PDA

View Full Version : MZ ETZ250 -"Εξυγίανση" πίσω φρένου



kokkiklhs
09/01/2014, 09:00
Λοιπόν, όσοι οδηγούν αυτό το θηρίο, θα έχουν προσέξει ότι ο διακόπτης για το κωλοφάναρο στο πίσω φρένο, είναι ένα ηλίθιο έλασμα που βρίσκεται μέσα στο πίσω ταμπούρο. Λόγω παλαιότητος, βρωμιάς που μαζεύεται, διαστολών από υπερθέρμανση και κακών υλικών (άντε ρε, είχανε τέτοια στην ένδοξη DDR???), συχνά αυτό το πράμα βραχυκυκλώνει με αποτέλεσμα το κωλοφάναρο να μένει μονίμως αναμμένο, ακόμη κι αν δεν πατάμε φρένο, η να μην ανάβει ποτέ όταν πατάμε το πίσω μόνο του... περιττό να πούμε πόσο επικίνδυνο είναι αυτό... υπάρχει ένα χαζό βιδάκι πάνω στο ταμπούρο που υποτίθεται ότι το ρυθμίζει, αλλά ό,τι και να κάνουμε, συνήθως στην πρώτη βόλτα έχει ξαναχαλάσει!!! :D

Xρειαζόμαστε ένα τέτοιο (διακόπτη-βαλβίδα πίσω φρένου) από παπί ή ό,τιδήποτε άλλο μηχανάκι (2-3 ευρώ κάνει), το αντίστοιχο ελατήριο, πένσα για να το λυγίσουμε, κοφτάκι για τα καλώδια, ένα-δυο δεματικά και μονωτική ταινία.

307229

Βγάζουμε τη σέλα του ΜεΖέ και στεκόμαστε από τη μεριά της μανιβέλας (αριστερά), κοιτάζουμε από πάνω και βλέπουμε αυτό:
307230

Τα 2 καλώδια στο σημείο 1 είναι γείωση (μαύρο) και ρεύμα για το κωλοφάναρο (καφέ), αυτό το διαπιστώνουμε τραβώντας έξω το καφέ, ανοίγοντας το διακόπτη και πατώντας μπροστινό φρένο, οπότε ΔΕΝ πρέπει να ανάβει το κωλοφάναρο! Μόλις το ξαναβάλουμε στη θέση του, θα πρέπει να ανάβει στο επόμενο πάτημα του μπροστινού. Πάνω στο καφέ καλώδιο λοιπόν (αφού το έχουμε κουμπώσει στη θέση του), θα πιάσουμε την άκρη από το χρωματιστό καλώδιο της βαλβίδας και θα το στερεώσουμε. Εγώ χρησιμοποίησα μονωτική.

Στη συνέχεια, ψαρεύουμε το άλλο μαύρο καλώδιο (γείωση κι αυτό), που καταλήγει πίσω στο ταμπούρο, αφού το έχουμε βγάλει από το έλασμα του ταμπούρου και βλέπουμε ότι η άλλη άκρη του καταλήγει στο σημείο 2 του διακλαδωτή. Το βγάζουμε τελείως κι από τις 2 άκρες και κόβουμε ένα κομμάτι καμιά 15αριά εκατοστά, τη μια άκρη του οποίου στερεώνουμε μόνιμα κάπου πάνω στο σασί. Εγώ διάλεξα το σημείο 3, που είναι μία από τις βίδες που κρατάνε το φιλτροκούτι και πιάνει στο υποπλαίσιο. Την άλλη άκρη αυτού του καλωδίου την κολλάμε στην άκρη από το μαύρο καλώδιο της βαλβίδας.
Ανοίγουμε το διακόπτη και τραβάμε κάτω το σιδεράκι της βαλβίδας, παρατηρούμε ότι το κωλοφάναρο ανάβει και σβήνει όπως πρέπει! Τεστάρουμε και το μπροστινό μόνο του, πρέπει να δουλεύει κανονικά και ανεξάρτητα.
ΜΕ ΓΕΙΑ!!!! :D

ΠΡΟΣΟΧΗ: Επειδή οι ΜεΖέδες είναι αρχαία και συνήθως χιλιοπειραγμένα μηχανάκια, ενδέχεται όταν ανοίξει κάποιος το δικό του να δει προϋπάρχουσες μετατροπές ή αλλαγμένη θέση/χρώμα σε καλώδια! Οι δοκιμές λοιπόν πριν γίνει η δουλειά, επιβάλλονται.

Το "δύσκολο" κομμάτι τώρα, είναι το πού και πώς θα στερεώσουμε τη βαλβίδα, ώστε να δουλεύει σωστά όταν πατάμε το ποδόφρενο! ;)
Εγώ τη στερέωσα όρθια αριστερά στο χώρο της θήκης της μπαταρίας, την έπιασα με ένα δεματικό στο κάθετο σιδεράκι που κρατάει το πλαστικό καπάκι πάνω από τη μπαταρία (εκεί που μπαίνει η εργαλειοθήκη) και είναι κομπλέ! Έβαλα το ελατήριο (πριν τη στερεώσω) και πάνω στην κούρμπα που κάνει το λεβιέ του ποδόφρενου, έκανα μια θηλιά με κομμάτι από το μαύρο καλώδιο που περίσσεψε από τη γείωση του πίσω ταμπούρου κι έπιασα την άλλη άκρη του ελατηρίου! Ρύθμισα το βιδάκι-αποστάτη της βαλβίδα και... voila!!! Το φανάρι από το ποδόφρενο δουλεύει τέλεια!!!

Μοναδικό μειονέκτημα: όταν κλείσουμε το καπάκι της μπαταρίας, φαίνεται το ελατήριο που καταλήγει στην κούρμπα του λεβιέ του ποδόφρενου, χωρίς βέβαια να ενοχλεί τον αναβάτη κατά την οδήγηση, το θέμα είναι καθαρά αισθητικό!

Αν θέλουμε να κάνουμε πιο "καθαρή" δουλειά, μπορούμε να βγάλουμε το λεβιέ του ποδόφρενου και να του κολλήσουμε οριζοντίως ένα μεταλλικό βεργάκι προς τα μέσα, σε σημείο που να επιτρέπει στο ελατήριο να περνάει εσωτερικώς, μπροστά από το σημείο που πιάνει το ψαλίδι στο πλαίσιο και πίσω από τα λαστιχένια καλύμματα της αλυσίδας, ώστε να μη φαίνεται! Αυτό ακριβώς έχουν κάνει σε ΕΤΖ251, που έχει τέτοια βαλβίδα από το εργοστάσιο, κι έτσι δε φαίνεται τίποτα, παρά μόνο όταν σκύψει κανείς και κοιτάξει!

Καλές μετατροπές!!
:beer:

OldMan
09/01/2014, 12:54
Τρίβουμε και καμια σκουριά πριν ξαναβάλουμε την σέλα...:D

kokkiklhs
09/01/2014, 14:29
Τρίβουμε και καμια σκουριά πριν ξαναβάλουμε την σέλα...:D

α) ΜεΖές χωρίς λίγη σκουρίτσα ΔΕΝ είναι μάχιμος :D
β) Το συγκεκριμένο στη φωτό δεν είναι το δικό μου, το βρήκα σε ένα γερμαναράδικο site και το τροποποίησα, απλώς για να δείξω τι γίνεται με τα καλώδια! Δυστυχώς δε μου έκοψε να βγάλω φωτογραφίες την ώρα που κάναμε την πατεντούλα... Το δικό μου, ωστόσο, είναι κι αυτό έτσι και χειρότερα!! :D :D
:beer:

OldMan
09/01/2014, 14:49
Πες μας ότι έχεις ακόμη το "καρφί' στην κλειδαριά...

kokkiklhs
09/01/2014, 14:56
Πες μας ότι έχεις ακόμη το "καρφί' στην κλειδαριά...

Εννοείται!!! :lol:
307244

OldMan
09/01/2014, 14:59
Εννοείται!!! :lol:
307244
Γουστάρω...!!! :beer:

(προγραμματιζόμενο με immobilizer...)

SHOOTER045
09/01/2014, 15:06
Γιατι τον τηλεχειρισμο που τον βαζεις?

kokkiklhs
10/01/2014, 18:34
Πλάκα-πλάκα, τι immobilizer και τηλεχειρισμοί, οι ΜεΖέδες για να πάρουν μπροστά αν δεν ξέρεις τα χούγια τους, θέλουν 8 τρισάγια και 34 ευχέλαια κι αυτό είναι το καλύτερο αντικλεπτικό!
:D :D :lol:

STO DIAOLO
26/01/2014, 10:16
Μπράβο Κοκκίκλη. Θα το διαβάσω.

kokkiklhs
26/01/2014, 10:26
Μπράβο Κοκκίκλη. Θα το διαβάσω.

Τα 251 έχουν υποστεί ήδη από το εργοστάσιο αυτή τη μετατροπή, το παρόν ισχύει μόνο για τα 250 και προφανώς και για παλιότερα μοντέλα, αν εντοπιστούν τα αντίστοιχα καλώδια!

Επίσης στο σιμσονάκι μου έχει γίνει (έτσι το βρήκα από τότε που το πήρα) αντίστοιχη πατέντα με διακόπτη ποδόφρενου-βαλβίδα, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει ΠΜ να κοιτάξω τη συνδεσμολογία και να του πω...

STO DIAOLO
26/01/2014, 10:51
Το ξέρω. Εμείς οι κάτοχοι ΜΖ ΕΤΖ 251 είμεθα προνομιούχοι! :)

OldMan
27/01/2014, 14:00
Μπράβο Κοκκίκλη. Θα το διαβάσω.
Εσύ επιβραβεύεις κάποιον ΠΡΙΝ διαβασεις το τι έκανε..??:confused:

STO DIAOLO
27/01/2014, 14:44
Ξέρω εκ των προτέρων οτι είναι σωστός στην δουλειά του.

kokkiklhs
29/01/2014, 06:29
Ξέρω εκ των προτέρων οτι είναι σωστός στην δουλειά του.
Μερσί μεσιέ!!
:beer: