PDA

View Full Version : ελαστικα f650gs



jannisb
07/01/2014, 00:16
γεια σας,
αλλη μια φορα μετα το περας αρκετου καιρου ειμαι στο διλημα τι λαστιχα να βαλω
στο f650gs -2004 facelift που έχω.
ως τωρα εβαζα metzeler tourance την τελευταια φορά έβαλα tourance exp.
ημουν πολυ ευχαριστημενος με το exp που ειναι λιγο περισσοτερο για δρομο.
τωρα εμαθα οτι η αντιπροσωπεια δεν τα φερνει πια τα exp.
είδα στο σιτε της metzeler οτι εχει βγαλει το tourance next.
μηπως το εχει βάλει κανεις;τι γνωμη εχετε για τον ανταγωνισμο michelin , bridgestone κλπ;
η χρηση που κάνω ειναι μεσα στην αθηνα , συνηθως μόνος με βαλιτσα 52αρα γεματη.
πηγαινω απο χωματοδρομο σε βιομηχανικες περιοχες οπως ασπροπυργο μεχρι αττικη οδο πλησιαζοντας τελικες...
με ενδιαφερει πολυ να πιανει καλα σε βροχη , χωρις ομως να καει πριν μου βγαλει καποια χιλιομετρα...
τα θελω μαλλον ολα δικα μου ; :winka:

AUFGEBRACHT
07/01/2014, 21:34
Προσωπικά τα deathstone (και ουχί bridgestone) δεν τα ξαναβάζω με ΤΙΠΟΤΑ, ούτε σε μοτοσυκλέτα, ούτε σε αυτοκίνητο, ούτε σε καροτσάκι της λαϊκής... Άθλια ελαστικά, στη δικιά μου 650 τα έβγαλα μετά από 6-7 μήνες γιατί γλύστραγαν τόσο πολύ που είχαν γίνει επικίνδυνα. Τα Michelin φαντάζομαι εννοείς τα anakee, από γνωστούς μου που το έχουν φορέσει σε άλλες μηχανές μου λένε πως έχει καλό κράτημα, είναι όμως υπερτιμημένα, μαλακά και με μικρή διάρκεια ζωής. Από Μetzeler είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, τόσο από κράτημα, όσο και από διάρκεια ζωής, απλά τα EXP που φοράω τώρα είναι πολύ "στριτάδικα" για τα γούστα μου και κατά τη γνώμη μου εντελώς ακατάλληλα για χωματάκι (όχι κάτι δραματικό). Νομίζω η Heidenau έχει αγοράσει το καλούπι από τα παλιά καλά απλά Tourance, δεν ξέρω τί λένε από διάρκεια, είχα σκεφτεί αν αλλάξω ελαστικά να κοιτάξω κάτι σε Continental ή σε Dunlop, μάλλον το TR91.

foogr01
07/01/2014, 22:18
Κι από μένα -1 για τη Bridgestone.

Εγώ μετά από team-ψάξιμο κατέληξα στα Mitas E07 τα οποία φοράω από τέλη Γενάρη και είμαι ευχαριστημένος. Value 4 money, αλλά δεν πιάνω τελικές (κινούμαι σε ορεινό επαρχιακό με πολλές στροφούλες). Στη βροχή ίσως να μην πιάνουν όσο θες, εξαρτάται από την οδήγηση που κάνεις. Εμένα δεν με έχουν προβληματίσει καθόλου, το φίλο μου σε άλλη μηχανή τον προβλημάτισαν.

Έβλεπα και Heidenau Κ60 Scout τα οποία τα απέκλεισα τελευταία καθαρά γιατί ήθελα να δοκιμάσω τα τσέχικα (και ήταν και πιο τσιμπημένα στην τιμή), Continental TKC80 που ήταν τα my favorites αλλά άφησα γιατί τρώγονται εύκολα, Pirelli Scorpion Trail, τα οποία μου προτείνανε πολλοί, και Dunlop TR91 που και τα δυο μου φάνηκαν πολύ ασφάλτινα. Για τα Anakee και τα Tourance δεν μπορώ να σου πω τίποτα, δεν τα φορούσα ποτέ και οι τιμές τους μου φάνηκαν αστρονομικές, οπότε δεν...

ΥΓ: Η Mitas είναι παλιά στο χώρο των ελαστικών (κυρίως τρακτέρ αλλά και στο enduro) και πρέπει να την έχει αγοράσει η Continental.

DgSensei
13/01/2014, 14:40
Τελικά τι λάστιχο έβαλες φίλε?

jannisb
02/02/2014, 00:28
εγω δε εχω βαλει bridgestone ποτε σ αυτή την μηχανη.ειχα βαλει σε παλιοτερη και σε συντομο χρονικο διαστημα ηταν αχρηστα μιλαμε για λιγοτερο από 6 μηνες με ελαχιστα χιλιομετρα.τελικα εβαλα τα απλα τα tourance μιας και τα exp δε υπαρχουν πια από την επισημη αντιπροσωπια τουλάχιστον.εχει βγαλει το tourance next αλλα μου ειπαν στο βουλκανιζατέρ ότι είναι καλητερα τα απλα για μενα γιατι τα αλλα δε προλαβαινουν να ζεσταθουν μεσα στη πολη και είναι γενικως για μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες.
μετα την αλλαγη ειδα μια καλυτερη συμπεριφορα λογο του ότι ηταν καινουργια αλλα τα exp οντως κανουν την διαφορα στο δρομο. ελαχιστη διαφορα την καταλαβαίνεις όμως.
είμαι γενικα ευχαριστημένος μπορω να πω. ισως την επομενη φορα "ρισκάρω" και βαλω τα tourance next.
τιμη 190ευρω με τοποθετηση.πιστευω μια νορμαλ τιμη αγορας.
αν καποιος θελει πληροφοριες βουλκανιζατέρ καλυτερα με πριβε να μην φαινομαι ότι κανω διαφημιση.
ευχαριστω ολους εσας που μου απαντησατε...τελικα εμεινα στα γνωστα και δοκιμασμένα ;)

SHOOTER045
02/02/2014, 00:50
φοραγα τα tourance στο ΤΑ700 μετα 2 αλλαγες με dunlop tr91 μερα με την νυχτα
οντως ποιο ασφαλτινο με απιστευτο κρατημα σε σχεση με το metzeler ακομα και φαγωμενο
προειδοποιουσε και ντριφταριζε ελεγχομενα αλλα κρατουσε
τωρα μου φορεσαν anakee2 το οποιο ειναι προσωπικο για τον μπεο
μετα απο πολυ ψαξιμο με πιεσεις για να το φερω στα μετρα μου
εχει μαλακοτερα πλαινα και πλεει σε πελαγη δικα του
στο ΤΑ δινει πιεσεις 29-29(μονος)29-41(διπλος)για να το στρωσω κατεληξα σε32 εμπρος 34 πισω αλλιως ματζουνιαζε και στραμπουλιωταν στα φρενα

zanny
02/02/2014, 20:59
Έχω τα Sahara 3 στο Dakar και ποτέ δε προβληματίστηκα τόσο σε άσφαλτο όσο και σε χώμα και το κυριότερο, βγάζουν πολλά μα πολλά χιλιόμετρα