PDA

View Full Version : Η δισκόπλακα είναι ΟΚ?



Nikoskazer2000
13/10/2005, 05:27
Χθές τ' απόγευμα έβαλα την κλειδαριά στη δισκόπλακα ξεχνώντας να βάλω στην κλειδαριά του τιμονιού το απαραίτητο μαγνητάκι (γειά σου ρε Magaiver με τις πατέντες σου :beer: ) για να μην ξεχαστώ. Το βράδυ πάω να το σπρώξω για να το βγάλω απο την πιλοτή και ακούω το χαρακτηριστικό μεταλλικό χτύπημα στο πιρούνι.

Η απορεία μου: Υπάρχει περίπτωση με αυτήν την ελάχιστη ταχύτητα που είχε το σπρώξιμό μου να έπαθε ζημιά η δισκόπλακα μου οπως ακούω απο πολλούς στο forum :confused: .

McGyver
13/10/2005, 08:00
Λίγο δύσκολο μου φαίνεται...

Δοκίμασέ το πάντως φρενάροντας μερικές φορές δυνατά...
Αν έχει "πάρει" η δισκόπλακα θα το καταλάβεις σίγουρα...

Tip: Όταν δε χρησιμοποιείς το μαγνητάκι, να το "κολλάς" πάνω στην κλειδαριά του δισκόφρενου...
Έτσι αποκλείεται να ξεχάσεις να το βάλεις πάνω στη μίζα...

:wave2:

oulas
13/10/2005, 08:14
Αν το εσπρωξες με το χερι δεν παιζει με τπτ να επαθε κατι. Εγω ξεκινησα με κινητηρα σε κατηφορα γρηγορα, και παλι δεν στραβωσε, απλα η τριπα του δισκοφρενου που ηταν μεσα το discklock γρεζωσε, και για 2-3 μερες μεχρι να φυγει αυτη η ανωμαλια εκανε λιγο θορυβο.

McGyver
13/10/2005, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Αν το εσπρωξες με το χερι δεν παιζει με τπτ να επαθε κατι. Εγω ξεκινησα με κινητηρα σε κατηφορα γρηγορα, και παλι δεν στραβωσε, απλα η τριπα του δισκοφρενου που ηταν μεσα το discklock γρεζωσε, και για 2-3 μερες μεχρι να φυγει αυτη η ανωμαλια εκανε λιγο θορυβο.

Πες του και για το καλώδιο...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

oulas
13/10/2005, 08:42
Πες του και για το καλώδιο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Σωστος, πως παρασυρθηκα ετσι;;;;

Λοιπον, αγαπητε φιλε, πολυ καλη η ιδεα του φιλου μας του McGyver, αλλα να προσθεσω για την ενημερωση σου, οτι υπαρχει ενα λαστιχενιο, σπιραλ (καλωδιο), το οποιο τοποθετητε απο το disclock, στην μανετα του μπροστινου φρενου. Ετσι με το που πας να ξεκινησης βλεπεις οτι εχεις ενα πολυχρωμο καλωδιο πανω στην μανετα σου, και τοτε λες, μα καλα γιατι το εβαλα αυτο;;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

div400
13/10/2005, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Σωστος, πως παρασυρθηκα ετσι;;;;

Λοιπον, αγαπητε φιλε, πολυ καλη η ιδεα του φιλου μας του McGyver, αλλα να προσθεσω για την ενημερωση σου, οτι υπαρχει ενα λαστιχενιο, σπιραλ (καλωδιο), το οποιο τοποθετητε απο το disclock, στην μανετα του μπροστινου φρενου. Ετσι με το που πας να ξεκινησης βλεπεις οτι εχεις ενα πολυχρωμο καλωδιο πανω στην μανετα σου, και τοτε λες, μα καλα γιατι το εβαλα αυτο;;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και λες δε γ@@@τε θα το βρω στην πορεια........ΜΠΑΜΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ
:rotflmao: :lol: :uplate:

MIKE_16V
13/10/2005, 09:45
Το καινουργιο το ξερετε ομως???

Disclock που ειναι και μασπιες:smokin:

Βγαζεις τον μαμα μασπιε και βαζεις το disclock!!

κλειδωνεις με το disclck,μασπιε, οποτε λιγο δυσκολο να πας να φυγεις χωρις μασπιε :D

oulas
13/10/2005, 09:53
φωτο;

MIKE_16V
13/10/2005, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
φωτο;


Δυστυχως δεν εχω τωρα, της luma ειναι παντως, αμα την βρω θα το βαλω.

Nikoskazer2000
14/10/2005, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Σωστος, πως παρασυρθηκα ετσι;;;;

Λοιπον, αγαπητε φιλε, πολυ καλη η ιδεα του φιλου μας του McGyver, αλλα να προσθεσω για την ενημερωση σου, οτι υπαρχει ενα λαστιχενιο, σπιραλ (καλωδιο), το οποιο τοποθετητε απο το disclock, στην μανετα του μπροστινου φρενου. Ετσι με το που πας να ξεκινησης βλεπεις οτι εχεις ενα πολυχρωμο καλωδιο πανω στην μανετα σου, και τοτε λες, μα καλα γιατι το εβαλα αυτο;;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτό με το λαστιχένιο σπιράλ καλώδιο το έχει ο αδελφός μου, αλλα δεν παίζει η φάση να του το πάρω με το "έτσι γουστάρω".
Κάπου θα βρώ να το αγοράσω και αυτό, αν και το μαγνητάκι του Mac έκανε καλή δουλειά :D .

Τελικώς όλα καλά πάντως με τη δισκόπλακα. Δεν ακούω την παραμικρή παραφωνία οταν το τσουλάω σβηστό...:)

Σας ευχαριστώ όλους για την τάχιστη ανταπόκριση :wave2: .

siokatas
20/10/2005, 22:21
:wave2:

φιλε νομιζω οτι εχεις πιο πολες πιθανοτιτες να πιασεις το τζοκερ παρα να στραβωσεις την δισκοπλακα σκουντοντας την μηχανη εγω μια φορα ξεκινησα με το λουκετο επανω και παραλιγο να πεσω απο περιεργια και μονο και λογο δουλειας(ηταν και παλιο και το πρωτο μου μοτο γιαυτο και πειραματιστικα) το εβγαλα το εβαλα στον τορνο και δεν ειχε απολυτως τιποτα..


don't worry:beer:

Nikoskazer2000
23/10/2005, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:

φιλε νομιζω οτι εχεις πιο πολες πιθανοτιτες να πιασεις το τζοκερ παρα να στραβωσεις την δισκοπλακα σκουντοντας την μηχανη εγω μια φορα ξεκινησα με το λουκετο επανω και παραλιγο να πεσω απο περιεργια και μονο και λογο δουλειας(ηταν και παλιο και το πρωτο μου μοτο γιαυτο και πειραματιστικα) το εβγαλα το εβαλα στον τορνο και δεν ειχε απολυτως τιποτα..


don't worry:beer:

Thanks :beer: :sun: :beer: