PDA

View Full Version : Αγορά μοτοσυκλέτας μετρητοίς



R6_06
13/10/2005, 10:08
Γεια σας παιδες.Ειμαι κατοχος ενος xt-660r το οποιο θα πουλησω μεσα σε 2 μηνες.θα αγορασω το νεο R6 τον Δεκεμβριο.Απλα θα ηθελα να μαθω απο τους ψαγμενους ποσο % μπορει να πεσει η τιμη της μοτοσυκλέτας στα μετρητα.Επισης ποιο καταστημα κανει καλες τιμες σε αυτη την περπτωση.Ευχαριστω παιδες

Μάριος :winka:

DUKASII
13/10/2005, 10:16
μιας και τον Αύγουστο πήρα το κτμ μετρητοίς..

να σου πω.

πέρνα από οοοοοοοολα τα καταστήματα που θα έχουνε αυτό το μοντέλο που θες..

μπες μεσα..ανεβα πάνω ..δες ότι αυτό ειναι που θες..

και μόλις σε πλησιάσει ο πωλητης..πεστου..POSO MOY TO DINEIS BABY???

πες πόσο μου το δίνεις αυτό ΤΩΡΑ..κασερι ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ..

όχι τώρα ομως..ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑ!! ΜΟΛΙΣ ΣΥΝΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΤΟΥ..περιμενε απαντηση..

ε σε όποιον σου κάνει τη καλύτερη τιμή...παρτο.
αλλά σου ξαναλέω..να πας σε όλους.

εγώ κατάφερα να μου κοψει..900 ε!! και στον πρώτο που πήγα μου έκοβε μόλις 450!!!!


αλλά να ξέρεις κάτι...στο μετρητοις..δεν θα σου δώσουν δώρα...ούτε μπρελόκ.!!


καλές αγορες!!!

ΨΑΞΕ ΚΑΛΑ ΟΜΩς!!!

cityfly
13/10/2005, 10:17
εξαρτάται από τον έμπορο υποθέτω
σίγουρα πάντως το φθινόπωρο είναι η καλύτερη εποχή για παζάρια όταν αγοράζεις σε μετρητά

Gandalf dr685sm
13/10/2005, 10:19
Εξαρτάται απο την διάθεση του εμπόρου...

Ειδικά όταν μιλάμε για 12-13 χιλιάρικα αγορά , αν δείς οτι δεν "πέφτει" προσπάθησε να πάρεις ενα καλό (επώνυμο) δώρο-αξεσουάρ (π.χ. κράνος, jacket, etc.) μέσα στην τιμή αυτή...

Υπάρχουν ακόμα και καταχωρήσεις απο μαγαζιά για αυτό...


ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ... να είσαι σίγουρος οτι ο πωλητής - έμπορος θα είναι το ίδιο καλός και μετά την αγορά της μηχανής σου..

Γιατί εκεί σίγουρα θα τον χρειαστείς.


Gandalf

athandim
13/10/2005, 10:27
Φίλε καλώς ήρθες.
Η προσωπική μου εμπειρία (από την αγορά της μότο μου τοις μετρητοίς) λέει ότι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία πλέον ο τρόπος πληρωμής για τους εμπόρους..

Εφόσον ο έμπορος πληρωθεί για την συνολική αξία της μότο από την τράπεζα (=πληρωμή με δόσεις), λογικό είναι να μην τον πολυκαίει αν θα τα "σκάσεις" εφάπαξ ή με δόσεις...αφού και στις δύο περιπτώσεις αυτός θα τα εισπράξει σε μετρητά.

Γ@μ@ τα...
έτσι πήγα και έγω (με ύφος χιλίων καρδιναλίων), αφου μάζευα τα χρήματα για χρόνια και... έφαγα την ψυχρολουσία...

Βέβαια, ίσως κάτι καλύτερο να πετύχεις, λόγω μεγάλης έλλειψης ρευστόυ, αλλά δεν πιστεύω σπουδαία πράγματα..:beer: :wave2:

$py
13/10/2005, 11:30
Welcome

Kai ego tha sou protina na peraseis ola ta magazia. Einai kapoioi emporoi pou molis akoune metrita kanoun froutakia ta matia tous.

R6_06
13/10/2005, 11:53
Paidia eyxaristo gia tis apantiseis sas.Prin kana 2mino prin dw to neo r6 koitousa gia zx-636.Epsaksa arketa alla o moto Lougiakis mou ekobe ena olokliro xiliariko.Elpizw na brw kati antistoixo kai gia to Yamahaki mou !!!!!!!!!!:wacko:

idi
13/10/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από R6_06
Paidia eyxaristo gia tis apantiseis sas.Prin kana 2mino prin dw to neo r6 koitousa gia zx-636.Epsaksa arketa alla o moto Lougiakis mou ekobe ena olokliro xiliariko.Elpizw na brw kati antistoixo kai gia to Yamahaki mou !!!!!!!!!!:wacko:

welcome

το νεο R6 μου αρεσει παρα πολυ οπτικα... και ειναι απο τα πιο ομορφα μηχανακια...

αρα γλητωσες απο μενα.....(φυσικα ZX636 ruleZZZ αλλα χαλαλι.... ):wave2: :wave2: :wave2:

stavrogin
13/10/2005, 12:57
Εμενα στα 8500 μου εκοψε 600 σε KAWA νομιζω στα 11000 ειναι ρεαλιστικη μια εκπτωση 800ευρα.Αλλα ρωτα στον καθε ενα αν σου δινει και το ταδε ακριβο κρανος
στην τιμη,ακουσα οτι καποιος με αγορα Ρ1
πηρε αραι RX7 ων 800ευρο.

apolon10
13/10/2005, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Φίλε καλώς ήρθες.
Η προσωπική μου εμπειρία (από την αγορά της μότο μου τοις μετρητοίς) λέει ότι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία πλέον ο τρόπος πληρωμής για τους εμπόρους..

Εφόσον ο έμπορος πληρωθεί για την συνολική αξία της μότο από την τράπεζα (=πληρωμή με δόσεις), λογικό είναι να μην τον πολυκαίει αν θα τα "σκάσεις" εφάπαξ ή με δόσεις...αφού και στις δύο περιπτώσεις αυτός θα τα εισπράξει σε μετρητά.



Nα συμπληρωσω οτι ο εμπορος οταν πουλαει μεσω τραπεζικου δανειου , τοτε εισπρατει και προμηθεια οποτε το οφελος του ειναι ακομη πιο μεγαλο.
Παντως το μεριδιο των αγοραστων τοις μετρητοις ειναι υπαρκτο και αρα υπαρχει πολιτικη απο ολους τους εμπορους στο θεμα αυτο.
Συνηθως κοβουν καποιες εκατονταδες ευρα και επιπλεον αγοραζεις ολα τα απαραιτητα αξεσουαρ που χρειαζεται το μοτο με καποια σημαντικη εκπτωση. Αλλα οπως ειπωθηκε παραπανω
Ψαξε, Ψαξε, ψαξε. Παντα υπαρχει φθηνοτερος και καλυτερος τροπος.
Καλες αγορες.