PDA

View Full Version : Μεταβίβαση μοτο



sk8rman
30/12/2013, 11:59
Καλησπέρα παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα μεταβίβαση σε μηχανάκι και τι χρειάζεται ακριβώς να κάνω.
Θέλω να αγοράσω απο καποιον ενα παπι το χει περασει αυτός κτεο μετα τι κανω; Ολη την διαδικασια με λεπτομερια θα μουν ευγνώμον. Ειμαι απο θεσσαλονικη

akis_trevor
30/12/2013, 12:05
δηλαδη....:whiteflag:
https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7+%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83 %CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%82&oq=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CF%83&aqs=chrome.3.69i57j69i59j0l4.3882j0j8&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=122&ie=UTF-8

DgSensei
30/12/2013, 13:03
1.)Πάτε σε ΚΕΠ σου κάνει εξουσιοδότηση για μεταβίβαση,κάνετε ιδιωτικό συμφωνητικό ότι θα του δώσεις τόσα για αγορά μοτοσυκλέτας.
2.)Πάτε σε τράπεζα και καταθέτεις στον λογαριασμό του τα λεφτά με όνομα καταθέτη και παίρνεις την απόδειξη.
3.)Σου δίνει κλειδιά,άδεια κυκλοφορίας,τέλη κλπ
4.)Πας στο υπουργείο μεταφορών (στη διεύθυνση μεταφορών της περιοχής σου τέλοσπάντων) και κάνεις την μεταβίβαση.
5.)Πας για καφέ με το καινούριο σου παπί.

kerasaki
05/04/2014, 18:50
1.)Πάτε σε ΚΕΠ σου κάνει εξουσιοδότηση για μεταβίβαση,κάνετε ιδιωτικό συμφωνητικό ότι θα του δώσεις τόσα για αγορά μοτοσυκλέτας.
2.)Πάτε σε τράπεζα και καταθέτεις στον λογαριασμό του τα λεφτά με όνομα καταθέτη και παίρνεις την απόδειξη.
3.)Σου δίνει κλειδιά,άδεια κυκλοφορίας,τέλη κλπ
4.)Πας στο υπουργείο μεταφορών (στη διεύθυνση μεταφορών της περιοχής σου τέλοσπάντων) και κάνεις την μεταβίβαση.
5.)Πας για καφέ με το καινούριο σου παπί.

Αγόρια να ρωτήσω....τώρα πλέον οι μεταβιβάσεις γίνονται μόνο στα υπουργεία έτσι δεν είναι? Εγώ ας πούμε που πουλάω, κι αφού έχω όλα τα απαραίτητα έγγραφα για τη μεταβίβαση ( άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια, κτεο κτλ), πως εξασφαλίζομαι ότι θα πάρω τα λεφτά μου, πριν πέσουν οι υπογραφές στο υπουργείο, κι από την άλλη πως είναι σίγουρος ο αγοραστής ότι εάν π.χ. μου δώσει τα λεφτά στο υπουργείο κατά τη διάρκεια της μεταβίβασης, εγώ δε σηκωθώ να φύγω. Απο την μεριά μου πάλι, εάν δε γίνει κατάθεση σε λογαριασμό μου, και τα πάρω στο χέρι δεν μπορώ να είμαι ποτέ σίγουρος ότι τα χαρτονομίσματα δεν είναι πλαστά? έτσι δεν είναι η τα μπερδεύω κάπου?

Sapadak
05/04/2014, 21:24
Αγόρια να ρωτήσω....τώρα πλέον οι μεταβιβάσεις γίνονται μόνο στα υπουργεία έτσι δεν είναι? Εγώ ας πούμε που πουλάω, κι αφού έχω όλα τα απαραίτητα έγγραφα για τη μεταβίβαση ( άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια, κτεο κτλ), πως εξασφαλίζομαι ότι θα πάρω τα λεφτά μου, πριν πέσουν οι υπογραφές στο υπουργείο, κι από την άλλη πως είναι σίγουρος ο αγοραστής ότι εάν π.χ. μου δώσει τα λεφτά στο υπουργείο κατά τη διάρκεια της μεταβίβασης, εγώ δε σηκωθώ να φύγω. Απο την μεριά μου πάλι, εάν δε γίνει κατάθεση σε λογαριασμό μου, και τα πάρω στο χέρι δεν μπορώ να είμαι ποτέ σίγουρος ότι τα χαρτονομίσματα δεν είναι πλαστά? έτσι δεν είναι η τα μπερδεύω κάπου?

Εχει καμια σχεση αν γινοταν η μεταβιβαση σε ΚΕΠ αναφορικά με τους προβληματισμούς σου?

Οχι δε μπορεις να εισαι σιγουρος για τίποτα. Τα λεφτά στο χέρι πριν τις υπόγραφες. Αν δε θέλει, δε πουλας και τελειώνει το παραμύθι.
Αν φοβάσε για πλάστα....δε ξέρω τι να σου πω...Επιταγή ημέρας μήπως?

gior-gos
05/04/2014, 22:01
πως εξασφαλίζομαι ότι θα πάρω τα λεφτά μου, πριν πέσουν οι υπογραφές στο υπουργείο

Πεφτουν οι υπογραφες, σου δινει τα λεφτα, του δινεις το κλειδι


Απο την μεριά μου πάλι, εάν δε γίνει κατάθεση σε λογαριασμό μου, και τα πάρω στο χέρι δεν μπορώ να είμαι ποτέ σίγουρος ότι τα χαρτονομίσματα δεν είναι πλαστά?

Τα βλεπεις και τα μετρας μπροστα του ενα ενα


πως είναι σίγουρος ο αγοραστής ότι εάν π.χ. μου δώσει τα λεφτά στο υπουργείο κατά τη διάρκεια της μεταβίβασης, εγώ δε σηκωθώ να φύγω.

Εχουν πεσει οι υπογραφες


Κοψε τη φατσα του αγοραστη.

kerasaki
05/04/2014, 22:46
:beer:

Yianniss
03/05/2014, 20:20
μια αλλη ερωτηση σχετικα με τη μεταβιβαση.Εψαξα αλλα ακρη δεν εβγαλα. Ζητανε ασφαλιστηριο συμβολαιο απο τον πωλητη;

yiannis172
03/05/2014, 20:26
Οχι.Μονο για να παρεις τις πινακιδες απο ακινησια,ζητανε ασφαλιστηριο.