PDA

View Full Version : Αναρτήσεις FZ8



akis_trevor
23/12/2013, 13:52
εδω και λιγο καιρο ψαχνομαι για αναρτησεις για το fazer8 μιας και οι μαμα ειναι αρκετα μαλακες για τα γουστα μου.επειδη για ohlins bitubo Κλπ το κασε ξεφευγει πολυ και δεν εχω τρελες απαιτησεις απο το μηχανακι βρηκα σε πολυ καλη τιμη πισω αναρτηση και εμπρος ελατηρια με λαδακια της hagon(σε χαμηλοτερη τιμη απο εξωτερικο κλπ κλπ).η ερωτηση μου ειναι αν το καταστημα αυτο ειναι αξιοπιστο(θελει προκαταβολη για την παραγγελια) και φυσικα αν υπαρχει καμια αποψη (περαν των οσων εχω διαβασει) για τις hagon.το καταστημα ειναι το riderstock.ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα που παραθετω το ονομα αλλα δεν βλεπω αλλη λυση...

menelaos46
23/12/2013, 17:31
Αν είναι μαλακές να αλλάξεις ελατήρια :wave2:

stefanos
23/12/2013, 17:42
να αλλάξεις λάδια.

DrBig
23/12/2013, 17:42
Ειναι πολυ σημαντικο το βαλβινγκ να ταιριαζει στην σκληροτητα του ελατηριου, οποτε τα σκληροτερα ελατηρια μπορει να κανουν την μηχανη να χορευει στο δρομο. Πιο μαλακα μπορεις να βαλεις, πιο σκληρα δυσκολα.

Εχει δοχειο αζωτου? Αν ναι, τοτε το πιθανοτερο ειναι να εχει καποια ποιοτητα στην κατασκευη της, οποτε ενα τεχνιτης μπορει να την βελτιωσει. Πηγαινε στο site της racetech και βαλε τα κιλα σου στη μηχανη σου ωστε να δεις αν κατ'αρχην τιθεται θεμα ελατηριου.

Αν απο την αλλη θες να αγορασεις καινουργια, εχε υποψιν και τις nitron στα 450 περιπου.

doctoras
23/12/2013, 19:49
Hagon έβαλα εγώ τα παρηγγειλα απο το κατάστημα που αντιπροσωπεύει την εταιρία στην Ελλάδα ήταν αρκετά εξυπηρετικοι και συνεπείς χρειάσθηκε περίπου 20 ημέρες για να παραληφθούν από Αγγλία

Τωρα για το προιων έμεινα αρκετα ικανοποιημένος σχετικά με τα μαμά τα οποία το αμορτισέρ ήταν αρκετα basic, της έβαλα και το επίπεδο ποιότητας αναβαθμίστηκε αισθητά!

Όμως έχω την εντύπωση ότι το αμορτισέρ στο 800αρι είναι αρκετα καλό και μπορεί να δεχθεί ρυθμίσεις για να έρθει στα μέτρα σου, θα σε συμβούλευα να ψάξεις καλά πρώτα πριν αντικαταστήσεις

Υ. Σ . Τις άλλαξα όταν έχασε το πίσω την ικανότητα στο rebound στο οποίο δεν υπήρχε ρύθμιση και επίσης όταν είχα συμπηρωσει 50χιλιαδες

KostasV2
23/12/2013, 19:58
η ερωτηση μου ειναι αν το καταστημα αυτο ειναι αξιοπιστο(θελει προκαταβολη για την παραγγελια)...

Λογικό δεν είναι να ζητάει προκαταβολή; Θα πάρεις την απόδειξη για τα χρήματα που θα δώσεις και θα είσαι καλυμμένος.

akis_trevor
23/12/2013, 20:33
καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.η αναρτηση που φοραει πανω απτο εργοστασιο εχει μονο προφορτιση ελατηριου.και ειδικα στο δικαβαλο την εχω νιωσει αρκετες φορες να τερματιζει(αν και δεν εχει αρκετα χλμ η μοτο).
νομιζω οτι μονο με αλλαγη ελατηριων δεν θα φτασω σε καλο αποτελεσμα,αυτην την αισθηση μου δινει.στο 600 δεν ειχα προβληματιστει ποτε ιδιαιτερα.
η πισω δεν ανοιγεται να αλλαξω λαδακια.
δοκτωρ,θα το τσεκαρω για τα κιλα.τις εχω δει και τις νιτρον αλλα βρηκα χαγκον σε πραγματικα πολυ καλη τιμη.
λογικο ειναι να χρειαστει προκαταβολη,δεν αμφιβαλλω,αλλωστε μεσω μαιλ εχουμε μιλησει,οποτε πρεπει να ειναι σιγουρος και ο μαγαζατορας οτι δεν θα τον γραψω στα π@π@ρι@ μου,αλλα επειδη εχω διαβασει διαφορα για μοτοσυκλετες με προκαταβολη που δεν ηρθαν ποτε κλπ,ρωταω αν καποιος ξερει κατι για το συγκεκριμενο καταστημα.εχουμε γινει καχυποπτοι ακομα και με την σκια μας!

edit:δεν εχει ξεχωριστο δοχειο αζωτου.τα χαρακτηριστικα της ειναι αυτα:
αζώτου - Λαδιού
18mm Heavy Duty άξονας με αντιτριβική επίστρωση
Μικρομετρικά ρυθμιζόμενη προφόρτιση ελατηρίου
Απόσβεση συμπίεσης - επαναφοράς (ρωτησα και μου ειπαν πως ρυθμιζονται απο ενα σημειο και τα 2 μαζι,ταυτοχρονα)
Επισκευαζόμενα
2 χρόνια εγγύηση για απεριόριστα χιλιόμετρα

akis_trevor
23/12/2013, 20:49
Πηγαινε στο site της racetech και βαλε τα κιλα σου στη μηχανη σου ωστε να δεις αν κατ'αρχην τιθεται θεμα ελατηριου.

πηγαι και δεν βρισκω που παιζει αυτο...:a4: plz :D

DrBig
23/12/2013, 20:53
πηγαι και δεν βρισκω που παιζει αυτο...:a4: plz :D

home page->spring rate search (μεση δεξια) ;)

akis_trevor
23/12/2013, 20:57
890 kg/mm...το μαμα ποσο ειναι παιζει να το γραφει στο μανιουαλ να τσεκαρω;

ωπα σορρυ λαθος...τωρα το πηρα χαμπαρι...
ειμαι κατα 1 κιλο/mm λιγοτερο μπροστα απο οσο πρεπει και 2κιλα/mm πισω.

amyroukai
23/12/2013, 21:41
Για ψάξου λίγο και αλλιώς. Ίσως να παίρνεις το πλήρως ρυθμιζόμενο από το χιλιάρι. Ή από R1/R6.
στο δικό μου (το παλιό 1000) παίρνει και από R6 και από S1000RR. Είναι πολύ πιο φτηνά από ebay σε σχέση με το οποιοδήποτε αφτερμάρκετ.

akis_trevor
23/12/2013, 22:10
το εχω τσεκαρει αυτο που λες.το διαβασα στο αγγλικο fz8 forum και ειναι αρκετοι αυτοι που αλλαξαν και εβαλα απο το 1000.απτο 2006 και μετα ταιριαζει κουτι.ομως αποτι ειδα παιζουν στα 120-150 ευρω.με ποσα χλμ αραγε;και αν χρειαστει και ελατηριο παμε +100 περιπου.αξιζει να παρω τετοιο ρισκο με μεταχειρισμενη ενω με 335 παιρνω αφτερ στο κουτι της φτιαγμενη για τα κιλα μου,επισκευασιμη;

amyroukai
24/12/2013, 10:26
Στο κοστος αυτό, οκ. Με... 100 λιγότερα είχα πάρει στοκ αμορτισέρ με ελατήριο στα κιλά μου, επισκευασμένο και με revalving, εμπρός γραμμικά Ελατήρια και κιτ κουζινετα κλπ για το δικό μου απο Αμέρικα.

Μην το σκέφτεσαι παντως, η βελτίωση είναι μεγάλη. Το σωστό ελατήριο ειναι η μισή δουλειά στην ανάρτηση και σπάνια ταιριάζει το εργοστασιακό με τον αναβάτη. Καλά ψώνια :)

akis_trevor
24/12/2013, 14:07
thanks..!!:beer:

akis_trevor
08/03/2014, 19:18
αν μπορει καποιος μοντ,ας αλλαξει τον τιτλο σε κατι του τυπου:αναρτησεις fazer8 και ας το μεταφερει στο section των fazer μηπως το ψαξει κανενας μελλοντικα..ακολουθει μικρο feedback.

