PDA

View Full Version : Αγορά gps...



binzis
13/01/2014, 17:15
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gps για το μηχανάκι μου, να φτιάξω και μια ωραία βάση από plexiglass η οποία να μείνει μόνιμα πάνω στη ζελατίνα του fairing, όπως με είχε συμβουλέψει ένας φίλος.:)
Το ξέρω κάνε αναζήτηση και θα βρεις πολλά θέματα :D
Το έκανα και το μόνο που αποκόμισα ήταν...πονοκέφαλος.

Στο θέμα λοιπόν, ψάχνω μια συσκευή αξιόπιστη, σχετικά μικρή στο μέγεθος, με αντοχή στις καιρικές συνθήκες, χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης και σχετικά οικονομικό για να μην το λυπάμαι...δεν ζητάω και πολλά...
Παρακαλώ έναν γνώστη να με συμβουλεύει ποιο να πάρω και απο που, γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

byron
13/01/2014, 17:47
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gps για το μηχανάκι μου, να φτιάξω και μια ωραία βάση από plexiglass η οποία να μείνει μόνιμα πάνω στη ζελατίνα του fairing, όπως με είχε συμβουλέψει ένας φίλος.:)
Το ξέρω κάνε αναζήτηση και θα βρεις πολλά θέματα :D
Το έκανα και το μόνο που αποκόμισα ήταν...πονοκέφαλος.

Στο θέμα λοιπόν, ψάχνω μια συσκευή αξιόπιστη, σχετικά μικρή στο μέγεθος, με αντοχή στις καιρικές συνθήκες, χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης και σχετικά οικονομικό για να μην το λυπάμαι...δεν ζητάω και πολλά...
Παρακαλώ έναν γνώστη να με συμβουλεύει ποιο να πάρω και απο που, γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Γιάννη, γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα smartphone με ένα πρόγραμμα της garmin (χάρτες Ευρώπης και Ελλάδας) για να τελειώνεις? Υπάρχουν και super αδιάβροχες θήκες για ότι μοντέλο θέλεις.
Στο δικό μου κινητό με 4,8" οθόνη, δεν βλέπω να υστερεί σε τίποτα + όλα τα υπόλοιπα θετικά που έχει ένα smartphone.

Red Rider
13/01/2014, 18:33
Νομίζω πως πρέπει να έχει ξεχωριστό gps αν πρόκειται για ταξίδι και οχι για βόλτα.
Κυρίως για λόγους αυτονομίας,και για λόγους χρηστικότητας.
Παρολαυτα και εγώ έχω ένα Xperia Z που είναι και αδιάβροχο, με μια θηκουλα και είμαι κομπλέ.

spyro
13/01/2014, 18:43
Γιάννη, γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα smartphone με ένα πρόγραμμα της garmin (χάρτες Ευρώπης και Ελλάδας) για να τελειώνεις? Υπάρχουν και super αδιάβροχες θήκες για ότι μοντέλο θέλεις.
Στο δικό μου κινητό με 4,8" οθόνη, δεν βλέπω να υστερεί σε τίποτα + όλα τα υπόλοιπα θετικά που έχει ένα smartphone.

easier said than done.

το δικό μου το κινητό έχει gps και του φόρτωσα το πρόγραμμα για το Garmin (όχι και τόσο απλή διαδικασία παρεπιπτώντος) αλλά:
κάτι δε λειτουργεί σωστά μεταξύ προγράμματος και τηλεφώνου και δε μπορώ να πληκτρολογίσω destination ή οτιδήποτε άλλο. με άλλα λόγια όταν είμαι σε garmin enviroment και θέλω να πληκτρολογίσω κάτι, το παλιο nikia μου δε συνεργάζεται.

το ίδιο το κινητό έχει πολυ αξιοπρεπείς χάρτες μέσα και ένα πολυ γρήγορο σχετικά πρόγραμμα. παρόλα αυτα δεν νομίζω οτι είναι τόσο πολυ ευχρηστο στη λειτουργια σε μηχανή. Σε αυτοκίντητο κάτι γίνεται.

binzis
13/01/2014, 18:44
Βύρωνα, μέχρι τώρα αυτό κάνω και μάλιστα με το navi της Nokia.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος, σε όλα τα ταξίδια που έχω κάνει ψυχαγωγικά και επαγγελματικά...με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.:)
Τα μειονεκτήματα όμως είναι ότι κατά την πλοήγηση δεν είναι εύκολο να δεχτώ ή να πάρω τηλέφωνο, δεν έχω επαρκή μνήμη για χάρτες, και μερικές φορές κολλάει...

Sapadak
13/01/2014, 18:48
Τα μειονεκτήματα όμως είναι ότι κατά την πλοήγηση δεν είναι εύκολο να δεχτώ ή να πάρω τηλέφωνο,

Φανταζομαι εννοεις οταν το χρησιμοποιείς στο αυτοκινητο ε? :D

binzis
13/01/2014, 18:51
Νομίζω πως πρέπει να έχει ξεχωριστό gps αν πρόκειται για ταξίδι και οχι για βόλτα.
Κυρίως για λόγους αυτονομίας,και για λόγους χρηστικότητας.
Παρολαυτα και εγώ έχω ένα Xperia Z που είναι και αδιάβροχο, με μια θηκουλα και είμαι κομπλέ.

Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ, πως πρέπει να έχω ξεχωριστή συσκευή gps, ιδίως γι' αυτό που προγραμματίζω...:)

binzis
13/01/2014, 18:53
Φανταζομαι εννοεις οταν το χρησιμοποιείς στο αυτοκινητο ε? :D

Ε βέβαια στο αυτοκίνητο ρε συ...:)

Αλλά τώρα που αποφάσισα να πάρω gps, δίνω προτεραιότητα για τη χρήση του στη μηχανή...

MikeG
13/01/2014, 18:55
Γιάννη, για δες μια το Garmin Montana. GPS και όχι PNA τύπου MLS ή Tivo. Ακριβούτσικο λίγο, αλλά αρκετά καλό, για μια ζωή.

binzis
13/01/2014, 18:57
Γιάννη, για δες μια το Garmin Montana. GPS και όχι PNA τύπου MLS ή Tivo. Ακριβούτσικο λίγο, αλλά αρκετά καλό, για μια ζωή.

Έχεις προσωπική άποψη και εμπειρία;
Ναι, θα προτιμούσα κάτι καλό για μια ζωή...δεν αγοράζεις gps κάθε χρόνο...

MikeG
13/01/2014, 19:00
Έχεις προσωπική άποψη και εμπειρία;
Ναι, θα προτιμούσα κάτι καλό για μια ζωή...δεν αγοράζεις gps κάθε χρόνο...

Η άποψη μου προέρχεται από τις εμπειρίες του road spirit στη Λατινική Αμερική (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134216) και παράλληλα από το χρόνο που έχω ασχοληθεί διαβάζοντας και σχεδιάζοντας στο Basecamp.

binzis
13/01/2014, 19:20
Η άποψη μου προέρχεται από τις εμπειρίες του road spirit στη Λατινική Αμερική (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134216) και παράλληλα από το χρόνο που έχω ασχοληθεί διαβάζοντας και σχεδιάζοντας στο Basecamp.

Το googlαρα και διάβασα την περιγραφή και τις δυνατότητές του...είναι πααααααάρα πολύ καλό.:)
Ομολογώ ότι δεν το είχα ξαναδεί. Είναι ακριβό μεν αλλά για μία ζωή δε.

Θα το έχω στα υπ' όψιν...
Ευχαριστώ:winka:

byron
13/01/2014, 19:59
Παίδες πιθανότατα να έχετε δίκιο, ιδίως αν μιλάμε για μεγάλα ταξίδια. Απλά στα ηλεκτρονικά, το "για μια ζωή" δεν υπάρχει, μιας και σε 1-2 χρόνια το πανάκριβο GPS-smartphone πιθανόν να αξίζει μόνο για πρες παπιέ.
Στο δικό μου χρησιμοποιώ το Navigon (http://www.navigon.com/portal/us/produkte/navigationssoftware/index.html) της Garmin σε κινητό HTC χωρίς κολλήματα ή προβλήματα, ενώ η εγκατάσταση του είναι πανεύκολη με wifi.
Ίσως, (λέω ίσως) να αξίζει η εγκατάσταση του αν υπάρχει ένα smartphone με μεγάλη οθόνη, από το να δώσει κάποιος 600$ πχ.

Thats all :wave2:

lefteris95
13/01/2014, 20:17
κολα διαφορα κομματια απο το χαρτη με το μερος που θες να πας, ουτε κολλαει ουτε τιποτα.... εαν εχεις και συνεπιβατη θα νλεπει τον χαρτη και θα εχεις και φωνητικες οδηγιες :lol:

Sapadak
13/01/2014, 20:23
Συμφωνω με Βύρωνα.
Αν βγαλεις μπριζάκι για να εχεις το κινητό στο ρευμα, γιατι το gps τη μπαταρία τη ρουφάει για πλάκα, εισαι κομπλες

+1 για το navicon επίσης.


Και στο φινάλε αν δεν εχεις κανα κινήτο με μεγάλη οθόνη, μπορείς να χτυπήσεις κανα 5΄ με κανα 150αρι να κάνεις τη δουλεία σου :)

virus
13/01/2014, 20:35
Παίδες πιθανότατα να έχετε δίκιο, ιδίως αν μιλάμε για μεγάλα ταξίδια. Απλά στα ηλεκτρονικά, το "για μια ζωή" δεν υπάρχει, μιας και σε 1-2 χρόνια το πανάκριβο GPS-smartphone πιθανόν να αξίζει μόνο για πρες παπιέ.




για μενα αυτη ειναι η αποψη μου πλεον οτι αφορα τα ηλεκτρονικα. αν θες κοιτας κατα κινα μερια παμφθηνα. περνα απο κανα tinydeal και κανα dx και παθε πλακα απο τις τιμες. κατι 7ιντζα με 50 ευρω. κι αφου λες οτι θα το βαλεις μεσα σε πλεξιγκλας τοχεις κανει κι αδιαβροχο.

και μην πολυψαχνεσαι με δυνατοτητες και τεχνικα χαρακτηριστικα. απλο gps ειναι δεν ειναι τιποτα φοβερο.

διαλεγεις και παιρνεις :)

teogtp
13/01/2014, 20:44
για μενα αυτη ειναι η αποψη μου πλεον οτι αφορα τα ηλεκτρονικα. αν θες κοιτας κατα κινα μερια παμφθηνα. περνα απο κανα tinydeal και κανα dx και παθε πλακα απο τις τιμες. κατι 7ιντζα με 50 ευρω. κι αφου λες οτι θα το βαλεις μεσα σε πλεξιγκλας τοχεις κανει κι αδιαβροχο.

και μην πολυψαχνεσαι με δυνατοτητες και τεχνικα χαρακτηριστικα. απλο gps ειναι δεν ειναι τιποτα φοβερο.

διαλεγεις και παιρνεις :)

Εχω δει απο κοντα αυτα τα πολυιντσα του 50αρικου και ειναι για πεταμα κυριολεκτικα.
Τρελα κοληματα,οθωνες που δεν "ακουνε" σε ολη τους την επιφανεια και αλλα κουλα....
Για μενα οπως ειπε και συμφορουμιτης απο πανω 5ιντσο smartfone με μονιμη παροχη
ρευματος και ειναι κομπλε.
Αυτο ειναι πολυ καλο το εχει ο κουνιαδος μου και ειναι και δικαρτο!

KAGOURO
13/01/2014, 21:05
http://www.chinavasion.com/china/wholesale/GPS-Sat_Nav_Devices/Portable_GPS/All_Terrain_4.3_Inch_Motorcycle_GPS_Navigation_System_-_Waterproof_4GB_Bluetooth/

έχω πάρει το προηγούμενο μοντέλο και φίλος φόρτωσε χάρτες και προγράμματα. Το χω σχεδόν τρία χρόνια και για τα λεφτά που έδωσα κάνει άψογα τη δουλειά του. Αδιάβροχο, με σκίαστρο και βάση με πινάκια φόρτισης απευθείας απο μπαταρία μέσω ρελέ...! Αν σκόπευα φυσικά να ταξιδέψω ανά τον κόσμο ίσως να ήταν η εφεδρική επιλογή μου !
άσχετο αλλά το καλύτερο gps είναι οι τσοπάνηδες ,,,,

byron
13/01/2014, 21:29
http://www.chinavasion.com/china/wholesale/GPS-Sat_Nav_Devices/Portable_GPS/All_Terrain_4.3_Inch_Motorcycle_GPS_Navigation_System_-_Waterproof_4GB_Bluetooth/

έχω πάρει το προηγούμενο μοντέλο και φίλος φόρτωσε χάρτες και προγράμματα. Το χω σχεδόν τρία χρόνια και για τα λεφτά που έδωσα κάνει άψογα τη δουλειά του. Αδιάβροχο, με σκίαστρο και βάση με πινάκια φόρτισης απευθείας απο μπαταρία μέσω ρελέ...! Αν σκόπευα φυσικά να ταξιδέψω ανά τον κόσμο ίσως να ήταν η εφεδρική επιλογή μου !
άσχετο αλλά το καλύτερο gps είναι οι τσοπάνηδες ,,,,

Απ΄το συγκεκριμένο μαγαζί μόλις παρέλαβα ένα tablet και είναι άψογοι btw...

MG-KTiNoS
13/01/2014, 22:14
Εγώ πήρα ένα φθηνό gps + αδιάβροχη θήκη με την πλαστική βάση της + μπρίΖα με ρεύμα από τη μπαταρία = 100 ε πάνω κάτω

Αν δεν κάνεις εντρούρο μια χαρά είναι

Αλλά και μπρίζα να μη βάλεις δε Ντρέχει και τίποτα.
Σπάνια θα κρατήσεις ανοιχτό το Gps για πάνω από μια ώρα.

-------
υγ
Βασικό
Μην κάνει το μπλιμπλίκι τυφλοσούρτη, θα έχεις πρόβλημα.
Και σμαρτ φον μια χαρά είναι αρκεί να έχεις καλούς χάρτες.

geez996
13/01/2014, 23:35
Garmin zumo 550
Το πήρα πριν 4 χρόνια για μοτο και αυτοκίνητο. Και βάσεις και για τα δυο συν αντικλεπτικη της τουρατεκ με κλειδί.
Είναι με προφορτομενο χάρτη Ευρώπης αλλά έχω και υποδοχή για καρτουλα για τους έξτρα χάρτες που χρησιμοποιώ.
Έχω γύρω στους 7 χάρτες ανάλογα με την χώρα. Είναι δική μου επιλογή να έχω άλλο χάρτη για κάθε χώρα. Πχ Αίγυπτο και Λίβανο αλλά για Ευρώπη έχω τον ευρωπαϊκό που είναι προεγκατεστημενος.

Το πλήρωσα τότε 700 ευρώ και ξεμπερδεψα. Σημερα το βρίσκεις με κανά 400

balakia
13/01/2014, 23:41
Να βοηθησω κι εγω,έχω το xperia s με το ναβιγκον της γκαρμιν και έχω παθει πλακα,
καθημερινη -επαγγελματική χρηση(ταξίδια στην Ευρώπη)σε παιρνει απ το χερι και σε παει στην πόρτα του προορισμού σου,δεν το περίμενα!
Απο το πρωι παει δεν παει νωρίς το απόγευμα χωρίς χωρίς φόρτιση αλλά και χωρίς πλοήγηση κάθε βράδυ ηταν στην πρίζα οπότε μην περιμένεις και πολλά απο αυτονομία,ουτως η άλλως και συσκευές gps χρειάζονται σχεδόν μόνιμα πρίζα.

McGyver
14/01/2014, 07:46
Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη :D ...

Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις γιατί θέλεις το GPS πάνω στη μηχανή και τι χρήση θα κάνεις.

Αν π.χ. το θέλεις για delivery μέσα στην Αθήνα οποιοσδήποτε πλοηγός ή smartphone με ενημερωμένους χάρτες θα σε καλύψει.

Αν όμως το θέλεις για ταξίδι και μάλιστα σχεδιασμένο, η Garmin είναι μονόδρομος.
Είναι η μόνη εταιρεία που σου δίνει τη δυνατότητα (μέσω Basecamp) να σχεδιάσεις το ταξίδι σου στον υπολογιστή σου και να περάσεις όλη την πληροφορία στη συσκευή.

Στη συνέχεια, σημασία έχει ο τύπος του ταξιδιού.
Αν πρόκειται να φύγεις απ' την Αθήνα για να φτάσεις στην Ινδία μέσα από χώρες με υποδεέστερες υποδομές, σημάνσεις, κλπ με ένα adventure μηχανάκι, θέλεις ένα Garmin Montana. Στιβαρότατο, αδιάβροχο, με τη δυνατότητα να του βάλεις και ΑΑ μπαταρίες που θα βρεις παντού αν "ξεμείνεις" από ρεύμα. Του περνάς τη διαδρομή ως track και ακολουθείς τη γραμμή στο χάρτη. Δε σε ενδιαφέρει πολύ η πλοήγηση και να ακούς οδηγίες, αρκεί να ξέρεις που βρίσκεσαι και προς τα πού να πας.

Αν θέλεις όμως να γυρίσεις την Ευρώπη με ένα sport touring, τότε ο πλοηγός σου δεν είναι ο συνοδηγός σου.
Θα το χρησιμοποιήσεις αν και όταν χαθείς για να βρεις το δρόμο σου ή για να εντοπίσεις το ξενοδοχείο/camping στο τέλος της ημέρας που θα είσαι κουρασμένος.
Στην περίπτωση αυτή, το τι θα πάρεις εξαρτάται από το budget σου και το πόσο high tech θέλεις να είσαι.
Μπορείς να πάρεις το τελευταίο Garmin Zumo, ειδικά σχεδιασμένο για μοτοσικλέτα, να του βάλεις και τους sensors για να βλέπεις την πίεση των ελαστικών σου και να το στηρίξεις με τη super duper βάση μοτοσικλέτας η οποία έχει μόνιμη γραμμή παροχής ρεύματος.
Απ' την άλλη, μπορείς απλά να πάρεις ένα αξιοπρεπές Garmin Nuvi με το 1/4 της τιμής και να το έχεις στο tankbag σου με ένα φορτιστή από το πριζάκι της τιμονόπλακας just in case. Αν και όταν το χρειαστείς, βάζεις τα ακουστικά μέσα στο κράνος και σε πάει όπου θέλεις.

Αυτά προς το παρόν...

Sapadak
14/01/2014, 07:51
Για το ταξίδι στας Ινδιας οκ γκαρμιν, αλλα για την ευρωπή γιατι οχι τομτομ?

McGyver
14/01/2014, 07:56
Για το ταξίδι στας Ινδιας οκ γκαρμιν, αλλα για την ευρωπή γιατι οχι τομτομ?

To Garmin το γράφω με την παρακάτω υπόθεση:


Αν όμως το θέλεις για ταξίδι και μάλιστα σχεδιασμένο, η Garmin είναι μονόδρομος.
Είναι η μόνη εταιρεία που σου δίνει τη δυνατότητα (μέσω Basecamp) να σχεδιάσεις το ταξίδι σου στον υπολογιστή σου και να περάσεις όλη την πληροφορία στη συσκευή.

Διαφορετικά, πας στην περίπτωση:


Αν π.χ. το θέλεις για delivery μέσα στην Αθήνα οποιοσδήποτε πλοηγός ή smartphone με ενημερωμένους χάρτες θα σε καλύψει.

Και όπου Αθήνα βάζεις την πόλη που θέλεις.

binzis
14/01/2014, 08:27
Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη :D ...

Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις γιατί θέλεις το GPS πάνω στη μηχανή και τι χρήση θα κάνεις.

Αν π.χ. το θέλεις για delivery μέσα στην Αθήνα οποιοσδήποτε πλοηγός ή smartphone με ενημερωμένους χάρτες θα σε καλύψει.

Αν όμως το θέλεις για ταξίδι και μάλιστα σχεδιασμένο, η Garmin είναι μονόδρομος.
Είναι η μόνη εταιρεία που σου δίνει τη δυνατότητα (μέσω Basecamp) να σχεδιάσεις το ταξίδι σου στον υπολογιστή σου και να περάσεις όλη την πληροφορία στη συσκευή.

Στη συνέχεια, σημασία έχει ο τύπος του ταξιδιού.
Αν πρόκειται να φύγεις απ' την Αθήνα για να φτάσεις στην Ινδία μέσα από χώρες με υποδεέστερες υποδομές, σημάνσεις, κλπ με ένα adventure μηχανάκι, θέλεις ένα Garmin Montana. Στιβαρότατο, αδιάβροχο, με τη δυνατότητα να του βάλεις και ΑΑ μπαταρίες που θα βρεις παντού αν "ξεμείνεις" από ρεύμα. Του περνάς τη διαδρομή ως track και ακολουθείς τη γραμμή στο χάρτη. Δε σε ενδιαφέρει πολύ η πλοήγηση και να ακούς οδηγίες, αρκεί να ξέρεις που βρίσκεσαι και προς τα πού να πας.

Αν θέλεις όμως να γυρίσεις την Ευρώπη με ένα sport touring, τότε ο πλοηγός σου δεν είναι ο συνοδηγός σου.
Θα το χρησιμοποιήσεις αν και όταν χαθείς για να βρεις το δρόμο σου ή για να εντοπίσεις το ξενοδοχείο/camping στο τέλος της ημέρας που θα είσαι κουρασμένος.
Στην περίπτωση αυτή, το τι θα πάρεις εξαρτάται από το budget σου και το πόσο high tech θέλεις να είσαι.
Μπορείς να πάρεις το τελευταίο Garmin Zumo, ειδικά σχεδιασμένο για μοτοσικλέτα, να του βάλεις και τους sensors για να βλέπεις την πίεση των ελαστικών σου και να το στηρίξεις με τη super duper βάση μοτοσικλέτας η οποία έχει μόνιμη γραμμή παροχής ρεύματος.
Απ' την άλλη, μπορείς απλά να πάρεις ένα αξιοπρεπές Garmin Nuvi με το 1/4 της τιμής και να το έχεις στο tankbag σου με ένα φορτιστή από το πριζάκι της τιμονόπλακας just in case. Αν και όταν το χρειαστείς, βάζεις τα ακουστικά μέσα στο κράνος και σε πάει όπου θέλεις.

Αυτά προς το παρόν...

Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα ταξίδι με sport touring, να σχεδιάσω το ταξίδι στον υπολογιστή μου και να περάσω όλη την πληροφορία στη συσκευή.:)
Επίσης θα ήθελα να είναι μικρό, να έχω μόνιμη βάση (Ram mount) με μόνιμη παροχή ρεύματος.
Αυτό που δεν είναι απαραίτητο, να είναι σχεδιασμένο για μοτοσικλέτα, να του βάλω τους sensors για να βλέπω την πίεση των ελαστικών, να είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας...
Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Ένας από τους τρόπους στήριξης, με βάση και με μόνιμη παροχή...
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/64714-steering-stem-gps/

McGyver
14/01/2014, 08:58
Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα ταξίδι με sport touring, να σχεδιάσω το ταξίδι στον υπολογιστή μου και να περάσω όλη την πληροφορία στη συσκευή.:)
Επίσης θα ήθελα να είναι μικρό, να έχω μόνιμη βάση και μόνιμη παροχή ρεύματος.
Αυτό που δεν είναι απαραίτητο, να είναι σχεδιασμένο για μοτοσικλέτα, να του βάλω τους sensors για να βλέπω την πίεση των ελαστικών, να είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας...
Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Δε θέλεις να έχεις μόνιμη βάση και μόνιμη παροχή ρεύματος :).
Θέλεις ένα Garmin Nuvi των 4.3 ιντσών στο tankbag σου και αν χρειαστεί φόρτιση στο δρόμο το "πριζώνεις".
Αν χρειαστείς πλοήγηση πάνω στη μηχανή, το βάζεις στη θέση του χάρτη και ακούς τις οδηγίες είτε ενσύρματα είτε ασύρματα αν έχεις υποδομή bluetooth.

Κι επειδή σε καταλαβαίνω και έχω περάσει αυτό το μονοπάτι, άσχετα αν δεν έκανα το ταξίδι των πολλών χιλιάδων χιλιομέτρων...
Απόλαυσε τη διαδικασία του να προετοιμάσεις το ταξίδι σου στον υπολογιστή.
Βγάλε τις διαδρομές σου, κάνε τους υπολογισμούς σου για χιλιόμετρα, ανεφοδιασμούς, κλπ...
Μέσα από τη διαδικασία αυτή τα δεδομένα θα περάσουν στο μυαλό σου, απλά θα τα περάσεις και στο GPS για να αισθάνεσαι και να είσαι κατά τι πιο προετοιμασμένος.

Όταν ξεκινήσεις όμως με το καλό το ταξίδι σου, μην αφήσεις ένα τεχνολογικό gadget να σου στερήσει ούτε στιγμή μοτοσικλετιστικής απόλαυσης.
Έχε το GPS για παν ενδεχόμενο, αλλά αν χαθείς ρώτα έναν άνθρωπο πρώτα πριν πατήσεις το power button.

I hope you get my point.

:beer:

Μaggellanos
14/01/2014, 09:02
Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα ταξίδι με sport touring, να σχεδιάσω το ταξίδι στον υπολογιστή μου και να περάσω όλη την πληροφορία στη συσκευή.:)
Επίσης θα ήθελα να είναι μικρό, να έχω μόνιμη βάση (Ram mount) με μόνιμη παροχή ρεύματος.
Αυτό που δεν είναι απαραίτητο, να είναι σχεδιασμένο για μοτοσικλέτα, να του βάλω τους sensors για να βλέπω την πίεση των ελαστικών, να είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας...
Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Τοτε κοιτας οτιδηποτε σε Garmin της σειρας zumo...220-350-550(?)-660 και παει λεγοντας.Σχεδιασμενα για μοτο,ερχονται με προφορτωμενο το mapspurce/basecamp τα οποια ειναι οτι πρεπει για να σχεδιαζεις την διαδρομη σου,αδιαβροχοποιηση Ip7,οποτε ξεχνας και βασεις πλεξιγκλας και τα σχετικα,και με δικη τους γραμμη και ασφαλειοθηκη στην μπαταρια.Αν δεν σε παιρνει οικονομικα για κατι τετοιο,απλα πας σε υποδεεστερες λυσεις.

binzis
14/01/2014, 09:03
Δε θέλεις να έχεις μόνιμη βάση και μόνιμη παροχή ρεύματος :)

Δεν σε πρόλαβα...αυτό εννοώ με βάση και με μόνιμη παροχή...μπορώ να βγάλω την βάση ανά πάσα στιγμή...
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/64714-steering-stem-gps/

edit
το έφτιαξα...:)

McGyver
14/01/2014, 09:06
Δεν σε πρόλαβα...αυτό εννοώ με βάση και με μόνιμη παροχή...μπορώ να βγάλω την βάση ανά πάσα στιγμή...
http://www.vfrdiscussion.com/forum/i...ring-stem-gps/

Αν και είναι "σπασμένο" το link, κάτι τέτοιο (http://www.rammount.com/Gallery/15honda/tabid/366/Default.aspx) έχε στο μυαλό σου...

binzis
14/01/2014, 09:07
Αν και είναι "σπασμένο" το link, κάτι τέτοιο (http://www.rammount.com/Gallery/15honda/tabid/366/Default.aspx) έχε στο μυαλό σου...

Όχι...δες το παραπάνω link

Μπριζάκι έχω, ram mount ball στη βάση έβαλα...η επιλογή του gps μου μένει με την βάση του

McGyver
14/01/2014, 09:10
Όχι...δες το παραπάνω link

Προσπαθώ, αλλά έχει γίνει truncate και πετάει σε 404 error :( ...

Mariner
14/01/2014, 09:11
Αν πας προς Montana λύση κοίτα και το καινούριο Monterra που είναι παρόμοιο, βασισμένο και αυτό σε android αλλα δεν είναι κλειστό όπως το montana, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά το google play για να βάλεις και διάφορες εφαρμογές που πιθανά να σε ενδιαφέρουν.

binzis
14/01/2014, 09:16
Αν πας προς Montana λύση κοίτα και το καινούριο Monterra που είναι παρόμοιο, βασισμένο και αυτό σε android αλλα δεν είναι κλειστό όπως το montana, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά το google play για να βάλεις και διάφορες εφαρμογές που πιθανά να σε ενδιαφέρουν.

Πάρα πολύ καλό και αυτό, δε λέω, αλλά...700 ευρώ...:uplate:

Mariner
14/01/2014, 09:22
Πάρα πολύ καλό και αυτό, δε λέω, αλλά...700 ευρώ...:uplate:
Nαι τσούζει τρελά απλά επειδή κάπου έγραψες πως θα δείς και το montana με το οποίο δεν έχουν τόσο τρελή διαφορά στην τιμή απ'οσο θυμάμαι. Εγώ πάντως έχω ένα zumo 550 εδώ και καμια 5ετία και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο εντός και εκτός συνόρων καθώς και σε off-road. Το μόνο μεγάλο μειονέκτημα είναι πως η εσωτερική του μνήμη είναι μικρή (2Gb) και πλέον δεν χωράει πχ όλη η ευρώπη και πρέπει να κάθεσαι να την σπάς καθώς και ο,τι στην εξωτερική μνήμη μπορεί να δεχτεί μόνο 1 εξτρα χάρτη οποτε πρέπει να πηγαίνεις σε custom λύσεις με ενωμένους χαρτες 2 σε 1 (πχ εγώ βάζω μαζί autodrive hellas και Ανάβαση)

road spirit
14/01/2014, 09:35
Το Monterra είναι - για την ώρα - η μεγαλύτερη γκάφα που έχει κάνει η γκάρμιν. Out of the box η συσκευή έχει απίστευτα bugs σε βαθμό που είναι μη λειτουργικό. Στο advrider το έχουν θάψει. Θα βελτιωθεί λογικά με software updates, αλλά για την ώρα μακριά.

Το Montana είναι ένα εκπληκτικό gps για offroad χρήση και για περιπτώσεις που θες να έχεις μέσα πολλαπλούς χάρτες, άπειρα (πρακτικά) waypoints, POI's, και tracks. Αλλά έχει ένα αδύνατο σημείο. Ο αλγοριθμος δρομολόγησης που χρησιμοποιεί όσο και αν προσπαθεί δεν καταφέρνει να κάνει τη καλύτερη δουλειά μέσα σε πυκνό οδικό δύκτιο, δλδ μέσα σε μεγάλες πόλεις. Το έχουν διαπιστώσει σχεδόν όλοι όσοι το χρησιμοποιούν εκτεταμένα. Ανεξαρτήτως χαρτών, είναι πολλές φορές που για να σε πάει απο το Α στο Β, ασχέτως επιλογών (fastest route, shortest route, avoidances) χαράσει διαδρομή που είναι παράλογη. Τονίζω όμως, μέσα σε πόλεις το παθαίνει αυτό. Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς offroad τότε ένα μοντέλο απο τη σειρά zumo είναι μάλλον καλύτερο.

Σχετικά με τη σύγκριση smart phone vs dedicated gps: και πάλι εξαρτάται απο τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Η κάθε επιλογή έχει τα + και τα -.

binzis
14/01/2014, 09:36
Nαι τσούζει τρελά απλά επειδή κάπου έγραψες πως θα δείς και το montana με το οποίο δεν έχουν τόσο τρελή διαφορά στην τιμή απ'οσο θυμάμαι. Εγώ πάντως έχω ένα zumo 550 εδώ και καμια 5ετία και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο εντός και εκτός συνόρων καθώς και σε off-road. Το μόνο μεγάλο μειονέκτημα είναι πως η εσωτερική του μνήμη είναι μικρή (2Gb) και πλέον δεν χωράει πχ όλη η ευρώπη και πρέπει να κάθεσαι να την σπάς καθώς και ο,τι στην εξωτερική μνήμη μπορεί να δεχτεί μόνο 1 εξτρα χάρτη οποτε πρέπει να πηγαίνεις σε custom λύσεις με ενωμένους χαρτες 2 σε 1 (πχ εγώ βάζω μαζί autodrive hellas και Ανάβαση)

Είναι περίπου 150-250 ευρώ φθηνότερο ανάλογα το μοντέλο 600-650 και τους χάρτες...

Sapadak
14/01/2014, 09:39
Δεν σε πρόλαβα...αυτό εννοώ με βάση και με μόνιμη παροχή...μπορώ να βγάλω την βάση ανά πάσα στιγμή...
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/64714-steering-stem-gps/

edit
το έφτιαξα...:)


Ποια απ'όλες?

Τη 1η που ειναι ανάμεσα στα κλιπ ον ή αυτό που ειναι στο αριστερο?

binzis
14/01/2014, 09:43
Ποια απ'όλες?

Τη 1η που ειναι ανάμεσα στα κλιπ ον ή αυτό που ειναι στο αριστερο?

Την πρώτη ανάμεσα στα κλιπ ον...

McGyver
14/01/2014, 09:45
Την πρώτη ανάμεσα στα κλιπ ον...

E, κι εγώ την ίδια σου είπα :)...

binzis
14/01/2014, 09:45
... Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς offroad τότε ένα μοντέλο απο τη σειρά zumo είναι μάλλον καλύτερο.

Όχι δεν έχω σκοπό για off road καταστάσεις…για Zumo ή Nuvi :confused:

Sapadak
14/01/2014, 09:45
Ρυθμίζετε στο ύψος? Γιατι μου φαίνεται λιγάκι χαμηλά

binzis
14/01/2014, 09:47
Ρυθμίζετε στο ύψος? Γιατι μου φαίνεται λιγάκι χαμηλά

Ρυθμίζετε...εξαρτάτε από την κλίση που θα δώσεις και το μήκος του μπράτσου.

binzis
14/01/2014, 16:40
Τελικά έχω επιλέξει το
1) Tomtom- Urban rider Europe - περίπου 300 ευρώ
http://www.tomtom.com/el_gr/products/customised-navigation/motorbike-rider-series/
2) Garmin- Zumo 350 - περίπου 430 ευρώ
http://garmin.gr/eshop/7--/12-/456-garmin-zumo-350.html
3) Κάτι άλλο...

:confused:

geez996
14/01/2014, 16:50
To garmin γιατι δέχετε micro SD...

spyro
14/01/2014, 17:02
με τους χάρτες της anavasis τι γίνεται? είναι έξτρα κόστος για το zummo?

Sapadak
14/01/2014, 17:11
3.5in μου φαίνονται πολύ λίγο πλεον (ασχετα αν η γυναικα μου λεει οτι το μεγεθος δε μετράει :lol:)

road spirit
14/01/2014, 17:25
Τελικά έχω επιλέξει το
1) Tomtom- Urban rider Europe - περίπου 300 ευρώ
http://www.tomtom.com/el_gr/products/customised-navigation/motorbike-rider-series/
2) Garmin- Zumo 350 - περίπου 430 ευρώ
http://garmin.gr/eshop/7--/12-/456-garmin-zumo-350.html
3) Κάτι άλλο...

:confused:GGarmin αλλά το συγκεκριμένο το βρισκεις 95 ευρώ φθηνότερα


με τους χάρτες της anavasis τι γίνεται? είναι έξτρα κόστος για το zummo? Αμα σου πω χχωρίς κοστος θα είμαστε παράνομοι ;)

virus
14/01/2014, 18:04
Όταν ξεκινήσεις όμως με το καλό το ταξίδι σου, μην αφήσεις ένα τεχνολογικό gadget να σου στερήσει ούτε στιγμή μοτοσικλετιστικής απόλαυσης.
Έχε το GPS για παν ενδεχόμενο, αλλά αν χαθείς ρώτα έναν άνθρωπο πρώτα πριν πατήσεις το power button.

I hope you get my point.

:beer:


για αυτην την παραμετρο και μονο +750 :)

soter3gm
14/01/2014, 20:08
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gps για το μηχανάκι μου, να φτιάξω και μια ωραία βάση από plexiglass η οποία να μείνει μόνιμα πάνω στη ζελατίνα του fairing, όπως με είχε συμβουλέψει ένας φίλος.:)
Το ξέρω κάνε αναζήτηση και θα βρεις πολλά θέματα :D
Το έκανα και το μόνο που αποκόμισα ήταν...πονοκέφαλος.

Στο θέμα λοιπόν, ψάχνω μια συσκευή αξιόπιστη, σχετικά μικρή στο μέγεθος, με αντοχή στις καιρικές συνθήκες, χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης και σχετικά οικονομικό για να μην το λυπάμαι...δεν ζητάω και πολλά...
Παρακαλώ έναν γνώστη να με συμβουλεύει ποιο να πάρω και απο που, γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Γιάννη όπως ξέρεις έχω garmin είναι γαμώ αλλά, κάθε χρόνο θέλει αναβάθμιση με 20 € και άμα γεμίσει η μνήμη του την ΕΚΑΤΣΕΣ.
Ξέρεις μετά από πόσο ψάξιμο το καλύτερο για μένα τελικά είναι το tom tom θέλει ένα 10ρικο το χρόνο δεν μπλέκεις με τη Garmin στη παραλιακή έχεις όσους χάρτες θέλεις και με Ελληνικό μενού,
και το παίρνεις από τον λούη με μια πεντάρα στου Κωνσταντάρα

binzis
15/01/2014, 05:54
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τις παρατηρήσεις.:beer:
Σήμερα θα πάω να τα δω από κοντά και θα αποφασίσω…
:)

Vstrommer71
15/01/2014, 16:53
Μontana ειπαμεεεεεεεεε!
Αξιζει τα λιγα παραπανω χρηματα.Πολυ πιο πληρης συσκευη,στο 400αρι απο το διαδικτυοΝ
Και απο χαρτες μην ανησυχεις,να φαν κι οι κοτες...

ΥΓ Κι οσο για τον προλαλησαντα που ειπε για τους αλγοριθμους πλοηγησης της Garmin,πρωτον εξαρτωνται αμεσα απο την ποιοτητα του χαρτη που εχεις φορτωμενο στην συσκευη και δευτερον εχει και την πλακα του το θεμα.Ακομα θυμαμαι την διαδρομη που με ειχε παει το Nuvi μεσα απο φυστικοχωραφα και απορημενους ντοπιους απο Karlovo για Veliko Tarnovo στην Βουλγαρια.Πρεπει απο εκεινους τους δρομους να περναγε ενα αυτοκινητο την εβδομαδα,τοσο απορημενοι ηταν που μας κοιταζανε σαν εξωγηϊνους χαχα.Αλλα μας εβγαλε μια χαρα μεσα στην νυχτα το γκαρμινακι.Και επισης μας εβγαλε ασπροπροσωπους στην Πινδο,μεσα απο πυκνα δαση με δεκαδες παραδρομους.Εκτοτε εμπιστευομαι χαλαρα το GPS,ακομη κι αν δεν με παει απο τον πλεον συντομο δρομο θα με παει σιγουρα,οποτε επικεντρωνομαι στην απολαυση της διαδρομης...

road spirit
15/01/2014, 18:14
Μontana ειπαμεεεεεεεεε!
Αξιζει τα λιγα παραπανω χρηματα.Πολυ πιο πληρης συσκευη,στο 400αρι απο το διαδικτυοΝ
Και απο χαρτες μην ανησυχεις,να φαν κι οι κοτες...

ΥΓ Κι οσο για τον προλαλησαντα που ειπε για τους αλγοριθμους πλοηγησης της Garmin,πρωτον εξαρτωνται αμεσα απο την ποιοτητα του χαρτη που εχεις φορτωμενο στην συσκευη και δευτερον εχει και την πλακα του το θεμα.Ακομα θυμαμαι την διαδρομη που με ειχε παει το Nuvi μεσα απο φυστικοχωραφα και απορημενους ντοπιους απο Karlovo για Veliko Tarnovo στην Βουλγαρια.Πρεπει απο εκεινους τους δρομους να περναγε ενα αυτοκινητο την εβδομαδα,τοσο απορημενοι ηταν που μας κοιταζανε σαν εξωγηϊνους χαχα.Αλλα μας εβγαλε μια χαρα μεσα στην νυχτα το γκαρμινακι.Και επισης μας εβγαλε ασπροπροσωπους στην Πινδο,μεσα απο πυκνα δαση με δεκαδες παραδρομους.Εκτοτε εμπιστευομαι χαλαρα το GPS,ακομη κι αν δεν με παει απο τον πλεον συντομο δρομο θα με παει σιγουρα,οποτε επικεντρωνομαι στην απολαυση της διαδρομης...

Συνονόματε, θα επιμένω... το montana πάσχει στη δρομολόγηση. Δεν το λέω μόνο εγω. Μια βόλτα στο τερατώδες thread για το συγκεκριμένο μοντέλο στο advrider θα πείσει. Generic, ναι, η δρομολόγηση ενός gps εξαρτάται απο την ποιότητα του χάρτη που έχει εγκατεστημένο. Αλλά εδω μιλάμε για side-by-side συγκρίσεις του μοντάνα με άλλα μοντέλα της γκάρμιν φορώντας ακριβώς τους ίδιους χάρτες και έχοντας τις ίδιες επιλογές δρομολόγησης. Τα αποτελέσματα ήταν/είναι πολύ συχνά διαφορετικά, με το μοντάνα να δρομολογεί στο γάμο του καραγκιόζη. Ξαναλέω όμως, 99% των "οτι να'ναι" δρομολογήσεων προκύπτουν μέσα σε πυκνό αστικό/οδικό ιστό.

Αυτά σημαίνουν ότι το μοντάνα είναι κακό gps? Για μένα όχι. Είναι ένα εκ των κορυφαίων, και αν ξανααγόραζα gps πάλι montana θα έπαιρνα. Απλά έχω μάθει να μην βασίζομαι στη δρομολόγηση του (εντός πόλης) και γενικότερα να μην ταξιδεύω στηριζόμενος στο gps. Είναι ένα βοηθητικό εργαλείο και τπτ περισσότερο.

Mariner
15/01/2014, 18:43
Ακομα θυμαμαι την διαδρομη που με ειχε παει το Nuvi μεσα απο φυστικοχωραφα και απορημενους ντοπιους απο Karlovo για Veliko Tarnovo στην Βουλγαρια.Πρεπει απο εκεινους τους δρομους να περναγε ενα αυτοκινητο την εβδομαδα,τοσο απορημενοι ηταν που μας κοιταζανε σαν εξωγηϊνους χαχα.Αλλα μας εβγαλε μια χαρα μεσα στην νυχτα το γκαρμινακι.Και επισης μας εβγαλε ασπροπροσωπους στην Πινδο,μεσα απο πυκνα δαση με δεκαδες παραδρομους.Εκτοτε εμπιστευομαι χαλαρα το GPS,ακομη κι αν δεν με παει απο τον πλεον συντομο δρομο θα με παει σιγουρα,οποτε επικεντρωνομαι στην απολαυση της διαδρομης...

Α ναί, και το δικό μου το zumo έχει προσωπικότητα.. Με έχει μάθει πλέον και συνήθως παρά τις διάφορες επιλογές πλοήγησης επιλέγει την πιό ενδιαφέρουσα διαδρομή :D Φήμες που λένε πως στο Μαίναλο μας έστειλε απο πεζοπορικό μονοπάτι και ένας κυνηγός απορούσε που πάμε απο εκεί ή το οτι στη Γαλλία θεώρησε βαρετό να μας πάει απο απλούς επαρχιακούς και μας έχωσε σε κάτι μαγικούς χωμάτινους παραποτάμιους ελέγχονται ως ανακριβείς.. :cool:

Πάντως η περιπλάνηση δεν έχει να κάνει τόσο με αν τη χρησιμοποιείς τη συσκευή αλλα πώς.. Εμένα μ'αρεσει πάντα να το έχω ανοιχτό για να καταγράφει διαδρομή και όταν βαρεθώ να περιπλανιέμαι απλα ακολουθώ τη δρομολογηση απο εκείνο το σημείο και μετά

filam
23/01/2014, 12:51
Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ: http://www.snif.gr/products.php?map_ids=1217193 . Τα Route 66 θεωρούνται από τα καλύτερα GPS της αγοράς από ότι έχω διαβάσει.
Είναι και μικρο και θα σε βολέψει στην κατασκευή που θες να κάνεις στη μηχανή.