PDA

View Full Version : Απατη



pararos
28/12/2013, 11:34
πριν λιγο καιρο και αφου πηρα το δωρο των χριστουγεννων ειπα να φτιαξω λιγο την καλη μου,μια μικρη μετατροπη.ετσι μπηκα στη διαδικασια αναζητησης μπροστινων usd απο rgv.εβαλα αγγελια στο car οτι ζηταω και με πηραν τηλεφωνο.μετα απο πολλες ωρες συνομιλιας εκλεισα με ενα τυπο να μου τα στειλει,δυστυχως ομως εβαλα προκαταβολη.τα πραγματα δεν ηρθαν ποτε.κ τωρα δε σηκωνει το τηλεφωνο.να πω επισης οτι μετα απο 2 βδομαδες και αφου εκανα ανανεωση στην αγγελια με ξαναπηρε τηλ και μου λεει ΄΄εχω΄΄ και μολις καταλαβε ποιος ειμαι μου το εκλεισε.εχω αρκετα στοιχεια απο αυτον κ απο τον λογαριασμο της τραπεζης που εβαλα τα λεφτα.τι μπορω να κανω?

Υ.Γ μπορω να αναρτησω τα στοιχεια του εδω μην την πατησει κανενας αλλος?

BLiTzER
28/12/2013, 11:41
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην είσαι τόσο αφελής την επόμενη φορά. Δε νομίζω ότι αξίζει να το κυνηγήσεις περισσότερο, ειδικά αν μιλάμε για μικρό ποσό.

Bradipous
28/12/2013, 11:46
Ξαναβαζεις αγγελια με αλλα στοιχεια και τηλεφωνο και αν παρει του κλεινεις ραντεβου να τα πειτε κατ ιδιαν... :a021:

byron
28/12/2013, 11:51
Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι καταγγελία έχοντας και τα παραστατικά κατάθεσης.
Με την καταγγελία μαζί, πήγαινε στην τράπεζα που τηρει λογαριασμό, και πες τους οτι ο λογαριασμός χρησιμοποιείται για παράνομες συναλλαγές. Να πάρεις τα λεφτά πίσω δεν πρόκειται απ΄την τράπεζα, αλλά μπορούν να του μπλοκάρουν τον λογαριασμό μέχρι να δώσει πειστικές εξηγήσεις.

Δεν νομίζω οτι είναι αυτό που θέλεις, αλλά αυτό μπορείς να κάνεις τουλάχιστον.

MG-KTiNoS
28/12/2013, 11:59
Av έχει λογαριασμό, υπάρχει και όνομα άρα παίζει και μύνηση.
(και μην νομίζεις ότι το καρ το κοιτάς μόνο εσύ, έχουν μαζέψει ακρετούς από κει μέσα)
;)

pararos
28/12/2013, 12:22
εχω κρατημενο το παραστατικο,τα μηνυματα του,διευθυνση,τηλεφωνο,ονομα,επωνυμο.στο καρ εχω κανει ηδη καταγγελια να γνωριζει τουλαχιστον.

MikeG
28/12/2013, 12:24
εχω κρατημενο το παραστατικο,τα μηνυματα του,διευθυνση,τηλεφωνο,ονομα,επωνυμο.στο καρ εχω κανει ηδη καταγγελια να γνωριζει τουλαχιστον.

Μίλα με συνήγορο του πολίτη μήπως και σε κατατοπίσουν, εξώδικο και άλλη λύση μαζεύεστε κάμποσοι και περνάτε μια βόλτα από τη διεύθυνση του. & τα ανταλλακτικά που τα βρίσκει; Μήπως ....

blackbusa
28/12/2013, 12:28
http://www.youtube.com/watch?v=YF0QcEgIzV0

pararos
28/12/2013, 12:32
http://www.youtube.com/watch?v=YF0QcEgIzV0
:beer:

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 12:34
Μίλα με συνήγορο του πολίτη μήπως και σε κατατοπίσουν, εξώδικο και άλλη λύση μαζεύεστε κάμποσοι και περνάτε μια βόλτα από τη διεύθυνση του. & τα ανταλλακτικά που τα βρίσκει; Μήπως ....

Mike ο συνήγορος του πολίτη εκτός του ότι δεν είναι πανάκεια, ελέγχει κρατικούς φορείς και παρεμβαίνει, ενώ σε διαφορές μεταξύ ιδιωτών παρεμβαίνει ΜΟΝΟ όταν αφορούν κληρονομικές διαφορές, διαφορές ιδιοκτητών-ενοικιαστών ακινήτων και μη καταβολή μισθωμάτων από το δημόσιο σε ιδιώτη, άρα η συγκεκριμένη διαφορά δεν είναι πεδίο του συνηγόρου. Επίσης, ούτε η τράπεζα θα ασχοληθεί με τη διαφορά μεταξύ ιδιωτών, ούτε είναι τόσο εύκολο να μπλοκάρει ο λογαριασμός του άλλου μετά από καταγγελία.
Η μία λύση είναι να ξαναβάλει αγγελία το παιδί με άλλα στοιχεία και τηλ και εννοείται να μιλήσει άλλος μαζί του αν και προφανώς ο τύπος καθότι απατεώνας δεν ενδιαφέρεται για εκ τους σύνεγγυς συναλλαγές, η άλλη λύση και προτιμότερη είναι καταγγελία στην αστυνομία στο αρμόδιο τμήμα δίωξης οικονομικού εγκλήματος.

MikeG
28/12/2013, 12:36
Mike ο συνήγορος του πολίτη εκτός του ότι δεν είναι πανάκεια, ελέγχει κρατικούς φορείς και παρεμβαίνει, ενώ σε διαφορές μεταξύ ιδιωτών παρεμβαίνει ΜΟΝΟ όταν αφορούν κληρονομικές δοαφορές, διαφορές ιδιοκτητών-ενοικιαστών ακινήτων και μη καταβολή μισθωμάτων από το δημόσιο σε ιδιώτη, άρα η συγκεκριμένη διαφορά δεν είναι πεδίο του συνηγόρου. Επίσης, ούτε η τράπεζα θα ασχοληθεί με τη διαφορά μεταξύ ιδιωτών, ούτε είναι τόσο εύκολο να μπλοκάρει ο λογαριασμός του άλλου μετά από καταγγελία.


Τη ψιλιάστικα ότι έγραψα πατάτα. :beer: :beer:

blackbusa
28/12/2013, 12:36
:beer:

ασε τις μπυρες στο Μεδεων και πηγαινε να βρεις το λαμογιο...

BLiTzER
28/12/2013, 12:37
Στην τράπεζα (και σε οποιονδήποτε) θα υποστηρίξει ότι του έστειλε τα αγαθά και πήρε τα λεφτά. Δύσκολα θα βρεθεί άκρη και ποιος μπαίνει στη διαδικασία μηνύσεων για 20-50-100 ευρώ... Πονηρευτείτε λίγο, δεν κάνει κακό.

@MikeG: πιθανότατα δεν έχει τα ανταλλακτικά, απλά παίρνει τηλέφωνα μέχρι να βρει το κατάλληλο θύμα.

Επίσης: http://www.car.gr/information/simboulos/

Σε ΟΛΑ τα sites αγγελιών τονίζουν ότι υπάρχουν απατεώνες και ΠΟΤΕ προκαταβολή.

Pan (dvs)
28/12/2013, 13:37
Mike ο συνήγορος του πολίτη εκτός του ότι δεν είναι πανάκεια, ελέγχει κρατικούς φορείς και παρεμβαίνει, ενώ σε διαφορές μεταξύ ιδιωτών παρεμβαίνει ΜΟΝΟ όταν αφορούν κληρονομικές δοαφορές, διαφορές ιδιοκτητών-ενοικιαστών ακινήτων και μη καταβολή μισθωμάτων από το δημόσιο σε ιδιώτη, άρα η συγκεκριμένη διαφορά δεν είναι πεδίο του συνηγόρου. Επίσης, ούτε η τράπεζα θα ασχοληθεί με τη διαφορά μεταξύ ιδιωτών, ούτε είναι τόσο εύκολο να μπλοκάρει ο λογαριασμός του άλλου μετά από καταγγελία.
Η μία λύση είναι να ξαναβάλει αγγελία το παιδί με άλλα στοιχεία και τηλ και εννοείται να μιλήσει άλλος μαζί του αν και προφανώς ο τύπος καθότι απατεώνας δεν ενδιαφέρεται για εκ τους σύνεγγυς συναλλαγές, η άλλη λύση και προτιμότερη είναι καταγγελία στην αστυνομία στο αρμόδιο τμήμα δίωξης οικονομικού εγκλήματος.

Αυτο γι'αρχη.

sniper
28/12/2013, 14:54
Όχι,

αν δεν υπάρξει κάποια τελεσίδικη απόφαση δικαστηρίου, μην βάλεις τα στοιχεία του.

Mίλα με κάποιον δικηγόρο.

sniper
Ομάδα διαχείρισης moto.gr

pararos
28/12/2013, 15:10
ασε τις μπυρες στο Μεδεων και πηγαινε να βρεις το λαμογιο...
που ξερεις τον μεδεων?:D

blackbusa
28/12/2013, 15:23
που ξερεις τον μεδεων?:D

Απο το 2000 εως το 2005 κατεβαινα καθε καλοκαιρι...εμενα απεναντι...αν ποτε ειδες ενα kawasaki zzr1100 καταμαυρο δικο μου ηταν...

SHOOTER045
28/12/2013, 15:42
Πριν λιγο καιρο πιαστηκε καποια που πουλησε ανυπαρκτο κινητο
Επεστρεψε τα χρηματα και τωρα εχει να κανει με την δικαιοσυνη(αυτεπαγγελτη διωξη για απατη σε βαθμο πλημελληματος)-ημουν παρων
Πηγαινεις στο τμημα της περιοχης η πολης σου(αν εχει αυτοδυναμο τμημα ασφαλειας πανε εκει)πρωι για να ειναι και αξιωματικοι-διοικητες
Η μπορεις να παρεις τηλ απευθειας στο ηλεκτρονικων εγκληματων-δεν εχω το τηλ γιατι ειμαι σε αδεια,αν δεν μπορεσεις στο βρισκω κολ μη-
Αναφερεις περιστατικα,καταθετεις αποδεικτικα(μυνηματα κλησεις κλπ
SOS το αποδεικτικο καταθεσης γιατι και ψευτικο ονομα νσ σου εδωσε εκει στην τραπεζα δηλαδη ο λογαριασμος θα αντιστοιχει σε α.φ.μ
Αρα σχεδον πιαστηκε
Τα υπολοιπα ειναι δουλεια της αστυνομιας
Αντε και την αλλη φορα ποιο προσεκτικα,ρωτα και εδω μεσα δεν ειμαστε μονο χαχαχα χου χου χου...

Οπως ειπε ο sniper επ ουδενι λογω δεν δημοσιοποιεις στοιχεια του,θα μπλεξεις με ηθικες βλαβες κλπ ασχετα αν ειναι τομαρι


Στο car λεει μην δινεται προκαταβολες...
Καλη χρονια

notakos600
28/12/2013, 16:09
Πολλοί, επειδή ο παραλήπτης κάποιες φορές είναι άφαντος και χρεώνονται τα μεταφορικά, ζητούν κατάθεση σε λογαριασμό. Όσο κι αν το παραπάνω στέκει σαν επιχείρημα μην στέλνετε ποτέ προκαταβολή σε κανέναν. Πάρα λίγο να την πατήσω κι εγώ, το μόνο που με φρέναρε είναι πως ενώ υποστήριζε πως είχε μαγαζί, στην αγγελία δεν υπήρχε διεύθυνση παρά μόνο ταχυδρομικός κώδικας. Η αγγελία ήταν στο car.gr και πρέπει να συγχαρώ τους διαχειριστές που έχουν την προειδοποίηση της μη προκαταβολής σε κάθε αγγελία. Μεγάλη προσοχή, τα λεφτά δεν γυρίζουν ποτέ πίσω, είναι νόμος.

sergiosm
28/12/2013, 17:58
τι μπορω να κανω?

Τί να κάνεις;

Μήνυση. Μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Πάρε στο 11012 και θα σε κατατοπίσουν για τα περαιτέρω

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1763&Itemid=378

:wave2:

SHOOTER045
28/12/2013, 18:50
Τί να κάνεις;

Μήνυση. Μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Πάρε στο 11012 και θα σε κατατοπίσουν για τα περαιτέρω

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1763&Itemid=378

:wave2:

Αυτο που λεει ο φιλος απο πανω
Παρε τηλ εκει

pararos
28/12/2013, 19:19
απο θεσσαλονικη ειναι ο τυπος και οχι αλεξανδρουπολη που ελεγε.περαια νεοι επιβατες,θα μαθω και την ακριβη διευθυνση.και shooter πως θα βγαλω ακρη απο εκει?αξιζει?ή θα εχω τρεχαματα-εξοδα?

pararos
28/12/2013, 19:37
Απο το 2000 εως το 2005 κατεβαινα καθε καλοκαιρι...εμενα απεναντι...αν ποτε ειδες ενα kawasaki zzr1100 καταμαυρο δικο μου ηταν...
θυμαμαι ενα εξω απο το περοκε...:)

SHOOTER045
28/12/2013, 23:16
απο θεσσαλονικη ειναι ο τυπος και οχι αλεξανδρουπολη που ελεγε.περαια νεοι επιβατες,θα μαθω και την ακριβη διευθυνση.και shooter πως θα βγαλω ακρη απο εκει?αξιζει?ή θα εχω τρεχαματα-εξοδα?

Φυσικα και αξιζει
Και θα δικαιωθεις και θα γλιτωσεις και αλλους
Παρε τηλ εκει που σου ειπαμε
Τρεχαματα ελαχιστα
Στειλε μου με πμ ον/μο

motomaniac
29/12/2013, 02:00
το τραγικο αστειο ειναι κι εγω ενδιαφερθηκα να σου πουλησω τετοιο πιρουνι. κι εγω φυσικα θα σου ελεγα προκαταβολη οπως κι εχω παρει κι εχω δωσει πολλες φορες και σκοπευω να ξαναδωσω αυτες τις μερες, κριμα. εγω θα στα εστελνα στα αληθεια. προκαταβαλη γιατι? γιατι εχεις το κινητο μου, αρα και ΟΛΑ τα στοιχεια μου, γιατι θα σου στειλω φωτο με το τι θα αγορασεις σε email, (επιβεβαιωμενο κι αυτο αλλα αυτο δεν το ξερεις), αν θες να εισαι πιο σιγουρος μπορεις να πληρωνεις με paypal, γιατι μεταξυ μοτοσυκλετιστων πιστευα οτι υπαρχει αλληλεγγυη.. αυτα γενικως. δεν αναφερομαι σε σενα αλλα στο τι κανω εγω. αλλα το ζητηται γενικα παιζει να ειναι απατη και απο τις δυο πλευρες.. οπως στειλαμε ανταλακτικο στην ροδο και μας ηρθε πισω συνολο αντικαταβολης πανε το κουριερ 30ε.. κλπ.. οσα λεφτα εχω στειλει με κλειστα ματια ηταν πολυ καλα deal. μακαρι να ειναι η τελευταια φορα που εισαι τοσο ατυχος.

blackbusa
29/12/2013, 04:11
θυμαμαι ενα εξω απο το περοκε...:)

,,,;) :beer::evil:

sotos 8
29/12/2013, 06:18
Αυτο το βαζω αγγελια ζητησεις τελικα μαζευει ολα τα κορακια.
Προσφατα γνωστο λαμογιο (αυτο διαπιςτωθηκε αργοτερα) απ την ΚΡΗΤΗ εφαγε 700ε απ τον πεθερο μου για μια μηχανη απο φορτηγακι που κι εκεινος ειχε βαλει αγγελια ζητησεις , του ειπε ακριβως οτι ηθελε να ακουσει δεν δεχτηκε αντικαταβολη γιατι και καλα ειχε προβλημα και μολις πηρε τον παρα ζεστο απο κι παν κι αλλοι.
Τον πετυχα μια φορα εγω στο τηλεφωνο και σαν σωστο λαμογιο μεσα σε 10 δευτερα μου εδωσε μεχρι και τρακ ναμπερ που φυσικα μετα αποδειχθηκε οτι ηταν απο εναν φακελο που εκανε την βολτα του νομου Ηρακλειου.
Λοιπον προσοχη οταν βαζεται αγγαλιες ΖΗΤΗΣΕΙΣ και ποτε προκαταβολη χωρις εξασφαληση (λογαριασμοι τυπου pay pal ,Εγγυτικη Επιστολη Τραπεζης) ΠΟΤΕ ΜΕΤΡΗΤΑ.

pararos
29/12/2013, 19:43
ανανεωσα τη σελιδα και με ξαναπηρε τηλεφωνο,μαλλον δε θυμοταν τον αριθμο μου και μολις καταλαβε μου το εκλεισε.
καταφερα να μιλησω με το λαμογιο,τηλεφωνοντας με αλλο αριθμο.του ειπα τι εχω προθεση να κανω, μου ειπε οτι δευτερα η τριτη θα μου βαλει τα λεφτα.για να ιδουμ...
ευτυχως θυμηθηκα κατι γνωστους που εχω στην διωξη και περιμενουν τηλεφωνο...

pararos
30/12/2013, 14:29
το λαμογιο με παιζει κανονικα,ολη μερα μου λεει οτι ειναι στη τραπεζα και οτι μου βαζει λεφτα αλλα οσο και να ανανεωνω τον λογαριαμο μου ουτε φραγκο δεν εχει μπει.τελικα ολα πηραν το δρομο της δικαιοσυνης.

sniper
30/12/2013, 14:49
ΟΚ. Οπότε αν εχεις κάτι νεώτερο μας ενημερώνεις να το ξεκλειδώσουμε να μας πεις.