PDA

View Full Version : Εμπρησμοί στα δάση



MikeG
13/01/2014, 23:18
http://www.youtube.com/watch?v=HW4oudfANmw

Κατά τα άλλα να φύγουν οι enduraδες και ποδηλατάδες από τα βουνά.

nikos_abel
14/01/2014, 06:25
Εμ, πως θα τα κάψουμε αν τριγυρνάτε όπου νάναι ανεγξέλεγκτοι;

Άσε που θα μαζέψετε και καμμιά απαγορευμένη ρίγανη και θα καταστραφεί το οικοσύστημα (μας).

notakos600
14/01/2014, 08:21
Να κάνουμε το σταυρό μας που δεν γίναμε ακόμη αμέρικα. Εκεί για να μπεις σε δάσος θέλει ειδική άδεια.

el_hymador
14/01/2014, 10:20
Να κάνουμε το σταυρό μας που δεν γίναμε ακόμη αμέρικα. Εκεί για να μπεις σε δάσος θέλει ειδική άδεια.

Μακάρι να γίνει ΑΜΕΣΑ και εδώ αυτό.

MG-KTiNoS
14/01/2014, 12:36
Μακάρι να γίνει ΑΜΕΣΑ και εδώ αυτό.

Δεν θα γίνει όμως....
(εδώ και εντούρο θα κάνουν και θα τα καίνε και θα τα χτίζουν και θα γαμάνε τα πουλιά και το ζώα με κάθε τρόπο)


Ξέρεις τι έκαναν οι ιταλοί?
Κάτι πάααρα πολύ απλό.
Όταν καεί μια έκταση για 20 XΡONIA δεν μπορείς να έχεις ΚΑΜΙΑ δραστηριότητα εκεί πάνω.

OldMan
14/01/2014, 13:23
Όταν καεί μια έκταση για 20 δεν μπορείς να έχεις ΚΑΜΙΑ δραστηριότητα εκεί πάνω.
Ούτε να δείξεις τα γραμματόσημά σου σε κάποιαν μετα την δύση του ηλίου ..?? :confused:

jorge's garage
14/01/2014, 13:35
Ούτε να δείξεις τα γραμματόσημά σου σε κάποιαν μετα την δύση του ηλίου ..?? :confused:
Συνηθίζεις να δείχνεις τα γραμματόσημα σου όταν πηγαίνεις για enduro? :confused:
Εκτός αν πηγαίνεις με ktm οπότε κατανοητό... :p

OldMan
14/01/2014, 13:41
Συνηθίζεις να δείχνεις τα γραμματόσημα σου όταν πηγαίνεις για enduro? :confused:
Εσύ συνηθίζεις να κάνεις (ή να συνεχίζεις το) enduro μετα την δύση του ηλίου..?? :confused:

jorge's garage
14/01/2014, 13:53
Εσύ συνηθίζεις να κάνεις (ή να συνεχίζεις το) enduro μετα την δύση του ηλίου..?? :confused:
Απο μία άποψη ναι μέχρι να το κατεβάσω με τα χέρια γιατί συνήθως μένει,έχει πάει βράδυ :lol:

el_hymador
14/01/2014, 14:28
Δεν θα γίνει όμως....
(εδώ και εντούρο θα κάνουν και θα τα καίνε και θα τα χτίζουν και θα γαμάνε τα πουλιά και το ζώα με κάθε τρόπο)


Ξέρεις τι έκαναν οι ιταλοί?
Κάτι πάααρα πολύ απλό.
Όταν καεί μια έκταση για 20 XΡONIA δεν μπορείς να έχεις ΚΑΜΙΑ δραστηριότητα εκεί πάνω.

Kαλά και εδώ υποτίθεται ότι αν χαρακτηρισθεί ανδασωτέα μια περιοχή δεν πρέπει να υπάρχει δραστηριότητα αλλά... αλλά.

MG-KTiNoS
14/01/2014, 14:33
Ούτε να δείξεις τα γραμματόσημά σου σε κάποιαν μετα την δύση του ηλίου ..?? :confused:

Ούτε γραμματόσημα ούτε ΤΙΠΟΤΑ.
Δε μπατάς το πόδι σου για 20 χρόνια.

Λευκάδιος
14/01/2014, 14:54
Να κάνουμε το σταυρό μας που δεν γίναμε ακόμη αμέρικα. Εκεί για να μπεις σε δάσος θέλει ειδική άδεια.
Μακάρι να γίνει ΑΜΕΣΑ και εδώ αυτό.Ναι αλλά αν ηταν ηδη σε ισχυ ενα τετοιο μέτρο τα παλικαρακια του βιντεο δεν θα ηταν εκει για να σβησουν την φωτια(απ'οπου και να προηρθε αυτη) ;)
Δεν θα γίνει όμως....
(εδώ και εντούρο θα κάνουν και θα τα καίνε και θα τα χτίζουν και θα γαμάνε τα πουλιά και το ζώα με κάθε τρόπο)


Ποιο ειναι το πιο βλαβερο για τα δαση?
1.εντουρο
2.χτισιμο,καταπατηση
3.σεξ με πουλια,ζωα(πτηνοβασια,κτηνοβασια κλπ).
4.Ολα τα παραπανω

STOYBI
14/01/2014, 15:02
Τα δεντρα τα καιτε στα τζακια σας...... ( ειμαι σιγουρος και καποιοι απο εσας που εχουν η θα ποσταρουν σε τουτο το θρεντ.....

Και επειδη οι περισσοτεροι δεν εχετε μυρωδια στο τι εχει γινει με την κοπη ολοκληρων δασων τα τελευταια .....ειδικα τα τελευταια τρια (3) χρονια.....

Συνεχιστε να ασχολειστε με μηχανακια και πατινια ....

( Ριχτε και καμμια φωτο απο ακροπολις να παρουμε μυρωδια....;) )

MG-KTiNoS
14/01/2014, 15:15
Ρε παιδιά τΖάμπα κουβέντα κάνουμε...
Τα δάση θα τα φάνε όπως φάγανε ότι υπάρχει σ αυτή τη χώρα.
Σα ντα μούτρα τους θα τα κάνουν κι αυτά.
Τι εντούρα και παπαρΓιές...?
Θα πέσει και μάντρωμα που θα ναι όλο δικό σας... μας

RizlaPlusPlus
14/01/2014, 15:18
Δεν καταλαβα απο ποτε εγινε αποτελεσματικο μετρο η απαγορευση κυκλοφοριας στα δαση.
Οχι οτι δεν ειναι, βεβαια. Απλα διαφωνω με το ποναει-χερι-κοβει-χερι.

Επι της ουσιας ομως, δε συμφωνω καθολου με την απαγορευση προσβασης σε δασικες περιοχες. Ειτε εχουν καει ηδη, ειτε οχι. Ζω σε αυτη τη χωρα και μου ανηκουν, αρα θα πηγαινω και θα κανω ο,τι δεν προσβαλλει το εκαστοτε οικοσυστημα.
Να ξαναβγαλουν δασοφυλακες εξω και να βαλουν ποινες δημοσιων βασανιστηριων, ομαδικων βιασμων, bukkake, ακρωτηριασμων με χρηση νυχοκοπτη και καψιμο στην πυρα με τα ιδια τους τα προσαναμματα για τους εμπρηστες.

Ούτε αμέρικα, ούτε ιτάλια. Ελλάδα το λένε το μέρος και δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να μιμηθούμε εμείς τους άλλους σε τέτοιες αψυχολόγητες κινήσεις.

ΕDIT:


Ρε παιδιά τΖάμπα κουβέντα κάνουμε...
Τα δάση θα τα φάΜΕ όπως φάγαΜΕ ότι υπάρχει σ αυτή τη χώρα.
Σα ντα μούτρα ΜΑΣ θα τα κάνουΜΕ κι αυτά.


Χρονια κοιτουσαμε αλλου. Εμεις και οχι καποιοι που βγηκαν στην εξουσια με μαγικα. Γιατι προτιμουσαμε να γραφουμε στα παπαρΓια μας τα φιλαρακια μας που εχτιζαν τα αυθαιρετα, τους μ@λ@κες που εκαναν πουτ@να τις παραλιες και τα παρκα με τα σκουπιδια τους κτλ κτλ.
Δε διαφωνω με αυτο που λες, απλα τονιζω οτι κανεις δε θα φαει τιποτα, αν αρχισουμε ολοι να κανουμε εστω και το ελαχιστο εκτος απο το να τα γραφουμε ολα σταρχιδια μας...

spyro
14/01/2014, 17:51
τα δάση τα καίμε στα τζάκια μας

+1 στον Stoubi

τα δάση τα καίμε καθημερινά με τις επιλογές μας. με τα σπίτια που νοικιάζουμε, με τα δωμάτια που πάμε διακοπές, με τις χειμερινές μας εξορμήσεις.

αλλά παρότι είμαι χρήστης τους με τη μοτοσυκλέτα (δασικούς δρόμους, όχι μονοπάτια) είμαι υπέρ του να κοπεί η χρήση απο οτιδήποτε μηχανοκίνητο

το να πάς να το περπατήσεις και να το ζήσεις απο κοντά είναι διαφορετικό απο το να το λιώνεις στη διχρονίλα και τη λαδίλα ή να το περνάς κάθετα με 73 ογκόλιθους απο το land cruiser club.

Απο κάτι φυσιολάτρες σαν και εμάς που απόλαυσαν τη μαγεία του τοπίου πίνοντας τσιπουράκι με παρέα το φεγγάρι, γέμισαν κάτι ξεχασμένοι κάδοι στο πάντα βρέχει στον Βοιδομάτη και σε τόσα άλλα σημεία απο τόνους σκουπίδια γιατι δε θέλουμε να τα κουβαλήσουμε λίγα χλμ πιο πέρα. λές και θα πάει σκουπιδιάρα να τα μαζέψει.

ps. τα ποδήλατα δε με πειράζουν (αν και δεν είμαι ποδηλάτης)

virus
14/01/2014, 17:56
καπου πρεπει να φορτωσουν τις φωτιες

κι ας μην ξεχναμε οτι η φωτια της ηλειας ηταν πολιτικη :(

el_hymador
14/01/2014, 18:44
Τα δεντρα τα καιτε στα τζακια σας...... ( ειμαι σιγουρος και καποιοι απο εσας που εχουν η θα ποσταρουν σε τουτο το θρεντ.....

Και επειδη οι περισσοτεροι δεν εχετε μυρωδια στο τι εχει γινει με την κοπη ολοκληρων δασων τα τελευταια .....ειδικα τα τελευταια τρια (3) χρονια.....

Συνεχιστε να ασχολειστε με μηχανακια και πατινια ....

( Ριχτε και καμμια φωτο απο ακροπολις να παρουμε μυρωδια....;) )

Τα δάση είναι εντελώς απροστάτευτα. Εντελώς όμως. Για όσους τα χαίρονται με οποιονδήποτε τρόπο το μίνιμουμ που θα μπορούσαν να κάνουν ως ανταπόδοση είναι ο εθελοντισμός, αφού οι αρμόδιοι φορείς τον παίζουν νυχθημερόν και με τα δύο χέρια... αλλά λόγια να αγαπιόμαστε βέβαια, με το ντουφέκι ψάχνουν οι σύλλογοι και οι ομάδες δασοπροστασίας εθελοντές, αναρωτιέμαι που στο διάολο είναι όλοι αυτοί οι φυσιολάτρες που κόπτονται για τα δάση. Τον κινέζο και την πάπια, όλοι τιμητές το παίζουν, αλλά η λογική τους εξαντλείτε σε επιχειρήματα του τύπου "εδώ ο άλλος καταπατά και χτίζει, σιγά μην πειράζει να κόψω δυο κούτσουρα για το σπίτι ή να κάνω enduro όπου μου καπνίσει."... Greek way...

υ.γ. Το σχόλιο σου με το ακρόπολις φανερώνει εμμονές... θες να το πάμε επι προσωπικού; Αφού κόπτεσαι λοιπόν, κατέβα κάτω να πάμε μια Μουγγοστό / Βελίνα από εκεί που περνάει η διαδρομή να κάνουμε τσεκάρισμα για λαθροϋλοτομεία (προσωπικά έχω κάνει 3 καταγγελίες μέχρι τώρα, εσύ; ). Το έχουν τσακίσει το μέρος, όχι τίποτα άλλο, να προστατέψουμε το φυσικό περιβάλλον της διαδρομής, μην οδηγάνε σε κρανίου τόπο οι έρημοι οι παγκόσμιοι... πάρε ματάκι και εσύ και εξυπνάδες αλλού.. ;)

SHOOTER045
14/01/2014, 18:58
Ωπα λιγι
Δηλαδη αποφανθηκαν οτι οι εντουραδες ευθυνονται για τις φωτιες?
Απο χρονια που ανεβαιναμε στα βουνα παντα προσεχαμε μαλιστα μαλωσμε με λαθροθηρες-λαθρρουλοτομους μεχρι φυσιολατροπεριεργους γιατι χαλουσαμε την χλοη και ενα λουλουδακι(αγριος κροκος-σαφραν)
Να πιανανε κανεναν εντουρα ζωσμενο με αλυσοπριονα να κουβαλαει δεντρα
Να πω ναι
Γνωριζω οτι ειμαστε απο τις λιγεε εναπομειναντες χωρες-ημασταν???-με ελευθερη προσβαση στα βουνα πλην καταφυγιων
Και ημασταν ο παραδεισος του εντουρα
Και τωρα καποιοι κομπλεξικοι πανε να μας το στερησουν?
Ουστ ηλιθιοι



Btw
Χρονια φαν του ακροπολις δεν πηρε ποτε ουτε φωτιτσα
Οι παγκοσμιοι ετρεχαν σε ηδη ανοιχτους δασικους δρομους
Ουτε δεντρο ουτε χορταρακι πειραχτηκε για χαρη τους
Ελεος δλδ η μα@@κια δεν εχει ορια

el_hymador
14/01/2014, 19:49
Ωπα λιγι
Δηλαδη αποφανθηκαν οτι οι εντουραδες ευθυνονται για τις φωτιες?
Απο χρονια που ανεβαιναμε στα βουνα παντα προσεχαμε μαλιστα μαλωσμε με λαθροθηρες-λαθρρουλοτομους μεχρι φυσιολατροπεριεργους γιατι χαλουσαμε την χλοη και ενα λουλουδακι(αγριος κροκος-σαφραν)
Να πιανανε κανεναν εντουρα ζωσμενο με αλυσοπριονα να κουβαλαει δεντρα
Να πω ναι
Γνωριζω οτι ειμαστε απο τις λιγεε εναπομειναντες χωρες-ημασταν???-με ελευθερη προσβαση στα βουνα πλην καταφυγιων
Και ημασταν ο παραδεισος του εντουρα
Και τωρα καποιοι κομπλεξικοι πανε να μας το στερησουν?
Ουστ ηλιθιοι



Btw
Χρονια φαν του ακροπολις δεν πηρε ποτε ουτε φωτιτσα
Οι παγκοσμιοι ετρεχαν σε ηδη ανοιχτους δασικους δρομους
Ουτε δεντρο ουτε χορταρακι πειραχτηκε για χαρη τους
Ελεος δλδ η μα@@κια δεν εχει ορια


Kαλά χαλάρωσε κανείς δεν θα σου στερήσει το enduro και το WRC... είναι από παλιά συζήτηση που μερικοί επιμένουν να ανασύρουν από το χρονοντούλαπο της ιστορίας όλα αυτά, όταν πέρασε η διαδρομή του Ακρόπολις μέσα από προστατευόμενη περιοχή στην προσφάτως -τότε- αποτεφρωμένη Πάρνηθα...

MG-KTiNoS
14/01/2014, 19:51
Kαλά χαλάρωσε κανείς δεν θα σου στερήσει το enduro και το WRC... είναι από παλιά συζήτηση που μερικοί επιμένουν να ανασύρουν από το χρονοντούλαπο της ιστορίας όλα αυτά, όταν πέρασε η διαδρομή του Ακρόπολις μέσα από προστατευόμενη περιοχή στην προσφάτως -τότε- αποτεφρωμένη Πάρνηθα...

θα του το στερίιιισουν....
(αλλά όχι αυτοί που νομίζει)
:D

SHOOTER045
14/01/2014, 20:42
Kαλά χαλάρωσε κανείς δεν θα σου στερήσει το enduro και το WRC... είναι από παλιά συζήτηση που μερικοί επιμένουν να ανασύρουν από το χρονοντούλαπο της ιστορίας όλα αυτά, όταν πέρασε η διαδρομή του Ακρόπολις μέσα από προστατευόμενη περιοχή στην προσφάτως -τότε- αποτεφρωμένη Πάρνηθα...

το θυμαμαι
μπορουσαν να το ξαναναβασουν λαμια
τελος παντων
spam off

Allst@rf
14/01/2014, 20:49
Μη νομιζετε παντως οτι η νομοθεσια για απαγορευση μηχανοκινητων στα δαση ,βουνά, μονοπατια ,ρεματα,κλπ δεν υπάρχει...

Δλδ η νοοτροπια οτι η Ελλαδα ειναι ο παραδεισος του εντουρο ,downhill, καιγωδεξερωτι...ειναι λαθος...αν εφαρμοζοταν η νομοθεσία θα ηταν το ακριβως αντιθετο, πιο αυστηρα παγκοσμίως...

Μια ερευνα χαλαρη στο σαιτ του ΥΠΠΕΧΩΔΕ θα σας λυσει καθε απορία...

MG-KTiNoS
14/01/2014, 21:07
Μη νομιζετε παντως οτι η νομοθεσια για απαγορευση μηχανοκινητων στα δαση ,βουνά, μονοπατια ,ρεματα,κλπ δεν υπάρχει...

Δλδ η νοοτροπια οτι η Ελλαδα ειναι ο παραδεισος του εντουρο ,downhill, καιγωδεξερωτι...ειναι λαθος...αν εφαρμοζοταν η νομοθεσία θα ηταν το ακριβως αντιθετο, πιο αυστηρα παγκοσμίως...

Μια ερευνα χαλαρη στο σαιτ του ΥΠΠΕΧΩΔΕ θα σας λυσει καθε απορία...

Αυτό που θα σου πω πάρτο και γενικά..

Τι να κάνεις ένα νόμο που δεν εφαρμόζεται?
Λέει και το ότι δεν μπορείς να ΧΤΙΖΕΙΣ εκτώς σχεδιού ο νόμος αλλά...
Δεν χτίζουν?

να πούμε για το εντούρο?
Να πούμε ότι κακό είναι αλλά ρε φίλε εδώ ανατρέπεις ποτάμια
πυροβολάς ότι πετάει
Χτίζεις
Καις
Χαράζεις δρόμους όπου γουστάρεις
Βάζεις κεραίες
Σκάβεις νταμάρια


Ε το γαμώ εντούρο σε μάρανε ?

STOYBI
14/01/2014, 22:15
Τα δάση είναι εντελώς απροστάτευτα. Εντελώς όμως. Για όσους τα χαίρονται με οποιονδήποτε τρόπο το μίνιμουμ που θα μπορούσαν να κάνουν ως ανταπόδοση είναι ο εθελοντισμός, αφού οι αρμόδιοι φορείς τον παίζουν νυχθημερόν και με τα δύο χέρια... αλλά λόγια να αγαπιόμαστε βέβαια, με το ντουφέκι ψάχνουν οι σύλλογοι και οι ομάδες δασοπροστασίας εθελοντές, αναρωτιέμαι που στο διάολο είναι όλοι αυτοί οι φυσιολάτρες που κόπτονται για τα δάση. Τον κινέζο και την πάπια, όλοι τιμητές το παίζουν, αλλά η λογική τους εξαντλείτε σε επιχειρήματα του τύπου "εδώ ο άλλος καταπατά και χτίζει, σιγά μην πειράζει να κόψω δυο κούτσουρα για το σπίτι ή να κάνω enduro όπου μου καπνίσει."... Greek way...

υ.γ. Το σχόλιο σου με το ακρόπολις φανερώνει εμμονές... θες να το πάμε επι προσωπικού; Αφού κόπτεσαι λοιπόν, κατέβα κάτω να πάμε μια Μουγγοστό / Βελίνα από εκεί που περνάει η διαδρομή να κάνουμε τσεκάρισμα για λαθροϋλοτομεία (προσωπικά έχω κάνει 3 καταγγελίες μέχρι τώρα, εσύ; ). Το έχουν τσακίσει το μέρος, όχι τίποτα άλλο, να προστατέψουμε το φυσικό περιβάλλον της διαδρομής, μην οδηγάνε σε κρανίου τόπο οι έρημοι οι παγκόσμιοι... πάρε ματάκι και εσύ και εξυπνάδες αλλού.. ;)




Εγω εκανα αναφορα στο μεγιστο προβλημα στα δαση αυτη την στιγμη....

Σε ενα προβλημα αθορυβο.....

Που δεν αφηνει καπνο πουθενα .....

Και οι αναφορες απο τα μμε ειναι σχεδον μηδενικες......


Κατα τα αλλα....


Την επομενη που θα πω για ακροπολις να μου το πεις να σου παιρνω την αδεια πρωτα ......

Το θεμα του θρεντ τοτε ηταν μονο για τα ανεκδοτα.... ( Προσωπικη μου γνωμη και μοναδικη εμμονη που μου εχει μεινει ...)


Nευρικο σε βρισκω ως προς ενα θεμα που εχει συζητηθει πριν απο αρκετο καιρο ( και ειχα με αρκετους συμφωνουντες και διαφωνουντες με εμενα ανταλαγη αποψεων..)

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εκνευριζεσαι (οταν μαλιστα δεν αναφερθηκα σε εσενα προσωπικα ...)

Τωρα οσο για την ισσοροπια αναμεσα σε χτισιμο, κοψιμο δεντρων, καψιμο δασους ,και εντουρο ......


Εμμονες ειναι αυτες...... Τι να κανουμε..???

Οποτε να σου επιστρεψω τα περι εξυπναδων και τα λοιπα ( μην σου χρωσταω κι ολας...)

el_hymador
14/01/2014, 22:36
Εγω εκανα αναφορα στο μεγιστο προβλημα στα δαση αυτη την στιγμη....

Σε ενα προβλημα αθορυβο.....

Που δεν αφηνει καπνο πουθενα .....

Και οι αναφορες απο τα μμε ειναι σχεδον μηδενικες......


Κατα τα αλλα....


Την επομενη που θα πω για ακροπολις να μου το πεις να σου παιρνω την αδεια πρωτα ......

Το θεμα του θρεντ τοτε ηταν μονο για τα ανεκδοτα.... ( Προσωπικη μου γνωμη και μοναδικη εμμονη που μου εχει μεινει ...)


Nευρικο σε βρισκω ως προς ενα θεμα που εχει συζητηθει πριν απο αρκετο καιρο ( και ειχα με αρκετους συμφωνουντες και διαφωνουντες με εμενα ανταλαγη αποψεων..)

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εκνευριζεσαι (οταν μαλιστα δεν αναφερθηκα σε εσενα προσωπικα ...)

Τωρα οσο για την ισσοροπια αναμεσα σε χτισιμο, κοψιμο δεντρων, καψιμο δασους ,και εντουρο ......


Εμμονες ειναι αυτες...... Τι να κανουμε..???

Οποτε να σου επιστρεψω τα περι εξυπναδων και τα λοιπα ( μην σου χρωσταω κι ολας...)

Tο έχεις ξανακάνει δεν είναι η πρώτη φορά. Οι φθηνές διακαιολογίες του τύπου πέταξα ξεκάρφωτα μια αναφορά για το ακρόπολις γιατί έτσι μου την κάπνισε είναι για τα ανέκδοτα και όχι το θέμα εκείνο στο οποίο συνέχεια επανέρχεσαι. Μάλλον πρέπει να ξεπεράσεις κάποια πράγματα και αν θες να συμμετέχεις σε μια συζήτηση να το κάνεις χωρίς αγκυλώσεις και εμμονές. Από εκεί και έπειτα το enduro είναι επιβαρυντικό για τα δάση δε πα να χτυπιέσαι κάτω. Το ότι σου επιτρέπεται να κάνεις ακόμη σε μια χώρα που είναι ξέφραγο αμπέλι και που θα έπρεπε να είχε απαγορέψει/περιορίσει τις ανθρώπινες δραστηριότητες στα δάση εχθές να το θεωρείς τύχη. Δυστυχώς δεν αναιρείται η ζημιά που προκαλλείς με το γεγονός ότι άλλοι προκαλλούν μεγαλύτερη. Αν το μοναδικό σου επιχείρημα είναι ότι άλλοι καίνε, καταπατούν, μολύνουν τα δάση, κάνε κάτι για αυτό, οχι μόνο να παίρνουμε αλλά και να δίνουμε.

STOYBI
14/01/2014, 23:18
Tο έχεις ξανακάνει δεν είναι η πρώτη φορά. Οι φθηνές διακαιολογίες του τύπου πέταξα ξεκάρφωτα μια αναφορά για το ακρόπολις γιατί έτσι μου την κάπνισε είναι για τα ανέκδοτα και όχι το θέμα εκείνο στο οποίο συνέχεια επανέρχεσαι. Μάλλον πρέπει να ξεπεράσεις κάποια πράγματα και αν θες να συμμετέχεις σε μια συζήτηση να το κάνεις χωρίς αγκυλώσεις και εμμονές. Από εκεί και έπειτα το enduro είναι επιβαρυντικό για τα δάση δε πα να χτυπιέσαι κάτω. Το ότι σου επιτρέπεται να κάνεις ακόμη σε μια χώρα που είναι ξέφραγο αμπέλι και που θα έπρεπε να είχε απαγορέψει/περιορίσει τις ανθρώπινες δραστηριότητες στα δάση εχθές να το θεωρείς τύχη. Δυστυχώς δεν αναιρείται η ζημιά που προκαλλείς με το γεγονός ότι άλλοι προκαλλούν μεγαλύτερη. Αν το μοναδικό σου επιχείρημα είναι ότι άλλοι καίνε, καταπατούν, μολύνουν τα δάση, κάνε κάτι για αυτό, οχι μόνο να παίρνουμε αλλά και να δίνουμε.




Για να μην κουραζουμε.....

Για το θεμα του ακροπολις θα το πεταω οποτε και οταν για τον λογο που εξηγησα παραπανω.... Εαν θες να το προσωποποιεις πραγματικα ειναι αυστηρα δικο σου το προβλημα....

Το για το εαν το εντουρο ειναι επιβαρυντικο ..... Ασφαλως και ειναι στα ορια που του αναλογει ( Τα οποια ορια του ειναι ολα ανατρεψιμα και μαλιστα σε συντομο χρονικο διαστημα.....)


Οπως και σε καποια ορια υπαγετε και ο περιπατητης.....
Και πικ νικατζης
Και ο ποδηλατης .....
Δεν ειναι ολα μια ευθεια γραμμη ... ( οπως εντεχνως κανεις σε καθε παρομοιο θεμα συγκεκριμενα με το εντουρο..... )

Με τις τεραστιες ζημιες στο δασος απο ολα τα αλλα που εχουμε κατα καιρους αναφερει... Δεν πας να χτυπιεσαι και εσυ κατω....!!!

Κατα τα αλλα ... Δεν μπορεις να ξερεις τι εχω δωσει και τι εχω παρει......

Ασε τα κηρυγματα για αλλου γιατι απο ανθρωπους που βγαζουν εαυτον εκτος... Των κηρυγματων τους εχω χορτασει....!

el_hymador
14/01/2014, 23:39
Για να μην κουραζουμε.....

Για το θεμα του ακροπολις θα το πεταω οποτε και οταν για τον λογο που εξηγησα παραπανω.... Εαν θες να το προσωποποιεις πραγματικα ειναι αυστηρα δικο σου το προβλημα....

Το για το εαν το εντουρο ειναι επιβαρυντικο ..... Ασφαλως και ειναι στα ορια που του αναλογει ( Τα οποια ορια του ειναι ολα ανατρεψιμα και μαλιστα σε συντομο χρονικο διαστημα.....)


Οπως και σε καποια ορια υπαγετε και ο περιπατητης.....
Και πικ νικατζης
Και ο ποδηλατης .....
Δεν ειναι ολα μια ευθεια γραμμη ... ( οπως εντεχνως κανεις σε καθε παρομοιο θεμα συγκεκριμενα με το εντουρο..... )

Με τις τεραστιες ζημιες στο δασος απο ολα τα αλλα που εχουμε κατα καιρους αναφερει... Δεν πας να χτυπιεσαι και εσυ κατω....!!!

Κατα τα αλλα ... Δεν μπορεις να ξερεις τι εχω δωσει και τι εχω παρει......

Ασε τα κηρυγματα για αλλου γιατι απο ανθρωπους που βγαζουν εαυτον εκτος... Των κηρυγματων τους εχω χορτασει....!

Το θέμα με το ακρόπολις πέτα το όποτε θες και όποτε σου καπνίσει, δεν στο απαγόρεψε κανείς και εγώ εδώ θα είμαι όμως να σου υποδεικνύω το τι κόλημα έχει φάει... απλά πράγματα...

Από εκεί και έπειτα η συλλογιστικη σου μου είναι γνωστή και δεν μου προκαλλεί εντύπωση. Τη γνώμη μου επίσης δεν θα μου υποδείξει κανείς πότε θα την λέω και πως θα την λέω. Αν εσένα σου φάινεται σαν κύρηγμα, μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Η προταση ισχύει. Και υπάρχει και θερινό τμήμα στα 1600 μέτρα υψόμετρο 10ωρη βάρδια. Σε περιμένω.

STOYBI
15/01/2014, 08:51
Το θέμα με το ακρόπολις πέτα το όποτε θες και όποτε σου καπνίσει, δεν στο απαγόρεψε κανείς και εγώ εδώ θα είμαι όμως να σου υποδεικνύω το τι κόλημα έχει φάει... απλά πράγματα...

Από εκεί και έπειτα η συλλογιστικη σου μου είναι γνωστή και δεν μου προκαλλεί εντύπωση. Τη γνώμη μου επίσης δεν θα μου υποδείξει κανείς πότε θα την λέω και πως θα την λέω. Αν εσένα σου φάινεται σαν κύρηγμα, μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Η προταση ισχύει. Και υπάρχει και θερινό τμήμα στα 1600 μέτρα υψόμετρο 10ωρη βάρδια. Σε περιμένω.


Α με βαρδια στα 1600........ περιμενετε.....???


:rolleyes:


Aσε θα προτιμησω τους ποδηλαταδες στο βιντεο......

Zid
15/01/2014, 10:12
Το δάσος και η άγρια ζωή προστατεύεται αν δε πατάμε καθόλου το ποδαράκι μας εκει.... απο εκει και πέρα οτι και να συζητάμε.. δεν....

ggs
15/01/2014, 10:38
Προφανώς κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα στην φύση σε ΣΤΕΡΙΑ ή ΘΑΛΑΣΣΑ θα έχει μικρές ή μεγάλες αρνητικές επιπτώσεις…
Ακόμη και ένας αθώος περίπατος με τα πόδια μπορεί να αφήσει σκουπίδια , μια χαλασμένη φωλιά κ.λ.π.

Όμως , θα πρέπει ο άνθρωπος να απομακρυνθεί εντελώς από την φύση ?
Εγώ πιστεύω πως όχι …

Κάθε δραστηριότητα ΑΝΑΨΥΧΗΣ στην φύση μπορεί να κάνει κάποιο μικρό κακό σε αυτή (που η φύση η ίδια το επουλώνει γρήγορα), αλλά της κάνει και πάρα πολύ καλό γιατί ο άνθρωπος μαθαίνει να την αγαπά και να την σέβεται..
Το καλό που κάνει στον άνθρωπο η επαφή με την φύση δεν χρειάζεται να το κουβεντιάσουμε νομίζω…

Το προβλημα ξεκινα όταν αντιμετωπίζουμε την φύση σαν μια πηγή εκμετάλλευσης πόρων με σκοπο το κέρδος …
Υλοτομία , λατομία ,μεταλλεία , υδροηλεκτρικά , άρδευση , τουριστικές εγκαταστάσεις , βίλλες , οικόπεδα…
Αυτές είναι πληγές που αφήνουν τα σημάδια τους μόνιμα ….

Ακομη και ολες οι μοτοσυκλέτες στον κόσμο ήταν εντουρο και πήγαιναν κάθε μερα στο δάσος , δεν θα κατάφεραν να κανιών την ιδια ζημια που κάνει σε μια μερα π.χ. ένα μεταλλείο εξόρυξης χρυσού

nikos_abel
15/01/2014, 10:49
Προφανώς κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα στην φύση σε ΣΤΕΡΙΑ ή ΘΑΛΑΣΣΑ θα έχει μικρές ή μεγάλες αρνητικές επιπτώσεις…


Το προβλημα ξεκινα όταν αντιμετωπίζουμε την φύση σαν μια πηγή εκμετάλλευσης πόρων με σκοπο το κέρδος …


Απλά και όμορφα. Μέρος της φύσης είμαστε, αυτό είναι και το πρόβλημα ότι δεν το καταλαβαίνουμε.
Οι επιπτώσεις που προκαλούμε είναι φυσικές, είτε κόβουμε ένα λουλούδι είτε βουλιάζει ένα πετρελαιοφόρο.
Απλά, δε γνωρίζουμε το συμφέρον μας....

el_hymador
15/01/2014, 10:57
Α με βαρδια στα 1600........ περιμενετε.....???


:rolleyes:


Aσε θα προτιμησω τους ποδηλαταδες στο βιντεο......

Για αυτό σου λέω ότι η συλλογιστική σου είναι καθαρόαιμη νεοελληνική και δεν μου προκαλλει έκπληξη... προφανώς το 10ώρο σε πυροφυλάκειο με βενζίνες πληρωμένες από την τσέπη του καθενός, όταν οι υπόλοιποι είναι σε παραλίες ή κάνουν service στο μηχανάκι τους είναι αναποτελεσματικό για έλεγχο πυρκαγιων. Άσε που σε κάθε πυρκαγία πλημμυρίζει το βουνό απο εντουράδες που σπεύδουν να βοηθήσουν στην κατάσβεση, τους είδαμε και φέτος... μαλακία, θα έπρεπε να βάλουμε εσένα με το μηχανάκι να κάνεις 2 ώρες εντουράδα και αν κάτσει κάτι να ειδοποιήσεις... συνέχισε με επιχειρήματα του τύπου οι άλλοι χτίζουν βίλες ή ψωλάρουν σε 1600 μέτρα υψόμετρο να διακιολογείς την απραξία σου.

Shiatman
15/01/2014, 11:01
Το δάσος και η άγρια ζωή προστατεύεται με παιδεία και σεβασμό. Δηλαδή η λύση είναι να μην ξαναπάει κανένας στο δάσος (και τις παραλίες);

Άμα μάθεις από τον πατερούλη, μητερούλα, σχολείο να το σέβεσαι και να το εκτιμάς, μια χαρά προστατεύεται και σίγουρα όταν τα δάση έχουν ζωή (ανθρώπινη) είναι πιο δύσκολο να καούν, καταπατηθουν, κυνηγηθούν!

AristidisZ
15/01/2014, 11:02
φορείς και όργανα για δασοπροστασία υπάρχουν, λεφτά και προγραμματισμός δεν υπάρχει, δυστυχώς...

κατ' εμέ πάντως δεν έπρεπε να υφίσταται η έννοια του εθελοντισμού σε τόσο σημαντικά πράγματα...

STOYBI
15/01/2014, 11:35
Για αυτό σου λέω ότι η συλλογιστική σου είναι καθαρόαιμη νεοελληνική και δεν μου προκαλλει έκπληξη... προφανώς το 10ώρο σε πυροφυλάκειο με βενζίνες πληρωμένες από την τσέπη του καθενός, όταν οι υπόλοιποι είναι σε παραλίες ή κάνουν service στο μηχανάκι τους είναι αναποτελεσματικό για έλεγχο πυρκαγιων. Άσε που σε κάθε πυρκαγία πλημμυρίζει το βουνό απο εντουράδες που σπεύδουν να βοηθήσουν στην κατάσβεση, τους είδαμε και φέτος... μαλακία, θα έπρεπε να βάλουμε εσένα με το μηχανάκι να κάνεις 2 ώρες εντουράδα και αν κάτσει κάτι να ειδοποιήσεις... συνέχισε με επιχειρήματα του τύπου οι άλλοι χτίζουν βίλες ή ψωλάρουν σε 1600 μέτρα υψόμετρο να διακιολογείς την απραξία σου.

Περι προσωπικου....

1) Δεν μπορεις να ξερεις ποιος ειμαι και τι και εαν εχω κανει κατι...???

2) Το οτι το βουνο ειναι αναποσπαστο μερος κυριως της επαγγελματικης δραστηριοτητας σου δεν σημαινει οτι μπορεις να την λες σε οποιον και οπουδηποτε.....
Κρατα λοιπον τον εθελοντισμο σου ( εαν εισαι σε αυτον ) για την παρτυ σου γιατι σε τουτο το θρεντ μονο ταμπελα στην κουρουπα σου δεν εχεις βαλει ( αν και δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.....)

3) Το βουνο στην διαρκεια φωτιας μποριε να βοηθησει ο καθενας με τον τροπο του .......

Τωρα το εαν ειναι εντουρας , ποδηλατας , περιπατητης ... Να δωσεις πληροφοριες που μπορουν να το δηλωνουν....

( Υγ απο που βγηκε το el_hymador ειπαμε... Να δουμε μηπως υπαρχουν βαθυτερα αιτια οχι τιποτα αλλο..)

el_hymador
15/01/2014, 11:45
Φυσικά τα δάση και η φύση δεν καταστρέφονται από την ανθρώπινη παρουσία, όσο αυτή η παρουσία ακολουθεί αυτονόητους κανόνες και περιορισμούς. Στο ελλαδιστάν όπου ο καθείς κάνει ότι του καπνίσει, όποτε του καπνίσει και όπου του καπνίσει, για ποιο πράγμα συζητάμε ακριβώς, για παιδεία ή για αειφορική διαχείριση; Το ξαναγράφω, η κατά τόπους απαγόρευση και η αυστηροί περιορισμοί εισόδου - εξόδου από τα δάση θα έπρεπε να ισχύουν από εχθές ως μέτρα, αφού είμαστε παντελώς ανίκανοι ως πολίτες να τα διαφυλάξουμε. Γιατί να μην ισχύει και εισιτήριο για όσους θέλουν να μπουν μέσα; Δεν κατάλαβα δηλαδή, πληρώνουμνε 5 ευρώ τον καφε, 10 ευρώ το σινέμα και 30 το γήπεδο και θα μπαινουμε στα δάση τζάμπα; Εναλλακτικά, να παίρνεις πάσο για είσοδο στο δάσος προσφέροντας αντισταθμιστικά εθελοντική εργασία. Θες να μπεις μέσα; Ωραία, θα πας να καθαρίσεις, να δενδροφυτεύσεις ή να φυλάξεις βάρδια τόσες ώρες (καλά αυτό είναι και αναποτελεσματικό ως μέτρο, αλλά λέμε τώρα) και μετά μπες. Δυστυχώς είναι μονόδρομος μια τέτοια απόφαση αν θέλουμε να μείνει τίποτα όρθιο στα δάση μας. Στην τελική αν τα θέλαμε free και να τα χαιρόμαστε χωρίς περιορισμούς ας έκανε ο καθένας από το μετερίζι του κάτι και όχι απλώς να χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα για την δική μας αρπαξία - ασυδοσία τους λαθροϋλοτόμους, καταπατητές, εμπρηστές και την ανυπαρξία των κρατικών φορέων. Αυτά είναι γνωστά, ας ακουνήσουμε τον κώλο μας να κάνουμε κάτι όμως γιατί σε λίχα χρόνια θα περπατάμε σε αποκαίδια και τσιμέντα και θα κλαίμε την μοίρα μας κατηγορόντας άλλους. Ενδεικτικά, ενα από τα πιο τραγικά φαινόμενα πάντως, είναι ότι οι περισσότεροι κυνηγετικοί σύλλογοι έχουν οργανωθεί σε ομάδες πυροπροστασίας / δασοπροστασίας... ποιοι; οι κυνηγοί! Που στο διάολο είναι όλοι οι εντουράδες, ποδηλάτες, πεζοπόροι, χιονοδρόμοι που κατακλύζουν κατά χιλιάδες τα δάση και τα βουνά δεν ξέρω...

Σε αυτή τη χώρα όλοι έχουμε δικαιώματα και 0 υποχρεώσεις και για όλα μας φταίνε κάποιοι άλλοι... και αυτό ως νοοροπία εμφανίζεται παντού.

ggs
15/01/2014, 11:52
Φυσικά τα δάση και η φύση δεν καταστρέφονται από την ανθρώπινη παρουσία, όσο αυτή η παρουσία ακολουθεί αυτονόητους κανόνες και περιορισμούς. Στο ελλαδιστάν όπου ο καθείς κάνει ότι του καπνίσει, όποτε του καπνίσει και όπου του καπνίσει, για ποιο πράγμα συζητάμε ακριβώς, για παιδεία ή για αειφορική διαχείριση; Το ξαναγράφω, η κατά τόπους απαγόρευση και η αυστηροί περιορισμοί εισόδου - εξόδου από τα δάση θα έπρεπε να ισχύουν από εχθές ως μέτρα, αφού είμαστε παντελώς ανίκανοι ως πολίτες να τα διαφυλάξουμε. Γιατί να μην ισχύει και εισιτήριο για όσους θέλουν να μπουν μέσα; Δεν κατάλαβα δηλαδή, πληρώνουμνε 5 ευρώ τον καφε, 10 ευρώ το σινέμα και 30 το γήπεδο και θα μπαινουμε στα δάση τζάμπα; Εναλλακτικά, να παίρνεις πάσο για είσοδο στο δάσος προσφέροντας αντισταθμιστικά εθελοντική εργασία. Θες να μπεις μέσα; Ωραία, θα πας να καθαρίσεις, να δενδροφυτεύσεις ή να φυλάξεις βάρδια τόσες ώρες (καλά αυτό είναι και αναποτελεσματικό ως μέτρο, αλλά λέμε τώρα) και μετά μπες. Δυστυχώς είναι μονόδρομος μια τέτοια απόφαση αν θέλουμε να μείνει τίποτα όρθιο στα δάση μας. Στην τελική αν τα θέλαμε free και να τα χαιρόμαστε χωρίς περιορισμούς ας έκανε ο καθένας από το μετερίζι του κάτι και όχι απλώς να χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα για την δική μας αρπαξία - ασυδοσία τους λαθροϋλοτόμους, καταπατητές, εμπρηστές και την ανυπαρξία των κρατικών φορέων. Αυτά είναι γνωστά, ας ακουνήσουμε τον κώλο μας να κάνουμε κάτι όμως γιατί σε λίχα χρόνια θα περπατάμε σε αποκαίδια και τσιμέντα και θα κλαίμε την μοίρα μας κατηγορόντας άλλους. Ενδεικτικά, ενα από τα πιο τραγικά φαινόμενα πάντως, είναι ότι οι περισσότεροι κυνηγετικοί σύλλογοι έχουν οργανωθεί σε ομάδες πυροπροστασίας / δασοπροστασίας... ποιοι; οι κυνηγοί! Που στο διάολο είναι όλοι οι εντουράδες, ποδηλάτες, πεζοπόροι, χιονοδρόμοι που κατακλύζουν κατά χιλιάδες τα δάση και τα βουνά δεν ξέρω...

Σε αυτή τη χώρα όλοι έχουμε δικαιώματα και 0 υποχρεώσεις και για όλα μας φταίνε κάποιοι άλλοι... και αυτό ως νοοροπία εμφανίζεται παντού.


χυμ ,(χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ) ο συλλογισμός σου είναι λίγο σαν το "μαζί τα φάγαμε..."

:beer:

AristidisZ
15/01/2014, 11:55
χυμ ,(χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ) ο συλλογισμός σου είναι λίγο σαν το "μαζί τα φάγαμε..."

:beer:

+1...
υπό αυτή τη λογική, εισιτήριο στις παραλίες, εισιτήριο στο Λυκαβηττό που έχει ωραία θέα κ.ο.κ...

el_hymador
15/01/2014, 11:56
χυμ ,(χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ) ο συλλογισμός σου είναι λίγο σαν το "μαζί τα φάγαμε..."

:beer:

Όχι σε καμία περίπτωση, απλά δεν μπορώ την νοοτροπία πήρε φωτιά ο κώλος μας και αντί να κάνουμε βαθύ κάθισμα σε νερό, περιμένουμε την πυροσβεστική...

ggs
15/01/2014, 12:02
Όχι σε καμία περίπτωση, απλά δεν μπορώ την νοοτροπία πήρε φωτιά ο κώλος μας και αντί να κάνουμε βαθύ κάθισμα σε νερό, περιμένουμε την πυροσβεστική...

Φυσικά , αλλά αυτό δεν αναιρεί την ανάγκη ύπαρξης της πυροσβεστικής ως την πλέον υπεύθυνη ,αρμόδια και εκπαιδευμένη για την κατάσβεση μιας φωτιάς ….

Shiatman
15/01/2014, 12:07
Στο ελλαδιστάν όπου ο καθείς κάνει ότι του καπνίσει, όποτε του καπνίσει και όπου του καπνίσει, για ποιο πράγμα συζητάμε ακριβώς, για παιδεία ή για αειφορική διαχείριση; Το ξαναγράφω, η κατά τόπους απαγόρευση και η αυστηροί περιορισμοί εισόδου - εξόδου από τα δάση θα έπρεπε να ισχύουν από εχθές ως μέτρα, αφού είμαστε παντελώς ανίκανοι ως πολίτες να τα διαφυλάξουμε.

Θα σταθώ μόνο σε αυτό. Αν σαν πολίτες είμαστε ανίκανοι να τα διαφυλάξουμε, να χαρώ εγώ κρατικούς φορείς που θα επιβάλουν και θα τηρήσουν την απαγόρευση!

RizlaPlusPlus
15/01/2014, 12:21
Δεν κατάλαβα δηλαδή, πληρώνουμνε 5 ευρώ τον καφε, 10 ευρώ το σινέμα και 30 το γήπεδο και θα μπαινουμε στα δάση τζάμπα;

Σε αυτή τη χώρα όλοι έχουμε δικαιώματα και 0 υποχρεώσεις και για όλα μας φταίνε κάποιοι άλλοι... και αυτό ως νοοροπία εμφανίζεται παντού.

Ναι, θα μπαινουμε στα δαση τσαμπα. Γιατι μας ανηκουν. Γιατι απο αυτα προερχομαστε, κι οχι απο καφετεριες και γηπεδα. Και ακριβως οπως πληρωνουμε φορους για να κυκλοφορουν οι ενστολοι και διατηρουν την ταξη στα γηπεδα και τις καφετεριες, ετσι ακριβως θα επρεπε να συμβαινει και με τα δαση.

Και τα σχετικα αρθρα του συνταγματος. (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/anasigr/nomothesia/45F3016A26092398E0440003BA2D133C)

el_hymador
15/01/2014, 12:24
Περι προσωπικου....

1) Δεν μπορεις να ξερεις ποιος ειμαι και τι και εαν εχω κανει κατι...???

2) Το οτι το βουνο ειναι αναποσπαστο μερος κυριως της επαγγελματικης δραστηριοτητας σου δεν σημαινει οτι μπορεις να την λες σε οποιον και οπουδηποτε.....
Κρατα λοιπον τον εθελοντισμο σου ( εαν εισαι σε αυτον ) για την παρτυ σου γιατι σε τουτο το θρεντ μονο ταμπελα στην κουρουπα σου δεν εχεις βαλει ( αν και δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.....)

3) Το βουνο στην διαρκεια φωτιας μποριε να βοηθησει ο καθενας με τον τροπο του .......

Τωρα το εαν ειναι εντουρας , ποδηλατας , περιπατητης ... Να δωσεις πληροφοριες που μπορουν να το δηλωνουν....

( Υγ απο που βγηκε το el_hymador ειπαμε... Να δουμε μηπως υπαρχουν βαθυτερα αιτια οχι τιποτα αλλο..)

Ποτέ δεν βγήκα σε αυτό το forum και οπουδήποτε αλλού να δηλώσω ότι είμαι εθελοντής παρά μόνο σε αυτό το νήμα όταν άρχισες τις επί προσωπικού νύξεις περί κυρηγμάτων και νεόκοπων / όψιμων ενδιαφερόμενων για τα δάση. Σε ένα θέμα όπου το enduro δεν είχε άμεση σχέση ο μόνος που θίχτηκες ήσουν εσύ, με ειρωνική μάλιστα τοποθέτηση αφού ξέθαψες το νήμα με το ακρόπολις. Το βουνό δεν είναι αποκλειστικά μέρος της επαγγελματικής μου δραστηριότητας και ούτε θεωρώ εαυτόν ως εκπρόσωπο του. Δεν την είπα σε κανένα, ούτε άρχισα τους αφορισμούς και τα συμπεράσματα σε αντίθεση με εσένα που επειδή κάνεις βρουμ - βρουμ στα δάση δικαιούσαι προφανώς να γράφεις τα εξής:


Τα δεντρα τα καιτε στα τζακια σας...... ( ειμαι σιγουρος και καποιοι απο εσας που εχουν η θα ποσταρουν σε τουτο το θρεντ.....


Γκάζι καίω προσωπικά, δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι βέβαια αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις... οι άλλοι καίνε.


Και επειδη οι περισσοτεροι δεν εχετε μυρωδια στο τι εχει γινει με την κοπη ολοκληρων δασων τα τελευταια .....ειδικα τα τελευταια τρια (3) χρονια.....

Συνεχιστε να ασχολειστε με μηχανακια και πατινια ....

( Ριχτε και καμμια φωτο απο ακροπολις να παρουμε μυρωδια....;) )


Δεν ασχολήθηκε κανείς με μηχανάκια και πατίνια. Από την άλλη αφού γνωρίζεις -και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω- ότι κόβονται τα δάση συμφωνείς ή διαφωνείς στο ότι κάτι πολύ δραστικό πρέπει να γίνει άμεσα; Απο ποιον περιμένεις / περιμένουμε; Απο τους κρατικούς φορείς;

Ήμουν εντουράς για 2 χρόνια, αν θεωρείτε εντουράς αυτός που πάει πέρισσότερο σέρνοντας παρά πάνω στο μηχανάκι σε δασικούς (εξ ου και el_hymador, λόγο της συχνότητας στις χύμες)... το σταμάτησα όταν όντας ξάπλα από πτώση με το μηχανάκι σβηστό στο διάολο, η εκκωφαντική ησυχία του δάσους μου έλεγε "Δε πα να γ@μηθείς και εσύ και το θορυβώδες μηχανάκι σου; Δεν είστε ευπρόσδεκτοι!"

Αυτά.

el_hymador
15/01/2014, 12:31
Ναι, θα μπαινουμε στα δαση τσαμπα. Γιατι μας ανηκουν. Γιατι απο αυτα προερχομαστε, κι οχι απο καφετεριες και γηπεδα. Και ακριβως οπως πληρωνουμε φορους για να κυκλοφορουν οι ενστολοι και διατηρουν την ταξη στα γηπεδα και τις καφετεριες, ετσι ακριβως θα επρεπε να συμβαινει και με τα δαση.

Και τα σχετικα αρθρα του συνταγματος. (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/anasigr/nomothesia/45F3016A26092398E0440003BA2D133C)

Nαι. Όπως πληρώναμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για ασφάλιση και έχουμε γαμάτο σύστημα υγείας. Πληρώναμε φόρους και πήγαν όλοι σε δημόσια έργα. Πληρώναμε υπουργός οικονομικών και φωστήρες πολιτικούς για να έχουμε σήμερα μνημόνια και να πεθαίνει κόσμος απο την πείνα.

Το ξαναγράφω, αν θέλουμε ελευθερίες και δικαιώματα πρέπει να κουνήσουμε τον κ*λο μας και να ενεργοποιηθούμε σε προσωπικό επίπεδο. Δεν έιναι ότι δεν ξέρουμε, πορφανώς κάτι δεν λειτουργεί καλά. Η πυροσβεστική κάνει ότι μπορεί όταν εκδηλωθεί πυρκαγία... ΑΝ αυτή εντοπιστεί εγκαίρως. Η λαθρουλοτομεία, καταπάτηση, οικοδοόμηση στα δάση δεν είναι δουλειά της πυροσβεστικής αλλά των δασαρχείων και άλλων υπηρεσιών. Έχετε έρθει ποτέ σε επαφή με δασαρχείο; Πολύ γέλιο...

AristidisZ
15/01/2014, 12:37
Έχετε έρθει ποτέ σε επαφή με δασαρχείο; Πολύ γέλιο...

φαντάζομαι ξέρεις ότι τα δασαρχεία έχουν τζηπ του 1990 και πέρυσι δεν είχαν κονδύλια για βενζίνη
εκεί να δεις γέλιο... :wave2:

ggs
15/01/2014, 12:40
Nαι. Όπως πληρώναμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για ασφάλιση και έχουμε γαμάτο σύστημα υγείας. Πληρώναμε φόρους και πήγαν όλοι σε δημόσια έργα. Πληρώναμε υπουργός οικονομικών και φωστήρες πολιτικούς για να έχουμε σήμερα μνημόνια και να πεθαίνει κόσμος απο την πείνα.

Το ξαναγράφω, αν θέλουμε ελευθερίες και δικαιώματα πρέπει να κουνήσουμε τον κ*λο μας και να ενεργοποιηθούμε σε προσωπικό επίπεδο. Δεν έιναι ότι δεν ξέρουμε, πορφανώς κάτι δεν λειτουργεί καλά. Η πυροσβεστική κάνει ότι μπορεί όταν εκδηλωθεί πυρκαγία... ΑΝ αυτή εντοπιστεί εγκαίρως. Η λαθρουλοτομεία, καταπάτηση, οικοδοόμηση στα δάση δεν είναι δουλειά της πυροσβεστικής αλλά των δασαρχείων και άλλων υπηρεσιών. Έχετε έρθει ποτέ σε επαφή με δασαρχείο; Πολύ γέλιο...


Θα συμφωνούσα μαζι σου , αν ζούσαμε σε αυτόδιαχειριζόμενες κοινότητες , ότι η προστασία των δασών , η διαχείριση του νερού , η ρυμοτομία , η ενεργεία κ.λ.π θα ηταν αρμοδιότητα των πολιτών και μόνο…

Όμως , έχουμε αποφασίσει να το κάνουμε outsourcing ….
Πληρώνουμε (φόρους) για να τα διαχειρίζονται κάποιοι πιο «αρμόδιοι» κεντρικά και «καλύτερα»…(προς το παρόν δεν εξετάζουμε αν είναι καλό ή κακό αλλά έτσι είναι )

Οι εθελοντές (που σέβομαι και επικροτώ τις αγνές προθέσεις τους ) προσπαθούν να κάνουν το κατι παραπάνω αλλά την βασική και μεγάλη δουλειά θα πρέπει να την έχουν κάνει οι «αρμόδιοι»…

Οι «αρμοδιοι» λοπον , θεσπιζουν νομους και τους επιβαλουν…

Στέλνουν τα ΕΚΑΜ για να ξηλώσουν το ελευθέρο καμπινγκ αλλα δίνουν άδεια για 1500 κλίνες πάνω στην παραλία…
Από την δικια μου μερια , θεωρω ότι την μεγαλη καταστροφη την κανουν οι «αρμοδιοι» και όχι οι «γυφτοτυροβρομυκουλες» πολιτες …

Οσα σκουπιδακια και να μαζεψω , 50 τονους τσιμεντο δεν το ισοφαριζω…

nikos_abel
15/01/2014, 13:19
Οσα σκουπιδακια και να μαζεψω , 50 τονους τσιμεντο δεν το ισοφαριζω…

Άρα τι μπορείς να κάνεις; Κάνεις αυτό που μπορείς. Τίποτα περισσότερο αλλά και τίποτα λιγότερο.
Ας γίνουμε 2 αυτοί που μαζεύουν το ξένο χαρτάκι από τη τσίχλα και το ρίχνουν στο κάδο.
Και ας μάθουμε και το παιδί μας να το κάνει.
Ίσως, λέω ίσως, αύριο να μην είμαστε μόνο 2 αλλά 3....

ggs
15/01/2014, 13:31
Άρα τι μπορείς να κάνεις; Κάνεις αυτό που μπορείς. Τίποτα περισσότερο αλλά και τίποτα λιγότερο.
Ας γίνουμε 2 αυτοί που μαζεύουν το ξένο χαρτάκι από τη τσίχλα και το ρίχνουν στο κάδο.
Και ας μάθουμε και το παιδί μας να το κάνει.
Ίσως, λέω ίσως, αύριο να μην είμαστε μόνο 2 αλλά 3....


Ναι ρε Μικη …:lol:

Είμαστε δυο , είμαστε τρεις είμαστε χίλιοι δεκατρείς και μαζευουμε τα σκουπιδακια...

αλλα θα αλλάξουμε κάτι άμα κυνηγήσουμε τους «αρμοδίους» και όχι μόνο τα σκουπιδακια…

:beer:

nikos_abel
15/01/2014, 13:37
Ναι ρε Μικη …:lol:

Είμαστε δυο , είμαστε τρεις είμαστε χίλιοι δεκατρείς και μαζευουμε τα σκουπιδακια...

αλλα θα αλλάξουμε κάτι άμα κυνηγήσουμε τους «αρμοδίους» και όχι μόνο τα σκουπιδακια…

:beer:

Ναι, αυτό εννοώ, αλλά αν καταφέρω πρώτα το διπλανό μου, τότε μπορεί να με βοηθήσει κάποτε να κυνηγήσουμε και το λαμόγιο.

Πάντως αύριο ΔΕΝ θα φτιάξει η κατάσταση (ούτε με τα δάση, ούτε με τίποτα).


ομοίως :beer:

pipe_smoker
15/01/2014, 14:07
Τελικά όπου γράφει ο ggs γλιτώνω το άπλωμα σεντονιών:lol:

Ν'αγιάσουν τα δαχτυλάκια σου ρε άνθρωπα που ξεκουράζονται τα δικά μου:beer:

stam2
15/01/2014, 14:18
όσο ο άνθρωπος θα μπαίνει από μικρός στο δάσος, και θα μαθαίνει από τους γονείς του να το αγαπάει, τόσο θα γίνεται φίλος του δάσους και εχθρός του εμπρησμού...
Η αποκοπή από το φυσικό περιβάλλον, πέραν του ότι είναι αντισυνταγματική, δεν εμποδίζει ουσιαστικά τους επίδοξους εμπρηστές...
Και επειδή το κλήμα δεν γεννιέται στραβό, αλλά στραβώνει όσο μεγαλώνει... Πρέπει τα παιδιά να αγαπήσουν το δάσος, πρέπει να γίνει μέρος της ελληνικής παιδίας η φυσιολατρεία, και πρέπει να μάθουμε να δίνουμε το παράδειγμα στους γύρω μας μαζεύοντας το χαρτάκι από κάτω, καθαρίζοντας τις ακτές, προστατεύοντας τα δάση... και ίσως όπως ειπώθηκε σωστά παραπάνω, αύριο αντί για 2 να είμαστε 3. ...Και αν ο τρίτος τύχει να είναι και ο μελλοντικός υπουργός ΠΕΧΩΔΕ....?

nikos_abel
15/01/2014, 14:21
Και αν ο τρίτος τύχει να είναι και ο μελλοντικός υπουργός ΠΕΧΩΔΕ....?

Ρε δε καίω το γυιο μου στη πυρά καλύτερα που θα τον κάνω πολιτικό :lol:

OldMan
15/01/2014, 14:26
Και αν ο τρίτος τύχει να είναι και ο μελλοντικός υπουργός ΠΕΧΩΔΕ....?
ο οποίος σίγουρα θα έχει τοποθετηθεί εκεί λόγω της αυξημένης του ευαισθησίας στην προστασία του περιβάλλοντος..

SHOOTER045
15/01/2014, 14:39
φαντάζομαι ξέρεις ότι τα δασαρχεία έχουν τζηπ του 1990 και πέρυσι δεν είχαν κονδύλια για βενζίνη
εκεί να δεις γέλιο... :wave2:

Καποτε εν ωρα υπηρεσιας μας ξενισε το γεγονος οτι καποιοι κατεβαιναν αργα το βραδυ απο το βουνο
Τους περιμενουμε τους σταματαμε
Κσνουμε ελεγχο(τον δικο μας)αλλα λογω καταγωγης και εμπειριας ξερω πεντε πραγματα
Τα ξυλα -δεντρα /οξειες-ηταν ασημαδευτα
Λαθρα κομμενα
Οι τυποι επαγγελματιες(ειχαν πριστηριο ξυλειας)
Μετα απο πολυ κοπο και αρκετα τηλ βρηκαμε τον αρμοδιο του δασαρχειου
Ο οποιος μας ειπε οτι τετοια ωρα δεν μπορει να κανει τιποτα να τους κρατησουμε να ακινητοποιησουμε το φορτηγο και να τους παμε το πρωι-αφου ξυπνουσε αφου επινε τον καφε του κλπ

Για την ιστορια τους πηγαμε το πρωι και φανηκε οτι ΔΕΝ θελανε να ασχοληθουνε με τους συγκεκριμενους

RizlaPlusPlus
15/01/2014, 14:42
Nαι. Όπως πληρώναμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για ασφάλιση και έχουμε γαμάτο σύστημα υγείας. Πληρώναμε φόρους και πήγαν όλοι σε δημόσια έργα. Πληρώναμε υπουργός οικονομικών και φωστήρες πολιτικούς για να έχουμε σήμερα μνημόνια και να πεθαίνει κόσμος απο την πείνα.

Το ξαναγράφω, αν θέλουμε ελευθερίες και δικαιώματα πρέπει να κουνήσουμε τον κ*λο μας και να ενεργοποιηθούμε σε προσωπικό επίπεδο. Δεν έιναι ότι δεν ξέρουμε, πορφανώς κάτι δεν λειτουργεί καλά. Η πυροσβεστική κάνει ότι μπορεί όταν εκδηλωθεί πυρκαγία... ΑΝ αυτή εντοπιστεί εγκαίρως. Η λαθρουλοτομεία, καταπάτηση, οικοδοόμηση στα δάση δεν είναι δουλειά της πυροσβεστικής αλλά των δασαρχείων και άλλων υπηρεσιών. Έχετε έρθει ποτέ σε επαφή με δασαρχείο; Πολύ γέλιο...

Εγω αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι δεν ειναι ωραιο πραγμα το τσουβαλιασμα. Οπως δε γουσταρουμε να μας λενε ολους καγκουρες τεντυμποηδες τσαντακηδες μηχανοβιους, αντιστοιχα παει και με ολα τα υπολοιπα πραγματα. Αντιστοιχα λοιπον προτιμω αυστηρη δασονομευση των δασικων περιοχων, και οχι εισιτηριο εισοδου. Τωρα το αν ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο με αυτη την παιδεια/συμπεριφορα που εχουμε ολοι μας, μαζι σου.

AristidisZ
15/01/2014, 14:45
Δημήτρη τα δασαρχεία δεν έχουν αξιωματικό υπηρεσίας, ούτε είναι κρατητήρια

el_hymador
15/01/2014, 14:49
Θα συμφωνούσα μαζι σου , αν ζούσαμε σε αυτόδιαχειριζόμενες κοινότητες , ότι η προστασία των δασών , η διαχείριση του νερού , η ρυμοτομία , η ενεργεία κ.λ.π θα ηταν αρμοδιότητα των πολιτών και μόνο…

Όμως , έχουμε αποφασίσει να το κάνουμε outsourcing ….
Πληρώνουμε (φόρους) για να τα διαχειρίζονται κάποιοι πιο «αρμόδιοι» κεντρικά και «καλύτερα»…(προς το παρόν δεν εξετάζουμε αν είναι καλό ή κακό αλλά έτσι είναι )

Οι εθελοντές (που σέβομαι και επικροτώ τις αγνές προθέσεις τους ) προσπαθούν να κάνουν το κατι παραπάνω αλλά την βασική και μεγάλη δουλειά θα πρέπει να την έχουν κάνει οι «αρμόδιοι»…

Οι «αρμοδιοι» λοπον , θεσπιζουν νομους και τους επιβαλουν…

Στέλνουν τα ΕΚΑΜ για να ξηλώσουν το ελευθέρο καμπινγκ αλλα δίνουν άδεια για 1500 κλίνες πάνω στην παραλία…
Από την δικια μου μερια , θεωρω ότι την μεγαλη καταστροφη την κανουν οι «αρμοδιοι» και όχι οι «γυφτοτυροβρομυκουλες» πολιτες …

Οσα σκουπιδακια και να μαζεψω , 50 τονους τσιμεντο δεν το ισοφαριζω…

Σωστά αλλά το θέμα μας δεν είναι η σύγκριση: μαλάκας εκδρομέας του ΣΚ που πετάει σκουπίδια στο δάσος Vs λαμόγιο εργολάβος που τσιμεντάρει στρέμματα. @@δια όρθια είναι και οι δύο. Το outsourcing υπηρεσιών επίσης, δεν το κρίνουμε ως ιδέα και λύση, αλλά ως προς την αποτελεσματικότητα του. Αν εφαρμοζόταν σωστά μια χαρά θα ήταν. Προφανώς όμως κάτι δεν πάει καλά, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτό (και δεν αφορά μόνο στην κατάσταση των δασών μας αλλά ας μην πλατιάσουμε καλύτερα). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με την πάρτη μας, είναι το ότι αφού έχουμε αντιληφθεί ότι τα πράγματα πάνε κατά διαόλου, τι ακριβώς κάνουμε: α) Κλαίμε την μοίρα μας β) Περιμένουμε από τους αρμόδιους όταν και όποτε γ) Αναλλαμβάνουμε δράση. Συγνώμη κιόλας αλλά είναι σαν να βουλιάζει ένα καράβι και εμείς να περιμένουμε στη σάλα του καταστρώματος άπραγοι το λιμενικό με τις ελλέιψεις του σε προσωπικό και εξοπλισμό να μας σώσει... επειδή αυτή είναι η δουλειά του. Aν δεν κολυμπήσουμε ή κατεβάσουμε τις βάρκες θα πνιγούμε... και μετά στην πορεία προς τον πάτο θα έχουμε αρκετό χρόνο να κατηγορήσουμε τους πολιτικούς που μάσησαν τα κονδύλια ή τους λεμενικούς με τη νοοτροπία δημοσίου. Αλλά θα πνιγούμε.

Το ίδιο με τα δάση. Να κάτσουμε να το αναλύσουμε και να το συζητήσουμε και μετά όταν θα βλέπουμε δέντρο σε μουσείο φυσικής ιστορίας μόνο, θα έχουμε μ@λ@κες να κατηγορούμε, αλλά δάσος δεν θα έχουμε.

'Εχω βαρεθεί με την μαλακισμένη νοοτροπία που μας διέπει, όλοι αγνές προσθέσεις έχουμε αλλά όταν κληθούμε -αναπόφευκτα λόγω των καταστάσεων- να κάνουμε κάτι, το ρίχνουμε στην τρελή και στο δε βαριέσαι. Είναι θέματα που μας αφορούν άμεσα και αφορούν και τα παιδιά σας και απλά τα παρακολουθούμε απαθείς σαν γκνου στην σαβάνα. Γράφεις ότι 50 τόνους τσιμέντο δεν μπορείς να τους αντιμετωπίσεις... μπορείς! Το 1/100 απ όλους αυτούς πους διαρυγνύουν τα ιμάτια τους για την φυσιολατρεία τους και που επισκέπτονται τα δάση για αναψυχή να μαζευτούν, και ομάδες περιφρούρησης / περιπολιών θα μπορέσουν να οργανώσουν και καταγγελίες θα μπορέσουν να κάνουν ομαδικά και στην εσχάτη των περιπτώσεων δεν θα αφήσουν κολυμπηθρόξυλο όρθιο σε ανεγειρόμενα γιαπία μεσα στα δάση. Απλά πράγματα παιδιά, μην το κουράζουμε, όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

el_hymador
15/01/2014, 14:53
Δημήτρη τα δασαρχεία δεν έχουν αξιωματικό υπηρεσίας, ούτε είναι κρατητήρια

Ρε συ εδώ αντοιχούσαν οι πλαγιές από τα αλυσοπρίονα σε δρυοδάσος μέρα μεσημέρι, πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν ότι θα στέλναν κάποιον. Μέχρι που έπεσε ο ήλιος δεν είχε φανεί κανείς. Φωτογραφίες και στοιχεία από αγροτικά τίγκα φορτωμένα με παράνομη ξυλεία τους δώσαμε, τ΄ αρχίδια μου κάνανε. Ποιο δασαχρείο ρε μλκς με δουλεύετε;

SHOOTER045
15/01/2014, 14:55
Το εμαθα αλλα καθυστερημενα Αριστειδη
Οπως οτι δεν βγαινουν νυχτα και αλλα πολλα

Για σπασιμο κουβαλησαμε 2 φορτηγα(το ενα τριαξινικο το αλλο τετραξονικο) με κορμους φορτωμενα ως επανω
Σε κεντρικο τμημα
Σχολασαμε αλλα ξαναπηγαμε για να τους παμε στο δασαρχειο και αφου μας ειχαν στο περιμενε η φυγε
Πηγαμε για καταθεση

OldMan
15/01/2014, 14:57
Ρε συ εδώ αντοιχούσαν οι πλαγιές από τα αλυσοπρίονα σε δρυοδάσος μέρα μεσημέρι, πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν ότι θα στέλναν κάποιον. Μέχρι που έπεσε ο ήλιος δεν είχε φανεί κανείς. Φωτογραφίες και στοιχεία από αγροτικά τίγκα φορτωμένα με παράνομη ξυλεία τους δώσαμε, τ΄ αρχίδια μου κάνανε. Ποιο δασαχρείο ρε μλκς με δουλεύετε;
Μπορέις να τους καραμπινιάσεις και με ένα καλό δικηγόρο (στυλ: εφόσον μου στερούν το οξυγόνο μου απειλούν την ζωή) βρίσκεσαι σε νόμιμη άμυνα..

AristidisZ
15/01/2014, 14:59
Ρε συ εδώ αντοιχούσαν οι πλαγιές από τα αλυσοπρίονα σε δρυοδάσος μέρα μεσημέρι, πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν ότι θα στέλναν κάποιον. Μέχρι που έπεσε ο ήλιος δεν είχε φανεί κανείς. Φωτογραφίες και στοιχεία από αγροτικά τίγκα φορτωμένα με παράνομη ξυλεία τους δώσαμε, τ΄ αρχίδια μου κάνανε. Ποιο δασαχρείο ρε μλκς με δουλεύετε;

άλλος ένας κακός ΔΥ
δε πάει να πει ότι αυτό είναι ο κανόνας


Το εμαθα ουτε καθυστερημενα
Οπως οτι δεν βγαινουν νυχτα και αλλα πολλα
Για σπασιμο κουβαλησαμε 2 φορτηγα(το ενα τριαξινικο το αλλο τετραξονικο) με κορμους φορτωμενα ως επανω
Σε κεντρικο τμημα
Σχολασαμε αλλα ξαναπηγαμε για να τους παμε στο δασαρχειο και αφου μας ειχαν στο περιμενε η φυγε
Πηγαμε για καταθεση

υπάρχουν λόγοι που δε βγαίνουν να κάνουν τους cowboy νύχτα στα ξέφωτα, πίστεψέ με
εκτός κι αν παίρνουν και κάνα δυο δικούς σας παρέα, οπότε θα άλλαζε το πράμα ;)

SHOOTER045
15/01/2014, 15:12
Μπορει σε καποιες περιπτωσεις να χρειαζονταν
Αλλα αφου ενσωματωσαν τους αγροφυλακες στα δασαρχεια(αυτους του 93 που τους πηραν επι καραμανλη μικρου)
Και οι οποιοι και οπλο μπορουσαν να φερουν και ηταν και δικοι τους
Γιατι δεν εκαναν κανουν ποιο εντονη την παρουσια τους?

STOYBI
15/01/2014, 15:25
Μπορέις να τους καραμπινιάσεις και με ένα καλό δικηγόρο (στυλ: εφόσον μου στερούν το οξυγόνο μου απειλούν την ζωή) βρίσκεσαι σε νόμιμη άμυνα..

Πλακα ..πλακα.. Σου εχουν φερει ποτε την καραμπινα στην μουρη ρωτοντας σε ποσες μερες πιστευεις οτι θα σε βρουνε στην μεση του πουθενα..???

( καπου το 96 στην παρνηθα ..)

:wave2:

el_hymador
15/01/2014, 15:26
άλλος ένας κακός ΔΥ
δε πάει να πει ότι αυτό είναι ο κανόνας



Να το δεχθώ ότι στην περιοχή μας είναι για τα μπάζα οι υπάλληλοι του δασαρχείου... στις υπόλοιπες περιοχές που είναι ευσυνείδητοι φαντάζομαι έχουν εξαληφθεί τα φαινόμενα λαθροϋλοτομίας και λαθροθηρίας; Τσουπ, για να μην κουράζεσαι ξέρω ότι θα μου πεις για ελλείψεις σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό και πενιχρά κονδύλια. Οκ. Και τι αλλάζει με αυτό; Τίποτα, το αποτέλεσμα είναι ότι μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικλά μη δίνετε στα δάση...

el_hymador
15/01/2014, 15:27
Μπορέις να τους καραμπινιάσεις και με ένα καλό δικηγόρο (στυλ: εφόσον μου στερούν το οξυγόνο μου απειλούν την ζωή) βρίσκεσαι σε νόμιμη άμυνα..

Αυτό το κάνω σε εντουράδες.

AristidisZ
15/01/2014, 15:28
Να το δεχθώ ότι στην περιοχή μας είναι για τα μπάζα οι υπάλληλοι του δασαρχείου... στις υπόλοιπες περιοχές που είναι ευσυνείδητοι φαντάζομαι έχουν εξαληφθεί τα φαινόμενα λαθροϋλοτομίας και λαθροθηρίας; Τσουπ, για να μην κουράζεσαι ξέρω ότι θα μου πεις για ελλείψεις σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό και πενιχρά κονδύλια. Οκ. Και τι αλλάζει με αυτό; Τίποτα, το αποτέλεσμα είναι ότι μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικλά μη δίνετε στα δάση...

προφανώς τα ξέρεις καλύτερα από μένα, οπότε δεν έχει και νόημα να σου πω τι ξέρω εγώ :wave2:

STOYBI
15/01/2014, 15:31
Αυτό το κάνω σε εντουράδες.

Προσεχε μονο μετα να εισαι υπερ χαλαρος αμα δεν τους πετυχεις....

Allst@rf
15/01/2014, 16:17
Αυτό το κάνω σε εντουράδες.

Ελπιζω να κανεις πλακα ...

:nono:

el_hymador
15/01/2014, 16:36
Ελπιζω να κανεις πλακα ...

:nono:

Όχι σοβαρά μιλάω, στο σπίτι τους τοίχους διακοσμούν βαλασμωμένοι εντουράδες, ο καλύτερος είναι ένας που έχω βάλει πάνω από to τζάκι με κομπλέ Sinisalo outfit. :rolleyes:

Allst@rf
15/01/2014, 16:42
Όχι σοβαρά μιλάω, στο σπίτι τους τοίχους διακοσμούν βαλασμωμένοι εντουράδες, ο καλύτερος είναι ένας που έχω βάλει πάνω από to τζάκι με κομπλέ Sinisalo outfit. :rolleyes:


Ωραιος...ο κυνηγετικος συλλογος κορινθιας περιμενει τα νεα μελη του για εγγραφη, οτι και αν κυνηγουν ...:yuck:

SHOOTER045
15/01/2014, 16:54
Να το δεχθώ ότι στην περιοχή μας είναι για τα μπάζα οι υπάλληλοι του δασαρχείου... στις υπόλοιπες περιοχές που είναι ευσυνείδητοι φαντάζομαι έχουν εξαληφθεί τα φαινόμενα λαθροϋλοτομίας και λαθροθηρίας; Τσουπ, για να μην κουράζεσαι ξέρω ότι θα μου πεις για ελλείψεις σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό και πενιχρά κονδύλια. Οκ. Και τι αλλάζει με αυτό; Τίποτα, το αποτέλεσμα είναι ότι μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικλά μη δίνετε στα δάση...

Και εγω ετσι πιστευα
Μεχρι που ηρθα και εγω επαρχια και τους ειδα-βλεπω
Οι περισοτεροι φορανε ενισχυμενα σπασουαρ
Για να μην πληγιαζουν απ το ξυσε ξυσε

SHOOTER045
15/01/2014, 17:01
Όχι σοβαρά μιλάω, στο σπίτι τους τοίχους διακοσμούν βαλασμωμένοι εντουράδες, ο καλύτερος είναι ένας που έχω βάλει πάνω από to τζάκι με κομπλέ Sinisalo outfit. :rolleyes:

btw στις εντουραδες ανεβαινω<σιδερωμενος>
Σε αντιστοιχη εμπλοκη με κανιβαλοκυνηγους παρολιγο θα εβαζα σε εναν το δικανο στον κωλο

Η δικαιολογια οτι δεν ακουσε καλα και δεν ειδε
Δεν με επεισε
Αγριογουρουνο με στολη χρωματιστη first racing
Και ηχο cr 250 δεν ξερω αν εχει δει κανενας αλλος εκτος απ αυτον

Allst@rf
15/01/2014, 17:28
btw στις εντουραδες ανεβαινω<σιδερωμενος>
Σε αντιστοιχη εμπλοκη με κανιβαλοκυνηγους παρολιγο θα εβαζα σε εναν το δικανο στον κωλο

Η δικαιολογια οτι δεν ακουσε καλα και δεν ειδε
Δεν με επεισε
Αγριογουρουνο με στολη χρωματιστη first racing
Και ηχο cr 250 δεν ξερω αν εχει δει κανενας αλλος εκτος απ αυτον

Καμια φορα μπερδευονται γιατι υπαρχουν και τετραχρονα αγριογουρουνα... :tooth:

skylaros
15/01/2014, 17:54
Παίδες αυτό το θέμα έχει ζουμί. Οι προεκτάσεις ενός τέτοιου ζητήματος είναι κυριολεκτικά άπειρες και πραγματικά υπάρχουν διχογνωμίες και στην επιστημονική κοινότητα. Για να γίνει παραγωγική μια τέτοια κουβέντα θα πρέπει να γραφτούν σεντόνια για να μπορέσει να γίνει μια αρχή στο να μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα και να καταλαβαίνουμε τι και πως το λέμε. Αν πιστεύει κάποιος πως έχει νόημα κάτι τέτοιο σε φλόρουμ μηχανοκίνησης προτίθεμαι να κάνω μια ανάλυση επί του θέματος που όμως θα μου πάρει 1-2 μέρες ανάλογα τα κέφια :p και με τις περιορισμένες μου γνώσεις :)

STOYBI
15/01/2014, 21:04
btw στις εντουραδες ανεβαινω<σιδερωμενος>
Σε αντιστοιχη εμπλοκη με κανιβαλοκυνηγους παρολιγο θα εβαζα σε εναν το δικανο στον κωλο

Η δικαιολογια οτι δεν ακουσε καλα και δεν ειδε
Δεν με επεισε
Αγριογουρουνο με στολη χρωματιστη first racing
Και ηχο cr 250 δεν ξερω αν εχει δει κανενας αλλος εκτος απ αυτον



Δεν εισαι ο μονος που σε εχουν περασει για θηραμα...


Εχουν πεσει πυροβολισμοι απο καραμπινες σε εντουραδες απο μεγαλη αποσταση ( για να μην υπαρχει κινδυνος τραυματισμου....)

Οι κυριοι λογοι ειναι οτι τις περισσοτερες φορες ( οχι παντα ) καποιοι απο αυτους κανουν καποια μαλακια στο δασος, και με φοβο...

Ειτε καυγα ... Ειτε με την σιωπηρη καταγραφη οχηματων και πινακιδων....

Με αυτο τον τροπο αποτρεπουν τα τρια , τεσσερα μηχανακια που ερχονται ξαφνικα στην μεση του πουθενα και τους χαλανε την μαλακια τους ( οποια και εαν ειναι αυτη... )

Συχνο φαινομενο δεν ειναι... Αλλα εχει τυχει σε αξιοπροσεχτο ποσοστο αναβατων τετοιο θεμα....

nicksior
16/01/2014, 10:03
btw στις εντουραδες ανεβαινω<σιδερωμενος>
Σε αντιστοιχη εμπλοκη με κανιβαλοκυνηγους παρολιγο θα εβαζα σε εναν το δικανο στον κωλο

Η δικαιολογια οτι δεν ακουσε καλα και δεν ειδε
Δεν με επεισε
Αγριογουρουνο με στολη χρωματιστη first racing
Και ηχο cr 250 δεν ξερω αν εχει δει κανενας αλλος εκτος απ αυτον

sorry!
Αλλά.... αυτό είναι 100%

307716