις) σε εντελώς λυμένο μοτέρ ΧΤ 500 1982.

1.Δεν λέγεται (σέρβις) αυτό που θέλεις αδελφέ.
2.Μάστορα να δέσει αυτό που άλλος μάστορας ή εσύ έλυσες ,όχι ότι δεν θα βρεις αλλά θα ακούσεις διάφορα ...
3.Ευτυχώς που είναι και απλό και αρχέγονο το μοτεράκι !

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
23/12/2013, 13:22
Ποιο αναλυτικά λοιπών.
Το μοτέρ είναι δεμένο και θεωρητικά δουλεύει.
Θα λυθεί εντελώς και θα φτιαχτή από την αρχή.

Στο ειδικός μάστορας επιμένω.Με άνεση χρόνου.

p@nos
24/12/2013, 14:41
τι ειδικο ρε φιλε ψαχνες σε ενα μοτερ τεχνολογιας στρογγυλοφαναρου παπιου?

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/12/2013, 14:51
τι ειδικο ρε φιλε ψαχνες σε ενα μοτερ τεχνολογιας στρογγυλοφαναρου παπιου?

Έχεις κάποιον να μου προτείνεις που θα το έχει στον πάγκο του πάνω από 3-4 μήνες?. Αυτό θέλω. Με την άνεση χρόνου.

zannisvel
24/12/2013, 14:53
Γιατι να το εχει στο παγκο του για τοσο καιρο?

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/12/2013, 14:57
Για να προσέξει ρε παιδία. Να μην κάνει βιαστικές δουλειές. Να βάζει μια βίδα την ημέρα αλλά σωστά.

σορι με την επιμονη μου αλλα ειμε καμενος.

taisteal
24/12/2013, 14:59
αν ειναι γατος ο μαστορας στο λυνει και στο δενει στο αψε σβησε..

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/12/2013, 15:00
αν ειναι γατος ο μαστορας στο λυνει και στο δενει στο αψε σβησε..

ποιος βιαζετε?

dimzan
24/12/2013, 15:02
με σωστη δουλεια 5-10 ημερων το πολυ αυτο το μοτερ μπορει να γινει καινουριο. Και οι 5-10 ημρες χρειαζονται οχι γιατι θα λυνει και θα δενει ο μαστορας απ το πρωι μεχρι το βραδυ, αλλα επειδη θελει και καποιο χρονο για να παρει τα ανταλλακτικα και να το παει-φερει στο ρεκτιφιε

zannisvel
24/12/2013, 15:02
Ο μαστορας σιγουρα θα βιαζεται για να πληρωθει και να αδειασει και το χωρο του. Αν του πεις παρε το χρονο σου, θα το βαλει σε μια κουτα και περιμενε εσυ ποτε θα το πιασει...

p@nos
24/12/2013, 15:05
τι 5 10 μερες ρε παιδια η 10 μηνες...ο μονος λογος για να μεινει τοσο καιρο το μοτερ λυμενο, ειναι να περιμενεις καποιο ανταλλακτικο...σαν δουλεια για τον πιο σχολαστικο μαστορα, ολα by the book ειναι ενα απογευμα δουλεια...αντε δυο αν ειμαστε και με ανεση χρονου...για να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη...

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/12/2013, 15:06
με σωστη δουλεια 5-10 ημερων το πολυ αυτο το μοτερ μπορει να γινει καινουριο. Και οι 5-10 ημρες χρειαζονται οχι γιατι θα λυνει και θα δενει ο μαστορας απ το πρωι μεχρι το βραδυ, αλλα επειδη θελει και καποιο χρονο για να παρει τα ανταλλακτικα και να το παει-φερει στο ρεκτιφιε

Ναι φίλε μου συμφωνώ. Ίσως τα παράλεω.
Να προτιμήσω δηλαδή το 23χρονο γατονι τις γειτονία μου?
ΥΓ και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, με το συμπάθιο και το σεβασμό στον εκάστοτε μάστορα.
Στελιος.

dimzan
24/12/2013, 15:25
οπως σου ειπε και ο πανος απο πανω, αν ο μαστορας παει αυτηρα με το βιβλιο του κατακσευαστη θα παρει λιγο χρονο και θα γινει εγγυημενη δουλεια.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/12/2013, 15:27
οπως σου ειπε και ο πανος απο πανω, αν ο μαστορας παει αυτηρα με το βιβλιο του κατακσευαστη θα παρει λιγο χρονο και θα γινει εγγυημενη δουλεια.

Αυτό θέλω φίλε μου. Το βιβλίο το έχω, αρκεί ο μάστορας να έχει ξανά δουλέψει τέτοιο μοτέρ.

devil's animal
24/12/2013, 17:14
Λίγο μελλοντικό αλλά για να έχω μια άποψη.
Υπάρχει κανένας μάστορας στην Αττικη γνώστης του (αντικειμένου) για να αναλάβει γενικό (σέρβις) σε εντελώς λυμένο μοτέρ ΧΤ 500 1982.

αν θες μπορεις να απευθυνθεις στον Αντωνη (εγραφε εδω σαν reinmeister)...
εχει γραψει καμποσα τεχνικα αρθρα εδω μεσα που αν ψαξεις θα τα βρεις και εχει αναλαβει και το δικο μου το xr650r (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=96192&highlight=%CF%84%CE%BF+%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9+%CE%BC%CE%BF%CF%85)

αν σε ενδιαφερει σου στελνω με π.μ. το τηλ του...
:wave2:


υ.γ1. πιο πολυ κανει βελτιωσεις αλλα ποτε δεν ξερεις...
υ.γ2. ειναι λιγο μυστηριο τραινο αλλα παιζει να συννενοηθεις αν τον βρεις στις καλες του...

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
25/12/2013, 09:39
για στειλε το τηλ του. δεν χανω τιποτα να κανω μια ερωτηση.

devil's animal
25/12/2013, 10:12
για στειλε το τηλ του. δεν χανω τιποτα να κανω μια ερωτηση.

εχεις π.μ.

notakos600
26/12/2013, 15:48
Λίγο μελλοντικό αλλά για να έχω μια άποψη.
Υπάρχει κανένας μάστορας στην Αττικη γνώστης του (αντικειμένου) για να αναλάβει γενικό (σέρβις) σε εντελώς λυμένο μοτέρ ΧΤ 500 1982.

Ότι κι αν πράξεις μην διανοηθείς να πεις σε μάστορα ''φτιάξτο με την ησυχία σου, δεν το βιάζομαι''.
Πριν φύγεις από το μαγαζί θα το έχει πετάξει στη πρώτη κούτα που θα βρει μπροστά του.

sapila racing
26/12/2013, 17:03
Σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας? Πόσα χλμ έχει και τι ακριβώς θέλεις να γίνει?
Αν πχ εχει κανει 80.000 χλμ θα χρειαστεί μερικά ανταλλακτικά που καλό θα είναι να αρχίσεις να τα μαζεύεις απο τώρα.
Αλλιώς μπορεί να πάρει όντως 3-4 μήνες να ψάχνεις ανταλλακτικά. Η Yamaha εχει καταργήσει αρκετούς κωδικούς απο αυτόν τον κινητήρα και μπορεί να χρειαστεί να τα παρεγγείλεις απο το εξωτερικό.
Οι βελτιώσεις που κάνουν δουλειά σε αυτο το μηχανάκι εφ όσον τον θέλεις αξιόπιστο και να κινείσαι κανονικά δεν εχουν να κάνουν με γυαλίσματα κεφαλών κλπ.
Η καλύτερη μετατροπή είναι να γίνει 12βολτο και με ηλεκτρονική ανάφλεξη με ανταλλακτικά από SR500, ωστε να έχει φώτα και να παίρνει μπρός πιο εύκολα.
Κατα τα άλλα, ναι υπάρχει τέτοιος μάστορας που το ξέρει καλά το μηχανάκι και που έχει κάνει και τις παραπάνω απλές μετατροπές σε ίδιο.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
26/12/2013, 17:59
Οι βελτιώσεις που κάνουν δουλειά σε αυτο το μηχανάκι εφ όσον τον θέλεις αξιόπιστο και να κινείσαι κανονικά δεν εχουν να κάνουν με γυαλίσματα κεφαλών κλπ.
Η καλύτερη μετατροπή είναι να γίνει 12βολτο και με ηλεκτρονική ανάφλεξη με ανταλλακτικά από SR500, ωστε να έχει φώτα και να παίρνει μπρός πιο εύκολα.
Κατα τα άλλα, ναι υπάρχει τέτοιος μάστορας που το ξέρει καλά το μηχανάκι και που έχει κάνει και τις παραπάνω απλές μετατροπές σε ίδιο.

γινετε κατι τετοιο? μετατροπη σε sr. τα sr ειναι δρομου νομιζο. ναι τετοιο μαστορα θελω,

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
02/01/2014, 18:04
Άρχισα ερευνά αγοράς. Τι υλικά θα χρειασθώ για μετατροπή τις πλατίνες, σε ηλεκτρονική?

NickSt
01/02/2014, 10:52
Φιλε Τσεσμελης Νεο Κόσμο. Αναλαμβανει ρεκτιφιε κτλ ειναι YAMAHA κ απο τους καλυτερους μαστορους. Δεν ειναι ο πιο φθηνος... αλλα αξιοπιστος και δοκιμασμενος σε Super Tenere 750 από μενα που εκανε τελεια δουλεια.
Στο λεω θα μεινεις με το ΧΤ σ αλλα τοσα χρονια.

sapila racing
01/02/2014, 10:54
Άρχισα ερευνά αγοράς. Τι υλικά θα χρειασθώ για μετατροπή τις πλατίνες, σε ηλεκτρονική?

Ειναι αλλο να το κάνεις 12βολτο και άλλο να το κάνεις 12βολτο και με ηλεκτρονική.
Βασικά για να γίνει 12 βολτο με ηλεκτρονική ανάφλεξη χρειάζεσαι πήνία και ηλεκτρονική. Τα υπόλοιπα είναι ψιλολόγια. Επίσης και πλεξούδα αλλά φτιάχνεται και με του XT.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
01/02/2014, 13:08
για 12 v με ηλεκτονικη ψαχνωμε.
αν δεν βρω τα απαρετητα (υλικα) και εξατμιση που χρειαζομε δεν το ξεκιναω.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
02/02/2014, 12:14
Διαβάζοντας τα περισσότερα θέματα μου γεννήθηκε η εξής (χαζή) απορία.
Θα ταίριαζε στην δικιά μου μηχανή ηλεκτρονική και πηνία τα βασικότερα δηλαδή, από μεταγενέστερο μοντέλο. ΧΤ βέβαια και μονοκυλινδρο, μιας και από SR είναι δύσκολο να βρω

sapila racing
02/02/2014, 12:34
Διαβάζοντας τα περισσότερα θέματα μου γεννήθηκε η εξής (χαζή) απορία.
Θα ταίριαζε στην δικιά μου μηχανή ηλεκτρονική και πηνία τα βασικότερα δηλαδή, από μεταγενέστερο μοντέλο. ΧΤ βέβαια και μονοκυλινδρο, μιας και από SR είναι δύσκολο να βρω

Δεν το νομίζω, είναι τελείως διαφορετικοί κινητήρες.

MG-KTiNoS
02/02/2014, 13:03
Ότι κι αν πράξεις μην διανοηθείς να πεις σε μάστορα ''φτιάξτο με την ησυχία σου, δεν το βιάζομαι''.
Πριν φύγεις από το μαγαζί θα το έχει πετάξει στη πρώτη κούτα που θα βρει μπροστά του.

:lol: