PDA

View Full Version : Ανηφορικο γκαραζ



kotsos.b
23/12/2013, 21:42
Καλησπερα παιδια, ειμαι νεος στο φορουμ και μολις σημερα πηρα μεταχειρισμενο ενα Honda cbf 125. Γκαραζ κλειστο δεν υπαρχει αλλα υπαρχει ενα γκαραζ στην αυλη με σκεπη το οποιο ειναι αρκετα ανηφορικο. Η ερωτηση μου ειναι εαν επιβαρυνεται μακροπροθεσμα σε κατι η μηχανη και κυριως το σταντ οταν ειναι παρκαρισμενη ετσι σε ανηφορα, εννοειται οτι την βαζω με την μουρη προς τα πανω με ταχυτητα και πολυ ελαχιστα λοξα προς την κατηφορα για να πιανει καλυτερα το σταντ.

Bradipous
23/12/2013, 21:56
Δοκιμασε να το βαλεις στο 2πλο.

kotsos.b
24/12/2013, 11:03
Και με το σταντ ειναι σταθερη δεν υπαρχει περιπτωσει να κουνηθει, απλα επειδη δεχεται μεγαλυτερη δυναμη το σταντ ετσι λεω μηπως μακροπροθεσμα δεν ειναι καλο. Στο διπλο σταντ δηλαδη θα στεκεται πιο "ανετα"?

devil's animal
24/12/2013, 11:06
δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα...
φροντιζε να "κραταει" η ταχυτητα το μηχανακι και οχι το σταντ...δλδ οταν το βαζεις και κουμπωνεις 1η, αφησε το μεχρι να πιασει και να σταθεροποιηθει και μετα βαζε το σταντ...

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/12/2013, 11:08
Το συνεχές (γκαπ) στο διπλό σταν και στην ανηφόρα, θα επιφέρει το στράβωμα του. Στο μονό καλύτερα και με μια μόνιμη ασφάλεια από κάποιο σταθερό σημείο στην μπροστινή ρόδα.

Pan (dvs)
24/12/2013, 11:27
Βιδωσε κατι σαν ντακο,κατω στο τσιμεντο,για να μην κρεμαει η μηχανη.Αν ειναι σε πιο ορθια σταση δεν θα ειναι τοσο μεγαλο το βαρος που θα πεφτει στο σταντ.

Babis@
24/12/2013, 12:02
Μήπως να έφτιαχνες στο τέλος της ανηφόρας σου μια μικρή ράμπα από ξύλο για να είναι η μηχανή σου επίπεδη;

306446

kotsos.b
24/12/2013, 12:40
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Υπαρχουν δυο ντακοι γιατι εκει μπαινει και το αμαξι οταν μενει καιρο αχρησιμοποιητο. Αν βαλω ομως την πισω ροδα εκει πανω μετα δεν πιανει καλα το σταντ γιατι δεν ειμαι παραλληλα με το εδαφος. Οταν βαζω παντως ταχυτητα το αφηνω να παει λιγο πισω μεχρι να πιασει η ταχυτητα και μετα βαζω και ενα μαρμαρακι σαν σφηνα για καλο και για κακο. Θα το εχω ετσι λοιπον εφοσον δεν επιβαρυνεται πολυ το σταντ.