PDA

View Full Version : Καλώς σας βρήκα! Προβληματακι xt600



MadMar
11/01/2014, 01:14
Καλησπέρα σε όλους, καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέο μέλος και νέος μοτοσυκλετιστης. Έγινα πρόσφατα ιδιοκτήτης ενός Yamaha xt600, είναι το πρώτο μου μηχανάκι, το έχω κοντά στους 2 μήνες και πραγματικά δεν χάνω ευκαιρία να το παίρνω και να πηγαίνω βόλτες... Περνάω, λοιπόν, στο θέμα που με απασχολεί...
Έκανα πριν 2 μέρες αλλαγή λαδιων και φιλτρου λαδιού, σύμφωνα με την γνωστή διαδικασία, όπως λέει και στο manual. Όλα καλά μέχρι σήμερα. Το απόγευμα παρατήρησα μια μικρή διαρροή λαδιού (ίσα που δακρύζει) από την βιδα που βρίσκεται στο δοχείο του φιλτρου λαδιού και είναι για να κανεις την εξαερωση. Να σημειώσω πως όταν άλλαξαν τα λάδια έκανα εξαερωση και όταν βιδωνα την βιδα έκλεισε μεν (σταμάτησε να τρέχει λάδι) αλλά όσο και να την γυρνουσα γυρνουσε, δεν εσφιγγε. Επίσης να αναφέρω ότι αλλαξα και τα o-rings οπότε δεν νομίζω να είναι απ αυτό.

Εσείς σαν πιο εμπειροι τί λέτε να είναι? Καμία λύση? Θα βοηθούσε να βάλω μια λαστιχενια φλατζουλα κάτω από την ροδελα της βιδας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ευελπιστώ να μάθω όσο πιο πολλά μπορώ από το φόρουμ σας!!!

notakos600
11/01/2014, 05:58
Καλώς ήρθες στο moto.gr :beer:
Παραέσφιξες το βιδάκι εξαέρωσης και κλώτσησε. Στο δικό μου ΧΤ 600 δεν το σφίγγω ποτέ αυτό το βιδάκι όσο παίρνει, ίσα-ίσα να σφίξει. Βγάλτο και δες ποιές βόλτες έχουν χαλάσει, πιστεύω του καπακιού του κινητήρα, αφού είναι μαλακότερο σαν μέταλλο. Με helicoil πιστεύω να κάνεις δουλειά.

MadMar
11/01/2014, 09:46
Καλημέρα φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση. Αρχικά να πω ότι δεν εννιωσα να την παρασφιγγω αφου δεν μου έφερε καμία αντίσταση. Τώρα με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google το helicoil είναι πανάκριβο ασε που δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Υπάρχει κάποιος μάστορας που κάνει αυτή την δουλειά?

sapila racing
11/01/2014, 10:14
Καλημέρα φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση. Αρχικά να πω ότι δεν εννιωσα να την παρασφιγγω αφου δεν μου έφερε καμία αντίσταση. Τώρα με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google το helicoil είναι πανάκριβο ασε που δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Υπάρχει κάποιος μάστορας που κάνει αυτή την δουλειά?

Ειναι απλή δουλειά για οποιονδήποτε σωστό μηχανικό.

MadMar
11/01/2014, 10:24
Επειδή δεν ξέρω καποιον σωστό μηχανικό, μπορείς να μου προτείνεις κάποιον (έστω και με πμ). Μένω Περιστέρι οπότε αν έχεις κάποιον που είναι κοντά θα ήταν το καλύτερο!!!

MadMar
11/01/2014, 11:46
Λοιπόν, έβγαλα την βίδα και όντως πρέπει να έχει χαλάσει το σπείρωμα του καπακιού του δοχείου που μπαίνει το φίλτρο λαδιού γιατι πάνω στα σπειρώματα τις βίδας χαμηλά, βγήκαν και υπολοίματα του σπειρώματος. Αν βρω μάστορα να μου το φτιάξει πόσο το κόστος περίπου? Μπορώ κάπου να βρω το καπάκι από το φίλτρο δοχείο του φίλτρου ή παει σετ με το δεξί καπάκι του μοτέρ σε περίπτωση που είναι πανω κάτω τα ίδια λεφτά μην μπω στην διαδικασία να φτιάξω το σπείρωμα...? Με λίγο τεφλόν (αυτό που βάζουν οι υδραυλικοί) κάνω τιποτα, έστω προσωρινά? Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων απλά προσπαθώ να βρω μια οικονομική λύση που θα είναι και καλή, γιατι είναι κρίμα να δώσω λεφτά και να μην γίνει σωστή δουλειά. Επίσης η αναζήτηση σωστού μάστορα παραμένει, σε περίπτωση που ξέρετε κάποιον θα ήθελα να μου τον προτείνεται!
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

karellen
11/01/2014, 12:40
Τεφλόν είχα και εγώ στο μυαλό μου και ακόμα προτιμότερο είναι το λινάρι-καννάβι των υδραυλικών γιατί με την 'υγρασία' φουσκώνει και σφραγίζει καλύτερα.

sapila racing
11/01/2014, 13:04
Σου εχω στείλει πμ για μαστορα. Το κόστος επσικευής ειναι χαμηλό.
Με τεφλόν κλπ δεν γίνεται δουλειά γιατί ανεβάζει πίεση.
Μπορείς βέβαια να βρείς ενα μεταχειρισμένο καπάκι σχετικά φτηνά αν ψάξεις.

iconan
11/01/2014, 23:21
Αφού εισαι περιστέρι στη θηβών επάνω πριν φτάσεις στη λεωφόρο Καβάλας στο αριστερό σου χέρι είναι το Tyre shop. Δε σταματάς συνεχίζεις και λίγο ποιο κάτω δεξιά σου έχει ένα μηχανουργείο. Αυτός έχει heilcoil. Εμένα μου ειχε βάλει σε ένα καθρέφτη ενος φιλου μου και στοίχισε 5 ή 10 ευρώ, δε θυμάμαι ακριβώς!

MadMar
12/01/2014, 01:04
Ευχαριστώ πολύ φίλε, θα το κοιτάξω. Σήμερα αφού έβγαλα την βιδα και την ξαναεβαλα, πάλι δεν εσφιγγε προφανώς, αλλά από τότε έχω κάνει γύρω στα 15-20km και δεν έχει δακρύζει καθόλου. Είμαι εκτός Αθηνων οπότε στην επιστορφη μου αύριο προς Αθηνα, πιστεύω πως θα καταλάβω αν λύθηκε δια μαγείας το προβλημα.