PDA

View Full Version : Πυρωσε ο καταλυτης!!!!!



SHOOTER045
08/01/2014, 01:37
Λοιπον σημερα στην δουλεια καποια στιγμη το transalp αρχισε να δουλευει μονοκυλινδρα
Και μεχρι να το παω σε φωτεινο μερος να το τσεκαρω(500-600μ)ο καταλυτης πειρωσε ηταν κατακοκκινος!!!!!!





Για την ιστορια εβγαλα πιπα και μπουζι(ευτυχως ηταν ο πισω κυλινδρος ο ευκολος,οσοι εχουν ΤΑ καταλαβαινουν τι εννοω)
Βιδωσα καλα την πιπα εκαψα το μπουζι με αναπτηρα να καθαρισει απο τις ακαυστες και μου εκανε εντυπωση οτι η ακιδα του μπουζι ακουμπουσε στο ηλεκτροδιο,αλλα δεν ειχε σημαδι χτυπηματος-επαφης
Την ανοιξα ελαφρως βιδωσα το μπουζι και αφου πηγα μια καλη να ξεκαπνισει ο κυλινδρος απι τις ακαυστες δουλευε ρολοι!!!!!!!

toyar
08/01/2014, 05:32
οι ακαυστες καιγοντουσαν στον καταλυτη, γι αυτο πυρωσε

point zero
08/01/2014, 08:36
Αλλαξε το συγκεκριμενο μπουζι γιατι μπορει να εχει κατασκευαστικη αστοχια και να κοπει η ακιδα μεσα στον κυλιδρο ...
Μην το καθυστερεις καθολου !

OldMan
08/01/2014, 13:17
η ακιδα του μπουζι ακουμπουσε στο ηλεκτροδιο,αλλα δεν ειχε σημαδι χτυπηματος-επαφης
Στα καλά καθούμενα δεν γίνονται τέτοια πράγματα...
(εκτός αν κανείς το γαργάλεψε..)

SHOOTER045
08/01/2014, 14:17
Βρε μαστορα λιγες μερες πριν παρω αδεια το εκανα σερβις μπουζι κλπ καινουργια
Το δουλεψα 5/6 μερες χωρις προβλημα πηρα αδεια γυρισα προχτες μου εκανε λιγα χαζα(δουλευε μονοκυλινδρα)αλλα εστρωσε
Χτες μουλαρωσε και πυρωσε
Και οταν εβγαλα το μπουζι του κυλινδρου που ΔΕΝ δουλευε ειδα την ακιδα οπως ειπα
Παντως μετα την επεμβαση μου κελαηδαει οπως πριν

zannisvel
08/01/2014, 14:22
Βρε μαστορα λιγες μερες πριν παρω αδεια το εκανα σερβις μπουζι κλπ καινουργια
Το δουλεψα 5/6 μερες χωρις προβλημα πηρα αδεια γυρισα προχτες μου εκανε λιγα χαζα(δουλευε μονοκυλινδρα)αλλα εστρωσε
Χτες μουλαρωσε και πυρωσε
Και οταν εβγαλα το μπουζι του κυλινδρου που ΔΕΝ δουλευε ειδα την ακιδα οπως ειπα
Παντως μετα την επεμβαση μου κελαηδαει οπως πριν

Μπορει να του επεσε του μηχανικου κατω και να στραβωσε. Συμβαινει συνεχεια, αν δεν το κοιταξε με ενα filler τοτε μπορει να ειχαν ερθει πολυ κοντα, και λιγο η καρβουνιλα, ακουμπησαν και επαθες αυτο που επαθες, Αν το διακενο σου ειναι οκ τωρα λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

OldMan
08/01/2014, 14:22
Το μηχανάκι το καβαλάει άλλος..??

OldMan
08/01/2014, 14:23
Μπορει να του επεσε του μηχανικου κατω και να στραβωσε.
Και δούλευε 5-6 μέρες με βραχυκυκλωμένο μπουζί ..??

zannisvel
08/01/2014, 14:41
αν ακουμπουσανε δεν θα δουλευε ουτε για μια στιγμη. αλλα αν ειχαν ερθει πολυ κοντα και με την αυξηση της θερμοκρασιας τελικα ερχοντουσαν σε επαφη δεν θα μπορουσε να βραχυκυκλωσει στη πορεια και να δημιουργησει το προβλημα που ανεφερε ο Shooter?

OldMan
08/01/2014, 14:42
αν ακουμπουσανε δεν θα δουλευε ουτε για μια στιγμη. αλλα αν ειχαν ερθει πολυ κοντα και με την αυξηση της θερμοκρασιας τελικα ερχοντουσαν σε επαφη δεν θα μπορουσε να βραχυκυκλωσει στη πορεια και να δημιουργησει το προβλημα που ανεφερε ο Shooter?
Στο συνεργείο του Εντερπραϊζ, ίσως..

SHOOTER045
08/01/2014, 14:43
Το καβαλαει ο β" οταν λειπω αλλα δεν σκαμπαζει απο μηχανολογικα και σε ερωτηση μου δεν του εκανε λεει τιποτα
Πραγμα περιεργο γιατι μολις το πηρα προχτες μου αρχισε τα χαζα

vaska
08/01/2014, 14:45
Το μηχανάκι το καβαλάει άλλος..??

Αυτή είναι η σωστή προσέγγιση, κάποιος του έβαλε χαράκι προφανώς ο της άλλης βάρδιας και την έκανε την ματσακουλιά του.

SHOOTER045
08/01/2014, 14:50
Δεν υπαρχει αλλη βαρδια η αλλαγη να στο πω αλλιως
Οταν λειπω το οδηγαει ο συνεπιβατης μου

vaska
08/01/2014, 14:56
Από μόνο του δεν γίνεται, κάποιος λοιπόν δεν σε πάει και σου κάνει ποστιές στο μηχανάκι

toyar
08/01/2014, 15:17
το μπουζι χτυπηθηκε ή απο πεσιμο ή ασυναισθητα μπαινοντας στην μπουζοτρυπα, το διακενο εκλεισε πολυ με αποτελεσμα να υπολειτουργει και να μην αυτοκαθαριζεται οποτε καποια στιγμη οι επικαθισεις το βραχυκυκλωσαν τελειως
αφου ρυθμιστηκε το διακενο ολα καλα.......

SHOOTER045
08/01/2014, 15:38
Ναι ρε ρυθμιστηκε με το ματι...
Συμφωνα με το διακενο απο το αλλο μπουζι που μετρηθηκε με λεδερμαν

DeusEx
10/01/2014, 16:19
Δεν το αλλάζεις για να είσαι σίγουρος?
Οπως ειπε κ το παλικαρι πιο πάνω, μην ρισκάρεις να σου κοπεί καμία ακίδα μέσα στον κύλινδρο ... είτε αστοχία υλικού, είτε απο πέσιμο, είτε απο χτύπημα, το μπουζί είχε θέμα και ίσως να ξαναέχει στο μέλλον...

SHOOTER045
10/01/2014, 17:56
Τωρα αν σας πω οτι το πυρωμενο ΤΑ παει καλυτερα απ το αλλο θα το πιστεψετε?
Τα κοντραραμε-συγκριναμε σημερα
Τσεκαρισμενο 100%

teogtp
10/01/2014, 18:20
Τωρα αν σας πω οτι το πυρωμενο ΤΑ παει καλυτερα απ το αλλο θα το πιστεψετε?
Τα κοντραραμε-συγκριναμε σημερα
Τσεκαρισμενο 100%

Κανουμε και τετοια;

SHOOTER045
10/01/2014, 18:45
Φιλικα χωρις αντιτιμο
Δεν<πιανεται>για κοντρα μεταξυ συναδελφων





Στην τελικη κανε μου μυνηση...