PDA

View Full Version : Ποια μέρη του σώματος τραυματίζονται συχνότερα σε μια πτώση;



OlKa
06/01/2014, 23:29
http://www.newsbeast.gr/moto/odiki-asfaleia/arthro/628544/poia-meri-tou-somatos-traumatizodai-suhnotera-se-mia-ptosi/

Θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να έκανε αναφορά σε ποσοστά για κάθε χώρα ξεχωριστά... Εσείς τί λέτε;

EVI
06/01/2014, 23:47
Το αρθρο ειναι σωστο μονο να πω και εγω τη βλακεια μου.... στο σημειο που μιλα για αναβατες πιστας που <<με 200χαω δεν παθαινουν τραυματισμου λογο πληρες εξοπλισμου>> ειναι προφανες σωστο χωρις αμφιβολεια μην ξεχναμε ομως οτι στη πιστα δεν θα πεσει ο αναβατης πανω σε : αυτοκινητα , πεζοδρομια , καγκελα κλπ..... Προφανες ο πληρες εξοπλισμος σε προφυλασει απο τραυματισμους και τπτ αλλο δε μπορει να στο καλυψει αυτο. Προφανος δε μπορουμε να πηγαινουμε στη δουλεια με ολοσωμη φορμα δερματινη .... να φοραμε οσα περισσοτερα μπορουμε ειναι το πιο λογικο.

Ευχαριστουμε olka για το ωραιο αρθρο :)

υσ: οσο για την ερωτηση σου τα στατιστικα ειναι παντα ενδοιαφερον να τα παρακολουθουμε εχεις ωραια σκεψη....απλα μερικες φορες μου εχει τυχει η πραγματικοτητα να ειναι τελειως διαφορετικη απο τα στατιστικα που βλεπω. (τουλαχιστον η δικη μου πραγματικοτητα και των οικειων μου)

:beer:

OlKa
06/01/2014, 23:57
Σωστά τα λες... Απλά είμαι περίεργη με τα ποσοστά που θα έδιναν στα ατυχήματα στην Ελλάδα λόγω δρόμων, λόγω απαίδευτης οδικής συμπεριφοράς κλπ που όλοι ξέρουμε -δυστυχώς- λίγο πολύ... Όπως και να ΄χει, μετά από αυτά που διάβασα κι επειδή έχω ήδη χειρουργημένα δύο γόνατα, η πιο ωραία ευχή του 2014 ήταν το "πάντα όρθια"! Πάντα όρθιοι παιδιά να τα διαβάζουμε...

Lioulios
07/01/2014, 01:09
Παίδες ...'Οποτες έπεσα .... Στα αριστερά πονούσα .




Άαααααοοοοουυυυυυυυ τςςςςς

taisteal
07/01/2014, 01:14
πολιτικες πεποιθησεις να υποθεσω Γιαννη???:lol:

Lioulios
07/01/2014, 01:22
απουσία ΑΒS μάλλον πως ήτανε


Κατά τ άλλα ...Πατρίδα , ψωμί και ελιά . Αλλά σιγά σιγά γιατί η Πατρίδα κοιμάται .

Billymuse
07/01/2014, 05:20
Δε ξερω πια μερη του σωματος χτυπαμε πιο συχνα στην αιλλαδαρα σε μια ενδεχομενη πτωση,αλλα ποτε δεν εχουμε εγκαυματα διοτι η τριβη καταργειτε στους δρομους της Αθηνας με τους γυαλινους δρομους μας

MikeG
07/01/2014, 09:55
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78781&highlight=maids

paramedic
07/01/2014, 14:13
Δεν ξέρω τι θα έδειχνε μια έρευνα μπορώ όμως να σας πώ τι περιστατικά εχω στην μονάδα απο μηχανάκια, δηλαδή σοβαροί τραματισμοί που μπορεί να οδηγήσουν σε θάνατο. Σε ποσοστό 99% κεφάλια που σημαίνει αναβάτης χωρίς κράνος. 90% θώρακας(φυσικά έχει και κεφάλι γι'αυτό το 90%). Πιο σπάνια ακρωτηριασμοί σε πόδια και αυτό λόγω απουσίας μπότας. Στα τόσα χρόνια που είμαι σε μονάδες 2 περιστατικά εχω δεί και μάλιστα ο 1 το έσωσε το πόδι μετά απο πολύ ταλαιπωρία και με καθημερινό άγχος να το χάσει. Ο άλλος δυστηχώς το έχασε αλλά ευτυχώς κάτω απο το γόνατο πράγμα που σημαίνει οτι θα έχει μια απολύτως φυσιολογική ζωή με προσθετικό.
Ξαναλέω μιλάω για σοβαρούς τραυματισμούς και όχι για σπασίματα σε χέρια-πόδια που είναι περαστικά σε λίγους μήνες.

