PDA

View Full Version : CBF 125 τρακάρισμα (Κόστος ανταλλακτικών?)



kiiraklis94
14/01/2014, 21:13
Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα ένα καινούργιο CBF 125 ως πρώτο μου μηχανάκι πρίν 3 μήνες περίπου.

Και όπως ήταν αναμενόμενο έφαγα την πρώτη μου τούμπα. Ήμουν σε έναν δρόμο (Αγίας Βαρβάρας και Σαλαμίνος ήταν νομίζω) και πήγα να σταματήσω σε ένα στοπ. Στον δρόμο είχε χαλίκια όμως λόγω έργων στα πεζοδρόμια, και με το που πάτησα το φρένο, γλίστρησε η μηχανή και έπεσα στα δεξιά, με την μηχανή πάνω στο πόδι μου. Ηλίθιο πέσιμο μιας και πήγαινα αρκετά αργά κτλ. Έσπασα τον αστράγαλό μου και πλέον είμαι μισός robocop με μία λάμα και 6 βίδες μέσα. Είχε βγει και ο όμως αλλά τώρα γενικά όλα καλά. Το πόδι είναι λίγο πρησμένο ακόμα και έχω ανοιχτή πληγή από χειρουργίο αλλά όλα καλά τελικά.

Στην αρχή μπορώ να πω πως φοβήθηκα και έλεγα να την πουλήσω όπως είναι για να πάρω αυτοκίνητο, αλλά άλλαξα γνώμη όταν μετά από μία εβδομάδα από το ατύχημα άρχισε να μου λείπει η οδήγησή της.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με την ζημιά της μηχανής.

Καθώς έπεσα στα δεξιά έσπασε το μπροστινό δεξί φλασάκι. Εχει επίσης γρατζουνιά στο μπροστινό fairing, στο σημείο που είναι το αυτοκόλλητο της Honda. Το πίσω πλαστικό, κάτω από την θέση του συνοδηγού φαίνεται να έχει ξεκουμπώσει και δεν βλέπω αν έχει σπάσει τίποτα μέσα (τα στηρίγματα όπου είναι οι βίδες πχ κτλ). Παίζει να έχει στραβώσει και ελάχιστα το τιμόνι, αλλά δεν το βλέπω. Ο φίλος μου που την έφερε σπίτι, μου είπε πως ένιωθε περίεργα όταν οδηγούσε οπότε θα δούμε.

Ξέρετε περίπου τιμές για τα ανταλλακτικά αυτά. Δηλαδή fairings (μπρος - πίσω), φλασάκι, και τιμόνι? Αν όχι, ξέρετε που θα βρω αυτές τις τιμές (όχι μεταχειρισμένα, τιμές Honda δλδ)?

Τα fairings είναι ευτυχώς ξεχωριστά κομμάτια και δεν χρειάζεται να φύγει όλη η μάσκα πχ. Είναι βασικά μόνο αυτό το κομμάτι:

http://i.ebayimg.com/t/Genuine-Honda-OEM-Replacement-Fairing-Panel-Cowl-CBF125-CBF-125-Bodywork-Black-/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/BxoAAOxyhS1ST~1O/$(KGrHqUOKpYFJJQ1rC-HBST%2B1Nzg1!~~60_35.JPG

και αυτό (μαζί με το από κάτω κομμάτι):

http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/mnPquaILSys-SgWx98hUtAQ.jpg


Ευχαριστώ προαιρετικά.

EDIT: Το τιμόνι πλέον δεν κλειδώνει όταν το πάω τέρμα δεξιά. Πριν το ατύχημα κλείδωνε κανονικά, και τώρα το κλειδί σταματάει ανάμεσα στο Off και στο Lock και δεν πάει άλλο. Στα αριστερά κλειδώνει κανονικά. Λέτε να είναι στραβωμένο το τιμόνι και γι'αυτό?

spyrakos35
14/01/2014, 22:16
όταν πρωτοπήρα μηχανάκι (τότε που είχα και μαλλιά) σε κάθε υποψία γρατζουνιάς πήγαινα και αλλαζα πλαστικά....

σήμερα πολύ απλά λέω οτι "ήμουν μαλάκας" καθώς αντικειμενικά έδινα τσάμπα λ7....

φτιάξε το τιμόνι σου (ή ότι μπορεί να είναι αυτό), το φλάς (αν βρεις πάρε μεταχειρισμένο), και εφόσον δεν έχεις σπασίματα αγνόησε τις γρατζουνιές....

αν πάλι έχεις σπασίματα, κοιτα πόσο κοστίζει η επισκευή/βαφή τους (εδώ θα σου συστήσουν πολλούς και καλούς μαστόρους), κοίτα πόσο έχουν καινούργια και ότι σε συμφέρει κάνε.....

δική μου άποψη, εσύ μπορείς κάλλιστα να με γράψεις στα τσέκια σου και να κάνεις ότι γουστάρεις..... :beer:

devil's animal
14/01/2014, 22:19
όταν πρωτοπήρα μηχανάκι (τότε που είχα και μαλλιά) σε κάθε υποψία γρατζουνιάς πήγαινα και αλλαζα πλαστικά....

σήμερα πολύ απλά λέω οτι "ήμουν μαλάκας" καθώς αντικειμενικά έδινα τσάμπα λ7....

φτιάξε το τιμόνι σου (ή ότι μπορεί να είναι αυτό), το φλάς (αν βρεις πάρε μεταχειρισμένο), και εφόσον δεν έχεις σπασίματα αγνόησε τις γρατζουνιές....

αν πάλι έχεις σπασίματα, κοιτα πόσο κοστίζει η επισκευή/βαφή τους (εδώ θα σου συστήσουν πολλούς και καλούς μαστόρους), κοίτα πόσο έχουν καινούργια και ότι σε συμφέρει κάνε.....

δική μου άποψη, εσύ μπορείς κάλλιστα να με γράψεις στα τσέκια σου και να κάνεις ότι γουστάρεις..... :beer:

+1000
:wave2:

Billymuse
14/01/2014, 22:24
Περαστικά σου φίλε και αγύριστα, που λες οι ζημίες σου ευτηχώς δν έχουν να κάνουν με μηχανικά μέρη οπότε όπως λεει και ο Σπυρίδων απο πάνω καλό ειναι να κοιτάξεις για μεταχειρισμένα αρχικά σε κανα car.gr και στη συνέχεια για ιμιτασιόν μιας και αυθεντικά βαράνε κάργα. Μπορείς να πας στον Τόγελο που ειναι στο τέρμα της Λιοσίων μιας και έχει
τα πάντα για honda αλλα δε ξέρω αμα θα σου βρει ιμιτασιόν. Για το φερινγκ θα σου έλεγα να μη πας να βάλεις επώνυμο (Givi,kappa..) αλλά να ψάξεις για μαγαζιά που φτίαχνουν ζελατίνες μιας και η μηχανή σου δν θα έχει πολλες απαιτήσεις απο ένα λιγότερο στιβαρό φερινγκ. Το τιμόνι κοίτα μήπως μπορείς να το ισιώσεις αμα ειναι ελαφρύ το στράβωμα του..αυτά φίλος και πάλι περαστικά

kiiraklis94
14/01/2014, 23:39
όταν πρωτοπήρα μηχανάκι (τότε που είχα και μαλλιά) σε κάθε υποψία γρατζουνιάς πήγαινα και αλλαζα πλαστικά....

σήμερα πολύ απλά λέω οτι "ήμουν μαλάκας" καθώς αντικειμενικά έδινα τσάμπα λ7....

φτιάξε το τιμόνι σου (ή ότι μπορεί να είναι αυτό), το φλάς (αν βρεις πάρε μεταχειρισμένο), και εφόσον δεν έχεις σπασίματα αγνόησε τις γρατζουνιές....

αν πάλι έχεις σπασίματα, κοιτα πόσο κοστίζει η επισκευή/βαφή τους (εδώ θα σου συστήσουν πολλούς και καλούς μαστόρους), κοίτα πόσο έχουν καινούργια και ότι σε συμφέρει κάνε.....

δική μου άποψη, εσύ μπορείς κάλλιστα να με γράψεις στα τσέκια σου και να κάνεις ότι γουστάρεις..... :beer:

Thx φίλε μου αλλά που μπορώ να βρω online ιμιτασιόν γιατί στο car.gr δεν έχει ό,τι χρειάζομαι.

Και ξέρει κανείς γιατί δεν κλειδώνει το τιμόνι στα δεξιά?

Bradipous
15/01/2014, 11:10
Και ξέρει κανείς γιατί δεν κλειδώνει το τιμόνι στα δεξιά?

:uplate:

αποκλειεται, ξαναπροσπαθησε..

kiiraklis94
15/01/2014, 20:25
:uplate:

αποκλειεται, ξαναπροσπαθησε..

Ξαναδοκίμασα σήμερα και τελικά όλα καλά... απλά το πήγαινα τέρμα δεξιά και ήθελε ένα τσακ πιο πριν. Το είχα κλειδώσει τόσες φορές και 1 μήνα έχω να το οδηγήσω και ξέχασα πως κλειδώνει xD

Επίσης κούμπωσα το πίσω κομμάτι (ουρά δεξιά) εντελώς αλλά κουνιέται λίγο. Μάλλον δεν θα χρειαστεί να το αλλάξω τελικά.

Bradipous
15/01/2014, 20:30
Ξαναδοκίμασα σήμερα και τελικά όλα καλά... απλά το πήγαινα τέρμα δεξιά και ήθελε ένα τσακ πιο πριν.

μηπως εννοεις αριστερα;

kiiraklis94
15/01/2014, 21:59
μηπως εννοεις αριστερα;

Αριστερά κλειδώνει κανονικά και δεξιά τελικά.

Ήταν καθαρά δικιά μου βλακεία. Όλα καλά πλέον.

taisteal
16/01/2014, 00:54
καλα με χτυπημενο ποδι κανεις δοκιμες στο μηχανακι αν κλειδωνει κτλ???με τις πατεριτσες??

kiiraklis94
16/01/2014, 01:03
καλα με χτυπημενο ποδι κανεις δοκιμες στο μηχανακι αν κλειδωνει κτλ???με τις πατεριτσες??

Hahahaha. xD

Έχει περάσει ένας μήνας απο το χειρουργίο, και πλέον μπορώ να περπατάω (σχεδόν) κανονικά χωρίς πατερίτσες. xD

Ανεβαίνω και πάνω στην μηχανή δηλαδή. Μπορώ να οδηγήσω κιόλας αλλά δεν το επιχειρώ ακόμα. Προς το παρών απλά την βάζω λίγο μπρος για να κυκλοφορούν τα λάδια και για να μην πέσει η μπαταρία (και για να ακούω το όμορφό της γρρρ xD).

taisteal
16/01/2014, 01:05
σωραιος...περαστικα λοιπον,και να καβαλησεις μονο οταν εισαι σιγουρος οτι εισαι ο.κ..

και ποτε ξανα ατυχιες..

kiiraklis94
16/01/2014, 01:10
σωραιος...περαστικα λοιπον,και να καβαλησεις μονο οταν εισαι σιγουρος οτι εισαι ο.κ..

και ποτε ξανα ατυχιες..

Να σαι καλά φίλε μου xD