PDA

View Full Version : Να ψωνίσω από τοπικό μαγαζί ή φθηνότερα από eshop του εξωτερικού;



Σελίδες : [1] 2

MG-KTiNoS
06/01/2014, 08:42
Παιδιά τα πράματα είναι απλά
ΚΑΙ τιμές ΚΑΙ εξυπηρέτηση έχει μόνο ο Θεός.
Ή έχεις καλούς υπαλλήλους (άρα πληρώνεις) ή έχεις χαμηλά λειτουργικά
(χαμηλές τιμές) κι όποιον πάρει η μπάλα.

Το πλεονέκτημα του καταστήματος είναι ακριβώς αυτό.
Πας, βλέπεις, διαλέγεις, πληρώνεις και φεύγεις με το πράμα.
Άμα κάτι δεν μπάει καλά γυρνάς και του τρίβεις στη μούρη.
Εγώ πάντως έχω μια γενική αρχή. ισοπ ξε ισοπ ψωνίζω από ανθρώπους που γνωρίζω και έχω μια σχέση όχι μόνο πελατειακή μαζί τους.

Pan (dvs)
06/01/2014, 09:18
Παιδιά τα πράματα είναι απλά
ΚΑΙ τιμές ΚΑΙ εξυπηρέτηση έχει μόνο ο Θεός.
Ή έχεις καλούς υπαλλήλους (άρα πληρώνεις) ή έχεις χαμηλά λειτουργικά
(χαμηλές τιμές) κι όποιον πάρει η μπάλα.

Το πλεονέκτημα του καταστήματος είναι ακριβώς αυτό.
Πας, βλέπεις, διαλέγεις, πληρώνεις και φεύγεις με το πράμα.
Άμα κάτι δεν μπάει καλά γυρνάς και του τρίβεις στη μούρη.
Εγώ πάντως έχω μια γενική αρχή. ισοπ ξε ισοπ ψωνίζω από ανθρώπους που γνωρίζω και έχω μια σχέση όχι μόνο πελατειακή μαζί τους.

Μαζι σου.:)

RaGe_Raptor
06/01/2014, 09:43
Μαζι σου.:)

κι εγώ μαζί σας..(most of the times)

bikgolf3
06/01/2014, 09:53
Εγώ πάντως έχω μια γενική αρχή. ισοπ ξε ισοπ ψωνίζω από ανθρώπους που γνωρίζω και έχω μια σχέση όχι μόνο πελατειακή μαζί τους.

Συμφωνώ μαζί σου και εις γνώση μου έκατσα να μου πιάσει τον γκολο ο γνωστός αρκετές φορές,αλλά ως ένα σημείο ρε παιδιά...
Πήρα κράνος από το fc-moto 200€ με τα μεταφορικά,όταν εδώ σε γνωστούς άγνωστους,έκανε 330! Όταν ρώτησα και τον γνωστό δεν είχε καμία πρόθεση να κόψει ούτε ταληρο...
Φυσικά και θα ξαναψωνησω από το fc-moto και από όπου με συμφέρει γενικώς...
Όταν του το ξεκαθαρισα αυτο άρχισε το κλάμα γενικώς...
Ορισμένοι προτιμούν να μη βγάλουν φράγκο από το να βγάλουν π.χ. τα μίσα...πρόβλημα τους.

Indianos 46
06/01/2014, 18:02
Συμφωνώ μαζί σου και εις γνώση μου έκατσα να μου πιάσει τον γκολο ο γνωστός αρκετές φορές,αλλά ως ένα σημείο ρε παιδιά...
Πήρα κράνος από το fc-moto 200€ με τα μεταφορικά,όταν εδώ σε γνωστούς άγνωστους,έκανε 330! Όταν ρώτησα και τον γνωστό δεν είχε καμία πρόθεση να κόψει ούτε ταληρο...
Φυσικά και θα ξαναψωνησω από το fc-moto και από όπου με συμφέρει γενικώς...
Όταν του το ξεκαθαρισα αυτο άρχισε το κλάμα γενικώς...
Ορισμένοι προτιμούν να μη βγάλουν φράγκο από το να βγάλουν π.χ. τα μίσα...πρόβλημα τους.

Σωστος!
Πηρα μποτες του 2014 μαζι με τα μεταφορικα με τα ιδια λεφτα που μου εδιναν εδω μοντελο 2012!
Γιαυτο τους μενουν παντα stock!

nathair
06/01/2014, 19:15
Και τι προσφέρει ο "γνωστός"; Σέρβις; Εξυπηρέτηση; Τεχνική υποστήριξη; Αν τα προσφέρει αυτά, αξίζει να δώσεις ένα premium στην τιμή...Αλλα δε νομίζω πως τα προσφέρουνε.

Λοιπόν πρόσφατα πήρα ένα κράνος απο louis.de, το στείλανε και ήρθε άμεσα.

Από FC πήρα επίσης ένα backpack Kriega, παρήγγειλα και ενα Kube (πρόσθετη εξωτερική τσέπη) το οποίο εν γνώσει μου δεν υπήρχε στο στόκ, έλεγε 4-5 μέρες διαθεσιμότητα, και ένα visor. Η παρραγγελία καθυστέρησε, αλλά με ένα απλό Mail, μου δώσανε και την έξτρα έκπτωση που δίνανε τα χριστούγεννα, ενώ δεν την είχανε οταν έκανα τη παραγγελία. Η απάντησή τους στο mail μου ήτανε άμεση. Μετά απο μερικές μέρες βέβαια, ακυρώσανε εντελώς μόνοι τους το Kube, λόγω "item no longer available" και στείλανε τα υπόλοιπα.
Τώρα έχω παραγγείλει και ένα παντελόνι, που και αυτό είναι out of stock, για να δούμε πόσο θα κάνουνε να κάνουνε οτιδήποτε...
Δε βιάζομαι, αν βιαζόμουνε θα έδινα 10 ευρώ παραπάνω να το πάρω απο το Louis.de που λένε πως το έχουνε διαθέσιμο...

MG-KTiNoS
06/01/2014, 19:55
Και τι προσφέρει ο "γνωστός"; Σέρβις; Εξυπηρέτηση; Τεχνική υποστήριξη; Αν τα προσφέρει αυτά, αξίζει να δώσεις ένα premium στην τιμή...Αλλα δε νομίζω πως τα προσφέρουνε.



Ούτε εγώ νομίζω, το ξέρω...
Ψωνίζω από γνωστό πολλά χρόνια τώρα και είμαι μια χαρά.

Και ούτε αν υπάρχει στο στοκ με νοιάζει, ούτε ποια μεταφορική το παράτησε στον ήλιο ή στο κρύο, ούτε τίποτα.
Πάρε λεφτά - δόσε πράμα .-
και 2 στραβές που έγιναν ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ατάκα κι επί τόπου...
Πιστός εγώ, πιστός κι αυτός.
(+ μια που μου είπε ότι το μποφαν αυτό έχει πρόβλημα και ας το 3)

Οκ στο ιντερνετ τα βρήσκω σε πιο καλή τιμή.
ΜΙΑ στραβή όμως να γίνει πατσίσατε.
(και σε μένα έχει γίνει, άρα στα ίδια είμαστε)

BLiTzER
06/01/2014, 20:00
Δε γίνεται ποτέ στραβή, αν ξέρεις από που ψωνίζεις. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις μη-ονλάιν αγορές. Σε λογικές σαν την αποπάνω και την ιντερνετο-τρομοκρατία των ΜΜΕ και λοιπών επιτήδειων στηρίζονται οι ελληναράδες του 300% κέρδους. Μην τους κάνετε τη χάρη, αν έχετε τη δυνατότητα να ψωνίζετε ηλεκτρονικά. Το ίντερνετ είναι τεράστιο εργαλείο. Αξιοποιήστε το.

Pan (dvs)
06/01/2014, 20:55
Δε γίνεται ποτέ στραβή, αν ξέρεις από που ψωνίζεις. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις μη-ονλάιν αγορές. Σε λογικές σαν την αποπάνω και την ιντερνετο-τρομοκρατία των ΜΜΕ και λοιπών επιτήδειων στηρίζονται οι ελληναράδες του 300% κέρδους. Μην τους κάνετε τη χάρη, αν έχετε τη δυνατότητα να ψωνίζετε ηλεκτρονικά. Το ίντερνετ είναι τεράστιο εργαλείο. Αξιοποιήστε το.

Με το συμπαθειο αλλα νομιζω οτι λιγο υπερβολικος.

Δεν ειναι ολοι του 300%.Μπορει να ειναι αλλες οι δυνατοτητες που εχουνε λογω τζιρου οι μεγαλοι ,αλλα υπαρχουνε και εδω πολλοι και καλοι επαγγελματιες.Μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.Να εξαφανισουμε αυτους που δεν ειναι σωστοι ,αλλα να υποστηριξουμε αυτους που το αξιζουνε.

MG-KTiNoS
06/01/2014, 21:04
Δε γίνεται ποτέ στραβή, αν ξέρεις από που ψωνίζεις. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις μη-ονλάιν αγορές. Σε λογικές σαν την αποπάνω και την ιντερνετο-τρομοκρατία των ΜΜΕ και λοιπών επιτήδειων στηρίζονται οι ελληναράδες του 300% κέρδους. Μην τους κάνετε τη χάρη, αν έχετε τη δυνατότητα να ψωνίζετε ηλεκτρονικά. Το ίντερνετ είναι τεράστιο εργαλείο. Αξιοποιήστε το.


Σ εμένα έχει γίνει σόρι...

και δεν είναι ιντερνοτρομοκρατία ούτε οι Ελληναράδες δουλεύουν με 300%
Αυτά νομίζω είναι οι πραγματικές μαλακίες.

και ναι επιμένω, το βλέπω, το πιάνω, το αγοράζω...
Δεν βλέπω φωτογραφία, Δε Μπάω στο μαγαζί του άλλου να κάνω πρόβα κλπ κλπ

κι άμα γίνει στραβή πάω εκεί του ζητάω τα ρέστα, δε στέλνω μέιλ σα βλάκας

nathair
06/01/2014, 21:19
Αν το βρίσκεις στη μισή τιμή όμως...

BLiTzER
06/01/2014, 21:22
Υπερβάλλω, προφανώς, για να κάνω πιο ξεκάθαρο το πόιντ μου.



κι άμα γίνει σταβή πάω εκεί του ζητάω τα ρέστα, δε στέλνω μέιλ σα βλάκας

Ο καθένας όπως τη βρίσκει. Εσύ γουστάρεις αυτό, δε σημαίνει ότι όλοι θέλουν να πετάνε τα λεφτά τους ή να ζουν στον Μεσαίωνα (όποιος στέλνει μέηλ είναι βλάκας? Αλήθεια?!). Επειδή σε σένα έγινε στραβή, δε σημαίνει ότι γίνεται σε όλους ;)

Αγοράζω πράγματα ηλεκτρονικώς από το 2001, από κάλτσες, μέχρι ψυγεία. Δεν έχω χάσει ποτέ ούτε ένα σεντ. Οι ηλεκτρονικές αγορές ΕΙΝΑΙ το μέλλον, είτε το θέλουν κάποιοι, είτε όχι.


Να εξαφανισουμε αυτους που δεν ειναι σωστοι ,αλλα να υποστηριξουμε αυτους που το αξιζουνε.

Mαζί σου.

MG-KTiNoS
06/01/2014, 21:39
Υπερβάλλω, προφανώς, για να κάνω πιο ξεκάθαρο το πόιντ μου.



Ο καθένας όπως τη βρίσκει. Εσύ γουστάρεις αυτό, δε σημαίνει ότι όλοι θέλουν να πετάνε τα λεφτά τους ή να ζουν στον Μεσαίωνα (όποιος στέλνει μέηλ είναι βλάκας? Αλήθεια?!). Επειδή σε σένα έγινε στραβή, δε σημαίνει ότι γίνεται σε όλους ;)

Αγοράζω πράγματα ηλεκτρονικώς από το 2001, από κάλτσες, μέχρι ψυγεία. Δεν έχω χάσει ποτέ ούτε ένα σεντ. Οι ηλεκτρονικές αγορές ΕΙΝΑΙ το μέλλον, είτε το θέλουν κάποιοι, είτε όχι.


Το μέλλον είναι σκοτεινό φίλε μου,
κατά τ άλλα εδώ μέσα βλέπεις ότι δεν έγινε μόνο σε μένα αλλά και σε μερικούς ακόμα.
Εγώ λοιπόν προτιμώ να ζω στο Μεσαίωνα και το ψυγείο να το βλέπω, να το πιάνω, ν ανάβω το φως και να βλέπω μέσα αν φέγγει κλπ κλπ
Το ίδιο και το κράνος και το μπουφάν...
Θέλω να το βάλω πάνω μου να δω αν χωράει η γκλάβα μου μέσα.
Προφανώς ο άνθρωπος που έχει ΕΚΘΕΣΗ και μου δίνει τη δυνατότητα αυτή
έχει και πιο ακριβή τιμή, αφού έχει και λειτουργικά έξοδα και πρόσεξε...
Αγοράζει το προϊόν για να το πουλήσει και δεν κάνει εμπόριο με τε λεφτά μου σαν να είμαι (άτοκη) τράπεζα.
Δεν το έχουμε σε στοκ αλλά υπάρχει στη λίστα, πλήρωσε το και εγώ πάω και το αγοράζω και στο στέλνω ΑΝ και ΟΠΟΤΕ το βρω...
Άσε μας ρε φίλε...
Λαμόγιο είναι ο άνθρωπος !
Έτσι το λένε αυτό που κάνει.

BLiTzER
06/01/2014, 21:50
Έχεις μαγαζί, έτσι? Έλα, μεταξύ μας :P

ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχουν γίνει στραβές, αλλά 9 στις 10 οφείλονται στον αφελή/ανυποψίαστο αγοραστή. Όπως αυτό που αναφέρεις με το στοκ. Αυτό είναι ΚΑΚΟ κατάστημα και δεν αγοράζεις από εκεί. Σύντομα θα κυκλοφορήσει η φήμη και θα "πεθάνει". Με τον ΙΔΙΟ ακριβώς τρόπο γίνονται στραβές και σε πραγματικά μαγαζιά. ΔΕΝ αγοράζεις απ'όπου βρεις. Και σε μένα έχει τύχει 2-3 φορές να μην πάρω αυτό που ήθελα, αλλά αποζημιώθηκα ΚΑΘΕ φορά.

Τα θετικά της φυσικής αγοράς είναι αυτά που αναφέρεις. Βλέπεις, αγγίζεις, δοκιμάζεις. Κι εδώ ακριβώς τελειώνουν. Η ηλεκτρονική αγορά έχει κι αυτή τα αρνητικά της, δεν υπάρχει πανάκεια. Απλά τα θετικά της και ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλη διαφορά στην τιμή, είναι, συνήθως, πολύ πολύ σημαντικότερα.

Θα υποστηρίξω τον μαγαζάτορα όταν είναι αξιόπιστος και μένει εντός του ορίου της τιμής. Δε θα περιμένω 5-10 μέρες και θα τρέχω στα ταχυδρομεία για 5 ευρώ. Αλλά για 15%+ της τιμής, ναι, θα τρέχω.

MG-KTiNoS
06/01/2014, 22:04
Τρέχα αλλά θα πω μια ιστορία, κάποτε αγώρασα ένα φακό πανάκριβο από μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας.
(Χ Γιαννάτος)
Τον βάζω στη φωτογραφική κλικ... και δε μπαίζει!
Παθαίνω ταράκουλο.
Λέω δε μπορεί, δε συμβαίνει σ έμενα αυτό!!!
Τηλεφωνάω στο μαγαζί το και το.
Έλα δω μου λέει επι τόπου να πάρεις άλλοΝ
:uplate:
Καβαλάω το γκούτσι, μπαίνει ο φακός στη δόνηση φτάνω εκεί και κλικ όλα καλά!!!!
Ο φακός αλλάχτηκε το ίδιο όμως γιατί το είπα ΕΓΩ που με ήξερε και τον ήξερα χρόνια.
Αυτό είναι προσωπική σχέση που δεν θα στη δόσει κανένα ισοπ ποτέ, κανένας Κοτσομπουλος
που έχει μια τιμή στο μαγαζί και άλλη στο ισοπ κλπ κλπ
Διαλέγεις και παίρνεις.


υγ
Έχω και iσοπ :P
αλλά πίστεψε με δεν είναι πάντα ρόδινα τα πράματα
πίσω από ηλεκτρινκές βιτρίνες ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ

BLiTzER
06/01/2014, 22:19
Δεν είναι προσωπική σχέση αυτό. Είναι εγγύηση. Κάθε αγορά καλύπτεται από μια τέτοια :P

Τελευταία φορά που μου έτυχε κάτι (1η μου κακή εμπειρία από ebay, στο οποίο έχω account από το 2002 με πάρα πολλές αγοραπωλησίες) ήταν πριν κανά 2μηνο, ένα προϊόν των 80ε περίπου. Το βρήκα μισή τιμή, με δωρεάν μεταφορικά και, φυσικά, το αγόρασα. Λίγες μέρες μετά ανακαλύφθηκε ότι ο πωλητής ήταν απατεώνας (με ειδοποίησε το ίδιο το ebay) και, μετά τις απαραίτητες διαδικασίες (συμπλήρωσα μια φόρμα 2 φορές), πήρα όλα τα λεφτά μου πίσω, μέχρι τελευταίας δεκάρας, χωρίς να μου ζητήσουν το παραμικρό δικαιολογητικό. Μπορείς να το πεις προσωπική σχέση κι αυτό ;)

Θα συμφωνήσω μόνο στο ότι το ίντερνετ ναι, κρύβει κινδύνους, σε κάθε τομέα. Δεν είναι κάτι νέο. Αλλά μάθετε να το χρησιμοποιείτε σωστά και μόνο κέρδος αποφέρει.

EVI
06/01/2014, 23:35
για να μεινω στο κλιμα του φορουμ.... εχω αγορασει απο ελλαδα πολλα πραγματα στον προστατευτικο εξοπλισμο και αλλα τοσα απο το ιντερνετ.Ποτε δεν επαθα στραβη απο το ιντερνετ αλλα ουτε και απο καταστημα εδω.Το τελευταιο καιρο ομως προτιμω το ιντερνετ γιατι μου ετυχε σε μαγαζια του ειδους να μου συμπεριφερθουν απαισια προσπαθωντας με το ζορι να με πεισουν οτι ειμαι καρα ασχετη και αυτοι ξερουν και αμα μου αρεσει....ε δεν μου αρεσει πηρα την ασχετοσυνη μου και τα εκατονταδες ευρω που θα εδινα και τα εστειλα στην Αγγλια που ακομα και στο τηλεφωνο μου μιλαγαν με σεβασμο.Πολλα παιζουν ρολο η τιμη , η εξυπηρετηση , το προιον αν το βρισκεις η οχι.Θα επιλεξω βαση κριτηριων που θα δωσω τα λιγοστα πλεων χρηματα μου.

faraway
07/01/2014, 06:06
Και γω χρόνια τώρα από Αγγλία κυρίως , και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα . :D

Μια φορά χρειάστηκε να εμπλέξω το Paypal σε συναλλαγή από Κινέζο και πήρα όλα τα φράγκα μου πίσω μέχρι τελευταίο cent . ;)

Αντιθέτως ιστορίες με εμπόρους ντόπιους δεκάδες... :moutza:

Pan (dvs)
07/01/2014, 07:55
Μετραω -600 ευρω,για αγορες μεσω διαδικτυου.
Εδω και τρια χρονια ακομη περιμενω να παραλαβω ενα aircontition.
Αν το πετυχει κανεις απο αυτους που ασχολουνται με ιντερνετικες αγορες,παρακαλειται να μου το στειλει το συντομοτερο.Το δαγκωσα.:D

Panoskl
07/01/2014, 21:50
Από fc-moto.de παράγγειλα ένα ζευγάρι μποτάκια.

Πήρε μια εβδομάδα να ξεκινήσει η αποστολή αλλά ήταν και τα Χριστούγεννα στη μέση οπότε το βρίσκω λογικό.

Θεωρητικά έρχονται την Τρίτη. Αν χρειαστεί αλλαγή, θα σας ενημερώσω.

Ήρθαν κανονικά σήμερα. Παραγγελία στις 22/12, παράδοση στις 7/1. Αλλαγή δεν χρειάζονται ευτυχώς οπότε η 1η μου αγορά από το συγκεκριμένο site πήγε άψογα.

Όσοι αναρωτιούνται γιατί δεν αγόρασα από Ελλάδα, να τους ενημερώσω ότι έψαξα αλλά νούμερο 48 σε μποτάκια μόνο έξω βρήκα.

Γενικά αγοράζω συγκεκριμένα είδη από φίλους (π.χ. Λάστιχα και κάποια αξεσουάρ μοτό) για να τους στηρίξω αλλά και επειδή έχω την καλύτερη εξυπηρέτηση. Κατά τα άλλα, e-shop στο 80%, ελληνικά και ξένα. Δεν μου έχει τύχει ποτέ πρόβλημα ως τώρα.

Bradipous
10/01/2014, 23:57
Επειδη εχει παρει αλλη τροπη το νημα με πιο γενικο περιεχομενο σε σχεση με τον τιτλο του, ας αναφερω και γω την εμπηρια μου.

Παραγγελια στις 24/12 απο lidsdirect. Φυσικα το καταστημα ειχε αναρτησει ανακοινωση στην σελιδα του οτι ολες οι παραγγελιες που θα γινουν μεσα στις γιορτες θα σταλθουν απο τις 2/1 και επειτα, οπως και εγινε. Στις 2/1 σταλθηκε και ηρθε σημερα στις 10/1 με μια αργια ενδιαμεσα οποτε 5 εργασημες, οπως λενε αλλωστε (3-5 εργασημες). Το προϊον αψογο.
+1 απο μενα για το συγκεκριμενο καταστημα.

amyroukai
11/01/2014, 08:58
Για το "κατάστημα VS eshop" μιά εμπειρία:
Πάω τον Μάιο σε κεντρικό λιανικής της Μοτοδυναμικής. Καλημέρα, θέλω αυτό. Δεν υπάρχει, παραγγελία. Πόσο καιρό; 15 μέρες περίπου. ΟΚ, από νούμερο πως θα δοκιμάσω; Μα καλά, δεν ξέρετε τι φοράτε; Ξέρω, αλλά δεν είναι όλες οι μάρκες ίδιες, αν γίνει λάθος τι κάνουμε; Δεν γίνονται αλλαγές. Μάλιστα, τιμή; +30% σε σχέση με όλα τα ευρωπαϊκά eshop. Εννοείται έφυγα διότι και νταβατζηλίκι και δεν στο αλλάζω, γιατί;

Και φαντάζομαι το ίδιο έκαναν και άλλοι. Στο MOTO magazine αυτού του μήνα, ολοσέλιδο: Ο νέος τιμοκατάλογος μας, σε τιμές ίδιες με την ευρώπη (λέει χαμηλότερες αλλά δεν είναι, είναι ίδιες). Επαθαν, έμαθαν. Άλλοι, με άλλα προϊόντα, κοιμούνται ακόμα. Από διαθεσιμότητα και αλλαγές δεν ξέρω, αλλά έτσι για το χαβαλέ λέω να περάσω πάλι να ρωτήσω...

MG-KTiNoS
11/01/2014, 09:22
κατάστημα και eshop VS eshop

Πήρα μια κουκούλα από τον Pissari.
Επιτέλους όσο μεγάλη ήθελα, μου έστειλε 3 ΣΜΣ και με πήρε και μια καλή κοπέλα τηλέφωνο να δει αν όλα πήγαν καλά.
35ε έκανε η κουκούλα και την παρέλαβα σε 2 3 μέρες γιατί δεν είχα χρόνο να πάω να τη πάρω μόνος μου

Λοιπόν χέστε με με τα λαμόγια όλα
Ελληνικά μιλάω '
και ναι κάνω τσάμπα διαφήμιση
Ελληνικό μαγαζί, γνωστή μούρη της αρεσκείας μου.

υγ
Αν μετά από τόσες μαλακίες που σας έχει κάνει ο Γερμανός
(χωρίς να υπολογίσω ότι το Γερμανός για μένα φτάνει)
συνεχίζεται να το κουβεντιάζεται...
ε τι να πω...
καλή τύχη

:wave2:

devil's animal
11/01/2014, 09:51
κατάστημα και eshop VS eshop

Πήρα μια κουκούλα από τον Pissari.
Επιτέλους όσο μεγάλη ήθελα, μου έστειλε 3 ΣΜΣ και με πήρε και μια καλή κοπέλα τηλέφωνο να δει αν όλα πήγαν καλά.
35ε έκανε η κουκούλα και την παρέλαβα σε 2 3 μέρες γιατί δεν είχα χρόνο να πάω να τη πάρω μόνος μου

Λοιπόν χέστε με με τα λαμόγια όλα
Ελληνικά μιλάω '
και ναι κάνω τσάμπα διαφήμιση
Ελληνικό μαγαζί, γνωστή μούρη της αρεσκείας μου.

υγ
Αν μετά από τόσες μαλακίες που σας έχει κάνει ο Γερμανός
(χωρίς να υπολογίσω ότι το Γερμανός για μένα φτάνει)
συνεχίζεται να το κουβεντιάζεται...
ε τι να πω...
καλή τύχη

:wave2:

δεν ειναι ολα τα ελληνικα καταστηματα ιδια...
ο Χρηστος (Πισσαρης) εχει τρελες τιμες σε σχεση με την ελληνικη αγορα..αγορασα αλυσιδογραναζα για το cbf σε τιμη που δεν υπηρχε σε αλλο ευρωπαϊκο e-shop...
αυτους τους στηριζουμε..
:beer:

tzimidis
11/01/2014, 22:56
............Λοιπόν χέστε με με τα λαμόγια όλα...........



........κι άμα γίνει στραβή πάω εκεί του ζητάω τα ρέστα, δε στέλνω μέιλ σα βλάκας.......

οκ, μήνυμα ελήφθη : όσοι δεν τα ακουμπάνε στα τυφλά είναι βλάκες, όσοι πουλάνε φθηνά είναι λαμόγια.
καλή τύχη και σε σένα και καληνύχτα:wave2:

VANDA
11/01/2014, 23:45
..Αυτά νομίζω είναι οι πραγματικές μαλακίες...
...
δε στέλνω μέιλ σα βλάκας


Ευχαριστούμε. Είσαι ελεύθερος να ψωνίζεις από όπου θες όπως όλοι, αλλά μίλα λίγο καλύτερα, παρακαλώ.

MG-KTiNoS
12/01/2014, 10:47
οκ, μήνυμα ελήφθη : όσοι δεν τα ακουμπάνε στα τυφλά είναι βλάκες, όσοι πουλάνε φθηνά είναι λαμόγια.
καλή τύχη και σε σένα και καληνύχτα:wave2:

ναι όσοι τ ακουμπάνε στα τυφλά είναι αυτό που είπες
και μετά έρχονται εδώ και βάζουν ποστ με κλάματα

Όσοι πουλάνε φθηνά πουλάνε γιατί μπορούν
ΚΙ ΟΣΟΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ
αλλά αγωράζουνε με τα λεφτά σου ΑΝ τα βρουν
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ

MG-KTiNoS
12/01/2014, 10:54
αλλά μίλα λίγο καλύτερα, παρακαλώ.

Εδώ πιάσαμε από τη μοτοδυναμική και λασπολογήσαμε για κέρδη 300% (που τελικά δεν υπήραχαν αλλά να χουμε να λέμε)
Μιλήσαμε για ανθρώπους που προσπαθούν να ζήσουν μ ένα μαγαζί σε μια χώρα
που τους αντιμέτοπίζει σα γελάδια για άρμαγμα και μας πήραξε που είπα λαμόγιο το Γερμανό?
Ε ναι το ξαναλέω ΛΑ ΜΟ ΓΙΟ γιατί σε τελική πουθενά στη σελίδα δε λέει ότι θα σου στείλει τα πράγματα
Εάν και εφόσαον υπάρχουν διαθέσημα στην αντιπρωσοπία
Πάει να πει σου λέει τη μισή αλήθεια
κι αυτό το λέμε λαμογιά και απογορεύται
:wave2:

bros400pgm
12/01/2014, 11:01
Eπιασες μια εταιρια και συ. Ο Πισαρης απο Γερμανους ψωνιζει (και εχω ψωνισει απο αυτον γιατι τα εχει ιδιες τιμες). Το ιδιο και απο το motoraid (φυσικο μαγαζι αλλα και e-shop). Αυτο που σου λενε ομως ειναι οτι εαν ο Γερμανος (ιταλος-αγγλος-Ταυλανδεζος) τα εχει 40-50 και 100 ευρω κατω (εστω και εαν ειναι e-shop, που πολλα απο αυτα ειναι και φυσικα μαγαζια), γιατι να προτιμησω την εγχωρια αγορα? Και αντε, παει στο διαολο να εισαι καμια αθηνα. Εαν εισαι σε καμια Πατρα (3η μεγαλυτερη πολη)??

MG-KTiNoS
12/01/2014, 11:14
-θα μπορούσα να σου πω κι άλλους Εκτώς απ αυτούς που αναφέρεις
-θα μπορούσα ΄να σου πω και για την Hellin moto που τόσα χρόνια στηρίζει το σπορ
και τους αγώνες που δεν έχουμε και θέλουμε μια μέρα κλπ κπλπ

θα αρκεστώ όμως στο γιατι να προτιμησω την εγχωρια αγορα?
Εγώ θα αρκεστώ λοιπόν στην εγχώρια αγορά γιατί δεν θέλω να
διαβάζω όλα αυτά που διαβάζω στις εφημερίδες και εδώ (ξεχρεώσαμαι μπα κλπ)
Μεταξύ μας χλωμό το βλέπω αλλά τι να γίνει?
Μια προσπάθεια θα την κάνουμε.

α να δείτε το φιλμ
307401

VANDA
12/01/2014, 11:23
Εδώ πιάσαμε από τη μοτοδυναμική και λασπολογήσαμε για κέρδη 300% (που τελικά δεν υπήραχαν αλλά να χουμε να λέμε)
Μιλήσαμε για ανθρώπους που προσπαθούν να ζήσουν μ ένα μαγαζί σε μια χώρα
που τους αντιμέτοπίζει σα γελάδια για άρμαγμα και μας πήραξε που είπα λαμόγιο το Γερμανό?
Ε ναι το ξαναλέω ΛΑ ΜΟ ΓΙΟ γιατί σε τελική πουθενά στη σελίδα δε λέει ότι θα σου στείλει τα πράγματα
Εάν και εφόσαον υπάρχουν διαθέσημα στην αντιπρωσοπία
Πάει να πει σου λέει τη μισή αλήθεια
κι αυτό το λέμε λαμογιά και απογορεύται
:wave2:

Δεν ξέρω αν είναι λαμόγιο ή απλά ανοργάνωτος (και κατ' επέκταση κακός επαγγελματίας) ο Γερμανός. Εμένα με πείραξε που ουσιαστικά με αποκάλεσες 'βλάκα'.
Η μοναδική βλακεία που παραδέχομαι ότι έκανα είναι ότι δεν ζήτησα αντικαταβολή σε σάιτ από όπου δεν έχω ξαναγοράσει. Κατά τα άλλα, δεν με έχω για βλάκα.
Έχω ακουμπήσει πολλά σε μαγαζιά στην Αθήνα, όπως και έχω ψωνίσει πολλά πράγματα από ίντερνετ σε ΠΟΛΥ χαμηλότερες τιμές από ό,τι τα έβρισκα εδώ και δεν μετανιώνω.

faraway
12/01/2014, 11:46
Πάντως στο on line υπάρχει και μία δικλείδα ασφαλείας που λέγεται paypal . ;)

Και λέμε χρόνια τώρα ( όσοι αγοράζουμε χρόνια από εξωτερικό ) ότι αγορές μόνο μέσω paypal ή αντικαταβολής .
Με αυτό το τρόπο τίποτα ποτέ δεν θα στραβώσει .
Και υψηλή εξυπηρέτηση και τιμές αλλά και ασφάλεια στις συναλλαγές . :wave2:

Corki
12/01/2014, 11:58
Παιδες το net μια ακομα γειτονια ειναι! Και μαλιστα διπλα στους περισσοτερους και παραμετροποιησιμη σε απειρο βαθμο.

Επισης οπως αναφερει και faraway εχει και τις δικλειδες ασφαλειας του που δουλευουν καθε φορα προστατευοντας τους ανυποψιαστους και τους πρωταριδες στο 100%

Τα παραπανω δεν μπορει να τα ισχυριστει για το τοπικο εμποριο της καθε περιοχης που οι κανονες ειναι διαφορετικοι ελαφρως και πιο "ευπλαστοι".

Αν και οτι εχω χρειαστει να παρω (μοτοεξοπλισμο ή οχι) εχω καταληξει τελικα να τα αγοραζω απο τοπικες επιχειρισεις ...δεν μπορω να αγνοησω οτι το internet ηταν σημαντικοτατο εργαλειο !

Τωρα για την προσωπικη σχεση ....αν την πετυχαινεις καλη ειναι .......αλλα οχι και καταλυτης για τις αγορες σου! Αν και, ενα καταστημα δεν μπορει να εχει προσωπικη σχεση με ολους τους πελατες του ...ασχετως αν αυτοι πιστευουν οτι διατηρουν κατι τετοιο με την επιχειρηση απο οπου ψωνιζουν!

Τα παντα χρειαζονται μετρο. Σιγουρα ειναι κακο να εισαι "dedicated e-shop consumer" αλλα δεν ειναι δυνατον να δαιμονοποιεις τα eshop!

bros400pgm
12/01/2014, 14:40
θα αρκεστώ όμως στο γιατι να προτιμησω την εγχωρια αγορα?
Εγώ θα αρκεστώ λοιπόν στην εγχώρια αγορά γιατί δεν θέλω να
διαβάζω όλα αυτά που διαβάζω στις εφημερίδες και εδώ (ξεχρεώσαμαι μπα κλπ)
Μεταξύ μας χλωμό το βλέπω αλλά τι να γίνει?
Μια προσπάθεια θα την κάνουμε.





Αρα θεωρεις οτι ειναι θεμα στηριξης του ελληνα μαγαζοτορα με εισαγωμενα προιοντα........ Το σωστο θα ηταν να προτιμουσαν οι πωλητες αλλα και οι αγοραστες εγχωρια προιοντα (πχ colori αν και παιζεται εαν ειναι πλεον Ελλαδα).
Απο την αλλη εχεις την αποψη σου, καποιος αλλος εχει την αποψη του και γνωριζεις πολυ καλυτερα απο μενα, οτι δεν θα αλλαξει τιποτα. Οποτε δεν υπαρχει λογος να τους πεισεις ολους.;)

MG-KTiNoS
12/01/2014, 16:44
Τα παραπανω δεν μπορει να τα ισχυριστει για το τοπικο εμποριο της καθε περιοχης που οι κανονες ειναι διαφορετικοι ελαφρως και πιο "ευπλαστοι".

Άποψη σου αλλά όταν έχεις να κάνεις με την ευφορία δεν υπάρχει τίποτα το εύπλαστο.


Δεν ξέρω αν είναι λαμόγιο ή απλά ανοργάνωτος (και κατ' επέκταση κακός επαγγελματίας) ο Γερμανός. Εμένα με πείραξε που ουσιαστικά με αποκάλεσες 'βλάκα'.
Η μοναδική βλακεία που παραδέχομαι ότι έκανα είναι ότι δεν ζήτησα αντικαταβολή σε σάιτ από όπου δεν έχω ξαναγοράσει. Κατά τα άλλα, δεν με έχω για βλάκα.
Έχω ακουμπήσει πολλά σε μαγαζιά στην Αθήνα, όπως και έχω ψωνίσει πολλά πράγματα από ίντερνετ σε ΠΟΛΥ χαμηλότερες τιμές από ό,τι τα έβρισκα εδώ και δεν μετανιώνω.

Πουθενά δεν σε είπα βλάκα, για τον εαυτό μου μιλούσα.
Δεν είχα καμία πρόθεση φίλε μου να σε προσβάλω
(Αν διαβάσεις και σε τι απαντούσα θα καταλάβεις και το ύφος)


Αρα θεωρεις οτι ειναι θεμα στηριξης του ελληνα μαγαζοτορα με εισαγωμενα προιοντα........ Το σωστο θα ηταν να προτιμουσαν οι πωλητες αλλα και οι αγοραστες εγχωρια προιοντα (πχ colori αν και παιζεται εαν ειναι πλεον Ελλαδα).
Απο την αλλη εχεις την αποψη σου, καποιος αλλος εχει την αποψη του και γνωριζεις πολυ καλυτερα απο μενα, οτι δεν θα αλλαξει τιποτα. Οποτε δεν υπαρχει λογος να τους πεισεις ολους.;)

Και του παραγωγού, και του μαγαζάτορα και του υπαλλήλου και του ΕΟΠΥΥ (που από την άλλη βδομάδα δεν θα υπάρχει) και του παππού που περιμένει κάθε μήνα να πάρει τα λεφτουδάκια του.
Αλλά αυτά φίλε μου τελικά είναι ψιλά γράμματα.
Ισως μας αξίζουν οι φσ.μοτο.ντε, οι λιντλ κι όλοι αυτοί οι απίθανοι τύποι...
Στο κάτω κάτω είναι πιο φτηνοί και οι ¨Ελληνες λαμόγια που δουλεύουν με 300% -τρόπος του λέγειν πάντα-
Α και που σαι, δεν έχω καμία διάθεση να πείσω κανέναν.
Μόνοι μας ερ΄χομαστε μετά και κλαίμε εδώ μέσα.

Corki
12/01/2014, 17:55
Άποψη σου αλλά όταν έχεις να κάνεις με την ευφορία δεν υπάρχει τίποτα το εύπλαστο.





Υποθετω εννοεις την "εφορια" και οντως συμφωνουμε εδω οτι δεν υπαρχει τπτ το ευπλαστο στον τροπο λειτουργιας της! Ενδεχομενως να αποτελει και ενα κομματι της αιτιας το προβληματος....αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα!

Στο καταστημα αν κατι δεν παει καλα με την αγοροπωλησια (πχ ελατωμα) σπανια θα "καθαρισει" ο μαγαζατορας για παρτη σου δινοντας σου ενα αλλο προιον και συνηθως θα σε παραπεμψει στην κεντρικη αντιπροσωπεια (αν υπαρχει, και για αυτο φροντιζεις απο πριν να υπαρχει!!! περιοριζοντας τις επιλογες σου). Πιο σπανια θα χρειαστει και καποια μανουρα στην ολη συνταγη για φτασεις ενδεχομενως στο επιθυμητο αποτελεσμα!

Στο net απλα κανεις ενα refund και συνηθως παιρνεις πισω τα χρηματα σου στο τακα-τακα τις περισσοτερες φορες! Και ολα αυτα απο το σπιτι σου χωρις μετακινησεις -διαλογους -τηλεφωνα-κτλ

Αν φταιει το κρατος που το ελληνικο εμποριο δεν ειναι και το καλυτερο ειναι μια αλλη κουβεντα που δεν εχει σχεση με τα e-shop τον τροπο λειτουργιας τους και τις επιπτωσεις απο την χρηση τους!

Δεν διαφωνουμε οτι ειναι καλυτερο να στυριζεις ή να το πω αλλιως να απευθυνεσαι στην τοπικη αγορα αλλα δυστυχως ο ελλην εμπορας, πολλες φορες αδικαιολογητα, το κανει να φαινεται πολυ δυσκολο και ενιοτε κουτο ή ακομα και λαθος!

MG-KTiNoS
12/01/2014, 19:06
Υποθετω εννοεις την "εφορια" και οντως συμφωνουμε εδω οτι δεν υπαρχει τπτ το ευπλαστο στον τροπο λειτουργιας της! Ενδεχομενως να αποτελει και ενα κομματι της αιτιας το προβληματος....αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα!

Στο καταστημα αν κατι δεν παει καλα με την αγοροπωλησια (πχ ελατωμα) σπανια θα "καθαρισει" ο μαγαζατορας για παρτη σου δινοντας σου ενα αλλο προιον και συνηθως θα σε παραπεμψει στην κεντρικη αντιπροσωπεια (αν υπαρχει, και για αυτο φροντιζεις απο πριν να υπαρχει!!! περιοριζοντας τις επιλογες σου). Πιο σπανια θα χρειαστει και καποια μανουρα στην ολη συνταγη για φτασεις ενδεχομενως στο επιθυμητο αποτελεσμα!

Στο net απλα κανεις ενα refund και συνηθως παιρνεις πισω τα χρηματα σου στο τακα-τακα τις περισσοτερες φορες! Και ολα αυτα απο το σπιτι σου χωρις μετακινησεις -διαλογους -τηλεφωνα-κτλ

Αν φταιει το κρατος που το ελληνικο εμποριο δεν ειναι και το καλυτερο ειναι μια αλλη κουβεντα που δεν εχει σχεση με τα e-shop τον τροπο λειτουργιας τους και τις επιπτωσεις απο την χρηση τους!

Δεν διαφωνουμε οτι ειναι καλυτερο να στυριζεις ή να το πω αλλιως να απευθυνεσαι στην τοπικη αγορα αλλα δυστυχως ο ελλην εμπορας, πολλες φορες αδικαιολογητα, το κανει να φαινεται πολυ δυσκολο και ενιοτε κουτο ή ακομα και λαθος!

Θα περιοριστώ να πω ότι εν λόγω γερμανός εμποράς που δεν έχει το βραχνά του Ελληνικού κράτους και όλα τα προβλήματα που έχουν οι εδώ κάθε άλλο παρά την άποψη σου στηρίζει.
Από εκεί και μετά επέτρεψε μου να σου πω ότι γνωρίζεις εντελώς λάθος Έλληνες εμπόρους.
Σόρι αλλά στην Ελληνική αγορά μοτοσικλέτας υπάρχουν πάρα πολύ εντάξει άνθρωποι και πολλές φορές έχουν καθαρίσει για πάρτι μας
και σε τροχαία (ασφάλειες) και με εγγυήσεις προϊόντων και με πολλά άλλα.
(εμένα η υπόγα μου έχει αλλάξει μποτες ντεινέζε 2 φορές καπάκι πχ)
Καλό είναι λοιπόν να μετράμε τι λέμε και να μην πετάμε ένα ο Έλλην έμπορας κι όποιον πάρει ο χάρος

Pan (dvs)
12/01/2014, 19:26
Oι Ελληνικες επιχειρησεις ,ειδικα αυτη την περιοδο που περναμε,εχουνε την αναγκη του καθενα μας.Δραστηριοποιουνται σε ενα εχθρικο περιβαλον και οι περισσοτερες κανουνε μεγαλο αγωνα για να βγουνε στις υποχρεωσεις τους.Απο αυτες περιμενει το κρατος να βγαλει λεφτα,οι εργαζομενοι το ιδιο,ο καφετζης με το διπλανο καφενειο και παει λεγοντας.

Δεν ειναι για μενα επιχειρημα οτι ο Γερμανος τα εχει πιο φθηνα.Και ο ηλεκτρολογος απο τη Βουλγαρια θα μου κανει τα ηλεκτρολογικα στο σπιτι μου πιο φθηνα.Και κουφωματα αλουμινιου μπορω να παραγγειλω απο τη Ρουμανια στην μιση τιμη.Ξερω και γω το Ιντερνετ,δεν ειμαι εντελως μαλακας.

Ξεχνατε ομως μου φαινεται ,οτι ολοι σας εχεται καποιο επαγγελμα και θελετε εμεις οι υπολοιποι να σας υποστηριζουμε.Θελετε να ψωνιζεται απο Γερμανιες και Αγγλιες λογω του οτι εχετε οικονομικο ωφελος.Μου λετε δηλαδη οτι και εγω αν χρειαστει να χτισω το σπιτι μου η να προσλαβω υπαλληλους στην επιχειρηση μου.....να προτιμησω τους φθηνοτερους.
Ξερω και γω τα οικονομικα ωφελη αμα προσλαβω Μπαγλαντεζους ,δεν ειμαι εντελως μαλακας.

Μου φαινετε οτι οπου σας βολευει γινεστε Ευρωπαιοι και οπου σας συμφερει Ελληνες.Για καθε απαραδεκτο Ελληνα επαγγελματια που θα μου λετε θα σας βρισκω δεκα καλους.Βρειτε τους καλους και υποστηριξτε τους σε ολους τους χωρους.Αφηστε τα περι οικονομικων αγορων,γιατι θα αρχισω να σκεφτομαι σαν εσας.Και αν αρχισω να σκεφτομαι και να λειτουργω οπως εσεις θα σας σκισει η πεινα κακομοιρηδες μου.Α...μην κανετε οτι δεν καταλαβαινεται αυτα που λεω,γιατι καταλαβαινετε,δεν ειστε εντελως ........:beer:

Μην υποθεσει κανεις οτι ειμαι ρατσιστης η Ελληναρας,θα κανει λαθος.:)

devil's animal
12/01/2014, 20:06
Oι Ελληνικες επιχειρησεις ,ειδικα αυτη την περιοδο που περναμε,εχουνε την αναγκη του καθενα μας.Δραστηριοποιουνται σε ενα εχθρικο περιβαλον και οι περισσοτερες κανουνε μεγαλο αγωνα για να βγουνε στις υποχρεωσεις τους.Απο αυτες περιμενει το κρατος να βγαλει λεφτα,οι εργαζομενοι το ιδιο,ο καφετζης με το διπλανο καφενειο και παει λεγοντας.

Δεν ειναι για μενα επιχειρημα οτι ο Γερμανος τα εχει πιο φθηνα.Και ο ηλεκτρολογος απο τη Βουλγαρια θα μου κανει τα ηλεκτρολογικα στο σπιτι μου πιο φθηνα.Και κουφωματα αλουμινιου μπορω να παραγγειλω απο τη Ρουμανια στην μιση τιμη.Ξερω και γω το Ιντερνετ,δεν ειμαι εντελως μαλακας.

Ξεχνατε ομως μου φαινεται ,οτι ολοι σας εχεται καποιο επαγγελμα και θελετε εμεις οι υπολοιποι να σας υποστηριζουμε.Θελετε να ψωνιζεται απο Γερμανιες και Αγγλιες λογω του οτι εχετε οικονομικο ωφελος.Μου λετε δηλαδη οτι και εγω αν χρειαστει να χτισω το σπιτι μου η να προσλαβω υπαλληλους στην επιχειρηση μου.....να προτιμησω τους φθηνοτερους.
Ξερω και γω τα οικονομικα ωφελη αμα προσλαβω Μπαγλαντεζους ,δεν ειμαι εντελως μαλακας.

Μου φαινετε οτι οπου σας βολευει γινεστε Ευρωπαιοι και οπου σας συμφερει Ελληνες.Για καθε απαραδεκτο Ελληνα επαγγελματια που θα μου λετε θα σας βρισκω δεκα καλους.Βρειτε τους καλους και υποστηριξτε τους σε ολους τους χωρους.Αφηστε τα περι οικονομικων αγορων,γιατι θα αρχισω να σκεφτομαι σαν εσας.Και αν αρχισω να σκεφτομαι και να λειτουργω οπως εσεις θα σας σκισει η πεινα κακομοιρηδες μου.Α...μην κανετε οτι δεν καταλαβαινεται αυτα που λεω,γιατι καταλαβαινετε,δεν ειστε εντελως ........:beer:

Μην υποθεσει κανεις οτι ειμαι ρατσιστης η Ελληναρας,θα κανει λαθος.:)

ας μαθουν οι ελληνες επιχειρηματιες να σεβονται πρωτιστως τους πελατες τους κανοντας τα βασικα και μετα μιλαμε για επιλογες...
ας μαθουν να μιλανε ομορφα οταν μπαινει καποιος στο καταστημα τους..(ακομα και η σκονη που φερνει μεσα ο πελατης, ειναι κερδος...λενε οι Εβραιοι)
να εχουν πληρη γνωση του προϊοντος που πουλανε και να μην νομιζουν οτι ο πελατης ειναι ασχετος και θα τον πιασουν "κοτσο"...
να σεβαστουν την ανεχεια του πελατη και να κοβουν εκει που μπορουν...
και τελος (και σημαντικοτερο) να ξερουν την τιμη του προϊοντος ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ και να μην νομιζουν οτι πουλανε χρυσαφι..κοινως ανακοστολογηση και μικροτερο κερδος για να μπορει ο αλλος να πλησιασει...

ειναι απαραδεκτο να πωλειται το ιδιο προϊον στην διπλη τιμη σε μια χωρα που ειναι στην ΕΕ...
καλως ή κακως το ιντερνετ ειναι ενα απιστευτο εργαλειο και μπορει να σε ενημερωσει για τα παντα, αρκει να ασχοληθεις...
και δεν εννοω μονο για τιμες, αλλα και για την ποιοτητα των προϊοντων και κατα ποσο ειναι καταλληλα γι'αυτο που θελεις να κανεις...και αυτο το εχουμε δημιουργησει ολοι εμεις που χρησιμοποιουμε το ιντερνετ...
που τον ηξερα εγω τον Αμερικανο που ελεγε ποσο καλο ή οχι ειναι το Arai ή το Leatherman ή οι μποτες οι Sidi κ.ο.κ...??πουθενα...
οπως δεν ξερω προσωπικα και τοσα ατομα που εχουν ενημερωθει απο την κριτικη μου κατα καιρους για διαφορα προϊοντα..
ο σωστος καταναλωτης ρωταει οσους περισσοτερους μπορει για κατι και μετα αποφασιζει...αυτο παλιοτερα ηταν τρομερα δυσκολο, γιατι που να βρει οι αλλος τον τρελλαμενο μηχανοβιο στα ορεινα χωρια των Ιωαννινων..?και ποσες γνωμες να παρει απο τους Γιαννωτες οταν κατεβαινε στην πολη?
το ιντερνετ μας εκανε ολους "γνωστους μεταξυ μας" και αυτο ειναι πλεονεκτημα για μας και φυσικα μειονεκτημα για τους εμπορους γιατι παλιοτερα πουλουσαν οτι ηθελαν (κοινως φυκια για μεταξωτες κορδελες)...:rolleyes:

αυτα λοιπον ειναι κατανοητα για τους Ευρωπαιους εμπορους αλλα για τα δικα μας τζιμανια ειναι πρωτακουστα...

κλεινοντας, να πω κατι και για τους αντιπροσωπους που νομιζουν οτι εχουν πιασει τον Παπα απο τα καμπανελια...
το οτι εχουν παρει την Α,Β αντιπροσωπεια ενος προϊοντος δεν τους κανει και ταυτοχρονα μαμιαδες των πελατων τους...το ιδιο προϊον πουλιεται και απο αλλες χωρες και απο αλλους αντιπροσωπους που σεβονται περισσοτερο τους πελατες τους...και το δινουν πιο φτηνα και με την ιδια εγγυηση...και αυτο ισχυει απο ολοκληρα μηχανακια μεχρι κρανη, μπουφαν και οτι αλλο..
τερμα η εκμεταλλευση..
μαθετε να ψωνιζετε εξυπνα και απο ανθρωπους που σεβονται εσας και τον κοπο της δουλειας σας, οπου και αν βρισκονται αυτοι...
:beer::beer:

Pan (dvs)
12/01/2014, 20:23
Bρε devil's animal το ξερεις οτι υπαρχουνε αντιπροσωποι που πουλανε ακριβα καποια προιοντα,οχι γιατι δεν μπορουνε η δεν θελουνε αλλα γιατι ετσι τους υποχρεωνουνε καποιες πολυεθνικες?

Οταν ερχεται η Α εταιρια την οποια αντιπροσωπευεις και που πουλαει κρανη η αλλα καταναλωτικα προιοντα και σου λεει αν πουλησεις φθηνοτερα σταματαει η συνεργασια,τι επιλογες νομιζεις οτι εχεις εκτος απο το να σταματησεις τη συνεργασια?Στο χωρο που κινουμε αυτο συμβαινει μονιμα.

Δεν ειπα οτι ειμαι υπερ των ηλιθιων καταναλωτων.Φυσικα και θα ψαξει,φυσικα και θα βρει αυτο που τον συμφερει.Καλο ειναι ομως να εξαντλησει τα εδω περιθωρια.Αν το παρει τελικα απο εξω να γνωριζει οτι αυτο ναι μεν ειναι προς δικο του ωφελος,οχι ομως απαραιτητα και του συνολου.

Και να μου πει τελος παντων αυτος που αγοραζει απο εξω επειδη τον συμφερει αν με συμβουλευει να κανω το ιδιο σε περιπτωσεις που αφορουνε το δικο του επαγγελμα.

Αυτο για τον Γιαννιωτη μηχανοβιο ,προσπαθησα.αλλα δεν το καταλαβα.:confused:

manosamos
12/01/2014, 20:25
δεν ειναι ολα τα ελληνικα καταστηματα ιδια...
ο Χρηστος (Πισσαρης) εχει τρελες τιμες σε σχεση με την ελληνικη αγορα..αγορασα αλυσιδογραναζα για το cbf σε τιμη που δεν υπηρχε σε αλλο ευρωπαϊκο e-shop...
αυτους τους στηριζουμε..
:beer:
Εχω και εγω εμπειρια απο Πισσαρη.
Πολλα απο τα πραγματα του ειναι απο τον Louis.de και οταν προπερσυ πηγα για λαστιχα στο σκουτερ ειχε το ολοσωμο αδιαβροχο 35 ευρω,ενω ο Louis το ειχε κανα 30αρι,χωρια που καθε μηνα βγαζει προσφορες και βρισκεις το αδιαβροχο στα 15 ευρω.
Αναβατωριο για την μοτο μου 80 ευρω και με κοστος αποστολης 20 ευρω(max 30kg) ενω το πακετο μου ηταν 37 κιλα και δεν πληρωσα εξτρα.
Οσο για τα τζακετ του FC moto δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ελληνικο μαγαζι στις τιμες τους.

Οσο για το πατριωτικο του θεματος,ενταξει ..........ελληνικα μαγαζια,με πακιστανο τζαμοκαθαριστη και αλβανο αποθηκαριο..............δεν τους στηριζω.

DrIoannis
12/01/2014, 20:46
Δεν θα πω πολλά. Έχω αγοράσει από net πολλά αλλά και από τοπικά μαγαζιά αρκετά. Υποστηρίζω αυτούς που μου φέρονται σαν πελάτη και όχι σαν πορτοφόλι. Δυστυχώς τα όλο και πιο λίγα χρήματα που μπορώ να διαθέσω για το χόμπι μου θα πηγαίνουν σε αυτόν με την καλύτερη τιμή-εξυπηρέτηση εγχώριο ή όχι.

EVI
12/01/2014, 20:56
...

harris_x
12/01/2014, 20:58
εξαρτάτε από την διαφορά στην τιμή.
Το κράνος μου ας πούμε δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω από Ελλάδα... 300€ κάτω ήταν σημαντικότατη διαφορά.

devil's animal
12/01/2014, 21:26
Bρε devil's animal το ξερεις οτι υπαρχουνε αντιπροσωποι που πουλανε ακριβα καποια προιοντα,οχι γιατι δεν μπορουνε η δεν θελουνε αλλα γιατι ετσι τους υποχρεωνουνε καποιες πολυεθνικες?

Οταν ερχεται η Α εταιρια την οποια αντιπροσωπευεις και που πουλαει κρανη η αλλα καταναλωτικα προιοντα και σου λεει αν πουλησεις φθηνοτερα σταματαει η συνεργασια,τι επιλογες νομιζεις οτι εχεις εκτος απο το να σταματησεις τη συνεργασια?Στο χωρο που κινουμε αυτο συμβαινει μονιμα.

Δεν ειπα οτι ειμαι υπερ των ηλιθιων καταναλωτων.Φυσικα και θα ψαξει,φυσικα και θα βρει αυτο που τον συμφερει.Καλο ειναι ομως να εξαντλησει τα εδω περιθωρια.Αν το παρει τελικα απο εξω να γνωριζει οτι αυτο ναι μεν ειναι προς δικο του ωφελος,οχι ομως απαραιτητα και του συνολου.

Και να μου πει τελος παντων αυτος που αγοραζει απο εξω επειδη τον συμφερει αν με συμβουλευει να κανω το ιδιο σε περιπτωσεις που αφορουνε το δικο του επαγγελμα.

Αυτο για τον Γιαννιωτη μηχανοβιο ,προσπαθησα.αλλα δεν το καταλαβα.:confused:

α,δλδ υπαρχουν πολυεθνικες που υποχρεωνουν ΜΟΝΟ τους ελληνες εμπορους να πουλησουν ακριβα το προϊον τους (ή τελοσπαντων σε μια φιξ τιμη που πιο κατω δεν παει) και οχι τους υπολοιπους...φαινεται μισουν την Ελλαδα...δεν εξηγειται αλλιως...:rolleyes:

για πες μας και πως συμφερει αυτο τους δημ. υπαλληλους..και μην μου πεις οτι πληρωνονται απο τους φορους γιατι ειναι μουφα..
οταν βεβαια απολυοντουσαν οι δημ. υπαλληλοι ή τους εκοβαν τρελα τους μισθους, ολοι χαιροντουσαν γιατι ηταν τεμπελοσκυλα...μολις σταματησαν να πηγαινουν τα τεμπελοσκυλα στα μαγαζια τους και να ψωνιζουν ή να καταναλωνουν, τοτε ηρθε η κριση...

εγραψα οτι παλιοτερα (που δεν υπηρχε το νετ) καποιος που εμενε σε χωριο δεν μπορουσε να ενημερωθει απο αλλους (feedback) για οτι ηθελε να αγορασει, με αποτελεσμα να πεφτει θυμα του εκαστοτε εμπορου που του πουλουσε οτι ηθελε εκεινος εκμεταλλευομενος την αγνοια του...

teogtp
12/01/2014, 21:29
Πραγματικα προσπαθησα να αφησω χρηματα στην ντοπια αγορα αλλα ρε παιδια
ΕΛΕΟΣ!!!!!
Ξεκιναω απο την πολη μου για Θεσσαλονικη και εχοντας προηγουμενως επικοινωνισει
με "γνωστο" μαγαζατορα της πολης για να δω αν εχει τα προοιοντα που θελω.
Φτανω στην εισοδο της πολης και του τηλεφωνω οτι σε λιγα λεπτα θα ειμαι στο μαγαζι
του και ο τυπος μου απαντα με υφακι να μην παω γιατι σε λιγο θα κλεισει! (σημ.η ωρα
ηταν 8μιση και 9 εκλεινε.........)
Λεω δεν γ@μιετε θα παω σε αλλο "γνωστο"μαγαζι οπως και εκανα.
Αφου ακουσα του κοσμου τις μ@λακιες οπως"......εχω ντυσει ολη την Βορειο Ελλαδα....."
"Ειμαι ο επισημος ντηλερ και δεν θα τα βρεις πουθενα αλλου"
"Οι αλλοι πουλανε μαιμουδες....."
και λοιπες αηδιες (εν το μεταξυ κουβεντα για αυτα που ηθελα)φευγοντας
του ειπα θα του εστελνα ενα μειλ με ακριβως οτι ηθελα να αγορασω ωστε να
μου στειλει μια προσφορα.
Περασε μια εβδομαδα για να μου απαντησει και αφου τον "ενοχλουσα"ενδιαμεσα με τηλεφωνα
μου απαντα οτι εχει δουλεια (λες και εγω ηθελα να του πω καλαμπουρια...)και οτι τα ρουχα(τζακετ και παντελονι)που ηθελα
δεν υπαρχουν στον καταλογο της εταιρειας και οτι μαλλον ειδα ρουχα παραεισαγωγης χωρις
εγγυηση:plaf::whiteflag:
προσπαθησε να μου "πλασαρει"στοκαδικα ρουχα λεγοντας μου οτι μονο αυτα ηταν τα επισημα
(δεν υπηρχαν καν στον καταλογο της εταιρειας καθ'οτι αντικατασταθηκαν απο το καινουργιο μοντελο
και σε τιμες καινουργιου!ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ
Τελικα αγορασα απο "εξω"αυτα που ηθελα σε τιμες 50%κατω απο τον εΜΠορα.......
Α! και κρανος που προβαρα στον εΜΠορα το πηρα 400 γιουργια κατω........

spyrval
12/01/2014, 22:25
Όσοι δεν έχετε μαγαζί θα καταλάβετε τί παίζεται μόνο όταν ξεκινήσετε να πληρώνετε εφορίες,ενοίκια,ΤΕΒΕ,μισθούς και ΙΚΑ υπαλλήλων και πολλά άλλα. Οι μαγαζάτορες από την άλλη να σκεφτούν γιατί από το μισθό των 500-700-1000 ευρώ θα έδιναν 100 ευρώ παραπάνω για ένα κράνος μόνο και μόνο για να στηρίξουν την εγχώρια αγορά. Όλοι δίκιο έχουν.
Όταν βέβαια το κράνος που λέει παραπάνω ο teogtp κάνει 400(!!) ευρώ φτηνότερα στο εξωτερικό, και ο γιος του εδώ αντιπρόσωπου απ'έξω θα το παραγγείλει...

Carlos.1on2
12/01/2014, 22:34
Πάντως στο on line υπάρχει και μία δικλείδα ασφαλείας που λέγεται paypal . ;)



Έτσι πίστευα και εγώ ...παλιά!

- Καλημέρα, είστε μήπως ταξίδι στο εξωτερικό?
- Όχι, συμβαίνει κάτι?
- Είχαμε μία ανάληψη 600€, σε τρεις δόσεις των 200€ από την Ινδία αλλά μην σας προβληματίζει. Θα κάνουμε αίτημα στη visa international και θα τακτοποιηθεί η απώλεια σας.


Σε μία βδομάδα έσβησε η χρέωση. Αγορές μόνο μέσω paypal. Από κουβέντα χθες στο γραφείο.

cosgili
12/01/2014, 22:37
Πραγματικα προσπαθησα να αφησω χρηματα στην ντοπια αγορα αλλα ρε παιδια
ΕΛΕΟΣ!!!!!
Ξεκιναω απο την πολη μου για Θεσσαλονικη και εχοντας προηγουμενως επικοινωνισει
με "γνωστο" μαγαζατορα της πολης για να δω αν εχει τα προοιοντα που θελω.
Φτανω στην εισοδο της πολης και του τηλεφωνω οτι σε λιγα λεπτα θα ειμαι στο μαγαζι
του και ο τυπος μου απαντα με υφακι να μην παω γιατι σε λιγο θα κλεισει! (σημ.η ωρα
ηταν 8μιση και 9 εκλεινε.........)
Λεω δεν γ@μιετε θα παω σε αλλο "γνωστο"μαγαζι οπως και εκανα.
Αφου ακουσα του κοσμου τις μ@λακιες οπως"......εχω ντυσει ολη την Βορειο Ελλαδα....."
"Ειμαι ο επισημος ντηλερ και δεν θα τα βρεις πουθενα αλλου"
"Οι αλλοι πουλανε μαιμουδες....."
και λοιπες αηδιες (εν το μεταξυ κουβεντα για αυτα που ηθελα)φευγοντας
του ειπα θα του εστελνα ενα μειλ με ακριβως οτι ηθελα να αγορασω ωστε να
μου στειλει μια προσφορα.
Περασε μια εβδομαδα για να μου απαντησει και αφου τον "ενοχλουσα"ενδιαμεσα με τηλεφωνα
μου απαντα οτι εχει δουλεια (λες και εγω ηθελα να του πω καλαμπουρια...)και οτι τα ρουχα(τζακετ και παντελονι)που ηθελα
δεν υπαρχουν στον καταλογο της εταιρειας και οτι μαλλον ειδα ρουχα παραεισαγωγης χωρις
εγγυηση:plaf::whiteflag:
προσπαθησε να μου "πλασαρει"στοκαδικα ρουχα λεγοντας μου οτι μονο αυτα ηταν τα επισημα
(δεν υπηρχαν καν στον καταλογο της εταιρειας καθ'οτι αντικατασταθηκαν απο το καινουργιο μοντελο
και σε τιμες καινουργιου!ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ
Τελικα αγορασα απο "εξω"αυτα που ηθελα σε τιμες 50%κατω απο τον εΜΠορα.......
Α! και κρανος που προβαρα στον εΜΠορα το πηρα 400 γιουργια κατω........

Ομοιοπαθής ουκ ολίγες φορές...

Στην αρχή εκτύπωνα πρώτα την τιμή του ιντερνετά και πήγαινα στα μαγαζιά για προσφορά. Αν η προσφορά ήταν έστω και 50 Ευρώπουλα που ακριβή από του "ξένου" θα το αγόραζα επιτόπου. Και όλο αυτό το έκανα για να στηρίξω την εδώ αγορά. Φυσικά ουδέποτε πήρα προσφορά από Έλληνα μαγαζάτορα έστω κοντά σε αυτή του νετ, και πάντα με πρόφαση τα λειτουργικά έξοδα (λες και ο Άγγλος, Γάλλος, Πορτογάλος δεν πληρώνει νοίκια και μεροκάματα). Πλέον δεν το κάνω ούτε αυτό...κουράστηκα!

Και ναι οι Έλληνες δουλεύουν με ποσοστά κέρδους του θανάτου. Γιατί ο καθένας νόμιζε πως επειδή άνοιξε μια τρύπα στην Καλλιρόης και στην Μιχαλακοπούλου , έπιασε το Πάπα από τα @@, και αυτομάτως έγινε μεγάλος και τρανός μπίζνεσμαν!!! Στάκα μεγάλε, μεροκάματο θα βγάλεις, δεν θα κάνεις περιουσία σε μία βραδιά! Και στην συνέχεια δεν θα βγάλεις τη χασούρα από τις λανθασμένες εμπορικές επιλογές σου από τον καταναλωτή. Εμπόριο λέγεται και εμπεριέχει ρίσκο. Deal with it! Αλλιώς τράβα για ύπνο. Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται.


Υγ. Για να μην τους αδικώ όλους, μία φορά προχώρησα σε αγορά από μαγαζί. Από τον Πίσσαρη, ο οποίος μου έδινε τιμή για πολυεστερικό κουστούμι και προστατευτικά καπάκια κινητήρα με διαφορα μικρότερη των 100 ευρώ! Ήταν η μόνη φορά που έδωσα παραπάνω και είπα χαλάλι γιατί άξιζε.

yes-u
13/01/2014, 00:15
Αφού λοιπόν το πρόβλημα είναι τα λειτουργικά έξοδα ενός μαγαζιού στην Ελλάδα, ας προχωρήσουν στη δημιουργία ιντερνετικών καταστημάτων και οι Έλληνες έμποροι, με τιμές ανταγωνιστικές του εξωτερικού...

Lioulios
13/01/2014, 00:50
αχαχαχαχαχαα

faraway
13/01/2014, 06:14
Πω πω η καραμέλα με τα έξοδα του Έλληνα επιχηρειματία είναι clasic πλέον . :yuck:

Λες και ενοίκια , μισθούς , ασφάλειες και εφορία δεν έχουν έξω μόνο ο Ελληνας έχει .

Ανταγωνισμός λέγεται και ελέυθερη αγορά κύριοι και σε όποιον αρέσει , οι υπόλοιποι ας προσέχετε τη ψηφίζετε κατά καιρούς . ;)

byron
13/01/2014, 06:57
Το θέμα με τα λειτουργικά έξοδα κλπ, είναι υπαρκτό όπως είναι υπαρκτό και το πρόβλημα των περιθωρίων κέρδους που δουλεύουν πάρα πολλά μαγαζιά στην Ελλάδα. Ψωνίζα απ΄το εξωτερικό (Αγγλία) απ΄το 1994 μέσω Fax με πιστωτική κάρτα χωρίς πρόβλημα ποτέ και από τότε υπήρχε το ίδιο "πρόβλημα", είτε γιατί πολλοί επαγγελματίες του χώρου είχαν και έχουν την νοοτροπία της ξεπέτας, είτε επειδή δεν τους συμφέρει να δουλεύουν με λογικά περιθώρια κέρδους.

Τα τελευταία χρόνια ψάχνω όσο μπορώ στα ελληνικά μαγαζιά, πριν τα σκάσω σε οποιονδήποτε ξένο. Κάποιες φορές η διαφορά είναι μικρή και λογική, κάποιες φορές πρέπει να είσαι μ@λάκας για να αγοράσεις από εδώ. Ενδεικτικά για την αγορά ολόσωμης-κράνους-γαντιών, το όφελος μου ήταν 1.000€ (!!)...
Οπότε?

Πόσο υπεράνω χρημάτων, και διάθεση να γίνεις λύση στα προβλήματα του άλλου υπάρχει?

MG-KTiNoS
13/01/2014, 07:26
Το θέμα με τα λειτουργικά έξοδα κλπ, είναι υπαρκτό όπως είναι υπαρκτό και το πρόβλημα των περιθωρίων κέρδους που δουλεύουν πάρα πολλά μαγαζιά στην Ελλάδα. Ψωνίζα απ΄το εξωτερικό (Αγγλία) απ΄το 1994 μέσω Fax με πιστωτική κάρτα χωρίς πρόβλημα ποτέ και από τότε υπήρχε το ίδιο "πρόβλημα", είτε γιατί πολλοί επαγγελματίες του χώρου είχαν και έχουν την νοοτροπία της ξεπέτας, είτε επειδή δεν τους συμφέρει να δουλεύουν με λογικά περιθώρια κέρδους.

Τα τελευταία χρόνια ψάχνω όσο μπορώ στα ελληνικά μαγαζιά, πριν τα σκάσω σε οποιονδήποτε ξένο. Κάποιες φορές η διαφορά είναι μικρή και λογική, κάποιες φορές πρέπει να είσαι μ@λάκας για να αγοράσεις από εδώ. Ενδεικτικά για την αγορά ολόσωμης-κράνους-γαντιών, το όφελος μου ήταν 1.000€ (!!)...
Οπότε?

Πόσο υπεράνω χρημάτων, και διάθεση να γίνεις λύση στα προβλήματα του άλλου υπάρχει?

Έχεις δίκιο Byron, το πρόβλημα όμως δεν είναι του άλλου, είναι και δικό μας...
Όλων μας.
Πρέπει να υπερασπίσουμε την κάθε θέση εργασίας. (πέρα ότι πρέπει να φτιάξουμε άλλες)
Νομίζω πως τα ξέρεις πιο καλά εσύ από μένα.

spyrakos35
13/01/2014, 07:35
Έχεις δίκιο Byron, το πρόβλημα όμως δεν είναι του άλλου, είναι και δικό μας...
Όλων μας.
Πρέπει να υπερασπίσουμε την κάθε θέση εργασίας. (πέρα ότι πρέπει να φτιάξουμε άλλες)
Νομίζω πως τα ξέρεις πιο καλά εσύ από μένα.

σωστό μεν αλλά καταλαβαίνεις οτι δεν μπορούμε να επιβαρυνουμε την τσέπη μας με τον μισθό και την ασφάλεια των "θέσεων εργασίας" που λες.... ποσο μάλλον να φτιάξουμε και άλλες....

από την άλλη, αν κάποιο ελληνικό e-shop είχε τις τιμές του εξωτερικού, με την καχυποψία που έχουμε έναντι των ελλήνων εμπόρων (όχι απαραίτητα αδικαιολόγητη) δεν ξέρω κατά πόσο θα δούλευε ικανοποιητικά...

Pan (dvs)
13/01/2014, 08:03
Γνωμη μου.

Να μην αναφερονται επωνυμιες καταστηματων.:)

amyroukai
13/01/2014, 08:11
από την άλλη, αν κάποιο ελληνικό e-shop είχε τις τιμές του εξωτερικού, με την καχυποψία που έχουμε έναντι των ελλήνων εμπόρων (όχι απαραίτητα αδικαιολόγητη) δεν ξέρω κατά πόσο θα δούλευε ικανοποιητικά...
Αστείο παράδειγμα πάλι η μοτοδυναμικη, πέραν της μιας σελιδας στο περιοδικό, κατάλογο της alpinestars και τις "νέες χαμηλότερες τιμές στην Ευρώπη" δεν τις έχει πουθενά. Αν δεν πας στο μαγαζί, δεν ξέρεις ουτε τι εισάγεται, ουτε πόσο θα το πάρεις. Ένα καλό μισό βήμα. Όσο ηταν τα ακριβότερα στην Ευρώπη, είχε τιμές όμως. Βγάλε άκρη...

Αυτό πάντως με τα μοντέλα που είτε καταργήθηκαν απο χρόνια είτε άλλαξαν πάντως η τιμή δεν πέφτει, ειναι θέμα.

byron
13/01/2014, 08:15
σωστό μεν αλλά καταλαβαίνεις οτι δεν μπορούμε να επιβαρυνουμε την τσέπη μας με τον μισθό και την ασφάλεια των "θέσεων εργασίας" που λες.... ποσο μάλλον να φτιάξουμε και άλλες....

από την άλλη, αν κάποιο ελληνικό e-shop είχε τις τιμές του εξωτερικού, με την καχυποψία που έχουμε έναντι των ελλήνων εμπόρων (όχι απαραίτητα αδικαιολόγητη) δεν ξέρω κατά πόσο θα δούλευε ικανοποιητικά...

Δεν νομίζω...για μένα θα δούλευε πάρα πολύ καλά. αν μπορώ να βγάλω άκρη με τον Αγγλο-Γερμανο-Ισπανο-Αμερικάνο, δεν θα βγάλω με τον Ελληνα που μπορώ να πάρω και ένα τηλέφωνο? Απλά πάσχουμε δραματικά και στο θέμα οργάνωσης ενός e-shop τουλάχιστον στα είδη μοτοσυκλέτας.
Πχ το να έχει paypal (που τα περισσότερα ΔΕΝ έχουν) παίζει σημαντικό ρόλο στο να κάνω συναλλαγή.

Ktinos, ναι σαφώς ξέρω και είναι ένα death spiral για κάθε οικονομία όταν δεν μπορεί να λειτουργήσει το εμπόριο. Η συμπεριφορά των καταναλωτών είναι όμως δεδομένη, και δεν λύνεται με πατριωτικές κινήσεις στήριξης.
Σαφώς υπάρχουν πάρα πολλά τρελά στην λειτουργία μιας επιχείρησης, αλλά είναι και θέμα οργάνωσης και αντίληψης της τάσης της αγοράς, αλλά και νοοτροπίας. Για το τελευταίο δεν χρειάζεται να είσαι έμπορος για να το καταλάβεις.
Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες ακόμα και εδώ μέσα για να δεις οτι η αντίληψη του να χάνει κάποιος λεφτά για κάτι που έχει χρησιμοποιήσει ή είναι παλιό δεν υπάρχει. Εκεί, θα προσπαθήσει να πουλήσει μεταχειρισμένο κράνος 7ετίας...μόνο 100€ λιγότερο απ΄ότι έχει το νέο καινούργιο μοντέλο. Και δώστου να πουλήσει την με μια πτώση μόνο φόρμα πιο ακριβά απ΄ότι έχει καινούργια στο εξωτερικό.
Αντε και θα βρούμε τον μ@αλακα να πάρει το κράνος που έχουμε 7 χρόνια στο ράφι, με -50€ επειδή τον "συμπάθησε".

Συγγνώμη, αλλά το "who is your dady now bitch?" δεν το πολυγουστάρω.

byron
13/01/2014, 08:18
Γνωμη μου.

Να μην αναφερονται επωνυμιες καταστηματων.:)

Βασικά νομίζω οτι τα σωστά ελληνικά μαγαζιά/eshop κλπ πρέπει να γίνονται sticky και με μεγάλα γράμματα, όπως γίνεται και για το fc-moto-bikersbargains-lidsdirect και όλους τους μαγαζάτορες.

Pan (dvs)
13/01/2014, 08:27
α,δλδ υπαρχουν πολυεθνικες που υποχρεωνουν ΜΟΝΟ τους ελληνες εμπορους να πουλησουν ακριβα το προϊον τους (ή τελοσπαντων σε μια φιξ τιμη που πιο κατω δεν παει) και οχι τους υπολοιπους...φαινεται μισουν την Ελλαδα...δεν εξηγειται αλλιως...:rolleyes:
............
εγραψα οτι παλιοτερα (που δεν υπηρχε το νετ) καποιος που εμενε σε χωριο δεν μπορουσε να ενημερωθει απο αλλους (feedback) για οτι ηθελε να αγορασει, με αποτελεσμα να πεφτει θυμα του εκαστοτε εμπορου που του πουλουσε οτι ηθελε εκεινος εκμεταλλευομενος την αγνοια του...

Στο πρωτο δεν ξερω τι ισχυει στο εξωτερικο αλλα στην Ελλαδα ισχυει και στο λεω απο πρωτο χερι.

Για τους δημοσιους υπαλληλους και για το που πηγαινουνε τα λεφτα των φορων ειναι μεγαλη κουβεντα,θελει σεντονια ολοκληρα και ακρη δεν θα βγαλουμε.

Οσο για το θεμα της ενημερωσης του καταναλωτη δεν ειμαι αντιθετος.Ουτε ειμαι υπερ των εμπορων που τον θελουνε προβατο.Και σε αλλες μου κουβεντες υποστηριζω, οτι αυτους τους εμπορους ο καταναλωτης πρεπει να τους εξαφανισει.

Λενε πολλοι οτι αγοραζουνε απο εξω γιατι τους συμφερει οικονομικα.Καλα κανουνε.Δεν θα κανω κουμαντο στο πορτοφολι κανενος.Βαζω ομως στο παιχνιδι και μια αλλη παραμετρο μου μας στοιχιζει σαν κρατος μακροπροθεσμα.Λεφτα που φευγουνε απο τον τοπο σπανια επιστρεφουνε ,αρα δεν κανουνε τον κυκλο τους και ποτε μερος απο αυτα που δωσαμε δεν θα επιστρεψει στα χερια μας.

Παραδειγμα:Αγοραζω λαστιχα απο τον Αποστολη,αυτος με τα λεφτα που του εδωσα αγοραζει παντελονι απο τον Κωστα,αυτος με τη σειρα του και αφου εχει γεματη την τσεπη του βγαζει την οικογενεια για φαγητο.Ο εστιατορας θα αγορασει λαδια και μακαρονια για το μαγαζι του απο εμενα.Μερος λοιπον των χρηματων μου,μου ξαναερχεται πισω.Οταν τα δωσω εξω ,πολυ μικρο μερος αυτων θα επιστρεψει.Ισως γιατι καποιοι θα ερθουνε εδω για διακοπες η καποιοι αλλοι θα καταναλωσουνε καποια Ελληνικα προιοντα στον τοπο τους.

Δεν υποστηριζω οτι ολοι πρεπει να κανουνε αυτο που κανω εγω η να σκεφτονται οπως εγω.Θελω ομως να γνωριζουνε απο τη μια τις συνεπειες αυτων που κανουνε και απο την αλλη να μου πουνε αν πρεπει και εγω να κανω το ιδιο σε αντιστοιχες περιπτωσεις που αφορα τα δικα τους επαγγελματα.

Αν υπαρχει κανεις αλουμινας εδω μεσα ας μου πει.
Να παρω απο τη Βουλγαρια κουφωματα που ειναι ιδια σχεδον με τα Ελληνικα αλλα στη μιση τιμη?

DrBig
13/01/2014, 08:35
Πρέπει να υπερασπίσουμε την κάθε θέση εργασίας.


Πολυ πριν απο αυτο, θα πρεπει να εξυγιανθει το εμποριο. Ας ερχονται οι Αγγλοι να ψωνισουν στην Ελλαδα και οχι το αντιθετο και τοτε συνυπογραφω. Μεχρι τοτε, η αποχη εχει τεραστια δυναμη.

teogtp
13/01/2014, 08:47
Τελικα εχουμε και τους "εμπορους" που μας αξιζουνε σαν "καταναλωτες" που ειμαστε.
Ερχονται πελατες στο μαγαζι και μου ζητανε πραγματα "απιθανα"
οπως να τους "κοψω"επιτοπου κακαο......:uplate:
Προσπαθω να τους εξηγησω οτι αυτο που ζητουν δεν ειναι εφικτο
λογο του οτι το συγκεκριμενο προιον ειναι αποτελεσμα
πολυπλοκης επεξεργασιας του σπορου σε εργοστασια και οχι
απλα ψησιματος και κοπης αυτου σε μυλο οπως ο καφες.
Το αποτελεσμα ειναι κλασσικα ο πελατης "θυμα" να δυσπιστησει
απεναντι στα λεγομενα μου και να μην ψωνισει γιατι
ο "καλος" ο συναδελφος πολυ απλα εχει εναν μυλο του
καφε γεματο με σπορια(καφε ετσι ;!!!)με φραγμενη την ροη
αυτων και το δοχειο συλλογης το εχει γεματο με κακαο......
και πιστεψτε με ειναι πολλα τα "θυματα" εκει εξω.

AristidisZ
13/01/2014, 10:26
το πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας είναι ευρύτερο, και αντικατοπτρίζεται φυσικά και στην αγορά του μότο - εξοπλισμού

μικρή πίτα, πολλοί μνηστήρες

για να μη πλατιάζω, απαντώ στον pan (dvs)

αν ο Έλληνας αλουμινάς έβαζε 10 κουφώματα τη μέρα, και όχι το μήνα, μια χαρά θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τον Βούλγαρο

αν περιμένει να βγάλει μηνιάτικο από 3 παράθυρα, χέσε μέσα Πολυχρόνη...



σχετικό - άσχετο

ήθελα να πάρω τζην, και περίμενα τις εκπτώσεις
από πιτσιρίκος, ψωνίζω 501, δεν εξετάζουμε το γιατί, με βολεύουν, και όταν τα λιώσω (κυριολεκτικά), ξαναπαίρνω
σήμερα το πρωί, είχα δουλειά κέντρο, οπότε γυρνώντας προς το γραφείο, πήγα στα factory outlet

1η μέρα εκπτώσεων, 10:30 το πρωί

1. τζην Levis

5 jean στο νούμερό μου (33-34, απόλυτα συνηθισμένο νούμερο), κάτι πρασινοφυστικί και κάτι μπεζ βλακείες
501 ούτε για ζήτω

2. τζην staff

τα ίδια με από πάνω

3. τζην diesel

είχε στοκ, αλλά το φτηνότερο είχε 90 € (150 € αρχική)

τι λε ρε Καραμήτρο, 150 φράγκα για το παντελόνι των γελαδάρηδων, που φοράει η πιτσιρικαρία, που είναι 70% άνεργη, και από το υπόλοιπο 30% που δουλεύει, το 95% δε παίρνει βδομαδιάτικο 150 € ;;;

τώρα θα φταίω εγώ αν ψωνίσω απέξω ;;;

makis206
13/01/2014, 10:38
τώρα θα φταίω εγώ αν ψωνίσω απέξω ;;;

Εγώ μια φορά που πέρασα έξω απ'το factory outlet δεν είδα να πουλάνε τζηνς πάντως, κάτι παρκαρισμένα αυτοκίνητα είδα μόνο. Κοίταξες καλά;:lol:

AristidisZ
13/01/2014, 10:39
Εγώ μια φορά που πέρασα έξω απ'το factory outlet δεν είδα να πουλάνε τζηνς πάντως, κάτι παρκαρισμένα αυτοκίνητα είδα μόνο. Κοίταξες καλά;:lol:

έλεγα να τσίμπαγα κάνα σκουτεράκι γιατί με έχει λιώσει το hornet στις βενζίνες, λες ; :D

byron
13/01/2014, 10:40
Παραδειγμα:Αγοραζω λαστιχα απο τον Αποστολη,αυτος με τα λεφτα που του εδωσα αγοραζει παντελονι απο τον Κωστα,αυτος με τη σειρα του και αφου εχει γεματη την τσεπη του βγαζει την οικογενεια για φαγητο.Ο εστιατορας θα αγορασει λαδια και μακαρονια για το μαγαζι του απο εμενα.Μερος λοιπον των χρηματων μου,μου ξαναερχεται πισω.Οταν τα δωσω εξω ,πολυ μικρο μερος αυτων θα επιστρεψει.Ισως γιατι καποιοι θα ερθουνε εδω για διακοπες η καποιοι αλλοι θα καταναλωσουνε καποια Ελληνικα προιοντα στον τοπο τους.




Sorry, αλλά αυτό που περιγράφεις δεν μπορεί να λειτουργήσει καθώς αφορά μια κλειστή οικονομία που προυποθέτει ανυπαρξία εισαγωγών πρώτων υλών, εμπορευμάτων κλπ κλπ.
Για να λειτουργήσει έτσι και να μην σταματήσει ο κύκλος με την διανομή μεταξύ μας (που κάποια στιγμή κλείνει) προυπόθεση είναι οτι τα προϊόντα/υπηρεσίες σου μπορούν να είναι ανταγωνιστικά προκειμένου να μαζεύεις λεφτά απ΄τους απ΄έξω προκειμένου μετά να αναδιανείμεις το πλεόνασμα σου στην τοπική κοινωνία.

Το πρόβλημα του (ένα μάλλον απ΄τα προβλήματα) του έλληνα εμπόρου, είναι οτι ΔΕΝ έχει αντιληφθεί οτι ο ρόλος του μεταπράτη τον οποίο κατέχει, έχει αποδυναμωθεί λόγω ελευθερίας του εμπορίου-συναλλαγματικών περιορισμών-internet κλπ.
Γιατί ουσιαστικά ο έλληνας έμπορος ειδών μοτοσυκλέτας (και όχι μόνο) περιμένει από εμένα να κάνω μια παραγγελία σ΄αυτόν για να την αγοράσει απ΄τον αντιπρόσωπο-άλλο μαγαζί εξωτερικού, να βάλει ένα γενναίο κέρδος από πάνω και να μου το μεταπουλήσει. Αφού μπορώ να το κάνω μόνος μου κατευθείαν...σε τι τον χρειάζομαι?
Αν δεν μπορεί να μου παρέχει ανταγωνιστικές τιμές (όχι ίδιες, ελαφρώς χειρότερες ας είναι) γιατί πρέπει να τον στηρίξω?
Κάπου εδώ κολλάει το "Στηρίξτε μας για να σας-τη-ρίξουμε"...

Αν το επιχειρείν του Ελληνα σταματάει στο "Καφέ-τυρόπιτα" είναι τελειωμένος και δεν το έχει πάρει χαμπάρι. Και δεν τον σώζει τίποτα αν δεν βρει μόνος του τον τρόπο να μου γίνει απαραίτητος, όπως ο Αγγλος-Γερμανός-οτιναναι, όσο καλή διάθεση κι αν έχω.

Σήμερα βγηκαν και τα στοιχεία του Γενικού Εμπορικού Μητρώου της Κεντρικής Ένωσης Επιμελητηρίων Ελλάδας (ΓΕΜΗ) να δείχνουν πως την τριετία 2011-2013 οι επιχειρήσεις που άνοιξαν ήταν περισσότερες κατά 34.406 από ότι αυτές που έβαλαν λουκέτο. Σύμφωνα με τα στοιχεία αυτά, στο διάστημα 2011-2013 άνοιξαν 116.016 επιχειρήσεις και έκλεισαν 81.610.

Οπως γράφει το ΒΗΜΑ για το 2013 τα στοιχεία του ΓΕΜΗ καταδεικνύουν πως συστάθηκαν 39.965 επιχειρήσεις και ανέστειλαν την λειτουργία τους 28.712 επιχειρήσεις.

Ποιες επιχειρήσεις έβαλαν λουκέτο

•καφετέριες 809 (τρομερά πρωτότυπη ιδέα...:tooth:)
•μπαρ 655 (--//-------//-----//----- :tooth:)
•παντοπωλεία 632 (----//-----//------//--:tooth:)
•εταιρείες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά συστήματα 588 (άλλη αρπαχτή...:moutza:)
•ψητοπωλεία και σουβλατζίδικα 587 (α, καλά...;) )
•περίπτερα 522 (κανένα σχόλιο...:rolleyes:)
•εμπορικές επιχειρήσεις λιανικής με είδη ιματισμού 486 (Κίνα rulezzz...)


http://www.iefimerida.gr/node/138567#ixzz2qGkcJtMV

makis206
13/01/2014, 10:44
έλεγα να τσίμπαγα κάνα σκουτεράκι γιατί με έχει λιώσει το hornet στις βενζίνες, λες ; :D

Τα σκούτερς καίνε περισσότερο (άσε που δεν είναι και μοτοσυκλέτες..) :D

Bradipous
13/01/2014, 10:49
από την άλλη, αν κάποιο ελληνικό e-shop είχε τις τιμές του εξωτερικού, με την καχυποψία που έχουμε έναντι των ελλήνων εμπόρων (όχι απαραίτητα αδικαιολόγητη) δεν ξέρω κατά πόσο θα δούλευε ικανοποιητικά...

Χωρις να διαφωνω στα περι καχυποψιας στους ελληνες εμπορους (και πολλες φορες με το δικιο μας με αυτα που συνανταμε καθε μερα) νομιζω πως στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι δεν υπαρχουν (απο οσο ξερω) μουφες στον εξοπλισμο μοτο. Υπαρχουν φθηνες και ακριβες μαρκες αλλα δεν νομιζω καποιος να φτιαχνει και να πουλαει αντι για alpinestars - alpinemoon και αντι για dainese - daineze κοκ.

spyrakos35
13/01/2014, 10:50
το θέμα βύρωνα είναι οτι δεν ξέρουμε, όσο πρωτότυπη ιδέα και να έχεις στο ελλάδα, κατά πόσο οι διαδικασίες για να την εφαρμόσεις σε διευκολύνουν ή σε κάνουν να το ξεχάσεις.... πολύ σημαντικός παράγοντας....

ασε που και τις καλές εποχές, τα μπαρ, τα καφέ και τα ρούχα ευδοκιμούσαν....

AristidisZ
13/01/2014, 10:50
αντι για dainese - daineze κοκ.

για ρίξε καμιά γύρα Santa Barbara ;)

stefanos
13/01/2014, 10:50
Είμαστε και επειχηρηματίες και καταναλωτές σε κατάσταση αφασίας από την παρατεταμένη βροχή € τα τελευταία χρόνια.
Ακοπα τα βγάζαμε, ασύστολα τα ξοδεύαμε, θα πάρει αρκετό καιρό να προσαρμοστούμε στον ανταγωνισμό (εάν τα καταφερουμε τελικά)
Δυστυχώς και για τους μοτοσυκλετιστές και τους εμπόρους η αγορά της μοτοσυκλέτας όπως και πολλές ακόμα ,χάθηκε στην χώρα μας.

spyrakos35
13/01/2014, 10:52
Χωρις να διαφωνω στα περι καχυποψιας στους ελληνες εμπορους (και πολλες φορες με το δικιο μας με αυτα που συνανταμε καθε μερα) νομιζω πως στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι δεν υπαρχουν (απο οσο ξερω) μουφες στον εξοπλισμο μοτο. Υπαρχουν φθηνες και ακριβες μαρκες αλλα δεν νομιζω καποιος να φτιαχνει και να πουλαει αντι για alpinestars - alpinemoon και αντι για dainese - daineze κοκ.

πλέον και μία χαρά μούφες παίζουν (δες στο ebay κινέζικα dainese που ξέρουν καράτε) αλλά εγώ το πήγαινα στον ΜΗ-επαγγελματισμό των περισσοτέρων εμπόρων.....

byron
13/01/2014, 11:02
ασε που και τις καλές εποχές, τα μπαρ, τα καφέ και τα ρούχα ευδοκιμούσαν....

Τότε, οι άνθρωποι που ανοίγουν κάτι τέτοιο στις εποχές που ζούμε, βρίσκονται σε ένα παράλληλο σύμπαν και δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται γύρω τους.
Στην περιοχή μου στον Πειραιά, υπάρχουν 8 σουβλατζίδικα-ψησταριές-εστιατόρια, 4-5 παντοπωλεία εκ των οποίων τα 3 δουλεύουν 20/7 (τρελλή σκλαβιά), και καμμιά 10αριά κομμωτήρια. Και όλα σε μια ακτίνα 100-200 μέτρων και μακρυά απ΄το εμπορικό κέντρο του Πειραιά, στοχεύοντας τον καταναλωτή της γειτονιάς.
Θέλει πολύ φαντασία για να καταλάβει κάποιος ποια θα είναι η κατάληξη?

AristidisZ
13/01/2014, 11:07
καμμιά 10αριά κομμωτήρια

10 κομμωτήρια = 20 κομμώτριες minimum...
που μένεις ρε τυχεράκια ; :bawl:

Bradipous
13/01/2014, 11:08
Σήμερα βγηκαν και τα στοιχεία του Γενικού Εμπορικού Μητρώου της Κεντρικής Ένωσης Επιμελητηρίων Ελλάδας (ΓΕΜΗ) να δείχνουν πως την τριετία 2011-2013 οι επιχειρήσεις που άνοιξαν ήταν περισσότερες κατά 34.406 από ότι αυτές που έβαλαν λουκέτο. Σύμφωνα με τα στοιχεία αυτά, στο διάστημα 2011-2013 άνοιξαν 116.016 επιχειρήσεις και έκλεισαν 81.610.

Οπως γράφει το ΒΗΜΑ για το 2013 τα στοιχεία του ΓΕΜΗ καταδεικνύουν πως συστάθηκαν 39.965 επιχειρήσεις και ανέστειλαν την λειτουργία τους 28.712 επιχειρήσεις.

Ποιες επιχειρήσεις έβαλαν λουκέτο

•καφετέριες 809 (τρομερά πρωτότυπη ιδέα...:tooth:)
•μπαρ 655 (--//-------//-----//----- :tooth:)
•παντοπωλεία 632 (----//-----//------//--:tooth:)
•εταιρείες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά συστήματα 588 (άλλη αρπαχτή...:moutza:)
•ψητοπωλεία και σουβλατζίδικα 587 (α, καλά...;) )
•περίπτερα 522 (κανένα σχόλιο...:rolleyes:)
•εμπορικές επιχειρήσεις λιανικής με είδη ιματισμού 486 (Κίνα rulezzz...)


http://www.iefimerida.gr/node/138567#ixzz2qGkcJtMV

Ας διευκρινισουν οτι απο τις 116.016 οι 100.000 ειναι μικελ. :tooth:

Περα της πλακας εγω βλεπω να ανοιγουν συνεχεια καινουργιες καφετεριες, καφε-μπαρ κλπ. Μηπως τελικα αυτα που ανοιγουν ειναι περισσοτερα απο αυτα που κλεινουν...


πλέον και μία χαρά μούφες παίζουν (δες στο ebay κινέζικα dainese που ξέρουν καράτε) αλλά εγώ το πήγαινα στον ΜΗ-επαγγελματισμό των περισσοτέρων εμπόρων.....

Δεν το γνωριζα τουτο. Οσο για τον επαγγελματισμο πολλων ειναι σε επιπεδο μικροαπατεωνα που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι το εφημερο κερδος αντι να τους ενδιαφερει να φτιαξουν -εστω και αργα- ενα καλο ονομα ωστε να αποκτουν ολο και περισσοτερους σταθερους πελατες και το ονομα τους να συζητιεται. Αντ' αυτου συμβιβαζοντε με περαστικους πελατες και αρπαχτες...

devil's animal
13/01/2014, 11:08
....


θα συμφωνησω και θα προσθεσω...
το επιχειρειν του Ελληνα ως προς την αρπαχτη, ειναι δεδομενο εδω και χρονια και συνεχιζει ακομα και τωρα... απλα αλλαζει "γουστα" κατα την μοδα της εποχη...και εξηγουμαι...
εδω και κανα 2 χρονια κλεινουν τα εμπορικα καταστηματα ρουχων το ενα μετα το αλλο..και ειδικα στο κεντρο, βλεπεις πολλα ρουχαδικα κλειστα και στην θεση τους cafe, bar, frozen yogurt, φουρνοι κλπ...

μολις ειδαν οι Ελληνες την εκμεταλλευση και την φουσκα με τα κουρελια που πουλαγαν τα 3Χ3 μαγαζακια της Ερμου, στραφηκαν σε πιο φτηνα ρουχα μαζικης καταναλωσης που εκπροσωπουνταν απο κολλοσους οπως Zara, Bershka, Pull & Bear κλπ...

ενα σχετικο αρθρο.. (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=497414)

παρ'ολα αυτα συνεχιζουν οι "επιχειρηματιες" να προσβλεπουν στο γρηγορο κερδος και ως τετοιο ειναι ο καφες (300-500% κερδος σαν προϊον), το ποτο (τα ιδια και χειροτερα, ειδικα αν ειναι και νοθευμενο, κοινως μπομπα), το παγωμενο γιαουρτι (περιπου 900% κερδος), σουβλακια (200%) and so on...

οταν λοιπον, βλεπεις ολους αυτους να ανοιγουν ενα "καταστηματακι" με επιδοτηση και να προσπαθουν να κανουν περιουσια μεσα σε 2-3 χρονια, τοτε καταλαβαινεις πολλα πραγματα για την αγορα...

επισης μην σας κανει εντυπωση οτι κλεινουν πολλες καφετεριες και μπαρ...
ειναι κοινη πρακτικη των "καλων παιχτων" να ανοιγουν ενα μαγαζι φτηνα απο το μηδεν...και οταν το φτασουν σε ενα πολυ καλο επιπεδο απο αποψη πελατειας λογω του καλου pr που εχουν, να το πουλανε 4-5 φορες πανω απο την αξια που το εφτιαξαν...

ελαχιστοι και συνηθως χαμενοι μενουν με το μαγαζι τους για ολη τους την ζωη και αυτο γιατι οι πιατσες αλλαζουν ανα 5-10 χρονια και ο κοσμος περναει απο σταδια "μοδας"...

Bradipous
13/01/2014, 11:16
θα συμφωνησω και θα προσθεσω...
το επιχειρειν του Ελληνα ως προς την αρπαχτη, ειναι δεδομενο εδω και χρονια και συνεχιζει ακομα και τωρα... απλα αλλαζει "γουστα" κατα την μοδα της εποχη...και εξηγουμαι...
εδω και κανα 2 χρονια κλεινουν τα εμπορικα καταστηματα ρουχων το ενα μετα το αλλο..και ειδικα στο κεντρο, βλεπεις πολλα ρουχαδικα κλειστα και στην θεση τους cafe, bar, frozen yogurt, φουρνοι κλπ...

μολις ειδαν οι Ελληνες την εκμεταλλευση και την φουσκα με τα κουρελια που πουλαγαν τα 3Χ3 μαγαζακια της Ερμου, στραφηκαν σε πιο φτηνα ρουχα μαζικης καταναλωσης που εκπροσωπουνταν απο κολλοσους οπως Zara, Bershka, Pull & Bear κλπ...

ενα σχετικο αρθρο.. (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=497414)

παρ'ολα αυτα συνεχιζουν οι "επιχειρηματιες" να προσβλεπουν στο γρηγορο κερδος και ως τετοιο ειναι ο καφες (300-500% κερδος σαν προϊον), το ποτο (τα ιδια και χειροτερα, ειδικα αν ειναι και νοθευμενο, κοινως μπομπα), το παγωμενο γιαουρτι (περιπου 900% κερδος), σουβλακια (200%) and so on...

οταν λοιπον, βλεπεις ολους αυτους να ανοιγουν ενα "καταστηματακι" με επιδοτηση και να προσπαθουν να κανουν περιουσια μεσα σε 2-3 χρονια, τοτε καταλαβαινεις πολλα πραγματα για την αγορα...

επισης μην σας κανει εντυπωση οτι κλεινουν πολλες καφετεριες και μπαρ...
ειναι κοινη πρακτικη των "καλων παιχτων" να ανοιγουν ενα μαγαζι φτηνα απο το μηδεν...και οταν το φτασουν σε ενα πολυ καλο επιπεδο απο αποψη πελατειας λογω του καλου pr που εχουν, να το πουλανε 4-5 φορες πανω απο την αξια που το εφτιαξαν...

ελαχιστοι και συνηθως χαμενοι μενουν με το μαγαζι τους για ολη τους την ζωη και αυτο γιατι οι πιατσες αλλαζουν ανα 5-10 χρονια και ο κοσμος περναει απο σταδια "μοδας"...

Αυτο ακριβως, με καλυψες 110% :a10:

spyrakos35
13/01/2014, 11:17
δεν ξέρω τι να σου πω....

το έχω ξαναγράψει, εδώ στο π. φάληρο, ανοίξανε φούρνοι, καφέ, σουβλατζίδικα και όλα δουλεύουν σαν τρελά....

χτες στην βόλτα η κοπέλα ενός πετούμενου-μοτοσυκλετιστή, μας έλεγε οτι στο μαγαζί παιδικών ενδυμάτων που δουλεύει, έχει πελατες που ψωνίζουν χωρίς να νοιάζονται για την τιμή (στο παράδειγμα μας ελεγε για τιμές 250€ το μπουφανάκι).... συνάδελφοί μου παίρνουν δύο και τρείς καφέδες και φαι απέξω.... τι να πω, ζουν ανάμεσά μας...

η επιχειρηματικότητα λοιπόν μοιραία , στρέφεται σε αυτά τα είδη, τι μέλλον επιφυλάσσεται? μάλλον πολλοί θα ξανακλείσουν καθώς θα υπάρξει υπερκορεσμός της αγοράς από τέτοιου είδους επιχειρήσεις σε συνάρτηση με το συνεχώς μειούμενο κατά κεφαλή εισόδημα....

teogtp
13/01/2014, 11:18
Δεν το γνωριζα τουτο. Οσο για τον επαγγελματισμο πολλων ειναι σε επιπεδο μικροαπατεωνα που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι το εφημερο κερδος αντι να τους ενδιαφερει να φτιαξουν -εστω και αργα- ενα καλο ονομα ωστε να αποκτουν ολο και περισσοτερους σταθερους πελατες και το ονομα τους να συζητιεται. Αντ' αυτου συμβιβαζοντε με περαστικους πελατες και αρπαχτες...
Αυτο ακριβως!!!

Sapadak
13/01/2014, 11:19
Περα της πλακας εγω βλεπω να ανοιγουν συνεχεια καινουργιες καφετεριες, καφε-μπαρ κλπ. Μηπως τελικα αυτα που ανοιγουν ειναι περισσοτερα απο αυτα που κλεινουν...


Ειναι οι ιδιοι επιχειρηματίες που κλεινουν τη μια και ανοιγουν την αλλη

MikeG
13/01/2014, 11:29
Ειναι οι ιδιοι επιχειρηματίες που κλεινουν τη μια και ανοιγουν την αλλη

Ή πολλοί άνεργοι που δε ξέρουν τι να κάνουν και με κάποια δανεικά κάνουν καφετέριες. Τουλάχιστον έτσι είναι εδώ. Βέβαια σχεδόν όλοι κλείνουν στο 8μηνο.

Pan (dvs)
13/01/2014, 14:31
Sorry, αλλά αυτό που περιγράφεις δεν μπορεί να λειτουργήσει καθώς αφορά μια κλειστή οικονομία που προυποθέτει ανυπαρξία εισαγωγών πρώτων υλών, εμπορευμάτων κλπ κλπ.
...........


Φυσικα ρε Βυρωνα δεν μπορει και δεν πρεπει να λειτουργησει ετσι η αγορα.Δεν γινεται να γυρισουμε 100 χρονια πισω.Ενα χοντροκομμενο παραδειγμα ειναι για να καταλαβουνε καποιοι τον κυκλο που κανει το χρημα στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Ουτε θα σταματησουμε να εχουμε συναλλαγες με τον υπολοιπο κοσμο,ουτε θα σταματησουμε να πηγαινουμε διακοπες σε αλλες χωρες.Καλο ειναι ομως οπου μπορουμε και το αξιζουνε να στηριζουμε τους δικους μας.Δεν σου λεω να παρεις εξοπλισμο απο Ελλαδα και να χασεις χιλια ευρω,ουτε εγω θα το εκανα.Οταν ομως τα γαντια η το αδιαβροχο τα βρεις με 5-10 ευρω διαφορα ,δεν εγινε και τιποτε,δωστα στον γειτονα.

Αυτο που με ενοχλει περισσοτερο απ'ολα ειναι η υστερια για τα ξενα καταστηματα.Αν θελει καποιος ας παρει απ'οπου θελει οτι θελει,.Ειναι δικο του θεμα και δικη του αποφαση.Δεν μπορει ομως να στοχοποιει ολες τις Ελληνικες επιχειρησεις.Υπαρχουνε πολλες απο αυτες που με εξυπηρετησανε φθηνα,γρηγορα και με συνεπεια.

pipe_smoker
13/01/2014, 15:13
Έγραφα έσβηνα έγραφα έσβηνα.... Τελικά τα'σβησα και ησύχασα.

Τέσπα, θα συμφωνήσω στα περισσότερα με το Βύρωνα και με το Κτήνος (κι ας μην ταιριάζουν πλήρως τα λεγόμενά τους).

byron
13/01/2014, 15:15
Δεν διαφωνώ πουθενά. Προσωπικά ψάχνω όσο μπορώ πριν αγοράσω εξοπλισμό-ανταλλακτικά, αλλά με μικρή επιτυχία...

Πρόσφατο παράδειγμα? Χρειάστηκα ένα ψαλίδι για το αυτοκίνητο μου τέλη Νοέμβρη.
Σαρακάκης, τιμή άντε γειά και παράδοση μετά από 20 εργάσιμες.
Οκ, ψάχνω κάποιο καλό aftermarket λέω μόνος μου. Καταλήγω στο http://www.car.gr/parts/view/4129127/ με τιμή 166€...

Παίρνω τηλ. στη Λάρισα "καλησπέρα αυτό κι αυτό θέλω. το έχετε?" Θα σας πάρω τηλ. μου λέει μια κοπέλλα να σας πώ.
Σύνδεση με Cairo...
Ξαναπαίρνω την επόμενη. Μπλα μπλα μπλα. Ναι μπορούμε να το φέρουμε αλλά μετά τις γιορτές (!!).

Ψάχνω στο net και το βρίσκω http://reindeerparts.de/en/Febest/0324-HRVRH-RIGHT-FRONT-ARM-OEM-to-compare-51350-S2H-013-51350-S2H-G02Model-HONDA-HR-V-GH1-GH2-GH3-GH4-1998-2005.html
Ενας Ρώσος ευγενέστατος, μου απάντησε την ίδια μέρα σε ότι τον ρώτησα. Παράδοση σε 8 μέρες από Βερολίνο.
Τιμή 103 με ΦΠΑ + 20 μεταφορικά. Υπ΄όψη οτι το 103 με το 166 σημαίνει 61,17% ακριβότερα...
Γιατί ο Ρώσος που έπαιζε μπαλαλάϊκα μέχρι χτές να είναι πιο μάγκας απ΄τον Ελληνα έμπορο? Απορώ.

Ρε Pan, τι ζητάω γμτ?

paramedic
13/01/2014, 15:44
Πρόσφατα έψαχνα μποτάκι χαμηλό για κάθε ημέρα για την μηχανή. Ψάχνω στο internet μάρκες, μοντέλα κλπ και διαθέσιμα στην Ελλάδα και πάω σε γνωστό μαγαζί να προβάρω. Πάω μέσα και βλέπω πολλούς πωλητές. Ενας προσφέρεται να με εξυπηρετήσει.
Του λέω τι θέλω και αφού με ρωτάει έυρος τιμής μου λέει να εδώ αυτά τα 3 εχω.
Ωραία λέω τι προστασίες έχουν? Δεν ήξερε.
Τι υλικό είναι? Δεν ήξερε.
Είναι αδιαβροχες? Δεν ήξερε.
Φοράω 44 φέρνεις να δοκιμάσω? Οχι, εχω 42 και μετά 45-46.
Καλά στις πιο ακριβές έχεις νούμερα? Οχι.
Τα πιο κοινά νούμερα στις μπότες είναι το 43-44 αν δεν κάνω λάθος και δεν είχαν ούτε για δείγμα.
ΟΚ το προσπερνάω. Θέλω να δω και ενα μπουφαν.
Ναι πάμε,
Φοράω ενα REVIT και κάνω τις ίδιες ερωτήσεις. Δεν ήξερε να απαντήσει σε καμμία και καθόμουν και του έλεγα εγώ....
Αυτό το εχω πάθει σε πολλά μαγαζιά και όχι μόνο σε αυτό.
Πείτε μου τώρα εσείς: Να μην αγοράσω απο εξωτερικό και πιο φτηνά αν το μαγαζί το μόνο που μου λέει καθε φορά είναι οτι "κοίτα εγώ έχω λειτουργικά έξοδα και είμαι πιο ακριβός απο το internet"? Κλείστε τα και κάντε τα και εσείς ιντερνετικά με χαμηλότερες τιμές να ψωνίζουμε απο εσας μιας και δεν προσφέρετε κάτι παραπάνω απο τον ιντερνετικό μαγαζί. Μάλλον λιγότερα μιας και εκεί θα διαβάζω πληροφορίες για το προιον και τώρα τελευταία σε κάποια υπάρχει και βίντεο review και live chat με υπαλληλο να τον ρωτήσω και 2 πράγματα για το προιον.

MG-KTiNoS
13/01/2014, 15:48
Λοιπόν χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης

Πέντε πράγματα απλά.

Υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα αυτό το ξέρουν όλοι.

Ας δούμε λοιπόν 5 πράγματα.

Κατ αρχήν με την πτώχευση άντερ πόρτας κανένας ξένος δεν δίνει πίστωση σ Ελληνικές επιχειρήσεις.

(τα λεφτά λοιπόν ντούκου)

Έχεις ένα κράτος το οποίο κάθε άλλο παρά διευκολύνει την επιχειρηματικότητα αναστέλλοντας τις επενδύσεις (Ελληνικές και ξένες)

Επιπλέον δίνει και λάθος κατευθύνσεις στους επενδυτές.

(κομψά, γιατί κυριολεκτόντας εξαπατά, βλέπε φωτοβολταϊκά)

Ας δούμε μερικά παραδείγματα.

-Πόσο φόρο θα πληρώσει μια ΑΕ το 16?

'Αγνωστο.

-Πόσο θα είναι ο μισθός το 16?

Άγνωστο

-Πόσο θα είναι οι αντικειμενικές αξίες από όπου θα καθορισθούν

και τα ενοίκια?

Κανείς δεν ξέρει αλλά πάνω από τις πραγματικές.

Ως εκ τούτου μια επιχείρηση από περίπτερο έως βιομηχανία είναι αδύνατον να

στήσει ένα αξιπρεπές μπίζνες πλάντ.

Πάει να πει?

Πάμε ολοταχώς για κουτουλιά στο τοίχο.

Πατριωτισμός?

Αίσθημα αυτοσυντήρησης?

Όπως θέλετε πείτε το.

Αν δεν ανατραπεί η κατάσταση αυτή όμως κράνη και μπουφάν δεν θα βλέπετε ούτε στο ινtenet γιατί δεν θα έχετε ιντερνετ.

υγ

Ένας υπάλληλος με μισθό περίπου 900ε τα Χριστούγεννα κοστίζει πάνω κάτω 3000 (όλα μαζί

δώρα ΙΚΑ ΦΜΙ) Και να τα βαζε και στη τΖέπη...?

Σκεφτείται ότι σας λέω κι εδώ είμαστε πάλι αλλά μεταξύ μας ο Θεός να βάλει το χέρι του γιατί δε μπάμε ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.

BLiTzER
13/01/2014, 15:57
Ωραία τα λέτε, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ΓΙΑΤΙ ο ιδιώτης με 500ε μισθό πρέπει να ενδιαφερθεί για τον επιχειρηματία και τα έξοδά του (η χαμηλότερη τιμή κερδίζει, τέλος). Θέλετε να το αναλύσετε λίγο? Θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

MG-KTiNoS
13/01/2014, 16:01
Ωραία τα λέτε, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ΓΙΑΤΙ ο ιδιώτης με 500ε μισθό πρέπει να ενδιαφερθεί για τον επιχειρηματία και τα έξοδά του (η χαμηλότερη τιμή κερδίζει, τέλος). Θέλετε να το αναλύσετε λίγο? Θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Ναι αμέ είναι πάρα πολύ απλό...
Γιατί σε λίγους μήνες κανένας δεν θα σου δώσει ΟΥΤΕ 500 ευρώ

Και φυσικά είναι ΠΑΡΑ πολύ κακό που κάποιος σήμερα πληρώνεται με 500ε γιατί απλά δεν μπορεί να καταναλώσει.
ΟΛΑ μαζί πάνε πακέτο.

Εκτώς και αν δούμε άλλες μορφές οικονομίας οπότε η κουβέντα μας δεν παίζει.

(και αν δεν αλλάξουν αυτά που γράφω πάνω πιστεύω ότι όποιος έχει 500 θα είναι και κωλόφαρδος)

devil's animal
13/01/2014, 16:02
Αν δεν ανατραπεί η κατάσταση αυτή όμως κράνη και μπουφάν δεν θα βλέπετε ούτε στο ινtenet γιατί δεν θα έχετε ιντερνετ.




ποσο λιγο ξερεις την κυβερνηση...:bawl:

http://www.youtube.com/watch?v=tNWa4d1Jjto

Pan (dvs)
13/01/2014, 16:03
Ρε Pan, τι ζητάω γμτ?

Μονο τα αυτονοητα.Αυτους τους "επαγγελματιες" πρεπει να τους σβησουμε.:beer:

Πριν τις γιορτες τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια.Μου λενε πατητηρι οδηγου για bandit 35ευρω και παραδοση σε 15-20 ημερες.
Τηλεφωνο στο e-moto.gr.Μου παραδοθηκε στα Γιαννενα σε 20 ωρες,στην ιδια τιμη με την αντιπροσωπεια και μου κανανε δωρο μια μπαλακλαβα αξιας 5 ευρω.

MG-KTiNoS
13/01/2014, 16:04
ποσο λιγο ξερεις την κυβερνηση...:bawl:

http://www.youtube.com/watch?v=tNWa4d1Jjto

:lol:
να σαι καλά ρε μ έκανες και γέλασα!

BLiTzER
13/01/2014, 16:05
Γιατί σε λίγους μήνες κανένας δεν θα σου δώσει ΟΥΤΕ 500 ευρώ


Καταλαβαίνεις, όμως, ότι 1ον ο μοναδικός που δεν ευθύνεται γι'αυτό είναι ο ιδιώτης και 2ον η κατάσταση δε θα αλλάξει επειδή ο τελευταίος θα προτιμήσει τα εγχώρια.

paramedic
13/01/2014, 16:08
Καλά και σωστά όσα λές αλλά δεν μας έχεις ρωτήσει πόσο έπεσε ο ήδη χαμηλός μισθός μας απο τότε που ξεκίνησε η κρίση μέχρι τώρα. Και δεν μιλάω για ανειδίκευτους εργάτες μιλάμε για πτυχιούχους με μεταπτυχιακά. εργασιακή εμπειρία κλπ, κλπ. Δεν έιναι δυνατόν με σημερινό μισθό να ζητάει ο μαγαζάτορας να έχει το ίδιο κέρδος με το 2007. Αν θέλει να επιβιώσει πρέπει να πάρει χαμπάρι οτι ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ. Όσοι το καταλάβανε και προσαρμόστηκαν στην σημερινή πραγματικότητα επιβιώσανε. Οι υπόλοιποι καλά θα κανουν να ακολουθήσουν το ίδιο γιατί δεν θα έχουν καλή συνέχεια.
Πρόσφατα συνομιλούσα με Αγγλο έμπορο μοτοσυκλετιστικών ειδών. Μου είπε οτι και εκεί χάλια είναι αλλά βγάζει χρήμα επειδή πια για τα ίδια λεφτά δουλεύει 2πλάσιες ώρες. Οι παραγγελίες του απο Ελλάδα έχουν πέσει στο πάτο(λιανική πώληση όχι χονδρική). Ο εδώ έμπορος των ίδιων ειδών γιατί δεν κάνει το ίδιο?

taisteal
13/01/2014, 16:15
δεν κανει το ιδιο γιατι την εχει δει γενικως,και πολυ καλα κανουμε και ψωνιζουμε απ'εξω.
ειναι πιο φθηνα,απλα.οταν εγω θελω ενα κρανος που στην Ελλαδα δεν θα μπορουσα να το αγορασω ποτε λογω κοστους,γιατι να μην το παρω στα μισα χρηματα??
να τα κλεισουν οι ηλιθιοι του χωρου,και ειναι πολλοι

BLiTzER
13/01/2014, 16:18
να τα κλεισουν οι ηλιθιοι του χωρου,και ειναι πολλοι

Ένα από τα λίγα θετικά όλης αυτής της κρίσης. Θα επιζήσουν μόνο όσοι αξίζουν (ε άντε και λίγοι ακόμα).

faraway
13/01/2014, 16:23
Υπεραναλύεται η κουβέντα και καλά κάνει , αλλά υπάρχει άμεσο και ζωντανό παράδειγμα μέσου Έλληνα επιχειρηματία που αντικατοπτρίζει τη συνολική πραγματικότητα του επιχειρείν στη χώρα μας .

Μείωση ΦΠΑ στην εστίαση από 23 % στο 13 % , σας λέει τίποτα ?
Πέρασε οι μείωση στο καταναλωτή ?

Αυτά .
Όταν γίνουν επιχειρηματίες πραγματικοί και όχι ευκαιριακοί πλιατσικολόγοι της τσέπης μας , θα τους προτιμήσουμε . :winka:


υγ. σαφέστατα υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις Ελληνικών επιχειρήσεων , που πάνε με 1000 , και δεν χρειάζεται καν να τις αναφέρουμε γιατί 4-5 είναι όλες και όλες , και όλοι τις ξέρουμε . :D

paramedic
13/01/2014, 16:29
Υπεραναλύεται η κουβέντα και καλά κάνει , αλλά υπάρχει άμεσο και ζωντανό παράδειγμα μέσου Έλληνα επιχειρηματία που αντικατοπτρίζει τη συνολική πραγματικότητα του επιχειρείν στη χώρα μας .

Μείωση ΦΠΑ στην εστίαση από 23 % στο 13 % , σας λέει τίποτα ?
Πέρασε οι μείωση στο καταναλωτή ?

Δεν πέρασε γιατί "ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ" έιχαν απορροφήσει την αυξηση του ΦΠΑ οταν έγινε ρε συ.

faraway
13/01/2014, 16:32
Και γω ρε συ γιαυτό ψωνίζω απέξω , γιατί "ΟΛΑ και ΟΛΑ" 500 € μου δίνουν το μήνα και δε βγαίνω να ψωνίσω από Ελλάδα . :D

Bradipous
13/01/2014, 16:48
Μιας και αναφερθηκε για τον ΦΠΑ, το παρακατω το αναρτει οποιος θελει στο μαγαζι του ή υπαρχει καποιου ειδους διαδικασια (?) που πρεπει να ακολουθησει ενα μαγαζι για να του επιτραπει να το βαλει;

307544

paramedic
13/01/2014, 16:57
Απ'οτι ξέρω πάει με τον παλιές τιμές και τις νέες και αφου διαπιστωθεί οτι όντως έχει κατεβάσει τις τιμές του δίνουν το σηματάκι.