PDA

View Full Version : Προτάσεις για μηχανή



cretean
03/01/2014, 16:22
Γεια σας παιδιά , καλή χρόνια ,χρόνια πολλά με υγεία και πάντα όρθιοι.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σκέπτομαι να αγοράσω μηχανή γιατί το αυτοκίνητο με έχει κουράσει μέσα στην Αθήνα (παρκινγκ , βενζίνες κίνηση κλπ ).
Η εμπειρία μου από μηχανές είναι ελαχίστη ως μηδαμινή .Αν και έχω το οδηγήσει φίλων πολλές φορές και το καλοκαίρι στα νησιά κλπ δική μου δεν είχα ποτέ έτσι δεν έχω καθόλου εμπειρία.
Επειδή είναι η πρώτη φορά έχω σκοπό να δώσω μέχρι 2000€ και αργότερα να επενδύσω ένα πιο σοβαρό ποσό.
Σε αυτή τη τιμή βρίσκω μερικά αξιόπιστα μηχανάκια (με τις ελάχιστες γνώσεις μου) και όσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα μηχάνημα 10 ετών.
Συγκεκριμένα είμαι μεταξύ Honda Transalp 650 , BMW F650 GS και βρίσκω και μερικές Suzuki Vstrom 650 και μερικές Yamaha TDM 850.
Τι θα μου προτείνατε; είναι κυρίως για κίνηση μέσα στη πόλη με λίγα ταξίδια κανένα σαββατοκύριακο.
Και μερικές λεπτομέρειες ,είμαι 39 ετων, 1,85 και 95 κιλά .
Τι θα μου προτείνατε?

Σας ευχαριστώ πολύ

SHOOTER045
03/01/2014, 16:31
Διπλωμα εχεις ειπαμε
Εμπειρια απο μηχανακια ελαχιστη(δικια σου μοτο)
Συμφωνα με το μποι σου θα προτεινα TDM δαγκωτο-το ειχα το 900αρι
Δυνατο και ευκολο σελαρα φτηνα και ευκολα αντ/κα παει ταξιδια παει στην πολη και λιγο χωμα ομαλο
μονο ψαξτο πολυ για ζημιες πεσιματα κλπ

fazerakis
03/01/2014, 16:34
V-strom εγγύηση. Απλά απέφυγε του 2004 για καλό και για κακό γιατί είχαν μια αστοχία στο μοτέρ και πολλά σπάσανε.

Εναλλακτικά σε street, Suzuki Bandit 650 (άθραυστο) ή Yamaha FZS 600 Fazer 98-03 (εξίσου άθραυστο) αλλά είσαι και ψηλός και μπορεί να μη σε βολέψουν.

Όχι TDM850 σε καμία περίπτωση, 900 ΟΚ. Και τα άλλα πάντως που κοιτάς καλά είναι.

SHOOTER045
03/01/2014, 16:37
V-strom εγγύηση. Απλά απέφυγε του 2004 για καλό και για κακό γιατί είχαν μια αστοχία στο μοτέρ και πολλά σπάσανε.

Εναλλακτικά σε street, Suzuki Bandit 650 (άθραυστο) ή Yamaha FZS 600 Fazer 98-03 (εξίσου άθραυστο) αλλά είσαι και ψηλός και μπορεί να μη σε βολέψουν.

Όχι TDM850 σε καμία περίπτωση, 900 ΟΚ. Και τα άλλα πάντως που κοιτάς καλά είναι.

Αφου ον οφ θελει η ανθρωπος
Γιατι να τον μπερδευουμε?


Ποσα διαθετεις φιλος?

cretean
03/01/2014, 16:42
Ευχαριστω πολυ, οι Vstrom του 2004 συγκεκριμένα; γιατι βρίσκω του 2005 υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να ειναι κατασκευασμένες το 04 και να ηρθε Ελλάδα το 05.

cretean
03/01/2014, 16:44
μεχρι 2000 και για street ειμαι ανοικτος αν υπάρχει καμια καλη περίπτωση απλα δεν ξερω σε αυτη τη κατηγορία κατι καλό

doctoras
03/01/2014, 16:51
νομίζω ένα kle 250 ή xt500 είναι οκ για σένα
πρέπει να μάθεις σε μικρότερο και ελαφρότερο, αυτά που ανέφερες είναι πάνω από 200kg
επίσης υπολόγισε επιπλέον κανα 500αρι σε λάστιχα- αλυδογράναζα -τακάκια σερβισ
και κανα 500αρι σε ένδυση

τι δίπλωμα έχεις?

cretean
03/01/2014, 16:58
Απεριοριστο εχω, αυτα με το σερβις , λαστιχα κλπ θα κοιταξω να ειναι σχεδον ετοιμη , συνηθως οι επαγγελματίες σου κανουν ενα σερβις και δινουν και μια εγγυηση 6 -12 μηνες, αλλα ναι οκ αυτα ειναι εξτρα των 2000. Επισης εξτρα ειναι και ο εξοπλισμος κρανη, μπουφαν , γαντια κλπ.

TROOPER
03/01/2014, 17:06
εγω θα ελεγα να κοιταξεις καλυτερα για κανενα transalp.

DgSensei
03/01/2014, 17:06
Μην πάρεις από έμπορο.Προτίμησε ιδιώτη και απλά πήγαινε πριν τον πάρεις σε κάποιον έμπιστο μάστορα να το τσεκάρει για τα "χοντρά".

Lioulios
03/01/2014, 17:41
V strom 04 = πλαίσιο χρώμα αλουμινίου
V strom 05 μέχρι και σήμερα = πλαίσιο χρώμα μαύρο.

MikeG
03/01/2014, 17:43
Το TDM μη το κοιτάς. Παίξε μεταξύ Transalp και Vstrom. Έχει πολλά παρόμοια θέματα το φόρουμ να διαβάσεις στη κατηγορία μοντέλα.

Bradipous
03/01/2014, 17:44
Παντως αν το κανεις για οικονομια δεν θα την εχεις με τις μηχανες που κοιταζεις.

dimzan
03/01/2014, 17:59
τα μηχανακια που κοιτας οντως δεν ειναι οικονομικα σε χρηση συντηρηση. ειδικα αν οδηγας αυτοκινητο 1000-1300κυβικων δε θα δεις διαφορα στην τσεπη σου. Μονο στη βενζινη θα κανεις λιγο παραπανω οικονομια κι αυτο υπο προυποθεσεις.


στο χρονο σιγουρα θα κερδισεις, διοτι θες 50-70% λιγοτερο χρονο για τις μετακινησεις εντος αθηνας μαζι με το παρκαρισμα.

Αν δεν το θες για ταξιδια κοιτα καποιο 125-250αρι καλυτερα. Αν εχεις μηχανοβιες ανησυχιες και θες και λιγο γκαζι κοιτα τα μεγαλυτερα κυβικα.



Τι αυτοκινητο οδηγας και για τί μετακινησεις τη θες τη μηχανη?

MikeG
03/01/2014, 18:06
Το 650GS είναι γελοία οικονομικό, αν αυτό είναι το βασικότερο κριτήριο.

MISKIN
03/01/2014, 18:22
V-strom εγγύηση. Απλά απέφυγε του 2004 για καλό και για κακό γιατί είχαν μια αστοχία στο μοτέρ και πολλά σπάσανε.

Εναλλακτικά σε street, Suzuki Bandit 650 (άθραυστο) ή Yamaha FZS 600 Fazer 98-03 (εξίσου άθραυστο) αλλά είσαι και ψηλός και μπορεί να μη σε βολέψουν.

Όχι TDM850 σε καμία περίπτωση, 900 ΟΚ. Και τα άλλα πάντως που κοιτάς καλά είναι.

Αυτό από που προκύπτει; Επειδή και γω έχω Κ4 μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί με ανησύχησες; :hmm:

cretean
03/01/2014, 19:07
Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση Lioulios.

Το αμάξι μου είναι 1600cc και καίει πολύ , μεικτά είναι 8.6lt/100χλ. σύμφωνα με το μετρητή του. Βρίσκω πολύ κίνηση γενικά πήγαινε έλα στη δουλεία. Δε πιστεύω να καίει τόσο πολύ καμία μηχανή από αυτές που συζητάμε. Όπως σας είπα , είναι και για οικονομία και για ταχύτητα μέσα στη πόλη. Τώρα για περισσότερα κυβικά δεν θα τα ήθελα δεν με νοιάζουν και για τη TDΜ που ανέφερα το σκέπτομαι για τα 850cc-900cc της

dimzan
03/01/2014, 19:17
Καλως, καταλαβα τι εννοεις.

Η αγορα και χρηση της μηχανης συνεπαγεται το κοστος της αγορας, τα σερβις και τα λαστιχα, την ασφαλεια και τα τελη. Η βενζινη ειναι σημαντικος παραγοντας, ομως και τα υπολοιπα που ανεφερα ειναι σημαντικο κοστος.

Για αυτο λοιπον ειπα, οτι εαν δεν εχεις σκοπο τα γκαζια και τη διτροχη διασκεδαση καλυτερα να κινηθεις στην αγορα καποιας μηχανης λιγων κυβικων ωστε να κανεις καλη οικονομια. cbf 125 εχει καταναλωση 2λιτρα ανα 100χλμ σε συνθηκες πολης. Δεν ειναι να βγεις εθνικη προφανως, αλλα για αστικες μετακινησεις ειναι λουκουμακι. Κι οχι μονο αυτο, πολλα αλλα. Το μεσο 600αρι θα καψει 5-7 λ /100 και εχει τουλαχιστο διπλασιο κοστος σε σερβις-λαστιχα-τελη-ασφαλεια. Εγω βεβαια απολαμβανω την αδρεναλινη της μηχανης και προτιμω να μετακινουμαι με το 600αρι αλλα εγω ειμαι εγω, εχω αλλες αναγκες και γουστα, εσυ εισαι εσυ και πιθανον να μη σε ενδιαφερει αυτο.

τι αποσταση ειναι η δουλεια σου?

ιεραρχησε τις αναγκες σου.

cretean
04/01/2014, 00:01
για μικρο 250cc δεν ενδιαφερομαι γιατι θελω να βγαινω και εκτος πολεως κανενα ΣΚ, οποτε θελω λιγη δυναμη παραπανω. Κυριος το θελω να μετακινουμε γρηγορα και μετα οικονομια. Οπως ειπα οτιδοιποτε αλλο θα ειναι οικονομικοτερο απο το αμαξι μου τωρα. Εξαλου εχω οδηγησει μικροτερα κυβικα 250αρια , 400αρια και ..δεν μου πανε... νιωθω οτι δεν εχω την ιδια "ασφαλεια" με τα μεγαλυτερα

Lioulios
04/01/2014, 01:01
Πάρε κανα Βστρομ με ABS ή αν βρεις σε καλή κατάσταση και κανα Τρανσάπλ που σου ειπε καιο ΜΙκε.

Δες

αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4177953/
αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=pra&category=30&make=242&rg=4&postcode=72100&offer_type=sale&pg=3
και αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4103793/

Μην δώσεις πάνω από 4 - 4,5 χιλιάρικα σε καμία περίπτωση , γιατί μερικοί ζητάνε πολλά .Ειδικά στις χρονολογίες είναι αστα να πανε .

ABS να χει και ότι θέλει ας είναι

:wave2:

devil's animal
04/01/2014, 09:19
tenere 660, xt660, vstrom 650, transalp 650, kle 500, versys 650, bmw f650gs το διμπουζο, ktm 690 duke...

γενικα οποιο on-off ή ψευδο on-off στα μεσαια κυβικα, μονοκυλινδρο ή δικυλινδρο μπορει να κανει αυτα που θες...
μετα απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις ποιο σου αρεσει καλυτερα, ποιο σε βολευει σε υψος σελας, βαρος κλπ...

τα μονοκυλινδρα (κατα κανονα) ειναι πιο ελαφρια απο τα δικυλινδρα, αρα πιο ευκολοδηγητα στην πολη, αλλα αν τα ανοιξεις σε εθνικη οδο καινε περισσοτερο σε σχεση με τα δικυλινδρα λογω απουσιας του 2ου κυλινδρου..

skylaros
04/01/2014, 09:35
Μέχρι 2.000 λέει ο άνθρωπος ρε παιδιά !!!

nobody
04/01/2014, 12:16
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=30&offer_type=sale&engine_size-to=%3C650&significant_damage=f&rg=3&registration-from=%3E2004&price-to=%3C2000&engine_size-from=%3E450&pg=3

ριξε μια ματια

LeftLane
04/01/2014, 14:32
το transalp 650 ή το vstrom μαλλον σου ταιριαζει καλυτερα απο τα γραφομενα σου. Το 1ο ειναι τερας αξιοπιστιας (δεν χαλαει με τιποτα), εχει σχετικα μικρο κοστος συντηρησης και μετρια καταναλωση για τα κυβικα του (περιπου 6 λτ/100χλμ εντος πολης) . Οι επιδοσεις του δεν θα σε απογοητευσουν σιγουρα απο την στιγμη που μας λες οτι δεν εχεις μεγαλη εμπειρια (μετα βλεπεις). Σε ταξιδια η ανετη ταχυτητα του ειναι 120-140 χλμ/ω ενω η τελικη του 170-180 χλμ/ω. Mεγαλο του ατου οι εκτος δρομου διαδρομες, δεν θα πιστεψεις που μπορει να σε παει! Στην πολη ειναι περιπου σαν παπι και πολυ ευκολοδηγητο (αν εισαι τουλαχιστον 1,75μ). Γενικα ειναι μια μηχανη "ελβετικος σουγιας", συνδυάζει πολλα πραγματα που αλλες δεν μπορουν. Μειονεκτημα οτι προκειται για μηχανη καπως προηγουμενης τεχνολογιας αν εξαιρεσεις το νεο 700 το οποιο προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου αλλα ομολογω πως εχει καποιες σημαντικες βελτιωσεις (ψεκασμος, abs) αλλα ειναι ακριβοτερο.

Το Vstrom ειναι γρηγοροτερο, καπως οικονομικοτερο σε βενζινη λογω ψεκασμου (5-5,5 λτ/100 σε πολη) , με χαμηλοτερη θεση οδηγησης και ειναι προσανατολισμενο περισσοτερο σε ασφαλτο. Εκτος πολης ειναι λιγο πιο ανετο σε ταχυτητες και οικονομικοτερο γενικα σε σχεση με το transalp.

Το transalp 650 θα το βρεις κοντα στα 2 με 2.500€ για μοντελα 2000-2005 , για το vstrom δεν ξερω τιμες..

υ.γ. α' και καποιος που σου ειπε για tdm 900 μαλλον ειναι αλλουν ντ'αλου. :moutza:Το tdm ειναι ενα πολυ καλο γενικα, πολυ γρηγορο και μέτριας αξιοπιστιας μηχανακι, σιγουρα δεν κανει για 1η μηχανη. Οσο να΄ναι δεν ειναι κ ευκολα 100 αλογα σε 200 κιλα....

cretean
04/01/2014, 15:07
Από ότι καταλαβαίνω πάνω-κάτω το transalp με το vstrom είναι τα ίδια στη συμπεριφορά , κάπου το ένα πλεονεκτεί κάπου υστερεί , να υποθέσω και από θέματα αξιοπιστίας είναι το ίδιο; Να κοιταξω κανενα αλλο μοντελο σε αυτα τα χαρακτηριστικα? pegase strada κλπ?

Aleph
04/01/2014, 15:34
Από ότι καταλαβαίνω πάνω-κάτω το transalp με το vstrom είναι τα ίδια στη συμπεριφορά , κάπου το ένα πλεονεκτεί κάπου υστερεί , να υποθέσω και από θέματα αξιοπιστίας είναι το ίδιο; Να κοιταξω κανενα αλλο μοντελο σε αυτα τα χαρακτηριστικα? pegase strada κλπ?
Το v strom ειναι καλυτερο και το pegaso πολυ καλο

Bradipous
04/01/2014, 16:52
Το βστρωμ εκτος του οτι εχει μικροτερους τροχους και αρα μπαινει λιγοτερο -εως καθολου χωμα- σε σχεση με το τρανσαλπ δεν νομιζω πως υστερει σε κατι αλλο.

LeftLane
04/01/2014, 18:48
Το βστρωμ εκτος του οτι εχει μικροτερους τροχους και αρα μπαινει λιγοτερο -εως καθολου χωμα- σε σχεση με το τρανσαλπ δεν νομιζω πως υστερει σε κατι αλλο.
1ον) Υστερει σε design (ναι η late '90s σχεδιαση του transalp 650 ειναι πολυ καλυτερη απο το vstrom...:D)
2ον) Η αξιοπιστία του transalp απλα ΔΕΝ φτάνεται (χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι το vstrom θελει συνεργειο συνεχεια...)
3ον) Οικονομικοτερη συντηρηση & μικροτερο κοστος κτησης (θα χρειαστει μαλλον ενα χιλιαρικο παραπανω για να παρεις το vstrom)

Ομολογουμενως ομως τεχνολογικά (κινητηρας, φρενα...) ειναι αληθεια οτι η honda ειναι ενα βημα πισω στην κατηγορια αυτη...

Υπαρχουν (οπως κ σε ολες τις μηχανες) υπερ και κατα , τα οποια σε καθε ανθρωπο εχoυν διαφορετικη βαρύτητα. Ενα απο τα σημαντικοτερα, ας πουμε για μενα ,ειναι το design. Δεν γινεται να αποκτησω μια μηχανη οσο καλη και να ειναι αν δεν μου αρεσει αισθητικα. Κατι τετοιο εχουν παθει και παρα πολλοι κατοχοι ΤRANSALP: Love at the first sight...:D

tsopanoskylo
04/01/2014, 18:52
Για πρώτη εγώ θα διάλεγα Transalp, απλή, οικονομική, φιλική, πάει παντού με αξιοπρέπεια και με 2000 βρίσκεις 10ετίας με full εξοπλισμό.Κοίτα να έχει ή να βάλεις 2πλό σταντ. Σε 2-3 χρόνια παίρνεις την πιό μουράτη και αυτή 'φεύγει' έυκολα Με το καλό!

SHOOTER045
04/01/2014, 19:08
Tranalp 650 ειχα για χρονια
V strom για λιγοτερα
Και transalp 700 τα 3 τελευταια
Το 650 δεν σπαει δεν χαλαει παει παντου και παντα ειναι ποιο ευελικτο ποιο ευκολο απο το700
Το μονο-οτι δεν εχει abs
Το v strom ειναι ποιο μηχανη νομιζεις οτι ειναι ποιο μεγαλη ποιο γεματη και αυτη χωρις χαζες βλαβες αντ/κα φθηνα αρκει να υπαρχουν εδω,αν πας σε v strom προσπαθησε να εχει abs
Οδηγαω χρονια μοτο με abs και λιγο καιρο πριν οδηγησα μοτο χωρις αυτο το γκαβλιτσακι και κοντεψα να φαω τα μουτρα μου
Εγω θα επαιρνα ενα 650 εκεινο με το φαναρι(χαμογελο)που λενε
Με abs...

Bradipous
04/01/2014, 19:23
1ον) Υστερει σε design (ναι η late '90s σχεδιαση του transalp 650 ειναι πολυ καλυτερη απο το vstrom...:D)
2ον) Η αξιοπιστία του transalp απλα ΔΕΝ φτάνεται (χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι το vstrom θελει συνεργειο συνεχεια...)
3ον) Οικονομικοτερη συντηρηση & μικροτερο κοστος κτησης (θα χρειαστει μαλλον ενα χιλιαρικο παραπανω για να παρεις το vstrom)

Ομολογουμενως ομως τεχνολογικά (κινητηρας, φρενα...) ειναι αληθεια οτι η honda ειναι ενα βημα πισω στην κατηγορια αυτη...

Υπαρχουν (οπως κ σε ολες τις μηχανες) υπερ και κατα , τα οποια σε καθε ανθρωπο εχoυν διαφορετικη βαρύτητα. Ενα απο τα σημαντικοτερα, ας πουμε για μενα ,ειναι το design. Δεν γινεται να αποκτησω μια μηχανη οσο καλη και να ειναι αν δεν μου αρεσει αισθητικα. Κατι τετοιο εχουν παθει και παρα πολλοι κατοχοι ΤRANSALP: Love at the first sight...:D

1) Αυτη ειναι η δικη σου αποψη που καθε αλλο παρα αντικειμενικη μπορει να ειναι.
3) Οικονομικοτερη συντηρηση γιατι; εγω βλεπω 2 650αρια δικυλινδρα οπου το ενα ειναι ψεκαστο ενω το αλλο οχι και μαλιστα το ΤΑ δεν φημιζεται για την χαμηλη του καταναλωση.



Εγω θα επαιρνα ενα 650 εκεινο με το φαναρι(χαμογελο)που λενε
Με abs...

Αν λες το 2006+ μοντελο ειναι το μονο ΤΑ που μ αρεσει, μονο που τα πουλαν οσο και τα βστρωμ. ;)

SHOOTER045
04/01/2014, 19:29
Γιατι αραγε????

Lioulios
04/01/2014, 19:33
Sορυ δεν ειδα το 2χίλιαρο ... Με 2 Κ όμως ABS δεν παίρνεις .

DgSensei
04/01/2014, 20:37
Παίρνεις f650gs με abs με 2000 και είσαι κομπλέ.Τα κάνει όλα και συμφέρει.

cretean
04/01/2014, 21:03
Οι περισσότεροι μου προτείνουν transalp και vstrom αλλά όλοι λένε για ABS κάτι που όπως είπε ο DgSensei έχει η F650 GS που κανείς δε μου την έχει προτείνει γιατί είναι μονοκυλινδρι και μεγάλο κόστος συντήρησης. Είναι πράγματι τόσο μεγάλο το κόστος συντήρησης σέρβις κλπ είναι αξιόπιστο βγάζει ζημίες; Συγγνώμη που σας κουράζω άλλα πρώτη μηχανή…

TROOPER
04/01/2014, 21:12
Οι περισσότεροι μου προτείνουν transalp και vstrom αλλά όλοι λένε για ABS κάτι που όπως είπε ο DgSensei έχει η F650 GS που κανείς δε μου την έχει προτείνει γιατί είναι μονοκυλινδρι και μεγάλο κόστος συντήρησης. Είναι πράγματι τόσο μεγάλο το κόστος συντήρησης σέρβις κλπ είναι αξιόπιστο βγάζει ζημίες; Συγγνώμη που σας κουράζω άλλα πρώτη μηχανή…

+1000 για το F650 gs.

SHOOTER045
04/01/2014, 21:28
Οχι δεν εχει μεγαλυτερο κοστος συντηρησης
Ισα ισα το αντιθετο,αν ψαξεις θα βρεις αρκετα thread για την συγκεκριμενη
Απλα ισως εχει λιιιγο ακριβοτερα αντ/κα απ τις αλλες ρωτα και κανεναν που το εχει




Ρε αουγκενταλερ που εισαι οταν σε χρειαζομαι?



Τιμιο μηχανακι ισως υπερεκτειμημενο , η το αγαπας η το μισεις
Βγες,βρες οδηγα δοκιμασε κρινε
Οτι και να λεμε εμεις εκφραζουμε τα γουστα μας
Αν μπορεις ψαξε το ποιο φορτωμενο με εξτρα
Αν μπορεις βγαλτο φωτο δειξτο μας
Ισως καποιος το ξερει

AUFGEBRACHT
05/01/2014, 00:14
Οι περισσότεροι μου προτείνουν transalp και vstrom αλλά όλοι λένε για ABS κάτι που όπως είπε ο DgSensei έχει η F650 GS που κανείς δε μου την έχει προτείνει γιατί είναι μονοκυλινδρι και μεγάλο κόστος συντήρησης. Είναι πράγματι τόσο μεγάλο το κόστος συντήρησης σέρβις κλπ είναι αξιόπιστο βγάζει ζημίες; Συγγνώμη που σας κουράζω άλλα πρώτη μηχανή…

Όντας 8 χρόνια κάτοχος F650GS σου λέω υπεύθυνα ότι κόστος συντήρησης έχει αστείο, ποιος σου είπε ότι τα μονοκύλινδρα έχουν μεγάλο κόστος; :confused: Άσε που καίει αέρα, άμα δε σε τρώει το δεξί χέρι ξεχνάς να βάλεις βενζίνη... Το δικό μου 8 χρόνια έκαψε πέρυσι μια ενδεικτική λυχνία φλας και τη λάμπα του προβολέα, άρα ζημιές μηδέν.