PDA

View Full Version : Suzuki RMX 250 '94 καρμπυρατερ HELP!!!!



MrAdventure990
25/12/2013, 19:57
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα γεματα υγεια.

Θα μπω αμεσως στο θεμα να μην σας κουρασω.

Πειρα ενα suzuki rmx διχρονο πληρως ανακατασκευασμενο αλλα ανακαλυψα πως το καρμπυρατερ του εχει παραδωσει πνευμα και ειναι καιρος για αλλαγη.

Θα ηθελα αν καποιος ξερει που και τι μπορω να βρω για να το βελτιωσω.Τι καρμπυρατερ μπορω να βαλω?Που μπορω να βρω?Σε τι τιμη παιζουν αυτα σε μεταχειρισμενα η καινουρια και βασικα αν μπορω να βαλω μεγαλυτερο νουμερο για καλυτερη αποδοση.


Ολες οι γνωμες και η βοηθειες δεκτες.


Ευχαριστω ολους που ισως παρουν τον χρονονα μουμαπαντησουν η να βοηθησουν.

sonic22
25/12/2013, 21:09
Οποιοδηποτε καρμπ απο καθαρο 2Τ μπορει να μπει αλλα

1. Θα θελει αρκετο ρυθμισμα
2. Οι διατομες στην εισαγωγη και στο φιλτροκουτι μπορει να θελουν πατεντα

Ισος η καλυτερη λυση να ειναι η επισκευη του "κατεστραμενου" (???) καρμπ.

notakos600
26/12/2013, 15:44
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα γεματα υγεια.

Θα μπω αμεσως στο θεμα να μην σας κουρασω.

Πειρα ενα suzuki rmx διχρονο πληρως ανακατασκευασμενο αλλα ανακαλυψα πως το καρμπυρατερ του εχει παραδωσει πνευμα και ειναι καιρος για αλλαγη.

Θα ηθελα αν καποιος ξερει που και τι μπορω να βρω για να το βελτιωσω.Τι καρμπυρατερ μπορω να βαλω?Που μπορω να βρω?Σε τι τιμη παιζουν αυτα σε μεταχειρισμενα η καινουρια και βασικα αν μπορω να βαλω μεγαλυτερο νουμερο για καλυτερη αποδοση.


Ολες οι γνωμες και η βοηθειες δεκτες.


Ευχαριστω ολους που ισως παρουν τον χρονονα μουμαπαντησουν η να βοηθησουν.

Πως κατάλαβες ότι το καρμπυρατέρ ''έχει παραδώσει πνεύμα'';
Όταν το αγόρασες το μηχανάκι δούλευε κανονικά; Μήπως θέλει απλά ρύθμιση;

MrAdventure990
26/12/2013, 16:26
Καλησπερα και παλι και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Μετα που το πειρα(ενω ειχα κανει ενα τσεκ στον μηχανικο μου και ολα καλα)αρχισε να κανει κατι μπουκοματα περιεργα.
Οποτε του το πηγα να λεισει το καρμπυρατερ να το καθαρισει μπας και ειχε πολυ καιρο να καθαριστει.

Οταν το ανοιξε εμεινε αναυδος οταν ειδε πως το κεντρικο στελεχος μεσα ειναι σπασμενο και ξανα κολλημενο με κολλα ισα ισα για να δουλεψει και να πουληθει μαλλον.Η απλα το ειχαν φτιαξει ετσι προχειρα και δουλευε καλα αλλα χαλασε στα χερια μου.

Ο μηχανικος μου ειπε να βρουμε να καρμπυρατερ αλλο σε καλη κατασταση να το βαλουμε απανω και ολα καλα.
Εψαξα στο car.gr αλλα δεν βρηκα και πολλα αποτελεσματα και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι πως δεν ξερω και πολλα πραγματα.
Απλα ενημερωθηκα πως μπορει να μπει και μεγαλυτερο καρμπυρατερ και με το καταλληλο ζιγκλερομα θα πηγαινε μια χαρα και ισως και καλυτερα.

Εκει θελω παιδες την βοηθεια σας να μου πειτε τι μπορω να κανω και πως.

Ευχαριστω.

MrAdventure990
26/12/2013, 16:27
Ισως και αν ξερατε συγκεκριμενα ποια καρμπυρατερ θα εμπαιναν χωρις πατεντες και θα δουλευαν καλα πανω στο μηχανακι μου...

Ευχαριστω.