PDA

View Full Version : γνωρίζει κανείς από ηλεκτρονικά...



Cherouvim77
07/01/2014, 18:55
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά να έχουμε.

Έχω ένα Gps Tracker το tk-102 (http://gps-tracker-review.toptenreviews.com/tk-102-mini-gps-tracker-review.html)

Το έχω τοποθετήσει στην μηχανή μου και του δίνω ρεύμα μόνο όταν είναι γυρισμένος ο διακόπτης και όχι συνεχόμενη παροχή.
Επειδή η μπαταρία κάποιες φορές δεν κρατάει και πρέπει κάθε φορά να βγάζω πλαστικά για να πατήσω το κουμπί on-off του gps για να ανοίξει πάλι σκέφτηκα αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε με το που παίρνει ρεύμα το gps από την μηχανή να ανοίγει χωρίς να χρειάζεται να πατάω εγώ το κουμπί on-off.

Υπάρχει η λύση του να δώσω ρεύμα στο gps κατευθείαν από την μπαταρία αλλά δεν το προτιμώ.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ,
Ιωάννης

Pan (dvs)
07/01/2014, 19:38
Καταρχην χρονια σου πολλα.

Εγω του δινω ρευμα απο την μπαταρια και δεν εχω κανενα προβλημα (υποχρεωτικα ασφαλεια).Φυσικα μετα απο δεκα λεπτα σε σταση το gps το εχω ρυθμισει να κλεινει μονο του ,οποτε το ξαναανοιγω χειροκινητα οταν ξαναχρειαστει.Δεν εχεις και πολλες επιλογες.

OldMan
08/01/2014, 13:32
Γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτε...??

GFawkes
08/01/2014, 13:44
Με το να το ανοιγοκλεινετε χειροκινητα ή να του δινετε ρευμα απο τον διακοπτη
ακυρωνετε την λειτουργια του εντελως....

ποιος ο λογος; Η μηπως περιμενετε τον κυριο κλεφτη να ανοιξει το GPS μολις το σηκωσει:::
:uplate:

Cherouvim77
08/01/2014, 14:57
Με το να το ανοιγοκλεινετε χειροκινητα ή να του δινετε ρευμα απο τον διακοπτη
ακυρωνετε την λειτουργια του εντελως....

ποιος ο λογος; Η μηπως περιμενετε τον κυριο κλεφτη να ανοιξει το GPS μολις το σηκωσει:::
:uplate:

εκεί που το έχω χώσει δεν μπορεί ο άλλος να το κλείσει χειροκίνητα τουλάχιστον όχι εύκολα.
Το ότι του δίνω ρεύμα από τον διακόπτη δεν σημαίνει ότι δεν έχει μπαταρία δικιά του! απλά δεν θέλω να ξελιγώσω την μπαταρία της μηχανής με το να το έχω συνέχεια on.