PDA

View Full Version : Τουφεκιά από εξάτμιση



MadMar
12/01/2014, 17:46
Αφού λύθηκε ως δια μαγείας το πρόβλημα που είχα με την διαρροή λαδιού από την βίδα εξαέρωσης του φίλτρου λαδιούΕμφανίστηκε άλλο πρόβλημα. Όταν κλείνω το γκάζι και πέφτουν οι στροφές η εξάτμιση κάνει κάτι σκασιματα σαν τουφεκιές. Δεν είναι τα κλασικά σκασίματα που κάνει συνήθως μιας και έχει ολόσωμη το μηχανάκι, είναι σαν πυροβολισμός, επίσης μερικές φορές κομπιάζει στο άνοιγμα του γκαζιού. Επειδή ήμουν εκτός Αθηνών λέω θα φταίει η βενζίνη, αλλά σήμερα που γύρισα και γέμισα από το βενζινάδικο που βάζω πάντα συνεχίζει και το κάνει. Να σημειώσω πως όταν έχω ανοιχτό το τσοκ είναι όλα καλά, ούτε κομπιάσματα κάνει. Τί μπορεί να είναι? Ας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειροι... :)

Nostradamus
12/01/2014, 19:02
Οταν λες τουφεκια εννοεις σαν ΜΠΑΜ μια εδω, ΜΠΑΜ μια εκει, η σαν κατα ριπας??

MadMar
12/01/2014, 19:07
Ένα μπαμ δυνατό (αλλά πολύ δυνατό) μια φορά όταν πέσουν οι στροφές κάτω 2-2500...

Pan (dvs)
12/01/2014, 19:30
Ισως κανενα φιλτρο βενζινης να θελει αλλαγη.

MadMar
12/01/2014, 19:36
Διάβαζα εδώ στο φόρουμ σε παρόμοιες καταστάσεις κάτι για ρύθμιση βαλβίδων κλπ. Μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο? Συγνώμη αν ρωτάω βλ@κειες αλλα είναι η πρώτη μου μηχανή και μπορώ να πω πως είμαι ψιλοάσχετος ακόμα... Προσπαθώ να διαβάζω από παρόμοια θέματα για να μαθαίνω :)

byron
12/01/2014, 19:39
Το ποιο πιθανό είναι να τραβάει αέρα η εξάτμιση, είτε από το ζουάν στην ένωση των λαιμων με το τελικό, είτε από κάποια τρύπα που υπάρχει.

MadMar
12/01/2014, 19:43
Θα το κοιτάξω αν και μου φαίνεται πολύ περίεργο που άρχισε όλο αυτο ξαφνικά... Αλλά σκέφτομαι ότι αν ήταν εξάτμιση δεν θα μου το έκανε κι όταν είχα τσο ανοιχτό..? Με τσοκ ανοιχτό είναι όλα καλά, γι αυτο υποψιάζομαι φτωχό μίγμα. Μπορεί να λέω και χαζομάρες δεν ξέρω!!!

Bradipous
12/01/2014, 19:45
Εκτος κι αν το μηχανακι το πηρες απο κρητη...

Pan (dvs)
12/01/2014, 19:46
Εκτος κι αν το μηχανακι το πηρες απο κρητη...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

MadMar
12/01/2014, 19:58
Αν το είχα πάρει από Κρητη θα το δικαιολογουσα κι εγώ οπότε δεν θα ρωταγα ;) χαχαχα

zannisvel
12/01/2014, 20:07
Eιχα και γω το ιδιο θεμα στο ΧΤ μου και χρειαστηκε να ρυθμισω το βιδακι του ρελαντι στο κατω μερος του carb απο τη δεξια μερια. Αφου κοιταξεις βεβαια αν τραβαει αερα η εξατμιση η απο την υποδοχη των carbs.
Ο τροπος για να ρυθμισεις το ρελαντι ειναι ο εξης: Ζεστενεις καλα το μοτερ, βιδωνεις το βιδακι του carb μεχρι να κανει το μηχανακι να ειναι ετοιμο να σβησει και μετα αρχιζεις να το ξεβιδωνεις μεχρι να κανει το ιδιο ξανα μετρωντας ποσες βολτες εχει κανει. (πολυ αργα και προσεκτικα). Θα χρειαστεις μονο τη μυτη απο ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΙΣΙΟ κατσαβιδι και βαλε και ενα κομματι χαρτονι απο τη μερια του κυλινδρου για να μην καεις.
Εγω ειχα προβλημα με σκορτσαρισματα μεχρι τισ 3000 στροφες και σκασιματα στην εξατμιση στο κλεισιμο του γκαζιου.

MadMar
12/01/2014, 20:31
Ευχαριστώ φίλε να ´σαι καλά... Θα το κοιτάξω αύριο πρωί πρωί να ναι μέρα!!!

MadMar
12/01/2014, 20:44
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αφού κάνω αυτά που είπες μετά που το ξαναβιδωνω καθόλου ή το αφήνω εκεί?

zannisvel
12/01/2014, 21:16
Θα το ξαναβιδωσεις, ετσι ωστε να ειναι στη μεση των δυο σημειων. Αν σου ξεβιδωθει το βιδακι βεβαιωσου οτι δεν θα χασεις το ελατηριακι και θα πρεπει να βγαλεις το carb για να το ξαναβιδωσεις. Αν και δε νομιζω οτι θα χρειαστει να το ξεβιδωσεις τοσο πολυ. Βεβαιωσου πριν το πειραξεις οτι σιγουρα δεν σου τραβαει αερα απο καπου αλλου. Γιατι ανοιγοντας το choke κλεινεις τον αερα. Αρα απο καπου μπαινει. Το βιδακι του ρελαντι ειναι το τελευταιο βημα.

MadMar
12/01/2014, 21:36
Φίλε σ ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου. Μόλις τώρα πήγα μια μικρή βόλτα με το μηχανάκι και είδα ότι χάνει η εξατμιση αρκετά σε ένα σημείο που ενώνεται ο μεσαίος σωλήνας με το χταπόδι( αν το λέω καλά συνηθισμένος από το αυτοκίνητο). Εκεί έχει μια αρκετά μεγάλη σχισμη. Τί κάνω ξέρετε? λογικά πρέπει να πάω σε εξατμισά, αλλά διορθώνεται αυτό ή θέλω λαιμους καινούργιους?

AristidisZ
13/01/2014, 10:36
μήπως είναι το ζουάν που σου πε ο Βύρωνας ;

307528

GFawkes
13/01/2014, 10:38
Λυσιμο και ξανασφιξιμο τους κολιεδες της εξατμισης και εισαι ΟΚ

MadMar
13/01/2014, 11:30
Ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας. Τελικά είχε δύο σχισμές στους λαιμούς του χταποδιού, πριν το ζουάν του μεσαίου σωλήνα. Το πήγα σήμερα σε έναν εξατμισά, μου τους έβγαλε, τους κόλλησε, τους γυάλισε και τώρα είναι όλα οκ, καλύτερα κι από πριν!!!

OldMan
13/01/2014, 12:16
Δια την ταξην:

Το ζουάν είναι στο σημείο που ενώνεται ο λαιμός της εξάτμισης με τον κύλινδρο και ουχί με το τσιμπουκόφωνο..

MadMar
13/01/2014, 12:55
Οκ σορρυ δεν το ήξερα... Όπως είπα είμαι νέος στις μηχανές κι επειδή στο αυτοκίνητο το ζουάν ενώνει χταπόδι με λαιμούς νόμιζα ότι είναι το ίδιο. Οι σχισμες ήταν στους λαιμούς πριν την ένωση που έχει με τα πρώτα δυο ελατηριάκια!!! Δεν ξέρω πώς να το πω συγχωρειστε με ;)

OldMan
13/01/2014, 12:58
Οκ σορρυ δεν το ήξερα... Όπως είπα είμαι νέος στις μηχανές κι επειδή στο αυτοκίνητο το ζουάν ενώνει χταπόδι με λαιμούς νόμιζα ότι είναι το ίδιο. Οι σχισμες ήταν στους λαιμούς πριν την ένωση που έχει με τα πρώτα δυο ελατηριάκια!!! Δεν ξέρω πώς να το πω συγχωρειστε με ;)
Το θέμα είναι να συγχωρήσεις ο ίδιος τον εαυτό σου..

MadMar
13/01/2014, 14:13
Κάθομαι κάθε μέρα μπροστά στον καθρέφτη και μου ζητάω συγγνώμη αλλά δεν γίνεται τίποτα ;)

Lioulios
13/01/2014, 17:00
Δεν πειράζει ... Ξέρει αυτος .

MadMar
13/01/2014, 20:45
:):):) Μακαρι, αχαχαχ!!!