akis_trevor
08/03/2014, 19:28
αν και λογω των πολυ ασχημων καιρικων συνθηκων στην αγγλια,καθυστερησαν να ερθουν οι αναρτησεις,απο 20 μερες σε 40 περιπου,ο μαγαζατορας μου ξηγηθηκε ομορφα και προφανως δεν εφταιγε αυτος σε κατι.απο οταν εφτασαν αθηνα,σε 1.5 μερα εφτασαν πατρα,με μεταφορικα 12 ευρω.
εβγαλα φωτο οταν ηρθαν αλλα καπου τις εσβησα σαν λακαμας που ειμαι.
σημερα τοποθετηθηκαν μαζι με το σερβις της μοτοσυκλετας και ειχα πολυ αγχος για να δω αν αξιζε τα χρηματα και την ολη ιστορια γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα ξενερωσει αρκετα με τις εργοστασιακες αναρτησεις.

μπηκαν περα απτην πισω αναρτηση,εμπρος ελατηρια προοδευτικα μαζι με λαδακια απτην ιδια εταιρια.ρυθμιστηκε η πισω αναρτηση στατικα και χωρις δοκιμες καθως ειχε περασει η ωρα και δεν μας επαιρνε.το αφησαμε να το δουμε απο βδομαδα αν κατι δεν μαρεσει.παντως στην ρυθμιση της επαναφορας,το πηγαμε τερμα για να δουμε σε ποια φαση ειμαστε και επανερχοταν σαν σε replay
εκανα μια βολτα της ταξης των 40 χλμ μονος και διπλος,στην πολη και στον περιφεριακο της πατρας.κυνηγουσα τις γουβες :p να δω την διαφορα.πιο σκληρη,αλλα οχι ξερη.σε 1-2 στροφες που πηγαινα λιγο γρηγορα,δεν ενιωσα ουτε να κουναει ουτε τιποτα.καμια σχεση με τις μαμα,οπου ενιωθα αβολα και χωρις σιγουρια.
αν ολα πανε καλα σε καμια βδομαδα θα παω καμια βολτα της προκοπης και θα γραψω περισσοτερες εντυπωσεις.
παντως ειλικρινα ηταν μια αναβαθμιση που αξιζε τα χρηματα και απο εδω και περα θα το εχω υποψην μου σε ολα τα μηχανακια που θα ειναι υποψηφια προς αγορα.

menelaos46
08/03/2014, 23:25
αν και λογω των πολυ ασχημων καιρικων συνθηκων στην αγγλια,καθυστερησαν να ερθουν οι αναρτησεις,απο 20 μερες σε 40 περιπου,ο μαγαζατορας μου ξηγηθηκε ομορφα και προφανως δεν εφταιγε αυτος σε κατι.απο οταν εφτασαν αθηνα,σε 1.5 μερα εφτασαν πατρα,με μεταφορικα 12 ευρω.
εβγαλα φωτο οταν ηρθαν αλλα καπου τις εσβησα σαν λακαμας που ειμαι.
σημερα τοποθετηθηκαν μαζι με το σερβις της μοτοσυκλετας και ειχα πολυ αγχος για να δω αν αξιζε τα χρηματα και την ολη ιστορια γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα ξενερωσει αρκετα με τις εργοστασιακες αναρτησεις.

μπηκαν περα απτην πισω αναρτηση,εμπρος ελατηρια προοδευτικα μαζι με λαδακια απτην ιδια εταιρια.ρυθμιστηκε η πισω αναρτηση στατικα και χωρις δοκιμες καθως ειχε περασει η ωρα και δεν μας επαιρνε.το αφησαμε να το δουμε απο βδομαδα αν κατι δεν μαρεσει.παντως στην ρυθμιση της επαναφορας,το πηγαμε τερμα για να δουμε σε ποια φαση ειμαστε και επανερχοταν σαν σε replay
εκανα μια βολτα της ταξης των 40 χλμ μονος και διπλος,στην πολη και στον περιφεριακο της πατρας.κυνηγουσα τις γουβες :p να δω την διαφορα.πιο σκληρη,αλλα οχι ξερη.σε 1-2 στροφες που πηγαινα λιγο γρηγορα,δεν ενιωσα ουτε να κουναει ουτε τιποτα.καμια σχεση με τις μαμα,οπου ενιωθα αβολα και χωρις σιγουρια.
αν ολα πανε καλα σε καμια βδομαδα θα παω καμια βολτα της προκοπης και θα γραψω περισσοτερες εντυπωσεις.
παντως ειλικρινα ηταν μια αναβαθμιση που αξιζε τα χρηματα και απο εδω και περα θα το εχω υποψην μου σε ολα τα μηχανακια που θα ειναι υποψηφια προς αγορα.

