PDA

View Full Version : Bazaar σε καιρό κρίσης (και τον κακό τους το φλάρο).



freco
28/12/2013, 12:47
Σήμερα (2013, κρίση, ανεργία κλπ), είναι το Bazaar(???) της touratech.
Οι εν λόγω κύριοι λοιπόν, λόγω bazaar, το tank bag για το KTM Adventure από 138 το δίνουν 130 ευρώ.
Αντίστοιχές "άπαιχτες προσφορές" παίζουν και για τα υπόλοιπα προιόντα που είναι γνωστό πόσο φθηνά είναι γενικότερα.

ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Ή ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ???
Που νομίζουν ότι απευθύνονται? Θεωρείται bazaar με 5% έκπτωση? Μας δουλεύουν οι πολιτικοί να δουλευόμαστε και μεταξύ μας?
Ούτε αυτοκόλητο πλέον.
:a29::a29::a29::a29:

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 13:05
Σήμερα (2013, κρίση, ανεργία κλπ), είναι το Bazaar(???) της touratech.
Οι εν λόγω κύριοι λοιπόν, λόγω bazaar, το tank bag για το KTM Adventure από 138 το δίνουν 130 ευρώ.
Αντίστοιχές "άπαιχτες προσφορές" παίζουν και για τα υπόλοιπα προιόντα που είναι γνωστό πόσο φθηνά είναι γενικότερα.

ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Ή ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ???
Που νομίζουν ότι απευθύνονται? Θεωρείται bazaar με 5% έκπτωση? Μας δουλεύουν οι πολιτικοί να δουλευόμαστε και μεταξύ μας?
Ούτε αυτοκόλητο πλέον.
:a29::a29::a29::a29:


Αν το πάρεις καθαρά ψυχρά βάσει του τίτλου που έχεις βάλει, μπορεί κάποιος να βάλει και σ' εσένα τις φωνές όταν σε καιρό κρίσης (ανεργία κτλ) εσύ σκέφτεσαι να αγοράσεις tankbag. Το ότι υπάρχει κρίση και ανεργία είναι γνωστό αλλά μη γίνεται καραμέλα, δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με μια εμπορική πρακτική μια εταιρείας. Ουαί και αλίμονο εάν ο άνεργος έχει ένα tankbag στην προτεραιότητά του. Η εν λόγω εταιρεία δεν απευθύνεται στον μέσο μοτοσυκλετιστή (αν μπορούμε αυθαίρετα να τον ονομάσουμε έτσι) αλλά αν σκεφτείς ότι το target group τους είναι ιδιοκτήτες BMW κυρίως και ΚΤΜ στη συνέχεια, τότε μιλάμε για άλλα βαλάντια που η κρίση τους έχει επηρεάσει λιγότερο.

Προφανώς βρίσκεις κοροϊδία την "έκπτωση" αλλά η γνώμη μου είναι πως η αναφορά σε ανεργία και κρίση είναι λίγο άσχετη. Φιλικά πάντα :wave2:

blackbusa
28/12/2013, 13:07
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.ellada&id=30492

MG-KTiNoS
28/12/2013, 13:32
χμμμ

Τώρα μιλάμε για είδος πολυτελείας οπότε ένα δίκιο το χουν.
Ο τούρατεκ όμως ποτέ δεν έκανε εκπτώσεις.
(ούτε έξω κάνει)
Έχει φυσικά και το πελατολόγιο του... (:D)
που όπως σας έχει πει και ο Ουράια χιπ (:lol:)
ουδεμία σχέση μ εμάς...

(κάποτε φίλος ήθελε κάτι τζι πι ες και κάτι άλλα κέρατα, έκανε λογαριασμό 710,
είχε 700 και του είπε να πάει στο ΑΤΜ να βγάλει το δεκάρικο...:lol:)
306715

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 13:32
Πάντως οι συγκεκριμένοι από μεριάς μου έχουν φάει μαύρο και άκυρο από πολλάάά χρόνια πριν, είχα πάρει κάτι προστατευτικά κάγκελα για τη μηχανή και ενώ υποτίθεται ότι υπήρχε η δυνατότητα πληρωμής με πιστωτική κάρτα όταν έκανες την παραγγελία η μοναδική επιλογή ήταν είτε με αντικαταβολή είτε με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, κοινώς μετρητοίς. Αν δεν κάνω λάθος πριν λίγα χρόνια είχε δημιουργηθεί και άλλο θέμα με άλλη εταιρεία η οποία εμπορευόταν είδη της touratech και είχαν προσπαθήσει να απαγορέψουν την διάθεσή τους και να έχουν το μονοπώλιο. Τα προϊόντα της δεν τα λες με τίποτα value for money, οπότε χάρισμά τους το bazaar.

freco
28/12/2013, 13:35
...
Προφανώς βρίσκεις κοροϊδία την "έκπτωση" αλλά η γνώμη μου είναι πως η αναφορά σε ανεργία και κρίση είναι λίγο άσχετη. Φιλικά πάντα :wave2:

ΟΚ. Κράτα αυτό.
Και όχι, προτεραιότητα μου δεν είναι το tank bag. Η κοροϊδία μου την έδωσε.

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 13:39
ΟΚ. Κράτα αυτό.
Και όχι, προτεραιότητα μου δεν είναι το tank bag. Η κοροϊδία μου την έδωσε.

Παρεξήγησες, δεν είπα ότι προτεραιότητά σου είναι το tankbag, καμία σχέση, επειδή επικαλέστηκες την ανεργία έγραψα ότι ένας άνεργος δεν θα ενδιαφερόταν ακόμα και €20 να το έδιναν το tankbag. Για την κοροϊδία μαζί σου, όπως κατάλαβες από τα γραφόμενα όλων η εν λόγω εταιρεία δεν χαίρει εκτίμησης... Επειδή όμως απεθύνεται σε "ιδιαίτερο" ελικοφόρο κοινό η επιβίωση είναι εξασφαλισμένη παρότι είναι τσίπης και απαράδεκτος...

Pan (dvs)
28/12/2013, 13:41
Ο καταναλωτης μπορει να τους δωσει την απαντηση που τους αξιζει.Βρισκουνε ομως και τα κανουνε,αρα δεν φταινε αυτοι.

taisteal
28/12/2013, 13:43
οχι δεν φταινε αυτοι,οι αλλοι οι ελικοφοροι φταινε που σε καθε συναντηση κανουν διαγωνισμο για το ποιος φοραει τα περισσοτερα αξεσουαρ την εν λογω εταιρειας...



ουστ

MG-KTiNoS
28/12/2013, 13:44
μεγάλη ανεργία = χαμηλοί μισθοί + τρελά ωράρια + έλλειψη σεβασμού στον εργαζόμενο

ως εκ τούτου οι τιμές πρέπει να πέφτουν (λέμε τώρα)

Εκτώς αν μιλάμε για στρουμπουλά μπεμβεδόπαιδα, σούπερ μάρκετ, κράτος ή διόδια...
Αυτοί έχουν άλλους κανόνες
Βρε δε μπα να ....
:moutza:


οχι δεν φταινε αυτοι,οι αλλοι οι ελικοφοροι φταινε που σε καθε συναντηση κανουν διαγωνισμο για το ποιος φοραει τα περισσοτερα αξεσουαρ την εν λογω εταιρειας...



ουστ
Αυτό !

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 13:44
(κάποτε φίλος ήθελε κάτι τζι πι ες και κάτι άλλα κέρατα, έκανε λογαριασμό 710,
είχε 700 και του είπε να πάει στο ΑΤΜ να βγάλει το δεκάρικο...:lol:)

Να υποθέσω ότι παρ' όλη τη συμπεριφορά τελικά ο φίλος δεν τους τα πέταξε στη μούρη να σηκωθεί να φύγει;

spyrakos35
28/12/2013, 13:48
αγαπητέ αουγκεντάλερ.....

σορρυ αλλά διαφωνώ καθέτως μαζί σου....

α. ασχέτως του οικονομικού στάτους μου, έχω δικαίωμα την μία δραχμή που έχω να προτιμώ να την δώσω σε αξεσουάρ μοτό παρά να φάω...
β. η έννοια του "bazaar", καλώς ή κακώς, θεωρείται οτι είναι συνωνυμη του "εκπτώσεις"... ή μάλλον του "ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ"... το 5% είναι ξεκάθαρη κοροιδία.... καλύτερα να μην το κάνει.....
γ. τα βαλάντια όσο καλά και να είναι, μην θεωρείς οτι είναι και λακαμάδες..... εξαιρουμένων των μόνιμων θυμάτων/καληνυχτάκηδων/χορηγών.... πχ αυτοί που έχουν τζι ες και τους σκάει η ανάρτηση δεν λενε "στα απαυτά μου, θα πάρω άλλη" αλλά μανουριάζουν με την μπεμβέ για δωρεάν αντικατάσταση....

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 13:48
οχι δεν φταινε αυτοι,οι αλλοι οι ελικοφοροι φταινε που σε καθε συναντηση κανουν διαγωνισμο για το ποιος φοραει τα περισσοτερα αξεσουαρ την εν λογω εταιρειας...
ουστ

Άσε γιατί δεν είναι μόνο οι ελικοφόροι, αυτοί απλά έχουν τα διαρκείας... Πήγα κάποτε σε συνάντηση Varadero club και θα το θυμάμαι μια ζωή, τέτοια πουλ μουρ και επιδειξιομανία δεν έχω ξαναδεί. Τίγκα οι μαούνες στα touratech, άσε που για κάθε αγορά που έκαναν έβαζαν κι ένα αυτοκόλλητο στη μηχανή να μην υπάρχει αμφιβολία ότι ψωνίζουν από εκεί...

taisteal
28/12/2013, 13:48
θα ειπε και ευχαριστω...:moutza:

MG-KTiNoS
28/12/2013, 13:50
Να υποθέσω ότι παρ' όλη τη συμπεριφορά τελικά ο φίλος δεν τους τα πέταξε στη μούρη να σηκωθεί να φύγει;

όχι άρχισε να περπατάει προς το ΑΤΜ και στο δρόμο λέει...

-ΜΑ ΚΑΛΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ...????

:lol:

κι έφυγε...

:lol:

(δεν είχε BMW, Guzzi είχε)

spyrakos35
28/12/2013, 13:51
όχι άρχισε να περπατάει προς το ΑΤΜ και στο δρόμο λέει...

ΜΑ ΚΑΛΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ...????

:lol:

κι έφυγε...

:lol:

:bawl:

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 13:53
αγαπητέ αουγκεντάλερ.....

σορρυ αλλά διαφωνώ καθέτως μαζί σου....

Καλά κάνεις και διαφωνείς, σαν άλλος Βολταίρος θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να διαφωνείς. Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, η διαφωνία μου με τον αγαπητό freco ήταν αποκελιστικά η επίκληση της ανεργίας για την αγορά αξεσουάρ μοτοσυκλέτας. Σαφώς και ο καθένας με τα λεφτά του μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και σαφώς μόνο bazaar δεν είναι αυτό, το έγραψα κι εγώ άλλωστε.

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 13:55
όχι άρχισε να περπατάει προς το ΑΤΜ και στο δρόμο λέει...

-ΜΑ ΚΑΛΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ...????

:lol:

κι έφυγε...

:lol:

(δεν είχε BMW, Guzzi είχε)


Είμαι σίγουρος πως στη ΜΑΚΑΝ αφού είδαν πως δεν γύρισε θα ανησύχησαν μήπως του έτυχε κανένα ατύχημα στο δρόμο... η περίπτωση να τον έχασαν λόγω του δεκάρικου δεν πρέπει να πέρασε από το μυαλό τους :lol:

spyrakos35
28/12/2013, 14:00
..... η διαφωνία μου με τον αγαπητό freco ήταν αποκελιστικά η επίκληση της ανεργίας για την αγορά αξεσουάρ μοτοσυκλέτας....

η λογική λέει οτι αν η αγοραστική δύναμη της πελατείας σου πεφτει τότε θα πρέπει να ρίξεις τις τιμές προκειμένου να μην βαρέσεις κανόνι.... ή τουλάχιστον αυτή τη φορά κανε πραγματικό μπαζάρ (γιατί είμαι σίγουρος οτι και στο παρελθόν την ίδια πρακτική θα ακολουθούσαν).....

και εγώ δεν θεωρώ οτι όλοι οι πελάτες της τουρατεκ έχουν φράγκα παντός καιρού (οικονομικού)

AUFGEBRACHT
28/12/2013, 14:07
η λογική λέει οτι αν η αγοραστική δύναμη της πελατείας σου πεφτει τότε θα πρέπει να ρίξεις τις τιμές προκειμένου να μην βαρέσεις κανόνι.... ή τουλάχιστον αυτή τη φορά κανε πραγματικό μπαζάρ (γιατί είμαι σίγουρος οτι και στο παρελθόν την ίδια πρακτική θα ακολουθούσαν).....

και εγώ δεν θεωρώ οτι όλοι οι πελάτες της τουρατεκ έχουν φράγκα παντός καιρού (οικονομικού)

Για να υπάρχει ακόμα πάει να πει πως επιβιώνει έχοντας εξωπραγματικές τιμές. Η λογική μπορεί να το λέει αλλά το θέμα είναι τι κάνει η πρακτική. Ξέρω ας πούμε επιχειρηματίες με μεγάλη πορεία και χρόνια παρουσίας, οι οποίοι λόγω πτώσης του τζίρου της επιχείρησής τους ξέρεις τί έκαναν; ΑΥΞΗΣΑΝ τις τιμές βάσει της ηλίθιας συλλογιστικής τους "ας πάρω περισσότερα από λιγότερους"... 'Αβυσσος η ψυχή επιχειρηματία και καταναλωτή. Εν πάσει περιπτώσει γιατί πολύ ασχοληθήκαμε μαζί τους, καλά έκανε το παληκάρι και το έθιξε ώστε να μαθευτεί κάπου ότι το "bazaar" μόνο τέτοιο δε μπορεί να χαρακτηριστεί.

Billymuse
28/12/2013, 14:43
Πάντως επι της ουσίας, έχει δίκιο για την έννοια του μπαζάρ και το μέγεθος της έκπτωσης. Αλλά να μη ξεχνάμε ενα προιόν αμα ειναι καινούργιο στην αγορά
η έστω πρόσφατα κατασκευασμένο ας πω με απλα λόγια..δε μπορεί να έχει στο άμεσο μέλλον μια τόσο μεγάλη έκπτωση..προφανώς το μπαζάρ ξεκινάει με
παλιά κομάτια που θέλει να διώξει άμεσα και έτσι παίρνει και μεγάλη έκπτωση,τώρα αμα το δεις απλα χωρίς πολλές αναλύσεις μια έκτπωση της τάξεως 5-10 ευρο σε ένα προιον
που γνκ κοστίζει 120-140 ευρο δε το λες μπαζαρ με τη καμία...

antsoar
28/12/2013, 15:23
αγαπητέ αουγκεντάλερ.....

σορρυ αλλά διαφωνώ καθέτως μαζί σου....

α. ασχέτως του οικονομικού στάτους μου, έχω δικαίωμα την μία δραχμή που έχω να προτιμώ να την δώσω σε αξεσουάρ μοτό παρά να φάω...



Πες τα ρε Σπύρο, άνεργος δεν σημαίνει ότι είμαι στα συσσίτια για να φάω, και ναι μπορεί να θέλω να δώσω τα τελευταία μου ευρώ για να βάλω θερμαινόμενο κάθισμα, και επίσης περιμένω από μια εταιρεία που με σέβεται σαν πελάτη όταν λέει μπαζάρ να εννοεί κάτι καλύτερο από 5%

blackbusa
28/12/2013, 15:26
https://www.google.es/search?q=%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9+%CE%BF+%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8 3%CE%BC%CF%8C%CF%82+%CE%B7%CE%BB%CE%AF%CE%B8%CE%B9%CE%B5&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=U96-UvHwO-Wv7Qb3ooGoCQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=642

Pan (dvs)
28/12/2013, 15:31
Η λεξη Bazaar σημαινει αγορα που πολλοι πουλανε πολλα προιοντα και συνηθως λογω ανταγωνισμου πεφτουνε παρα πολυ οι τιμες.

Αυτο που κανει η συγκεκριμενη εταιρεια δεν λεγετε Bazaar αλλα soirée (σουαρε).Και για να μην ψαχνεστε χοροεσπεριδα δημοσιων σχεσεων.

MG-KTiNoS
28/12/2013, 15:32
και εγώ δεν θεωρώ οτι όλοι οι πελάτες της τουρατεκ έχουν φράγκα παντός καιρού (οικονομικού)

Εγώ είχα πάει εκεί να πάρω ένα φτεράκι για τη ζελατίνα. (δεν το πηρα γιατί θέλανε 140ε ???? Αν δε κάνω λάθος)
ήταν λοιπόν εκεί κάτι στρουμπουλοί ασπροι τύποι που μόλις είδαν τα στίκεράκια στη βαλίτσα άρχισαν...

-Εγώ κάθε Σ/κ πάω εντούρο...
(ναι λέω από μέσα μου με μπολντόζα)

-Εγώ έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα 5 φορές γύρω γύρω
(ναι ξέρω όλα τα γυράδικα της Ελλάδας...)

-Εγώ εκεί που κάνω εντούρο δεν πιάνει ούτε τζι πι ες...
ΕΕεεεε δεν κρατιέμαι άλλο...
-Ώρε μεγάλε, του λέω, εντούρο σε σπηλιά!!!!
:rotflmao:

(ρε καλά τους κάνει...)

MG-KTiNoS
28/12/2013, 15:43
:lol::moutza::lol:


:rotflmao:


αααααα σε καλό μας....

χαχαχαχαχαχαχα!

taisteal
28/12/2013, 15:44
:bawl::bawl::moutza:

pab-lo
28/12/2013, 15:59
πρεπει να παρακολουθήσουμε το θεμα παιδια. είναι πολύ σοβαρο. Πρεπει να σιγουρευτούμε ότι την Δευτερα, που είναι εργασιμη μερα, αυτος που το εγραψε αυτό παραπαν, απολυθηκε. Ολοκληρη "σοβαρη" tourate..κατι, δεν μπορει να εβγαλε επισημά αυτή την ανακοινωση. καποιος της εκανε σαμποτάζ ε? ε? Πρεπει να σιγουρευτούμε... ξαναματα :moutza: και παλι :moutza:

notakos600
28/12/2013, 16:02
Μια-δυο φορές που μπήκα στο site τους γέλαγα γιατί λέω αυτοί με τέτοιες τιμές θα το κλείσουν το μαγαζί...
Μα καλά, υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν ακόμη τόσα λεφτά για μπιχλιμπίδια, χάντρες και καθρεφτάκια;

paramedic
29/12/2013, 09:45
Υπάρχουν αλλά είναι της "αεροπορίας" :lol:

Makan Touratech
30/12/2013, 18:34
Θλίβομαι που ένα πάρτυ έγινε αφορμή να υπάρξει αντιπαράθεση και χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να απολογηθούμε, γιατί ψήθηκαν 15 κιλά κρέας για τους φίλους-πελάτες-συνεργάτες της Μακαν. Θα θέλαμε να διευκρινίσουμε ότι σε βαλίτσες, κάγκελα, βάσεις GPS, αναρτήσεις οι εκπτώσεις ήταν 20%, ρουχισμό Touratech -25%, στα salomon -20%, σε trailtech, source & buff -20%, και σε πολλά άλλα -10%, -5% εώς και -30%. Σε κάποια, λίγα και συγκεκριμένα, μόλις -5% έως καθόλου.

Προφανώς κάποιοι δεν το θεωρούν επαρκές ώς έκπτωση, αλλά πραγματικά κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε. Εάν ο κύριος που μας επισκέφθηκε για την ποδιά και το tank bag του LC8, είχε τον χρόνο να μας ρωτήσει, θα του λύναμε όλες τις απορίες.
Υπάρχει μάλλον η εσφαλμένη άποψη ότι η Μακαν δουλεύει με 100% ή 200% κέρδος, λοιπόν είδηση προς όλους, δεν είναι έτσι.

Πάντως όποιος ήρθε μπορούσε να διασκεδάσει μαζί μας χωρίς να περνάει πρώτα από το ταμείο, ελεύθερη η είσοδος, ελεύθερη και η έξοδος.

Μακάρι να δούμε και απο άλλα μαγαζιά του χώρου αντίστοιχη προσπάθεια γιατί φέτος μείναμε μόνοι να κάνουμε κάτι προς τους πελάτες μας.

Αυτή είναι η επίσημη ανακοίνωση της Makan-Touratech Hellas.
Όσον αφορά την υποτιθέμενη ανακοίνωση του Κου Theod (χωρίς όνομα) είναι παραπλανητική και ανακριβής. Θα παρακαλούσα λοιπόν την ανάκλιση της.
Φιλικά
Μαρία Σταθάκου
Makan-Touratech Hellas

MikeG
30/12/2013, 18:37
Το θέμα αφού δόθηκε επίσημη απάντηση, θα κλειδωθεί. Η απάντηση του Theod, παρότι ήταν απλά χιουμοριστική, θα διαγραφεί.


Moto.GR Moderation Team