PDA

View Full Version : Akrapovic f40mm για σουζουκι freewind!



angelosxf650
06/01/2014, 14:21
ακουω γνωμες παιδια κανει?ειναι λιγα τα χιλιοστα ειναι κανονικα δεν ξερω καθολου....

angelosxf650
06/01/2014, 23:15
παιδια θελω να προβω σε αγορα οποτε αν μπορειτε πειτε μου την γνωμη σας

Lioulios
07/01/2014, 01:25
Θα βάλεις πάνω Ακραπα και τί ?

Χωρίς να γνωρίζω από χιλιοστά , αν τη φορούσε μονοκύκινδρο πχ χτ , τότε κάνει .....Δηλ κουμπώνει έστω μαι με μιντ πάιπ και δουλεύει .. Αλλά τί ?

Θα πάρεις τί ?

DrBig
07/01/2014, 07:00
ακουω γνωμες παιδια κανει?ειναι λιγα τα χιλιοστα ειναι κανονικα δεν ξερω καθολου....

Σαν τελικο για κυλινδρο 45 ιππων ειναι μια χαρα.

angelosxf650
07/01/2014, 11:07
Θα βάλεις πάνω Ακραπα και τί ?

Χωρίς να γνωρίζω από χιλιοστά , αν τη φορούσε μονοκύκινδρο πχ χτ , τότε κάνει .....Δηλ κουμπώνει έστω μαι με μιντ πάιπ και δουλεύει .. Αλλά τί ?

Θα πάρεις τί ? ηταν πανω σε tdm τι εννοεις με το τι??ειναι ελαφρια ειναι καρμπον ειναι ομορφη κανει ωραιο θορυβο και δεν ειναι πνιχτρα σαν την εργοστασιακη.θες κι αλλα?

angelosxf650
07/01/2014, 11:16
Θα βάλεις πάνω Ακραπα και τί ?

Χωρίς να γνωρίζω από χιλιοστά , αν τη φορούσε μονοκύκινδρο πχ χτ , τότε κάνει .....Δηλ κουμπώνει έστω μαι με μιντ πάιπ και δουλεύει .. Αλλά τί ?

Θα πάρεις τί ?
εσυ τι εβαλες στο 950 και πηρες 100 αλογα?τι?πηγαινε μετα 300?τι?

Lioulios
07/01/2014, 11:47
ηταν πανω σε tdm τι εννοεις με το τι??ειναι ελαφρια ειναι καρμπον ειναι ομορφη κανει ωραιο θορυβο και δεν ειναι πνιχτρα σαν την εργοστασιακη.θες κι αλλα?


Οκ τότε .

Δε σου λεω να μη βαλεις ,αλλού είναι το θέμα

..ρε συ Μπιγκ ...Κάνει η εξατμιση που ειναι σε 2κίλυνρο να μπει σε μονοκύλινδρο ...Μπαίνει ? Μήπως δε δουλεύει σωστά .

Εγώ ας πούμε όταν κοίταγα ..Κοίταγα και από Βαραντερο και απο tdm και γενικλα 2κύλινδρα 1000άρια .

Δεν ειμαι ο κατάλληλος να πάρεις συμβουλή , απλά παρακολουθώ .

Εγώ όταν τις έβαλα , το πειραξα το μηχανάκι στα καρπμ

Το 950 είναι μηχανάκι που έχει μαμά 2 τελικά ασήκωτα

angelosxf650
07/01/2014, 12:00
Οκ τότε .

Δε σου λεω να μη βαλεις ,αλλού είναι το θέμα

..ρε συ Μπιγκ ...Κάνει η εξατμιση που ειναι σε 2κίλυνρο να μπει σε μονοκύλινδρο ...Μπαίνει ? Μήπως δε δουλεύει σωστά .

Εγώ ας πούμε όταν κοίταγα ..Κοίταγα και από Βαραντερο και απο tdm και γενικλα 2κύλινδρα 1000άρια .

Δεν ειμαι ο κατάλληλος να πάρεις συμβουλή , απλά παρακολουθώ .

Εγώ όταν τις έβαλα , το πειραξα το μηχανάκι στα καρπμ

Το 950 είναι μηχανάκι που έχει μαμά 2 τελικά ασήκωτα
το freewind εχει την χειροτερη εξατμιση που εχω δει σε μηχανη αληθεια...βαρια πνιγμενη οσο δεν παει και δεν ακουγετε ουτε για αστειο και στον κοφτη ακομα ακουω μονο τον κινητηρα...απλα οπως ειπε και ο big ειναι λιγα τα αλογα και ειμαι μονοκυλινδρος οποτε πιστευω θα δουλεψε σιγουρα ο μονος φοβος ειναι τα χιλιοστα μηπως ειναι μικρη....

DrBig
07/01/2014, 13:41
Οκ τότε .


..ρε συ Μπιγκ ...Κάνει η εξατμιση που ειναι σε 2κίλυνρο να μπει σε μονοκύλινδρο ...Μπαίνει ? Μήπως δε δουλεύει σωστά .

Εγώ ας πούμε όταν κοίταγα ..Κοίταγα και από Βαραντερο και απο tdm και γενικλα 2κύλινδρα 1000άρια .

Δεν ειμαι ο κατάλληλος να πάρεις συμβουλή , απλά παρακολουθώ .

Εγώ όταν τις έβαλα , το πειραξα το μηχανάκι στα καρπμ

Το 950 είναι μηχανάκι που έχει μαμά 2 τελικά ασήκωτα

To freewind δεν παιζει να εχει λαιμο πανω απο 35-40mm οποτε τελικο με αυλο 40ρι θα παιζει μια χαρα. Ενδεικτικα, το dr800 αν θυμαμαι καλα εχει 38mm λαιμο για παραπνω κυβικα και αλογα. Το 950 εχει 40ρηδες λαιμους και βγαζει 50 ιππους ανα κυλινδρο. Τα 990R με τους ιδιους λαμους και τελικα βγαζουν 55 ανα κυλινδρο.

Το freewind τωρα, μπορει να δειχνει οτι εχει πνιγμενο τελικο, αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια. Αν προσεξετε, εχει ενα θαλαμο μεγαλου ογκου στην εισοδο του τελικου πραγμα που σημαινει πως η παλμικη ροη απο τον κυλινδρο μετατρεπεται σε συνεχη στην εξοδο της εξατμσης, γι αυτο και ειναι πολυ ησυχη.

Στις περισοτερες μηχανες τα ανοιχτα τελικα δεν δινουν παραπανω αλογα, αλλα καλλιτερη αποκριση στο γκαζι που δικαιολογημενα μπορει να το μπερδεψει κανεις με μεγαλυτερη ισχυ.

angelosxf650
07/01/2014, 15:50
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου μ εφυγε ενα μεγαλο βαρος πολυ χρησιμες πληροφοριες!βλεπω απο την εξατμιση οτι να στο πω λαικα πεταει τα καυσαερια με πολυ μεγαλη πιεση εχω δει στο νετ πως ειναι ο θαλαμος της ποσο πνιγμενο ειναι.θελω να βαλω την ακραπα για λογους ομορφιας ηχου μειωση βαρους επισης πιστευω θα βοηθησει η ελευθερη ροη στην μειωση θερμοκρασιας και μπορει να δω εστω και λιγο 1 αλογο πχ καλυτερη αποδοση και αποκριση στο γκαζι.μονο και μονο που θα κερδισω τουλαχιστον 3 κιλα βαρος και πιο ομορφη εμφανιση θα ειμαι ευτηχισμενος!!!!

KostasV2
07/01/2014, 19:16
Οκ τότε .

Δε σου λεω να μη βαλεις ,αλλού είναι το θέμα

..ρε συ Μπιγκ ...Κάνει η εξατμιση που ειναι σε 2κίλυνρο να μπει σε μονοκύλινδρο ...Μπαίνει ? Μήπως δε δουλεύει σωστά .

Εγώ ας πούμε όταν κοίταγα ..Κοίταγα και από Βαραντερο και απο tdm και γενικλα 2κύλινδρα 1000άρια .

Δεν ειμαι ο κατάλληλος να πάρεις συμβουλή , απλά παρακολουθώ .

Εγώ όταν τις έβαλα , το πειραξα το μηχανάκι στα καρπμ

Το 950 είναι μηχανάκι που έχει μαμά 2 τελικά ασήκωτα

Μάλλον εννοεί ότι ειναι η μια από τις 2 του TDM...

Lioulios
07/01/2014, 22:08
E ναι .

angelosxf650
07/01/2014, 23:23
εχει καρμπυρατερ το 950?νομιζα οτι ειναι ψεκαστο!!!κοιτα τι μαθαινουμε ωραιος!

taisteal
08/01/2014, 00:35
το 990 ειναι ψεκαστο..

angelosxf650
13/01/2014, 11:55
παιδια η εξατμιση μπηκε.....πολυ ωραια αποκριση στο γκαζι πιο γραμικη αποδοση και αποτομη τουλαχιστον 6 κιλα λιγοτερη η μηχανη εχω μονο ενα θεμα δεν εχω την βαση της και πρεπει να την παραγκειλω γιατι εβαλε ο εξατμισας ενα αλλο λουρι δαχτυλιδι δεν ξερω πως λεγετε απο αλουμινιο που σε δυο μερες μου τσακισε λιγο το καρμπον αν και μου το ειχε πει ο ανθρωπος οτι υπαρχει περιπτωση να γινει....ξερει καποιος που μπορω να βρω τις ακραποβιτσ και ποσο εχει ειναι κριμα να την χαλασω...

Black Mamba
13/01/2014, 12:48
Μην διανοηθεις,
εκτος και αν τα εχεις,
να πας να παρεις κολιε απο Akrapovic γιατι θα σου τσουξει ο βωλος...
Πανε σε εναν απο τους γνωστους εξατμισαδες Racetech, Raceguns να σου φτιαξουν
ενα απο ανΟξειδωτο με λαστιχο και εισαι ΟΚ.

Lioulios
13/01/2014, 14:46
...Nαι , είναι μυριάκριβα . Κάνε ότι σου λέει ο απο πάνω

angelosxf650
14/01/2014, 12:18
77 το ακραπα! οι αλλοι μου ειπαν δεν μ φτιαχνουν.....εγω ειμαι επαρχια οχι αθηνα......βλεπω το καρμπον τις ακραπα να γινετε χαλια....

Shiatman
14/01/2014, 12:37
βλεπω το καρμπον τις ακραπα να γινετε χαλια....

Κόψε ένα κομμάτι σαμπρέλλα (ή κατι παρόμοιο) και βάλτο εσωτερικά του κολιέ για να μην πατάει πάνω στο κάρμπον!

angelosxf650
14/01/2014, 14:11
Κόψε ένα κομμάτι σαμπρέλλα (ή κατι παρόμοιο) και βάλτο εσωτερικά του κολιέ για να μην πατάει πάνω στο κάρμπον!

το ακριβες υλικο που βαζουνε στα κολιε τι ειναι? και που μπορω να το αγορασω?σε ευχαριστω για την συμβουλη το carbon ισιωνει παλι?

Shiatman
14/01/2014, 14:28
το ακριβες υλικο που βαζουνε στα κολιε τι ειναι? και που μπορω να το αγορασω?σε ευχαριστω για την συμβουλη το carbon ισιωνει παλι?

Λογικά κάποιο θερμοσκληρυνόμενο πολυμερές για να μην έχει θέμα με τη θερμοκρασία. Το κάρμπον δεν είναι τόσο καλός αγωγός θερμότητας όσο το ατσάλι, αλουμίνιο, τιτάνιο, οπότε οι απαιτήσεις είναι χαμηλότερες. Να "ισιώσει" λίγο δύσκολο το βλέπω.:wave2:

turist
15/01/2014, 22:10
Απο θόρυβο πως πας? γιατί εγώ που είχα δοκιμάσει Remus στον εξατμισά ήταν απίστευτα δυνατός ο θόρυβος. Τελικά έβαλα ένα custom αλλά και πάλι δεν παλευόταν μετά από 6 μήνες το έβγαλα. Ήθελε και ζιγλέρομα.