Pan (dvs)
07/01/2014, 14:36
Δεν ξέρω τι θα έδειχνε μια έρευνα μπορώ όμως να σας πώ τι περιστατικά εχω στην μονάδα απο μηχανάκια, δηλαδή σοβαροί τραματισμοί που μπορεί να οδηγήσουν σε θάνατο. Σε ποσοστό 99% κεφάλια που σημαίνει αναβάτης χωρίς κράνος. 90% θώρακας(φυσικά έχει και κεφάλι γι'αυτό το 90%). Πιο σπάνια ακρωτηριασμοί σε πόδια και αυτό λόγω απουσίας μπότας. Στα τόσα χρόνια που είμαι σε μονάδες 2 περιστατικά εχω δεί και μάλιστα ο 1 το έσωσε το πόδι μετά απο πολύ ταλαιπωρία και με καθημερινό άγχος να το χάσει. Ο άλλος δυστηχώς το έχασε αλλά ευτυχώς κάτω απο το γόνατο πράγμα που σημαίνει οτι θα έχει μια απολύτως φυσιολογική ζωή με προσθετικό.
Ξαναλέω μιλάω για σοβαρούς τραυματισμούς και όχι για σπασίματα σε χέρια-πόδια που είναι περαστικά σε λίγους μήνες.

Αυτοι που φορανε κρανος ,αλλα τραυματιζονται τελικα στο κεφαλι ,σε τι ποσοστο θα ελεγες οτι κυμαινονται,και τι ειδους ειναι οι τραυματισμοι τους?

amyroukai
07/01/2014, 19:01
Ωραίο άρθρο. Αν και πιστεύω ότι το που θα τραυματιστείς αν πέσεις είναι θέμα τύχης, γενικά θεωρώ πως ότι μείνει ακάλυπτο έχει περισσότερες στατιστικές πιθανότητες να χτυπήσει οπότε μόνιμα με πανοπλία, χειμώνα-καλοκαίρι. Και ας τρώω δούλεμα.

DeusEx
10/01/2014, 16:29
Αποτελώ εξαίρεση δηλαδή?
Εκρηκτικό κάταγμα του σπονδύλου Θ12
:p

paramedic
11/01/2014, 20:08
Αυτοι που φορανε κρανος ,αλλα τραυματιζονται τελικα στο κεφαλι ,σε τι ποσοστο θα ελεγες οτι κυμαινονται,και τι ειδους ειναι οι τραυματισμοι τους?
10 χρόνια δουλέυω σε ΜΕΘ και τα 7 απο αυτά στο ΚΑΤ και δεν μου έχει έρθει τραυματισμός στο κεφάλι που να φορούσε κράνος...
Εχουν έρθει με άλλους τραυματισμούς πχ θώρακας, πόδια, σπλαχνικά όργανα. Συνήθως θώρακας βέβαια.

viper1
12/01/2014, 21:56
η κωλότσεπη

Bradipous
12/01/2014, 22:06
Παίδες ...'Οποτες έπεσα .... Στα αριστερά πονούσα .




Άαααααοοοοουυυυυυυυ τςςςςς

Ομοιοπαθης, καταγμα στο μικρο δαχτυλο του αριστερου χεριου (για το οποιο ειχα γυψο μεχρι τον αγκονα :mad: )

Παλι καλα φορουσα κρανος γιατι παρα το γεγονος οτι πηγαινα αρκετα αργα επεσα καπως αχαρα και χτυπησα με δυναμη το κεφαλι στον δρομο, ευτυχως εκτος απο εναν μικρο πονοκεφαλο μεχρι την επομενη μερα δεν ειχα κατι αλλο... :eleison: