PDA

View Full Version : Προβλημα αερα ??



drag0ngr
12/01/2014, 03:47
Γεια σας και παλι , ακουστε το προβλημα,
24shark , κεφαλη αστρεα γνησια μαμα χωρις πειραγμα βαλβιδων κτλ
κυλινδροπιστονο 53μμ *απο κει και πισω δν ξερω τι εχω.

Οταν εχω την ποδιά στο μηχανακι και ανεβάζω χλμ πανω απο 50 πχ, και αφηνω το γκαζι
και ξαναδινω κανει 1-2 δευτερολεπτα "αναγουλα" το καρμπ και μετα δινει.
Χωρις την ποδιά λειτουργει ρολοι.! :eyepop:

drag0ngr
12/01/2014, 04:15
Ψιλοασχετο αλλα πειτε μου και λιγο ενα γραναζωμα για 53-54μμ!
Ευχαριστωωω !:wave2:

drag0ngr
14/01/2014, 04:43
Κανεις ρε παιδια; Δυο λεπτα θα σας παρει να μου πειτε! :D

SHOOTER045
14/01/2014, 08:59
Τα παπια εχουν την τιμητικη τους τις παρασκευες
Περιμενε μεχρι τοτε...










Το ιδιο περιπου παθαινε ο παπιος μου glx
Με το φιλτροκουτι μαμα μπουκωνε
Με χοανη και ποιο προσεκτικη ρυθμιση καρμπ ολα καλα
Για το γραναζωμα τι να σου πω ακριβως?

OldMan
14/01/2014, 12:53
Λίγο πιο συγκεκριμένος με την "αναγουλα" ....

drag0ngr
14/01/2014, 16:18
Λίγο πιο συγκεκριμένος με την "αναγουλα" ....

Εννοω οτι κομπιαζει , δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω!
Γουρλωνει ισως ;; :bawl:

drag0ngr
14/01/2014, 16:19
Τα παπια εχουν την τιμητικη τους τις παρασκευες
Περιμενε μεχρι τοτε...










Το ιδιο περιπου παθαινε ο παπιος μου glx
Με το φιλτροκουτι μαμα μπουκωνε
Με χοανη και ποιο προσεκτικη ρυθμιση καρμπ ολα καλα
Για το γραναζωμα τι να σου πω ακριβως?

Ε τι γραναζωμα θα έβαζες εσυ σε 53 και τι σε 54 ;
1.Για πορεια
2.Για εκκινηση..
Θενξ προκαταβολικα :D

SHOOTER045
14/01/2014, 16:29
Πανε χρονια που εβαζα κοντρες με παπι και δεν θυμαμαι
Την τελευταια 20ετια παω στο μαστορα και τα αλλαζω,μαλλον μαμα φοραω

OldMan
15/01/2014, 13:52
Ρε Βολιώτη...!!
(θα σε στείλω στον καφεκόπτη να σε περάσει ένα καβούρντισμα να συνέλθεις..)

Τι θα πει: Τι γρανάζωμα να βάλω σε 53αρι πιστόνι..???:D

SHOOTER045
15/01/2014, 16:49
Και κανει ενα καβουρντισμα ο ατιμος...









Κανονικος πας





Arabica φευγεις...........

drag0ngr
15/01/2014, 18:30
ΧΑχααχαχαχχα :D Ολντμαν εννοω οτι μολις το εκανα 54μμ και θελω ενα σωστο γραναζωμα, να μ πειτε δηλαδη τι νουμερο γραναζια αλυσιδας να βαλω μπρος πισω.
Σχετικα νορμαλ θελω δηλαδη οχι για πολυ εκκινηση αλλα ουτε κ για μονο τελικη.

Υ.Γ. Τώρα που αλλαξα κυλινδροπιστονο μου ακουγεται εντονος θορυβος στην αριστερη μερια δηλαδη εχει που ειναι η καδενα, στο παρελθον ειχα ενα θεμα με την καδενα ειχε γλυστρισει απτο γραναζι εκκεντροφορου και μου ξεσυγχρονιστηκε! Προς το παρων ουτε λεφτα εχω ουτε χρονο για να αλλαξω το αλυσιδακι. Αν βαλω απλα 2πλη φλατζα πισω θα ειμαι κομπλε ;;

:beer:

OldMan
16/01/2014, 14:59
Αν βαλω απλα 2πλη φλατζα πισω θα ειμαι κομπλε ;;
Αυτα δεν τα ρωτας στα Π.Μ. γιατί φοβάσαι το βρίσιμο, εε...???

Υ.Γ.1
Βρες (γιατί εγώ βαριέμαι) το ηλεκτρικό διάγραμμα και ρώτας ότι θέλεις (όχι οτι σου κατέβει όμως..:D)

Υ.Γ.2
Το "Τ" είναι το σημείο του Α.N.Σ. και το "F" είναι το σημείο που έχεις σπινθήρα..
Αν δεν θέλεις (που καλά θα κάνεις να ΜΗΝ θέλεις) να ρυθμίσεις την προπορεία, απλά μαρκάρεις τα σημάδια, όπως παρακάτω:
(αφού βεβαιωθείς ότι ΔΕΝ θα πειραξεις την ρύθμιση που ήδη υπάρχει στην 2η φωτό..)

motomaniac
16/01/2014, 15:26
Αυτα δεν τα ρωτας στα Π.Μ. γιατί φοβάσαι το βρίσιμο, εε...???

Υ.Γ.1
Βρες (γιατί εγώ βαριέμαι) το ηλεκτρικό διάγραμμα και ρώτας ότι θέλεις (όχι οτι σου κατέβει όμως..:D)

Υ.Γ.2
Το "Τ" είναι το σημείο του Α.N.Σ. και το "F" είναι το σημείο που έχεις σπινθήρα..
Αν δεν θέλεις (που καλά θα κάνεις να ΜΗΝ θέλεις) να ρυθμίσεις την προπορεία, απλά μαρκάρεις τα σημάδια, όπως παρακάτω:
(αφού βεβαιωθείς ότι ΔΕΝ θα πειραξεις την ρύθμιση που ήδη υπάρχει στην 2η φωτό..)

πλατινες? το αλυσιδακι κανει κανα 5ευρο και καλα θα κανεις να το αλλαξεις.

OldMan
16/01/2014, 15:37
πλατινες?
Δεν γνωρίζεις ..
(έχουμε πριβε συνομιλία με τον καγκουρα..)

bruno
16/01/2014, 15:48
Αν σκαλισεις τον τεντωτηρα,τεντώσεις το ελατηριο,χαλαει ο χρονισμος?:D μην βαρατε!

OldMan
16/01/2014, 15:53
Αν σκαλισεις τον τεντωτηρα,τεντώσεις το ελατηριο,χαλαει ο χρονισμος?:D μην βαρατε!
Καμία σχέση λέμεεεεεε...!!!:smokin:

(τα Π.Μ. μου προσπαθώ να ξεφρακάρω..)

bruno
16/01/2014, 16:02
Καλα,θα το παλεψω και θα σου πω αν βαραει πυρακια.:look:

DrBig
16/01/2014, 18:10
Γεια σας και παλι , ακουστε το προβλημα,
24shark , κεφαλη αστρεα γνησια μαμα χωρις πειραγμα βαλβιδων κτλ
κυλινδροπιστονο 53μμ *απο κει και πισω δν ξερω τι εχω.

Οταν εχω την ποδιά στο μηχανακι και ανεβάζω χλμ πανω απο 50 πχ, και αφηνω το γκαζι
και ξαναδινω κανει 1-2 δευτερολεπτα "αναγουλα" το καρμπ και μετα δινει.
Χωρις την ποδιά λειτουργει ρολοι.! :eyepop:

Οπως ειπε κι ο Hilbert, η τυρβη ειναι το τελευταιο αλυτο προβλημα της κλασσικης φυσικης.

drag0ngr
16/01/2014, 21:01
Δεν γνωρίζεις ..
(έχουμε πριβε συνομιλία με τον καγκουρα..)
Ρε ολντμαν, γιατι ποτε να μην εισαι ευγενικος.. Εχω ξαναπει οτι ειμαι 21 χρονων και θελω να φτιαξω ενα παπακι να πηγαινω στην σχολη μου και να κανω τις δουλειες μου εντος πολεως
λογω συγκροτηματος κτλ δεν ειμαι πορομενος με το παπι ουτε φασαριοζος ειμαι ουτε καγγουρας.. ελεος...
και αλλο εννοουσα.Εννοω βγαζω το βολαν με τον εξωλκεα αλλαζω τν καδενα που θελω να αλλαξω και μετα τι ; αν εχει μετακινηθει ο στροφαλος πως θα ξαναβάλω το βολαν ωστε να ειναι σωστο το Τ και το F ;


(Φιλικά παντα :D)

SHOOTER045
16/01/2014, 21:04
Η καγκουρια δεν εχει ηλικια...







Φιλικα παντα

motomaniac
16/01/2014, 21:32
Η καγκουρια δεν εχει ηλικια...







Φιλικα παντα

ξερουμε εμεις... χαχαχαχα

OldMan
17/01/2014, 10:56
Ρε ολντμαν, γιατι ποτε να μην εισαι ευγενικος..
Δώσε μου ένα καλό λόγο για να είμαι...


Εννοω βγαζω το βολαν με τον εξωλκεα αλλαζω τν καδενα που θελω να αλλαξω και μετα τι ; αν εχει μετακινηθει ο στροφαλος πως θα ξαναβάλω το βολαν ωστε να ειναι σωστο το Τ και το F ;
Γιατί να μετακινηθεί ο στρόφαλος...???:confused:

Και ασε αυτα τα: είμαι καλό παιδί και πάω σπίτι-σχολή-πρόβα γιατί δεν συνάδουν με τα 54άρια πιστόνια και τα γραναζώματα...

motomaniac
17/01/2014, 15:52
χαχαχαχα πως δεν συναδουν? εγω με το παπι εξυνα μαρσπιε μπιανοντας στο τει... κι ειχαν περασει χρονια που δεν το ειχα φτιαγμενο...οπως ειπε καποιος καγκουρας παραμενεις... ακομα με νικελ το εχουμε.. αμπως? χαχαχχαχαχαχχαα νομιζω να μετακινηθει ενοει να φυγει η καδενα απο την θεση του αλλα δεν εχει σημασια μιας και τα σημαδια χρονισμου ειναι σταθερα της σφηνας στο βολαν. μπαινει μονο σε μια θεση.

drag0ngr
17/01/2014, 16:53
Δώσε μου ένα καλό λόγο για να είμαι...


Γιατί να μετακινηθεί ο στρόφαλος...???:confused:

Και ασε αυτα τα: είμαι καλό παιδί και πάω σπίτι-σχολή-πρόβα γιατί δεν συνάδουν με τα 54άρια πιστόνια και τα γραναζώματα...

Ρε φιλε αν δεν εμαθες να συμπεριφερεσαι ακομη και σε τετοια ηλικια δεν ειναι προβλημα μου.Εγω ευγενικα σου μιλησα και σου ζητησα βοηθεια, τωρα αν εσυ θεωρεις σωστο σε εναν ξένο (επειδη δν ειμαι καιρο στο φορουμ) να μιλας ετσι επισης προβλημα σου.

Οσο για το μηχανακι το πηρα 53μμ με ψοφιο κυλινδρο και 1 νυχι μεσα και απλα ειπα να το "συντηρησω" και βρηκα κυλ/πιστονο 54 με 20€. Οσο για την καγγουρια *σχετικα με μηχανακι παντα, δυσκολο γιατι αν θελεις σ στελνω σε πμ τις μπαντες μου και το στυλ μου το οποιο θα καταλαβεις οτι μονο καγγουρας δεν ειμαι.

drag0ngr
17/01/2014, 16:54
χαχαχαχα πως δεν συναδουν? εγω με το παπι εξυνα μαρσπιε μπιανοντας στο τει... κι ειχαν περασει χρονια που δεν το ειχα φτιαγμενο...οπως ειπε καποιος καγκουρας παραμενεις... ακομα με νικελ το εχουμε.. αμπως? χαχαχχαχαχαχχαα νομιζω να μετακινηθει ενοει να φυγει η καδενα απο την θεση του αλλα δεν εχει σημασια μιας και τα σημαδια χρονισμου ειναι σταθερα της σφηνας στο βολαν. μπαινει μονο σε μια θεση.

Ευχαριστω ρε φιλε αυτο ακριβως ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποια ειδικη υποδοχη για το βολαν και μου το εξηγησες κομπλε!
Θενξ κ παλι ρε! :beer::beer:

SHOOTER045
17/01/2014, 16:57
χαχαχαχα πως δεν συναδουν? εγω με το παπι εξυνα μαρσπιε μπιανοντας στο τει... κι ειχαν περασει χρονια που δεν το ειχα φτιαγμενο...οπως ειπε καποιος καγκουρας παραμενεις... ακομα με νικελ το εχουμε.. αμπως? χαχαχχαχαχαχχαα νομιζω να μετακινηθει ενοει να φυγει η καδενα απο την θεση του αλλα δεν εχει σημασια μιας και τα σημαδια χρονισμου ειναι σταθερα της σφηνας στο βολαν. μπαινει μονο σε μια θεση.

Εγω φετος στα 40 εβγαλα-αλλαξα την σκαμεμη σελα με τις φλογες...

motomaniac
17/01/2014, 20:47
Εγω φετος στα 40 εβγαλα-αλλαξα την σκαμεμη σελα με τις φλογες...
χαχχαχαχαχαχχαχαχαχα τι μαλκς... εγω ακομα την εχω...