PDA

View Full Version : Honda C50 ρευμα kaput..........



manosamos
30/12/2013, 18:50
Το θεμα.
Παπι 6 βολτο,παρατημενο στο ελεος του θεου επι 14χρονια ανακατασκευαστηκε και εγινε αστερι..........ομς εχω θεμα με το ρευμα στον πολλαπλασιαστη.
Εκανα αλλαγη το πηνιο των φωτων με ενα κινεζικο μαλλον και τοτε ειδα οτι η μπομπινα του ρευματος(πολαπλασιαστη) αρχισε να ξεκολαει απο την περιελιξη του.
Το εκανα ''περιελιξη'' με το χερι το βιδωσα στην θεση του,εβαλα νεες πλατινες ολα οκ..............ρευμα γιοκ.
Πηγα σε γνωστο παπιομαγαζο επι της Πειραιως να αγορασω μπομπινα..........δεν εχουμε για 6βολτο κυριε..........
Συμφωνα με το βιβλιο σερβις που εχω ολα δειχνουν οκ,ομως ρευμα στο μπουζι γιατι δεν εχω.
Σημειωση.Ο παλιος πολλαπλασιαστης ηταν νεκρος και αντικαταστηθηκε με νεο κινεζικο ο οποιος ομως εχει 2 καλωδια παροχης το γνωστο μαυρο/ασπρο και ενα πρασινο,ενω ο μαμα ειχε μονο το πρωτο.Τι παιζει με αυτο το θεμα?

Πιστευω οτι μια μετατροπη σε 12 βολτ θα μου λυσει τα προβληματα,αλλα εκει εχω αλλο θεμα.Δεν βρισκω ανταλλακτικα εδω τριγυρο,οποτε εαν καποιος εχει ανταλλακτικα μετατροπης οπως στροφαλο 12 βολτου,πλακετα ηλεκτρικων,βολαν,θα κανονισουμε την αγοραπωλησια,ετσι να μην αγοραζω γουρουνι στο σακι,μιας και στο car βρισκω ανταλλακτικα..............στη νιγριτα.............τρεχα γυρευε.

bruno
30/12/2013, 19:24
Exω την εντυπωση ότι δεν κανει το βολαν του 12ν σε 6ν,καποιος είναι πιο λεπτος στρόφαλος δεν θυμαμαι τωρα.Πρεπει να εχω πλατινοφορο και πολλαπλασιαστη από chally 6v αν σε ενδιαφερει,πρεπει να είναι ιδια λογικα.Το καλυτερο είναι να το κανεις 12ν βεβαια,αρχιζουν και δεν υπαρχουν ουτε λαμπες 6ν

virus
30/12/2013, 19:45
Παπι 6 βολτο,παρατημενο στο ελεος του θεου επι 14χρονια ανακατασκευαστηκε και εγινε αστερι..........ομς εχω θεμα με το ρευμα στον πολλαπλασιαστη.
Εκανα αλλαγη το πηνιο των φωτων με ενα κινεζικο μαλλον και τοτε ειδα οτι η μπομπινα του ρευματος(πολαπλασιαστη) αρχισε να ξεκολαει απο την περιελιξη του.



μανο βαλε μια φωτο του τι θες μπας και...

manosamos
30/12/2013, 19:51
Exω την εντυπωση ότι δεν κανει το βολαν του 12ν σε 6ν,καποιος είναι πιο λεπτος στρόφαλος δεν θυμαμαι τωρα.Πρεπει να εχω πλατινοφορο και πολλαπλασιαστη από chally 6v αν σε ενδιαφερει,πρεπει να είναι ιδια λογικα.Το καλυτερο είναι να το κανεις 12ν βεβαια,αρχιζουν και δεν υπαρχουν ουτε λαμπες 6ν
Ναι το βολαν του 12βολτου δεν μπαινει στον 6βολτο στροφαλο...θελει και ο στροφαλος αλλαγη.
Εαν ηξερα οτι θα εμπλεκα ετσι θα πεταγα το μοτερ και θα εβαζα ενα Λιφαν να τελειωνει το πραμα,αλλα τωρα την πατησα.........καινουριο κυλινδρο εμβολο.......θα τα φαω.
Η μ@@κια με το 6 βολτο ειναι οτι μια ζωη θα εχω φωτα καντιλια.
Εαν δεν βρω κατι ναι θα με ενδιεφερε η πλακετα με τα πηνια και ο πολλαπλασιαστης που εχεις.:)

manosamos
30/12/2013, 19:54
μανο βαλε μια φωτο του τι θες μπας και...

Γιαννη,εμαθα οτι για την μετατροπη χρειαζωμε στροφαλο 12βολτο,πηνιοφορο,πολλαπλασιαστη και μετα μπαταρια,λαμπες κλπ,αλλα αυτα τα βρισκω ευκολα.
Υπαρχει καμμια ακρη να τα βρουμε?

virus
30/12/2013, 19:56
για 6V σου μιλαω...

manosamos
30/12/2013, 20:01
για 6V σου μιλαω...
Να βγαλω τον πολαπλασιαστη με τα 2 καλωδια θελεις ή να βγαλω και τον πηνιοφορο?

virus
30/12/2013, 20:03
οτι χρειαζεσαι βγαλε φωτο. για να τα συγκρινω κι αν οντως εχω τα παιρνεις. παλια ειχα 6βολτο παπι.

bruno
30/12/2013, 20:06
ο.κ :beer:

manosamos
30/12/2013, 20:12
Οκ παιδια τα βγαζω φωτο αυριο και σας ενημερωνω.:beer: