PDA

View Full Version : φλάντζα η κάτι άλλο???



ariscbr600f4
27/12/2013, 20:35
Καλησπέρα, εχω ενα cbr600f4 του 2000. Απόψε, σε μια σύντομη διαδρομή με πολύ μικρες ταχύτητες λόγο βροχής, αφού έφτασα στον προόρισμο μου, διαπίστωσα οτι βγάζει καπνούς απο το μπροστά μέρος, ψυγείο κυρίως, με μια πολύ μικρή μυρωδιά απο (λάδι).
Η διαδρομή ηταν 1χλμ και οι ταχύτητα μου δεν ξεπέρασε τα 40-50χλμ/ωρα, δεν ανέβασε θερμοκρασία, δεν έκανε κάποιο θόρυβο, δεν μου έδειξε καποιο πρόβλημα, το μονο (κακο) που μου έτυχε, ειναι οτι έπεσα σε μια λακουβα με νερό.
Υπάρχει περίπτωση να μπήκε καπου το νερό και να εξατμήστικε?? Η πάμε για φλάντζα, κεφαλής?? Η κάτι άλλο??
Το πρόβλημα ειναι οτι δεν εχω παρκινγκ, ειναι βράδυ, και βρέχει, οπότε δεν μπορώ να δω αν τρέχει κάποιο υγρό απο κάπου...
Οποιαδήποτε πληροφόρια θα μου ηταν χρήσιμη... Εύχαριστώ εκ των προτέρων...

Pan (dvs)
27/12/2013, 20:48
Το νερο που πεφτει στην εξατμιση και στον κινητηρα συνηθως βγαζει αυτη τη μυρωδια οταν εξατμιζεται.Μαλλον τζαμπα ανησυχεις.Ξαναδες το αυριο που θα εχει καλο καιρο.

ariscbr600f4
27/12/2013, 21:06
Ναι, συμφωνώ σε αυτό, το εχω ξαναμυρίσει και σε αλα μηχανάκια, αλλά ο καπνός???

toyar
27/12/2013, 21:10
δεν ηταν καπνος αλλα ατμος απο το νερο που επεσε στους λαιμους

ariscbr600f4
27/12/2013, 21:20
λαιμους?? εξατμηση?? αποκλειεται απο εκει, ηταν ψηλα απο το ψυγειο, επισης αφου εσβησα την μηχανη για 4-5 λεπτα συνεχιζε και εβγαζε καπνους...

pab-lo
27/12/2013, 22:48
το blackbird μου σε βροχη, αν σταματησω σε φαναρι κι εισαι διπλα μου, θα νομιζεις οτι αρπαξα φωτια :wave2:

ariscbr600f4
27/12/2013, 22:54
πας για φλαντζα και συ :p.... ευχαριστω πολυ παιδες, θα το κοιταξω με την πρωτη ευκαιρια οταν σταματησει η βροχη, ελπιζω να ειναι απο το νερο μονο...

teogtp
27/12/2013, 22:55
Που να δειτε και το Bking.....

ariscbr600f4
27/12/2013, 23:29
απλα εμενα δεν μου τα εκανε αυτα, πρωτη φορα... συν το οτι εχει και 56000χλμ.... γιαυτο εχω :sick: χεστει λιγο...:p

toyar
28/12/2013, 06:02
η φλατζα δεν καιγεται με τη μια
και χωρις να εχει ανεβασει θερμοκρασια

Dant3
28/12/2013, 07:25
Μια απο τα ιδια και μενα παθαινει.Καπνος οταν σταματαω στη βροχη.Ειναι απο το ψυγειο επειδη ειναι ζεστο μην ανησυχεις

OldMan
30/12/2013, 12:29
Την διαφορά του καπνού από τον ατμό την χαμπαριάζει κανείς..???:smokin:

McGyver
30/12/2013, 12:34
Την διαφορά του καπνού από τον ατμό την χαμπαριάζει κανείς..???:smokin:

O ατμός καίει, ο καπνός όχι.

OldMan
30/12/2013, 12:38
O ατμός καίει, ο καπνός όχι.
Εύγε νεαρέ μου ...

Σκάσε τώρα και την εξήγα γιατί καιγόμαστε από ατμό ενώ όχι από καπνό της ίδιας θερμοκρασίας..??

VASOS
30/12/2013, 12:51
Εύγε νεαρέ μου ...

Σκάσε τώρα και την εξήγα γιατί καιγόμαστε από ατμό ενώ όχι από καπνό της ίδιας θερμοκρασίας..??

Επειδή μ' αρέσει να πετάγομαι υποψιάζομαι τα κάλη της κυρίας θερμοχωρητικότητος :D

Pan (dvs)
30/12/2013, 12:51
Εύγε νεαρέ μου ...

Σκάσε τώρα και την εξήγα γιατί καιγόμαστε από ατμό ενώ όχι από καπνό της ίδιας θερμοκρασίας..??

Να παρω το ρισκο να απαντησω,οτι στην περιπτωση του ατμου η υγρασια κανει τη ζημια?

GFawkes
30/12/2013, 12:56
Στον ατμο εχουμε διατηρηση της ολικης ενεργειας απο μετατροπη (νερο και ζεστη=ατμος)
η θερμική ενέργεια μετατρέπεται σε κινητική - και στο καπνο υποβαθμιση της ενεργειας μιας και ο καπνος ειναι αποτελεσμα και η πηγη της μετατροπης ειναι η φωτια(ξυλο, βενζινη+ φωτια).
Με τη βοήθεια της κινητικής θεωρίας της ύλης, μπορούμε να κατανοήσουμε τη μετατροπή των διαφόρων μορφών ενέργειας οι οποίες συμβαίνουν στις μηχανές, καθώς επίσης και την υποβάθμισή της, τη μετατροπή δηλαδή όλων των μορφών ενέργειας σε θερμότητα.

OldMan
30/12/2013, 13:03
Στον ατμο εχουμε διατηρηση της ολικης ενεργειας απο μετατροπη (νερο και ζεστη=ατμος)
και στο αλλο υποβαθμιση της ενεργειας μιας και ο καπνος ειναι αποτελεσμα και η πηγη της μετατροπης ειναι η φωτια(ξυλο, βενζινη+ φωτια).
Με τη βοήθεια της κινητικής θεωρίας της ύλης, μπορούμε να κατανοήσουμε τη μετατροπή των διαφόρων μορφών ενέργειας οι οποίες συμβαίνουν στις μηχανές, καθώς επίσης και την υποβάθμισή της, τη μετατροπή δηλαδή όλων των μορφών ενέργειας σε θερμότητα.
Να μην πίνετε πολύ αυτές τις μέρες, γιατί η "υποβαθισμένη" μορφή ενεργειας αφορά στην δυνατότητα μετατροπής της σε ενέργεια άλλης μορφής αλλά επ'ουδενί στην ποσότητα (απόλυτη τιμή) αυτής..

OldMan
30/12/2013, 13:07
Επειδή μ' αρέσει να πετάγομαι υποψιάζομαι τα κάλη της κυρίας θερμοχωρητικότητος :D
Χμμμμ....

Αρκετά προστυχούλης, θα έλεγα...:a2:

McGyver
30/12/2013, 13:08
Σκάσε τώρα και την εξήγα γιατί καιγόμαστε από ατμό ενώ όχι από καπνό της ίδιας θερμοκρασίας..??

Έχει σχέση το μέγεθος των μορίων;

Pan (dvs)
30/12/2013, 13:10
Έχει σχέση το μέγεθος των μορίων;

Βουτυρο στο ψωμι του.

OldMan
30/12/2013, 13:12
Έχει σχέση το μέγεθος των μορίων;
Τα κορίτσια ρώτα...

SHOOTER045
30/12/2013, 13:26
Τα κορίτσια ρώτα...
<οποιον θελεις πανε ρωτα,το κεφαλι μπαινει πρωτα...>

nicksior
30/12/2013, 16:12
Αν βάλω τζάκι στο λουτρό μου , τι θα βγάζει , ατμό ή καπνό ?

sonic22
30/12/2013, 18:43
το νερο (σε οποιαδηποτε ρευστη μορφη του) μπορει να μεταφερει τρομερες ποσοτητες ενεργειας. Ειδικα στην αλλαγη φασης (απο υγρο σε αεριο και τουμπαλιν).
Το αμεσος καλυτερο ρευστο ειναι τα λιωμενα μεταλλα.

Για τους extream nerds, ο "ατμος" δεν ειναι αυτο το ασπρο συνεφο που βλεπουμε πανω απο τον βραστηρα π.χ.. Αυτο ειναι συμπυκνωμα. Ο "ατμος" ειναι πριν απο αυτο και ειναι διαφανος.

Panoskl
30/12/2013, 22:10
Για τους extream nerds, ο "ατμος" δεν ειναι αυτο το ασπρο συνεφο που βλεπουμε πανω απο τον βραστηρα π.χ.. Αυτο ειναι συμπυκνωμα. Ο "ατμος" ειναι πριν απο αυτο και ειναι διαφανος.

Πολύ σωστός! Και ο ατμός μπορεί να εχει θερμοκρασία πάνω απο 100 C πράγμα που δεν μπορεί να κάνει το νερό πάντα σε συνθήκες κανονικής ατμοσφαιρικής πίεσης.

Ο καπνός παλι ειναι σωματίδια στάχτης κλπ απο την καύση. Αυτό που καίει ειναι τα αέρια της καύσης και όχι η στάχτη.

ariscbr600f4
31/12/2013, 01:40
Στον ατμο εχουμε διατηρηση της ολικης ενεργειας απο μετατροπη (νερο και ζεστη=ατμος)
η θερμική ενέργεια μετατρέπεται σε κινητική - και στο καπνο υποβαθμιση της ενεργειας μιας και ο καπνος ειναι αποτελεσμα και η πηγη της μετατροπης ειναι η φωτια(ξυλο, βενζινη+ φωτια).
Με τη βοήθεια της κινητικής θεωρίας της ύλης, μπορούμε να κατανοήσουμε τη μετατροπή των διαφόρων μορφών ενέργειας οι οποίες συμβαίνουν στις μηχανές, καθώς επίσης και την υποβάθμισή της, τη μετατροπή δηλαδή όλων των μορφών ενέργειας σε θερμότητα.



http://www.youtube.com/watch?v=4eeuPMqPMwM

ariscbr600f4
31/12/2013, 01:43
ασχετο, αλλα σημερα που εβγαλα το μηχανακι και το εκανα σχετικα μεγαλη βολτα δεν μου εβγαλε καπνους και φαινοταν φυσιολογικα τα πραγματα... οποτε μαλλον ατμος ηταν, αλλα περιεργο γτ ηταν η πρωτη φορα που το ειδα αυτο, και εχω φαει αρκετη βροχη γενικα....