PDA

View Full Version : Το γρασσάρεις το μοχλικό?



johnpan
10/01/2014, 14:36
Επειδή τελευταία το dtάκι κάνει λίγο σα σουμιές... πώς παίζω μπάλα?

Πρέπει να καθαρίσω το παλιό γράσσο πριν βάλω καινούριο στους γρασσαδόρους? Και πώς γίνεται?
Αν δεν έχω τη τρόμπα που πιάνει στο γρασσαδόρο για να ρίξει γράσσο, μπορώ να ξεβιδώσω το γρασσαδόρο και απλά να ρίξω γράσσο με μια σύρριγγα?
Διαφωτίστε!

stefanos
10/01/2014, 14:44
Επειδή τελευταία το dtάκι κάνει λίγο σα σουμιές... πώς παίζω μπάλα?

Πρέπει να καθαρίσω το παλιό γράσσο πριν βάλω καινούριο στους γρασσαδόρους? Και πώς γίνεται?
Αν δεν έχω τη τρόμπα που πιάνει στο γρασσαδόρο για να ρίξει γράσσο, μπορώ να ξεβιδώσω το γρασσαδόρο και απλά να ρίξω γράσσο με μια σύρριγγα?
Διαφωτίστε!

Θα καθαρίσεις όταν ανοίξεις για να αλλάξεις ρουλεμάν, όταν γρασάρεις, δηλαδή συχνά, δεν χρειάζεται.
Με κανα 20άρικο βρίσκεις γρασαδόρο.

STOYBI
10/01/2014, 14:58
Λουστο το μοχλικο με penetrade και το πιθανοτερο ειναι οτι θα σταματησουν οι θορυβοι....!!

johnpan
10/01/2014, 15:05
Έχω να γρασσάρω τρία χρόνια. Και δε θέλω να αλλάξω ρουλεμάν λόγω μπάτζετ... Σκέφτηκα κάπως να τα ξεπλύνω πριν βάλω νέο γράσσο, αλλά ίσως διαλυθεί και το καινούριο γράσσο εφόσον δε στραγγίζει από κάπου το δυαλιτικό... Υπάρχει κάτι σαν αυτό που σκέφτομαι ή απλά βάζω νέο γράσσο μέχρι να τα ανοίξω? Το penetrade stoybi να το ρίξω μέσα ξεβιδώνοντας το γρασσαδόρο ή μιλάς για το πλάι? Μπερδεύτηκα ε!

STOYBI
10/01/2014, 15:19
Έχω να γρασσάρω τρία χρόνια. Και δε θέλω να αλλάξω ρουλεμάν λόγω μπάτζετ... Σκέφτηκα κάπως να τα ξεπλύνω πριν βάλω νέο γράσσο, αλλά ίσως διαλυθεί και το καινούριο γράσσο εφόσον δε στραγγίζει από κάπου το δυαλιτικό... Υπάρχει κάτι σαν αυτό που σκέφτομαι ή απλά βάζω νέο γράσσο μέχρι να τα ανοίξω? Το penetrade stoybi να το ρίξω μέσα ξεβιδώνοντας το γρασσαδόρο ή μιλάς για το πλάι? Μπερδεύτηκα ε!

Απο το πλαι και γενικα παντου χωρις να πειραξεις τιποτα επανω του.....

Δεν υπαρχει λογος εφοσον το μοχλικο δεν εχει τζογο να μπεις σε διαδικασια λυσιματος......

MG-KTiNoS
10/01/2014, 15:24
ακου... Στούμπι

OldMan
10/01/2014, 15:34
penetrade
Αλισβερίσι συγκεκριμένης μορφής μακαρονιών..???

SHOOTER045
10/01/2014, 18:00
Το xr μου ειχε γρασαδορακια και το tenere
Εβαζα κατευθειαν καινουργιο και μολις εβγαινε το παλιο ηταν οκ
Καθαρισμα με πανακι και εφυγες

virus
10/01/2014, 19:38
το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις γρασσαδορο; αγοραζεις εναν οπως ειπε ο στεφανος. δεν ειναι ακριβος.

δεν βρισκεις τα γρασσαδορακια; καθαρισε τις λασπες :D

αμα καταφερεις να βαλεις γρασσο με συριγγα να μου το πεις κι εμενα :D

απο τις τρεις προτασεις του σουτερ την μεσαια και μακρυτερη.

εφυγες για εντουραδα. ετοιμος!!!

johnpan
10/01/2014, 20:16
αμα καταφερεις να βαλεις γρασσο με συριγγα να μου το πεις κι εμενα :D


άνετα μπορώ! ξεβιδώνω από πάνω το γρασαδοράκι, ζεσταίνω το γράσσο να είναι πιο ρευστό, και με μια σύρριγγα που ο λαιμός της να χωράει στην τρύπα το περνάω... αν φαντάστηκες ότι θα το έβαζα με τη βελόνα απάνω τότε όχι, δε μπορώ!

virus
10/01/2014, 20:18
δεν φανταστηκα οτι θα το ζεστανεις :cry:

STOYBI
10/01/2014, 21:29
ακου... Στούμπι

Προσπαθησα αλλα....Δεν.... Ποιο δυνατα....!

notakos600
11/01/2014, 06:07
Μπακαλίστικα μου φαίνονται τα παραπάνω.
Σήκωσε το μηχανάκι να είναι στον αέρα ο πίσω τροχός, βγάλε τροχό, λύσε και καθάρισε το μοχλικό, βάλε γράσσο με το χέρι και ξανακλείστο, max 1 ώρα μου τρώει στο XT 600 όλο αυτό το πανηγύρι και το ευχαριστιέμαι κιόλας. Είναι και τα διπλάσια κιλά από το δικό σου. Θα κάνεις γυμναστική και θα γνωρίσεις καλύτερα το μηχανάκι σου.
Καλά μαστορέματα :beer: