PDA

View Full Version : Ηλεκτρικα



Bradipous
24/12/2013, 14:10
Παρολο που εχω καινουρια μπαταρια συνεχως πεφτει η ταση της, σκεφτηκα μηπως φταιει το κρυο αλλα λεω κατσε να μετρησω κ ολας.

Μετραω λοιπον την μπαταρια (χωρις να την αποσυνδεσω) και μου βγαζει 11.9ν.
Βαζω μπροστα τη μηχανη μετραω στο ρελαντι 13,2ν η ταση και στα 14,1 περιπου με γκαζι...

Η μπαταρια ηταν σαφως πεσμενη αλλα οι τιμες που πηρα με την μηχανη να δουλευει ηταν σωστες ή εχω θεμα με κανεναν ανορθωτη κλπ;

kapnias
24/12/2013, 18:08
Καλές είναι εφόσον το πολυμετρο σου μετράει σωστα.
Το πολυμετρο μου θέλει μπαταρία και μετράει την μπαταρία του αυτοκινήτου 16volt.
Mέτρα και κατι άλλο π.χ. το αυτοκίνητο σου ή καμια μπρίζα στο σπιτι να δείς για 230volt

Bradipous
24/12/2013, 21:40
Το πολυμετρο καλα μετραει, αρα επιστρεφω στο 1ο σεναριο, χανει την ταση της λογω κρυου...

Ευχαριστω καλα Χριστουγεννα!!

lekkast
24/12/2013, 22:39
Μπορει να εχει καπου διαρροη και να χανει την ταση σιγα σιγα,μου φαινεται δυσκολα να ωφειλεται στο κρυο,καλες γιορτες!

Pan (dvs)
25/12/2013, 12:41
Το πολυμετρο καλα μετραει, αρα επιστρεφω στο 1ο σεναριο, χανει την ταση της λογω κρυου...

Ευχαριστω καλα Χριστουγεννα!!

Δεν νομιζω να ειναι αυτο.Κανε λιγο υπομονη,να φαει τη γαλοπουλα του ο Βορειος μαστορας και να σου πει μια γνωμη.

bulmont
25/12/2013, 17:09
Δεν νομιζω να ειναι αυτο.Κανε λιγο υπομονη,να φαει τη γαλοπουλα του ο Βορειος μαστορας και να σου πει μια γνωμη.

Φτάνει να πεί την γνώμη του πρίν αρχίσει τα τσιπουράκια......................

Pan (dvs)
25/12/2013, 17:50
Φτάνει να πεί την γνώμη του πρίν αρχίσει τα τσιπουράκια......................

Δεν το αντεχει,εεεεεε?

OldMan
27/12/2013, 13:10
Μπουρπ...:a55:

Το λΕπόν, όσο κι αν δεν το πιστεύετε (και στα απαυτάρια μου κιόλας..), η τάση της μπαταρίας ανεβαίνει με το κρύο...
(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυξάνεται η ικανότητά της στην παροχή ρεύματος..)

Τα 11,9 Volts δεν είναι κάτι περίεργο εαν το μηχανάκι έσβησε με μη πλήρως φορτισμένη μπαταρία...

Pan (dvs)
27/12/2013, 14:02
Μπουρπ...:a55:

Το λΕπόν, όσο κι αν δεν το πιστεύετε (και στα απαυτάρια μου κιόλας..), η τάση της μπαταρίας ανεβαίνει με το κρύο...
(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυξάνεται η ικανότητά της στην παροχή ρεύματος..)

Τα 11,9 Volts δεν είναι κάτι περίεργο εαν το μηχανάκι έσβησε με μη πλήρως φορτισμένη μπαταρία...

Γιατι γινεται αυτο?Ανεβαινει η ταση και πεφτουνε τα αμπερ?

OldMan
27/12/2013, 14:16
Γιατι γινεται αυτο?Ανεβαινει η ταση και πεφτουνε τα αμπερ?
Τσου...