PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής



WebHunter
09/01/2014, 13:57
Καλησπέρα σας,

είμαι καινούριος στο forum. Μόλις παρέλαβα και εγώ το δίπλωμα για κατηγορία Α και σκέφτομαι να ξεκινήσω να ψάχνω για μηχανή μεσαίου κυβισμού. Η εμπειρία μου είναι μικρή σε μεγάλη μηχανή, έχω κάνει κάποια χιλιόμετρα με scooter και παπάκι (μέχρι 200cc). Από εξοπλισμό έχω μόνο ένα κρανάκι, αλλά θα αγοραστεί καινούριο μαζί με μπουφάν και γάντια (για τις μπότες ακόμα το σκέφτομαι).

Στα μαθήματα είχα την ευκαιρία να κάνω κάποια χιλιόμετρα με Kawasaki Er-6N (μοντ. 09) χωρίς ABS και με το Honda Hornet (μοντ. 10) με C-ABS και τα δυο μ'άρεσαν και έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στο δεύτερο :D

Η χρήση που θα κάνω θα είναι all-around, από βόλτα, οδήγηση προς τη δουλειά (15 λεπτά από το σπίτι), μέχρι και μικρά ταξιδάκια (200-300 χλμ), ωστόσο το 90% του χρόνου θα κινούμαι στο κέντρο της Αθήνας.

Αυτό που βάζω προτεραιότητα είναι το abs, αλλά αν βρεθεί κάποια καλή ευκαιρία δεν θα διστάσω να κοιτάξω και χωρίς. Το budget είναι 3000 με βαριά 3500€ για την αγορά μηχανής.

Αξίζει να κοιτάξω και κάτι άλλο πέρα από αυτά τα 2 μοντέλα; Επίσης, μπορείτε να μου πείτε σημαντικές διαφορές 2-κυλίνδρου/4-κύλινδρου ως προς την οικονομιά/αξιοπιστία/μακροζωϊα και φυσικά τα service.

Στην παρούσα φάση έχουν εντοπιστεί και τα δυο μοντέλα και λογικά από την επόμενη εβδομάδα θα πάω να τα δω για πρώτη φορά.

Τι θα προτείνατε εσείς για άνετο και πιο οικονομικό για τις παραπάνω συνθήκες; Από αυτά που είδα, μ'αρέσει και το GSR600 ή το Fazer F6.


Υ.Γ. Υπάρχει ένας περιορισμός στο ύψος, μιας και είμαι 1.72 και 80 kg, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω πχ στην Kawasaki Versys.

nobody
09/01/2014, 14:22
η bmw f650 gs θα σενδιεφερε ας πουμε η δεν κοιτας καν κατα κειθε μερια?

WebHunter
09/01/2014, 14:26
Πιο πολύ μ'αρέσει η street φάση, παρά το κόψιμο της f650 gs, αλλά δεν είναι ότι την αποκλείω. Το μόνο θέμα που έχω με αυτήν είναι πως κατά 99% δεν θα πατάω καλά κάτω λόγο ύψους.

nobody
09/01/2014, 14:29
αντιθετως,στην προτεινω ακριβως για να μην εχεις θεμα με το υψος μιας και θα σε βολευε πιστευω σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη σε αυτα τα κυβικα στην κατηγορια των ον-οφ,γιαυτο και ρωτησα να μαθω αν σενδιαφερει αυτη η κατηγορια η οχι

WebHunter
09/01/2014, 14:40
Θα την κοιτάξω και αυτή! Για τις άλλες 2 τι άποψη έχεις;

nobody
09/01/2014, 14:45
μεταξυ των 2 θα ελεγα την χορνετ αλλα γιατι δεν βαζεις και την honda cbf600 στο παιχνιδι?

WebHunter
09/01/2014, 14:48
Δεν μ'αρέσει το fairing και βγαίνει και πιο ακριβή. Επί της ουσίας είναι το hornet με fairing, σωστά;

AristidisZ
09/01/2014, 14:49
καλωσόρισες

πάμε πάλι μια γύρα από τα ίδια

hornet με abs, μιλάμε για το προηγούμενο μοντέλο (εξάλλου στα λεφτά σου δεν παίρνεις 2010+ με τίποτα)

πολύ γραμμικός κινητήρας, πολύ ευέλικτο, με αρκετή δύναμη, αξιόπιστο (αν ακούσεις κάτι για ντίζες και γλάρους, να ξέρεις ότι απλά τα λένε κακοί άνθρωποι)

ακριβό σαν κόστος χρήσης και συντήρηση

και πάμε και πάλι μια γύρα από τα ίδια

προσωπική άποψη, όχι πρώτο μηχανάκι με 100 άλογα

λες ότι έχεις μικρή εμπειρία από μεγάλες μηχανές, και ότι έχεις κάνει κάποια χιλιόμετρα με scooter και παπάκι (μέχρι 200cc)

κοινώς έχεις μηδενική εμπειρία :)

Pan (dvs)
09/01/2014, 14:49
yamaha diversion 600 αντι του fazer το σκεφτηκες?Ειναι πιο γλυκο για πρωταρη και θα εχεις λιγοτερο αγχος.

307243

AristidisZ
09/01/2014, 14:50
Δεν μ'αρέσει το fairing και βγαίνει και πιο ακριβή. Επί της ουσίας είναι το hornet με fairing, σωστά;

ουδεμία σχέση :)

akis_trevor
09/01/2014, 14:56
να εστιασω λιγο στους κυλινδρους.ρωτας ποιοι ειναι πιο οικονομικοι κινητηρες.οι 2 κυλινδροι ειναι σαφως πιο οικονομικοι.απτην αλλη,το θεμα ειναι εσενα τι σ'αρεσει σαν κινητηρας.ετσι θα αποκλεισεις καποια μηχανακια.

