PDA

View Full Version : Σπασμένο πλαίσιο κ5 στην ελλάδα



Tigas
13/10/2005, 07:41
Εχθές είχα αφήσει το cbr για ρύθμιση βαλβίδων σε πολύ γνωστό μαγαζί HONDA που κάνει όμως και δικία του εισαγωγή SUZUKI από Γερμανία.
Τα παιδιά λοιπόν που δουλεύουν εκεί μου είπαν ότι άλαξαν στην εγγυηση πλαίσιο απο κ5 την προηγούμενη εβδομάδα επειδή έσπασε στο αριστερο σημείο που αγκαλιάζει τον κινητήρα.
Σχετικό πόστ είχα ανοίξει και στο moto.gr και με είχαν πάρει με τις πέτρες, απλώς το ξαναναφέρω .

Το παιδί που το είχε έτρεχε με 300χλμ στην αττική οδό και άρχισε να του κάνει κουνήματα το τιμόνι ,όσπου σταμάτησε δεξία και είδε οτι το πλαίσιο είχε σπάσει.
Ο άτυχος κάτοχος αυτου του suzuki πλέον έχει βάλει πωλητήριο και δεν το ξανακαβαλάει το μηχανάκι του.
Η SUZUKI είπε ότι έχει βγάλει ενισχυμένα πλαίσια .
Βάλτε το μυαλό σας λοιπόν να δουλέψει και να σκεφτέιτε τι μηχανάκια καβαλάνε οι πρώτοι ΄΄τυχεροί΄΄ κάτοχοι κ5 και βεβαια τα περι ενισχυμένων πλαισίων ποιός είναι πλέον σίγουρος ότι ισχύει

Στήν πρώτη συζήτηση μιλάγαμε για αστοχία υλικού ,αυτή είναι η 3η γνωστή περίπτωση σε λιγότερο απο χρόνο που έχει βγεί το μοντέλο στην αγορά, δεν ξέρω τί να πώ τα συμπεράσματα δικά σας.

DUKASII
13/10/2005, 07:53
SUZUKI K5....ΑΞΙΑ...14000 Ε..


ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ DAENEZE....ΑΞΙΑ,,,1200 Ε...


ΝΑ Πηγαίνεις ΜΕ 300 ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΠΛΑΣΙΟ...



ΑΞΙΑ....



ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ...


:rotflmao: :rotflmao:


ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ..ΥΠΑΡΧΕΙ Η MASTERCARD....


ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...Η SUZUKI...


:lol: :rotflmao: :bawl: :eyepop:

AFTER
13/10/2005, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
SUZUKI K5....ΑΞΙΑ...14000 Ε..


ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ DAENEZE....ΑΞΙΑ,,,1200 Ε...


ΝΑ Πηγαίνεις ΜΕ 300 ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΠΛΑΣΙΟ...



ΑΞΙΑ....



ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ...


:rotflmao: :rotflmao:


ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ..ΥΠΑΡΧΕΙ Η MASTERCARD....


ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...Η SUZUKI...


:lol: :rotflmao: :bawl: :eyepop:

Επειδη δουλευα σε εξουσιοδοτημενο KTM,καλυτερα να μην σου πω τι βλεπανε τα ματια μου απο παλιοτερα μηχανακια...:rolleyes:

DUKASII
13/10/2005, 07:59
κόβανε πλαισιο ?????



μη μου πεις..γιατι έχω μόλις μια 6 ετια με κτμ μηχανη..
:rotflmao: :rotflmao:

μη με στεναχωρήσεις τωρα στα γεράματα..

DUKASII
13/10/2005, 08:23
πέρα από τη πλάκα πάντως...

πολύ θα ήθελα να νιώσω μια φορά στη ζωή μου μια τέτοια εμπειρία ..και να ζήσω μετα..να τη λεω..

να παω με 300 εννοω..και να έχω κουνήματα στο τιμόνι...ειλικρινά είμαι περίεργος τι σκέφτεσαι εκεί στα 300...όταν αρχίζει να κουνάει....



ΤΙ ΦΑΣΗΗΗΗΗ ΘΕΕΕ ΜΟΥ..

:eek:

GyPsy
13/10/2005, 08:31
Ειναι φάση,είναι φάααασηηηη...

Είναι φαση τοοοο παιδίιιιιιιιιιι

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

nemethon
14/10/2005, 18:02
ειλικρινά εχω βαρεθεί με αυτή την βλακεία που κυκλοφορεί απο τοτε που βγήκε το Κ5


καταλαβετέ το καλά
τα Κ5 ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΠΛΑΙΣΙΟ!!!!!!!!!!!!!!


ειμαι μέλος στο gixxer.com ,site (για gsxr) to οποίο εχει περίπου 50.000 μέλη.Εχω μιλήσει με άπειρα άτομα απο όλο τον κόσμο με Κ5 και δεν μου έχει αναφέρει κανείς το παραμικρό.Ολοι είναι παρα πολύ ευχαριστημένοι

τώρα οσο αναφορά τις φωτό που υπάρχουν στο internet με κομμένα Κ5(εγω μεχρι στηγμής εχω βρεί 4),εχει διαβασει κανεις πως εχουν γίνει τα ατυχήματα; π.χ. σε αυτό το πολύ γνωστό με την harley. περα απο την σύγκρουση με την harley επακολούθησε και μια πτήση οπως λέει και στο κείμενο:Brian described Jeff's flight as a big arial cartwheel as he watched in dismay in his mirror as he was taking the curve

ρε παιδια τα πλαισια είναι απο αλουμίνιο δεν είναι απο γρανίτη, περιμένετε να περάσει tank απο πάνω και να μείνει ανέπαφο το πλαίσιο; ήμαρτον!!!!!

τωρα για το παληκάρι που πηγαινε με 300 και είδε το πλαίσιο ραγισμένο, τι να κανουμε υπαρχει και η αστοχία υλικού

ξερετε ποσες φωτο με κομμένα πλαίσια απο R1 ή CBR κυκλοφορούν;

επειδη το μηχανάκι κυριολεκτικά γαμ*ει εχουν βαλθεί όλοι να το φάνε

gdevelek
14/10/2005, 19:06
Η "πτήση" αναφέρεται στο "ρολάρισμα" του ίδιου του αναβάτη μετά το ατύχημα, που ο συντάκτης το παρομοιάζει με cartwheels, δηλαδή τούμπα με το σώμα όρθιο.

Το κείμενο τονίζει σε άλλα σημεία πως η σύγκρουση ήταν αρκετά ελαφριά και σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογούσε το κόψιμο του πλαισίου, σύμφωνα τουλάχιστον με την εκτίμηση όσων ήταν παρόντες και το είδαν μπροστά τους.

nemethon
14/10/2005, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

Το κείμενο τονίζει σε άλλα σημεία πως η σύγκρουση ήταν αρκετά ελαφριά και σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογούσε το κόψιμο του πλαισίου, σύμφωνα τουλάχιστον με την εκτίμηση όσων ήταν παρόντες και το είδαν μπροστά τους.

οπως εχεις διαβάσει πρόκειται για μετωπική σύγκρουση, το gsxr πήγαινε με περίπου 70 χλμ/ωρα (40μ/ω) αντε εγω σου λέω η harley πήγαινε με 50 χλμ/ωρα (αν και για να βγήκε στο αντίθετο ρεύμα πήγαινε με πολύ περισσότερα, αλλα εγω λέω έστω 50)

ξέρεις τι σημαίνει αυτό;

η σφοδρότητα της σύγκρουσης είναι ίδια αν το gsxr (συμφωνα με τους πρόχειρους υπολογισμούς μου, τους οποίους στους παραθέτω αν επιθυμείς ) έπεφτε με 180 χλμ/ώρα σε τοίχο

αν αυτό είναι ελαφριά σύγκρουση τοτε πές μου πως είναι η βαριά;

ο οδηγός δεν έπαθε τίποτα γιατί με το που συγκρούστικαν εκτινάχθηκε (ισως γι'αυτο τους φάνηκε ελαφριά) , αν τυχον έμενε πανω στην μηχανή τωρα θα είχε σκορπίσει στις πέντε ηπείρους

gdevelek
14/10/2005, 21:05
1. Aν πήγαιναν με τόσα, σίγουρα συγκρούστηκαν με λιγώτερα, αφού σίγουρα φρέναραν.

2. Δεν είναι σωστή η παρομοίωση με τον τοίχο, γιατί ο τοίχος δεν ενδίδει κατά τη σύγκρουση, ενώ μια μοτο ενδίδει. Φαντάσου να πέφτεις πάνω σε παρκαρισμένη μοτό με π.χ. 50χλμ, είναι το ίδιο σαν να πέφτεις σε τοίχο με την ίδια ταχύτητα;

3. Δεν έχω απολύτως τίποτε με το Κ5, το εκτιμώ όσο και τα R1/CBR1000/zx-10r, ωστόσο θεωρώ ιδιαίτερα ύποπτο το περιστατικό, εις βάρος της ποιότητας κατασκευής των Suzuki. Μάλιστα αυτές οι υποψίες ενισχύονται από το εξαιρετικά χαμηλό βάρος του Κ5.

nemethon
15/10/2005, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

2. Δεν είναι σωστή η παρομοίωση με τον τοίχο, γιατί ο τοίχος δεν ενδίδει κατά τη σύγκρουση, ενώ μια μοτο ενδίδει. Φαντάσου να πέφτεις πάνω σε παρκαρισμένη μοτό με π.χ. 50χλμ, είναι το ίδιο σαν να πέφτεις σε τοίχο με την ίδια ταχύτητα;

.

μαλλον δεν καταλαβες τι έγραψα , βεβαίως και δεν είναι το ίδιο να πέφτεις πάνω σε μια παρκαρισμένη μηχανή με έναν τοίχο,απλά τα πράγματα αλλάζουν όταν δυο σώματα συγκρουστούν με αντίθετες ταχύτητες και σου λέω οτι την ίδια δύναμη θα δεχόταν το gsxr αν προσεκρουε σε ένα ακίνητο πακτωμένο σώμα (π.χ. τοίχος ) με 180 ή συγκρούονταν με με αντίθετα διερχόμενη μηχανή

gdevelek
15/10/2005, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemethon
μαλλον δεν καταλαβες τι έγραψα , βεβαίως και δεν είναι το ίδιο να πέφτεις πάνω σε μια παρκαρισμένη μηχανή με έναν τοίχο,απλά τα πράγματα αλλάζουν όταν δυο σώματα συγκρουστούν με αντίθετες ταχύτητες και σου λέω οτι την ίδια δύναμη θα δεχόταν το gsxr αν προσεκρουε σε ένα ακίνητο πακτωμένο σώμα (π.χ. τοίχος ) με 180 ή συγκρούονταν με με αντίθετα διερχόμενη μηχανή

Αφού μίλησες για "τοίχο", κι εγώ "τοίχο" κατάλαβα...

Εξάλλου θυμάμαι από το γυμνάσιο πως οι αντίθετες ταχύτητες προστίθενται σε περίπτωση σύγκρουσης.

nemethon
15/10/2005, 16:32
επίσης θα ήθελα να σου αναφέρω οτι δουλεύω με το ίδιο πρόγραμμα (ANSYS) που οι μηχανικοί της suzuki έλεξαν σε μηχανικές καταπονήσεις το πλαίσιο του Κ5

μεσα απο αυτο το πρόγραμμα είναι δυνατόν να δείς μεχρι και ένα κυβικό του χιλιοστου του πλαισίου πόσο και απο τι καταπονήται

οπότε καταλαβαίνεις ειναι σχεδόν αδύνατο να έχουν κάνει λάθος

nemethon
15/10/2005, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Αφού μίλησες για "τοίχο", κι εγώ "τοίχο" κατάλαβα...

Εξάλλου θυμάμαι από το γυμνάσιο πως οι αντίθετες ταχύτητες προστίθενται σε περίπτωση σύγκρουσης.


αν θυμάσαι υπαρχουν δυο περιπτώσεις

α) ελαστική κρούση
β) πλαστική κρουση

στο ατύχημα έχουμε πλαστική κρουση γιατί μετα οπως λέει στο site τα μηχανάκια έγιναν μία μάζα (συσωμάτωμα)

Θάνος
15/10/2005, 18:58
Πώς άλλαξαν πλαίσιο στην εγγύηση; Απ'όσο ξέρω στην Ελλάδα μπορείς ν'αλλάξεις από μία μανέτα... μέχρι ολόκληρο κινητήρα, αλλά πλαίσιο απαγορεύεται ν'αλλάξεις.

Δε βαριέσαι... έχουμε υπομονή.

Tropeas
15/10/2005, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πώς άλλαξαν πλαίσιο στην εγγύηση; Απ'όσο ξέρω στην Ελλάδα μπορείς ν'αλλάξεις από μία μανέτα... μέχρι ολόκληρο κινητήρα, αλλά πλαίσιο απαγορεύεται ν'αλλάξεις.

Δε βαριέσαι... έχουμε υπομονή.
Ακριβώς Θανο ,

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!!!
Στην Ελλάδα το νομικό πλαίσιο δεν επιτρέπει αν έχει πάθει ζημιά το πλαίσιο στην αντικατάσταση αυτού, αλλά ο αντιπρόσωπος ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να σου δώσει καινούρια μηχανή.

Για να τα χουμε στο νου μας αυτά και να μην τα παρακάμπτουμε...

Fear_No
15/10/2005, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemethon
επίσης θα ήθελα να σου αναφέρω οτι δουλεύω με το ίδιο πρόγραμμα (ANSYS)

Χρησιμοποιουν Ansys στην Ελλαδα?Μπραβο!
Εγω το δουλευω εδω UK για την πτυχιακη μου κ μου εχει βγαλει την πιστη.Θα σε πειραζε να μου πεις τιποτα για δουλειες σε αυτον τον τομεα μεσω π.μ.?
:D

nemethon
15/10/2005, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Χρησιμοποιουν Ansys στην Ελλαδα?Μπραβο!
Εγω το δουλευω εδω UK για την πτυχιακη μου κ μου εχει βγαλει την πιστη.Θα σε πειραζε να μου πεις τιποτα για δουλειες σε αυτον τον τομεα μεσω π.μ.?
:D

οχι απλα το δουλεύουμε αλλα διδάσκεται κιολας μεσω του μαθήματος "εφαρμογές CAD & πεπερασμένων στοιχείων"

Fear_No
17/10/2005, 03:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemethon
οχι απλα το δουλεύουμε αλλα διδάσκεται κιολας μεσω του μαθήματος "εφαρμογές CAD & πεπερασμένων στοιχείων"
Μαλιστα.Μου κανει εντυπωση παντως γιατι ειναι ακριβο προγραμμα!
Υπαρχουν κ αλλα στο εμποριο αρκετα φθηνοτερα.

nemethon
17/10/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Μαλιστα.Μου κανει εντυπωση παντως γιατι ειναι ακριβο προγραμμα!
Υπαρχουν κ αλλα στο εμποριο αρκετα φθηνοτερα.

Υπάρχουν, αλλα δεν συγκρίνονται με το ansys,
είναι υποδέεστερα.Η ακαδημα'ι'κή άδεια κοστίζει γύρω στα 4000 ευρώ και η κανονική τώρα πλέον 10000

Tropeas
17/10/2005, 15:20
Τα παιδιά λοιπόν που δουλεύουν εκεί μου είπαν ότι άλαξαν στην εγγυηση πλαίσιο απο κ5 την προηγούμενη εβδομάδα επειδή έσπασε στο αριστερο σημείο που αγκαλιάζει τον κινητήρα.

Σταύρο μίλα με το παιδί που έχει το Κ5 και εξήγησε του ότι και εξωτερική εισαγωγή να έχει γίνει εκτός Έλληνα αντιπροσώπου, δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα να αλλαχτεί το πλαίσιο (πρέπει να αλλαχτεί ολόκληρη η μηχανή γιατί δεν υπάρχει τέτοια άδεια εκτός και αν η εταιρεία αυτή είναι εξουσιοδοτημένη αλλά θα πρέπει να χτυπήσει μετά εργοστάσιο κατασκευής πλαισίου Ελλάδα και όχι Ιαπωνία για να είναι νόμιμη) και θα έχει πρόβλημα και στην μεταπώληση της...

Αν θες μπορείς να του δώσεις και το κινητό μου να του δώσω να μιλήσει με τον πραγματωγνόμωνα για αυτό...