PDA

View Full Version : Αποσταση πιστονι-κυλινδρος



drag0ngr
07/01/2014, 23:38
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια, επειδη εχω ενα κυλινδροπιστονο των 8 περιπου χρονων και εχει αρχισει να ψοφαει ειπα να
παρω ενα αλλο αλλα στα ιδια mm. ειχα ενα 53μμ. τωρα πηρα ενα μεταχειρισμενο αλλα μου πανε ειναι 2 ημερων μεταχειρισμενο
αλλα αποτι παρατηρω χωρις καν να το βαλω πανω στο μοτερ βεβαια, εχει ενα μικρο κενο το πιστονι μεσα στον κυλινδρο περιπου 2μμ
Αυτο θα μου ειναι προβλημα ;
Περιμενω απαντησεις απτους εμπειρους ! :D:D

dimzan
08/01/2014, 11:36
που το εχει το κενο? στο υψος? στη διαμετρο?

για τι μηχανακι μιλαμε?

OldMan
08/01/2014, 13:10
Πάρε ένα παχύμετρο και μέτρα την διάμετρο του παλιού και του νέου πιστονιού σταυρωτά σε 2 - 3 σημεία (πάνω από τα ελατήρια, στο ύψος του πείρου και στην φούστα..)
Εννοείται ότι μιλάμε για ΙΔΙΑ πιστόνια...

Υ.Γ.
Αν το παλιό σου πιστόνι χόρευε σερανίτσα μέσα στον κύλινδρο, το πολύ πολύ να το γυρισει σε κότσαρι το καινούριο..

drag0ngr
08/01/2014, 19:59
Μιλαμε για GLX με αστρεα γνησια κεφαλη , κυλινδρο 53 και πιστονι 52.8 , Το κενο γενικα μεσα στον κυλινδρο διαμετρος λογικα...

drag0ngr
08/01/2014, 20:02
Πάρε ένα παχύμετρο και μέτρα την διάμετρο του παλιού και του νέου πιστονιού σταυρωτά σε 2 - 3 σημεία (πάνω από τα ελατήρια, στο ύψος του πείρου και στην φούστα..)
Εννοείται ότι μιλάμε για ΙΔΙΑ πιστόνια...

Υ.Γ.
Αν το παλιό σου πιστόνι χόρευε σερανίτσα μέσα στον κύλινδρο, το πολύ πολύ να το γυρισει σε κότσαρι το καινούριο..



Δεν ξερω αν καταλαβες αλλα θα αλλαξω και κυλινδρο, τα παλια δν μπορω να τα μετρησω ακομη γιατι δν τα εχω βγαλει προσ το παρων,
Ο νεος κυλινδρος μου βγαινει με παχυμετρο 53.8 και το πιστονι πανω βγαινει 52,6 στον πυρο βγαινει 53,00 και στι φουστα 53,10..

Δεν σε πιανω τρελε :Ρ

mikepap
08/01/2014, 21:12
οι μετρισεις γινονται με μικρομετρο καλα καλιμπραρισμενο.η διασταση του εμβολου ειναι αυτη στο τελειωμα στη φουστα του.η ανοχη κυλινδρου εμβολου βρισκεται σε συνεργασια μικρομετρου κ ωρολογιακου μικρομετρου εσωτερικης διαμετρου.πρεπει να ειναι με τις ανοχες που δινει ο καθε κατασκευαστης.απο 4 εκατοστα του χιλιοστου εως 8 εκατοστα του χιλιοστου.ο κυλινδρος θελει μετρημα καθολο το μηκος της διαδρομης κ σταυροτα.η πραγματικη τιμη διαμετρου ειναι στο πανω μερος οπου δεν υπαρχει φθορα απο τα ελατηρια του εμβολου.

OldMan
09/01/2014, 13:09
Δεν ξερω αν καταλαβες αλλα θα αλλαξω και κυλινδρο
Για να διατηρήσω σώας τα φρένας:

Το κυλινδροπίστονο το πήρες κομπλέ ή προσπαθείς να ταιριάξεις χωριστά πιστόνι και κύλινδρο ..??


Δεν σε πιανω τρελε :Ρ
Σερανίτσα: Σχετικά απλές κινήσεις πιστονιού σε κύλινδρο βρακολάστιχο...
Κότσαρι: Βραχείες κρουστικές κινήσεις πιστονιού σε κύλινδρο εξαναγκασμένου honing...

kostakis125
09/01/2014, 13:25
o κυλινδρος ειναι 1mm μεγαλυτερος απο το πιστονι που σ δωσανε. Δεν προκειται να δουλεψουν ποτε μαζι αυτα τα δυο. Αν σου τα πουλησαν για σετ μαλλον σε κοροιδεψαν

OldMan
09/01/2014, 13:28
o κυλινδρος ειναι 1mm μεγαλυτερος απο το πιστονι που σ δωσανε.
Radial point of view...


(αμα βάλει 5-6 βόλτες μονωτική ταινία κατω από τα ελατήρια, λες να γίνει δουλειά..??)

drag0ngr
09/01/2014, 16:37
Και τα δυο μαζι τα πηρα αλλα ενταξει παιδια λυθηκε το θεμα, ο τυπος εχει γιο πιτσιρικα και μαλακιζοτανε με τα ανταλλακτικα του πατερα.
Σημερα θα μου φερει κ το αναλογο πιστονι για τον κυλινδρο :D :D

OldMan
09/01/2014, 17:20
ο τυπος εχει γιο πιτσιρικα και μαλακιζοτανε με τα ανταλλακτικα του πατερα.
Όπως την βρίσκει κανεις...

sapila racing
09/01/2014, 19:03
Όπως την βρίσκει κανεις...

Μεταφερόμαστε να την βρείτε καλύτερα....

notakos600
11/01/2014, 06:18
Όπως την βρίσκει κανεις...

:bawl:

gsman
20/01/2014, 01:01
Πάρε ένα παχύμετρο και μέτρα την διάμετρο του παλιού και του νέου πιστονιού σταυρωτά σε 2 - 3 σημεία (πάνω από τα ελατήρια, στο ύψος του πείρου και στην φούστα..)
Εννοείται ότι μιλάμε για ΙΔΙΑ πιστόνια...

Υ.Γ.
Αν το παλιό σου πιστόνι χόρευε σερανίτσα μέσα στον κύλινδρο, το πολύ πολύ να το γυρισει σε κότσαρι το καινούριο..

Αραέτς, να λελέβω σε

http://www.youtube.com/watch?v=U26VJxOjLcE