PDA

View Full Version : Αδειες κυκλοφοριας σε κολλα Α4



Pattaya boy
31/12/2013, 03:45
Παιδες οταν εκανα τα χαρτια της μεταβιβασης για το καινουριο μοτορι, η αδεια κυκλοφοριας που μου δωσανε ειναι ενα απλο χαρτι σε κολα Α4.
Σε ερωτηση που τους εκανα γιατι δεν μου δωσανε την κανονικη πρασινη αδεια μου απαντισαν οτι εχει τελειωσει και τις λιγες που εμειναν τις δινουν μονο σε οχηματα διεθνων μεταφορων.
Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ακουσα πως με την αδεια σε κολα Α4 δεν μπορεις να ταξιδεψεις εκτος συνορων και εχω προγραματισμενο ταξιδι για τον Ιουνιο :(.
Δηλαδη καποιος που θα αγορασει δικο του οχημα αυτην την περιοδο του δινουνε ενα κωλοχαρτι για αδεια κυκλοφοριας με το οποιο αν θελησει να ταξιδεψει εκτος συνορων θα του απαγορευτει η εξοδος απο τη χωρα?:sick:
Ξερει κανεις κατι επι του θεματος βρε παιδια και τι μπορω να κανω για να παρω την κανονικη αδεια? Στην Θεσσαλονικη δινουνε τετοιες αδειες κυκλοφοριας, για αλλες πολεις δεν γνωριζω.

theofilos888
31/12/2013, 05:11
Καιστην αθηνα τετοιες δινουνε. Εμενα μου ειχαν πει, πως οταν ακουσω στις ειδησεις πως εχουν παλι κανονικες αδειες, ν α περασω απο το υπουργειο να μου φτιαξουν μια. Εννοειται χωρις κοστος. Λογω του ταξιδιου θα πας κανα μηνα νωριτερα και θα τους ζητησεις να στην κανουν κανονικη. Ελπιζω να συγκινηθει καποιος υπαλληλος κΙ να στην μετατρεψει.

Billymuse
31/12/2013, 05:21
Μια χαρα ειναι το Α4, εμενα μου την ειχαν δωσει κατι μεταξυ τσιγαροχαρτου και τιμολογιου, τρομρη ποιοτητα χαρτιου ..

bulmont
31/12/2013, 05:24
Και στην Πάτρα το ίδιο συμβαίνει...................

Φαίνεται πως οι μεταβιβάσεις και οι νέες εκδόσεις αδειών,
είναι τόσες πολλές (όλη η Ελλάδα αγοράζει ή πουλαει οχήματα :bawl:)
ώστε ξεμένουν από έντυπα.........

Βέβαια μπορεί και λόγω λιτότητας να παραγγέλνει η κάθε διεύθυνση
δύο - δύο τα έντυπα των αδειών κυκλοφορίας.........

SHOOTER045
31/12/2013, 09:28
Τετοιες δινουμε ελλειψη χαρτονιου σχεδον σε ολη την ελλαδα
Τωρα για το εξωτερικο δεν ξερω σιγουρα τι παιζει

panos_zip
31/12/2013, 09:54
Το 2011 που πήρα το Tiger μου έδωσαν αυτό το τσιγαρόχαρτο που λέει παραπάνω ο Billymuse.
Σε αστυνομικό έλεγχο όταν μου ζητήθηκε η άδεια ήμουν πάρα πολύ προσεχτικός στο πως θα την βγάλω και πως θα την διπλώσω για να την ξαναβάλω στο τσαντάκι. Μάλιστα σε συζήτηση με τον αστυνομικό μου έιπε ότι είμαι και τυχερός γιατί είχαν και μελάνι και είναι καλά εκτυπωμένη. Κυκλοφορούν και άλλες που αχνοφαίνονται τα στοιχεία!!

Το 2012 άκουσα πως είχαν φέρει κανονικές άδειες και πήγα και την άλλαξα γιατί έκανα ταξίδι Ιταλία. 2 ή 3 εργάσιμες εάν θυμάμαι καλά και κανένα κόστος φυσικά.
Πριν ένα μήνα που άλλαξα χρώμα στη μηχανή και πήγα να το δηλώσω, ξανά τσιγαρόχαρτο... :cry:

DgSensei
31/12/2013, 13:04
Κι εμένα τσιγαρόχαρτο...

nickald
31/12/2013, 13:27
παντως για εντος ελλαδος δεν εχεις κανενα θεμα.... τα οργανα γνωριζουν και δεν σου πριζουν τα οργανα σου... για εξω δεν θα το ρισκαρα με την καμια

AUFGEBRACHT
31/12/2013, 17:21
Ευτυχώς που μας κυβερνάει ο Σαμαράς και όχι ο Τσίπρας να δίνουν τις άδειες γραμμένες σε χαρτοπετσέτα... κατά τα άλλε δεν έχουμε πτωχεύσει ευτυχώς :lol:

faraway
31/12/2013, 17:44
Πόσο κάνει δλδ αυτό το κολόχαρτο ( το πράσινο χαρτόνι ) ?? :confused:

0,30 €... 0,50 €... 1 €... 1,5 € ....εεεεε μέχρι εκεί . :look:

Ας το εμπορεύεται κάποιος παλιόπστς , και ας τους το πηγαίνουμε εμείς να το εκτυπώνουν στο σωστό χαρτί και όχι στο κολόχαρτο .

Από το να παρακαλάω το κάθε τεμπελεχανά στο μεταφορών να μου δώσει από τις καλές άδειες γιατί θα ταξιδέψω εξψτερικό , προτιμώ να πληρώσω ;)

Bradipous
31/12/2013, 17:52
Πόσο κάνει δλδ αυτό το κολόχαρτο ( το πράσινο χαρτόνι ) ?? :confused:

0,30 €... 0,50 €... 1 €... 1,5 € ....εεεεε μέχρι εκεί . :look:

Ας το εμπορεύεται κάποιος παλιόπστς , και ας τους το πηγαίνουμε εμείς να το εκτυπώνουν στο σωστό χαρτί και όχι στο κολόχαρτο .

Από το να παρακαλάω το κάθε τεμπελεχανά στο μεταφορών να μου δώσει από τις καλές άδειες γιατί θα ταξιδέψω εξψτερικό , προτιμώ να πληρώσω ;)

Γιατι να τους χαρισεις και αυτα τα 0,30 0,50 1 οσα ειναι τελωσπαντων, τα 60, 80 (δεν ξερω ακριβως ποσα) ευρα της μεταβιβασης/ταξινομισης που πηγαινουν και δεν αρκουν για ενα κομματι χαρτι;

faraway
31/12/2013, 17:56
Πραγματικά προτιμώ να το πληρώσω το κολόχαρτο παρά αυτή η ξεφτύλα τα τελευταία χρόνια , και το παρακάλει στο κάθε υπάλληλο . ;)

Ας το κάνουν προαιρετικά , όποιος θέλει λευκό χαρτί τζάμπα , όποιος θέλει κανονική άδεια με + 1 € ( πχ)


Άσε που άμα έχω σκάσει 1000€ ... 2500€...6000€...15000€ ....κτλ για το νέο μου μηχανάκι , από τη χαρά που θα χω , χέστηκα για το 1 € :wave2:

virus
31/12/2013, 18:25
Πραγματικά προτιμώ να το πληρώσω το κολόχαρτο


πραγματικα ΔΕΝ θες να μαθεις ποσο κανει το κολοχαρτο...;)

faraway
31/12/2013, 18:28
Πόσο κάνει ?? Για πες

antsoar
31/12/2013, 18:37
Ω ρε σεις καλά που μου το θυμίσατε,

σε εμένα είχε τελειώσει και το μελάνι και όλο λέω να βγάλω 2-3 φωτοτυπίες να υπάρχουν γιατί σε κανα μήνα δεν θα διαβάζετε τίποτα :moutza:

Pattaya boy
31/12/2013, 19:00
Μαγκες δεν προκειται να παρακαλεσω κανεναν υπαλληλο να μου δωσει την κανονικη αδεια. Δηλαδη με ποιο δηκαιωμα θα μου απαγορευσουν να ταξιδεψω εξωτερικο με το οχημα μου? Ειναι δυνατον να εξαρτωμαι απο τα κεφια του καθε υπαλληλου αν θα μου δωσει το κανονικο χαρτι?
Θα τους παρω στην αρχη με το καλο και μετα μαλλον θα παω με δικηγορο αν δω οτι με γραφουν στα @@@@ :nono:
Παντος δεν εχω σκοπο να τρεχω τελευταια στιγμη και να χαλασω το ταξιδι μου γιαυτο το λογο

el-Gatto
31/12/2013, 20:26
Tους λες ότι θέλεις να βγείς εξωτερικό με τη μοτό σου ,και σου βγάζουν πράσινη επι τόπου ,ή αν πέσεις σε κανα δυσκοίλιο θα σου πεί να πάς 1 μήνα πρίν την έξοδο σου από τη χώρα.
Εχουν κρατήσει καβάτζα κανονικές ,αλλά τις δίνουν μόνο στα ΕΔΧ κι όπου αλλού είναι απολύτως απαραίτητο ,όπως στην περίπτωσή σου δηλαδή.
.
.
.
ΥΓ: Στην ερώτηση του υπαλλήλου: "Πότε θα ταξιδέψετε εκτός Ελλάδας;"
Φρόνιμο θα είναι να μην απαντήσεις: "Τον Ιούνιο."
Γιατί τότε θ'ακούσεις: "Πολύ καλά ,περάστε από δώ τον Μάϊο ,να σας εκδόσουμε μια πράσινη."

Pattaya boy
31/12/2013, 21:05
Eυχαριστω φιλε, αυτο θα κανω. Θα παω κατα τον Φλεβαρη και θα τους πω οτι θα ταξιδεψω Απρηλιο.
Ελπιζω να μην εχω προβλημα...

faraway
31/12/2013, 21:08
Eυχαριστω φιλε, αυτο θα κανω. Θα παω κατα τον Φλεβαρη και θα τους πω οτι θα ταξιδεψω Απρηλιο.
Ελπιζω να μην εχω προβλημα...

Πας Φλεβάρη και ταξιδεύεις 15 μέρες μετά . ;)
Τι δε καταλαβαίνς ? :lol:

Pattaya boy
31/12/2013, 21:39
Πας Φλεβάρη και ταξιδεύεις 15 μέρες μετά . ;)
Τι δε καταλαβαίνς ? :lol:

Δεν θα του φανει λιγο περιεργο να ταξιδεψω χειμωνιατικα εξωτερικο με τη μηχανη? :)
Εκτος και αν τους πω οτι θα παω μεχρι την Ζουαζιλανδη :rolleyes:

panos_zip
31/12/2013, 21:50
Έπρεπε να το έχεις πει ήδη αλλά δεν πειράζει.
Δεν θα σου πει κανένας τίποτα! Δικαίωμάσου ίναι να ταξιδέψεις όποτε θέλεις!

Ichigo
19/02/2014, 00:20
Ξέρουμε αν ακόμα δίνουν το απαράδεκτο Α4; :rolleyes:

spyrval
19/02/2014, 06:57
Ναι, αυτό δίνουν ακόμα. Μου το έδειξε χθες αυτός που του πούλησα τη μηχανή. Πάντως όταν πήγαμε στο υπουργείο την προηγούμενη εβδομάδα για τη μεταβίβαση, κοίταξα μέσα από το γκισέ και ήταν στοίβα οι κανονικές άδειες (πράσινο χαρτόνι) που περίμεναν να μοιραστούν και θεώρησα ότι δεν υπήρχε πάλι πρόβλημα. Ο αγοραστής μου είπε ότι του είπαν χθες ότι τις κανονικές τις δίνουν μόνο στα αυτοκίνητα (!). Αθήνα.

zannisvel
19/02/2014, 13:59
Περιμένουν πολλές πωλήσεις μάλλον, γι' αυτό.

Tedvj23
19/02/2014, 19:02
Ναι, αυτό δίνουν ακόμα. Μου το έδειξε χθες αυτός που του πούλησα τη μηχανή. Πάντως όταν πήγαμε στο υπουργείο την προηγούμενη εβδομάδα για τη μεταβίβαση, κοίταξα μέσα από το γκισέ και ήταν στοίβα οι κανονικές άδειες (πράσινο χαρτόνι) που περίμεναν να μοιραστούν και θεώρησα ότι δεν υπήρχε πάλι πρόβλημα. Ο αγοραστής μου είπε ότι του είπαν χθες ότι τις κανονικές τις δίνουν μόνο στα αυτοκίνητα (!). Αθήνα.


Σε εμενα παντος δεν εδωσαν στο αμαξι που πηρα αλλα αρκεστηκαν σε ενα ωραιοτατο τσιγαροχαρτο..

spyrval
19/02/2014, 20:19
Σε εμενα παντος δεν εδωσαν στο αμαξι που πηρα αλλα αρκεστηκαν σε ενα ωραιοτατο τσιγαροχαρτο..

Καλά, λογική δε βρίσκεις. Το επόμενο βήμα είναι να τελειώσει και το απλό χαρτί και να μας βάζουν να τα μαθαίνουμε απ'έξω.
"Άδεια και δίπλωμα,κύριε".
"Ορίστε το δίπλωμα. Και ξεκινάω την άδεια:Έτος πρώτης κυκλοφορίας 2006, κυλινδρ.654 κ.ε., αριθμός πλαισίου23CH5888AS03..........".

Simon_says
21/02/2014, 10:24
καλησπερα και εδω τα ιδια ,σημερα πηγα να παρω την αδεια απο μηνος μεταβιβαση και ειδα το Α4 ,και κολησα! χεχε,τους εχω ικανους σε λιγο καιρο να μας την κανουν τατοο!:lol:

Tedvj23
21/02/2014, 13:30
Και σημερα παλι εκανα μεταβιβαση και τσιγαροχαρτο παλι..:cry:

manhunter
21/02/2014, 13:33
+1 στο τσιγαρόχαρτο, για αυτοκίνητο σήμερα.

Το έβγαλα σε βέλτιστη ποιότητα έγχρωμη φωτοτυπία, και τα πλαστικοποίησα και τα δύο αντίγραφα.
Αλλιώς να το διατηρούσα εγώ πάνω από 6 μήνες, δεν έπαιζε...

Gi_4ce
21/02/2014, 15:09
Σε μεταβιβαση την τεταρτη στο περιστερι, κανονικη πρασινη.

Billymuse
21/02/2014, 18:42
Σε μεταβιβαση την τεταρτη στο περιστερι, κανονικη πρασινη.

Mπράβο στη περιοχή μας κάναμε την αρχή..σημάδια ανάπτυξης :beer:

Pattaya boy
05/03/2014, 16:32
Παιδια εχουμε καμια πληροφοριση τι γυνεται με τις κανονικες αδειες κυκλοφοριας? Δυο φορες εχω παει στην διευθηνση συγκινωνιων Θεσσαλονικης για να μου αλαξουνε την κολλα Α4 με την κανονικη πρασινη αδεια για να ταξιδεψω εξωτερικο με την μηχανη μου, και της δυο φορες μου αρνηθηκαν. Πλεον εχω απογοητευτει διοτι οπως καταλαβενετε κινδυνευει να αναβληθει το ταξιδι μου για αυτον τον λογο. Ειμαι ετοιμος να καταφυγω στον Συνηγορο του πολιτη η σε δικηγορο για να διεκδικησω κατι που εχω πληρωσει ειδη και το δικαιουμαι. :mad: