PDA

View Full Version : Αυτό το είδατε ;



AristidisZ
14/01/2014, 08:48
Αίτημα για «μίνι« διακοπές στα σχολεία μετά την Καθαρά Δευτέρα
(http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113200850)

:a31::a31:
ή αλλιώς...
Στα τρένα (http://www.youtube.com/watch?v=q05nGtLkIHw)
ή όπως είπε και η μάνα μου, στα Γκούλαγκ... (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CE%B3%CE%BA)

Sapadak
14/01/2014, 08:51
Γιατι ρε συ :a31: ?

O καθένας λέει οτι θέλει κοιτώντας τη κωλάρα του.
Που το κακό σε αυτό?

Cpt. Haddock
14/01/2014, 08:52
Ναι, τι?

Συνηθης πρακτικη εδω και δεκαετιες στο εξωτερικο. Μαζι με την εβδομαδα του Οκτωβρίου.

AristidisZ
14/01/2014, 08:53
να καθιερωθεί, για ποιο λόγο ακριβώς ;
για να πάρουν οι γονείς τα παιδάκια και να τα πάνε βόλτα ;

Cpt. Haddock
14/01/2014, 08:55
να καθιερωθεί, για ποιο λόγο ακριβώς ;
για να πάρουν οι γονείς τα παιδάκια και να τα πάνε βόλτα ;

Για τον ιδιο λόγο που εχει καθιερωθει στο εξωτερικο. Τονωση του χειμερινου τουρισμου.
Γι' αυτο και οι διακοπες στις αλλες χωρες ειναι σπαστες…

Τι δεν καταλαβαινετε ακριβως?

Εκτος εαν στα σχολεια που οι καθηγητες/μαθητες τα κλεινουν για ψυλλου πηδημα οποτε γουστάρουν, μας επιασε ξαφνικα ο πονος για δυο μερες… Χωρα συναισθηματικου υποκριτισμου ειμαστε...

AristidisZ
14/01/2014, 08:59
ρε Ηλία ποιος θα κάνει εσωτερικό τουρισμό ;
αυτός που δεν έχει να πάει το καλοκαίρι μέχρι τη Βάρκιζα για μπάνιο ;
ποιοι γονείς να φύγουν ;
οι άνεργοι ή μήπως αυτές οι 2 μέρες θα γίνουν και αργία στον ιδιωτικό / δημόσιο τομέα ;
το λευκή εβδομάδα εν τω μεταξύ για την Ελλάδα μόνο γέλωτα μπορεί να μου προξενήσει, έτσι που το πάει ο καιρός μάλλον για κάνα μπανάκι θα είναι τη καθαρά Δευτέρα...

Cpt. Haddock
14/01/2014, 09:05
ρε Ηλία ποιος θα κάνει εσωτερικό τουρισμό ;
αυτός που δεν έχει να πάει το καλοκαίρι μέχρι τη Βάρκιζα για μπάνιο ;
ποιοι γονείς να φύγουν ;
οι άνεργοι ή μήπως αυτές οι 2 μέρες θα γίνουν και αργία στον ιδιωτικό / δημόσιο τομέα ;
το λευκή εβδομάδα εν τω μεταξύ για την Ελλάδα μόνο γέλωτα μπορεί να μου προξενήσει, έτσι που το πάει ο καιρός μάλλον για κάνα μπανάκι θα είναι τη καθαρά Δευτέρα...

Το ποιος θα κανει, ειναι ασχετο και μενει να φανει αν θα φερει αποτελεσμα ή οχι. Μιλαω για το σκεπτικο των δυο εξτρα μερων και σε τι αποσκοπει. Το οτι στην Ελλαδα γκρινιαζουμε για καθε τι νεο και το απορριπτουμε εκ προοιμιου ειναι καθεστως πλέον.

Τα ιδια και για τα μαγαζια τις κυριακες
Τα ιδια και για τις εξτρα περιοδους εκπτωσεων

Η μονιμη επωδος: "ποιος θα ψωνισει/ταξιδεψει/βγει/φαει"

Απλα λοιπον εξηγω γιατι ζητηθηκε κατι τετοιο. Οπως σε ολα, ο μονος τροπος να φανει αν εχουν δικιο οι ξενοδοχοι, ειναι να εφαρμοστει και να δουμε τα αποτελεσματα. Τα υπολοιπα, οπως οι δακρυβρεχτες ανακοινωσεις της ΟΛΜΕ, ειναι οδοντοκρεμες.

AristidisZ
14/01/2014, 09:09
μισό, εγώ δεν διαμαρτύρομαι
στα τσέκια μου αν κλείσουν τα σχολεία
τώρα για τις Κυριακές, μη το πιάσουμε το θέμα, έχει αναλυθεί διεξοδικά

ο τζίρος είναι Χ, και Χ θα μείνει είτε ανοίγουν τα μαγαζιά 720 ώρες το μήνα, είτε 120
ο τζίρος του ξενοδόχου είναι Υ, και Υ θα μείνει είτε κάνω εγώ διακοπές 10 μέρες το χρόνο είτε 50

από ποιον ζητήθηκε ήθελα να ξερα, και σε ποιον απευθύνεται

foogr01
14/01/2014, 09:24
...
από ποιον ζητήθηκε ήθελα να ξερα, και σε ποιον απευθύνεται



...
Οπως σε ολα, ο μονος τροπος να φανει αν εχουν δικιο οι ξενοδοχοι, ειναι να εφαρμοστει και να δουμε τα αποτελεσματα. ...

Για το 1ο σκέλος της ερώτησής σου. Για το 2ο τώρα.... ;;; ....

Cpt. Haddock
14/01/2014, 09:24
ο τζίρος του ξενοδόχου είναι Υ, και Υ θα μείνει είτε κάνω εγώ διακοπές 10 μέρες το χρόνο είτε 50

Οχι. Ο ο τζιρος θα ειναι Υ * 5. Το κέρδος ειναι αλλο ζητημα.


από ποιον ζητήθηκε ήθελα να ξερα, και σε ποιον απευθύνεται

Απο ξενοδοχους ζητηθηκε, στο υπουργειο παιδειας απευθυνεται. (καλα δε διαβασες την ειδηση; )

AristidisZ
14/01/2014, 09:27
Οχι. Ο ο τζιρος θα ειναι Υ * 5. Το κέρδος ειναι αλλο ζητημα.


όπου διακοπές, εννοώ παύση εργασίας, όχι να φύγω 50 μέρες
εδώ δε μας βγαίνει για 5 μέρες το χρόνο...



Απο ξενοδοχους ζητηθηκε, στο υπουργειο παιδειας απευθυνεται. (καλα δε διαβασες την ειδηση; )

δε θα πρεπε να απευθύνεται και στο υπουργείο εργασίας ;
ή τα παιδάκια θα πάρουν τα χιονοπέδιλα, στα κλεφτά το τζηπ του μπαμπά, και θα ανέβουν μια βολτούλα Αράχωβα ;

nikos_abel
14/01/2014, 09:29
Ηλία μου να με σχωρνάς, αλλά καλό ή κακό το μέτρο επηρεάζει πολλούς γονιούς που τώρα πρέπει να κόψουν το λαιμό τους
τι θα κάνουν 4 μέρες τα (νήπια κυρίως) παιδιά τους ενώ πρέπει να είναι 12 ώρες στη δουλειά.
Καλό το μέτρο αλλά σε άσχετη στιγμή, κοινώς εδώ καράβια χάνονται και.....

AristidisZ
14/01/2014, 09:31
Ηλία μου να με σχωρνάς, αλλά καλό ή κακό το μέτρο επηρεάζει πολλούς γονιούς που τώρα πρέπει να κόψουν το λαιμό τους
τι θα κάνουν 4 μέρες τα (νήπια κυρίως) παιδιά τους ενώ πρέπει να είναι 12 ώρες στη δουλειά.
Καλό το μέτρο αλλά σε άσχετη στιγμή, κοινώς εδώ καράβια χάνονται και.....

Να τα πάρεις κύριος και να πας στο σαλέ
άκου τι θα τα κάνεις...

nikos_abel
14/01/2014, 09:32
Να τα πάρεις κύριος και να πας στο σαλέ
άκου τι θα τα κάνεις...

Η αλήθεια είναι ότι κανονίσαμε με τη σύζυγο να κολλήσουμε μερικές μέρες ακόμη και να πάμε Καραϊβική για μύδια.
Όχι πολλές, κολλάμε μέχρι Πάσχα και σκεφτόμαστε να βάλουμε μερικές ακόμη μέχρι 15αύγουστο, μην έχουμε
πήγαινέλα συνέχεια :lol:

Cpt. Haddock
14/01/2014, 09:33
όπου διακοπές, εννοώ παύση εργασίας, όχι να φύγω 50 μέρες
εδώ δε μας βγαίνει για 5 μέρες το χρόνο...

Αλλο αυτο και αλλο αυτο που εγραψες.

Με ποιου τα λεφτα θα πανε τα παιδακια διακοπες ειναι κατι που ελαχιστα ενδιαφερει. Προσπάθησε να καταλαβεις τη λογικη πισω απο την "επιμηκυνση" μιας αργιας. Ειναι πιο ευκολο να φυγεις για 4-5 μερες παρα για 2-3 οπου εισαι στην τσιτα, ενω το εξτρα κοστος δεν ειναι απαραιτητα πολυ μεγαλυτερο, αφου τα παγια (μεταβαση-επιστροφη) τα εχεις ετσι κι αλλιως.. Μιλαω καθαρα με όρους πώλησης.


Ηλία μου να με σχωρνάς, αλλά καλό ή κακό το μέτρο επηρεάζει πολλούς γονιούς που τώρα πρέπει να κόψουν το λαιμό τους
τι θα κάνουν 4 μέρες τα (νήπια κυρίως) παιδιά τους ενώ πρέπει να είναι 12 ώρες στη δουλειά.
Καλό το μέτρο αλλά σε άσχετη στιγμή, κοινώς εδώ καράβια χάνονται και.....

Να μην εκανες παιδια :p
(οταν απεργουν οι δασκαλοι ή εχει καταληψη το σχολειο τι τα κανετε; )

AristidisZ
14/01/2014, 09:37
Αλλο αυτο και αλλο αυτο που εγραψες.

Με ποιου τα λεφτα θα πανε τα παιδακια διακοπες ειναι κατι που ελαχιστα ενδιαφερει. Προσπάθησε να καταλαβεις τη λογικη πισω απο την "επιμηκυνση" μιας αργιας. Ειναι πιο ευκολο να φυγεις για 4-5 μερες παρα για 2-3 οπου εισαι στην τσιτα, ενω το εξτρα κοστος δεν ειναι απαραιτητα πολυ μεγαλυτερο, αφου τα παγια (μεταβαση-επιστροφη) τα εχεις ετσι κι αλλιως.. Μιλαω καθαρα με όρους πώλησης.



Να μην εκανες παιδια :p


καλά το λες, δε το γραψα σωστά
εννοούσα είτε έχω 10 μέρες άδεια, είτε 50

κατανοητό αυτό που λες, και σωστά το θέτεις, όμως μιλάς με όρους πώλησης όταν δεν υπάρχει αντικείμενο πώλησης :sad:




τα παιδιά φίλε τα έχω παρκάρει Ελβετία εσώκλειστα, σιγά μην τα είχα εδώ να μου ζαλίζουν τον έρωτα

Cpt. Haddock
14/01/2014, 09:40
κατανοητό αυτό που λες, και σωστά το θέτεις, όμως μιλάς με όρους πώλησης όταν δεν υπάρχει αντικείμενο πώλησης :sad:

Δεν το ξερεις αυτο. Δεν εχεις πει καμια φορά με αφορμη 3ημερο "που να τρέχω τωρα για σκαρτες 2.5 μερες και να ταλαιπωρηθω" ; "Ενα σκασμο λεφτα για 2 βραδια και τοσες ωρες ταξιδι" ;

;)

MikeG
14/01/2014, 09:45
Ευκαιρία να πάμε τα παιδιά στο παππού και τη γιαγιά να περάσουν καλά στο χωριό.

Σιγά μη πάρουν και άλλη άδεια οι εργαζόμενοι γονείς, θα τη κρατήσουν μέχρι το καλοκαίρι. Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που έχουν φράγκα στην άκρη και δουλειές με ελαστικά ωράρια, οπότε μπορεί να πάνε. Βέβαια όλα αυτά για τα παιδιά δημοτικού, από γυμνάσιο και πάνω έχουν φροντιστήρια, δραστηριότητες που δε νομίζω να κλείσουν και αυτές για αυτές τις μέρες.

Εν ολίγοις, μια χαρά, βγαίνει ένα 5νθημερο για ύπνο super.

AristidisZ
14/01/2014, 09:46
Δεν το ξερεις αυτο. Δεν εχεις πει καμια φορά με αφορμη 3ημερο "που να τρέχω τωρα για σκαρτες 2.5 μερες και να ταλαιπωρηθω" ; "Ενα σκασμο λεφτα για 2 βραδια και τοσες ωρες ταξιδι" ;

;)

εγώ το λέω
μόνο που έχουμε και ένα έτερον ήμισυ, το οποίο πρέπει να δουλεύει και Κυριακές, για τους γνωστούς λόγους
επίσης το αφεντικό δε χαίρεται και ιδιαίτερα όταν τη κοπανάω πέραν των προγραμματισμένων ημερών
με αυτά και με τα άλλα, φεύγω το χρόνο 5~6 τριήμερα max, και από αυτά ζήτημα το ένα να το πάω σε ξενοδοχείο, συνήθως πηγαίνουμε σε χωριά (μας)
και μη ξεχνάς ότι είμαι ανύπαντρος, χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, και παρά ταύτα ζορίζομαι και για αυτές τις 3 μέρες...

Cpt. Haddock
14/01/2014, 09:48
[…]και μη ξεχνάς ότι είμαι ανύπαντρος, χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις[…]

Προφανως λοιπον ρε παπαρα :lol: το μετρο ΔΕΝ απευθυνεται σε σενα. Τι μας τα ζαλιζεις τοτε? :lol:

sniper
14/01/2014, 09:49
Αρκετά μ' αυτό το κλάμα.

Το ενα βρωμάει, το άλλο μυρίζει το άλλο δεν κάνει, δεν έχουν να φάνε τα παιδάκια μας, έχω αρρωστη και τη μανούλα μου!

Η πραγματικότητα είναι μία:
1. Λευκή νυχτα στην Αθήνα, κι έγινε της καριόλας μέχρι τις 11.30 το βράδυ. Δεν χώραγες να μπεις καν στην Ερμού! Ο τζίρος ανέβηκε και το μέτρο ηταν εμπορική επιτυχία.
2. Όλο κλαιγόμαστε εδώ μέσα αλλά αυτοί που πραγματικά έχουν προβλημα δεν μιλάνε. Ισως λόγω αξιοπρέπειας, είτε γιατί προσπαθούν να ξεφύγουν από την κατάσταση που μας έριξαν.


Συγκεντρωθείτε! Αν συμπεριφέρεστε στα πάντα αρνητικά σαν κακομαθημένα παιδιά, θα έχετε (από τους πάντες) και την ανάλογη μεταχείριση.

devil's animal
14/01/2014, 09:49
κατα την ταπεινη, προσωπικη μου γνωμη, θα ειχε νοημα κατι τετοιο αν η Ελλαδα ειχε χιονια και σοβαρο χειμωνιατικο καιρο...
γι'αυτο τον λογο ισχυουν και στην Ευρωπη που κανει ψ^$%$κρυο και εχει ΩΦΕΛΙΜΟ χιονι στις χιονοδρομικες πιστες 4-5 μηνες...
εδω με τον ημιχειμωνα που κανει και με τα "σαλε" που θελουν να λενε οι ξενοδοχοι τα 2αστερα και τα 3στερα ξενοδοχειακια τους, δεν νομιζω οτι θα δουλεψει...(τουλαχιστον για τους Ελληνες)..

αλλα οταν ακομα και οι Ελληνες που τα εχουν και θελουν να τα δωσουν πανε Bansko για σκι γιατι τους βγαινει φτηνοτερα απο την Αραχωβα και τα 3-5 πηγαδια ή την Βασιλιτσα, πως ακριβως θα δουλεψει ο τουρισμος της Ελλαδας?:confused:

για να γινει κατι τετοιο πρεπει ολοι οι ξενοδοχοι να κατεβασουν τις τιμες τους στα ορια της Βουλγαριας ή λιιιγο πιο πανω για να εχουν την "αβαντα" της αποστασης και των βενζινων μηπως και τους προτιμησει ο κοσμος...
παντως με την δεδομενη κατασταση κανεις Ελληνας δεν εχει να δωσει περι τα 500€ για χειμερινες διακοπες...και αν τα εχει θα τα δωσει στο νησακι το καλοκαιρι που του αρεσει περισσοτερο και το εχει συνηθισει...γιατι δεν κανει κρυο στην Ελλαδα (http://www.youtube.com/watch?v=7uD4qI0UlGU)..:sun:

AristidisZ
14/01/2014, 09:49
Προφανως λοιπον ρε παπαρα :lol: το μετρο ΔΕΝ απευθυνεται σε σενα. Τι μας τα ζαλιζεις τοτε? :lol:

δεν έχω δουλειά, και θέλω να κάνω λίγο flame, με έχετε πεθάνει με τις ρητορικές σας ερωτήσεις :bawl:

Cpt. Haddock
14/01/2014, 09:50
δεν έχω δουλειά, […]

Το ξερει το αφεντικο ? :D

AristidisZ
14/01/2014, 09:51
Το ξερει το αφεντικο ? :D

είναι για καφέ

(πήζει και αυτός ο δύσμοιρος) :lol:

el_hymador
14/01/2014, 10:13
Oι ξενοδόχοι που ευελπιστούν ότι ξαφνικα θα γεμίσουν οι χειμερινοί προορισμοί με χαρούμενους γονείς που θα κάνουν σκι με τα παιδιά τους θα ρίξουν καθόλου τις τιμές ή θα συνεχίσουν να της διατηρούν σε επίπεδα Ελβετίας; Αν θέλετε αισιοδοξία και όχι μιζέρια η σωστή εφαρμογή του μέτρου είναι έξτρα πενθήμερη των σχολείων σε ορεινούς/χειμερινούς προορισμούς και γνωριμία των παιδιών με τα βουνά και τις δραστηριότητες σε αυτά (που δεν ειναι μόνο σκι, σιγά το εθνικό σπορ). Να δουλέψει και ο ξενοδόχος, η εστίαση και όλα τα μαγαζιά σε μια περιοχή (με λογικές τιμές), να δουλέψουν τα πούλμαν, να δουλέψουν και συνοδοί - εκπαιδευτές στα χιονοδρομικά και στα δάση. Το να τους δίνουν κάποιες μέρες off πιστεύοντας ότι θα τα πάρουν οι γονείς τους και θα τα πάνε στα Καλάβρυτα, στον Παρνασσό και δεν ξέρω και εγώ που αλλού για να κάνουν σκι (ειδικά όταν έχουν ματώσει οικονομικά τα Χριστούγεννα) είναι βλακώδες. Ούτε η Μπούλοκ δεν έκανε τέτοια στο Gravity...

ggs
14/01/2014, 10:21
Το μετρο είναι σίγουρα καλό για τα πιτσιρίκα…
Όπως και να εχει , θα εχουν μια βδομαδουλα off..
Τωρα , αν και οι γονείς τους έχουν λευτα ΚΑΙ χρονο θα τα πάρουν να πάνε από το σαλέ στο Σαμονι-καπελο ή στο χωριο του παππου ή βολτα στην Παρνηθα…
Αν δεν έχουν φράγκα και χρόνο θα προβληματιστούν μέχρι να βρουν τι θα τα κάνουν και μπορεί να λειώσουν στην TV και στο Playstation…

Το μέτρο θα ήταν ολοκληρωμένο αν μαζι με τα σχολεια έδιναν και επιπλέον άδεια στους γονείς…

Πιστευω ότι την πρωτη χρονια εφαρμογης θα γίνει χαμός στους χειμερινούς προορισμους γιατι ο ελληνα(ρα)ς θα το θεωρησει ντροπη να μην στηριξει και να μην εχει απάντηση στην ερωτηση «που θα πατε την λευκη βδομαδα?»
Ότι εκανε την «λευκη νυχτα» , τις «κυριακες ανοιχτα» κ.λ.π.

Θα δουμε στο μεγκα χαρουμενες φατσουλες παιδιων να παιζουν χιονοπόλεμο , ξενοδόχους να ευγνομονουν , γονεις με τα πεδιλα του σκι και τον φραπε να λενε ότι επιτέλους γίναμε Ευρωπη κ.λ.π.

Ουουουου !!!! ΑΡΑΧΩΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!

Μια χαρα…..

amyroukai
14/01/2014, 10:29
Το μέτρο θα ήταν ολοκληρωμένο αν μαζι με τα σχολεια έδιναν και επιπλέον άδεια στους γονείς… και ένα λευκοβδομαδοδιακοποδάνειο ή επίδομα;

Ουουουου !!!! ΑΡΑΧΩΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!
Αυτό το "αράχωβα" να δω να το φωνάζουν στο σταρ τσάνελ σαν το μύκονοοοος και τι άλλο.

nikos_abel
14/01/2014, 10:48
Να μην εκανες παιδια :p
(οταν απεργουν οι δασκαλοι ή εχει καταληψη το σχολειο τι τα κανετε; )

Ακριβώς. Τρώμε το λούκι τότε, να το τρώμε και επίσημα; (αυτά τα άμοιρα κυρίως που τα πετάμε από δω
και από κει σε όποιο συγγενή βρεθεί εύκαιρος....)

Τεςπα, ο άλλος γκρινιάζει ότι γκρινιάζουμε, και έχω και τη μανούλα μου άρρωστη...

Ραντεβού στο τρίτο δέντρο δεξιά. Θα είμαι αυτός με το σπασμένο πόδι και το μπατόν στο μάτι :lol:

teogtp
14/01/2014, 11:06
Αυτό το "αράχωβα" να δω να το φωνάζουν στο σταρ τσάνελ σαν το μύκονοοοος και τι άλλο.

.....ειναι το ιδιο Αραχωβα που πληρωσα ενα πιατακι με 5πα-ί-δια 50 ευρω;

Cpt. Haddock
14/01/2014, 11:11
Ναι, απλα αν εχετε 5 μερες καιρο μην πατε αραχωβα ρε σεις… Τοσα καλυτερα και πιο φτηνα μερη υπαρχουν ;)

Sapadak
14/01/2014, 11:14
Ναι, απλα αν εχετε 5 μερες καιρο μην πατε αραχωβα ρε σεις… Τοσα καλυτερα και πιο φτηνα μερη υπαρχουν ;)

Bansko πχ ?
:lol:

spyrakos35
14/01/2014, 11:19
αρίστο....

τι είναι τα τσέκια ωρέ?

AristidisZ
14/01/2014, 11:19
εγώ πάντως 1η φορά στη ζωή μου πήγα Αράχωβα πέρυσι (με τη ΔΑΠ δε με παίρνανε παρέα), γυρνώντας μάλιστα από Ναύπακτο (δεν έμεινα)
μια λαλακία και μισή μου φάνηκε...



αρίστο....

τι είναι τα τσέκια ωρέ?


θες να χουμε και 2η παραίτηση ε ; :D

Cpt. Haddock
14/01/2014, 11:20
εγώ πάντως 1η φορά στη ζωή μου πήγα Αράχωβα πέρυσι (με τη ΔΑΠ δε με παίρνανε παρέα), γυρνώντας μάλιστα από Ναύπακτο (δεν έμεινα)
μια λαλακία και μισή μου φάνηκε...

Σκι / σνοουμπορντ ξερεις?

AristidisZ
14/01/2014, 11:21
Σκι / σνοουμπορντ ξερεις?

έχεις βαλθεί σήμερα να με φτιάξεις ε ; :bawl:
:beer:

Cpt. Haddock
14/01/2014, 11:23
έχεις βαλθεί σήμερα να με φτιάξεις ε ; :bawl:
:beer:

Ρωταω ρε παπαρα (δις). Αν δεν ξερεις, λογικο ειναι να σου φανηκε μια μαλακια και μιση. Που ειναι δλδ, απλα αν ξερεις σκι κλπ, εχεις κι ενα λογο να πας

el_hymador
14/01/2014, 11:29
Το μετρο είναι σίγουρα καλό για τα πιτσιρίκα…
Όπως και να εχει , θα εχουν μια βδομαδουλα off..
Τωρα , αν και οι γονείς τους έχουν λευτα ΚΑΙ χρονο θα τα πάρουν να πάνε από το σαλέ στο Σαμονι-καπελο ή στο χωριο του παππου ή βολτα στην Παρνηθα…
Αν δεν έχουν φράγκα και χρόνο θα προβληματιστούν μέχρι να βρουν τι θα τα κάνουν και μπορεί να λειώσουν στην TV και στο Playstation…

Το μέτρο θα ήταν ολοκληρωμένο αν μαζι με τα σχολεια έδιναν και επιπλέον άδεια στους γονείς…

Πιστευω ότι την πρωτη χρονια εφαρμογης θα γίνει χαμός στους χειμερινούς προορισμους γιατι ο ελληνα(ρα)ς θα το θεωρησει ντροπη να μην στηριξει και να μην εχει απάντηση στην ερωτηση «που θα πατε την λευκη βδομαδα?»
Ότι εκανε την «λευκη νυχτα» , τις «κυριακες ανοιχτα» κ.λ.π.

Θα δουμε στο μεγκα χαρουμενες φατσουλες παιδιων να παιζουν χιονοπόλεμο , ξενοδόχους να ευγνομονουν , γονεις με τα πεδιλα του σκι και τον φραπε να λενε ότι επιτέλους γίναμε Ευρωπη κ.λ.π.

Ουουουου !!!! ΑΡΑΧΩΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!

Μια χαρα…..

Αν θέλωμε αγνή ελληνοροθόδοξη παιδεία θα πρέπει τα παιδιά να μεταφέρονται εις τας ορεινούς προορισμούς των, μετά θηριωδών οχημάτων τύπου ΕΣ ΓΙΟΥ ΒΙ και ΤΖΙΠ μεγάλου κυβισμού, τα οποία θα φέρουν πλαστάς πινακίδας. Τα δε κονδύλια δια την παραμονή τους εις το βουνόν θα πρέπει απαραιτήτως να έχουν υπεξαιρεθεί προτέρως από το δημόσιο ταμείον, με επιμέλεια και φροντίδα από τους μαθητάς, που οφείλουν να μυηθούν στη τέχνη της φαιδράς επιδοτήσεως και της απάτης. Οι δε δραστηριότητες κατά τας διακοπάς τους, θα περιλλαμβάνουν καταπάτηση δασικής εκτάσεως, άμετρη επίδειξη πλούτου με θράσσος, γνωριμίες με κομμάτικά στελέχη δια την περεταίρω εξέλιξη τους και υποχρεωτική συμμετοχή στην οικοδόμηση αυθαίρετης χειμερινής κατοικίας ευρωπαϊκού τύπου. Όλοι οι μαθητάς θα βαθμολογούνται βάση των επιδόσεων τους και οι αριστούχοι θα προάγονται αυτομάτως στα τμήματα θερινής εκπαίδευσης που θα λαμβάνουν χώρα στη νήσο Μύκονο. Ευφημός μνεία θα απονήμεται στους μαθητάς που θα καταφέρουν να προαχθούν στα τμήματα θερινής εκαπίδευσης, εκτός διαγωνσιμού, χρησιμοποιόντας τας γνωριμίες των.

ΠΑΤΡΙC, ΘΡΗCΚΕΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, CNOWBOARD, CLOPE STYLE.

spyrakos35
14/01/2014, 11:31
θες να χουμε και 2η παραίτηση ε ; :D

:moutza: :lol:

AristidisZ
14/01/2014, 11:31
Ρωταω ρε παπαρα (δις). Αν δεν ξερεις, λογικο ειναι να σου φανηκε μια μαλακια και μιση. Που ειναι δλδ, απλα αν ξερεις σκι κλπ, εχεις κι ενα λογο να πας

δεν έχω ασχοληθεί ουδέποτε, απλά το έκρινα ως ορεινό προορισμό :)

nobody
14/01/2014, 11:56
το πιο σωστο ειπωθηκε απο τον devil's animal για μενα

εσεις οι υπερμαχοι αυτης της εβδομαδας για να τονωθει και καλα ο χειμερινος τουρισμος ειτε αγνοειτε ειτε επιτηδες αποφευγετε να αναφερετε και τις αλλες παραμετρους του εξωτερικου,στις χωρες οπου εφαρμοζεται εδω και χρονια αυτο το μετρο.στην ελβετια λοιπον που τον φεβρουαριο και ουχι τον μαρτιο εχουνε αυτην την λευκη εβδομαδα,το σκι ειναι το εθνικο τους αθλημα και ασχολουνται με αυτο ολοι και ολες απο νηπια ακομη,το δε χιονι(το ωφελιμο χιονι οπως πολυ σωστα ειπε ο σταυρος) δινει και παιρνει καργα...στην ελλαδα της λακωνιας/μεσσηνιας/θεσσαλιας τον μαρτη μπορειτε να μου πειτε αν θα πανε για σκι στην αραχωβα οπως υποστηριζετε,τα παιαδακια εκεινη την περιοδο??

αν δε ειναι να υιοθετησουμε τις μεθοδους απο τας ευρωπας,να λαβουμε τοτε υποψη οτι εκει τα σχολεια κλεινουνε αρχες ιουλιου για καλοκαιτι και ξεκινανε παλι τελη αυγουστου,οποτε ναι,εχει νοημα στο ενδιαμεσο(βλεπε οκτωβρη και φλεβαρη) να κανει εξτρα διακοπες.εδω που τα σχολεια κλεινουνε τελη ιουνη και αρχιζουνε αρχες σεπτεμβρη τι νοημα εχει ακριβως?

πυξιδας990
14/01/2014, 11:57
το μετρο αν περασει θεωρω οτι ειναι καλο.επαρχια δεν ειναι μονο αραχωβα κτλπ,ισα ισα για ενα 5ημερο θα ζωντανεψουν χωρια κατι σαν πρωιμο πασχα.

Cpt. Haddock
14/01/2014, 12:03
Ρε μαγκες, ειλικρινα, χειμερινος τουρισμος θεωρειτε οτι ειναι μονο το σκι? Ξεκολατε απο Αραχωβες (και Μυκονους αντιστοιχα)

nobody
14/01/2014, 12:06
οχι ρε ηλια,δεν θεωρω μονο το σκι,αλλα τα εγραψα αυτα διοτι ναι,οι περισσοτεροι αυτο εχουνε κατα νου οταν αναφερεις την εκφραση "χειμερινος τουρισμος".

αυτο που εγω θα ηθελα θα ητανε να μου εξηγησει καποιος στην περιφερεια ειδικα,τι νοημα εχει για τα ελληνικα παντα δεδομενα,να εφαρμστει τωρα αυτο το μετρο το μαρτη μηνα.

πυξιδας990
14/01/2014, 12:13
οχι ρε ηλια,δεν θεωρω μονο το σκι,αλλα τα εγραψα αυτα διοτι ναι,οι περισσοτεροι αυτο εχουνε κατα νου οταν αναφερεις την εκφραση "χειμερινος τουρισμος".

αυτο που εγω θα ηθελα θα ητανε να μου εξηγησει καποιος στην περιφερεια ειδικα,τι νοημα εχει για τα ελληνικα παντα δεδομενα,να εφαρμστει τωρα αυτο το μετρο το μαρτη μηνα.
1.σπαει την καθημερινοτητα
2.οι πρωτευουσιανοι γεμιζουν καθαρο αερα
3.στα καφε γεμιζουμε μπουτι,γιατι ειδικα στο νοτο αραζουν και εξω ανετα
4.απο το τιποτα κινιεται και λιγο χρημα
5,6,7 βγαινουν και αλλα αναπαντεχα στην πορεια

MikeG
14/01/2014, 12:14
Είναι καλό για τα παιδιά να έχουν λίγο ξεκούραση, αν θεωρούμε ότι όλα δουλεύουν σωστά και τη χρειάζονται. Δε θα αλλάξει τίποτα άλλο. Ξαναρωτάω, πως θα πάρουν άδεια οι γονείς ; Και ξαναλέω, οι περισσότεροι θα πάνε στα χωριά τους και πάρα πολύ καλά θα κάνουν.

Δε μπορεί να κάνουμε εδώ ότι κάνουν πχ στην Αυστρία, άλλη κουλτούρα εκεί άλλη εδώ. Ντε και καλά πρέπει σε όλα να παρομοιάσουμε με κάποιους άλλους; Τι μ@λ@κί@ είναι πάλι αυτό που πάνε να βάλουν στο κεφάλι της κοινωνίας; Δε φτάνει η τόση πλύση εγκεφάλου και εκβαράθρωση όποιων ηθικών αξιών που μας έφτασαν ως εδώ; Είναι προτεραιότητα του κόσμου να πάει και το Μάρτιο να νοικιάσει σε κάποιο μέρος να κάνει διακοπές; Δε μπορεί να πάει στο τόπο καταγωγής του, να ασχοληθεί και λίγο με τη γη του (αν υποθέσουμε ξαναλέω ότι έχει το χρόνο);

Ο κάθε λαός θα έπρεπε να χτίζει και να καλυτερεύει τη ζωή του με βάση τη κουλτούρα του, τις διαχρονικές αξίες του, την ιστορία του. Εδώ όμως δεν υπάρχει τίποτα πια.

:wave2:

nikos_abel
14/01/2014, 12:15
Ρε μαγκες, ειλικρινα, χειμερινος τουρισμος θεωρειτε οτι ειναι μονο το σκι? Ξεκολατε απο Αραχωβες (και Μυκονους αντιστοιχα)

Εγώ πάντως πιστεύω ότι καταληλότερο για ελλάδα αυτή τη περίοδο είναι το ΘΑΛΑΣΣΙΟ σκι.

nobody
14/01/2014, 12:17
συντοπιτη αρκα,

το οτι σπαει την καθημερινοτητα συγνωμη κιολας,δεν ειναι επιχειρημα.με την ιδια λογικη,να εφραμοζεται τοτε πιο συχνα η/και για περισσοτερο διαστημα,θα μπορουσε να σου πει καποιος αλλος.και κακα τα ψεμματα,στην ελλαδα με τις τις τοσες γιορτες και αργιες που εχουμε,χωρια τις απεργιες η/και καταληψεις,δεν νομιζω οτι μας ελειψαν 5 μερες παραπανω το χρονο κλειστα τα σχολεια.

το οτι οι πρωτευουσιανοι γεμιζουνε καθαρο αεραδεν ομιζω να ειναι πρωτη προτετραιοτητα στον κατοικο φερρων εβρου.

το 3 το δεχομαι,παω πασο.:D

nikos_abel
14/01/2014, 12:19
Δε μπορεί να πάει στο τόπο καταγωγής του, να ασχοληθεί και λίγο με τη γη του (αν υποθέσουμε ξαναλέω ότι έχει το χρόνο);



καλα, θες και τα λες -> νόμος s510

AristidisZ
14/01/2014, 12:24
να προτείνουμε και ένα spring break, τι λέτε ;

el_hymador
14/01/2014, 12:27
να προτείνουμε και ένα spring break, τι λέτε ;

Αμέ! να ρχονται να βοηθάνε στα μελίσσια γ@μιέται ο Δίας με τις σμηνουργίες!

MikeG
14/01/2014, 12:28
Ε!! Στείλτε και από εδώ κανένα για χειμερινές διακοπές να βοηθήσει ελιές! & το βράδυ έχει ρακή και απάκι.
Θα τον φέρω σε επαφή με τη φύση, θα δει λουλούδια, θα αναπνεύσει καθαρό αέρα, παράλληλα θα γυμναστεί. Τι άλλο θέλει! & τσάμπα! Θα τους κοιμίσω εγώ στους καναπέδες βέβαια. Α! Έχουμε και τζάκι! Α! & γάϊδαρο, όχι ζωντανό ε, από τον άλλο τον βενζινοκίνητο.

nikos_abel
14/01/2014, 12:30
να προτείνουμε και ένα spring break, τι λέτε ;

Μάλιστα, γούντερ μπρέικ τον ΜΑΡΤΙΟ, σπρινγκ μπρέικ τον ΙΟΥΛΙΟ και σάμερ μπρέικ τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ στην επέτειο του ΟΧΙ (άλλα μπρέικς).

Πάνε οι εποχές.

Cpt. Haddock
14/01/2014, 12:33
αυτο που εγω θα ηθελα θα ητανε να μου εξηγησει καποιος στην περιφερεια ειδικα,τι νοημα εχει για τα ελληνικα παντα δεδομενα,να εφαρμστει τωρα αυτο το μετρο το μαρτη μηνα.

Κατ' αρχην ειναι Καθαρη Δευτερα, αρα οχι παντα Μαρτιο. Επειτα, Δε βρισκεις κανενα νοημα ενα τριημερο διακοπων να παραταθει επισημως? Αυτοι που το ζητησαν, θεωρουν οτι ετσι θα παει περισσοτερος κοσμος και σε πιο μακρυνα μερη. Δυσκολα πας Φλωρινα απο Αθηνα για 3ημερο πχ, αλλα αν εχεις 5 μερες μπορει να το σκεφτεις.


να προτείνουμε και ένα spring break, τι λέτε ;

Θα προτιμουσα Mardi Gras… :D

Cpt. Haddock
14/01/2014, 12:39
:tooth::tooth::tooth:

307570

nikos_abel
14/01/2014, 12:46
:tooth::tooth::tooth:



:lol:

nobody
14/01/2014, 12:48
στα σοβαρα λοιπον,θεωρω οτι το μετρο αυτο αν εφαρμοστει θα διευκολυνει λιγους(οπως τον τυπο που θελει να παει φλωρινα αλλα δεν βρισκει τον χρονο καθως λες) και επομενως για μια μειοψηφια οχι,δεν χρειαζεται να κλεινουν τα σχολεια ολης της ελλαδας για μια βδομαδα.

αλλα αυτο που θελω κυριως ειναι να μιλησουνε οι γονεις διοτι οι οι υπολοιποι χωρις παιδια,αλλιως τα βλεπετε τα πραγματα και αλλιως ο γονεας που δεν θαχει τι να τον κανει τον μικρο που θα του λεει να πανε μια βδομαδα διακοπες. στην τελικη,καλα τα λεει ο Mike,με το ζορι να εφαρμοσουμε τις συνηθειες αλλων λαων διοτι ''ετσι κανουνε στην ευρωπη εδω και καιρο...".

σαμαρας,τωρα και χαλογουιν στη γειτονια σας,το βλεπω εγω τονειρο...

Cpt. Haddock
14/01/2014, 12:50
σαμαρας,τωρα και χαλογουιν στη γειτονια σας,το βλεπω εγω τονειρο...

Δεν ξερω το εγινε στη γειτονια σας παντως, αλλα στο κεντρο της Αθηνας επαιξε τρελη χαλογουιν βραδια… :uplate:

nikos_abel
14/01/2014, 12:55
Εγώ θέλω επόμενο μέτρο να είναι παγανιστικά όργια του αγίου βάλεντάιν.

spyrakos35
14/01/2014, 13:11
εγώ ξέρω οτι στην γαλλία οπου έχουν αυτές τις διακοπές τα παιδάκια ξεπατώνονται στο σχολείο.....:rolleyes:

el_hymador
14/01/2014, 13:58
Εγώ θέλω επόμενο μέτρο να είναι παγανιστικά όργια του αγίου βάλεντάιν.

Tα κάνουν μόνα τους πλέον ρε συ, απλά δεν φοράνε λευκούς χιτώνες και στεφάνια μυρτιάς στο κεφάλι

aris_n
14/01/2014, 14:06
Το ζήτημα είναι οτι η εκπαιδευτική διδαδικασία αντιμετωπίζεται ως εμπόδιο για την εμπορική κίνηση συγκεκριμένης μερίδας επαγγελματιών. Ας προτείνω και εγώ λοιπόν το εξής. Να καταργηθούν τα κυλικεία απο τα σχολεία για να δουλέψουν τα μπουγατσάδικα της περιοχής. Άλλο θα ήταν τα σχολεία των Κυκλάδων π.χ να κλείνουν 3 βδομάδες το Πάσχα αν αυτό πέφτει μετά τις 15 Απριλίου για μπανάκια. Επίσης, να μην δέχονται επείγοντα περιστατικά τα νοσοκομεία Παρασκευή και Σάββατο γιατί το Ιατρικό κέντρο αγόρασε καινούργιο αξονικό τομογράφο και χωρίς τροχαίο δεν τα βγάζει τα λεφτά του.
Είμαστε μια χώρα με 3 μήνες διακοπές το καλοκαίρι, 2(!!!) Εθνικές επετείους, 2 βδομάδες Χριστούγεννα, 2 Πάσχα, Τριών Ιεραρχών, Αγ. Πνεύματος, Καθ. Δευτέρα κτλ κτλ. Αντίστοιχα στην California που έχει ίδια καλοκαιρινή περίοδο με την Ελλάδα (για να μην πω μεγαλύτερη) τα σχολεία ανοίγουν 10 Αυγούστου και κλείνουν αρχές Ιουνίου. Περίπου 2 βδομάδες τα Χριστούγεννα και μια κοντά στο δικό μας πάσχα. Αυτό που ίσως να άξιζε να γίνει (και το δανείζομαι πάλι απο την Αμερική) είναι να μην χάνονται οι αργίες που πέφτουν Σ/Κ. Άν πέφτει Σαββάτο να αργεί η Παρασκευή και αν πέφτει Κυριακή να αργεί η Δευτέρα.
Τα σχολεία καλό είναι να μην εμφανίζονται ως εμπόδιο της τουριστικής ή όποιας άλλης ανάπτυξης θεωρούν κάποιοι.
Σας ασπάζομαι.

pipe_smoker
14/01/2014, 14:27
να προτείνουμε και ένα spring break, τι λέτε ;

Α να γεια σου και με πρόλαβες.

Τί Ευρώπες και Λευκές διακοπές και "σήκω να πάμε στα Καλάβρυτα (http://www.youtube.com/watch?v=WLCN2LIL_g4)" και μαλακίες.

Αμερική να γίνομε!

Εμείς καθόμαστε και σφάζουμε αρνιά σα βάρβαροι κι άξεστοι, κι αυτοί ξηγιούνται spring break καταστάσεις (σαν ακόμα πιο βάρβαροι κι άξεστοι).

Αυτό μάλιστα!


307572


307576


307575

AristidisZ
14/01/2014, 14:44
εγώ ας δεχτώ ότι όλα γίνονται καλοπροαίρετα, για να τονωθεί η αγορά

είναι πάντως σα να έχει μείνει το μηχανάκι από βενζίνη, και να κατουράς στο τεπόζιτο
όσες μπύρες και να χεις πιει, βήμα δε θα κάνει το μοτόρι...

Pan (dvs)
14/01/2014, 16:45
αρίστο....

τι είναι τα τσέκια ωρέ?

Nαι-μπραβο.Το ειχα απορια αλλα κατι μου ελεγε να αφησω αλλον να ρωτησει πρωτος.

manosamos
14/01/2014, 17:23
Τι του λείπει του ψωριάρη… σκι και σαλέ και χαβιάρι :smokin:
http://online-pressblog.blogspot.gr/2014/01/blog-post_9072.html

SHOOTER045
14/01/2014, 19:16
εγώ ας δεχτώ ότι όλα γίνονται καλοπροαίρετα, για να τονωθεί η αγορά

είναι πάντως σα να έχει μείνει το μηχανάκι από βενζίνη, και να κατουράς στο τεπόζιτο
όσες μπύρες και να χεις πιει, βήμα δε θα κάνει το μοτόρι...

Ποια αγορα ρε Αριστειδη?
5 Χρονια ειμαι εδω και εχω παει καιμακτσαλαν ελαχιστες φορες οικογενειακως για να παιξουν στα χιονια-οταν δεν ειχε εδω χαμηλοτερα-φετος δεν εχω παει ουτε μια φορα και ουτε προκειται με την κατασταση που επικρατει και τις τιμες ας το χαρουν αλλοι εγ λ7σε μλκιες δεν χαλαλιζω
Την ανοιξη θα παω με το ΥΖ και θα θαυμασω την θεα shit hi and watch...

faraway
14/01/2014, 19:27
Πότε είναι να γίνει ρε παιδιά αυτό ?? :confused:

Γιατί πρέπει να αρχίσω σιγά - σιγά , να καλοπιάνω τη πεθερά μου πάλι ,
για να μου κρατήσει τα παιδιά που θα ναι σπίτι . :lol::lol:

AristidisZ
14/01/2014, 19:34
Ποια αγορα ρε Αριστειδη?
5 Χρονια ειμαι εδω και εχω παει καιμακτσαλαν ελαχιστες φορες οικογενειακως για να παιξουν στα χιονια-οταν δεν ειχε εδω χαμηλοτερα-φετος δεν εχω παει ουτε μια φορα και ουτε προκειται με την κατασταση που επικρατει και τις τιμες ας το χαρουν αλλοι εγ λ7σε μλκιες δεν χαλαλιζω
Την ανοιξη θα παω με το ΥΖ και θα θαυμασω την θεα shit hi and watch...

το ίδιο λέμε :beer:

gcrook
14/01/2014, 19:39
Η ειδηση ειναι οντως αληθινη,κατι που προσωπικα δυσκολευτηκα να πιστεψω.
Οποτε εδω μιλαμε για καθαρο σουρεαλισμο.
Τωρα αν μπορει να υπαρξει σοβαρη συζητηση υστερα απ'αυτο εγω προσωπικα δεν βλεπω τον τροπο.
Σταρχιδια μου κιολας.Εγω κρατος θελω που να μην μου γαμαει τις φαντασιωσεις (επειδη με παιρνει ακομα να τις εχω) :evil:

SHOOTER045
14/01/2014, 19:40
Δεν το πιασα το<υφος>δεν σε εχω και απεναντι μου
Σορυ φιλε

AristidisZ
14/01/2014, 19:41
Σταρχιδια μου κιολας.

τσέκια λέγονται ρε φιλαράκι, δε με προσέχεις :bawl:

gcrook
14/01/2014, 19:49
τσέκια λέγονται ρε φιλαράκι, δε με προσέχεις :bawl:

Ναι δεν ξερω τι λες οσο για το <υφος> (δεν καταλαβα αν πηγαινε σε μενα) να ξερεις οτι δεν απευθυνομαι σε σενα (απαραιτητα) .

yes-u
14/01/2014, 19:52
Εκπαιδευτικός's speaking...

Αν γίνει, θα γίνει επειδή μια συντεχνία το ζήτησε (ξενοδόχοι)
αν γίνει, υπολογίζουν και σε ένα μεγάλο target group που λέγονται εκπ/κοί, τόσο της πρωτοβάθμιας, όσο και της β/βάθμιας εκπαίδευσης
αν γίνει, το υπουργείο παιδείας θα γλιτώσει πετρέλαια σε όλα τα σχολεία της χώρας για 4 εργάσιμες επιπλέον
αν γίνει, το υπουργείο παιδείας θα γλιτώσει έξοδα μετακίνησης μαθητών με ΚΤΕΛ, μισθωμένα πούλμαν και ταξί για 4 εργάσιμες επιπλέον
αν γίνει, θα γίνει γιατί είναι προεκλογική περίοδος
αν γίνει, η απόφαση θα παρθεί στη μέση της χρόνιας (...)
αν γίνει, θα ασχοληθούν τα ΜΜΕ αποκλειστικά με αυτό το θέμα για κανά μήνα (να πάρουμε μια ανάσα ρε αδελφέ..)
αν γίνει, ο κόσμος θα έχει ένα λόγο παραπάνω να βρίζει τους εκπ/κούς για τις αργίες που τόσο αφειδώς τους προσφέρουν χωρίς καν να το ζητήζουν ή έστω να το φανταστούν
αν γίνει, ο προϋπολογισμός δεν θα επιβαρυνθεί ούτε ένα ευρώ
αν γίνει, θα σχεδιαστεί στο γόνατο, ως συνήθως

Από τα παραπάνω, συμπεραίνω ότι πάει για υλοποίηση το κουβεντιαστό. Πάντως, ο πρώτος συνάδελφος που το ανέφερε χθες, μόνο φάπες δεν έφαγε, τόσο αναπάντεχο ακούστηκε...

AristidisZ
14/01/2014, 19:59
μισό, εγώ δεν διαμαρτύρομαι
στα τσέκια μου αν κλείσουν τα σχολεία




αρίστο....

τι είναι τα τσέκια ωρέ?


Nαι-μπραβο.Το ειχα απορια αλλα κατι μου ελεγε να αφησω αλλον να ρωτησει πρωτος.


Ναι δεν ξερω τι λες οσο για το <υφος> (δεν καταλαβα αν πηγαινε σε μενα) να ξερεις οτι δεν απευθυνομαι σε σενα (απαραιτητα) .

πλακίτσα με βάση τα προηγούμενα έκανα, τίποτε προσωπικό :beer:

Pan (dvs)
14/01/2014, 20:35
Τελικα περα απο το ηθικο της υποθεσης θιγεται καποιος?Αν βγαινουνε ολοι κερδισμενοι,γιατι οχι.

el_hymador
14/01/2014, 20:42
Πάντως όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου με παιδιά ένα κοινο καϋμό έχουν, μου λένε ρε φίλε αν δεν είχαν τα πιτσιρίκια σχολείο, εχθές θα είχαμε φύγει για Αράχωβα, Δημητσάνα, Ζαγόρια, Πήλιο, Καλάβρυτα κτλ-κτλ... αφού να φανταστείτε μεζεύονται όλοι μαζί και κάνουν group therapy φορώντας τις αχρησιμοποιείτες στολές του σκι... δράμα...

Pan (dvs)
14/01/2014, 20:52
Πάντως όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου με παιδιά ένα κοινο καϋμό έχουν, μου λένε ρε φίλε αν δεν είχαν τα πιτσιρίκια σχολείο, εχθές θα είχαμε φύγει για Αράχωβα, Δημητσάνα, Ζαγόρια, Πήλιο, Καλάβρυτα κτλ-κτλ... αφού να φανταστείτε μεζεύονται όλοι μαζί και κάνουν group therapy φορώντας τις αχρησιμοποιείτες στολές του σκι... δράμα...

Ελα ρε,περα απο το αν εχει τη δυνατοτητα ο αλλος να το κανει,δεν βλεπω κατι ασχημο.Ενδεχομενως καποιοι με μικρα παιδια να ζοριστουνε,αλλα για τους υπολοιπους ουτε κρυο ουτε ζεστη (μαλλον).

el_hymador
14/01/2014, 21:01
Ελα ρε,περα απο το αν εχει τη δυνατοτητα ο αλλος να το κανει,δεν βλεπω κατι ασχημο.Ενδεχομενως καποιοι με μικρα παιδια να ζοριστουνε,αλλα για τους υπολοιπους ουτε κρυο ουτε ζεστη (μαλλον).

Oι ξενοδόχοι απλά είναι ηλίθιοι... χιόνι δεν έχουμε και όταν έχουμε είναι για 3 μήνες σκάρτα. Π.χ. αντί να χρηματοδοτήσουν τα χιονοδρομικά ώστε να φτιαχτούν πίστες για downhill MTB, πράγμα που μπορεί να φέρει πολύ κόσμο ακόμη και το καλοκαίρι, κάνουν μια πρόταση της φούτσας επειδή δεν πάει πιο μακρυά το μυαλό τους.... τα χιονοδρομικά με τις υποδομές τους μπορουν κάλιστα να μετατράπουν σε πολλά πράγματα χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις κατα την περίοδο που δεν έχουν χιόνι.

spyrval
14/01/2014, 21:45
Από ένα τέτοιο μέτρο οι ξενοδόχοι (και κάποιες επιχειρήσεις σε σχέση με τον τουρισμό) θα ευνοηθούν, αποκλείεται να έχουν λιγότερες κρατήσεις σε σχέση με το απλό τριήμερο. Πάει αυτό.
Εγώ έχω παιδί δημοτικού. Τί να το κάνω 4 μέρες? Κάτσε να σκεφτώ...Α, ότι το κάνω 15 μέρες Χριστούγεννα, 15 μέρες Πάσχα, 3 μήνες καλοκαίρι, 28η και 25η (αν δεν ξέρετε τους μήνες είστε άμπαλοι), οι 4 μέρες με πειράξανε? Και όσοι λένε ότι τα σχολεία στην Καλιφόρνια ή την Βιέννη ή δεν ξέρω και γω πού αλλού ανοίγουν Αύγουστο και κλείνουν Ιούλιο να σκεφτούν ότι αν τα Αμερικανάκια ή τα Μπουργκινοφασάκια και τα Γαλλάκια κάναν αυτά που κάνουν τα δικά μας τα παιδιά στο σχολείο, θα κλάταραν σε κανά δίμηνο. Η δικιά μου είναι 3η δημοτικού και σκέφτομαι με αυτά που μαθαίνει να τη βάλω να στείλει βιογραφικό στη NASA.

byron
14/01/2014, 21:57
ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ 2 ΠΡΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!

Τη μείωση της σχολικής ημέρας κατά 2-3 ώρες αποφάσισε σύμφωνα με πληροφορίες το Υπουργείο Παιδείας, μετά από αίτημα της Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Καφετεριών και Αιθουσών Αναψυχής, προκειμένου να τονωθεί η κίνηση των καταστημάτων τους!
Με τη μικρή προοσθήκη ενός φραπέ στα χέρια των μαθητών, πρόκειται να εμπλουτσιτούν οι νέες σχολικές πινακίδες.

307597

Το λεγόμενο Coffee Break, το διάλειμμα δηλαδή που είναι συνδεδεμένο με ολιγόωρες αποδράσεις για καφέ και κουβέντα, θα αποκτήσουν επιτέλους και τα ελληνικά σχολεία, όπως συμβαίνει σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες!
Η απόφαση ελήφθη ύστερα από «Εντολή Σαμαρά» και μεταβιβάστηκε στις αρμόδιες επιτροπές του Υπουργείου Παιδείας για να εφαρμοστεί πάραυτα. Η εντολή δόθηκε ύστερα από συνάντηση του Πρωθυπουργού με παράγοντες της αγοράς και του τουρισμού, σε μια κοινή αναζήτηση τρόπων να τονωθεί η κίνηση στα μαγαζιά τους.
Χωρίς να είναι τίποτα οριστικό, μια και εκείνο που προέχει είναι η εφαρμογή του νέου ωραρίου, υπάρχει η σκέψη οι ώρες διδασκαλίας που θα χαθούν, να αναπληρωθούν από κατάργηση των εκπαιδευτικών περιπάτων (που δεν προσφέρουν τίποτα στην Οικονομία), των επισκέψεων σε Μουσεία και των μαθημάτων Computer, μουσικής και άλλων άχρηστων και χρονοβόρων δραστηριοτήτων που απασχολούν τους μαθητές (και επιπλέον τους στερούν ώρες Θρησκευτικών).
Σύμφωνα, πάντως, με παράγοντες του Υπουργείου Παιδείας, μελετάται επίσης η κατάργηση των τριών τελευταίων ωρών διδασκαλίας (το λεγόμενο Lunch Break) ύστερα από αίτημα της Ένωσης Εστιατόρων, προκειμένου οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία να επισκεφθούν τις ταβέρνες της περιοχής τους ώστε με το χαρτζιλίκι τους να βοηθήσουν την ανάπτυξη.
Τέλος, σχεδόν βέβαιη θεωρείται η κατάργηση της Παρασκευής (το λεγόμενο Sexual Friday), που εφαρμόζεται σε πολλές αναπτυσσόμενες χώρες, προκειμένου οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία να επισκεφθούν ελεύθερα τους Οίκους Ανοχής των περιοχών τους, ώστε να τονωθεί και ο συγκεκριμένος κλάδος παροχής επαγγελματικών σεξουαλικών υπηρεσιών

Cpt. Haddock
14/01/2014, 22:14
[…] αν τα Αμερικανάκια ή τα Μπουργκινοφασάκια και τα Γαλλάκια κάναν αυτά που κάνουν τα δικά μας τα παιδιά στο σχολείο, θα κλάταραν σε κανά δίμηνο. Η δικιά μου είναι 3η δημοτικού και σκέφτομαι με αυτά που μαθαίνει να τη βάλω να στείλει βιογραφικό στη NASA.

Αλλο το τι κανουν και αλλο το τι (και αν) μαθαινουν…

byron
14/01/2014, 22:19
Είμαστε μια χώρα με 3 μήνες διακοπές το καλοκαίρι, 2(!!!) Εθνικές επετείους, 2 βδομάδες Χριστούγεννα, 2 Πάσχα, Τριών Ιεραρχών, Αγ. Πνεύματος, Καθ. Δευτέρα κτλ κτλ. Αντίστοιχα στην California που έχει ίδια καλοκαιρινή περίοδο με την Ελλάδα (για να μην πω μεγαλύτερη) τα σχολεία ανοίγουν 10 Αυγούστου και κλείνουν αρχές Ιουνίου. Περίπου 2 βδομάδες τα Χριστούγεννα και μια κοντά στο δικό μας πάσχα. Αυτό που ίσως να άξιζε να γίνει (και το δανείζομαι πάλι απο την Αμερική) είναι να μην χάνονται οι αργίες που πέφτουν Σ/Κ. Άν πέφτει Σαββάτο να αργεί η Παρασκευή και αν πέφτει Κυριακή να αργεί η Δευτέρα.
Τα σχολεία καλό είναι να μην εμφανίζονται ως εμπόδιο της τουριστικής ή όποιας άλλης ανάπτυξης θεωρούν κάποιοι.
Σας ασπάζομαι.

Αρη, το καλοκαίρι στο USA συνήθως κρατάει 10-11 βδομάδες. Στις περισσότερες πολιτείες ξεκινάνε μετά το Labors Day και κλείνουν μέσα Ιουνίου. Αντίστοιχα υπάρχουν winter break 1 βδομάδα, spring break άλλη μια βδομάδα, 2 (!!) εθνικές επετείους thanks Giving + 4th July. Αντίστοιχα πολλές πολιτείες έχουν federal & state holidays για γεγονότα από Presidents date ως Martin Luther King date.

To California education code που είσαι, δεν επιβάλλει εκτός των παραπάνω και τις ακόλουθες?

Martin Luther King, Jr. Day: A Monday or Friday in the week of Jan 15
Lincoln Day: A Monday or Friday in the week of Feb 12
Washington Day: The 3rd Monday in Feb
Memorial Day: The last Monday in May
Independence Day: July 4
Labor Day: The 1st Monday in Sept
Veterans Day: November 11
Thanksgiving Day: Fourth Thursday in November

+ οτι το thanksgiving κοντεύει να γίνει βδομαδιάτικη αργία + κάτι Caesar Chavez Day που είναι αργία για το california univercity και όχι μόνο...

Δεν θα έλεγα οτι έχουμε περισσότερες αργίες...το αντίθετο μάλλον.

spyrakos35
14/01/2014, 22:21
..........ι αν τα Αμερικανάκια ή τα Μπουργκινοφασάκια και τα Γαλλάκια κάναν αυτά που κάνουν τα δικά μας τα παιδιά στο σχολείο, θα κλάταραν σε κανά δίμηνο.

με συγχωρείς αλλά τα γαλλάκια γυρνάνε σπίτι το απόγευμα (από το πρωί) φαγωμένα, διαβασμένα, έτοιμα για νάνι.....

δεν νομίζω οτι ισχύει ούτε κατα διάνοια αυτό που λες...

spyrval
15/01/2014, 10:09
με συγχωρείς αλλά τα γαλλάκια γυρνάνε σπίτι το απόγευμα (από το πρωί) φαγωμένα, διαβασμένα, έτοιμα για νάνι.....

δεν νομίζω οτι ισχύει ούτε κατα διάνοια αυτό που λες...

Μα δε λέω ότι το δικό μας σύστημα είναι καλύτερο. Το αντίθετο λέω. Τα δικά μας ταλαιπωρούνται χωρίς λόγο και δυσανάλογα με την ηλικία τους.

aris_n
15/01/2014, 14:34
Αρη, το καλοκαίρι στο USA συνήθως κρατάει 10-11 βδομάδες. Στις περισσότερες πολιτείες ξεκινάνε μετά το Labors Day και κλείνουν μέσα Ιουνίου. Αντίστοιχα υπάρχουν winter break 1 βδομάδα, spring break άλλη μια βδομάδα, 2 (!!) εθνικές επετείους thanks Giving + 4th July. Αντίστοιχα πολλές πολιτείες έχουν federal & state holidays για γεγονότα από Presidents date ως Martin Luther King date.

To California education code που είσαι, δεν επιβάλλει εκτός των παραπάνω και τις ακόλουθες?

Martin Luther King, Jr. Day: A Monday or Friday in the week of Jan 15
Lincoln Day: A Monday or Friday in the week of Feb 12
Washington Day: The 3rd Monday in Feb
Memorial Day: The last Monday in May
Independence Day: July 4
Labor Day: The 1st Monday in Sept
Veterans Day: November 11
Thanksgiving Day: Fourth Thursday in November

+ οτι το thanksgiving κοντεύει να γίνει βδομαδιάτικη αργία + κάτι Caesar Chavez Day που είναι αργία για το california univercity και όχι μόνο...

Δεν θα έλεγα οτι έχουμε περισσότερες αργίες...το αντίθετο μάλλον.

Βύρωνα σε βλέπω εξαιρετικά ενημερωμένο, τόσο που νομίζω οτι είμαστε γείτονες. Οι ημερομηνίες μπορούν να ειδωθούν εδώ: Κ12 CA School dates (http://www.k12.com/cava/community-events/academic-calendar#.UtaLs9IW264)
Ακόμα και για τις State γιορτές που λές έχουμε και στην Ελλάδα νομίζω τοπικές εορτές, όμως το θέμα για μένα είναι αλλού. Οτι αντιμετωπίζεται η εκπαιδευτική διαδικασία ως τροχοπέδη για την τουριστική ανάπτυξη. Κάτι σαν να έκλεινε η CA τα σχολεία για να εκδράμουν όλοι στην Tahoe...Ε δεν νομίζω να εύρισκε και πολλούς υποστηρικτές. Ωστόσο το συνολικό πρόβλημα είναι οτι για μια 4μελή οικογένεια έστω και μέχρι τα Καλάβρυτα, συνυπολογίζοντας τις τιμές των διοδίων, της βενζίνης και της διαμονής, νομίζω οτι το εγχείρημα καθίσταται εκ' προοιμίου κενό νοήματος.

RaGe_Raptor
15/01/2014, 15:58
αυτοί μας αξίζουν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμη?
όλα του ποδαριού τίποτε ουσιαστικό..

TROOPER
16/01/2014, 02:15
βρακι δεν εχει ο κωλος μας, γαρυφαλο στ' αυτι μας.

nikos_abel
16/01/2014, 05:04
βρακι δεν εχει ο κωλος μας, γαρυφαλο στ' αυτι μας.

Ναι αλλά η φτώχεια θέλει καλοπέραση :lol:

byron
16/01/2014, 06:47
Ωστόσο το συνολικό πρόβλημα είναι οτι για μια 4μελή οικογένεια έστω και μέχρι τα Καλάβρυτα, συνυπολογίζοντας τις τιμές των διοδίων, της βενζίνης και της διαμονής, νομίζω οτι το εγχείρημα καθίσταται εκ' προοιμίου κενό νοήματος.

Ναι, η πλειονότητα έχει τα προβλήματα που ξέρουμε όλοι.
Εχω την εντύπωση πως δεν θα πάει άσχημα όμως, αλλά δεν θα κατευθυνθούν και στα σαλέ του Καιμακσαλάν. Συνήθως στα 3μερα καθ.Δευτερας γίνεται λίγο πολύ χαμός στις εξόδους μας προς χωριά παππούδων, εξοχικά, σπίτια φίλων κλπ. Αν καταφέρει να κολλήσει 2 μερούλες άδεια (όσοι δουλεύουν ακόμα) το 5νθήμερο είναι λουκούμι.

Troop, έλα ρε στην Αίγινα που έχω γαρυφαλλιές να σε φτιάξω. :tooth:

TROOPER
16/01/2014, 09:28
.............

Troop, έλα ρε στην Αίγινα που έχω γαρυφαλλιές να σε φτιάξω. :tooth:

αυτο περιμενες ρε μλκ για να με καλεσεις ε? :lol: