PDA

View Full Version : Πολυεργαλειο - Σουγιας (LEATHERMAN vs VICTORINOX)



Σελίδες : [1] 2 3

devil's animal
06/01/2014, 09:50
προτιθεμαι να παρω ενα τετοιο πολυεργαλειο για να το εχω παντα μαζι μου...
μπορει να σε βγαλει ανετα απο μια δυσκολη στιγμη οταν θα θες να φτιαξεις κατι απλο και δεν εχεις εργαλεια μαζι σου...
εμεις που καβαλαμε και μηχανη και ο χωρος που εχουμε στην διαθεση μας για εργαλεια ειναι περιορισμενος νομιζω οτι ειναι πολυχρηστικο να εχεις μαζι σου 10-21 μικρα εργαλειακια στην συσκευασια του ενος...

δεν θελω να αντικαταστησω τα εργαλεια που εχω στην αποθηκη μου, απλα να εχω εναν συμμαχο σε μια στιγμη που θα τον χρειαστω και δεν θα υπαρχει κατι εκει κοντα...


2 εταιρειες που εμπιστευεται ο κοσμος ειναι η leatherman (αμερικη) και η victorinox (ελβετια) εξ ου και ο ελβετικος σουγιας που εχει επικρατησει να λεμε...

πλεον τα επιπεδα εχουν ανεβει και εκτος απο αυτα τα κοκκινα σουγιαδακια που εβγαζαν τιρμπουσον απο το πουθενα, υπαρχουν οι ναυαρχιδες των εταιρειων που εχουν πολυ καλες πενσες και κοπτακια που κοβουν μικρες προκες μεχρι οδοντωτα μαχαιρια επιβιωσης...

εχω διαβασει αρκετα σε καποια forums με καποιους να ειναι "βαμμενοι" βικτοριανοι ή τρελλαμενοι λεδερμανς...
εχω δει και πολλα βιντεακια στο youtube με συγκρισεις και αποψεις...

αυτο που ψαχνω ειναι αν καποιος χρησιμοποιει χρονια μια απο τις 2 μαρκες και μπορει να μου πει για την ποιοτητα του και την αντοχη του στο χρονο...
καθως επισης και την γνωμη σας για τα μοντελα που εχω σταμπαρει...

1ος υποψηφιος Leatherman Surge
307097


2ος υποψηφιος Victorinox Swisstool X
307098

Lioulios
06/01/2014, 09:56
Την 1η μάρκα δεν την ξέρω , αλλά λόγω δουλειάς ,έχω πολλά μαχαίρια Victorinox.

Τα χουμε ξεσκίσει ....Και είναι από τα λίγα που φαίνεται η ποιότητα τους στο χρόνο .

...Ακονίζεις και συνεχίζεις .

Για μένα Victorinox...Αυτό έχω ,αυτό εμπιστεύομαι ...Και άμα το έδινα ,πάλι Victorinox θα ΄παιρνα .

:wave2:

MG-KTiNoS
06/01/2014, 10:09
Είναι ένα από τα πράγματα που τα βλέπεις και λες αυτό το χρειάζομαι, μετά το αγοράζεις και κάποια στιγμή καταλήγει δώρο στο γιο (που γουστάρει) ή σε κάποιο συρτάρι αφού στην πράξη δεν κάνεις τίποτα.
Αυτή είναι και η εμπειρία μου.

Ιούλιε Χασάπης είσαι?

Mariner
06/01/2014, 10:15
Εδώ και καμια 5ετία έχω το SwissTool III (http://www.victorinox.com/ch/product/Swiss-Army-Knives/Category/SwissTools/SwissTool-115-mm/SwissTool-III-in-leather-pouch/3.0327.L;jsessionid=4841C6BEC618949E8151DC487EF7020C.vx-prd-hybris2) και με έχει βγάλει παλικάρι σε παμπολες περιπτώσεις. Το κουβάλαω πάντα μαζί μου σε εκδρομές, camping, off-road κλπ, έχει κόψει απο ψωμί μέχρι χοντρά κλαδιά και αν το δείς είναι ακόμα σαν καινούριο. Το συγκεκριμένο είναι και σε μια βαρβάτη δερμάτινη θήκη.

Καλές αγορές :)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
06/01/2014, 10:17
Θα σου πρότεινα ένα ποιο φτηνό αλλά εξ ίσου αξιόπιστο.
Που να μην φοβάσαι να το έχεις απάνω σου και να το χρησιμοποιείς.

Lioulios
06/01/2014, 10:27
Κτήνος έχεις κατ'εμέ ένα δίκιο ως προς τη χρησημότητα των εργαλείων αυτών ,αλλά υπάρχουν και μερικοί που ίσως τα χρησιμοποιούν .

Εμένα προσωπικά μου έχει γίνει τέτοιο δώρο ....Και κατάλληξε πάλι δώρο . Δεν θα αγόραζα ποτέ κάτι τέτοιο , αλλά εγώ είμαι εγώ .

Στο κυνήγι ας πούμε , έχω ένα απλό ,αλλά τομακρύ Opinel και είναι μια χαρά ,αλλά είναι μόνο μαχαίρι .

" The cook "

devil's animal
06/01/2014, 10:37
@ Lioulios
ευχαριστω..αν εχουν την ιδια ποιοτητα στα μαχαιρια κουζινας και στα πολυεργαλεια ειναι ενα καλο feedback...

@ MG-KTiNoS
ειναι αναλογα κατα ποσο εισαι διαθετειμενος να το κουβαλας πανω σου... πολλοι λενε το ιδιο στα διαφορα forums, αλλα δεν το κουβαλουσαν ποτε (εξ ου και το αχρειαστο του πραγματος)...αν δε, εχεις και ανησυχιες τυπου camping, ορειβασια, ψαρεμα, enduro κτλ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ενα τετοιο καυλιτζεκι...

@ Mariner
αλλος ενας ευχαριστημενος πελατης της victorinox...thanks for the feedback...

@ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
δεν εχει νοημα να φοβασαι να χρησιμοποιησεις κατι τετοιο...απλουστατα γιατι ειναι φτιαγμενο για σκληρη χρηση...το μονο θεμα αν το κουβαλας συνεχεια μαζι σου ειναι ο φοβος να το χασεις...αλλα με λιγη προσοχη των πραγματων σου, δεν νομιζω να εχεις προβλημα..εγω τουλαχιστον δεν ειμαι τυπος που χανει τα κλειδια του, το πορτοφολι του, το κινητο του καθε χρονο π.χ.



ενα αλλα ζητημα που μου ηρθε τωρα στο μυαλο ειναι κατα ποσο ειναι νομιμο να εχεις κατι τετοιο πανω σου...:blush:
σε εναν ελεγχο απο τους μπατσους, ποσο ευκολα μπορεις να κατηγορηθεις για οπλοκατοχη?:rolleyes: shooter45 για δωσε τα φωτα σου...
μην μου πειτε για μ@λακες μπατσους σαν αυτους που σταματησαν την Ζαχη και ενιωσαν απειλη απο το ψαλιδακι...αλλα τι λεει ο νομος και τι ελεγχει το οργανο οταν βρει ενα τετοιο πολυεργαλειο πανω σου...

byron
06/01/2014, 10:42
Είχα ένα Leatherman αρκετά χρόνια και ήταν καταπληκτικό. Κάποια στιγμή το έχασα, και η τιμή που το ξαναβρήκα μου φάνηκε εξωφρενική.
Πολύ καλύτερο απ΄τα Swiss κατά τη γνώμη μου.

teogtp
06/01/2014, 10:45
Σε γνωστο φορουμ εχουν πολλες φοτο με σπασμενα Leatherman.

Pan (dvs)
06/01/2014, 10:50
Σε ελεγχο συνοριακων ,ειχα μαζι μου μεγαλουτσικο σουγια.Τον ειδανε και μου ειπανε οτι κανονικα απαγορευετε.Στα μερη ομως που ημουνα μου ειπανε οτι πολυ καλα κανω και τον εχω.

Αν καταλαβα καλα θεωρειτε οπλοκατοχη αναλογα με τα μερη που το εχεις επανω σου.Αλλο να εισαι σε αεροδρομιο η εμπορικο κεντρο και αλλο στη μεση του πουθενα.

Φυσικα ο νομος ειναι νομος δεν κανει τετοιους διαχωρισμους. http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/a147_93.1132660937294.pdf

2. Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείµενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άµυνα και ιδιαίτερα:
α. Μηχανισµοί και κάθε µέσο εκτόξευσης χηµικών ουσιών (SPRAY) ή εκκένωσης ηλεκτρικής
ενέργειας.
β. Μαχαίρια κάθε είδους, εκτός εκείνων που η κατοχή τους δικαιολογείται για οικιακή ή
επαγγελµατική ή εκπαιδευτική χρήση, τέχνη, θήρα, αλιεία ή άλλη συναφή χρήση.
γ. Μεταλλικές γροθιές, ρόπαλα µεταλλικά ή µη, και ρόπαλα συνδεδεµένα µε αλυσίδα ή σχοινί
(νουτσάκο).
δ. Σπάθες, λόγχες, ξ

McGyver
06/01/2014, 10:54
Leatherman.

tamar
06/01/2014, 11:04
Έχω ένα Leatherman Wave, το οποίο το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά για απλές δουλειές. Το έχω κάπου 11-12 χρόνια και δεν έχει πάθει σχεδόν τίποτα. Το μόνο που χρειάζεται είναι η λίπανση των κινούμενων μερών και ακόνισμα. Παρόλο που ακόμα και αυτή τη μικρή συντήρηση την έχω κάνει ελάχιστες φορές, παραμένει σε εξαιρετική κατάσταση.

Για το φίλο που πρότεινε παραπάνω κάποια πιο φθηνή λύση, ας έχει υπόψη του τον παράγοντα σκουριά. Το δικό μου ακόμα και σήμερα δεν έχει ίχνος οξείδωσης και δεν είμαι ο πιο προσεκτικός του κόσμου.

Για όποια περαιτέρω πληροφορία είμαι ευχαρίστως στη διαθεσή σου. Καλή επιλογή!!

soter3gm
06/01/2014, 11:05
Χρόνια κουβαλάω ένα απλό σουγιά (buck-knife) Harley Davidson ,
Και τι δεν το έχω κάνει,κατσαβίδι πριόνι καθαρίζω φρούτα κόβω ψωμί Κ.Α
Μια φορά σε εκλογές μου το πήραν οι μπάτσοι και την άλλη μέρα μου το έδωσαν πίσω, γιατί κατάλαβαν πως δεν το έχω για "σφάξιμο" αλλά για εργαλείο.
Δεν νομίζω πως ένα πολυεργαλείο είναι και τόσο χρήσιμο αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς και αν είναι ακριβό πηγαίνει σε αχρηστία η δώρο στον κάθε γιόκα μας

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
06/01/2014, 11:10
εχουμε τιμες για αυτους τουσ 2 στην φωτο?

PQC
06/01/2014, 11:19
Σταύρο leatherman και ξερό ψωμί, είναι σύντροφος που δεν θα σε απογοητεύσει ποτέ είτε είσαι σπίτι είτε είσαι στο βουνό. Έχω κάνει επισκευές on the fly μόνο με αυτό στην μοτο στο σπίτι στο βουνό κυριολεκτικά παντού.

cosgili
06/01/2014, 11:21
εδω και 16 χρόνια έχω ένα πολυσουγιά της victorinox, που έχει κάνει τα πάντα. Από καθάρισμα φρούτων, κλάδεμα, συναρμολόγηση ικεα, επιδιόθωση μηχανικών και ηλεκτρολογικών προβλημάτων και πάρα μα πάρα πολλά άλλα. Απλα δεν καταλαβαίνει τίποτα. Με κλειστά μάτια Ελβετό:wave2:

devil's animal
06/01/2014, 11:25
Σε γνωστο φορουμ εχουν πολλες φοτο με σπασμενα Leatherman.

γραψε λιγο το site για να ξερουμε τι γινετε...
εχω διαβασει για λιιιιγο χειροτερη ποιοτητα τα leatherman σε σχεση με τα victorinox (τυπου να θελει πιο συχνα ακονισμα το leatherman και να κανει "δοντια" στο μαχαιρι αν πας να κοψεις κατι σκληρο) αλλα το να σπασει ειναι απαραδεκτο..(τουλαχιστον για τις ναυαρχιδες των εταιρειων)...


εχουμε τιμες για αυτους τουσ 2 στην φωτο?

αυτοι οι 2 παιζουν στην Ελλαδα γυρω στο 160αρι και στο ebay στα 80€ πανω κατω και καμια 25αρια μεταφορικα για Ελλαδα...εννοειτε οτι θα παιξει ebay για αγορα...και αν θελει και κανενας αλλος, μπορουμε να παραγγειλουμε μαζι να μοιραστουμε τα μεταφορικα...

MISKIN
06/01/2014, 11:27
Αυτά τα πολυεργαλεία έχουν εγγύηση; Αν ναι τότε προτίμησε αυτό που θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εγγύησή του πιο εύκολα. Από τα λίγα που έχω διαβάσει σε forum εργαλείων, η Victorinox σου αντικαθιστά το εργαλείο σε περίπτωση σφάλματος.

teogtp
06/01/2014, 11:28
avclub στην υποενοτητα gadgets :wave2:

Bradipous
06/01/2014, 11:31
αυτοι οι 2 παιζουν στην Ελλαδα γυρω στο 160αρι και στο ebay στα 80€ πανω κατω και καμια 25αρια μεταφορικα για Ελλαδα...εννοειτε οτι θα παιξει ebay για αγορα...και αν θελει και κανενας αλλος, μπορουμε να παραγγειλουμε μαζι να μοιραστουμε τα μεταφορικα...

Χωρις να ειμαι σχετικος με τετοια καυλιτζεκια απ' οτι καταλαβα ειναι οι 2 καλυτερες εταιριες και απο οσο λενε και οι κατοχοι παραπανω ειναι και τα 2 κορυφαια και φουλ αξιοπιστα. Οποτε για μενα οποιο βρεις σε καλυτερη τιμη το τσιμπας. ;)

karellen
06/01/2014, 11:37
Ρίξε και μια ματιά εδώ για το wave http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=leatherman+wave&=&rt=nc&LH_ItemCondition=3

devil's animal
06/01/2014, 11:40
Σε ελεγχο συνοριακων ,ειχα μαζι μου μεγαλουτσικο σουγια.Τον ειδανε και μου ειπανε οτι κανονικα απαγορευετε.Στα μερη ομως που ημουνα μου ειπανε οτι πολυ καλα κανω και τον εχω.

Αν καταλαβα καλα θεωρειτε οπλοκατοχη αναλογα με τα μερη που το εχεις επανω σου.Αλλο να εισαι σε αεροδρομιο η εμπορικο κεντρο και αλλο στη μεση του πουθενα.

Φυσικα ο νομος ειναι νομος δεν κανει τετοιους διαχωρισμους. http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/a147_93.1132660937294.pdf

2. Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείµενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άµυνα και ιδιαίτερα:
α. Μηχανισµοί και κάθε µέσο εκτόξευσης χηµικών ουσιών (SPRAY) ή εκκένωσης ηλεκτρικής
ενέργειας.
β. Μαχαίρια κάθε είδους, εκτός εκείνων που η κατοχή τους δικαιολογείται για οικιακή ή
επαγγελµατική ή εκπαιδευτική χρήση, τέχνη, θήρα, αλιεία ή άλλη συναφή χρήση.
γ. Μεταλλικές γροθιές, ρόπαλα µεταλλικά ή µη, και ρόπαλα συνδεδεµένα µε αλυσίδα ή σχοινί
(νουτσάκο).
δ. Σπάθες, λόγχες, ξ


Όπως και να έχει είναι σε τι όργανο τις τάξης θα πέσεις.
Εχετον τουλάχιστον πάνω στην μηχανή ώστε στην τελική να θεωρηθεί όπλο κατοχή και όχι οπλοφορία.


δεν μπορω να τον εχω μονο πανω στην μηχανη γιατι 1ον εχω 3 μηχανακια και 2ον χρησιμοποιω και αμαξι...αρα θα τον εχω στο τσαντακι μου, που εχω μεσα διπλωματα, πορτοφολια, κινητα κλπ...
ο νομος το λεει λιγο συγκεχυμενα γιατι υπαρχει μαχαιρι πανω στον πολυσουγια αλλα δεν ειναι για επιθεση (αν και μπορει να χρησιμοποιηθει ΚΑΙ σε επιθεση)...
αν ισχυριστω καποια απο τις "εξαιρεσεις" (οικιακη χρηση, θηρα, αλιεια, κλπ), ποσο ευκολα την γλιτωνω απο καποιον που δεν ξερει που του πανε τα 4?

εννοειται οτι δεν θα το παιρνω μαζι μου στο αεροπλανο και θα πηγαινει μαζι με τις αποσκευες..

doctoras
06/01/2014, 11:40
έχω αντίστοιχο πολυ εργαλείο σουγιά δεν έχει allen keys που είναι περισσότερο χρηστικά σε βίδες έτσι πήρα το παρακάτω και είμαι αρκετά καλυμμένος για όσους ενδιαφέρονται
http://www.ebay.co.uk/itm/390723017218?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

devil's animal
06/01/2014, 11:45
Αυτά τα πολυεργαλεία έχουν εγγύηση; Αν ναι τότε προτίμησε αυτό που θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εγγύησή του πιο εύκολα. Από τα λίγα που έχω διαβάσει σε forum εργαλείων, η Victorinox σου αντικαθιστά το εργαλείο σε περίπτωση σφάλματος.

τα leatherman σου δινουν 25 χρονια και τα victorinox εφ'ορου ζωης...
ειναι ενα + στα victorinox αλλα εχουν και αρκετα μειον σαν χρηστικοτητα σε σχεση με τα leatherman...

devil's animal
06/01/2014, 11:55
Ρίξε και μια ματιά εδώ για το wave http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=leatherman+wave&=&rt=nc&LH_ItemCondition=3

αν παω στα leatherman εχω καταληξει στο surge...
εδω (http://www.leatherman.com/compare?category=multi-tools) μπορεις να κανει και συγκριση στα μοντελα...

εχει βγει το νεο surge που μπορεις να αλλαξεις τα κοπτικα του (εχει την κεφαλη απο το supertool 300) και καποιες αλλες μικρες διορθωσεις απο το "παλιο" surge...μια συγκριση εδω (http://www.youtube.com/watch?v=09OrC-zhaPc)

αλλα μαλλον θα παω για το πληρες σετ του surge (http://www.ebay.com/itm/Leatherman-SURGE-Multi-Tool-Black-Oxide-w-BIT-KIT-EXTENDER-PREMIUM-SHEATH-831024-/221299214093?pt=US_Knives_Tools&hash=item338676070d)...

Red Rider
06/01/2014, 12:32
Leatherman θα σου έλεγα.Είχα το wave μέχρι που "χάθηκε",και έκλαιγα τα λεφτά μου...
Δες κάτι επώνυμο και σχετικά φθηνό,αν δεν το χρησιμοποιείς επαγγελματικα.
Ρίξε και μια ματιά στα Gerber..

nickald
06/01/2014, 12:36
Εγω θα σου ελεγα να διαλεξεις οποιο σου κανει κλικ....

Εχω και leatherman και victorinox αλλα και ενα wenger.

Η ποιοτητα τους ειναι κορυφη.

Lioulios
06/01/2014, 14:41
Εγώ πιστεύω τώρα που τα είδα , πως είναι και τα δύο καλά .

Αν είναι να πάρεις ,πάρε αυτό που είναι σε καλύτερη τιμή ... Την ίδια δουλειά κάνουνε και είναι και τα δύο καλά

GFawkes
06/01/2014, 14:44
To Leatherman ειναι μια κατηγορια πανω απο το ελβετικο.
εχω κ τα δυο

MikeG
06/01/2014, 14:51
Έχω μια 15ετία ένα Victorinox Huntsman (http://www.victorinox.com/ch/product/Swiss-Army-Knives/Category/The-Original-Swiss-Army-Knives/The-Original-Swiss-Army-Knives-large-size-91-mm/Huntsman/1.3713) . Έχει φάει αρκετή σκληρή χρήση. Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=45032&highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C) αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα από λάθος μου. Από τότε ποτέ δε κατάφερα να το συνεφέρω.
Όλες του οι λάμες έχουν σκουρίνει πάρα πολύ, ίσως λόγω του WD40 που έριξα, και δεν ανοιγοκλείνουν με τίποτα τα εργαλεία του.

Θα ήθελα πολύ να καταφέρω να το κάνω πάλι όπως πριν. Με την εγγύηση μπορώ να κάνω κάτι; Βέβαια δεν έχω τίποτα από τα χαρτιά του πια.

Ακολουθούν φώτος από κινητό. Τα εργαλεία τα άνοιξα με τη χρήση κατσαβιδιού σα μοχλό.


307109


307110

307111

MikeG
06/01/2014, 14:53
307112

307113

307114

Αν κάποιος ξέρει πως θα το κάνω πάλι λειτουργικό, ας πει μια άποψη.

Εν κατακλείδι, ίσως τώρα δοκίμαζα τα Leatherman.

karellen
06/01/2014, 15:23
Αν κάποιος ξέρει πως θα το κάνω πάλι λειτουργικό, ας πει μια άποψη.


To ξύδι θέλει αρκετές ώρες για να επιδράσει.
Αν δεν θέλεις να βουτήξεις όλο το σουγιά μέσα,τουλάχιστον στάξε μπόλικο στις αρθρώσεις και επανάλαβε αρκετές φορές.
Το (δυνατό) ξύδι είναι εγγύηση για όλα τα άλατα.

Juohmaru!
06/01/2014, 15:36
αν παω στα leatherman εχω καταληξει στο surge...

...και πολύ καλά θα κάνεις...
Το χρησιμοποιεί σχεδόν καθημερινά φιλαράκι μου -το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ ουκ ολίγες φορές- και είναι κατευχαριστημένος!!!
Τ' αξίζει τα λεφτά του...

+1 Leatherman

VASOS
06/01/2014, 16:45
+1 στο Leatherman.

Μεγάλη προσοχή με την λάμα γιατί δεν αστειεύεται.

virus
06/01/2014, 17:05
mike κι εγω εκανα την βλακεια και τοβαλα στην θαλασσα και δεν το επλυνα μετα. εβλεπα κατι βιντεο στο youtube και καποια στιγμη θα το ανοιξω. πιστευω να το φτιαξω. χαμενο τοχω ουτος η αλλος. κι ειναι δωρο κι εμενα.

σταυρο letherman θα σου ελεγα. τοχει φιλος μου κι ειναι πολυ ευχαριστημενος.

devil's animal
06/01/2014, 17:06
ειναι πλεον ξεκαθαρη η υπεροχη (τουλαχιστον απο τις αποψεις σας) του leatherman...
θα ψαξω για κανα 2 μερες ακομα να δω αυτο το θεμα με τις σπασμενες λαμες :hmm:και μετα θα προβω στην αγορα...

RizlaPlusPlus
06/01/2014, 17:12
Οσον αφορα την πρακτικοτητα του πολυεργαλειου, 100% leatherman.

Οσον αφορα το ατσαλι της λαμας ομως -μιλωντας απο την εμπειρια μου που ακονιζω διαφορα κατα καιρους-, η Victorinox δε μπαιζεται.

Μαλλον για leatherman σε κοβω, δεδομενης της χρησης. Αν και μιλαμε για οριακες διαφορες...

Bradipous
06/01/2014, 17:20
To ξύδι θέλει αρκετές ώρες για να επιδράσει.
Αν δεν θέλεις να βουτήξεις όλο το σουγιά μέσα,τουλάχιστον στάξε μπόλικο στις αρθρώσεις και επανάλαβε αρκετές φορές.
Το (δυνατό) ξύδι είναι εγγύηση για όλα τα άλατα.

Για πιο γρηγορα αποτελεσματα βραστο νερο ( ή εστω αρκετα ζεστο) μαζι με ξυδι, φευγουν ολα τα αλατα αμεσως.
Υποθετω πως το πλαστικο ειναι καλης ποιοτητας και δεν θα λιωσει σε νερο 70-80 βαθμων :hmm:

Allst@rf
06/01/2014, 17:20
αποψη μου πάντως για τέτοια πολυεργαλεια είναι ότι κάνουν για πολύ χοντρός δουλειές.

π.χ.

έχει κατσαβιδι με ένα πάχος για συγκεκριμένες βίδες... αν προσπαθησεις να βιδωσεις μια πιο μικρή ή πιο μεγάλη βίδα θα γίνει ζημιά...

Για μένα σταυρό παρε οποίο θες άλλα μη το εμπιστευεσαι...

στο βουνό δεν παιρνουμε τέτοια... εχουμε τα απαραίτητα καλά εργαλεία, γιατί πανω απο όλα δε θέλουμε να κανουμε μεγαλύτερη ζημιά από αυτήν που προσπαθούμε να διορθωσουμε...

virus
06/01/2014, 17:23
Για πιο γρηγορα αποτελεσματα βραστο νερο ( ή εστω αρκετα ζεστο) μαζι με ξυδι, φευγουν ολα τα αλατα αμεσως.
Υποθετω πως το πλαστικο ειναι καλης ποιοτητας και δεν θα λιωσει σε νερο 70-80 βαθμων :hmm:


τα πλαστικα βγαινουν ευκολα.

το ξυδι το φοβαμαι λιγο. για αρχη εγω θα το βαλω στο πετρελαιο και θα το αφησω καμια βδομαδα.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
06/01/2014, 17:27
αν χρησημοποιησης ξυδι υπαρχει και σε λευκο. δοκιμασε Ξυνο με ζεστο νερο.

MikeG
06/01/2014, 17:28
τα πλαστικα βγαινουν ευκολα.

το ξυδι το φοβαμαι λιγο. για αρχη εγω θα το βαλω στο πετρελαιο και θα το αφησω καμια βδομαδα.

Το είχα βάλει σε πετρέλαιο και WD40 για μερικές μέρες. Όλα μαύρισαν και από τότε δε καθαρίζει με τίποτα.

Το έχω τώρα κανά δύωρο σε σόδα και ξύδι. Στη συνέχεια βράσω νερό και θα το ρίξω μέσα μαζί με το ξύδι για λίγο. Να δούμε τι θα γίνει. Το θέμα είναι πως θα ξεμαυρίσει κιόλας..

devil's animal
06/01/2014, 17:51
αποψη μου πάντως για τέτοια πολυεργαλεια είναι ότι κάνουν για πολύ χοντρός δουλειές.

π.χ.

έχει κατσαβιδι με ένα πάχος για συγκεκριμένες βίδες... αν προσπαθησεις να βιδωσεις μια πιο μικρή ή πιο μεγάλη βίδα θα γίνει ζημιά...

Για μένα σταυρό παρε οποίο θες άλλα μη το εμπιστευεσαι...

στο βουνό δεν παιρνουμε τέτοια... εχουμε τα απαραίτητα καλά εργαλεία, γιατί πανω απο όλα δε θέλουμε να κανουμε μεγαλύτερη ζημιά από αυτήν που προσπαθούμε να διορθωσουμε...


Κωστα ενταξει, ειπαμε οτι δεν θελω να αντικαταστησω τα εργαλεια...
και εκτος των αλλων, και τα 2 πολυεργαλεια εχουν μυτες που κουμπωνουν αντιστοιχα πανω στο σωμα και μπορεις να κανεις δουλιτσα (τουλαχιστον προσωρινα)...
σκεψου οτι μου εχει τυχει να παρω απο σερβις το 636 και μετα απο 1-2 βολτες καθως κατεβαινα τον Αγιο λυθηκε η μπροστινη μανετα και εχασα το φρενο...:eek:
ειχε ξεχασει ο μαστορας να το σφιξει...:a018::a018:
με ενα αλλενακι που υπηρχε στα εργαλεια του μοτοσακου εγινει η δουλεια πολυ γρηγορα, αλλα επειδη αυτα ειναι χυμα, χανονται πανευκολα...
σε αλλη φαση μου εχει λυθει η βιδα του stand απο το Κ9 (ειχε βγει ανακληση) εν κινησει, και φυσικα ακινητοποιηθηκα...αλλα δεν ειχα εργαλεια μαζι και καλεσα οδικη που ουτε καν με ρυμουλκησε...2 λεπτα με ενα αλλενακι υποθεση δλδ..

για καποιες βασικες δουλειες, νομιζω οτι ειναι μια χαρα ενα τετοιο πολυεργαλειο...
μπορεις να καθαρισεις απο φρουτα, μεχρι να κοψεις κλαδια, να βιδωσεις βιδες γυαλιων που λασκαρισαν και να λιμαρεις καμια ακρη απο καποιο μεταλλικο αντικειμενο για να μην σε κοψει...

tamar
06/01/2014, 17:52
Έχω μια 15ετία ένα Victorinox Huntsman (http://www.victorinox.com/ch/product/Swiss-Army-Knives/Category/The-Original-Swiss-Army-Knives/The-Original-Swiss-Army-Knives-large-size-91-mm/Huntsman/1.3713) . Έχει φάει αρκετή σκληρή χρήση. Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=45032&highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C) αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα από λάθος μου. Από τότε ποτέ δε κατάφερα να το συνεφέρω.
Όλες του οι λάμες έχουν σκουρίνει πάρα πολύ, ίσως λόγω του WD40 που έριξα, και δεν ανοιγοκλείνουν με τίποτα τα εργαλεία του.

Θα ήθελα πολύ να καταφέρω να το κάνω πάλι όπως πριν. Με την εγγύηση μπορώ να κάνω κάτι; Βέβαια δεν έχω τίποτα από τα χαρτιά του πια.

Ακολουθούν φώτος από κινητό. Τα εργαλεία τα άνοιξα με τη χρήση κατσαβιδιού σα μοχλό.




Όταν ρώτησα τι είδους λάδι να χρησιμοποιήσω για τη συντήρηση του Leatherman μου, μου πρότειναν (και ακολούθησα τη συμβουλή) λάδι ραπτομηχανής (ναι ραπτομηχανής) και δε μου έχει προκύψει ποτέ κάποιο πρόβλημα.

virus
06/01/2014, 19:02
βραδυατικα :confused:

αφου ειπε ο μικε οτι το εβαλε σε πετρελαιο ειπα να δοκιμασω με σπρευ καθαριστικο καρμπυρατερ.

λιγο σπρευ λιγο με το κατσαβιδι ανοιγα τις διαφορες λαμες κι οταν στεγνωνε το σπρευ λαδι και δουλεμα τις λαμες. σιγα σιγα κι εφτιαξε. ολα πλεον ανοιγουν τωρα και βελουδινα :a54:

και τοχα παροπλισμενο δυο χρονια.

ξεκινησε ο σταυρος να αγορασει, ειπε ο μικε κατι κι εγω τελικα εφτιαξα το σουγιαδακι μου :beer:

kerasaki
06/01/2014, 19:14
http://www.victorinox.com/ch/product/Swiss-Army-Knives/Category/SwissTools/SwissTool-115-mm/SwissTool-II-in-nylon-pouch/3.0326.N

εχω το παραπανω πολυεργαλειο χωρις το ψαλιδακι πανω απο 7-8 χρονια τωρα χωρις καμια συντηρηση απο μερους μου. Δουλευει αψογα, μονο που θελει λιγη δυναμη παραπανω για να ανοιξεις τις λαμες μιας και δεν εχει μπει ποτε λαδακι. Αυτο που με εντυπωσιαζει ακομα και τωρα ειναι η ποιοτητα κατασκευης, το σηματακι victorinox που εχει γραμμενο, στο δικο μου ειναι με κοκκινο χρωμα το οποιο πιστευα οτι θα ξεβαψει γρηγορα αλλα μπααα.

SHOOTER045
06/01/2014, 19:34
Εχω το leatherman-wave καμια δεκαετια πανω στην εξαρτηση μου σε καθε υπηρεσια με βροχες κρυα κλπ
Εχω ξεβιδωσει απειρες πινακιδες με αυτο
Ολα τα εργαλεια του δουλευουν αψογα
Ουτε λαδακι ουτε τιποτα

MikeG
06/01/2014, 19:46
βραδυατικα :confused:

αφου ειπε ο μικε οτι το εβαλε σε πετρελαιο ειπα να δοκιμασω με σπρευ καθαριστικο καρμπυρατερ.

λιγο σπρευ λιγο με το κατσαβιδι ανοιγα τις διαφορες λαμες κι οταν στεγνωνε το σπρευ λαδι και δουλεμα τις λαμες. σιγα σιγα κι εφτιαξε. ολα πλεον ανοιγουν τωρα και βελουδινα :a54:

και τοχα παροπλισμενο δυο χρονια.

ξεκινησε ο σταυρος να αγορασει, ειπε ο μικε κατι κι εγω τελικα εφτιαξα το σουγιαδακι μου :beer:


:beer: :beer:

Μετά από αρκετό ξύδι, ζεστό νερό, σόδα και πλύσιμο με σαπούνι, άρχισε να επανέρχεται. Τώρα του βάζω λαδάκι για όπλα, ανοιγοκλείνω τα εργαλεία και σιγά σιγά μαλακώνουν. Θέλει δουλειά ακόμα, σκέφτομαι μήπως τον αφήσω μέσα σε λάδι όλο το βράδυ.
Επίσης η θολούρα-μαυρίλα από τα εργαλεία πλην του μαχαιριού, έχει φύγει ελάχιστα. Ίσως χάλασε η όποια κατεργασία είχε το μέταλλο για να γυαλίζει, αφού δεν είναι το ίδιο μέταλλο με τη λεπίδα του μαχαιριού.

virus
06/01/2014, 19:56
αχαα κι εσυ τα ιδια; :lol:


αστο στο λαδι δεν χανεις τιποτα. παντως θελει πολυ δουλεμα να φυγουν οτι εχει στους πειρους.

παντως κι εγω το σκεφτομαι για letherman. ειναι πρακτικο.

devil's animal
06/01/2014, 19:56
Εχω το leatherman-wave καμια δεκαετια πανω στην εξαρτηση μου σε καθε υπηρεσια με βροχες κρυα κλπ
Εχω ξεβιδωσει απειρες πινακιδες με αυτο
Ολα τα εργαλεια του δουλευουν αψογα
Ουτε λαδακι ουτε τιποτα

πες μας λιγο και τι θα γινει αν βρεθει ενα τετοιο σε ελεγχο πανω σε καποιον...
υπαρχει περιπτωση να κατηγορηθει για οπλοκατοχη?
δεν μιλαμε για αεροδρομια και τετοια..για απλο ελεγχο στον δρομο π.χ.

skylaros
06/01/2014, 20:16
Είναι οπλοκατοχή, ακόμα και στο όχημα να είναι πάλι οπλοκατοχή είναι. Αν θέλουν σε πάνε αυτόφωρο. Στο δικαστήριο δε θα έχεις θέμα μάλλον αν είναι εντός θήκης και σε κάποιο μη εύκολα προσβάσιμο μέρος του οχήματος, αν όμως έχεις πάνω σου ένα τέτοιο εργαλείο μπορεί να τσιμπήσεις καμιά ποινή. Φίλος σε έλεγχο που του έγινε σε τσαντάκι μέσης βρέθηκε με σουγιαδάκι με λάμα μικρότερη των 5 cm, πέρασε μια νύχτα στο τμήμα, του έσπασαν το χέρι (όταν είπε οκ να πάρω τηλέφωνο δικηγόρο) κατά τη σύλληψη και του χρέωσαν τα κλασικά αντίσταση απείθεια. Τελικά άφησαν να παραγραφεί η υπόθεση. Όμως αυτός έκανε graffiti. Εμένα στο αυτοκίνητο απλά μου την είχαν πει για ένα πολυεργαλείο που είχα στο ντουλαπάκι και το μετακίνησα στο χώρο αποσκευών.

MISKIN
06/01/2014, 20:25
Είναι οπλοκατοχή, ακόμα και στο όχημα να είναι πάλι οπλοκατοχή είναι. Αν θέλουν σε πάνε αυτόφωρο. Στο δικαστήριο δε θα έχεις θέμα μάλλον αν είναι εντός θήκης και σε κάποιο μη εύκολα προσβάσιμο μέρος του οχήματος, αν όμως έχεις πάνω σου ένα τέτοιο εργαλείο μπορεί να τσιμπήσεις καμιά ποινή. Φίλος σε έλεγχο που του έγινε σε τσαντάκι μέσης βρέθηκε με σουγιαδάκι με λάμα μικρότερη των 5 cm, πέρασε μια νύχτα στο τμήμα, του έσπασαν το χέρι (όταν είπε οκ να πάρω τηλέφωνο δικηγόρο) κατά τη σύλληψη και του χρέωσαν τα κλασικά αντίσταση απείθεια. Τελικά άφησαν να παραγραφεί η υπόθεση. Όμως αυτός έκανε graffiti. Εμένα στο αυτοκίνητο απλά μου την είχαν πει για ένα πολυεργαλείο που είχα στο ντουλαπάκι και το μετακίνησα στο χώρο αποσκευών.

Πλάκα κάνετε, έτσι; Μιλάμε για αυτό το σουγιαδάκι! Αν είναι να το αφήσω σπίτι αύριο. Το κουβαλώ στην αριστερή τσέπη του μπουφάν για να μπορώ να ρυθμίζω το ρελαντί χωρίς να κατεβαίνω από τη μηχανή.
307126

εδιτ συγνώμη για το off topic

skylaros
06/01/2014, 20:36
Ο σουγιάς που είχε το παιδί παίζει να ήταν και μισός(δώρο από κάτι διαφημιστικά και το είχε για να ανοίγει τα καπάκια), αλλά ok εκεί ήταν άλλη η φάση. Πάντως πάνω σου να κουβαλάς μαχαιράκι δεν είναι και ότι καλύτερο. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε τυχαίο έλεγχο αλλά ίσως να βοηθάει και η φάτσα μου (είμαι μορφονιός :ppp)

daz
06/01/2014, 22:48
Με τα μαχαιράκια δεν θα έχετε θέμα! Αν κουβαλάτε όμως κανέναν maglite απ' τους μεγάλους (στο αμάξι) αργά ή γρήγορα θα σας τον πάρουν. Σίγουρα πράγματα! :lol:

daz
06/01/2014, 22:50
ΒΤW Victorinox για το μαχαίρι του, Leatherman για την Χρηστικότητα.

Lioulios
06/01/2014, 23:55
Όσο αναφορά τον νόμο , επειδή το 'εχω ψάξει και σαν κυνηγός , αλλά και γενικότερα ...

Νόμος 2168/1993 περί όπλων.

...Μπλα μπλα μλπααα .....

Διαβάστε το άρθρο 7 στο επόμενο πόστ

Τί ορίζεται και τι συνιστά όπλο κατά την έννοια του νόμου. ..

Όπλο είναι κάθε μηχάνημα, το οποίο εκ κατασκευής, μετατροπής ή τροποποίησης, με ωστική δύναμη που παράγεται με οποιονδήποτε τρόπο, εκτοξεύει βλήμα, βλαπτικές χημικές ή άλλες ουσίες, ακτίνες ή φλόγες ή αέρια και μπορεί να επιφέρει κάκωση ή βλάβη της υγείας σε πρόσωπα ή βλάβη σε πράγματα ή να προκαλέσει πυρκαγιά, όπως και κάθε συσκευή, που μπορεί να προκαλέσει με οποιονδήποτε τρόπο τα ανωτέρω αποτελέσματα. Στην έννοια του όπλου περιλαμβάνεται οποιοδήποτε πυροβόλο όπλο και ιδίως πολεμικά τυφέκια, πολυβόλα, υποπολυβόλα, πιστόλια, περίστροφα, όπλα κρότου – αερίων, βαρέα όπλα, όπλα πυροβολικού και όπλα ευθυτενούς ή καμπύλης τροχιάς, καθώς επίσης χειροβομβίδες και νάρκες κάθε τύπου.”

Ακολουθεί εκτενής περιπτωσιολογία, από την οποία επιλέγουμε ορισμένα πιο γνωστά σε όλους μας αντικείμενα, που θεωρούνται όπλα: κυνηγετικά όπλα, αεροβόλα, μηχανισμοί και κάθε μέσο εκτόξευσης χημικών ουσιών (SPRAY) ή εκκένωσης ηλεκτρικής ενέργειας, μαχαίρια κάθε είδους, εκτός εκείνων που η κατοχή τους δικαιολογείται για οικιακή ή επαγγελματική ή εκπαιδευτική χρήση, τέχνη, θήρα, αλιεία ή άλλη συναφή χρήση, μεταλλικές γροθιές, ρόπαλα μεταλλικά ή μη, και ρόπαλα συνδεδεμένα με αλυσίδα ή σχοινί (νουτσάκο), σπάθες, λόγχες, ξίφη, ξιφίδια, ξιφολόγχες, στιλέτα, τόξα, βαλλιστρίδες (ARBALETE) και αστυνομικές ράβδοι, αντικείμενα ή μέσα που χρησιμοποιούνται για εκτόξευση ουσιών που αναφλέγονται αυτόματα ή περιέχουν αναισθησιογόνες ή ερεθιστικές χημικές ουσίες και προορίζονται για επίθεση ή άμυνα, τυφέκια αλιείας (ψαροντούφεκα), που εκτοξεύουν αιχμηρό μεταλλικό αντικείμενο (καμάκι), σιγαστήρες καθώς και απομιμήσεις (REPLICA) πυροβόλων όπλων, εφόσον μπορούν να μετατραπούν σε πραγματικά όπλα, καθώς και πυροβόλα όπλα που δεν λειτουργούν, λόγω ουσιώδους βλάβης ή έλλειψης. Η απλή αφαίρεση μερών ή εξαρτημάτων όπλων δεν αποτελεί ουσιώδη έλλειψη και στην περίπτωση αυτή τα όπλα θεωρούνται ότι λειτουργούν.

Στα επόμενα άρθρα ακολουθούν οι απαγορεύσεις και οι ποινές επί παράβασης αυτών.

Άρθρο 2: Απαγορεύεται η εισαγωγή από το εξωτερικό όπλων και λοιπών αντικειμένων που συνιστούν όπλα κατά την έννοια του νόμου (πλην των ρητώς εξαιρουμένων που κατόπιν άδειας από αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης μπορούν να εισαχθούν).
Άρθρο 3: Απαγορεύεται η εξαγωγή όπλων χωρίς προηγούμενη άδεια.
Άρθρο 6: Αναφέρεται στους όρους και τις προϋποθέσεις εμπορίας και διάθεσης οπλισμού.

Το ενδιαφέρον για το μέσο ιδιώτη εντοπίζεται στα άρθρα 7, 8, 10 και 14 που αναπτύσσονται οι περιπτώσεις οπλοκατοχής, οπλοφορίας και οπλοχρησίας.

Lioulios
06/01/2014, 23:55
Άρθρο 7: Κατοχή: Η κατοχή όπλων και λοιπών αντικειμένων απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων που προβλέπονται στο νόμο. Με άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή συγκεκριμένων όπλων ρητά οριζομένων στο νόμο. Ειδικά για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια – σε κάθε περίπτωση όμως απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.
.....Τέλος για τα μαχαίρια, που προορίζονται για αλιεία, θήρα, τέχνη ή οικιακή ή επαγγελματική ή άλλη συναφή χρήση δεν απαιτείται επίσης η έκδοση και κατοχή άδειας. Σε όλες τις περιπτώσεις νόμιμης κατοχής (κατόπιν αδείας) ο νόμος ρητά αξιώνει για τους ιδιοκτήτες υποχρέωση λήψης όλων των αναγκαίων μέτρων για την ασφαλή φύλαξη τους και τη μη παραχώρησή τους σε τρίτα πρόσωπα. Οι παραβάτες που χωρίς προβλεπόμενη άδεια κατέχουν οπλισμό τιμωρούνται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι (6) μηνών – ήτοι 6 μήνες έως 5 έτη – και χρηματική ποινή.



Άρθρο 8: Κατοχή κυνηγετικών όπλων: Οι κάτοχοι τους υποχρεούνται εντός 30 ημερών από την απόκτησή τους, να ζητήσουν τον εφοδιασμό τους, με άδεια κατοχής, η οποία χορηγείται από την αστυνομική αρχή του τόπου κατοικίας τους. Οι παραβάτες τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρι ενός (1) έτους και χρηματική ποινή.
Άρθρο 10: Οπλοφορία: Απαγορεύεται να φέρονται όπλα ή άλλα είδη που συνιστούν όπλο κατά την έννοια του νόμου. Έλληνες πολίτες, που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους, δύνανται να οπλοφορούν, μετά από άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας τους ή διαμονής τους στις περιοριστικά αναφερόμενες περιπτώσεις: 1) για την ατομική τους ασφάλεια, μετά από γνώμη του αρμόδιου εισαγγελέα πλημμελειοδικών, εφόσον συντρέχουν ιδιαίτερα σοβαροί λόγοι, 2) για την προστασία προσώπων, την ασφάλεια δημόσιων καταστημάτων, τραπεζών, μουσείων, μεταφοράς χρημάτων ή αξιών. Ειδικά για τις περιπτώσεις θήρας προβλέπεται έκδοση άδειας θήρας από τις αρμόδιες δασικές αρχές μόνο σε άτομα που είναι εφοδιασμένα με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου, η δε οπλοφορία με κυνηγετικά όπλα απαγορεύεται εκτός των περιπτώσεων χρήσης τους για άσκηση θήρας, σκοποβολής και μετάβασης και επιστροφής στους και από τους χώρους αυτούς. Σε κάθε περίπτωση, όποιος φέρει παράνομα όπλα τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι (6) μηνών – ήτοι 6 μήνες έως 5 έτη – και χρηματική ποινή.
Άρθρο 14: Οπλοχρησία: Όποιος με χρήση όπλου διαπράξει κακούργημα ή πλημμέλημα από δόλο ή αμέλεια και καταδικασθεί, ανεξάρτητα από την ποινή που επιβάλλεται για αυτό, τιμωρείται και για τη χρήση του όπλου με φυλάκιση τουλάχιστον έξι (6) μηνών – ήτοι 6 μήνες έως 5 έτη.

Ο νόμος αναφέρεται και στις περιπτώσεις οπλισμού στις φυλακές (άρθρο 13) καθώς και στην ιδιαίτερα διαδεδομένη σε ορισμένες περιοχές της χώρας χρήση άσκοπων πυροβολισμών, κατα κανόνα σε εκδηλώσεις (γάμους, επετείους κοκ). Για την τελευταία αυτή περίπτωση (άρθρο 12) απαγορεύει ρητά κάθε άσκοπο πυροβολισμό απειλώντας με την ποινή της φυλάκισης τουλάχιστον τριών (3) μηνών, ήτοι από 3 μήνες έως 5 έτη. Τέλος γίνεται αναφορά και στις περιπτώσεις κατάσχεσης και δήμευσης του οπλισμού (άρθρο 16) καθώς και στη χορήγηση και ανάκληση των σχετικών αδειών (άρθρο 18).

Το ανωτέρω νομοθέτημα δεν έχει παραμείνει αναλλοίωτο, έχοντας υποστεί καίριες τροποποιήσεις κυρίως με τους νόμους 3944/2011, 4028/2011, 3169/2003 και 2334/1994.


Ο νόμος σαν νόμος δε λέει ΠΟΥΘΕΝΑ πως εάν είσαι μοτοσυκλετιστής και γουστάρεις κάμπινγκ ,μπορείς να ¨μαχαιροφορείς" ,αλλά στην κοινωνία μας της πολυνομίας ΔΕΝ υπάρχει σαφές νομικό πλαίσιο στην περίπτωσή μας


...Με λίγα λόγια ..... Καλό να έχεις μαζί σου ένα πολυεργαλείο να το παρουσιάσεις σαν πολυεργαλείο σε τυχόν έλεγχο παρά ένα μαχαίρι ξερο -νέτο -σκέτο .

Lioulios
07/01/2014, 00:07
Το πιο γαμάτο είναι να πας στο Α.Τ της περιοχής σου και να πεις πως θες να δηλώσεις ένα πολυεργαλείο το οποίο φέρει αιχμηρή λεπίδα και τέμνον όργανο .


...Θα σου πουν ...

-Τί το θες ?
-Κάνω κάμπινγκ και το χρειάζωμαι
-Εντάξει μωρέ. Δεν χρειάζεταο δήλωση
-Μπορείται να μου το υπογράψετε και να μου δώσετε τη δήλωση πρωτοκολημένη?
-Ε ???

devil's animal
07/01/2014, 00:11
Το πιο γαμάτο είναι να πας στο Α.Τ της περιοχής σου και να πεις πως θες να δηλώσεις ένα πολυεργαλείο το οποίο φέρει αιχμηρή λεπίδα και τέμνον όργανο .


...Θα σου πουν ...

-Τί το θες ?
-Κάνω κάμπινγκ και το χρειάζωμαι
-Εντάξει μωρέ. Δεν χρειάζεταο δήλωση
-Μπορείται να μου το υπογράψετε και να μου δώσετε τη δήλωση πρωτοκολημένη?
-Ε ???

:a20::a20::a20:

Lioulios
07/01/2014, 00:28
Κάπως έτσι το έκανα εγώ όταν έκαναν τον νόμο για τα δεσποζώμενα ζώα

307128


Και τους λέω ήρθα να το δηλώσω

-Δεν έχουμε ενημέρωση
-Μα πάτε καλά ?


Μπλα μπλα μπλα .........Τουε έβαλα και μου πρωτοκόλησαν την αίτηση και πήρα και αντίγραφο ...'Ετσι για να γουστάρω .

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
07/01/2014, 08:05
Εχω αυτων. ειμε ευχαριστημενος. μια μεση λυση και οχι κινεζικα με 1 ευρο.
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2220

nicksior
07/01/2014, 10:01
Πριν χρόνια , ταξιδεύαμε δυο μηχανές - δυο αναβάτες προς Θεσσαλονίκη.
Γύρω στο σούρουπο σταματήσαμε σε ένα παρκινγκ πίσω απο μια βουλγάρικη νταλίκα για ... κατούρημα..
Ξαφνικά κι ενώ εμείς κρατούσαμε τα " βιολογικά " μας " όπλα" ... Παρουσιάστηκε ο Βούλγαρος νταλίκερμαν με ένα κατσαβίδι ... 40 + εκατοστά .. (Ποιός ξέρει τι φοβήθηκε) .
Φυσικά κατάλαβε και γύρισε στην νταλίκα του..
Θέλω να πω .. Ποιός είναι ο ορισμός του όπλου? το πολυσουγιαδάκι που έχω στο μπρελόκ μου ή η κατσαβιδάρα μεγέθους αστυνομικού γκλομπ ? :lol:

o teos
07/01/2014, 11:23
LEATHERMAN μονοδρομος μακραν ανωτερος....τα φερνουμε και τα δυο στο μαγαζι...καλοι οι victor inox αλλα σα leatherman κανενα...τα χω δουλεψει και τα δυο...η τιμη εχει μια Α διαφορα αλλα πραγματικα οτι πληρωνεις παιρνεις..:beer:

STOYBI
07/01/2014, 11:31
Leatherman.
Leatherman.
Leatherman.

με εχει σωσει...!!!!!!!

Απο το 2000 που τον εχω ( τιμη αγορας τοτε 50.000 δρχ ....) Δεν εχει υποστει καμμια φθορα....

Τα εχει κοψει ολα ( και εχει κοψει πολλα ) με ευκολια εκτος απο κατι περιεργα χοντρα συρματα που χρησιμοποιουν οι εναεριτες της ΔΕΗ.

(Εκει χρειαστηκε κοντρα στο εδαφος και σφαλιαρα με το τακουνι της μποτας...)


:wave2:

devil's animal
07/01/2014, 11:38
Πριν χρόνια , ταξιδεύαμε δυο μηχανές - δυο αναβάτες προς Θεσσαλονίκη.
Γύρω στο σούρουπο σταματήσαμε σε ένα παρκινγκ πίσω απο μια βουλγάρικη νταλίκα για ... κατούρημα..
Ξαφνικά κι ενώ εμείς κρατούσαμε τα " βιολογικά " μας " όπλα" ... Παρουσιάστηκε ο Βούλγαρος νταλίκερμαν με ένα κατσαβίδι ... 40 + εκατοστά .. (Ποιός ξέρει τι φοβήθηκε) .
Φυσικά κατάλαβε και γύρισε στην νταλίκα του..
Θέλω να πω .. Ποιός είναι ο ορισμός του όπλου? το πολυσουγιαδάκι που έχω στο μπρελόκ μου ή η κατσαβιδάρα μεγέθους αστυνομικού γκλομπ ? :lol:

εχεις δικιο αλλα καλως ή κακως το κατσαβιδι θεωρειτε εργαλειο...
οπλα μπορουν να γινουν σχεδον τα παντα..απο ενα κλαδι δεντρου μεχρι ενα κομματι μαρμαρο και ενα στυλο...

παλιοτερα ηξερα οτι αν το μαχαιρι που κουβαλουσες ηταν κατω απο 4 δακτυλα (περιπου 6-7 ποντους) δεν ειχες θεμα γιατι δεν μπορουσε να φτασει καρδια:confused:..

εγω παντως μολις το παρω το πολυεργαλειο θα κανω αυτο που ειπε ο lioulios και ελπιζω να βρω ακρη...:eleison:

devil's animal
07/01/2014, 11:44
LEATHERMAN μονοδρομος μακραν ανωτερος....τα φερνουμε και τα δυο στο μαγαζι...καλοι οι victor inox αλλα σα leatherman κανενα...τα χω δουλεψει και τα δυο...η τιμη εχει μια Α διαφορα αλλα πραγματικα οτι πληρωνεις παιρνεις..:beer:

ιδια λεφτα εχουν εξω...
leatherman (http://www.ebay.com/itm/221299214093?_trksid=p2055119.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)
victorinox (http://www.ebay.com/itm/131022225368?_trksid=p2055120.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

μαζι με τα μεταφορικα βγαινουν στο 100αρι (χοντρα-ψιλα) οταν εδω παιζουν στα 160 στην καλυτερη και χωρις θηκες + extra...

alex14
07/01/2014, 11:45
παλιοτερα ηξερα οτι αν το μαχαιρι που κουβαλουσες ηταν κατω απο 4 δακτυλα (περιπου 6-7 ποντους) δεν ειχες θεμα γιατι δεν μπορουσε να φτασει καρδια:confused:..



Αυτο ηξερα και εγω. Με αυτα που διαβασα μολις εβγαλα ενα μικρο σουγια μου ειχα στο τσαντακι μου

nickald
07/01/2014, 11:57
Δεν ξερω το μαυρο αν κρατησει το χρωμα του.... Εγω θα προτιμουσα το inox.

turogalos
07/01/2014, 12:27
Έχω τον Wave στο σπίτι και τον Skeletool που μου πήραν στην δουλειά. Ο Wave είναι βαρύτερος αλλά έχεις περισσότερα εργαλεία μαζί σου και δέχεται τις μικρές μύτες-κατσαβίδια που δεν δέχεται ο Skeletool. Αν έπαιρνα τώρα με την εμπειρία μου, θα αγόραζα τον Skeletool. Είναι πανάλαφρος, σχεδόν το μισό σε πάχος και το ίδιο χρηστικός με τον Wave. Όταν πάω σπίτι θα σου βγάλω φωτογραφίες και από τους δύο για να συγκρίνεις.

@MikeG: Πριν από τον Leatherman είχα τον ίδιο ακριβώς ελβετικό με εσένα και πάντα στην τσέπη μου όταν ήμουν στην δουλειά. Πήγα μια μέρα να ξεβιδώσω μια βίδα καπακιού από ένα PC και μου διαλύθηκε! Η αριστερόστροφη κίνηση για ξεβίδωμα στρέβλωσε όλον τον σουγιά και αποσυναρμολογήθηκε. Τον έκλαιγα κανά δίμηνο εώς ότου μου πήραν δώρο τον Wave και ούτε που ξανακοίταξα προς Ελβετία μεριά.

xtzanos
07/01/2014, 13:00
+1 για τον wave.
Τον εχω 3-4 χρονια, κανενα παραπονο, καλη ποιοτητα κατασκευης.

devil's animal
07/01/2014, 14:24
Δεν ξερω το μαυρο αν κρατησει το χρωμα του.... Εγω θα προτιμουσα το inox.

εχεις ενα δικιο σ'αυτο και πολλοι λενε οτι το ανοδιωμενο μεταλλο ενδεχεται να κανει γρατζουνιες και να αποκτησει μικρα ξεφλουδισματα με τον καιρο...
επειδη ομως ολα αυτα τα πολυεργαλεια παιζουν στο inox, το μαυρο αποτελει μια εξαιρεση στον κανονα και θελω να ελπιζω οτι αν το προσεξω, θα κρατησει καμποσο...
αλλωστε και 2-3 "τσαμπoυκαδες" δεν θα με χαλασουν...δειχνουν μαχιμοτητα...;)


εχεις π.μ...:wave2:


Έχω τον Wave στο σπίτι και τον Skeletool που μου πήραν στην δουλειά. Ο Wave είναι βαρύτερος αλλά έχεις περισσότερα εργαλεία μαζί σου και δέχεται τις μικρές μύτες-κατσαβίδια που δεν δέχεται ο Skeletool. Αν έπαιρνα τώρα με την εμπειρία μου, θα αγόραζα τον Skeletool. Είναι πανάλαφρος, σχεδόν το μισό σε πάχος και το ίδιο χρηστικός με τον Wave. Όταν πάω σπίτι θα σου βγάλω φωτογραφίες και από τους δύο για να συγκρίνεις.




+1 για τον wave.
Τον εχω 3-4 χρονια, κανενα παραπονο, καλη ποιοτητα κατασκευης.

παιδια ο wave ειναι απο τα πιο καλοπουλημενα μοντελα της leatherman και ειναι και λιγο πιο παλιος απο το surge...
εχει λιγοτερα εργαλεια και ειναι και φτηνοτερος (τουλαχιστον στο επισημο site της leatherman)
με μια γρηγορη συγκριση (http://www.leatherman.com/compare?category=multi-tools) μεταξυ των 2 υπερτερει στο σουβλι με την τρυπα που μπορει να χρησιμοποιηθει για ραψιμο και στο blade exchanger (που δεν εχει ο wave) και ειδα στο youtube οτι παιρνει και ανταλλακτικα απο bosch το οποιο μετραει πολυ (http://www.youtube.com/watch?v=fVCJ_aEWfw8)...

επισης εδω (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/82467-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/page56) υπαρχουν 2-3 σπασμενα wave...τα οποια αντικατασταθηκαν μεσα στην εγγυηση, αλλα οπως και να το κανεις, ειναι ενα θεμα...:rolleyes:

nicksior
07/01/2014, 16:12
Πάντως με 5-6 € παίρνεις μια κινέζικη απομίμηση του παρακάτω (μα ακριβώς ιδια) με αυτασφαλιζόμενη πένσα που με έχει βολέψει πολύ (το μαχαιράκι δεν λέει και πολλά αλλά τα εργαλειάκια δουλεύουν) και δεν κλαις τα 100++ αν το χάσεις

307134

SHOOTER045
07/01/2014, 16:34
Και στην πρωτη σοβαρη δουλεια η ζορι
Στρανωνει σαν μαστιχα
Ειχα και τυπου κινεζιας και τυπου γερμανικοτ σ/ μ και πλεον ανακυκλωθηκαν
Οτι πληρωνεις παιρνεις σε καποια πραγματα

devil's animal
07/01/2014, 16:36
Πάντως με 5-6 € παίρνεις μια κινέζικη απομίμηση του παρακάτω (μα ακριβώς ιδια) με αυτασφαλιζόμενη πένσα που με έχει βολέψει πολύ (το μαχαιράκι δεν λέει και πολλά αλλά τα εργαλειάκια δουλεύουν) και δεν κλαις τα 100++ αν το χάσεις

307134

σε τετοια πραγματα προτιμω τα επωνυμα και ακριβα προϊοντα...
1-2 φορες που δεν λυπηθηκα το πενταευρω και το εδωσα, μετα σιχτιριζα για την σκουρια και την ανικανοτητα των εν λογω εργαλειων...
οποτε μετα εμαθα...
better safe than sorry...
:a024:

virus
07/01/2014, 16:41
παντως εδω (http://youtu.be/CIcwu-_sfVc) δειχνει τι μπορεις να τροποποιησεις για να παιρνει περισσοτερα εργαλεια!!

devil's animal
07/01/2014, 17:37
παντως εδω (http://youtu.be/CIcwu-_sfVc) δειχνει τι μπορεις να τροποποιησεις για να παιρνει περισσοτερα εργαλεια!!

ωραιο βιντεο Γιαννη...
:beer::beer::beer:

turogalos
08/01/2014, 08:20
Οι φωτογραφίες που σου υποσχέθηκα:

turogalos
08/01/2014, 08:24
Το μοναδικό μείον του Wave είναι ότι μου πιάνει το δέρμα στην χούφτα αν δεν προσέχω όταν τον σφίγγω. Στο σημείο που έχω βάλει με κόκκινο είναι το <<επικίνδυνο>> σημείο, μιας και οι άκρες του πολυεργαλείου είναι πολύ κοφτερές.

turogalos
08/01/2014, 08:28
Και τέλος ο Skeletool CX στο χέρι μου. Πολύ πιο εργονομικά σχεδιασμένο εργαλείο με μικρότερο βάρος. Δεν χρειάζεται να τον κουβαλάς με το τσαντάκι ή στην τσέπη, μιας και ο κρίκος που έχει κουμπώνει μια χαρά στο θηλικάκι του τζιν. Με την χρήση που έχω κάνει και στα δύο εργαλεία μέχρι τώρα, θα αγόραζα Skeletool για προσωπική χρήση.

devil's animal
08/01/2014, 09:07
Το μοναδικό μείον του Wave είναι ότι μου πιάνει το δέρμα στην χούφτα αν δεν προσέχω όταν τον σφίγγω. Στο σημείο που έχω βάλει με κόκκινο είναι το <<επικίνδυνο>> σημείο, μιας και οι άκρες του πολυεργαλείου είναι πολύ κοφτερές.

σ'ευχαριστω πολυ για το feedback και τις πολυ λεπτομερεις φωτογραφιες...:beer:

με μια πρωτη ματια φαινεται οτι το wave ειναι πιο χοντροκομμενο και με περισσοτερο ογκο και βαρος, αλλα αντιστοιχα βλεπω οτι το skeletool εχει μικροτερη πενσα, μικροτερα κοπτικα και προσωπικα το σχημα του δεν μου αρεσει...προτιμω την συμμετρια των αλλων πολυεργαλειων...

σε μια πιο επιμερους συγκριση (http://www.leatherman.com/compare?category=multi-tools) με το surge, βλεπουμε οτι δεν εχουν καμια σχεση..(ενταξει δικαιολογειται και απο την τιμη αυτο)...

επειδη δεν εχω τοσο θεμα με το βαρος και τον ογκο, και δεν θα μ'ενδιεφερε να το εχω στην ζωνη μου (ισως αν ημουν αγροτης ή εκανα μια δουλεια που να το ειχα αμεσα αναγκη) αλλα στο τσαντακι μου, θα εμμεινω στο surge...

παντως η επιλογη για leatherman ειναι πλεον μονοδρομος...
:beer::beer:

lykourgi
08/01/2014, 22:02
Καλησπέρα.
Αν προχωρήσεις στην αγορά θα με ενδιέφερε το Leatherman Surge, αλλά σε inox (το πλήρες πακέτο που αναφέρεις στο ποστ Νο 27).
Αν θέλεις ενημέρωσε εδώ ή με πμ.
Ευχαριστώ.

MikeG
08/01/2014, 22:55
Έχει να προτείνει κανείς κανένα Gerber για εργασίες κυρίως με Υπολογιστές και διάφορα ηλεκτρονικά; Θα με ενδιέφερε να έχει καλό grip στο πιάσιμο για τη πένσα, ψαλιδάκι και καλό κοπίδι. Επίσης ψάχνω και για σκέτο μαχαιράκι, τύπου Opinel με αρκετά σκληρή λάμα, κυρίως για χρήση στη φύση (χόρτα, ξύλα). Βλέπω έχει αρκετά Gerber αλλά δε βγάζω άκρη. Με ενδιαφέρει να διπλώνει η λάμα και όχι να μπαίνει σε θήκη.

http://www.gerbergear.com/

devil's animal
08/01/2014, 23:40
Καλησπέρα.
Αν προχωρήσεις στην αγορά θα με ενδιέφερε το Leatherman Surge, αλλά σε inox (το πλήρες πακέτο που αναφέρεις στο ποστ Νο 27).
Αν θέλεις ενημέρωσε εδώ ή με πμ.
Ευχαριστώ.


Αν δεν το βιαζεσαι σε λιγο καιρο θα ανεβει στο κοσοβο δικο μου ατομο ο οποιος μου ειχε φερει απο εκει το δικο μου πριν χρονια

αγορια, το παρηγγειλα το απογευμα απο εδω (http://www.ebay.com/itm/Leatherman-SURGE-Multi-Tool-Black-Oxide-w-BIT-KIT-EXTENDER-PREMIUM-SHEATH-831024-/221299214093?pt=US_Knives_Tools&hash=item338676070d)...

μολις ερθει θα κανω μια μικρη παρουσιαση με φωτογραφιες και την προσωπικη μου αποψη...

Stergios69
09/01/2014, 07:34
Έχει να προτείνει κανείς κανένα Gerber για εργασίες κυρίως με Υπολογιστές και διάφορα ηλεκτρονικά; Θα με ενδιέφερε να έχει καλό grip στο πιάσιμο για τη πένσα, ψαλιδάκι και καλό κοπίδι. Επίσης ψάχνω και για σκέτο μαχαιράκι, τύπου Opinel με αρκετά σκληρή λάμα, κυρίως για χρήση στη φύση (χόρτα, ξύλα). Βλέπω έχει αρκετά Gerber αλλά δε βγάζω άκρη. Με ενδιαφέρει να διπλώνει η λάμα και όχι να μπαίνει σε θήκη.

http://www.gerbergear.com/
H victorinox βγαζει τη σειρά cybertool που είναι ειδικά για υπολογιστές. Ρίξε μια ματια...

devil's animal
09/01/2014, 08:31
δηλαδη εμαθες να στηνεις σκηνη???:priest:

αν δεν υπαρχει αλλος που να μπορει να το κανει σε αποσταση μισου χλμ που μπορω να τον "χωσω", θα αναγκαστω να το κανω εγω...:rolleyes:


:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

devil's animal
09/01/2014, 08:33
πωωωωωωωωωωω ρε φίλε από αμερική?

θα σε σκίσουν τελωνείο και θα σε μπουζουριάσουν και για τρομοκράτη τώρα που τους έφυγε και ο ξηρός....

:lol:

όμορφο, μεγειές.... :beer:



θα πω οτι ειναι δικο σου και οτι εισαι ο εγκεφαλος της σπειρας...(κατι σαν τον Γιωτοπουλο ενα πραγμα)..
:bawl::bawl:


ευχαριστω Σπυρετο...
:beer:

lykourgi
09/01/2014, 08:40
αγορια, το παρηγγειλα το απογευμα απο εδω (http://www.ebay.com/itm/Leatherman-SURGE-Multi-Tool-Black-Oxide-w-BIT-KIT-EXTENDER-PREMIUM-SHEATH-831024-/221299214093?pt=US_Knives_Tools&hash=item338676070d)...

μολις ερθει θα κανω μια μικρη παρουσιαση με φωτογραφιες και την προσωπικη μου αποψη...

Κρίμα, δεν σε πρόλαβα.
Θα περιμένω λοιπόν να γράψεις την εξέλιξη, μήπως παραγγείλω και εγώ από εκεί.

Grafton 505
09/01/2014, 20:50
το παρηγγειλα το απογευμα

Άντε καλορίζικο και προσοχή στο λεπτό κατσαβιδάκι. Σπάει για πλάκα. :beer:

307280

LOUKILOUK
10/01/2014, 01:37
Καλή επιλογή. Έχω ένα 5 χρόνια τώρα , πολύ ευχαριστημένος !

devil's animal
10/01/2014, 01:46
Άντε καλορίζικο και προσοχή στο λεπτό κατσαβιδάκι. Σπάει για πλάκα. :beer:

307280

ευχαριστω, δεν με ανησυχει τοσο το συγκεκριμενο γιατι παιρνει ανταλλακτικο αλλα δεν θα το εχω και για μεγαλα ζορια...
αντε να σφιξω καμια βιδα απο τιποτα γυαλια ηλιου, κανενα παιχνιδι κλπ...

τα σπασιματα που φοβαμαι (αλλα και παλι παιζουν ρολο τα ζορια και η χρηση) ειναι στο κυριο μερος του πολυεργαλειου, που εκει παει για αλλαγη...:(

lykourgi
10/01/2014, 20:08
Εγώ τελικά παραγγέλνω απόψε αυτό : http://www.ebay.com/itm/LEATHERMAN-SURGE-MULTI-TOOL-BUNDLE-w-BIT-KIT-EXTENDER-PREMIUM-SHEATH-830160-/221296967771?pt=US_Knives_Tools&hash=item338653c05b , στα 85€ παραδοτέο.
Μόλις παραλάβω θα δώσω και αναφορά για την συναλλαγή.


YΓ (προς devils) : Σταύρο, την 'αγγαρεία' της παραγγελίας ανέλαβε ο αδελφός μου. Ευχαριστώ πολύ.

devil's animal
10/01/2014, 21:33
Εγώ τελικά παραγγέλνω απόψε αυτό : http://www.ebay.com/itm/LEATHERMAN-SURGE-MULTI-TOOL-BUNDLE-w-BIT-KIT-EXTENDER-PREMIUM-SHEATH-830160-/221296967771?pt=US_Knives_Tools&hash=item338653c05b , στα 85€ παραδοτέο.
Μόλις παραλάβω θα δώσω και αναφορά για την συναλλαγή.


YΓ (προς devils) : Σταύρο, την 'αγγαρεία' της παραγγελίας ανέλαβε ο αδελφός μου. Ευχαριστώ πολύ.

με το καλο η παραλαβη Διονυση...
ο πωλητης ειναι ο ιδιος που παρηγγειλα το δικο μου (northwest-outdoor)...
μαλλον το δικο σου ειχε καλυτερη τιμη λογω του inox...εγω πληρωσα 95€...


περιμενουμε φωτογραφιες μολις παραλαβεις...
:beer::beer:

Mariner
11/01/2014, 10:10
Παίδες, όταν παραλάβετε με το καλό πείτε μας και αν πέρασε τελωνίο :)

lykourgi
11/01/2014, 16:51
Εγινε. Μόνο που η παράδοση προβλέπεται στο τέλος του μήνα. Οπότε........... υπομονή.

cityfly
11/01/2014, 18:26
Καλή επιλογή. Έχω ένα 5 χρόνια τώρα , πολύ ευχαριστημένος !

και σε υπολογιστή δούλεψε

καλή χρονιά Γιώργο

Bradipous
11/01/2014, 18:34
Για παραγγελιες απο αμερικη και γενικοτερα εκτος Ε.Ε. καλα ειναι να ερχομαστε σε επικοινωνια με τον πωλητη ωστε να στειλει το δεμα σαν δωρο για να μην εχουμε τελωνειο. ;)

lykourgi
24/01/2014, 12:52
Επαναφέρω το θέμα για να σας ενημερώσω ότι σήμερα παρέλαβα το εργαλείο. Παρελήφθη από το ταχυδρομείο μετά από ειδοποιητήριο που έλαβα. Χρέωση τελωνείου δεν υπήρξε παρά την άρνηση του πωλητή να σημειώσει το δέμα ως δώρο (το ξεκαθαρίζει στους όρους συναλλαγής).
Από λάθος μου παρήγγειλα το πακέτο "εργαλείο + μύτες + θήκη", δηλ. χωρίς την προέκταση για τις μύτες. Οταν το κατάλαβα είχε ήδη δρομολογηθεί. Μικρό το κακό και 9€ λιγότερα στη χρέωση.

Το δε εργαλείο είναι πράγματι καλοφτιαγμένο και 'βαριάς χρήσης', αλλά με τα μέτρα των πολυεργαλείων. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει τα κανονικά μας εργαλεία, σε σοβαρές εργασίες.
Κοινώς, εάν προσπαθήσεις να κατεβάσεις καμμιά μηχανή ή να κάνεις ανακαίνιση στο σπίτι σου και δεν τα καταφέρεις, δεν φταίει η (κάθε) Leatherman. Ο σκοπός του είναι οι μικροεπισκευές εκεί που δεν διαθέτουμε άλλα μέσα και φαίνεται πολύ καλό για κάτι τέτοιο.
Οσον αφορά τη σύγκριση με Victorinox, η ποιότητα συναρμολόγησης και οι ανοχές που δίνουν την αίσθηση στο δούλεμα, υπολείπονται στο Leatherman έναντι κάποιων σουγιάδων της παραπάνω εταιρείας που έχω υπόψιν. Απο πολυεργαλεία Victorinox δεν έχω εμπειρία.
Επίσης θετικό, που δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί, είναι η συναρμολόγηση του εργαλείου με βίδες και όχι ήλους (πριτσίνια) όπως άλλα, κάτι που δίνει επισκευασιμότητα (αλλαγή λεπίδων κλπ).
Τέλος μου άρεσε το φινίρισμά του. Δεν είναι γυαλισμένο, όπως φαινόταν στις φωτογραφίες, αλλά σατινέ.
Αυτά τα ολίγα από εμένα. Περιμένω εντυπώσεις και από τον devils.

daz
24/01/2014, 14:03
Βάρος, όγκος? Ειναι λίγο τεράστιο δεν είναι?

Καλοδούλευτο! :beer:

lykourgi
24/01/2014, 16:24
Βάρος, όγκος? Ειναι λίγο τεράστιο δεν είναι?

Καλοδούλευτο! :beer:

Ευχαριστώ.
Οσο για το μέγεθος, ναι είναι μεγαλούτσικο αλλά όχι τεράστιο. Χωράει οριακά στην παλάμη μου. Είπαμε, δεν είναι νυχοκόπτης με μαχαιράκι, είναι εργαλείο.
Η δερμάτινη θήκη πάντως είναι πολύ ογκώδης και ήδη την αντικατέστησα με άλλη λεπτότερη που χωράει και τις μύτες. Φαντάσου ότι και έτσι παραμένει μικρότερη από την δερμάτινη.
Για να το κουβαλάει κάποιος στην τσέπη του, ούτε λόγος. Εάν κυκλοφορείς με κάποια τσάντα, τσαντάκι ή κάτι τέτοιο κουβαλιέται άνετα και καθημερινά.

MISKIN
24/01/2014, 19:48
To 'βαλα κι αλλού, το βάζω και δω. Τα Victorinox υπάρχουν και εδώ (http://www.werk10.com/) με 4 € μεταφορικά!