PDA

View Full Version : πριν ...33 χρόνια!!!θυμήθηκα !!



panagiotis dim
27/12/2013, 15:44
Διάβαζα και θυμήθηκα τις παλιές μέρες πρίν 33 περίπου χρόνια θάτανε 1977-78 είχα ενα suzuki PE 175 ( οποιος τα θυμάται τα κίτρινα ..) και
μετά τον φλοίσβο πρός πειραιά με πέρασε τέρμα μάλλον katana 750

απο τον θόρυβο τότε μονολογούσα πως φορούσε kerker ( πάλι για οσους τα εζησαν και θυμούνται)

ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΆΝΩ ΜΟΥ άπό τον θόρυβο και πόσο κοντά με πέρασε σαν σταματημένο

θυμήθηκα το space στην παραλιάκή μέσα στο λουνα παρκ στο Π.Φάληρο ,την barbarella στήν συγγρού αν θυμάμαι καλά τα ονόματα την abc στην Αχαρνών και την κουίντα στο Π στην πλατεία κυψέλης .

Θυμήθηκα κάτι βράδυα οταν είχα πουλήσει το PE με κάτι τσόντες του πατέρα μου πήρα εν xlr ( τα κυβικά δεν εχουν σημασία )πόσο στεναχώρια είχα που δεν πήρα το xr το ριμάδι..!

Θυμήθηκα στη γλυφάδα πάνω απο τον βασιλόπουλο θατανε 1980 ενα μπαράκι στον πρώτο όροφο ( ονομα δεν θυμαμαι πιά ..). Πόσο κόσμο πηγαίναμε βόλτα δικάβαλο η τρικάβαλο πολλές φορές κάθε βράδυ μέχρι το ασκληπειίο και πίσω ..γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

Θυμήθηκα κάτι βράδυα καλοκαίρι βουλιαγμένης στην δάφνη πόσο διαφορετικά μύριζε η νύχτα και πόσο μόνος ενιωθα ..κανένα αμάξι ...... λές και ολη η αθήνα κοιμοταν από τις 8...!!!

θυμάμαι πως αν συναντούσα μηχανάκι εκανα τα πάντα για να πάμε μαζί μεσα στην νύχτα ετσι για παρέα . Θα μου πείς μαύρη και βουτα δεν πήγαινες..εμ πήγαινα απλά για να δώ οτι μπολ ντ ορ και κατανα και οτι ξαταπωτο τότε ξεσήκωνε τα αυτιά μου!!!

Θυμήθηκα πολλά τους παλιούς έρωτες και τις αγωνίες αν θάρθει στο ραντεβού ( κινητά δεν είχαμε χαχαχαχαα!!!!).Τότε που στα τετράχρονα ψάχναμε για castrol οχι το φυτικό ντέ ..!! Θυμηθηκα εκεί στην παραλιακή με αλίμου γωνία που σύχναζα πάλι δεν θυμάμαι ονομα στο καφέ

εσκαγαν μούρη τα μεγάλα ΟΛΑ ξετάπωτα και πώς γυαλίζανε τα μάτια μας , ξέραμε εμείς με τα μικρά πως τα θηρία δεν τα πηγαίναμε αλλά το θράσος κορυφή.

μιά μέρα ξέφυγα τελείως και πάω σε εναν απ αυτούς είχε αν θυμάμαι καλά kavasaki 1000 z και του ζήτησα να μου το δώσει για μιά βόλτα μέχρι την καλαμακίου ντεμέκ..χαχαχαχα

ακόμα θυμάμαι το ύφος του αυτός γύρω στα 30 plus και γώ τότε ΄στα 20 ας πούμε ..λές και του ζήτησα τη μάννα του για ραντεβού ..μόνο φάπες δεν έφαγα χαχαχαχαχ!!!Καί τώρα μερικές φορές που βλέπω πιτσιρικάδες με παπάκια ειλικρινά το λέω του ς σέβομαι . είναι εκεί ακριβώς που εγώ ξεκινούσα και οσο και να θέλω θα αλλάξω το 1100 με το παπί τα ..ηντα με τα είκοσι κανένας δεν κάνει τράμπα .. Ετσι λοιπόν μου τη δίνει κάτι βράδυα και ξαναγίνομαι είκοσι και οσο και να δακρύζουν τα μάτια μου στην παραλιακή ( γιατί θέλω να θυμάμαι χωρίς κράνος ) εγώ εκεί..... να θυμάμαι το παιδί μέσα μου!!!!αχ ρε νιάτα μας !!!

MG-KTiNoS
27/12/2013, 16:44
Δεν ήταν μπαράκι ήταν ντισκοτέκ και την έλεγαν Ολίμπικ χάουζ...

και αν μου επιτρέπεις δεν είναι τα νιάτα μας (μόνο)
είναι και η μπέσα.

Έχεις παραία σήμερα όπως τότε, έχεις κολλητούς, πας βόλτα ρεφενέ?

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/12/2013, 16:47
γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

Βυρωνα που?

panagiotis dim
27/12/2013, 16:49
γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

Βυρωνα που?

Aγίας σοφίας 24 με χρυσοστόμου σμύρνης γωνία

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/12/2013, 16:52
α μαλιστα. στο 12 χ.ρ. ειμαι γω. αλλα που συχναζες ενοουσα.

buckley
27/12/2013, 16:53
Διάβαζα και θυμήθηκα τις παλιές μέρες πρίν 33 περίπου χρόνια θάτανε 1977-78 είχα ενα suzuki PE 175 ( οποιος τα θυμάται τα κίτρινα ..) και
μετά τον φλοίσβο πρός πειραιά με πέρασε τέρμα μάλλον katana 750

απο τον θόρυβο τότε μονολογούσα πως φορούσε kerker ( πάλι για οσους τα εζησαν και θυμούνται)

ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΆΝΩ ΜΟΥ άπό τον θόρυβο και πόσο κοντά με πέρασε σαν σταματημένο

θυμήθηκα το space στην παραλιάκή μέσα στο λουνα παρκ στο Π.Φάληρο ,την barbarella στήν συγγρού αν θυμάμαι καλά τα ονόματα την abc στην Αχαρνών και την κουίντα στο Π στην πλατεία κυψέλης .

Θυμήθηκα κάτι βράδυα οταν είχα πουλήσει το PE με κάτι τσόντες του πατέρα μου πήρα εν xlr ( τα κυβικά δεν εχουν σημασία )πόσο στεναχώρια είχα που δεν πήρα το xr το ριμάδι..!

Θυμήθηκα στη γλυφάδα πάνω απο τον βασιλόπουλο θατανε 1980 ενα μπαράκι στον πρώτο όροφο ( ονομα δεν θυμαμαι πιά ..). Πόσο κόσμο πηγαίναμε βόλτα δικάβαλο η τρικάβαλο πολλές φορές κάθε βράδυ μέχρι το ασκληπειίο και πίσω ..γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

Θυμήθηκα κάτι βράδυα καλοκαίρι βουλιαγμένης στην δάφνη πόσο διαφορετικά μύριζε η νύχτα και πόσο μόνος ενιωθα ..κανένα αμάξι ...... λές και ολη η αθήνα κοιμοταν από τις 8...!!!

θυμάμαι πως αν συναντούσα μηχανάκι εκανα τα πάντα για να πάμε μαζί μεσα στην νύχτα ετσι για παρέα . Θα μου πείς μαύρη και βουτα δεν πήγαινες..εμ πήγαινα απλά για να δώ οτι μπολ ντ ορ και κατανα και οτι ξαταπωτο τότε ξεσήκωνε τα αυτιά μου!!!

Θυμήθηκα πολλά τους παλιούς έρωτες και τις αγωνίες αν θάρθει στο ραντεβού ( κινητά δεν είχαμε χαχαχαχαα!!!!).Τότε που στα τετράχρονα ψάχναμε για castrol οχι το φυτικό ντέ ..!! Θυμηθηκα εκεί στην παραλιακή με αλίμου γωνία που σύχναζα πάλι δεν θυμάμαι ονομα στο καφέ

εσκαγαν μούρη τα μεγάλα ΟΛΑ ξετάπωτα και πώς γυαλίζανε τα μάτια μας , ξέραμε εμείς με τα μικρά πως τα θηρία δεν τα πηγαίναμε αλλά το θράσος κορυφή.

μιά μέρα ξέφυγα τελείως και πάω σε εναν απ αυτούς είχε αν θυμάμαι καλά kavasaki 1000 z και του ζήτησα να μου το δώσει για μιά βόλτα μέχρι την καλαμακίου ντεμέκ..χαχαχαχα

ακόμα θυμάμαι το ύφος του αυτός γύρω στα 30 plus και γώ τότε ΄στα 20 ας πούμε ..λές και του ζήτησα τη μάννα του για ραντεβού ..μόνο φάπες δεν έφαγα χαχαχαχαχ!!!Καί τώρα μερικές φορές που βλέπω πιτσιρικάδες με παπάκια ειλικρινά το λέω του ς σέβομαι . είναι εκεί ακριβώς που εγώ ξεκινούσα και οσο και να θέλω θα αλλάξω το 1100 με το παπί τα ..ηντα με τα είκοσι κανένας δεν κάνει τράμπα .. Ετσι λοιπόν μου τη δίνει κάτι βράδυα και ξαναγίνομαι είκοσι και οσο και να δακρύζουν τα μάτια μου στην παραλιακή ( γιατί θέλω να θυμάμαι χωρίς κράνος ) εγώ εκεί..... να θυμάμαι το παιδί μέσα μου!!!!αχ ρε νιάτα μας !!!

Όλα καλά ρε συνονόματε αλλά αν θυμάσαι καλά τη χρονιά ,Katana δεν ήταν με τίποτα και μπορεί ούτε καν gsx 16βάλβιδο.Σου στέλνω δύο φωτό από την συλλογή μου να σε βοηθήσουν...
Για ΡΕ απευθύνσου στο Βαγγέλη (bulmont) ! Χρόνια Πολλά.

GS 750
306689

Katana 750 pop-up
306690

ΥΓ και τα χρόνια που πέρασαν είναι 35 γεμάτα...

panagiotis dim
27/12/2013, 17:03
θάτανε το 21 τότε χρόνια δοξασμένα, αν θυμάσαι χρονολογία που βγήκε το συγκεκριμένο τότε εχεις δίκιο εσύ , απλά δεν μπορώ να θυμάμαι ακριβώς αν ηταν το 77 η το 78 η το 80 η το 81 , μιλαμε για 30τόσα χχρόνια πίσω .

manosamos
27/12/2013, 17:37
To 80...............πηγαινα δευτερα γυμνασιου και βεβαια ουτε Μπαρμπαρελα ηξερα τοτε ουτε τιποτα.
Θυμαμε ομως τα γκομενακια της ταξης μου που γουσταρανε τους τυπους με τα Καβασακια,Χοντα κλπ.
Αυτοι μπαρκαρανε κανα 6μηνο και μετα αγοραζαν καινουριο εργαλειο,βγαζαν την σελα και εκοβαν το υποπλαισιο που λεμε σημερα.Αφηνανε ενα μικρο κομματι του υποπλαισιου και εκει βιδωναν μια ταυλα κοντρα πλακε με καλυμα μια κουρελου .........και δωστου σουζα.
Ποια προβολακιαm,antispin και @@@ μαλiαρα..................καγκουρες rules.:smokin:

sv9cvk
27/12/2013, 19:50
Διάβαζα...................................................................................... .......Καί τώρα μερικές φορές που βλέπω πιτσιρικάδες με παπάκια ειλικρινά το λέω του ς σέβομαι . είναι εκεί ακριβώς που εγώ ξεκινούσα και οσο και να θέλω θα αλλάξω το 1100 με το παπί τα ..ηντα με τα είκοσι κανένας δεν κάνει τράμπα .. Ετσι λοιπόν μου τη δίνει κάτι βράδυα και ξαναγίνομαι είκοσι και οσο και να δακρύζουν τα μάτια μου στην παραλιακή ( γιατί θέλω να θυμάμαι χωρίς κράνος ) εγώ εκεί..... να θυμάμαι το παιδί μέσα μου!!!!αχ ρε νιάτα μας !!!


Η τελευταια παραγραφος εχει ολο το "ζουμι" ...Ετσι ακριβως!!:rolleyes::a013:





Aγίας σοφίας 24 με χρυσοστόμου σμύρνης γωνία

Κοντα ειμασταν!! Εγω εμενα κοντα στην πλατεια Κολημενου (Τζιρακοπουλου τοτε)και απεναντι απο αυτην ειχε ζαχαροπλαστειο ο Θειος μου!!!
:beer:

dimmie_72
28/12/2013, 02:51
Όλα καλά και έτσι γινότανε, με τη διαφορά ότι η Barbarella ήταν για ότι redneck κυκλοφορούσε στην πιάτσα από Δυτ. συνοικίες. Στην ίδια και χαμηλότερη κατηγορία Olympic house, ABC, Suzy Q Δαλιανίδης, Station one κάτι ανεκδιήγητες disco στην Πλάκα.

Το θέμα είναι ποιός είχε πρόσβαση σε Εργοστάσιο, Mούσες στο Κολωνάκι, Mayfair Γλυφάδα, Mercedes, Video ένας τοίχος με τη Barbarella, Ακρωτήρι και δε συμμαζεύεται...;)

soter3gm
28/12/2013, 08:31
Βούτα, Κέιβ, Αύρα, και παλιό αεροδρόμιο, με τα μικτά χωροφυλακή - αστυνομία πόλεων από πίσω !!! τα "γρήγορα στέκια.

Πιόματα στο Bobby's, Spider, easy rider, και στο stand.
Μπορεί να ήμασταν μικροί αλλά είχαμε σεβασμό και ακούγαμε αγαπούσαμε τα μηχανάκια γιατί τα αγοράζαμε με "αίμα" τώρα δεν αγαπάνε ούτε τα άντερα τους με το πλαστικό χρήμα του μπαμπά,

thunder ace
28/12/2013, 10:36
Πριν 33 χρονια, θυμαμαι ,γυρο στο 80,ξεκιναγαμε για βολτα απο Καλλιθεα η παρεα μου (PE175-PE250-YZ125 δικο μου-VILLA250-BULTACO360 και καναμε κατι πλακες στο φαναρι στους streetταδες της εποχης. Τρωγανε καπνα για καμμια 50 μετρα.....μετα μας περναγαν,αλλα ειχαμε κλεψει την δοξα του φαναριου.Τι μου θυμησες.....

MG-KTiNoS
28/12/2013, 10:53
Όλα καλά και έτσι γινότανε, με τη διαφορά ότι η Barbarella ήταν για ότι redneck κυκλοφορούσε στην πιάτσα από Δυτ. συνοικίες. Στην ίδια και χαμηλότερη κατηγορία Olympic house, ABC, Suzy Q Δαλιανίδης, Station one κάτι ανεκδιήγητες disco στην Πλάκα.

Το θέμα είναι ποιός είχε πρόσβαση σε Εργοστάσιο, Mούσες στο Κολωνάκι, Mayfair Γλυφάδα, Mercedes, Video ένας τοίχος με τη Barbarella, Ακρωτήρι και δε συμμαζεύεται...;)

Ξέχασες τη BBG αλλά αυτά όλα ήταν για καρεκλάδες, οι ροκάδες είχαν άλλα στέκια...
:lol:

ggs
28/12/2013, 11:18
ελάτε τώρα , πέστε την αλήθεια...

δεν μας λείπουν τα καρακιτς μαγαΖα της εποχής ουτε τα παρτάλια που καβαλάγαμε...
τα νιάτα μας λειπουν και αναπολούμε... ;) :beer:

bulmont
28/12/2013, 11:30
ελάτε τώρα , πέστε την αλήθεια...

δεν μας λείπουν τα καρακιτς μαγαΖα της εποχής ουτε τα παρτάλια που καβαλάγαμε...
τα νιάτα μας λειπουν και αναπολούμε... ;) :beer:


Aυτά που σήμερα αποκαλείς παρτάλια ήταν τα αστέρια της τότε εποχής......

thunder ace
28/12/2013, 11:35
Aυτά που σήμερα αποκαλείς παρτάλια ήταν τα αστέρια της τότε εποχής......

και τα αστερια του σημερα (θα)ειναι τα παρταλια του αυριο

karellen
28/12/2013, 18:11
Τότε δεν τη λέγανε barbarella αλλά Athens-Athens (εκεί μέσα με βρήκε ο σεισμός το '81).
Αυτό το ΡΕ λες;
306725

MG-KTiNoS
28/12/2013, 18:49
Τότε δεν τη λέγανε barbarella αλλά Athens-Athens

:winka:

MG-KTiNoS
28/12/2013, 18:52
ελάτε τώρα , πέστε την αλήθεια...

δεν μας λείπουν τα καρακιτς μαγαΖα της εποχής ουτε τα παρτάλια που καβαλάγαμε...
τα νιάτα μας λειπουν και αναπολούμε... ;) :beer:

H αλήθεια είναι ότι ΤΟΤΕ είχα φίλους ενώ σήμερα έχω γνωστούς...
Ότι η πουστιά τιμωρούνταν με πολλές μπούφλες ενώ σήμερα
είναι μαγκιά.
Τα παρτάλια δε, ήθελαν ΄χερια και καρδιά....
(όχι μόνο λεφτά)
Κατάλαβες νεε μου?
:a9:

MG-KTiNoS
28/12/2013, 18:55
Άσχετο αλλά ρε karellen τι έκανες στη ντισκοτέτ από τις 11.00???

karellen
28/12/2013, 19:06
Άσχετο αλλά ρε karellen τι έκανες στη ντισκοτέτ από τις 11.00???
:lol: Είχε αποκριάτικο πάρτυ το λύκειο Ηλιουπόλεως!

ggs
28/12/2013, 19:18
H αλήθεια είναι ότι ΤΟΤΕ είχα φίλους ενώ σήμερα έχω γνωστούς...
Ότι η πουστιά τιμωρούνταν με πολλές μπούφλες ενώ σήμερα
είναι μαγκιά.
Τα παρτάλια δε, ήθελαν ΄χερια και καρδιά....
(όχι μόνο λεφτά)
Κατάλαβες νεε μου?
:a9:

τι να σΕ πω ...μπορει να ειμαι μικιος ,αλλα κι εμεις οι 20χρονοι στην παρεα την πο@στια την τιμωρουμε .... κατι 50αρηδες ακουω οτι την εχουν κανει σταση ζωης...

και μην νομιζεις οτι εγω κι φιλοι μου εχουμε τιποτα σουπερ ντουπερ εργαλεια... κατι ρημαδια παπια , μονοκυλινδρα κλπ.

αλλα εχουμε χερια και καρδια και τα παμε ταπα - σουζα μεσα στην πολη , στην κινηση ..παντου...
μας την σπανε μονο κατι 50ρηδες που μας κραζουν μερα - νυχτα .... θα εχουν ξεχασει τα δικα τους...

καταλαβες παππου?:lol:


Κτινε καλη χρονια ρεεεεε:beer::beer::beer:

MG-KTiNoS
28/12/2013, 19:33
:lol: Είχε αποκριάτικο πάρτυ το λύκειο Ηλιουπόλεως!

κάτι είχα ψιλιαστεί γιατί ε΄γω έκανα ντουζ μετά από επικό αγώνα μπάσκετ... Όταν έγινε ο μιζμός που λέγαμε τότε!

:lol:

MG-KTiNoS
28/12/2013, 19:35
τι να σΕ πω ...μπορει να ειμαι μικιος ,αλλα κι εμεις οι 20χρονοι στην παρεα την πο@στια την τιμωρουμε .... κατι 50αρηδες ακουω οτι την εχουν κανει σταση ζωης...

και μην νομιζεις οτι εγω κι φιλοι μου εχουμε τιποτα σουπερ ντουπερ εργαλεια... κατι ρημαδια παπια , μονοκυλινδρα κλπ.

αλλα εχουμε χερια και καρδια και τα παμε ταπα - σουζα μεσα στην πολη , στην κινηση ..παντου...
μας την σπανε μονο κατι 50ρηδες που μας κραζουν μερα - νυχτα .... θα εχουν ξεχασει τα δικα τους...

καταλαβες παππου?:lol:


Κτινε καλη χρονια ρεεεεε:beer::beer::beer:

τώρα ένα δίκιο το χεις δε λέω,
άλλαξαν οι άνθρωποι και τώρα δε μιλάνε ούτε σε μένα πια.

Τέσπα...

Pan (dvs)
28/12/2013, 19:53
Ρε βρωμοπαιδα,πρωτα βλεπατε το "ροδα τσαντα και κοπανα" και μετα βγαινατε και κανατε τις μαγκιες του Ψαλτη και του Γαρδελη στο δρομο?

karellen
28/12/2013, 20:11
.. "ροδα τσαντα και κοπανα"..
..και μαρσάρω τη ΧουσΒάσρνα
κι οι μπαρμπάδες στις διαβάσεις
τρέχουν μη τους πάρω σβάρνα

(συνεχίζεται)

manosamos
28/12/2013, 21:31
Ολοι οι υπερηλικες εδω μαζευτηκατε.............:a024:

dimmie_72
28/12/2013, 21:59
Ξέχασες τη BBG αλλά αυτά όλα ήταν για καρεκλάδες, οι ροκάδες είχαν άλλα στέκια...
:lol:

για θύμισε μου....:confused:

manosamos
28/12/2013, 22:03
Victoria Νικαια,Hombre Χαλανδρι(?)

NIKOS.
28/12/2013, 22:12
https://scontent-b.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1/1256529_10201787550958146_946214841_n.jpg κατι απο εκεινη την εποχη....:rolleyes:

MG-KTiNoS
28/12/2013, 22:22
για θύμισε μου....:confused:

ΒΒG Γλυφάδα κοντά στο μποουλινγκ.
(Μπόμπις μπάμπης Γιάννης ήταν αυτό... :lol:)

(σέλτερ Καλλιθέα, ίζι ράιντερ παραλία, άντεργκράουντ κλπ)

spyrakos35
28/12/2013, 22:29
μπομπις....

όλα τα λ7....

MG-KTiNoS
28/12/2013, 22:42
ο ίδιος ήτανΕ...
(και τα παιδιά της εργατικής τάξης δεν πάταγαν πόδι εκεί...)
:mad:

Red Rider
28/12/2013, 22:49
https://scontent-b.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1/1256529_10201787550958146_946214841_n.jpg κατι απο εκεινη την εποχη....:rolleyes:

Ο πατέρας μου είχε ένα ίδιο:)

NIKOS.
28/12/2013, 23:11
Ο πατέρας μου είχε ένα ίδιο:)
πως ειναι το μικρο του ? μηπως ειναι το φιλαρακι που το εχει ?
απο κορυδαλο μερια ?
εδιτ τωρα ειδα οτι γραφεις "ειχε" σορυ..

dimmie_72
29/12/2013, 00:53
αυτός ο sapila για να μη παρεμβαίνει, πρέπει νάταν πολύ φυτούκλα στο διάβασμα... :rotflmao:




γιατί βρέφος δεν τον λες....

thunder ace
29/12/2013, 13:53
ΒΒG Γλυφάδα κοντά στο μποουλινγκ.
(Μπόμπις μπάμπης Γιάννης ήταν αυτό... :lol:)

(σέλτερ Καλλιθέα, ίζι ράιντερ παραλία, άντεργκράουντ κλπ)

Που τη θυμηθηκες την υπογα ρε φιλε; υποθετω εισαι πολλα χρονια Καλλιθεα και κοντα στην ηλικια μου.

MG-KTiNoS
29/12/2013, 20:48
Αμφιθέα 65...

:)

thunder ace
30/12/2013, 11:04
Αμφιθέα 65...

:)

Καλλιθεα 51...τα σεβη μου,γιατι εισασταν εκεινοι οι"μεγαλοι" που σας βλεπαμε στο δρομο με τις "μηχαναρες":eek: σας και ονειρευομασταν να γινουμε και εμεις ετσι:)

panagiotis dim
31/12/2013, 14:34
Δεν ήταν μπαράκι ήταν ντισκοτέκ και την έλεγαν Ολίμπικ χάουζ...

και αν μου επιτρέπεις δεν είναι τα νιάτα μας (μόνο)
είναι και η μπέσα.

Έχεις παραία σήμερα όπως τότε, έχεις κολλητούς, πας βόλτα ρεφενέ?

δεν λέω το ολιμπικ χάουζ που ήταν στην παραλία , εννοώ την angela που ήταν πάνω απο τον Βασιλόπουλο στον 1ο όροφο μέ θέα την Μεταξά πρίν απο τις εσπερίδες αν θυμάσαι . ρε το θέμα είναι γυρνάνε εκείνες οι εποχές ?

karellen
01/01/2014, 13:05
ρε το θέμα είναι γυρνάνε εκείνες οι εποχές ?
Ίδιες ήταν οι εποχές ανέκαθεν.Με τα στραβά τους και τα καλά τους.
Απλώς το μυαλό μας συγκρατεί,σαν ανάμνηση,μόνο τα καλά στοιχεία της κάθε μιας γι αυτό τις αναπολούμε με νοσταλγία.

spyrakos35
01/01/2014, 14:08
Αμα σας καει τοσο βαζουμε τις ασπρες καλτσουλες μας τα στενα τζην με ρεβερ και παμε boom boom .......

Ρεντικολα λεμε.......

sapila racing
01/01/2014, 14:22
αυτός ο sapila για να μη παρεμβαίνει, πρέπει νάταν πολύ φυτούκλα στο διάβασμα... :rotflmao:




γιατί βρέφος δεν τον λες....

Εγω δεν είμαι πουράκλα σαν τους παραπάνω. :D

Πως το έλεγαν εκείνο το μαγαζί που τρωγαμε τα ωραία club sandwich και πιροσκί στην Μεταξα στην Γλυφάδα ρε παιδιά? :bawl:

MG-KTiNoS
01/01/2014, 15:05
Canadian ΧάΡΜΠΟΥΡΓΚΕΡ....
:lol:

thunder ace
01/01/2014, 17:18
Canadian ΧάΡΜΠΟΥΡΓΚΕΡ....
:lol:
canadian αλλα το καλητερο το τρωγαμε στο queen.

soter3gm
01/01/2014, 18:11
canadian αλλα το καλητερο το τρωγαμε στο queen.

Μέσα !!!! ναγιασει ο στόμας σου και της καλύτερες ροκιές στο spider's και το bobby's
306911

panagiotis dim
02/01/2014, 10:29
Αμα σας καει τοσο βαζουμε τις ασπρες καλτσουλες μας τα στενα τζην με ρεβερ και παμε boom boom .......

Ρεντικολα λεμε.......

Kαταρχάς τότε επαιζαν τα στενά τζίν (americanino levis lee klp ) τα πατούμενα ηταν μπότες καουμπόυκες η αθλητικά puma nike adidas klp
και τα μπουφάν οτι και σήμερα . Αν συγκρίνεις φωτο του τότε με το τώρα θα δείς ιδια μόδα. Τίς ασπρες καλτσούλες που αναφέρεις τις φορούσε ο ΄ξάδελφός σου με σαγιονάρα το καλοκαίρι που ηρθε απο αμερική :D. Τα γυρισμένα τζιν ηταν παλιότερα μόδα .Εντάξει τότε δεν είχαμε emo gothick οπως δεν είχαμε mdma και κοκορετσάκια ( είχαμε αλλα πιό αγνά ). Τέλος τότε η στην από πάνω η σε καρεκλάδικη η σε ροκάδικη ντίσκο κουνιόμαστε τουλάχιστον ενώ τώρα πάς και κοιτάς η σε κοιτάνε ανάλογα που ψωνίζεις ρούχα . Χέστα μην ανοίγω μεγάλες κουβέντες τέτοιες μέρες χρονιάρες .

kordix
02/01/2014, 12:19
canadian αλλα το καλητερο το τρωγαμε στο queen.


To queen υπάρχει ακόμα, εχει αλλάξει διοίκηση αλλά το φαγητό του είναι ολόιδιο με παλιά είναι νόστιμο και το μπιφτεκι στα μπεργκερ δεν είναι "πλαστικό" (εργαζόμουν εκεί το καλοκαίρι του 89). Το golden bird, ενα από τα πρώτα φασφουντάδικα της περιοχής, με το φοβερό κοτόπουλο πανέ το θυμάται κανείς;

Mε την παρέα μου στα τελη του 80 πηγαίναμε στο Astarti στην Λαζαρακη. Πολύ ωραίος χώρος, ζεστός, και με καλή μουσική. Επαιζε ροκακι, κλασσικό και εναλλακτικό αλλά σαν μαγαζί ηταν πολύ πιο ηρεμο σε σχέση με την spider. Και τότε σιγά σιγά αρχισε να αλλάζει η Γλυφάδα.

Με το που μπήκαν τα 90ς αρχισε να ξενερώνει η κατάσταση και η Γλυφάδα αρχισε να κινείται στα προτυπα των lifestyle περιοδικών του Κωστόπουλου και εγινε όπως είναι σήμερα, αυτό το ψευτο κυριλέ στυλ, το αφιερωμένο στη μοστρα, στο δηθεν και στη ψευτοχλίδα.

MG-KTiNoS
02/01/2014, 13:47
http://youtu.be/DHIvCkCU1nM

:lol:

MG-KTiNoS
06/01/2014, 22:13
Ήμουν κι εγώ εκεί...

http://www.mixanitouxronou.gr/ton-rory-gallagher-stin-nea-filadelfia/#sthash.NRdfFPzC.CIya66HI.dpbs

(έπεφτε σφαλιάρα με το τσουβάλι..)
:D

karellen
06/01/2014, 22:46
Ήμουν κι εγώ εκεί...

http://www.mixanitouxronou.gr/ton-rory-gallagher-stin-nea-filadelfia/#sthash.NRdfFPzC.CIya66HI.dpbs

:D
Κι εγώ!:beer:
Το θυμάσαι το καδρόνι μπροστά στη σκηνή που έσπασε;
Επειδή ήταν γεμάτο φρίκουλες. :lol:

MG-KTiNoS
06/01/2014, 22:49
:tooth:
Όχι έτρωγα ξύλο....
:lol:

karellen
06/01/2014, 22:52
Κι εγώ δακρυγόνα :cry:

MG-KTiNoS
06/01/2014, 23:12
ωραία περάσαμε ε ???
:rotflmao:

Πάντως ξανακούγοντας το τραγούδι...
:rolleyes:

Τόσα χρόνια μετά...

ε?

nikos_abel
07/01/2014, 08:28
Spiders, Queen, Bobby's, Αστάρτη, (και μεταγενέστερα αυτό στη παραλιακή κάτω από το βασιλόπουλο που δε το θυμάμαι πως το λέγανε) ε, αν θυμάται και κάποιος το τυροπιτάδικο του ΤΑΣΟΥ πρέπει να είμασταν και κολλητοί.

manosamos
07/01/2014, 10:32
ενώ τώρα πάς και κοιτάς η σε κοιτάνε ανάλογα που ψωνίζεις ρούχα . .

Kαι τοτε επαιζε το θεμα ρουχο.
Θυμαμε φιλος αγορασε το 1985 Levis 501 για 4000δρχ και ηταν θεος στα ματια των πιπινιων.
Επισης το μαγαζι μαστ για τα φλορια ηταν του πανταζωνα,ενω των ροκαδων ηταν το Remember(?).
Eπαιζε και στην δικια μας γενια το τι μαρκα φορας,μη κατηγορας την πιτσιρικαρια........

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
07/01/2014, 10:36
Kαι τοτε επαιζε το θεμα ρουχο.
Θυμαμε φιλος αγορασε το 1985 Levis 501 για 4000δρχ και ηταν θεος στα ματια των πιπινιων.
Επισης το μαγαζι μαστ για τα φλορια ηταν του πανταζωνα,ενω των ροκαδων ηταν το Remember(?).
Eπαιζε και στην δικια μας γενια το τι μαρκα φορας,μη κατηγορας την πιτσιρικαρια........

Τοτε ηταν η εποχη που τα φορουσες τα λιβαΪς και επερναν το σχημα των ποδιων σου. τωρα περνουν το σχημα τις μπανιερας.

panagiotis dim
07/01/2014, 15:52
Kαι τοτε επαιζε το θεμα ρουχο.
Θυμαμε φιλος αγορασε το 1985 Levis 501 για 4000δρχ και ηταν θεος στα ματια των πιπινιων.
Επισης το μαγαζι μαστ για τα φλορια ηταν του πανταζωνα,ενω των ροκαδων ηταν το Remember(?).
Eπαιζε και στην δικια μας γενια το τι μαρκα φορας,μη κατηγορας την πιτσιρικαρια........

ωχ..!!! ρε πούστη μου και τότε δούλευα στον πανταζώνα ( Στήν κάνιγγος.... αν και φοβάμαι αυτό δεν παίζει ρόλο ε??):dizzy::dizzy::dizzy:
θυμάσαι στην γλυφάδα ( ηταν και τα americanino τότε της μόδας ) την CARAMBOLA ?/
εντάξει ομως,.. εχεις δίκιο... επαιζε ρόλο και σε μάς απλά τότε δεν υπήρχαν τόσα οσa σήμερα επώνυμα .λίγα και καλα!

spyrakos35
07/01/2014, 15:59
Kαι τοτε επαιζε το θεμα ρουχο.
Ενω των ροκαδων ηταν το Remember(?).
Eπαιζε και στην δικια μας γενια το τι μαρκα φορας,μη κατηγορας την πιτσιρικαρια........

Καλα το θυμασαι....... και το eggs στο Συνταγμα

MG-KTiNoS
07/01/2014, 17:32
Το ριμέμπερ ήταν για πανκιά..
Καμία σχέση !

Οι άλλοι από λιβάις...
Ο Πανταζόνας ήταν της μαιμούς.
:cool:

spyrakos35
07/01/2014, 17:58
Το ριμέμπερ ήταν για πανκιά..
Καμία σχέση !

Οι άλλοι από λιβάις...
Ο Πανταζόνας ήταν της μαιμούς.
:cool:

καλά, στα ψώνια όλοι μία ομάδα ημασταν

μαιμουδιάρης ήταν ο αδάμης....

manosamos
07/01/2014, 18:30
ωχ..!!! ρε πούστη μου και τότε δούλευα στον πανταζώνα ( Στήν κάνιγγος.... αν και φοβάμαι αυτό δεν παίζει ρόλο ε??):dizzy::dizzy::dizzy:
θυμάσαι στην γλυφάδα ( ηταν και τα americanino τότε της μόδας ) την CARAMBOLA ?/
εντάξει ομως,.. εχεις δίκιο... επαιζε ρόλο και σε μάς απλά τότε δεν υπήρχαν τόσα οσa σήμερα επώνυμα .λίγα και καλα!
Δουλευες Πανταζωνα?.................ελα λεγε,ειχες και φρατζα ala Yazoo που καλυβε το μισο προσωπο?:smokin:
Τα Αμερικανινο πρεπει να ηρθαν τελη 80's και ναι τα Καραμπολα τα θυμαμε αλλα δεν μπηκα ποτε σε τετοιο μαγαζι.
Το ρουχο παπουτσι κλπ και τοτε μας ομαδοποιουσε οπως και τωρα,ισως και περισσοτερο.
Φορουσες converse,rucanor,zita hellaς με σωληνα τζιν,ησουνα ροκι,μεταλλο και ειχες την αναλογη γκομενα.
Φορουσες Adidas,Nike και μπλουζακι Lacoste,ειχες γκομενα την απουσιολογο της ταξης,ισως και την προεδρο του 15μελους.
Οι δε φρατζατοι......:evil:

MG-KTiNoS
07/01/2014, 18:51
Δουλευες Πανταζωνα?.................ελα λεγε,ειχες και φρατζα ala Yazoo που καλυβε το μισο προσωπο?:smokin:
λογη γκομενα.
Φορουσες Adidas,Nike και μπλουζακι Lacoste,ειχες γκομενα την απουσιολογο της ταξης,ισως και την προεδρο του 15μελους.
Οι δε φρατζατοι......:evil:

Φίλε αυτήν ειδικά ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΟΥΦΤΩΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ...
:cool:

manosamos
07/01/2014, 19:05
Φίλε αυτήν ειδικά ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΟΥΦΤΩΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ...
:cool:

Ουουου,καλα εισαι,αν και μεχρι το Βτριμηνο δεν ειχα απουσιες,αλλα απο Μαρτη και μετα.............:beer:
Η δικια μας εγινε drugstore και καθε που μπαινω στο μαγαζι,ηληκτριζετε η ατμοσφαιρα...........βρε καλώς τον Μανο.:kiss:

virus
07/01/2014, 19:30
Καλα το θυμασαι....... και το eggs στο Συνταγμα

τι ειπες τωρα :beer:

spyrakos35
07/01/2014, 20:13
για να μην πιάσω τα δύο δισκοπωλεία που είχαμε

happening και (δεν το θυμάμαι ρπστμ).......

amyroukai
07/01/2014, 20:18
το δισκάδικο της Αθηνάς, μήπως;

dimmie_72
07/01/2014, 20:46
Metropolis, Ακαδημίας....:D


Πάντως και στο ρούχο, για να μην αδικούμε και την εποχή, το Sotris στη Φωκ. Νέγρη έφερνε Thierry Mugler και Jean-Paul Gaultier, στο Κολωνάκι είχε 2όρωφο Trussardi κλπ. Τα πάντα είχε η εποχή, κλασσάτα εστιατόρια, μπαράκια στη Χάριτος δεν ήταν όλα κίτς...;)

manosamos
07/01/2014, 20:49
για να μην πιάσω τα δύο δισκοπωλεία που είχαμε

happening και (δεν το θυμάμαι ρπστμ).......

Happening στην Χ.Τρικουπη πιο πανω απο το Πασοκ και το 7+7 στο Μοναστηρακι

Pan (dvs)
07/01/2014, 22:03
307137

:a20::a20::a20::a20::a20::a20::a20:

spyrakos35
07/01/2014, 23:53
το δισκάδικο της Αθηνάς, μήπως;


Happening στην Χ.Τρικουπη πιο πανω απο το Πασοκ και το 7+7 στο Μοναστηρακι

σωστοι και οι δύο.....

virus
07/01/2014, 23:57
λεω γω τωρα. θυματε-ηξερε κανενας το pcm στην πατησιων; μπαρακι ηταν.:lol:

karellen
08/01/2014, 00:24
σωστοι και οι δύο.....
και το music corner Πανεπιστημίου και Ιπποκράτους.