PDA

View Full Version : Ξεριθμίζονται οι βαλβίδες



Dbnn
08/01/2014, 15:25
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Δεν μπορούσα να ποστάρω τόσο καιρό, είμαι σε μετακόμιση και είμαι με ίντερνετ απο τον γείτονα.... :ninja:

Το κακό που προέκυψε είναι με τις βαλβίδες, τις ρυθμίζουμε αλλά μόλις κάνει 100 μέτρα αρχίζει πάλι και χτυπάει.
Όλο το υπόλοιπο μοτέρ είναι εντάξει διπλοτσεκαρισμένο καθώς δεν καίει λάδια και πάει εντάξει απλά χτυπάει, λάδια ανεβάζει, ρεγουλατόροι καινούριοι, εκκεντροφόρος εντάξει. Βαλβίδες εντάξει, κεφαλή εντάξει.
Υποψιάζομαι είτε κοκοράκια είτε ελατήρια βαλβίδων.
Κάποιος είπε οτι φταίει η εξάτμιση οτι δεν έχει αρκετή συμπίεση... Στέκει?

Το χτύπημα δεν είναι απο κάτι άλλο γιατί μόλις ρυθμίσεις τότε σταματάει το χτύπημα. Απλά ξαναρχίζει μετά απο 100-200 μέτρα δρόμο.

Και ρωτάω, τι με συμφέρει. Να βρεθεί ένας χριστιανός να μου πεί τι είναι να το φτιάξω ή να πάρω μια καινούρια κεφαλή πχ CDI και να τελειώνει το θέμα?
Θυμίζω, lifan 110cc

OldMan
08/01/2014, 15:31
Κάποιος είπε οτι φταίει η εξάτμιση οτι δεν έχει αρκετή συμπίεση... Στέκει?
Αυτός που σου το έιπε, όχι ..

Dbnn
08/01/2014, 15:33
Αυτός που σου το έιπε, όχι ..

Έτσι έλεγα κ εγώ... Τι ρόλο έχει η εξάτμιση, μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε....

Babis@
08/01/2014, 21:08
Είχα την εντύπωση οτι με πολύ ελεύθερη εξάτμιση σε ατμοσφαιρικό κινητήρα οι βαλβίδες την ακούνε επειδή δεν υπάρχει αρκετό back pressure.. Δε λέω οτι φταίει αυτό απλώς το αναφέρω..

bruno
08/01/2014, 22:58
Μηπως είναι η καδενα και δεν είναι βαλβιδες,βλέπεις τα διακενα μετα,οταν κρυοσει το μοτερ φυσικα, και εχουν αυξηθεί?

sapila racing
09/01/2014, 09:29
Aν εχουν κεφαλώσει οι βαλβίδες, τότε η ρύθμιση με φίλλερ δεν μπορεί να είναι σωστή.
Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να ρυθμίσεις σωστά μετρώντας στροφές του ρεγουλατόρου από τερμα κλειστό, αφού πρώτα εχεις μετρήσει η ξέρεις απο πριν το σπείρωμά του.

OldMan
09/01/2014, 12:19
μπορείς να ρυθμίσεις σωστά μετρώντας στροφές του ρεγουλατόρου από τερμα κλειστό, αφού πρώτα εχεις μετρήσει η ξέρεις απο πριν το σπείρωμά του.
Αργείς αλλά τα σπας...:lol::cry::bawl:

(ρίξε τώρα και αλγόριθμο διόρθωσης βήματος σπείρας σε σχέση με την γήρανση του υλικού σε συνδυασμό με την ροπή σύσφιξης και το ιξώδες του παρεμβαλόμενου λιπαντικού στο σπείρωμα - και μην ξεχάσεις την θερμοκρασία, βεβαίως βεβαίως...)

sapila racing
09/01/2014, 12:30
Αργείς αλλά τα σπας...:lol::cry::bawl:

(ρίξε τώρα και αλγόριθμο διόρθωσης βήματος σπείρας σε σχέση με την γήρανση του υλικού σε συνδυασμό με την ροπή σύσφιξης και το ιξώδες του παρεμβαλόμενου λιπαντικού στο σπείρωμα - και μην ξεχάσεις την θερμοκρασία, βεβαίως βεβαίως...)

Θα ρθεις στην πίτα? Να ξερω αμα είναι να σου φέρω κάτι. :D

vaska
09/01/2014, 13:09
Θα ρθεις στην πίτα? Να ξερω αμα είναι να σου φέρω κάτι. :D


:bawl::bawl:
είναι όμως τεμάχιο σοβαρό λέμε, "Δεν χωρεί αμφιβολίας περί τούτου"

Τα ντύνει και με επιστημονικό μανδύα και τα σερβίρει μια χαρά

Dbnn
14/01/2014, 13:04
ρε δεν υπάρχετε... χαχαχα

Πήγα και πήρα μια κεφαλη απο dream. την έβαλα πάνω και δούλεψε καλύτερα αλλά αυτό το τάκ τάκ επιμένει, η παλιά κεφαλή είχε όντως θέμα γιατί την έσφαξα και είδα ρεγουλατόρους (χαλασμένα σπειρόματα), ελατήρια βαλβίδων χάλια μαύρα, κοκοράκια στραβά κλπ.

Καθότι μαστρομήτσος δεν έχω φίλερ και έτσι έκοψα ένα κουτάκι sprite για φίλερ και ρύθμισα τις καινούριες. Οι βαλβίδες δεν κοπανάνε αλλά αυτό το χτύπημα που κάνει δεν μπορώ να εντοπίσω απο που είναι. Πιστόνι/ελατήρια δεν είναι γιατί είναι σε άριστη κατάσταση όπως και η μπιέλα με τα ρουλεμάν στροφάλου. Εκεί που μου πάει το μυαλό είναι μήπως ο πύρρος του πιστονιού έχει πάρει μπόσικα ή οι ασφάλειες του πύρρου έχουν χαλαρώσει και ο πύρρος παίζει με την κίνηση? Και αν είναι αυτό πως το διορθώνουμε?

OldMan
14/01/2014, 13:18
ρε δεν υπάρχετε... χαχαχα
έκοψα ένα κουτάκι sprite για φίλερ και ρύθμισα τις καινούριες.
ρε δεν υπαρχεις... χαχαχα

Υ.Γ.
Πύρρο αλλον εκτός από τον Δήμα δεν ξέρω...

Dbnn
14/01/2014, 13:24
ρε δεν υπαρχεις... χαχαχα

Υ.Γ.
Πύρρο αλλον εκτός από τον Δήμα δεν ξέρω...

Παραδέξου οτι έμεινες κάγκελο απο τις μηχανολογικές γνώσεις που απέκτησα στο astoria τόσα χρόνια.... :uplate:

Όσο για τον πύρρο, ελληνικιά γραμματικιά είναι αλλά αφου κατάλαβες τι εννοώ... Άστο να πάει... :lol:

stefanos
14/01/2014, 13:28
Πύρρο αλλον εκτός από τον Δήμα δεν ξέρω...

εννοεί τον πίρο του εμβόλου.:)

Dbnn
14/01/2014, 13:31
εννοεί τον πίρο του εμβόλου.:)


:beer:

OldMan
14/01/2014, 13:38
εννοεί τον πίρο του εμβόλου.:)
Μαλλον εννοεί τον πΕΙρο του εμβόλου, αλλά αμα αυτός αρχιζει τα τακα τακα μέσα στον κύλινδρο σημαίνει ότι η ασφάλεια ετοιμάζεται να την κάνει ή προς τα κάτω (όπου στην καλύτερη περίπτωση θα την μαζέψει υπό μορφήν ρινισμάτων στην ταπα του λαδιού) ή προς τα πάνω (και θα την χάσει από την εξάτμιση μαζί με τεμάχια τινά του ελατηρίου)...

Μήπως η φασαρία προέρχεται από ρουλεμάν μπιέλας..??

Dbnn
14/01/2014, 13:46
Τα ρουλεμάν τα είδα όλα, άνοιξα το κάρτερ για να δω τι γίνεται μέσα μήπως είχε πάρει το ρουλεμάν στροφάλου, μπιέλας, ή μήπως είχε αρπάξει η μπιέλα και έβρησκε.

Δεν είναι απο εκεί το πρόβλημα (πιστεύω κατά 99% δηλαδή).

Βασικά κάτι άλλο που δεν νομίζω να είναι αυτό. Όταν άλλαζα την κεφαλή, δεν μπορούσα να περάσω την καδένα με τίποτα ήταν πολύ τεντωμένη. Αυτά τα μοτέρ κάπου έχουν μια βίδα που ρίχνει την πίεση στον τεντωτήρα της καδένας να χαλαρώσει και να την περάσεις στην τροχαλία του εκκεντροφόρου. Δεν ξέρω όμως που είναι αυτό το βιδάκι και πέρασα την καδένα με τα χίλια ζόρια. Καλού κακού έχω πάρει και καινούρια καδένα να την αλλάξω (ναι είμαι ψυχωτικός το ξέρω).

OldMan
14/01/2014, 13:53
Συνήθως το λασκάρισμα γίνεται από την γλύστρα της καδένας (που πάιζει και τον ρόλο του τεντωτήρα..)


Αλλα πες μου ειλικρινα:

Ρύθμισες βαλβίδες με αλουμινενιο φύλο..?? :smokin:

MISKIN
14/01/2014, 14:00
Κουτάκι Amstel
0,10-0,12 mm μετρημένο με μικρόμετρο.
Πολλές εφαρμογές στο μηχανουργείο!

Υ. Γ. 0,11 mm αν είναι τελείως ατσαλάκωτο...

Dbnn
14/01/2014, 14:06
Συνήθως το λασκάρισμα γίνεται από την γλύστρα της καδένας (που πάιζει και τον ρόλο του τεντωτήρα..)


Αλλα πες μου ειλικρινα:

Ρύθμισες βαλβίδες με αλουμινενιο φύλο..?? :smokin:

Την γλύστρα την έβγαλα τελείως απο τον κύλινδρο (εκεί που βιδώνει) αλλά δεν είδα διαφορά να σου πω την αλήθεια.
Και όμως με κομμένο κουτάκι sprite! :lol:

alex14
14/01/2014, 14:17
Την γλύστρα την έβγαλα τελείως απο τον κύλινδρο (εκεί που βιδώνει) αλλά δεν είδα διαφορά να σου πω την αλήθεια.
Και όμως με κομμένο κουτάκι sprite! :lol:

Την επομενη φορα να ξερεις,
sprite για εισαγωγης
fanta για εξαγωγης ;)


:lol:

OldMan
14/01/2014, 14:28
Κουτάκι Amstel
0,10-0,12 mm μετρημένο με μικρόμετρο.
Πολλές εφαρμογές στο μηχανουργείο!
Υ. Γ. 0,11 mm αν είναι τελείως ατσαλάκωτο...
Την περίπτωση παραμόρφωσης του αλουμινίου από την βίδα του ρεγουλατόρου την αφήνουμε κατα μέρος..??

vaska
14/01/2014, 15:02
Κουτάκι Amstel
0,10-0,12 mm μετρημένο με μικρόμετρο.
Πολλές εφαρμογές στο μηχανουργείο!

Υ. Γ. 0,11 mm αν είναι τελείως ατσαλάκωτο...

Αν το θέλεις για φλάντζα, μια χαρά είναι, αλλά στο βάλε βγάλε στη βαλβίδα παραμορφώνεται πολύ εύκολα.

Παλιότερα σε rc μοντέλα (ταχύπλοα για την ακρίβεια) σε έναν δίχρονο κιν rossi, έκοβα με ζγρόμπια φλάντζες από το αλουμίνιο που έχει για να σφραγίζει του κουτί του νες καφέ.
Ρε τι πήγα και θυμήθηκα ...

MISKIN
14/01/2014, 15:22
Την περίπτωση παραμόρφωσης του αλουμινίου από την βίδα του ρεγουλατόρου την αφήνουμε κατα μέρος..??

Δε ρυθμίζω βαλβίδες με το αλουμινάκι! Συνήθως χρησιμοποιείται σαν αποστάτης σε κοπτικά εργαλεία! :D

Dbnn
14/01/2014, 22:47
Μήπως να το παω κάπου να το ρεγουλάρουν γιατί προκοπή δεν θα δούμε? :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα προσπάθησα 10 φορές να ρυθμίσω (τις 2 με φίλερ). Αλλά δεν.... Και με την καινούρια κεφαλή επίσης....
Χρειάζομαι ιδιαίτερα.
Όχι οτι ειμαι τσιγκούνης να δώσω 15-20 ευρώ σε ενα μάστορα, απλά θέλω να μαθαίνω... ;)