PDA

View Full Version : πολλα και ενδιαφεροντα για τα διοδια..



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

amyroukai
11/03/2016, 11:50
Είστε ερασιτέχνες (https://www.youtube.com/watch?v=BotXcuF8YOU)..

Κυριε Βαντα μας, οι ντιουκς δεν πληρώνουν.

WiSe
11/03/2016, 11:51
Ντρεπεστε να περνατε ετσι τα διοδια? Και δε ντρεπεστε που υπομενετε και πλερωνετε τις ιδιωτικες εταιρειες που δεν αποδιδουν φορους στο δημοσιο?

Εγω την Αττικη οδο την εχω χρυσοπληρωσει γιατι μενω μεσογεια οποτε ειναι ο "μοναδικος" δρομος που με ενωνει με την Αθηνα. Θα τα περναω ετσι μεχρι να μην μπορω να το κανω!

pektis
11/03/2016, 12:00
Ντρεπεστε να περνατε ετσι τα διοδια? Και δε ντρεπεστε που υπομενετε και πλερωνετε τις ιδιωτικες εταιρειες που δεν αποδιδουν φορους στο δημοσιο?

Εγω την Αττικη οδο την εχω χρυσοπληρωσει γιατι μενω μεσογεια οποτε ειναι ο "μοναδικος" δρομος που με ενωνει με την Αθηνα. Θα τα περναω ετσι μεχρι να μην μπορω να το κανω!

Sorry, αλλά εδώ είσαι λάθος...
Το να μην πληρώνεις διόδια στην Πατρών--Κορίνθου που είναι μία λωρίδα μόνο και δεν έχει να σταματήσεις ούτε αν σε πιάσει λάστιχο έχεις ένα δίκιο, αλλά το να μην πληρώνεις στην Αττική οδό που πληρεί όλες τις προδιαγραφές;.....
Φιλικα παντα...

BLiTzER
11/03/2016, 12:04
Συμφωνώ με πέκτι (!). Πληρώνω πάντα Α.Ο. και γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου, για τους προφανείς λόγους (σωστά έργα, υπάρχουν εναλλακτικές κτλ.). Αλλά για τα διόδια των εθνικών μας οδών, λυπάμαι, δε δίνω ούτε μισό ευρώ και δε νιώθω καμία τύψη.

Specialized
11/03/2016, 12:11
Ντρεπεστε να περνατε ετσι τα διοδια? Και δε ντρεπεστε που υπομενετε και πλερωνετε τις ιδιωτικες εταιρειες που δεν αποδιδουν φορους στο δημοσιο?

Εγω την Αττικη οδο την εχω χρυσοπληρωσει γιατι μενω μεσογεια οποτε ειναι ο "μοναδικος" δρομος που με ενωνει με την Αθηνα. Θα τα περναω ετσι μεχρι να μην μπορω να το κανω!


Σωστός, αστικό δρόμο τον έκαναν "κλειστό" με δικά μας χρήματα. Και όταν τελείωσε η σύμβαση του, την ανανέωσαν με "διαφάνεια" όπως πάντα. Άσε που και να μην περάσεις, έχουν ρήτρες που πληρώνει το κράτος όπως και να χει.

Εμένα γιατί δεν με αφήνουν να πάρω ένα έτοιμο δρόμο και να γίνω επιχειρηματίας;

typhoon
11/03/2016, 12:54
Σωστός, αστικό δρόμο τον έκαναν "κλειστό" με δικά μας χρήματα. Και όταν τελείωσε η σύμβαση του, την ανανέωσαν με "διαφάνεια" όπως πάντα. Άσε που και να μην περάσεις, έχουν ρήτρες που πληρώνει το κράτος όπως και να χει.

Εμένα γιατί δεν με αφήνουν να πάρω ένα έτοιμο δρόμο και να γίνω επιχειρηματίας;

Πολύ καλά τα λέτε.Κι εγώ δεν πληρώνω όταν ταξιδεύω αεροπορικώς καθότι και το αεροδρόμιο με τα λεφτά μας έγινε, δεν πληρώνω ιντερνετ γιατί είναι όλα του ΟΤΕ που με τα δικά μας έγινε και τα νοικιάζει, δε πληρώνω βενζίνη καθότι τα διυλιστήρια του κράτους κι απο κει αγοράζει η shell και η BP, στη ΔΕΗ το ίδιο, στη λαϊκή επίσης τους πιστολιάζω μιας και οι αγρότες απο τις επιδοτήσεις ζουν και όταν μπαίνω σε τράπεζα απαιτώ απο την ομορφότερη υπάλληλο να πέσει στα γόνατα και να μου πάρει μια π1π@ γιατί κι εκεί υπάρχουν ακόμη με τα λεφτά μας και έχει η τσιμπουκλού δουλειά.

Αλλά ξέχασα...στα παραπάνω ΔΕ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ!Οπότε κάνω τον μάγκα όπου μπορώ. Κι όταν κάποια στιγμή μου έρθει η τσαπου απο κάνα πρόστιμο τότε ψάχνομαι αν είχαν το δικαίωμα, αν το όργανο μου απευθύνθηκε σε πληθυντικό ευγενείας,αν μπορώ να πω ότι οδηγούσε ο 80χρονος πατέρας μου το χιλιάρι με 240 για να του πάρουν αυτουνού το δίπλωμα, καθότι εγώ το χρειάζομαι για την δουλεία μου...

alex k8
11/03/2016, 13:01
@ Alex k8
Τα διοδια ελευσινας ανηκουν στην μανδρα ναι.
Και ο σταθμος τους ειναι στην εξοδο μεγαλο πευκο νεα περαμος.
Το ποσο αν δεν περασεις τα διοδια ειναι 200 και σε 10 μερες 100.
Το ποσο ναι παει στον δημο ΜΑνδρας.
Αν θες θα σου πω κατι και ακουσε με.
Αν εχεις περασει πανω απο ενα καταρχην σταματατο. ΠΑρε τηλ στην ολυμπια οδο και ρωτα ποσα χρωσταει το οχημα. Ζητα να σου στειλουν με mail αναλυτικα ποσα και διελευσεις και αριθμο λογαριασμου να καταθεσεις τα χρηματα. Αφου το κανεις ζητα να σου στειλουν τις αποδειξεις.
Μετα με τις αποδειξεις πηγαινε πληρωσε την κληση και πηγαινε στην τροχαια εκει στην περαμο. Ειναι κατι κοπελες δεξια οπως μπαινεις που βλεπουν τα βιντεο.
Και δωστους να καταλαβουν οτι πληρωσες και οτι δεν θα ξαναπερασεις. Γιατι ειναι πιθανον οτι θα σου ερθουν και οι επομενες...

σε ευχαριστω κατατοπιστικοτατος

WiSe
11/03/2016, 13:15
Σωστός, αστικό δρόμο τον έκαναν "κλειστό" με δικά μας χρήματα. Και όταν τελείωσε η σύμβαση του, την ανανέωσαν με "διαφάνεια" όπως πάντα. Άσε που και να μην περάσεις, έχουν ρήτρες που πληρώνει το κράτος όπως και να χει.

Εμένα γιατί δεν με αφήνουν να πάρω ένα έτοιμο δρόμο και να γίνω επιχειρηματίας;

Ακριβως παικτη μου..... για αυτα και αλλα πολλα!

Κανανε αποσβεση στο μισο χρονο απο οτι αναμενοταν και αντι να μειωσουν το κοστος ή να το κρατησουν σταθερο ανεβασανε το κοστος για να κονομισουν κ αλλο! Ετσι ειστε? Και γω θα περναω οσο μπορω ετσι.

Ουτε εγω σωθηκα με το 1,40 ουτε αυτοι... ειναι θεμα θυμου.

pektis
11/03/2016, 13:54
Ακριβως παικτη μου..... για αυτα και αλλα πολλα!

Κανανε αποσβεση στο μισο χρονο απο οτι αναμενοταν και αντι να μειωσουν το κοστος ή να το κρατησουν σταθερο ανεβασανε το κοστος για να κονομισουν κ αλλο! Ετσι ειστε? Και γω θα περναω οσο μπορω ετσι.

Ουτε εγω σωθηκα με το 1,40 ουτε αυτοι... ειναι θεμα θυμου.

Αυτος δεν ειναι ο pektis! Μπερδευτικες!
Εγώ άλλο σου εξηγησα, αλλά δεν πειράζει...
:beer:

amyroukai
11/03/2016, 14:19
Και δε ντρεπεστε που υπομενετε και πλερωνετε τις ιδιωτικες εταιρειες που δεν αποδιδουν φορους στο δημοσιο?

Καλά και τις ασφαλιστικές τις χρυσοπληρώνουμε για αποζημίωση "ως ένα εκατομύριο" και διάφορα άλλα κωμικά και κλείνουν γιατί δεν τις ελέγχει κανείς σωστά (μέχρι πολύ πρόσφατα τουλάχιστον) και οι αποζημιώσεις είναι απλώς ανεκδοτικές...


Προφανώς και δεν είναι ο μόνος δρόμος η αττική οδός και λες μιά υπερβολίτσα (να μην πω ψεμματάκι), όπως στην δική μου περίπτωση δεν είναι ο μόνος δρόμος η εθνική οδός όπως ευαγγελίζονται οι λόκαλς του "δεν πλερώνω" που περνούσαν αέρα τα διόδια γιατί έχουν θεόδοτο δικαίωμα. Είναι ο πιό γρήγορος και βολικός δρόμος, αυτό ναι.
Δεν θες να τον πληρώνεις; Από μέσα. Ο κανόνας είναι σαφής και δεν τον φτιάχνεις εσύ σαν χρήστης κατά πως ευκολύνεσαι. Σε τελική ανάλυση, για μιά μοτοσικλέτα το 1.4 (ή 1.3 με καρτούλα) που πληρώνεις είναι λιγότερο από το παραπανίσιο καύσιμο που θα δαπανήσεις για να πας από την παλιά διαδρομή, χωρίς να υπολογίζουμε το κέρδος σε χρόνο.
Το καλοκαίρι ανεβήκαμε Βόλο, όλο από παλιά. Χάσαμε κάπου 45 λεπτά, κερδίσαμε 15 ευρώ περίπου. Άξιζε. Το αυτό ισχύει και για την Λαμία. Χάνεις ένα μισάωρο περίπου, κερδίζεις ένα δεκαρικάκι. Και έχεις και χωριά αν πεινάσεις, βενζίνη αν μείνεις, όλα τα καλά μπροστά σου. Για την Πάτρα τα έχει πει ο Πέκτις ως λοκάλι, είναι κατάσταση ντροπής και παρανόμως/παρατύπως/χαριστικά/ληστρικά εισπράττονται διόδια.

Αλλά βλέπω ότι βολεύει και όπως βολεύει, μόνο για την δουλειά μας μην ακούσουμε κουβέντα γιατί αντιδράμε σε άψογο στυλ Σπυράκου κραυγάζοντας "λούτσα" σε όποιον δεν συμμετέχει στο ασφαλιστικό σύστημα "γιατί δεν έχει ασφαλιστική συνείδηση". Σόρι μαν, αλλά αν είσαι τόσο άκαμπτος και απόλυτος στο ένα, ίσως θα έπρεπε να δεις τη στάση σου στο άλλο γιατί έχει αποχρώσεις, δεν είναι ασπρόμαυρο.

Η αττική οδός είναι ιδιωτική, φτιάχτηκε εξ'αρχής ιδιωτικά και δεν ήταν "αστικός δρόμος που έκλεισε", δεν έχει καμία σχέση με τις εθνικές οδούς (οι οποίες βελτιώθηκαν πολύ από τότε που έγιναν ιδιωτικές, φωτισμός, τουαλέττες, παρακάμψεις όπως στον Μαλιακό κλπ). Το δημόσιο έκανε ότι μπορούσε με τις απαλλοτριώσεις της ΑΟ (προς όφελός του θα είναι εξ'άλλου όταν περάσει η χρήση σε αυτό). Ναι υπάρχει σοβαρό παρασκήνιο στο θέμα της εκμετάλλευσης αλλά υπάρχει και η ίδια εναλλακτική που υπήρχε και πριν φτιαχτεί η ΑΟ... Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί φρικάρετε τόσο με τα διόδια της. Εφορία δεν πληρώνετε που μας κλέβουν δεξιά και αριστερά; ΕΝΦΙΑ που είναι παράνομος; Τέλη κυκλοφορίας; ΦΠΑ; ΕΡΤ; Αλλά εκεί κόβουν κώλους, στο ζήτημα που συζητάμε παίρνει μαγκιές, οπότε γίνονται κιόλας...

Η κάθαρση ξεκίνησε από τον ΔΟΛ και το Μέγκα και θα φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο ρε κίτενς. Πρώτη φορά λέμε.

pektis
11/03/2016, 14:27
Καλά και τις ασφαλιστικές τις χρυσοπληρώνουμε για αποζημίωση "ως ένα εκατομύριο" και διάφορα άλλα κωμικά και κλείνουν γιατί δεν τις ελέγχει κανείς σωστά (μέχρι πολύ πρόσφατα τουλάχιστον) και οι αποζημιώσεις είναι απλώς ανεκδοτικές...


Προφανώς και δεν είναι ο μόνος δρόμος η αττική οδός και λες μιά υπερβολίτσα (να μην πω ψεμματάκι), όπως στην δική μου περίπτωση δεν είναι ο μόνος δρόμος η εθνική οδός όπως ευαγγελίζονται οι λόκαλς του "δεν πλερώνω" που περνούσαν αέρα τα διόδια γιατί έχουν θεόδοτο δικαίωμα. Είναι ο πιό γρήγορος και βολικός δρόμος, αυτό ναι.
Δεν θες να τον πληρώνεις; Από μέσα. Ο κανόνας είναι σαφής και δεν τον φτιάχνεις εσύ σαν χρήστης κατά πως ευκολύνεσαι. Σε τελική ανάλυση, για μιά μοτοσικλέτα το 1.4 (ή 1.3 με καρτούλα) που πληρώνεις είναι λιγότερο από το παραπανίσιο καύσιμο που θα δαπανήσεις για να πας από την παλιά διαδρομή, χωρίς να υπολογίζουμε το κέρδος σε χρόνο.
Το καλοκαίρι ανεβήκαμε Βόλο, όλο από παλιά. Χάσαμε κάπου 45 λεπτά, κερδίσαμε 15 ευρώ περίπου. Άξιζε. Το αυτό ισχύει και για την Λαμία. Χάνεις ένα μισάωρο περίπου, κερδίζεις ένα δεκαρικάκι. Και έχεις και χωριά αν πεινάσεις, βενζίνη αν μείνεις, όλα τα καλά μπροστά σου. Για την Πάτρα τα έχει πει ο Πέκτις ως λοκάλι, είναι κατάσταση ντροπής και παρανόμως/παρατύπως/χαριστικά/ληστρικά εισπράττονται διόδια.

Αλλά βλέπω ότι βολεύει και όπως βολεύει, μόνο για την δουλειά μας μην ακούσουμε κουβέντα γιατί αντιδράμε σε άψογο στυλ Σπυράκου κραυγάζοντας "λούτσα" σε όποιον δεν συμμετέχει στο ασφαλιστικό σύστημα "γιατί δεν έχει ασφαλιστική συνείδηση". Σόρι μαν, αλλά αν είσαι τόσο άκαμπτος και απόλυτος στο ένα, ίσως θα έπρεπε να δεις τη στάση σου στο άλλο γιατί έχει αποχρώσεις, δεν είναι ασπρόμαυρο.

Η αττική οδός είναι ιδιωτική, φτιάχτηκε εξ'αρχής ιδιωτικά και δεν ήταν "αστικός δρόμος που έκλεισε", δεν έχει καμία σχέση με τις εθνικές οδούς (οι οποίες βελτιώθηκαν πολύ από τότε που έγιναν ιδιωτικές, φωτισμός, τουαλέττες, παρακάμψεις όπως στον Μαλιακό κλπ). Το δημόσιο έκανε ότι μπορούσε με τις απαλλοτριώσεις της ΑΟ (προς όφελός του θα είναι εξ'άλλου όταν περάσει η χρήση σε αυτό). Ναι υπάρχει σοβαρό παρασκήνιο στο θέμα της εκμετάλλευσης αλλά υπάρχει και η ίδια εναλλακτική που υπήρχε και πριν φτιαχτεί η ΑΟ... Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί φρικάρετε τόσο με τα διόδια της. Εφορία δεν πληρώνετε που μας κλέβουν δεξιά και αριστερά; ΕΝΦΙΑ που είναι παράνομος; Τέλη κυκλοφορίας; ΦΠΑ; ΕΡΤ; Αλλά εκεί κόβουν κώλους, στο ζήτημα που συζητάμε παίρνει μαγκιές, οπότε γίνονται κιόλας...

Η κάθαρση ξεκίνησε από τον ΔΟΛ και το Μέγκα και θα φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο ρε κίτενς. Πρώτη φορά λέμε.
Παλι καλα που είσαι και εσύ, που δεν βαριέσαι να γράφεις...:p:beer:

amyroukai
11/03/2016, 14:33
Παλι καλα που είσαι και εσύ, που δεν βαριέσαι να γράφεις...:p:beer:

Βαριέμαι λίγο, αλλά να βλέπεις πως βγαίνουν διαμάντια από το ορυχείο (και νομίζω ότι έχω εξαντλήσει και το ζήτημα οπότε τι να ξαναματαπώ, όλο τα ίδια λέμε) :bawl:

Αν δεν βαριόμουν θα ήμουν έξω να ξηλώνω αμορτισέρ από το ένα, ρουλεμάν από το άλλο κλπ κλπ κλπ

Ohm
11/03/2016, 14:39
σωστά, γιατί το κριτήριο είναι "με είδανε;"

edit: Πού να φανταστώ ότι μέχρι να γράψω θα εμφανιζόντουσαν 2 καινούριες σελίδες :uplate:

Specialized
11/03/2016, 14:55
Καλά και τις ασφαλιστικές τις χρυσοπληρώνουμε για αποζημίωση "ως ένα εκατομύριο" και διάφορα άλλα κωμικά και κλείνουν γιατί δεν τις ελέγχει κανείς σωστά (μέχρι πολύ πρόσφατα τουλάχιστον) και οι αποζημιώσεις είναι απλώς ανεκδοτικές...


Προφανώς και δεν είναι ο μόνος δρόμος η αττική οδός και λες μιά υπερβολίτσα (να μην πω ψεμματάκι), όπως στην δική μου περίπτωση δεν είναι ο μόνος δρόμος η εθνική οδός όπως ευαγγελίζονται οι λόκαλς του "δεν πλερώνω" που περνούσαν αέρα τα διόδια γιατί έχουν θεόδοτο δικαίωμα. Είναι ο πιό γρήγορος και βολικός δρόμος, αυτό ναι.
Δεν θες να τον πληρώνεις; Από μέσα. Ο κανόνας είναι σαφής και δεν τον φτιάχνεις εσύ σαν χρήστης κατά πως ευκολύνεσαι. Σε τελική ανάλυση, για μιά μοτοσικλέτα το 1.4 (ή 1.3 με καρτούλα) που πληρώνεις είναι λιγότερο από το παραπανίσιο καύσιμο που θα δαπανήσεις για να πας από την παλιά διαδρομή, χωρίς να υπολογίζουμε το κέρδος σε χρόνο.
Το καλοκαίρι ανεβήκαμε Βόλο, όλο από παλιά. Χάσαμε κάπου 45 λεπτά, κερδίσαμε 15 ευρώ περίπου. Άξιζε. Το αυτό ισχύει και για την Λαμία. Χάνεις ένα μισάωρο περίπου, κερδίζεις ένα δεκαρικάκι. Και έχεις και χωριά αν πεινάσεις, βενζίνη αν μείνεις, όλα τα καλά μπροστά σου. Για την Πάτρα τα έχει πει ο Πέκτις ως λοκάλι, είναι κατάσταση ντροπής και παρανόμως/παρατύπως/χαριστικά/ληστρικά εισπράττονται διόδια.

Αλλά βλέπω ότι βολεύει και όπως βολεύει, μόνο για την δουλειά μας μην ακούσουμε κουβέντα γιατί αντιδράμε σε άψογο στυλ Σπυράκου κραυγάζοντας "λούτσα" σε όποιον δεν συμμετέχει στο ασφαλιστικό σύστημα "γιατί δεν έχει ασφαλιστική συνείδηση". Σόρι μαν, αλλά αν είσαι τόσο άκαμπτος και απόλυτος στο ένα, ίσως θα έπρεπε να δεις τη στάση σου στο άλλο γιατί έχει αποχρώσεις, δεν είναι ασπρόμαυρο.

Η αττική οδός είναι ιδιωτική, φτιάχτηκε εξ'αρχής ιδιωτικά και δεν ήταν "αστικός δρόμος που έκλεισε", δεν έχει καμία σχέση με τις εθνικές οδούς (οι οποίες βελτιώθηκαν πολύ από τότε που έγιναν ιδιωτικές, φωτισμός, τουαλέττες, παρακάμψεις όπως στον Μαλιακό κλπ). Το δημόσιο έκανε ότι μπορούσε με τις απαλλοτριώσεις της ΑΟ (προς όφελός του θα είναι εξ'άλλου όταν περάσει η χρήση σε αυτό). Ναι υπάρχει σοβαρό παρασκήνιο στο θέμα της εκμετάλλευσης αλλά υπάρχει και η ίδια εναλλακτική που υπήρχε και πριν φτιαχτεί η ΑΟ... Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί φρικάρετε τόσο με τα διόδια της. Εφορία δεν πληρώνετε που μας κλέβουν δεξιά και αριστερά; ΕΝΦΙΑ που είναι παράνομος; Τέλη κυκλοφορίας; ΦΠΑ; ΕΡΤ; Αλλά εκεί κόβουν κώλους, στο ζήτημα που συζητάμε παίρνει μαγκιές, οπότε γίνονται κιόλας...

Η κάθαρση ξεκίνησε από τον ΔΟΛ και το Μέγκα και θα φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο ρε κίτενς. Πρώτη φορά λέμε.

Οι δρόμοι έχουν φτιαχτεί ΟΛΟΙ με δημόσια χρήματα. Οι εργολάβοι παίρνουν δάνεια με εγγυήσεις του ΚΡΑΤΟΥΣ και φτιάχνουν ένα δρόμο στο 3πλάσιο κόστος. Οι απολοτριώσεις γίνονται επίσης με χρήματα του κράτους. Μετά σε απομυζούν σε διόδια και σου παρέχουν από ελλιπείς ως άθλιες υπηρεσίες.

Ο κανόνας μπορεί να είναι σαφέστατος για τα μικρά ψάρια και ασαφέστατος για τα μεγάλα. Μην το επεκτείνουμε.

Η Αττική Οδός έχει σύμβαση ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ, δεν "φτιάχτηκε εξ'αρχής ιδιωτικά". Με διάφορα κόλπα, έχουν συστήσει εταιρείες που υποτίθεται ότι χρεώνουν την Αττική Οδό κι έτσι παρουσίαζε και ζημιές. Μέχρι που ήρθε μια καλή μνημονιακή κυβέρνηση και τους ανανέωσε τη σύμβαση. Δες εδώ άρθρο του 2011: http://www.capital.gr/story/1137944 Δες και ποιος είναι "Κύριος του έργου".

Δεν θα δεις κάθαρση στην Ελλάδα. Τα ΜΜΕ που αναφέρεις θα συγχωνευθούν και με τα μισά χρήματα, οι ιδιοκτήτες τους θα κάνουν την ίδια δουλειά (αλίμονο στους εργαζόμενους που θα απολυθούν).

MG-KTiNoS
11/03/2016, 15:18
Σωστός, αστικό δρόμο τον έκαναν "κλειστό" με δικά μας χρήματα. Και όταν τελείωσε η σύμβαση του, την ανανέωσαν με "διαφάνεια" όπως πάντα. Άσε που και να μην περάσεις, έχουν ρήτρες που πληρώνει το κράτος όπως και να χει.

Εμένα γιατί δεν με αφήνουν να πάρω ένα έτοιμο δρόμο και να γίνω επιχειρηματίας;


Ξέχασες κάτι...
Όταν ο "όγκος" έπεσε, αντί να ρίξουν τις τιμές για να δουλέψουν τις ανέβασαν για να ρεφάρουν...
(γιατί είναι γνωστό ότι εκτός από τις τράπεζες έτσι κάνουν ΟΛΟΙ... οι άλλοι)
Κι όταν ο όγκος έπεσε ακόμα πιο κάτω τότε ο κράτους τους τα έσκασε ζεστά και σπαρταριστά
(όπως κάνει ο κράτος και για τις τράπεζες)
Τώρα αν εσύ ρε φουκαρά δεν έχεις να πληρώσεις ΜΙΑ δόση της εφορείας ή αργήσεις ΜΙΑ μέρα
να πληρώσεις τη ρύθμιση του ΤΕΒΕ... ξερς... :a36:

Θα ντραπώ???
Μωρε τους τα χωσα μια χαρά....
Θα πληρώσω προφανώς θα έρθει μια μέρα....
ΆΛΛΑ ΡΕ Π... ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΑΧΤΙ ΜΟΥ !!!!!


α και κάτι άλλο περί υπαλλήλου....
Εγώ ΑΥΤΟΝ βλέπω και αυτός εκπροσωπεί την εταιρία.
Όταν του τα χωσα λοιπόν δεν τα έχωσα σ εκείνων προσωπικά αλλά σε ότι εκπροσωπεί....

MG-KTiNoS
11/03/2016, 15:27
Γ> ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο σε σοβαρό δρόμο δεν έχει "παντού και πάντα" βενζινάδικα. Οι επιχειρήσεις δεν θα είναι βιώσιμες (μεγάλη διασπορά πελατών, φαντάζομαι όχι φτηνά ενοίκια) και αναγκαστικά θα πρέπει να κατεβάσουν τα όρια ταχύτητας λόγω των ανασχέσεων και ΑΥΤΟ με χαλάει πολύ. Βενζινάδικα στην οτοστράντα είδες κάθε "100 ως 150" και ξαναματαλέω στον συγκεκριμένο ελληνικό δρόμο έχει μετά από 110, άρα ΔΕΝ είναι μαλακία του εργολάβου/συμβασιοπάροχου, ταιριάζει με τις εμπειρίες σου από το εξωτερικό.

Sulla rete di Autostrade per l’Italia sono presenti 216 Aree di Servizio (una ogni 27 Km),

:p

stefanos
11/03/2016, 16:18
Οι δρόμοι έχουν φτιαχτεί ΟΛΟΙ με δημόσια χρήματα. Οι εργολάβοι παίρνουν δάνεια με εγγυήσεις του ΚΡΑΤΟΥΣ και φτιάχνουν ένα δρόμο στο 3πλάσιο κόστος.

Η εγγύηση σε δάνειο δεν είναι δημόσια χρήματα και το τριπλάσιο κόστος ή όποιο κόστος τέλος πάντων το ενέκριναν αυτοί που ψηφίζουμε.
Και ακόμα και αν το χρήμα είναι δημόσιο δεν νομιμοποιείται η λαμογιά, ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα...

amyroukai
11/03/2016, 16:58
Sulla rete di Autostrade per l’Italia sono presenti 216 Aree di Servizio (una ogni 27 Km),

:p

Ξες τώρα, σαν να λέμε το μέσο εισόδημα στην Ελλάδα είναι ίσο με το ΑΕΠ διαιρεμένο με τον πληθυσμό...

Δεν θα αλλάξει το γεγονός ότι είσαι αφηρημένος και έβρισες άδικα κάποιον η κάποιαν και θα φας και μπουγιουρντί... Για το τίποτα.

MG-KTiNoS
11/03/2016, 17:06
Η εγγύηση σε δάνειο δεν είναι δημόσια χρήματα και το τριπλάσιο κόστος ή όποιο κόστος τέλος πάντων το ενέκριναν αυτοί που ψηφίζουμε.
Και ακόμα και αν το χρήμα είναι δημόσιο δεν νομιμοποιείται η λαμογιά, ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα...

Ο Σ Λαλιώτης είναι ο ΜΟΝΟΣ που δεν είχε παραλάβει εθνική οδό ως υπουργός δημ. έργων κι όμως όλοι του σούρνεται τα εξ αμάξης
Άσε που πήρε πούλο και απ το ΠΑΣΟΚ ότιαν έχεσε το Μιτσοτάκ με τις οφ σορ...
:D

WiSe
11/03/2016, 17:08
Καλά και τις ασφαλιστικές τις χρυσοπληρώνουμε για αποζημίωση "ως ένα εκατομύριο" και διάφορα άλλα κωμικά και κλείνουν γιατί δεν τις ελέγχει κανείς σωστά (μέχρι πολύ πρόσφατα τουλάχιστον) και οι αποζημιώσεις είναι απλώς ανεκδοτικές...


Προφανώς και δεν είναι ο μόνος δρόμος η αττική οδός και λες μιά υπερβολίτσα (να μην πω ψεμματάκι), όπως στην δική μου περίπτωση δεν είναι ο μόνος δρόμος η εθνική οδός όπως ευαγγελίζονται οι λόκαλς του "δεν πλερώνω" που περνούσαν αέρα τα διόδια γιατί έχουν θεόδοτο δικαίωμα. Είναι ο πιό γρήγορος και βολικός δρόμος, αυτό ναι.
Δεν θες να τον πληρώνεις; Από μέσα. Ο κανόνας είναι σαφής και δεν τον φτιάχνεις εσύ σαν χρήστης κατά πως ευκολύνεσαι. Σε τελική ανάλυση, για μιά μοτοσικλέτα το 1.4 (ή 1.3 με καρτούλα) που πληρώνεις είναι λιγότερο από το παραπανίσιο καύσιμο που θα δαπανήσεις για να πας από την παλιά διαδρομή, χωρίς να υπολογίζουμε το κέρδος σε χρόνο.
Το καλοκαίρι ανεβήκαμε Βόλο, όλο από παλιά. Χάσαμε κάπου 45 λεπτά, κερδίσαμε 15 ευρώ περίπου. Άξιζε. Το αυτό ισχύει και για την Λαμία. Χάνεις ένα μισάωρο περίπου, κερδίζεις ένα δεκαρικάκι. Και έχεις και χωριά αν πεινάσεις, βενζίνη αν μείνεις, όλα τα καλά μπροστά σου. Για την Πάτρα τα έχει πει ο Πέκτις ως λοκάλι, είναι κατάσταση ντροπής και παρανόμως/παρατύπως/χαριστικά/ληστρικά εισπράττονται διόδια.

Αλλά βλέπω ότι βολεύει και όπως βολεύει, μόνο για την δουλειά μας μην ακούσουμε κουβέντα γιατί αντιδράμε σε άψογο στυλ Σπυράκου κραυγάζοντας "λούτσα" σε όποιον δεν συμμετέχει στο ασφαλιστικό σύστημα "γιατί δεν έχει ασφαλιστική συνείδηση". Σόρι μαν, αλλά αν είσαι τόσο άκαμπτος και απόλυτος στο ένα, ίσως θα έπρεπε να δεις τη στάση σου στο άλλο γιατί έχει αποχρώσεις, δεν είναι ασπρόμαυρο.

Η αττική οδός είναι ιδιωτική, φτιάχτηκε εξ'αρχής ιδιωτικά και δεν ήταν "αστικός δρόμος που έκλεισε", δεν έχει καμία σχέση με τις εθνικές οδούς (οι οποίες βελτιώθηκαν πολύ από τότε που έγιναν ιδιωτικές, φωτισμός, τουαλέττες, παρακάμψεις όπως στον Μαλιακό κλπ). Το δημόσιο έκανε ότι μπορούσε με τις απαλλοτριώσεις της ΑΟ (προς όφελός του θα είναι εξ'άλλου όταν περάσει η χρήση σε αυτό). Ναι υπάρχει σοβαρό παρασκήνιο στο θέμα της εκμετάλλευσης αλλά υπάρχει και η ίδια εναλλακτική που υπήρχε και πριν φτιαχτεί η ΑΟ... Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί φρικάρετε τόσο με τα διόδια της. Εφορία δεν πληρώνετε που μας κλέβουν δεξιά και αριστερά; ΕΝΦΙΑ που είναι παράνομος; Τέλη κυκλοφορίας; ΦΠΑ; ΕΡΤ; Αλλά εκεί κόβουν κώλους, στο ζήτημα που συζητάμε παίρνει μαγκιές, οπότε γίνονται κιόλας...

Η κάθαρση ξεκίνησε από τον ΔΟΛ και το Μέγκα και θα φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο ρε κίτενς. Πρώτη φορά λέμε.

Ωραιο το σεντονι σου. Αλλα εφοσον μιλας οτι ειμαι ακαμπτος στο ενα και θα επρεπε να δω τη σταση μου στο αλλο σου απαντω το εξης απλο:

Στο θεμα της Αττικης οδου εχουμε να κανουμε με χρηματα μιας ιδιωτικης εταιρειας, και με το αλλο με το προσωπικο συμφερον του πολιτη το οποιο θιγεται απο την μη τηρηση των νομιμων. Μην επεκταθω? Νομιζω καταλαβαινομαστε στα απολυτως απαραιτητα.

Οσο για το 1.000.000 αποζημειωση και τα υπολοιπα που ανεφερες δε μπορω να διαφωνισω, μαζι σου και γω!

Και στη τελικη ναι φιλε μου οπου μπορουμε ΔΕΝ πληρωνουμε μαλακιες..... υπαρχουν τοσες αλλες κουταμαρες που πληρωνουμε οπως 14 ευρω ενα κοκτειλ απο εναν επιστημονα μπαρμαν ας πουμε, γιατι μιλας μονο για τα χαρατσια? Το που φευγουν τα λεφτα μας καθημερινα σε χιλιες δυο μαλακιες δε το βλεπουμε? Απο οπου μπορουμε λοιπον κοβουμε απο οπου δε μπορουμε κατεβαζουμε το κεφαλι και πληρωνουμε ειτε αυτο λεγεται ενφια ειτε ενα πακετο τσιγαρα ειτε ενα καφε δηλητηριο σε μαγαζι της παραλιακης επειδη ειχε λιακαδα!

Στην Αττικη οδο που εκαναν αποσβεση στο μισο χρονο απο το προβλεπομενο θα επρεπε να εχουν κρατησει τις παλιες τιμες αν θελουν να λεγονται γαματη εταιρεια και σωστη.

Κανεις δεν ειναι μαγκας.... ολοι απλοι πολιτες ειμαστε που μας στιβει ενα κρατος και μια Ευρωπη.... Κανεις δε μπορει να σηκωσει κεφαλι... οποτε ας μη μιλαμε για μαγκες καλυτερα. :)

MG-KTiNoS
11/03/2016, 17:15
Ξες τώρα, σαν να λέμε το μέσο εισόδημα στην Ελλάδα είναι ίσο με το ΑΕΠ διαιρεμένο με τον πληθυσμό...

Δεν θα αλλάξει το γεγονός ότι είσαι αφηρημένος και έβρισες άδικα κάποιον η κάποιαν και θα φας και μπουγιουρντί... Για το τίποτα.

Έχεις κάνει μια μικρή παράλειψη κατ αρχήν.
Δεν ήμουν αφηρημένος ΗΞΕΡΑ ότι έχει άλλα 2 βενζινάδικα πιο κάτω αλλά δεν ήξερα ότι τα έχουν μαντρώσει έξω από το δρόμο.
Κατά τ άλλα δεν μετανιώνω που τον έβρισα και δεν τον έβρισα άδικα.
130 χλμ χωρίς βενζίνη είναι απαράδεκτο.
Μπουγιουρντί το ξέρω ότι θα φάω... και δεν είπα κουβέντα.
Όταν όμως έρθει θα δω τι μπορώ να κάνω.


υγ
Πέραν της Εγνατίας (που ήταν τζάμπα) δεν έχω δει καμια εθνική στην ΕΕ να μην έχει βενζινάδικα σε τόσο μεγάλη απόσταση.
Ξέρεις γιατί?
Γιατί οι δρόμοι που πληρώνεις ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ που λένε, βενζίνη ΚαμπινΕς, νερό, φαί κλπ κλπ
Δεν λένε κονόμα συ και με μέλει
εγώ θα σε ταίζω μέλι....
:mad:


υγ
Ίσως έπρεπε να ντο πλακώσω κι όλας....
:D

amyroukai
11/03/2016, 18:53
Μπληροφοριακα, αυτά που θυμάσαι εχουν μαντρωθει καμμια 5ετια;

leo1964
11/03/2016, 19:41
δεν καιγονται ρε τα κερματα....:p

Σε υψηλές θερμοκρασίες,καίγονται:lol:

leo1964
11/03/2016, 19:44
Έχεις κάνει μια μικρή παράλειψη κατ αρχήν.
Δεν ήμουν αφηρημένος ΗΞΕΡΑ ότι έχει άλλα 2 βενζινάδικα πιο κάτω αλλά δεν ήξερα ότι τα έχουν μαντρώσει έξω από το δρόμο.
Κατά τ άλλα δεν μετανιώνω που τον έβρισα και δεν τον έβρισα άδικα.
130 χλμ χωρίς βενζίνη είναι απαράδεκτο.
Μπουγιουρντί το ξέρω ότι θα φάω... και δεν είπα κουβέντα.
Όταν όμως έρθει θα δω τι μπορώ να κάνω.


υγ
Πέραν της Εγνατίας (που ήταν τζάμπα) δεν έχω δει καμια εθνική στην ΕΕ να μην έχει βενζινάδικα σε τόσο μεγάλη απόσταση.
Ξέρεις γιατί?
Γιατί οι δρόμοι που πληρώνεις ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ που λένε, βενζίνη ΚαμπινΕς, νερό, φαί κλπ κλπ
Δεν λένε κονόμα συ και με μέλει
εγώ θα σε ταίζω μέλι....
:mad:


υγ
Ίσως έπρεπε να ντο πλακώσω κι όλας....
:D

και ο υπάλληλος,θύμα του συστήματος είναι,αλλού βρίσκονται οι υπαίτιοι,αλλά εκεί δεν πάμε να τα ψάλουμε

taisteal
11/03/2016, 19:52
Μπληροφοριακα, αυτά που θυμάσαι εχουν μαντρωθει καμμια 5ετια;

Οχι,το πρατηριο στην Αταλαντη μαντρωθηκε πριν λιγο καιρο

MikeG
12/03/2016, 18:50
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3110495/sugxoroxarti-gia-osous-den-plirosan-diodia-stin-egnatia

sergiosm
12/03/2016, 18:53
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3110495/sugxoroxarti-gia-osous-den-plirosan-diodia-stin-egnatia

Αν πράγματι ισχύει αυτό που λέει στο άρθρο

Σε κάθε περίπτωση, η πρωτοβουλία του Υποδομών και το "συγχωροχάρτι" της Εγνατίας Οδού δεν θα μπορούσε να μην συνδεθεί με την περίπτωση του πρώην υποψήφιου βουλευτή με την Λαϊκή Ενότητα Γιώργου Θεοφάνους. Στον τελευταίο η εφορία έχει βεβαιώσει πρόστιμο 22.000 ευρώ επειδή έχει περάσει από τα διόδια Πολυμύλου Κοζάνης της Εγνατίας Οδού 130 φορές χωρίς να πληρώσει.

τότε εξηγούνται πολλά

virus
13/03/2016, 19:22
Απορια τοχω.

Ο παραδρομος π.χ. της εθνικης οδου αθηνων λαμιας με ποιανου τα εξοδα συντηρειτε;

amyroukai
13/03/2016, 19:25
Απορια τοχω.

Ο παραδρομος π.χ. της εθνικης οδου αθηνων λαμιας με ποιανου τα εξοδα συντηρειτε;

Κρίνοντας από τις πινακίδες "τέλος παραχώρησης" που έχει, λογικά το δημόσιο.

virus
13/03/2016, 19:34
Εγω γιατι νομιζω οτι ειναι εξοδα του δημου απο οπου περναει ο δρομος;

amyroukai
13/03/2016, 19:55
Ο Δήμος δεν είναι "δημόσιο" πιά;

Λεπόν. Γκουγκλάροντας, βρήκα το ΦΕΚ 270, 10 Ιουνίου 2009 και αν δεν έχει αλλάξει καθορίζει τις αρμοδιότητες του δημοσίου στην συντήρηση των παρακαμπτήριων της ΕΟ της στερεάς και αρμόδιοι είναι η νομαρχία, ορίζεται μιά υπηρεσία αυτής. Προφανώς κάποιο αντίστοιχο θα έχει και για Αττική που φαντάζομαι ότι σε ενδιαφέρει μιά που τον χρησιμοποιείς καθημερινά, αλλά δεν το βρήκα ακόμα.

virus
13/03/2016, 21:01
Ο δημος ΔΕΝ ειναι δημοσιο. Εκει ειναι η ενσταση μου.

amyroukai
13/03/2016, 21:04
Νομαρχίες κλπ είναι "ιδιωτικά" δηλαδή;

Ohm
13/03/2016, 21:25
νομίζω εννοεί ότι ο δήμος/νομαρχία είναι αυτοδιοικούμενη οντότητα;

virus
13/03/2016, 22:32
Τοπικη αυτοδιοικηση ειναι. Δεν ειναι δημοσιο.

MG-KTiNoS
13/03/2016, 22:36
και ο υπάλληλος,θύμα του συστήματος είναι,αλλού βρίσκονται οι υπαίτιοι,αλλά εκεί δεν πάμε να τα ψάλουμε

Ααα εγώ δεν έχω πρόβλημα...
Τους τα χώνω όπου να ναι (και το έχω πληρώσει αυτό όπως θα το πληρώσω και τώρα)
Το θέμα είναι ότι δεν τους βρήσκω και με κόβουν τα ΜΕΕ....
(πάντα)
:D

υγ
άμα δε δώκο 1500 μήνα πας να κάνεις ευθανασία σε αδέσποτα?

amyroukai
13/03/2016, 23:03
Τοπικη αυτοδιοικηση ειναι. Δεν ειναι δημοσιο.

Τα λεφτά, κρατικά δεν είναι; Η είναι αυτόνομοι πια και μόνο ότι πάρουν από δημοτικά τέλη;

virus
14/03/2016, 08:19
Ετσι κατι τετοιο εχω καταλαβει. Απο τα δημοτικα τελη και απο τα νερα στην περιπτωση μας. Συν ταευρωπαικα προγραμματα και τα εσπα. Και ειναι πολυ δυσαναλογο το κοστος συντηρησης.

LogOutGoRide
14/03/2016, 08:38
Ή προσπάθησαν να είναι

amyroukai
14/03/2016, 09:46
Βασικά...

Ποτέ δεν έγιναν "σωστά" οι δρόμοι. Αν δεν έχεις σωστά υποστρώματα για να μην "ζυμώνεται" πολύ το οδόστρωμα, δεν κάνεις προκοπή ότι επιφάνεια και να στρώσεις. Και αυτό που γίνεται είναι να αλλάζουν τελική στρώση όταν γίνει χάλια (κάθε χρόνο δηλαδή λόγω βαριάς κυκλοφορίας στο κομμάτι από Βαρυμπόμπη ως Σχηματάρι) αλλά είναι ημίμετρα. Αυτό έχει αυξήσει το κόστος συντήρησης. Αν θέλεις και η ελλειπής ή μηδενική ελεγξιμότητα στο τι βάρος οχημάτων κυκλοφορεί στο εν λόγω κομμάτι.

Και έχοντας δει φάτσες, έχοντας ακούσει συνομιλίες, δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει προκοπή στον δήμο μας στο κομμάτι που συζητάμε, ποτέ.

Ohm
14/03/2016, 12:41
μα δεν τους νοιάζει να κατασκευάσουν σωστούς δρόμους
να φάνε τα λεφτα της εργολαβίας τους νοιάζει!
ακούσατε ποτέ εργολάβος να τρώει μύνηση (και να καταδικάζεται και να πληρώνει το πρόστιμο και να κατασκευάζει σωστά το δρόμο) για κακοτεχνία ή αποτυχία του έργου;

virus
14/03/2016, 13:06
O παραδρομος γενικα δεν ειναι πακετο με την εθνικη οδο; ;)

amyroukai
14/03/2016, 14:41
O παραδρομος γενικα δεν ειναι πακετο με την εθνικη οδο; ;)

Τι να σου πω... Αφού βλέπεις πως... Όχι;

dimmie_72
14/03/2016, 14:50
μα δεν τους νοιάζει να κατασκευάσουν σωστούς δρόμους
να φάνε τα λεφτα της εργολαβίας τους νοιάζει!
ακούσατε ποτέ εργολάβος να τρώει μύνηση (και να καταδικάζεται και να πληρώνει το πρόστιμο και να κατασκευάζει σωστά το δρόμο) για κακοτεχνία ή αποτυχία του έργου;

ναι ρε, εδώ στο Βόλο τον κρατάμε στην είσοδο μετά από αλλεπάλληλες αποκαταστάσεις επίτηδες αποτυχημένο.
tourist attraction χωρίς πλευρικά διόδια κιετς για τς Αθηναίοι που πάνε Πήλιο!
ξερς πόσοι εργολάβοι τον έχουν πληρώσει;

:rotflmao:

Ohm
14/03/2016, 15:10
δεν σε κατάλαβα :(

dimmie_72
14/03/2016, 15:54
δεν σε κατάλαβα :(

είναι γιατί κάθεσαι Κέντρο,
άσε που μένεις συνέχεια και σπίτι
........................................
έχεις και τα μαθήματα :(

MG-KTiNoS
05/05/2016, 17:02
Γιατί τελικά ο σ. Γκλέτσος δεν έπρεπε να σπάσει μόνο τις μπάρες στην εθνική, έπρεπε να τα σπάσει όλα....
(ακολουθούν κανΤηλια)
Με αφορμή τη βόλτα που έκανα στον Πόντο
Ξεκινώντας από την Αθήνα έως την Αλεξανδρούπολη συναντάς 14 διόδια και 14 να γυρίσεις 28. (αν δεν έκανα κάποιο λάθος στο μέτρημα)
Έχει 3 συστήματα να πληρώσεις
1 Mε λεφτά ταμείο.
2 Με τέο παςς
3 με λεφτά στο Γκουβά.

Μόνο που... ΤΕΟ Πασς δεν κάνει για όλη την Ελλάδα και ο Γκουβάς δε δίνει ρέστα αλλά δεν αλλάζει και κάτι ουσιαστικό.
Μας μένει λοιπόν μόνο η επιλογή ταμείο (άντε και γκουβάς)
Το οποίο ταμείο είναι αριστερά για να βολεύει τα αμάξια και να βγάζει τη μπίστη στους μηχανόβιους σα γκΕ μένα.
14 φορές λοιπόν κόβεις, 14 φορές βγάζεις το γάντι, 14 φορές ανοίγεις το κράνος, 14 φορές βγάζεις λεφτά, παίρνεις απόδειξη
και ρέστα.
Γέμισα ένα τανκ μπαγκ χαρτάκια ρπστμ.
ΆΝτε να σου πω ότι πρέπει να δουλεύουν άνθρωποι και οι καιροί είναι δύσκολοι.
Ναι ρε να το δεχτώ και χαλάλι...
Είναι όμως τόσο δύσκολο μόλις μπεις να πάρεις ένα γαμημένο χαρτάκι και να πληρώσεις μόλις βγεις ΜΙΑ γ... φορά?
(όπως είναι στην Ιταλία)
Είναι τόσο δύσκολο να έχεις ΕΝΑ γαμωπαςς ????
Όοοοοοχι όμως εκείιιιιιιι.....
Να προσθέσω ακόμα πως....
Σε ΟΛΗ την Εγνατία (Θεσ.κη-Αλεξ.λη) δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ βενζινάδικο. Ρπστμ ΟΥΤΕ ΕΝΑ????
Σε όλο αυτό αυτό προσθέστε και τον κάθε "επαναστάτη" που κλείνει το δρόμο όποτε γουστάρει και που οδηγούμαστε?
Να σας πω...
Η Τουρκία το δρόμο με την Ελλάδα τον έχει πια χεσμένο. Έχουν φτιάξει εθνική από Ανδριανούπολη Βουλγαρία και μας έχουν παρακάμψει.
Στη Βουλγαρία φυσικά και βενζίνη βρίσκεις στην εθνική και πάρκινγκ για Νταλίκες και φτηνό καύσιμο.

5 κόμματα πέρασαν από την κυβέρνηση τα τελευταία χρόνια + 1 κυβέρνηση "τεχνοκρατών" και δεν άλλαξε ΤΙ ΠΟ ΤΑ....
Οι κωλοεργολάβοι τη γκονόμα τους, η κυβέρνηση τη μίζα της, οι πολίτες έχουν λαλήσει και η χώρα να πα να γαμηθεί....
Μετά πετάμε και μια πατριωτική μαλακία, μια σημαία κάτι ρε παιδί μου και
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ
Μετά λέει το ευρώ ή ελευθερη οικονομία, το ΔΝΤ και ΠΟΥουουουουυ....ς μπλε !


Τι έχουν στη Ντουρκιά?
Με 16 ευρώ νομίζω, μου κόλλησαν ένα κίτρινο "χαρτάκι" στη ζελατίνα που ήταν για ένα μήνα και κάθε φορά που πέρναγα
έβγαζε λεφτά. Γέφυρες δρόμοι παντού χωρίς πρόβλημα.
Το αντίτιμο κάτι λίγα.
Το παπαράκιααυτό το παίρνεις από το ταχυδρομείο.
Εμάς μας έφαγαν τα 400 σκλαβιά όμως.... Ε?
Και οι ξένοι!!!!

Α σιχτιρ ρε, α σιχτιρ και ακόμα παραπέρα....
Ε(ν)φιάλτες όλοι σας !

Gallos
06/05/2016, 14:20
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο νήμα αυτό, αλλά ενδιαφέρει κάποιον το Αθήνα-Σαλόνικα χωρίς πληρωμή στα μαγαζάκια; Βέβαια είναι λίγο της υπομονής και μπορείς να πάρεις κιλά απο το χαλβά στα Φάρσαλα.. Μόνο του Αιγινίου/Κλειδιού πλερώνω διότι είναι ταλαιπωρία να το αποφύγεις..

Ichigo
11/05/2016, 22:26
Και όλοι μαζί ας αναφωνήσΟμε... Ζήτω το Έθνος :eyepop:

Τροπολογία για τα διόδια: Οι οδηγοί θα πληρώνουν σύμφωνα με τα χιλιόμετρα που διανύουν (http://www.protothema.gr/greece/article/577379/tropologia-gia-ta-diodia-oi-odigoi-tha-plironoun-sumfona-me-ta-hiliometra-pou-dianuoun/)

Ζεύκας
12/05/2016, 00:04
so, θα πρέπει να εγκαταστήσω ένα πομποδέκτη όπου θα παρακολουθείται το όχημά μου;

όχι ευχαριστώ.

WiSe
12/05/2016, 00:58
Ας ειναι καλα τα τζι πι ες! Θα γνωρισουμε και χωρια τις Ελλαδας που δεν εχουμε παει! :lol:

virus
12/05/2016, 05:19
τοσο πισω ειμαστε; χαθηκαν οι απλες λυσεις τυπου αυτοκολητακι στο παρμπριζ ή ενσωματωση στα καυσιμα;

toyar
12/05/2016, 05:33
ποιος λυνει αυτα τα θεματα; οι πολιτικοι -βουλευτες.........
μα αυτοι πηγαινοερχονται αεροπλανικως με εισιτηρια πληρωμενα απο μας
αν χρειαστει να πανε οδικως (με αυτοκινητο πληρωμενο απο μας) δεν πληρωνουν διοδια (ή τους τα πληρνουμε εμεις)
και εμεις περιμενουμε στην ελλαδα να μας λυσουν τα προβληματα ανθρωποι που δεν τα γνωριζουν γιατι δεν τα ζουν
ο υπουργος μεταφορων δεν μπαινει σε λεωφορειο
ο υπουργος παιδειας στελνει τα παιδια του σε ιδιωτικο σχολειο
ο υπουργος εργασιας δεν εχει δουλεψει πουθενα κλπ κλπ

stam2
12/05/2016, 14:03
το κόστος

α)των υπαλλήλων γραφείων της υπηρεσίας,
β)των μηχανημάτων
γ)της γενικής εγκατάστασης και εφαρμογής


θα επιβαρύνει εξ ολοκλήρου τον κρατικό προϋπολογισμό.

στον αντίποδα οι εταιρίες θα ξεφορτωθούν τους 300 και πλέον υπαλλήλους διοδίων....
επίσης όλα τα επαγγελματικά αυτοκίνητα ΔΧ, αλλά και τα φορτηγά ΙΧ υποχρεούνται να περνάνε υποχρεωτικά από τις ΕΟ. (Περισσότεροι πελάτες για τους νταβατζήδες, αύξηση κόστους υπηρεσιών μεταφορών, φαγητού κλπ)


πρώτη φορά αριστερά.
:moutza:

nicksior
12/05/2016, 14:08
Η σύσταση αυτοτελούς υπηρεσίας Οδικών Τελών στο υπουργείο Υποδομών, στην οποία υπάγεται το σύνολο του οδικού δικτύου της χώρας, η εφαρμογή ηλεκτρονικού συστήματος διοδίων στις εθνικές οδούς με χρήση κάρτας ή άλλου μέσου, αλλά και η απαγόρευση διέλευσης από το παράπλευρο δίκτυο για "οχήματα επαγγελματικής χρήσης, βαρέα οχήματα, για μηχανήματα έργων, φορτηγών και λοιπές κατηγορίες οχημάτων, όταν αυτά υπερβαίνουν μικτό βάρος άνω των 3,5 τόνων, προβλέπεται σε τροπολογία που κατέθεσε ο υπουργός Υποδομών Χρήστος Σπίρτζης.

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1419835/anastropes-sta-diodia-me-tropologia-spirtzh.html

Panos76
12/05/2016, 14:08
Ας ειναι καλα τα τζι πι ες! Θα γνωρισουμε και χωρια τις Ελλαδας που δεν εχουμε παει! :lol:

Από εκεί όμως θα το φας στα Τέλη κυκλοφορίας που θα γίνουν κ αυτά με το Km :lol:

Panos76
12/05/2016, 14:11
τοσο πισω ειμαστε; χαθηκαν οι απλες λυσεις τυπου αυτοκολητακι στο παρμπριζ ή ενσωματωση στα καυσιμα;

Η ενσωμάτωση στα καύσιμα μαζί με τον έξτρα φόρο στη βενζίνη που θα μπει, θα φτάσει το λίτρο κανα 3έυρω :uplate:

Ichigo
12/05/2016, 14:38
Η ενσωμάτωση στα καύσιμα μαζί με τον έξτρα φόρο στη βενζίνη που θα μπει, θα φτάσει το λίτρο κανα 3έυρω :uplate:

Και εκτος αυτου ειναι και αδικη. Γιατι πχ καποιος που δεν εχει σκοπο να μπει ΕΟ να πληρωσει για αυτο;

Περα απο τα στραβα που εχουν οι συμβασεις παραχωρησης αυτ/δρομων, επρεπε να υπαρχει ενιαιος φορεας χθες!!! Ειναι αδιανοητο να θες ας πουμε να πας Καλαματα και να σταματας 6 φορες για διοδια!!! Η να μην ειναι πχ συμβατη η καρτα διέλευσης της ΑΟ με το υπολοιπο δικτυο. Και οι νταλίκες ορθως επιβάλλεται να μη χρησιμοποιουν το παραπλευρο δίκτυο αφενος γιατι απο οπου εχουν περασει εχουν ρημαξει τα πάντα λογω αξονικου φορτίου αφετερου ειναι πολυ ποιο ασφαλες για τους υπολοιπους χρήστες του δρόμου να κινουνται σε κλειστο αυτοκινητοδρομο προς αποφυγη ατυχηματων

WiSe
12/05/2016, 17:28
Από εκεί όμως θα το φας στα Τέλη κυκλοφορίας που θα γίνουν κ αυτά με το Km :lol:

Για ολα υπαρχει λυση! :evil:

teo_g7
12/05/2016, 23:16
Και εκτος αυτου ειναι και αδικη. Γιατι πχ καποιος που δεν εχει σκοπο να μπει ΕΟ να πληρωσει για αυτο;

Περα απο τα στραβα που εχουν οι συμβασεις παραχωρησης αυτ/δρομων, επρεπε να υπαρχει ενιαιος φορεας χθες!!! Ειναι αδιανοητο να θες ας πουμε να πας Καλαματα και να σταματας 6 φορες για διοδια!!! Η να μην ειναι πχ συμβατη η καρτα διέλευσης της ΑΟ με το υπολοιπο δικτυο. Και οι νταλίκες ορθως επιβάλλεται να μη χρησιμοποιουν το παραπλευρο δίκτυο αφενος γιατι απο οπου εχουν περασει εχουν ρημαξει τα πάντα λογω αξονικου φορτίου αφετερου ειναι πολυ ποιο ασφαλες για τους υπολοιπους χρήστες του δρόμου να κινουνται σε κλειστο αυτοκινητοδρομο προς αποφυγη ατυχηματων

Έτσι για το τυπικό το μόνο epass που δεν είναι συμβατό είναι αυτό της Νέας Οδού (Αθηνών-Λαμίας)

358578

road66
06/06/2016, 18:32
Παιδιά μόνο Εγνατία θα ταξιδεύουμε

Road Pirat
06/06/2016, 18:42
Μην φοβάσαι θα έρθει και σε αυτήν η ώρα της δεν νομίζω να τους γλιτώσει

typhoon
15/06/2016, 08:19
https://youtu.be/mBHhdd9uaAc

Αυτός ο αστυνομικός τι θα έκανε άραγε εδώ στο ελλαντα? Για όσους βαριούνται απευθείας στο 02:55 περίπου όπου τσιμπάει "συναδελφο" με πειραγμένες πινακίδες. Τελικά είναι πολύ κουτα τα αμερικανάκια...

virus
15/06/2016, 15:41
αυξηση του ΦΠΑ. στα αμαξια αποροφηση...

361090

361091


στις μοτοσυκλετες ομως απο 2,25 κανονικα στο 2,30 :a31:

Ichigo
23/06/2016, 10:19
Έτσι για το τυπικό το μόνο epass που δεν είναι συμβατό είναι αυτό της Νέας Οδού (Αθηνών-Λαμίας)

358578

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ όμως για μηχανές. Άλλη μοτοκάρτα πχ έχει η ΑΟ άλλη η Ολυμπία Οδός κ.ο.κ. όπου φυσικά ΔΕΝ είναι συμβατές μεταξύ τους και ούτε είναι δυνατόν να τις κουβαλάς όλες στο πορτοφόλι.

Και κάπου εδώ να το χαρτομάνι που μάζεψα ερχόμενος από βόλτα Μεσσηνία σταματώντας φυσικά κάθε 3 και λίγο (υπ όψιν ότι στα διόδια Ισθμού τσίμπησε η τιμή στο 1,50 για μηχανές όταν για τα αμάξια απορροφήθηκε η αύξηση του ΦΠΑ 24%) :rolleyes:

361491

Ειλικρινά σκέφτομαι να στείλω ένα επώνυμο γράμμα διαμαρτυρίας αμα βρω χρόνο για όλο αυτό το χάλι, όχι ότι θα εισακουστώ άμεσα αλλά καλό είναι να φτάσει σε κάποιους ώστε να αποτυπώνεται με κάποιο τρόπο η δυσαρέσκεια.

Ohm
23/06/2016, 11:24
θα σου πούνε "να πας από άλλο δρόμο άμα δεν σου αρέσει" και θα σε αφήσουν να βράζεις στο ζουμί σου :D (και σένα και μένα και όλους, αμ τί νόμιζες; )

Ichigo
23/06/2016, 12:12
ας πουν ότι θέλουν. η εναλλακτική πάντα υπάρχει. αλλά δε θα με αποθαρρύνει από το να το κάνω.

Pan (dvs)
22/08/2016, 19:19
Παρα του οτι μεχρι τωρα ειχα αλλη αποψη,το τελευταιο διαστημα εχω αρχισει να συμμεριζομαι την αποψη του φιλου μας.

364518

tzimidis
22/08/2016, 22:38
Anakalypsa simera oti ama bgeis paxi-megara, ektos apo ta diodia pou pliroses eiserxomenos stin e.o.,
plironeis kai gia na BGEIS apo tin e.o.......
Megaleia leme.........

WiSe
23/08/2016, 08:52
Παρα του οτι μεχρι τωρα ειχα αλλη αποψη,το τελευταιο διαστημα εχω αρχισει να συμμεριζομαι την αποψη του φιλου μας.

364518

Αργησες.....

MG-KTiNoS
23/08/2016, 10:47
Αργησες.....

κάλιο αργά παρά ποτέ....
:lol:

amyroukai
23/08/2016, 11:52
Anakalypsa simera oti ama bgeis paxi-megara, ektos apo ta diodia pou pliroses eiserxomenos stin e.o.,
plironeis kai gia na BGEIS apo tin e.o.......
Megaleia leme.........

Καινούριο αυτό; Ως τώρα έβγαινε τζάμπα!

petros1479
23/08/2016, 13:22
Παιδιά Αθήνα - Ροδόπη και πίσω 56€ διόδια!!!!!! Γεμιζα δύο φορές βενζινη!!!! Και τώρα κατεβαίνοντας προς Κυλλήνη είδα ότι έχουν φτιάξει ήδη έναν και φτιάχνονται άλλοι δύο σταθμοί συν τους υπάρχοντες!!! Θα θέλουμε κάνα δεκαπενταρι ( για διακόσια χιλιομετρα, δεν βάζω την εθνικαρα! Πατρων - Πύργου) πήγαινε έλα ,για να παμε σπίτι μας!!!!!!

kalampokas
23/08/2016, 13:35
και εγώ μεθαύριο που θα ανέβω Χαλκιδική, θα τα πάρουν κανονικά:bawl:

DAYMAN
23/08/2016, 13:43
και εγώ μεθαύριο που θα ανέβω Χαλκιδική, θα τα πάρουν κανονικά:bawl:

κανεις τον ιδιο ακριβως χρονο απο τους παραδρομους οσο και απο την εθνικη.Ο μονος σταθμος διοδιων που πληρωνεις ειναι αυτος του Αιγινιου (δεν συμφερει η παρακαμψη) και ουτε τρεχεις πισω απο αυτοκινητα ουτε αυτοκολλητα στην πινακιδα.
υγ.Σιθωνια η Κασσανδρα;Αν περασει απο Νικητη εδω ειμαι.

Pan (dvs)
23/08/2016, 17:08
Αργησες.....


κάλιο αργά παρά ποτέ....
:lol:

Ειναι περα για περα αδικο το ολο σκηνικο.Ενα μηχανακι,απο την μια δεν ειναι δικαιο να πληρωνει οσο σχεδον ενα τετρατροχο και απο την αλλη ειναι τεραστια ταλαιπωρια για τον οδηγο μηχανης με πληρη εξοπλισμο να τον τρωει το λιοπυρι.

Εγω προτιμαω να πηγαινω απο το παλιο δικτυο και να κανω τα διοδια μπενζινες.Παρολα αυτα,συνεχιζω να μην θεωρω σωστο,και εδω δεν θα αλλαξω γνωμη για κανεναν λογο,την καλυψη της πινακιδας.

WiSe
23/08/2016, 17:26
Ειναι περα για περα αδικο το ολο σκηνικο.Ενα μηχανακι,απο την μια δεν ειναι δικαιο να πληρωνει οσο σχεδον ενα τετρατροχο και απο την αλλη ειναι τεραστια ταλαιπωρια για τον οδηγο μηχανης με πληρη εξοπλισμο να τον τρωει το λιοπυρι.

Εγω προτιμαω να πηγαινω απο το παλιο δικτυο και να κανω τα διοδια μπενζινες.Παρολα αυτα,συνεχιζω να μην θεωρω σωστο,και εδω δεν θα αλλαξω γνωμη για κανεναν λογο,την καλυψη της πινακιδας.

Φυσικα η καλυψη της πινακιδας δεν ειναι σωστη.

Υπαρχουν και οι αναδιπλουμενες βασεις για τον συγκεκρημενο σκοπο. Μπορει να φυγει καταλαθος το χαρτι απο τον αερα!

Mixmix
23/08/2016, 20:42
Ειναι περα για περα αδικο το ολο σκηνικο.Ενα μηχανακι,απο την μια δεν ειναι δικαιο να πληρωνει οσο σχεδον ενα τετρατροχο και απο την αλλη ειναι τεραστια ταλαιπωρια για τον οδηγο μηχανης με πληρη εξοπλισμο να τον τρωει το λιοπυρι.

Εγω προτιμαω να πηγαινω απο το παλιο δικτυο και να κανω τα διοδια μπενζινες.Παρολα αυτα,συνεχιζω να μην θεωρω σωστο,και εδω δεν θα αλλαξω γνωμη για κανεναν λογο,την καλυψη της πινακιδας.


Ποια πινακίδα; πινακίδα εχει να δει ο κώλος μου τουλάχιστον 3 χρόνια

MG-KTiNoS
23/08/2016, 21:36
Εγω προτιμαω να πηγαινω απο το παλιο δικτυο και να κανω τα διοδια μπενζινες.Παρολα αυτα,συνεχιζω να μην θεωρω σωστο,και εδω δεν θα αλλαξω γνωμη για κανεναν λογο,την καλυψη της πινακιδας.
Κι εγώ αλλά δεν μπορώ πάντα...
Αν θέλω να κάψω χιλιόμετρα πρέπει να πάω εθνική. Δεν έχω χρόνο να πάω απ έξω.

kalampokas
24/08/2016, 11:47
κανεις τον ιδιο ακριβως χρονο απο τους παραδρομους οσο και απο την εθνικη.Ο μονος σταθμος διοδιων που πληρωνεις ειναι αυτος του Αιγινιου (δεν συμφερει η παρακαμψη) και ουτε τρεχεις πισω απο αυτοκινητα ουτε αυτοκολλητα στην πινακιδα.
υγ.Σιθωνια η Κασσανδρα;Αν περασει απο Νικητη εδω ειμαι.

ωραίοι παράδρομοι, οικονομικοί, αλλά με γυναίκα πίσω και φόρτωμα δύσκολοι οι χρόνοι τους...άσε που πρέπει να έχεις και τα μάτια σου 14, μην φιληθείς με κανέναν "πιλότο".
πάντως τα διόδια που ζητούν για 2 ρόδες είναι πάνακριβα, για τους δρόμους που οδηγάμε, οπότε:moutza:
Υ.Γ. Lacara camping, θα είμαι μετά τη Βουρβουρού, παίζει ωραία μοτοσυγκέντρωση το ΠΣΚ, όποιος περάσει Σάββατο βράδυ για μπύρα, θα απολαύσει και live rock από 2 μπάντες !

BLiTzER
24/08/2016, 12:09
ωραίοι παράδρομοι, οικονομικοί, αλλά με γυναίκα πίσω και φόρτωμα δύσκολοι οι χρόνοι τους...άσε που πρέπει να έχεις και τα μάτια σου 14, μην φιληθείς με κανέναν "πιλότο".


Μέσα στον μήνα, έκανα Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Αθήνα, χωρίς διόδια και δεν αντιμετώπισα πουθενά το παραμικρό πρόβλημα. Έκανα περίπου 6 ώρες ανά διαδρομή, με χαλαρό ρυθμό. Με αυτοκίνητο.

bulmont
24/08/2016, 12:12
........ Έκανα.... Με αυτοκίνητο.



Ούστ προδότη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




:bawl::bawl:

WiSe
24/08/2016, 12:14
ωραίοι παράδρομοι, οικονομικοί, αλλά με γυναίκα πίσω και φόρτωμα δύσκολοι οι χρόνοι τους...άσε που πρέπει να έχεις και τα μάτια σου 14, μην φιληθείς με κανέναν "πιλότο".


extreme sport ειναι οι παραδρομοι. Αντι να εχουν πιο οικονομικα διοδια για τις μηχανες που στην ουσια βοηθανε στην καλυτερη ροη λογο ογκου δηλαδη να δωσουν και καποιο ας πουμε κινητρο στο κοσμο το μονο που τους ενδιαφερει ειναι οι τσεπη τους.... γιαυτο λοιπον "αναλογες ενεργειες" και ολοι happy! :D


Μέσα στον μήνα, έκανα Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Αθήνα, χωρίς διόδια και δεν αντιμετώπισα πουθενά το παραμικρό πρόβλημα. Έκανα περίπου 6 ώρες ανά διαδρομή, με χαλαρό ρυθμό. Με αυτοκίνητο.

δηλαδη +2 ωρες ..... οκ αφου σαρεσε

BLiTzER
24/08/2016, 12:18
Ούστ προδότη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




:bawl::bawl:

Γυναίκες... :p


δηλαδη +2 ωρες ..... οκ αφου σαρεσε

Ε ναι, γιατί είναι γνωστό ότι πας Θεσσαλονίκη σε 4 ώρες πλέον, με τους καινούριους δρόμους πολλαπλών λωρίδων και υψηλών ταχυτήτων και τα πλευρικά διόδια. :lol:

Και +3 ώρες θα έκανα, αντί να δώσω 1€ γι'αυτούς τους δρόμους. Και οι παρακάμψεις ήταν υπέροχες.

WiSe
24/08/2016, 12:30
Γυναίκες... :p



Ε ναι, γιατί είναι γνωστό ότι πας Θεσσαλονίκη σε 4 ώρες πλέον, με τους καινούριους δρόμους πολλαπλών λωρίδων και υψηλών ταχυτήτων και τα πλευρικά διόδια. :lol:


Ναι με αμαξι 4 ωρες το κανω. Φευγω 4 το πρωι και φτανω 8 βαρια 8μιση συνεχομενη οδηγηση σε ταχυτητες 130-140. Εχω ανεβει 5-6 φορες τα τελευταια 4 χρονια.

Επειδη δεν εχω αμαξι πλεον δε νομιζω να το δοκιμασω ποτε, θα προτιμησω την Εθνικη που ειναι μια χαρα δρομος σωστος. :)

BLiTzER
24/08/2016, 12:36
Εντάξει, εγώ δεν ταξίδεψα 4-8 τα ξημερώματα.

Πάντως, πραγματικά, αν δεν υπάρχει πίεση χρόνου, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να πληρώσεις 60€ διόδια πηγαινέλα. Και δε χάνεις πάνω από μια ώρα (2, αν είσαι ο WiSe και ταξιδεύεις μόνος σου σε όλη την Ελλάδα :p), εκτός αν είναι μέρες/ώρες αιχμής ή είσαι πολύ κακός στις προσπεράσεις. Εγώ ταξίδεψα φυσιολογικότατες ώρες (ξεκίνησα 10.00 στο "πήγαινε" και 13.00 στο "έλα") και δεν έπηξα ιδιαίτερα πουθενά.

devil's animal
24/08/2016, 13:45
Ναι με αμαξι 4 ωρες το κανω....σε ταχυτητες 130-140.

δεν παιζει αυτος ο χρονος με την καμια...
εκτος αν μετρας την Θεσσαλονικη στα Μαλγαρα και την Αθηνα στις Αφιδνες...
και 140 να πηγαινεις επι 4 ωρες ειναι 560χλμ...
με 140 δεν πηγαινεις με τιποτα Τεμπη..μην σου πω και Πλαταμωνα αλλα οκ...
επισης δεν υπολογιζεις το σταματα - ξεκινα στα διοδια που ειναι 10 φορες...
αν μηδενισει το κοντερ κατευθειαν κατεβαζει την μεση ταχυτητα..και μετα μεχρι να πιασει τα 140 παλι περναει καποιος χρονος...

χωρις να πεσω κατω απο 180 με κουτι το εχω κανει 3,5 και κατι, τις ωρες που λες...και φυσικα στο τελος ημουν με αναθυμιασεις...


εγω απο παραδρομους το κανω 8 ωρες και κατι...με ταχυτητα ποτε πανω απο 100...στα τεμπη μπορεις να οδηγας για κανενα 20λεπτο με 60 αν βρεις μπροστα κανενα φορτηγο ή καποιον αργοτερο οδηγο...

WiSe
24/08/2016, 14:27
δεν παιζει αυτος ο χρονος με την καμια...
εκτος αν μετρας την Θεσσαλονικη στα Μαλγαρα και την Αθηνα στις Αφιδνες...
και 140 να πηγαινεις επι 4 ωρες ειναι 560χλμ...
με 140 δεν πηγαινεις με τιποτα Τεμπη..μην σου πω και Πλαταμωνα αλλα οκ...
επισης δεν υπολογιζεις το σταματα - ξεκινα στα διοδια που ειναι 10 φορες...
αν μηδενισει το κοντερ κατευθειαν κατεβαζει την μεση ταχυτητα..και μετα μεχρι να πιασει τα 140 παλι περναει καποιος χρονος...

χωρις να πεσω κατω απο 180 με κουτι το εχω κανει 3,5 και κατι, τις ωρες που λες...και φυσικα στο τελος ημουν με αναθυμιασεις...


εγω απο παραδρομους το κανω 8 ωρες και κατι...με ταχυτητα ποτε πανω απο 100...στα τεμπη μπορεις να οδηγας για κανενα 20λεπτο με 60 αν βρεις μπροστα κανενα φορτηγο ή καποιον αργοτερο οδηγο...

Για κανε παλι τους υπολογισμους... κατι δε μετρας καλα!

514χλμ απο αεροδρομιο εως Λευκο Πυργο που βαζω παντα στο gps (οχι οτι δε ξερω το δρομο απλα μαρεσει).

Οποτε αν υπολογισεις σωστα οτι 4ωρες Χ 140χλμ/ω ειναι 560χλμ εχω υπολογισει διοδια και 3 στασεις για κατουρημα. :p

Φυσικα στο περιπου ολα. Αλλα οχι και τεμπη.... ειπαμε! Α! μη ξεχασω και την ευθεια της Κατερινης στην οποια κανεις (σχεδον) δε πηγαινει κατω απο 180.... :D

BLiTzER
24/08/2016, 16:41
εγω απο παραδρομους το κανω 8 ωρες και κατι...με ταχυτητα ποτε πανω απο 100...στα τεμπη μπορεις να οδηγας για κανενα 20λεπτο με 60 αν βρεις μπροστα κανενα φορτηγο ή καποιον αργοτερο οδηγο...

Δεν ξέρω τι εννοείς "από παραδρόμους". Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες του τύπου με τις παρακάμψεις και τα μπες/βγες στην Ε.Ο, όπου κάνεις αρκετά χιλιόμετρα κερασμένα. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα, βέβαια και 2-3 διόδια τα πλήρωσα, επειδή δεν άξιζε να κάνω τον κύκλο (Αιγίνιο) ή επειδή πλέον έχει πλευρικά που λειτουργούν (Μώλος). Συνολικά, πλήρωσα περίπου 6€ (από τα ~60€).

Η ταχύτητά μου ήταν συχνά πάνω από 100km/h στους παραδρόμους και τα μόνα σημεία, που ήταν αδύνατο να προσπεράσεις, ήταν κάποια σημεία στα Τέμπη, αν είχες μπροστά σου ουρά αυτοκινήτων (ένα-δυο, άνετα) και το ανηφορικό ορεινό στροφιλίκι μεταξύ Λαμίας-Λάρισας, σε κάποια κλειστά σημεία, με μια λωρίδα. Πρέπει να φας πολύ ζόρι για να το κάνεις 8 ώρες. Αλλά, όπως είπα, ναι, αν δεν είσαι χαλαρός από θέμα χρόνου, καλύτερα να προτιμήσεις την Ε.Ο.

WiSe
24/08/2016, 17:38
Δεν ξέρω τι εννοείς "από παραδρόμους". Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες του τύπου με τις παρακάμψεις και τα μπες/βγες στην Ε.Ο, όπου κάνεις αρκετά χιλιόμετρα κερασμένα. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα, βέβαια και 2-3 διόδια τα πλήρωσα, επειδή δεν άξιζε να κάνω τον κύκλο (Αιγίνιο) ή επειδή πλέον έχει πλευρικά που λειτουργούν (Μώλος). Συνολικά, πλήρωσα περίπου 6€ (από τα ~60€).

Η ταχύτητά μου ήταν συχνά πάνω από 100km/h στους παραδρόμους και τα μόνα σημεία, που ήταν αδύνατο να προσπεράσεις, ήταν κάποια σημεία στα Τέμπη, αν είχες μπροστά σου ουρά αυτοκινήτων (ένα-δυο, άνετα) και το ανηφορικό ορεινό στροφιλίκι μεταξύ Λαμίας-Λάρισας, σε κάποια κλειστά σημεία, με μια λωρίδα. Πρέπει να φας πολύ ζόρι για να το κάνεις 8 ώρες. Αλλά, όπως είπα, ναι, αν δεν είσαι χαλαρός από θέμα χρόνου, καλύτερα να προτιμήσεις την Ε.Ο.

Ποσο βενζινη εκαψες περιπου?

BLiTzER
24/08/2016, 17:44
Χονδρικά, 1€ ανά 10 χιλιόμετρα.

WiSe
24/08/2016, 17:47
Χονδρικά, 1€ ανά 10 χιλιόμετρα.

ποσα χλμ εκανες δλδ? :rolleyes:

BLiTzER
24/08/2016, 17:48
Σύνολο; 2,100.

:p

Στο πρώτο γέμισμα, έβαλα 57€, αλλά ήταν διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη + 90 χλμ.

WiSe
24/08/2016, 17:58
Σύνολο; 2,100.

:p

Στο πρώτο γέμισμα, έβαλα 57€, αλλά ήταν διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη + 90 χλμ.

Μαλλον εγω δεν εγινα σαφης.... Για τη διαδρομη Αθηνα-Θεσσαλονικη ποσο βενζινη εκαψες?

BLiTzER
24/08/2016, 18:29
57€ πλην ό,τι έκαψα στα υπόλοιπα 90 χλμ. Ένα 50άρικο πες, χονδρικά.

WiSe
24/08/2016, 19:51
57€ πλην ό,τι έκαψα στα υπόλοιπα 90 χλμ. Ένα 50άρικο πες, χονδρικά.

Παρα πολυ καλο νουμερο τα περιπου 35-36 λιτρα (υπολογιζοντας με 1,4 το λιτρο)

BLiTzER
24/08/2016, 20:12
Βοήθησε το ότι δεν έκανα όλα τα χιλιόμετρα στην Ε.Ο. :p

devil's animal
24/08/2016, 20:15
Δεν ξέρω τι εννοείς "από παραδρόμους". Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες του τύπου με τις παρακάμψεις και τα μπες/βγες στην Ε.Ο, όπου κάνεις αρκετά χιλιόμετρα κερασμένα. Έχουν αλλάξει κάποια πράγματα, βέβαια και 2-3 διόδια τα πλήρωσα, επειδή δεν άξιζε να κάνω τον κύκλο (Αιγίνιο) ή επειδή πλέον έχει πλευρικά που λειτουργούν (Μώλος). Συνολικά, πλήρωσα περίπου 6€ (από τα ~60€).




το ιδιο εκανα και εγω...
οδηγιες εκτυπωμενες και βιντεακι στο youtube που κανεις παρακαμψεις και πας απο τους παραδρομους της Ε.Ο...μετα καπου ξαναμπαινεις...μετα ξαναβγαινεις κ.ο.κ.
ακομα και το Αιγινιο εμενα με συμφερει να κανω την παρακαμψη με το αεριο σκεψου...

οποτε αναλογως χρονου πληρωνω οτι θελω...

τις 8 ωρες τις εκανα γιατι δεν πηγα πουθενα πανω απο 100...δλδ η ταχυτητα μου κυμαινοταν απο 80-100χλμ (ακομα και στην Ε.Ο.) και σε καποια σημεια επεφτε και στα 60χλμ/ωρα (βλ. τεμπη)...

μιλαω βεβαια για ανατολικη Θεσ/νικη μεχρι Περιστερι...οπου για να πας απο το σπιτι μεχρι τα Μαλγαρα ειναι περιπου 1 ωρα και 60χλμ μετρημενα...


βεβαια η καταναλωση μου σε κοστος ηταν αστεια...
πρεπει να εκαψα για 560χλμ που ειναι συνολικα η αποσταση γυρω στα 30 κατι ευρω και χωρις διοδια...δλδ εκαψα σε ποσο, το ποσο των διοδιων της μιας μεταβασης...
αρα δλδ αν ειναι 2 ατομα στο αμαξι βγαινει απο 15€ εκαστος για την μονη μεταβαση και εχεις και το αυτοκινητο σου...αφιερωνεις ομως μιση μερα στον δρομο...γιατι πας "αργα βαδιζω, ζωη κερδιζω"...:rolleyes:

WiSe
25/08/2016, 08:33
Καλημερα.

Ντεβιλς θα μας τρελανεις πρωι πρωι? δλδ ειχες καταναλωση 3,7-3,8 λιτρα τα 100χλμ? με τι πηγες με ποδηλατο? Εκτος και αν το αυτοκινητο ηταν πετρελαιο οποτε δικαιολογουνται τα 30 ευρω.

devil's animal
25/08/2016, 09:32
Καλημερα.

Ντεβιλς θα μας τρελανεις πρωι πρωι? δλδ ειχες καταναλωση 3,7-3,8 λιτρα τα 100χλμ? με τι πηγες με ποδηλατο? Εκτος και αν το αυτοκινητο ηταν πετρελαιο οποτε δικαιολογουνται τα 30 ευρω.


το αυτοκινητο ειναι αεριο...το λεω μεσα στο post... τιμη αεριου/lpg 0,67€..
η καταναλωση ηταν περιπου 8λιτρα αεριου στα 100χλμ...