WebHunter
09/01/2014, 15:06
@AristidisZ, όλοι αυτό μου λένε και δε διαφωνώ ότι έχετε δίκιο, αλλά ζύγισα λίγο τις ανάγκες μου και δεν θέλω ούτε 250αρη (cbf), ούτε scooter. Από τις παραπάνω μένει το ER και το F600 GS (θα βάλω και το Diversion 600 στην εξίσωση γιατί δεν διαφέρει πολύ από το hornet - οπτικά πάντα). Οι περισσότερες 4-κυλινδρες είναι 80+ άλογα.

@Pan (dvs), ναι είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση. Τι λιγότερο έχει σε σχέση με το hornet?

@ akistrevor, το 2κυλινδρο είναι πιο απότομα (ειδικά σε αυτά τα cc) και μιας δεν έχω εμπειρία θα προτιμούσα κάτι πιο ομαλό. Βέβαια κοντεύω τα 30 και θεωρώ πως μπορώ να ανταποκριθώ στις συγκίνηση που προσφέρει το γκάζι. Έχω μια κλίση προς τα 4-κύλινδρα επειδή λειτουργεί πιο ομαλά το μοτέρ χωρίς τραντάγματα. Τουλάχιστον βάσει των 2 που έχω καβαλήσει μέχρι στιγμής.

akis_trevor
09/01/2014, 15:10
τα 4κ εχουν πιο ομαλο γκαζι αλλα αν περασεις ενα φασμα των στροφων και περασεις στο πανω μερος(εξαρταται απτο καθε μηχανακι)ανοιγει πολυ.τα 2κ ειναι πιο σπιρτοζικα.εφοσον σαρεσει σαν λειτουργια αυτη των 4κ κοιτα για το cbf και το diversion που εχουν γκαζι,οχι τοσο ωστε να σε τρομαξει,αλλα υπεραρκετο για πρωτο μηχανακι.cbf θα βρεις αρκετα diversion δεν ξερω.οδηγησε οτι σαρεσει οπτικα και ειναι εντος μπατζετ και οτι σαρεσει και καβαλα,go for it..

AristidisZ
09/01/2014, 15:12
+1 για το cbf, πιο ήρεμο από το χόρνετ, λιγότερη κατανάλωση και φέρινγκ για να πας πιο άνετα βολτούλα

nobody
09/01/2014, 15:18
εσενα οπτικα τι θα σου αρεσε περισσοτερο να βλεπεις στο γκαραζ/πυλωτη/πεζοδρομιο του σπιτιου σου?

διοτι θα μπορουσαμε να προτεινουμε και το suzuki gsr 600 για παραδειγμα.

παντως θα συμφωνησω με τον AristidisZ να πηγαινες σε λιγοτερα κυβικα για αρχη μεχρι να μαθεις τουλαχιστον αλλα αμα λες οτι ταχεις ζυγισει και εχεις ηδη παρει τις αποφασεις σου τοτε καλως ηρθες!

AristidisZ
09/01/2014, 15:23
εσενα οπτικα τι θα σου αρεσε περισσοτερο να βλεπεις στο γκαραζ/πυλωτη/πεζοδρομιο του σπιτιου σου?


αυτή τη κουβέντα είχαμε ένα βράδυ με εξέχον μέλος του φόρουμ
του παραπονιόμουν ότι το χόρνετ δε με πολυβολεύει για τα καθημερινά πήγαινε έλα, με ζορίζει στο ταξίδι λόγω ανυπαρξίας φέρινγκ κλπ κλπ

η απάντησή του ήταν:

- ρε φίλε, όταν την βλέπεις ταυλώνεις ;
- εντελώς
- ε τότε ξέρεις τι να κάνεις

;)


η μόνη μου ένσταση είναι ότι επάνω σε μια μηχανή μπορεί να σου τύχουν τα μύρια όσα, μπορεί π.χ. να μη τρέχεις αλλά εκείνη τη φορά που θα κάνεις το απότομο άνοιγμα πάνω από το γλιτσιασμένο κομμάτι του δρόμου, είναι πολύ καλύτερο να έχεις 30~40 άλογα και όχι 100...

WebHunter
09/01/2014, 15:27
Η μηχανή θα αγοραστεί με προοπτική τουλάχιστον 3 ετών, επομένως δεν θέλω να δώσω λεφτά σε κάτι που θα μου στερήσει κάποια πράγματα πχ μια γρήγορη βόλτα στην Πάρνηθα/Χαλκίδα ή οπουδήποτε εντός της ακτίνας των 200-300 χλμ με συνεπιβάτη, γι'αυτό και η επιλογή για 600-650 cc.

Θα μ'άρεσε κάτι πιο sport και άγριο (naked). Αυτή τη στιγμή το hornet είναι το ideal από άποψη ομορφιάς, αλλά δεν μπορώ να ξέρω για τις επιδόσεις του (max να έχω πιάσει τα 100ΚΜ/h με αυτό). Μετά είναι τα Diversion, ER, GSR και τελευταία τα CBF / F600 GS. Αυτά βάση του τι θα μ'άρεσε.

Μετά πάει το κομμάτι ασφάλεια. Hornet-CBF με ABS και μοντέλα καινούρια σχετικά πάνε στα 4000+€. To F600 GS είναι το πλέον οικονομικό (με ABS), ενώ τα Er (με ABS)-Diversion (χωρίς ABS) είναι στο budget μου.

Sapadak
09/01/2014, 15:29
Προφανως και θα παρεις οτι γουσταρεις να πλενεις, αλλα για μεσα στην Αθηνα που θα κυκλοφορεις περισσοτερο θα προτιμουσα το ερ6

AristidisZ
09/01/2014, 15:33
Θα μ'άρεσε κάτι πιο sport και άγριο (naked). Αυτή τη στιγμή το hornet είναι το ideal από άποψη ομορφιάς, αλλά δεν μπορώ να ξέρω για τις επιδόσεις του (max να έχω πιάσει τα 100ΚΜ/h με αυτό)



οι επιδόσεις του είναι υπέρ αρκετές, πίστεψέ με
στα λεφτά που λες βρίσκεις 7άρι με abc

Billymuse
09/01/2014, 15:42
όχι πρώτη μηχανή 100+ άλογα να φανταστείς ο Αριστίδης επειδή χρησιμοποιεί τα 20 άλογα συνήθως στο χορνετ του η ντίζα κόπηκε επειδή το γκάζι το ανοιγει
μέχρι τις 3500 στροφές :p πέρα απο τη πλάκα ναι μεν θα τη πάρεις για βάθος τριετίας αλλα η μηχανή αυτή ειναι καλή για εξέλιξη αφου κάνεις το αγροτικό σου
σε κανά er6 όπως λέει και ο sapadak ειναι οτι πρέπει για τη χρήση που θες

WebHunter
09/01/2014, 15:47
Ωραία, άρα θα προσπαθήσω να περιοριστώ σε κάτι που είναι μέχρι 80 άλογα :)

Τώρα που θα κάτσω να τις ψάξω όλες, τι πρέπει να κοιτάξω πριν φωνάξω μηχανικό να έρθει μαζί μου;

Δεύτερον, ABS σε μηχανές του 07 είναι αξιόπιστο, ή καλύτερα να το αποφεύγω; Πόσο εύκολα χαλάει; Τι service θέλει;

DgSensei
09/01/2014, 15:47
Φίλε επειδή κι εγώ πρόσφατα αγόρασα πρώτη μηχανή όντας αρχάριος να σου πω μερικά πράματα όπως τα είδα.

Το abs για αρχάριο θεωρώ ότι είναι απαραίτητο.Ούτε 3 μήνες δεν την έχω την μηχανή και θεωρώ ότι τουλάχιστον 2 φορές θα είχα φάει τούμπα αν δεν το είχα.
Θες μια μηχανή που να μην έχει "πολλά" άλογα.Κοινώς να μπορεί να συγχωρήσει την βλακεία που ΣΙΓΟΥΡΑ θα κάνεις με το γκάζι κάποια στιγμή.Υπο αυτή την έννοια θεωρώ ότι το fazer δεν είναι καλή επιλογή.
Θες μια μηχανή που να έχει καλό ζύγισμα και εύκολες "μανούβρες".Υπό αυτή την έννοια νομίζω ότι ένα on off θα ήταν ποιό κατάλληλο για σένα.
Τέλος εσύ θα πάρεις αυτό που σε "ταυλώνει" περισσότερο όπως λέει και ο aristidisz γιατί αλλιώς θα είσαι πάνω σε ένα μηχανάκι και θα σου τρέχουν τα σάλια όταν βλέπεις στο φανάρι το "άλλο".

Εγώ το f650gs με abs πήρα πάντως :)

AristidisZ
09/01/2014, 15:51
δε νομίζω ότι έκαναν κάποια αλλαγή στα φρένα του hornet στα μοντέλα του 07 και του 10...

desklit
09/01/2014, 15:51
δες κ fz6.. μια χαρά για πρώτο μηχανάκι ειναι ιδανικό..

δεν είσαι και πιτσιρικάς να το ματσακωνεις παντου και χαμηλά δε θα σε τρομάξει καθόλου...

και με 4000-4500e βρίσκεις του 09-10 κ με abs

zannisvel
09/01/2014, 15:51
Παντως και δικη μου αποψη ειναι οτι τα 100 αλογα ειναι πολλα για αρχαριο. Εκει που νομιζεις οτι του πηρες τον αερα μπορει να σε δαγκωσει. Το ιδιο ισχυει καιοταν θα βγεις βολτα με καποιους πιο εμπειρους και θα θελεις να τους φτασεις. Ετσι νομιζω την εχουμε παθει πολλοι. Αν απο την αλλη ομως οντως κρατιεσαι και εχεις υπομονη τοτε το hornet ειναι φοβερο μηχανακι!! :beer:

WebHunter
09/01/2014, 15:52
δε νομίζω ότι έκαναν κάποια αλλαγή στα φρένα του hornet στα μοντέλα του 07 και του 10...

Δεν αναφέρομαι μόνο στο hornet. Γενικά ρώτησα. Πχ το er με abs αξίζει και ας είναι του 07?

kokkiklhs
09/01/2014, 15:57
Suzuki Bandit 650, αν και για κυρίως μέσα στην πόλη τα κυβικά είναι πολλά...
Για αρχάριο είναι πολύ καλή φάση και το CB400 super four, αλλά μιλάμε για παλιό μηχανάκι με ό,τι αυτό συνεπάγεται, ενώ ξεχνάς το ABS...
Επίσης το παλιότερο ER-5 είναι αντίστοιχη καλή φάση σε δικύλινδρο, φοράει τον αλεξίσφαιρο κινητήρα του KLE500 και είναι οικονομικό και εύκολο σε όλα του! Επί πλέον, με την τελευταία επιλογή θα σου μείνει και κάνα χιλιαρικάκι από το budget για να τα φας σε βενζίνες και ό,τι άλλο γουστάρεις!
:beer:

akis_trevor
09/01/2014, 16:05
αν σε ψηνει το er6 τσεκαρε το f που εχει φαιρινγκ=λιγοτερο ξυλο απτον αερα και κατ εμε πολυ πιο ομορφο..

Billymuse
09/01/2014, 16:05
Ωραία, άρα θα προσπαθήσω να περιοριστώ σε κάτι που είναι μέχρι 80 άλογα :)



Μην κολάς μόνο στην ιπποδύναμη γιατί π.χ και το KTM duke690R είναι 69 άλογα...αλλα τι άλογα δε θες να ξέρς :P
Εφόσον θα πας να δείς μηχανές απο ιδιώτες απο τα πρώτα πράγματα που θα κοιτάξεις ειναι αν έχει φάει πτώση η μηχανή,επίσης να έχει ο κάτοχος
βιβλιαράκι με τα service της μηχανής αν τα έχει κάνει στην ώρα τους. Φθορές στα λάστιχα (μην είναι με τα λινά) και άλλα πολλά που κυρίως ο μηχανικός
σου θα τα τσεκάρει,τώρα αμα σε αφήνει ο άλλος να ανοίξεις και κινητήρα (καθόλου εύκολο) θα έχει και ένα κόστος αλλά θα έχεις και το κεφάλι σου ύσηχο για να δείς
σε τι κατάσταση ειναι τα μηχανικά μερη που με γυμνό μάτι δε ξέρεις τι παίζει και απο κει συνήθως καταλαβαίνεις τι χρήση της έχει κάνει ο άλλος..

Pan (dvs)
09/01/2014, 19:18
@Pan (dvs), ναι είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση. Τι λιγότερο έχει σε σχέση με το hornet?


Δεν με ενδιαφερει αν εχει κατι λιγοτερο η περισσοτερο,μου καθεται καλυτερα στο ματι και μου φτανει.
Θα σου προτεινα το cbf 600 οπως σου λεει ο Αριστειδης (και συμφωνω μαζι του),αλλα θεωρησα οτι το ηθελες πιο αγριο.Ειναι πιο ευκολοοδηγητο απο τα αλλα της κατηγοριας.

Pan (dvs)
09/01/2014, 19:23
Suzuki Bandit 650, αν και για κυρίως μέσα στην πόλη τα κυβικά είναι πολλά...
Για αρχάριο είναι πολύ καλή φάση και το CB400 super four, αλλά μιλάμε για παλιό μηχανάκι με ό,τι αυτό συνεπάγεται, ενώ ξεχνάς το ABS...
Επίσης το παλιότερο ER-5 είναι αντίστοιχη καλή φάση σε δικύλινδρο, φοράει τον αλεξίσφαιρο κινητήρα του KLE500 και είναι οικονομικό και εύκολο σε όλα του! Επί πλέον, με την τελευταία επιλογή θα σου μείνει και κάνα χιλιαρικάκι από το budget για να τα φας σε βενζίνες και ό,τι άλλο γουστάρεις!
:beer:

Αστο καλυτερα.Αρκετα "βαρυ" για πρωταρη.



Φυσικα σε τρια χρονια απο τωρα ,οταν αλλαξει μηχανη,θα παρεξηγηθω αν το bandit,δεν ειναι η πρωτη του επιλογη.:D

WebHunter
09/01/2014, 19:54
Από το Er, το hornet μου φάνηκε παιχνιδάκι πάντως, ίσως είναι λίγο πιο χαμηλό και πάταγα και καλύτερα. Δεν ξέρω για το cbf, αλλά θα εξερευνήσω τις προτάσεις σας από κοντά από την επόμενη εβδομάδα που θα ξεκινήσω το χειροπιαστό ψάξιμο. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας!

Σαν κράνος το Caberg Duke (http://www.caberg.it/caberg_caschi_caberg_helmets.php?mod=DK&color=SB&p=1&lang=en) πως σας φαίνεται; Είναι το μόνο σπαστό που έχει 5/5 στο sharp (http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-duke)! Έχω διαβάσει όλα τα άρθρα σχετικά με full face vs system. Το μόνο ίσως που δεν έχω βρει είναι ένα αξιοπρεπέστατο full face στο ίδιο price tag (200-250€).

Pan (dvs)
09/01/2014, 20:01
Μην βαζεις και το κρανος στο θεμα σου,θα το κανεις μανταρα.

Ψαξου στο φορουμ υπαρχουνε πολλα θεματα για κρανη.

WebHunter
09/01/2014, 20:02
Ok, θεωρήστε άκυρη την ερώτηση!

EVI
09/01/2014, 20:05
ειμαι 1.70 το βερσυς δε το φτανω το φ650 ομως ναι ειναι και πως ειναι η σελα (σε μερικες ον οφ η σελα ειναι μαζεμενη και κανει καμπυλη) αν δεν εχεις εμπειρια να παρεις κατι που να πατας και τα 2 πελματα καλα κατω (οχι στα δαχτυλα) εν καιρω δεν θα σε ενδοιαφερει αυτο πια . Συμφωνω να μην μπλεξουμε το κρανος διαβασε στον προστατευτικο εξοπλισμο υπαρχουν παρα πολλα θεματα που μπορει να ΜΗΝ αναφερουν το μοντελο που εγραψες αλλα αναφερουν πολλα για το ΕΙΔΟΣ του κρανους.

giorgosb
10/01/2014, 02:53
γεια σας..! καινουριος στην παρεα του forum..

WebHunter ψαχνω κι εγω παρομοιες μηχανες. Εχω ενα yamaha ybr 125 (πρωτο μηχανακι) και υστερα απο 9 μηνες συμβιωσης ενιωσα την αναγκη να παω παρακατω.

Απ'οτι εχω δει, honda cbf 600 εχει καρμπυρατερ, οπως και το hornet. Αντιθετα στα ιδια λεφτα βρισκεις με ψεκασμο fazer fz6, gsr 600, gsf 650.
Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Επισης ειχα βρει αγγελια suzuki sv 650 στρογγυλοφαναρο αλλα πουληθηκε.

Προσωπικα κλεινω προς gsr 600..

Billymuse
10/01/2014, 05:19
γεια σας..! καινουριος στην παρεα του forum..

WebHunter ψαχνω κι εγω παρομοιες μηχανες. Εχω ενα yamaha ybr 125 (πρωτο μηχανακι) και υστερα απο 9 μηνες συμβιωσης ενιωσα την αναγκη να παω παρακατω.

Απ'οτι εχω δει, honda cbf 600 εχει καρμπυρατερ, οπως και το hornet. Αντιθετα στα ιδια λεφτα βρισκεις με ψεκασμο fazer fz6, gsr 600, gsf 650.
Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Επισης ειχα βρει αγγελια suzuki sv 650 στρογγυλοφαναρο αλλα πουληθηκε.

Προσωπικα κλεινω προς gsr 600..

Mια χαρα ειναι το gsr

amyroukai
10/01/2014, 06:43
Απο την στιγμή που κουβαλάς εγκέφαλο στο κρανίο, τα 600 είναι μονόδρομος για να το κρατήσεις καιρό. Το γκάζι όπως γράφεις ξέρεις οτι αν δεν το σεβαστείς θα σε στείλει, ανεξάρτητα τα κυβικά και τα άλογα. Ολα αυτά που λες είναι καλά για πρώτα. Για πόλη και ταξιδάκια, ειδικά διπλός, το f650 έχει καλύτερηκατανάλωση και την καλυτερη σέλα-φορτωμα. Φτηνοτερα σέρβις και λάστιχα επίσης. Απλά δεν θα έχει ποτέ "γκαζια", πράγμα που για μερικούς είναι εκ των ουκ άνευ. Από τα άλλα, θα προτεινα cbf και ότι βρεις απο την φαμίλια xj6. Hornet στρογγυλοφαναρο όχι γιατί καίει τον αμπακο, δικυλινδρο όχι γιατί απλά το δούλεμα του είναι τραχύ σε.σχέση μς τους 4 και θα κουράζει στο ταξίδι.

johnpan
10/01/2014, 10:55
Απο την στιγμή που κουβαλάς εγκέφαλο στο κρανίο, τα 600 είναι μονόδρομος για να το κρατήσεις καιρό. Το γκάζι όπως γράφεις ξέρεις οτι αν δεν το σεβαστείς θα σε στείλει, ανεξάρτητα τα κυβικά και τα άλογα. Ολα αυτά που λες είναι καλά για πρώτα. Για πόλη και ταξιδάκια, ειδικά διπλός, το f650 έχει καλύτερηκατανάλωση και την καλυτερη σέλα-φορτωμα. Φτηνοτερα σέρβις και λάστιχα επίσης. Απλά δεν θα έχει ποτέ "γκαζια", πράγμα που για μερικούς είναι εκ των ουκ άνευ. Από τα άλλα, θα προτεινα cbf και ότι βρεις απο την φαμίλια xj6. Hornet στρογγυλοφαναρο όχι γιατί καίει τον αμπακο, δικυλινδρο όχι γιατί απλά το δούλεμα του είναι τραχύ σε.σχέση μς τους 4 και θα κουράζει στο ταξίδι.

Ταυτίζομαι με το φίλο εδώ!

1. Πας για 4κ.. Αν κατέβεις από hornet και καπάκι πας βολτα ενα er θα το καταλάβεις και μόνος σου
2. ABS οπωσδήποτε.- Δεν είμαστε 16 να σπάμε κόκκαλο και να μην πειράζει
3. Το Bandit απλά πρέπει να το πας βόλτα πριν αποφασίσεις! Τέλεια αίσθηση για νέο οδηγό... Βελούδο!
4. Με το φέρινγκ μην εισαι τοσο αρνητικος... Κανε μια βολτα με bandit και θα δεις ότι είναι ιδέα σου περισσότερο. Μπορεί να σου φαίνεται πιο όμορφο σε γυμνό... αλλά αν θες μεγάλες βόλτες και σε πιάσει βροχή / μποφόρ / κρύο κλπ... θα αλλάξεις γνώμη!
5. Εξαίρεση στο 1. ειναι το gs650... το δούλεμά του είναι πιο γλυκό και από το versys (2κ)!! Συν πολύ λιγότερο κόστος συντήρησης.

πριν αποφασίσεις η χρυσή συμβουλή: Οδήγησέ τα όλα!

Υ.Γ. Κράνος = full face.. Τα άλλα = οδοντόκρεμες. Θα παρεις σπαστό μόνο με την παραδοχή ότι θα το ανοίγεις μόνο σταματημένος

amyroukai
10/01/2014, 11:10
συνονόματε Γιάννη θα διαφωνήσω με ένα πράγμα, το ότι το Bandit (κάτοχος ακόμα αερόψυκτου 650) είναι κομματάκι βαρύ και έχει το βάρος ψηλά, πράγμα το οποίο σήμανε στις αρχές της σχέσης μου μαζί του δύο αστείες στατικές πτώσεις. Και είναι δύσκολο στο ζμπρώξιμο αν το παρκάρεις σε επικλινές έδαφος, μικρή αλλά σημαντική λεπτομέρεια και το ότι μπαίνει "δύσκολα" στο διπλό σταντ. Τα άλλα που συζητάμε είναι πολύ ελαφρύτερα και σε κιλά και σε αίσθηση. Για βολτάκια των 200-300 χιλιομέτρων, η έλλειψη φέρινγκ δεν είναι και τόσο σημαντική, εκτός αν τα πας σπασμένος. Σε μετακίνηση ως τα 140χαω και με το γυμνό μιά χαρά είσαι.

WebHunter
10/01/2014, 12:08
Για το F650 GS έχω ακούσει πως αν σου βγάλει πρόβλημα μετά θέλεις αρκετά $$$ για επιδιορθώσεις και με φοβίζει αρκετά αυτό + ότι δεν έχει γκάζι για μετά όταν αποκτήσω τη τριβή που θέλω. Δεν θέλω να μπω στη λογική να συνηθίσω 1-2 χρόνια και μετά να το πουλήσω απλά για να πάρω κάτι που θα μπορούσα να πάρω εξ αρχής, προσέχοντας λιγάκι παραπάνω.

Σε αγγελίες βρήκα CBF '06 @ 3.5K με ABS και XJ6 '09 @ 3.6K. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ μ'αρέσει το yamaha παρά το cbf και είναι και πιο νέο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι καλύτερο μηχανικά). Αξίζει να κοιτάξω μηχανή 8ετίας;

H αλήθεια είναι ότι τα ταξίδια δεν θα είναι μεγάλα (σε χλμ, 200-300 είναι 2-2.5 ώρες απόσταση) με τη μηχανή και φυσικά δεν σκέφτομαι να πηγαίνω καν πάνω από 150, δεν είναι αυτοκίνητο που έχεις άλλα κρατήματα.

Έχω κάνει το ανάποδο, έχω πάει από Er και έκατσα στο hornet, η διαφορά 2-4 κυλίνδρων είναι μεγάλη. Για την Αθήνα που θα βρίσκομαι κατά 90% του χρόνου θα κάνει κάποια διαφορά; Και από οικονομία το Er θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό στις βενζίνες που θα ζητάει.

Για το κράνος σκέφτομαι για σπαστό και την παραδοχή ότι θα το έχω ανοιχτό μόνο σταματημένος, δεν το ρισκάρω τόσα χρόνια, δεν θα αλλάξω τώρα. Με τις ζελατίνες είναι που έχω το πρόβλημα, αλλά και αυτό θα λυθεί εν καιρώ.

AristidisZ
10/01/2014, 12:10
και φυσικά δεν σκέφτομαι να πηγαίνω καν πάνω από 150, δεν είναι αυτοκίνητο που έχεις άλλα κρατήματα.



πρόσεχε τι λες, γιατί είναι και Παρασκευή και καραδοκούν τα κοράκια

WebHunter
10/01/2014, 12:15
Είναι θέμα προσωπικής ασφάλειας...αν το αντέχει κάποιος άλλος ας τερματίσει τη μηχανή! :)

Έχω ανέβει και εγώ σε ιταλίδα και πηγαίναμε με 210 (άλλος οδηγούσε βέβαια)!

DgSensei
10/01/2014, 12:49
Κοίτα το f650gs σίγουρα δεν έχει το γκάζι που θα βρεις στο hj6 (που παρεπιπτόντως είναι πολύ ωραίο μηχανάκι με πολύ στρωτό κινητήρα και πολύ καλά φρένα απλά εμένα μου φαίνονταν λίγο ποδήλατο σαν αίσθηση όταν το οδηγούσα) αλλά σου προσφέρει άλλα πράματα.
Τώρα όσον αφορά τις ζημιές που σου είπανε η μόνη ακριβή ζημιά που μπορεί να σου βγάλει (και φυσικά το ελέγχεις εύκολα από πριν) είναι το κομπλερ μίζας.ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες ζημιές που μπορεί να βγάλει διορθώνονται με 60-80 ευρώ.Πάντως ζημιάρικο μηχανάκι δεν το λες.

ps: Το βλέπω ότι δεν σε ψήνει το f650gs απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου :P

johnpan
10/01/2014, 12:59
ps: Το βλέπω ότι δεν σε ψήνει το f650gs απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου :P

Συνεχίζω κι εγώ το δικηγοριλίκι...
Φίλε μου, όταν λες ότι τα ταξίδια σου θα είναι μέχρι 150 τελική τότε δεν ισχύει ότι δεν έχει γκάζι το gs... Μην τα μπερδεύεις με αυτοκίνητα που λέμε ότι δεν έχει γκάζι ένα χιλιαράκι επειδή δυσκολεύεσαι να προσπεράσεις ή να βγάλεις ένα βουνό με τέσσερα άτομα.
Το gs ΕΧΕΙ πολύ παραπάνω γκάζι από αυτό το παράδειγμα.. όπως και οι περισσότερες μοτοσυκλέτες.
Αν δεν είσαι γρήγορος, αν δε θες να ταξιδεύεις με 200, αν δε θες να πιάνεις 100 σε 5', τότε μπορείς να συμβιώσεις άνετα με ενα gs. Κανένα ΙΧ -ή σχεδόν κανένα- δε θα σε δυσκολέψει σε προσπεράσεις (ρεπρίζ λέγεται).
Πολλοί εδώ μέσα έχουν κάνει κυριολεκτικά το γύρο του κόσμου με το gs... ναι το 650.
:wave2:

DgSensei
10/01/2014, 13:13
Α και να πω και κάτι ακόμα.
Αν θες να πηγαίνεςι δικάβαλος σε όλα τα μηχανάκια τύπου er fazer xj6 κλπ να είσαι σίγουρος ότι η συνοδηγός (γιατί σιγά μη πας δικάβαλος με άντρα :P ) θα αρχίσει στο μισάωρο να γκρινιάζει ότι την πονάει ο κώλος.Εγώ φαντάσου σαν συνεπιβάτης στο xj6 είχα κουραστεί στο τέταρτο πάνω :)

WebHunter
10/01/2014, 13:15
Tο F650 GS έχει πιο μαλακή σέλα ή λόγω της στάσης του σώματος το λές;

AristidisZ
10/01/2014, 13:16
Α και να πω και κάτι ακόμα.
Αν θες να πηγαίνεςι δικάβαλος σε όλα τα μηχανάκια τύπου er fazer xj6 κλπ να είσαι σίγουρος ότι η συνοδηγός (γιατί σιγά μη πας δικάβαλος με άντρα :P ) θα αρχίσει στο μισάωρο να γκρινιάζει ότι την πονάει ο κώλος.Εγώ φαντάσου σαν συνεπιβάτης στο xj6 είχα κουραστεί στο τέταρτο πάνω :)

ελέγχεται αυτό, η δικιά μου δε γκρινιάζει στο hornet...

amyroukai
10/01/2014, 13:23
Αξίζει να κοιτάξω μηχανή 8ετίας;

Και από οικονομία το Er θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό στις βενζίνες που θα ζητάει.


Αυτό που πρέπει να βρεις είναι καλοσυντηρημένη μηχανή, ανεξάρτητα την ηλικία, διότι τα τελευταία χρόνια πολλοί πορεύονται με την φιλοσοφία "δεν γαμιέται όταν γίνει χρέπι θα το δώσω και ας τα φτιάξει ο επόμενος".

Μη το λες αυτό, η οικονομία είναι κατά βάση θέμα ρυθμού. Σε βόλτες τουλάχιστον, 600άρια, το 1000 μου και 1200άρια καίνε το ίδιο... Ακόμα και μέσα στην Αθήνα κρατιέται στα 6λτ/100 αν δεν το σπας φανάρια.

amyroukai
10/01/2014, 13:27
Tο F650 GS έχει πιο μαλακή σέλα ή λόγω της στάσης του σώματος το λές;

έχει μεγάλη σέλα, με σωστή σκληρότητα, ούτε μαλακή ούτε σκληρή. Και δεν αναγκάζει τον πίσω να σκύβει, οπότε είναι άνετο για την μέση.
ούτε τα άλλα στριτάκια που λέμε είναι "σκυφτά" βέβαια.

DgSensei
10/01/2014, 13:29
Tο F650 GS έχει πιο μαλακή σέλα ή λόγω της στάσης του σώματος το λές;
Η στάση σώματος δεν νομίζω ότι παίζει πολύ ρόλο ανάμεσα σε αυτά τα 2.Η σέλα του f650 είναι σίγουρα ποιό μεγάλη και ευρύχωρη και ποιό μαλακή.

akis_trevor
10/01/2014, 13:45
Α και να πω και κάτι ακόμα.
Αν θες να πηγαίνεςι δικάβαλος σε όλα τα μηχανάκια τύπου er fazer xj6 κλπ να είσαι σίγουρος ότι η συνοδηγός (γιατί σιγά μη πας δικάβαλος με άντρα :P ) θα αρχίσει στο μισάωρο να γκρινιάζει ότι την πονάει ο κώλος.Εγώ φαντάσου σαν συνεπιβάτης στο xj6 είχα κουραστεί στο τέταρτο πάνω :)

:nono::nono:

DgSensei
10/01/2014, 13:59
:nono::nono:

Διαφωτιστικός :)

Billymuse
10/01/2014, 14:15
Είναι θέμα προσωπικής ασφάλειας...αν το αντέχει κάποιος άλλος ας τερματίσει τη μηχανή! :)

Έχω ανέβει και εγώ σε ιταλίδα και πηγαίναμε με 210 (άλλος οδηγούσε βέβαια)!

Μετά πήρατε την μπίελα αγκαλιά και πήγατε στον μάστορα ? :lol:

akis_trevor
10/01/2014, 15:35
Διαφωτιστικός :)

fazer s2 600.συνολικα 22.000 χλμ περιπου σε 2 χρονια.τα μισα και παραπανω σε βολτες,το 90% με την τσουπα πισω.δεν παραπονεθηκε ποτε και σε μεγαλες διαδρομες ακομα.
τωρα με το 800αρι,σε 2 μικρες βολτες που εχουμε παει,λεει οτι νιωθει πιο ανετα απτο 600.μονο εμενα μουδιαζε ο κωλος μου.:D

DgSensei
10/01/2014, 15:55
Δεν θα διαφωνήσω.Εγώ απλά ανέφερα την εμπειρία μου σε σχέση με το hj6.

amyroukai
10/01/2014, 16:17
Δεν θα διαφωνήσω.Εγώ απλά ανέφερα την εμπειρία μου σε σχέση με το hj6. το hj6 ποιό είναι; εννοείς το xj6;

DgSensei
10/01/2014, 16:40
Ναι προφανώς.

spyroszx
10/01/2014, 18:56
Και εγω στο HORNET γερνω ,με βασικοτερο λογο το καταπληκτικο ABS που εχει,επισης τα εχω οδηγησει και τα δυο,αλλα ειδικα το δευτερο το ειχε πολυ φιλος το εδωσε με 90,000 χιλιομετρα με σκληρη χρηση,μεχρι πιστα πηγαιναμε,και δεν ειχε ζητησει κατι το μηχανακι

NickSt
01/02/2014, 10:48
Ωραια απλα να σ τονισω πως πολλα μοντελα εχαναν λαδια... Και τα σερβις BMW ειναι πανακριβα στα εργατικα... μη σ πουν τιμη με ανταλλακτικα αν ρωτησεις το κανουν αυτο...

MikeG
01/02/2014, 11:03
Ωραια απλα να σ τονισω πως πολλα μοντελα εχαναν λαδια... Και τα σερβις BMW ειναι πανακριβα στα εργατικα... μη σ πουν τιμη με ανταλλακτικα αν ρωτησεις το κανουν αυτο...

Είχες 650GS και ξέρεις; Επίσης γνωρίζεις πόσο χρεώνει την εργατοώρα η αντιπροσωπεία Suzuki και πόσο η BMW ;

sfougarakis
04/02/2014, 02:52
καλησπερα φιλε.Εγω θα σ πω την εμειρια μου με hornet(cb600fa-abs) 2008

Σε γενικες γραμμες ειναι αξιοπιστο μηχανακι και δεν θα σου παρουσιασει προβλημα αμα το προσεχεις και το συντηρης σωστα,εχει ικανοποιητικες
αναρτησεις(εξερετικες για καθημερινη οδηγηση)πολυ καλα φρενα που δεν κουραζονται ακομα και μετα απο πολυ πιεση,abs που δουλευει σωστα.η σελα ειναι μεγαλη και ανετη(για τα δεδομενα τις κατηγοριας)και το σωμα τοποθετηται σε ορθια θεση.Ο κινιτηρας ειναι γραμικος και πολυ ελαστικος χωρις ξεσπασματα σε κανενα φασμα των στροφων,μπορεις να κινησαι με 3η στο κιβωτιο και 20 χιλ/ωρα χωρις να σβησει αλλα μετα τις 5κ/rpm αρχιζει και αγριευειι.Ο συμπλεκτης ειναι μαλακας και ξεκουραστος.Στο ταξιδι μεχρι τα 140 εισαι κιριλε μετα λογο αερα γινετε κουραστικο αν και το καρουμπαλο/κοντερ βοηθαει καπως.
Το μηχανακι ειμαι 4κιλινδρο οποτε ξεχνας την λεξη οικονομια ειδικα μεσα στην πολη θα καις 8-10 λιτρα στα 100 σε ταξιδι θα εισαι γυρο στα 6 τα σερβις/ανταλακτικα του ειναι σχετικα ακριβα ειδικα αν πας σε αντιπροσωποια.Εγω εχω κανει 78.000 απροβληματισμα χιλιομετρα και συνεχιζω αυτα απο μετα για το συγκεκριμενο μοτο
Υ.Γ.Οταν ακους οτι 100 αλογα(90 κατι)ειναι πολλα για πρωτη μηχανη ΜΗΝ τους ακους.θυμαμαι που καποτε ημουν στην θεση σου και με λεγανε το ιδιο και εγω τους ακουσα και πηρα για πρωτη μηχανη ενα husqvarna smr510 με τα ταπεινα 52αλογα που εχει:a26::a26::a08::a39::beer:
παντα ορθιος αγορινα οτι και να παριες θα το καταευχαριστηθης

amyroukai
04/02/2014, 17:37
Βρε Μπομπ Σφουγγαράκη, 8 με 10 λίτρα εντός; Σε φαγουριζει συχνά η παλάμη; :)

sfougarakis
05/02/2014, 10:20
Οχι ιδιατερα ειναι αρκετα συντηριτικος οδηγος αλλα η αυτονομια σε μενα ειναι 180 με 200 χιλιομετρα περιπου μεσα στην πολη και με το 19 ντεποζιτο του χορνετ(17.5) περιπου τοσο δεν ειναι?
Σταματα ξεκινα ολη την ωρα....διορθωστε με αμα κανω λαθος

Billymuse
05/02/2014, 14:50
Βρε Μπομπ Σφουγγαράκη, 8 με 10 λίτρα εντός; Σε φαγουριζει συχνά η παλάμη; :)

Και όμως Γιάννη κάπου τόσο πάει δε ξέρω για 10λίτρα αλλα 7,5 άνετα τα τσιμπάει ρώτα τον Αριστείδη να σου πει τι βρυκόλακας
είναι ώρες ώρες το hornet

WebHunter
22/02/2014, 09:12
Καλημέρα σας, πάει λίγο καιρός από τότε που άνοιξα το θέμα.

Έψαξα όλες τις προτάσεις, ωστόσο βρήκα μια καλή ευκαιρία και πήρα ένα BMW F650 GS Dakar '06 @ 36Κ km.

Το έχω από χθές το βράδυ στα χέρια μου και γενικά είναι θετική η εμπειρία από τα 20-30 km που έχω κάνει. Είναι ψηλό, αλλά δεν με απασχόλησε τόσο πολύ, θα το χαμηλώσω μέσα στην εβδομάδα όσο επιτρέπει η ανάρτηση για ασφάλεια

Το μηχανάκι πέρασε service, ωστόσο ίσως αντιμετωπίζω ένα θέμα με την λυχνία βενζίνης. Το ντεπόζιτο είναι γεμάτο και ανάβει συνέχεια, ξέρετε από που μπορεί να προέρχεται η λάθος ένδειξη;

Στο γκάζι που αναφέρθηκα πιο πάνω, προς το παρόν έμεινα ικανοποιημένος, ειδικά για πρώτο μηχανάκι.

Τη άλλο πρέπει να κοιτάξω που μπορεί να μην το είχαν κοιτάξει στο service (δεν ήμουν παρόν);

AUFGEBRACHT
22/02/2014, 09:28
Καλημέρα και καλορίζικο!!! Το θέμα με την ενδεικτική λυχνία το έκανε από που το αγόρασες ή μετά το service;

WebHunter
22/02/2014, 10:49
Το πήρα από το service και όλα ήταν μια χαρά, μετά από 10KM μου άναψε το λαμπάκι και πήγα να βάλω βενζίνη. Μπήκαν με το ζόρι 3€ και το λαμπάκι έσβησε για λίγο, ωστόσο μετά από 5 KM πάλι άναψε.