PDA

View Full Version : παξιμαδι βολαν μιζατο



supraman
24/12/2013, 17:52
καλησπερα παιδια και χρονια πολλα και καλα χριστουγενα να εχουμε ..
λοιπον εχω ενα hond supra 110 κιβικα το εκανα προσφατα ανακατασκευη μονος στη μηχανη ολα λειτουργουν τελια εκτος απο ενα πραγμα η ροδελα απο το βολαν ξεβιδωνει οταν ξεπερναω μερικες στροφες του κινητηρα αυτο εχει ως αποτελεσμα να ξεβιδωνει η βιδα και να φευγει το βολαν απο τη θεση του τι μου προτινεται να βαλω ?

kapnias
24/12/2013, 18:03
Βάλε κόλλα σπειρωμάτων πρίν το σφίξεις ή βάλε παξιμάδι ασφαλείας (αυτο που στην άκρη του έχει ενα πλαστικο κομμάτι)
Β'αλε και καινουργια σφήνα μεσα απο το βολάν γιατί αν σου βγήκε κανα δυο φορές μάλλον την έχεις φάει λίγο.

lakou636
27/12/2013, 09:49
καπου θυμαμαι σε μια συζητηση λεγανε οτι στο βολαν και στο συμπλεκτη εχει κατι ροδελεσ που εχουν φορα.
δηλαδη μπαινει με συγκεκριμενη πλευρα.
κατα δευτερον το εσφιξεσ με αεροκλειδο η με το χερι?

SHOOTER045
27/12/2013, 10:29
Να καθαρισεις το σπειρωμα αν δεν το εχεις λιωσει
Παξιμαδι ασφαλειας και κολλα σπειρωματων

supraman
31/12/2013, 13:24
το εχω σφιξει με το χερι
αγορασα καινουργια σφηνα 3 ευρω παρακαλω και εβαλα μια ροδελα και γκροβερ και μετα την βιδα εσφιξε αλλα δεν ξερω οταν τραβαω μανιβελα ακουγεται ενας θορυβος και δεν ξερω απο που λετε να ειναι αυτο ?

supraman
31/12/2013, 13:29
καπου θυμαμαι σε μια συζητηση λεγανε οτι στο βολαν και στο συμπλεκτη εχει κατι ροδελεσ που εχουν φορα.
δηλαδη μπαινει με συγκεκριμενη πλευρα.
κατα δευτερον το εσφιξεσ με αεροκλειδο η με το χερι?

με το χερι το εχω σφιξει γτ αεροκλειδο εδω που ειμαι δεν εχω

SHOOTER045
31/12/2013, 14:06
Καπου κατι την βρισκει με κατι αλλο...

supraman
31/12/2013, 15:05
Καπου κατι την βρισκει με κατι αλλο...

δεν ξερω ρε παιδια ειχα παρομοιο προβλημα με ενα αλλο παπι και του εβαλα γκροβερ παξιμαδι και παει μια χαρα σε αυτο δεν ξερω ααα και μια λεπτομερια που ξεχασα η σφηνα που πηρα χοντα μεν γβησια μου ειπε εκεινος οταν την εβαλα στον στροφαλο και κουμποσε κανονικα δεν προεξιχε επανω καθολου και αυτη που ειχε ετσι ηταν και ηταν και φαγομενη η υποδοχη που εχει ο στροφαλος ειναι μεγαλιτερη απο αυτην της σφυνας γιαυτο μιας και δεν ειχε κανενας μαστορας εδω μεγαλιτερη σφηνα εκανα το εξης δεν ξερω αν ειναι και σωστο παντως ετσι το ειχα κανει και στο αλλο παπι και ειναι μια χαρα εκοψα ενα μικρο χαρτακι και γεμισα το κενο και η σφηνα κουμποσε κανονικα αλλα οταν τραβαω μανιβελια μου κανει εναν θορυβω λες και εχει φιγει το βολαν απο την θεση του