Νομίζω πως καλό είναι να μη ρυθμίζουμε τις αποσβέσεις στο τέρμα δεξιά αλλά πάντα να αφήνουμε μία η μισή στροφή. Λεπτομέρεια.

akis_trevor
09/03/2014, 10:23
Νομίζω πως καλό είναι να μη ρυθμίζουμε τις αποσβέσεις στο τέρμα δεξιά αλλά πάντα να αφήνουμε μία η μισή στροφή. Λεπτομέρεια.

μονο για δοκιμη το καναμε(χωρις να κανω βολτα)για να δουμε που σφιγγει και που χαλαρωνει...

vassat
09/03/2014, 11:18
Η απόσβεση(πίσω) να ρυθμίζεται ανά 1/4 στροφής,
επίσης πρόσεξε μήπως μετά από κάποια χλμ χάσει λάδια το πίσω αμορτισέρ.
Καλοφόρετες!
/ Β

amyroukai
09/03/2014, 11:48
Καλές βόλτες :)

doctoras
09/03/2014, 12:24
Καλοριζικες κάθε μέρα που περνάει θα γουστάρεις τα λεφτά που επενδυσες περισσότερο!
Αν ρυθμίσεις την προφορτιση για οδήγηση σε ελληνική πόλη θα δεις πόσο άνετα περνάει απο λακούβες.
Για έξω και sport touring οδήγηση τις σφίγγεις

akis_trevor
09/03/2014, 13:53
@vassat:,οι αναρτησεις για αρχη ρυθμιστηκαν στο περιπου με εμενα να καθομαι πανω και με την στατικη τους αισθηση.αφου κανω λιγα χλμ δευτερα τριτη θα το ξαναδω αν κατι δεν μαρεσει και επισης οταν βγω παραεξω,θα βγαλω ακομα καλυτερα συμπερασματα.οσο για την απωλεια λαδιου,ελπιζω να μην εχω κανενα παρατραγουδο και τρεχω...
@amyroukai:,να σαι καλα ρε φιλε..
@doctoras:οντως καταλαβα μεγαλη διαφορα απτην πρωτη βολτα εντος πολης.δεν κουναει αλλα ταυτοχρονα δεν ειναι σκληρη..

edit:να πω πως δεν εχω εμπειρια απο ohlins κλπ αναρτησεις κορυφαιας κλασης αλλα με τα χρηματα που εχει μια τετοια πισω αναρτηση(χωρις ξεχωριστα δοχεια κλπ),εγω εβαλα αναρτηση πισω,μπροστα ελατηρια και λαδια και μου μεινανε και ρεστα.δεν κυνηγαω χρονους κλπ,απλα χρειαζοταν μια αναβαθμιση.ισως η διαφορα τους να ειναι μεγαλη αλλα δεν νομιζω οτι στον μεσο αναβατη θα χρειαστουν οι απολυτες αναρτησεις..

spyrakos35
09/03/2014, 14:29
εκανα μια βολτα της ταξης των 40 χλμ μονος και διπλος,στην πολη και στον περιφεριακο της πατρας.κυνηγουσα τις γουβες να δω την διαφορα.πιο σκληρη,αλλα οχι ξερη.σε 1-2 στροφες που πηγαινα λιγο γρηγορα,δεν ενιωσα ουτε να κουναει ουτε τιποτα.καμια σχεση με τις μαμα,οπου ενιωθα αβολα και χωρις σιγουρια.

μην κυνηγάς μονο τις μεμονωμένες ανωμαλίες αλλά και τις συνεχόμενες ανωμαλιες (κατσαρό οδόστρωμα).... θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πόσο κούτσουρο ή σοφτ το έχεις...

akis_trevor
09/03/2014, 15:49
μην κυνηγάς μονο τις μεμονωμένες ανωμαλίες αλλά και τις συνεχόμενες ανωμαλιες (κατσαρό οδόστρωμα).... θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πόσο κούτσουρο ή σοφτ το έχεις...

i'll check it, thanks...:beer: