PDA

View Full Version : yamaha r125 - αποριες και εκτιμηση κοστους χρησης



ilikeyourbike
08/01/2014, 15:56
Καλησπερα παιδια.

Λογω της φυσης της καινουργιας μου δουλειας χρειαζομαι κατι οικονομικο με το οποιο θα μπορω να κανω εως και 50 χλμ τη μερα και με καταναλωση εως 3 λιτρα. Ξερω υπαρχουν τα παπια αλλα ως κατοχος ss 600 μηχανης το μονο μικρο που μου εκανε κλικ ειναι το μικρο r της yamaha (δυστυχως το ninja 300 ειναι δυσευρετο ως μεταχειρισμενο και ακριβο). Απο την αλλη μηχανες οπως τα cbf 250 ερχονται κοντα χρηματικα με το r125 οποτε δεν εχει νοημα να μην παρω αυτο που θελω. Η οποια κουραση λογω θεσης οδηγησης ερχεται σε δευτερη μοιρα οταν κατι μου αρεσει. Αυτο που με νοιαζει ειναι το πρακτικο/οικονομικο κομματι... εξηγουμαι:

* Ποση παραπανω διαφορα, σε τιμη, εχουν τα service μιας τετοιας μηχανουλας απο ενα παπι;

* Κοστος ελαστικων; Επειδη λογικα μιλαμε για σχετικα πιο απλα ελαστικα αντεχουν πιο πολλα χλμ απο τα 12-15k χλμ που βγαζουν σε ενα ss;

* Η αξιοπιστια της; Προσφατα αναπαλαιωσα μηχανικα και αρκετα στο αισθητικο κομματι μια virago για την οποια μονο καλα λογια εχω να πω απο αποψη αξιοπιστιας. Ισχυει αυτο το πνευμα της yamaha και στο συγκεκριμενο μηχανακι;

* Αντεχει σε παρατεταμενη οδηγηση, πχ Αθηνα - Κορινθος, με ταχυτητες 100-110 δεδομενου πως η τελικη της ειναι 130; Οπως ανεφερα ειμαι και κατοχος ss600 αλλα υπαρχει περιπτωση αν οικονομικα δεν τα καταφερω να δωσω τη μεγαλη εξ ου και οι ερωτησεις περι ταξιδιου.

* Συμφωνα με το fuelly η καταναλωση ειναι +/- 3 λιτρα. Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει;

Ενα προχειρο (δεν εχω εμπειρια απο τα κοστη τετοιων μηχανων) κοστολογιο που εχω φτιαξει, παρακαλω διορθωστε με οπου νομιζετε:

1000χλμ/μηνα με τιμη βενζινης 1.68, 12 μηνες, καταναλωση 3 λιτρα: 605 ευρω
λαστιχα: 100 ευρω
ασφαλεια με οδικη βοηθεια για ενα χρονο: 240
service: 250 ευρω το χρονο - 3*30 για λαδια + 150 ρυθμιση βαλβιδων

ξεχναω κατι;

Συνολο: 99 ευρω το μηνα - που ειναι λιγο πανω απο το οριο που θα ηθελα

Ευχαριστω.