PDA

View Full Version : Πιθανο προβλημα στο τιμονι



kotsos.b
16/01/2014, 10:59
Καλημερα παιδια, εχω εδω και 3 εβδομαδες ενα cbf 125 που πηρα μεταχειρισμενο και εχει 27000χμ. Καταρχην να πω οτι το πηγα και σε μηχανικο και γενικα το μηχανακι φαινοταν πολυ προσεγμενο, σαν καινουριο. Το προβλημα που εχω και παρατηρησα μετα τα πρωτα 200χμ ειναι σε ραβδωσεις του δρομου η ανωμαλιες με τραβαει το τιμονι σαν να ειναι πολυ ελαφρυ και εχω την εντυπωση οτι ειναι προς τα δεξια συνηθως. Για παραδειγμα μπορει στην ακρη του δρομου να εχουν περασει φυσικο αεριο και οταν παω να κινηθω επανω στο μπαλωμα γινεται αυτο. Ειναι φυσιολογικο? Σημερα ας πουμε ειχε μια ραβδωση σαν μικρορωγμη ο δρομος και επιτηδες πηγα να κινηθω πανω και πηγα να χασω των ελεγχο απο το παιξιμο του τιμονιου. Να πω τελος οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει αλλαξει γκριπ και το τιμονι εχει κοντυνει λιγο γιατι αλλαξε τα αντιβαρα και τα προσαρμοσε αναλογως στο μικροτερο μηκος, μηπως φταει αυτο?

SHOOTER045
16/01/2014, 11:15
για αρχη κοιτα την πιεση του αερα στον εμπρος τροχο σου
μετα αφου βεβαιωθεις με πατημενο το εμπρος φρενο και ενω εισαι καβαλα σπρωξε το μηχανακι
αν εχει κενα εισαι για ρουλεμαν
επισης παιζει αν κατεβηκε το πηρουνι να χασει ευσταθεια




ΑΛΛΑ αποφευγουμε να παταμε διαμηκης ανωμαλιες(εκτος αν προπονεισαι για εντουρο)
η επιφανεια επαφης ειναι οσο μια πιστωτικη καρτα
αν το μισο ειναι στον αερα τι εμεινε?

lykourgi
16/01/2014, 11:17
Είναι φυσικό να παίζει το τιμόνι όταν περνάς από ανωμαλίες του δρόμου.
Βρες ένα επίπεδο και οριζόντιο κομμάτι δρόμου και δοκίμασε το μηχανάκι, αφού πρώτα ελέγξεις τις πιέσεις των ελαστικών σου και τη στάση σου επάνω στη μηχανή.
Αν συνεχίσει να "τραβάει", βλέπουμε.

SHOOTER045
16/01/2014, 11:22
μπες στον βολο με πολλα απο λαρισης
και αν δεν εχεις αμορτισερακι τιμονιου-stabilizater
θα εισαι αλλο ενα απο τα πολλα εκκλησακια που υπαρχουν εκει


α να μην ξεχασω τσεκαρε και τον τροχο εμπρος για ρουλεμαν
και κανε οτι σου ειπε ο απο πανω

teogtp
16/01/2014, 11:26
Για ραβδωσεις και ανωμαλιες περιμενε να σου πει ο OLDMAN.......:tooth:
Για τα υπολοιπα οτι σου ειπαν οι απο πανω.:wave2:

SHOOTER045
16/01/2014, 11:29
Για ραβδωσεις και ανωμαλιες περιμενε να σου πει ο OLDMAN.......:tooth:
Για τα υπολοιπα οτι σου ειπαν οι απο πανω.:wave2:

μπαααααααααααααααααα
τον χιο τον εχω για ποιο ικανο.............:a25::a25::a25:

kotsos.b
16/01/2014, 11:45
Ok ευχαριστω, απλα μου φανηκε περιεργο. Δεν εννοω ρωγμες βεβαια απλα μπαλωματα στον δρομο η σε καποιους δρομους εκει που ειναι η διαχωριστικη γραμμη μπορει να κανει ενα υψωματακι ο δρομος και οπως παω αναμεσα απο τα αυτοκινητα να με τραβαει προς τα δεξια. 'H πχ που περασα απο ενα πεζοδρομιο επανω απο το κομματι που ειναι για τους τυφλους και οπως περασε απο τις ραβδωσεις εκανε τετοια κολπα, μου φαινεται περιεργο να επηρεαζεται τοσο ευκολα το τιμονι. Θα δοκιμασω παντως να μειωσω την πιεση στο ελαστικο

sapila racing
16/01/2014, 11:56
Ok ευχαριστω, απλα μου φανηκε περιεργο. Δεν εννοω ρωγμες βεβαια απλα μπαλωματα στον δρομο η σε καποιους δρομους εκει που ειναι η διαχωριστικη γραμμη μπορει να κανει ενα υψωματακι ο δρομος και οπως παω αναμεσα απο τα αυτοκινητα να με τραβαει προς τα δεξια. 'H πχ που περασα απο ενα πεζοδρομιο επανω απο το κομματι που ειναι για τους τυφλους και οπως περασε απο τις ραβδωσεις εκανε τετοια κολπα, μου φαινεται περιεργο να επηρεαζεται τοσο ευκολα το τιμονι. Θα δοκιμασω παντως να μειωσω την πιεση στο ελαστικο

Αν μειώσεις την πίεση θα χειροτερέψει.
Αν το εμπρός λάστιχο είναι λιωμένο, το σύμπτωμα που περιγράφεις εντείνεται.
Επίσης ανάλογα με τον τύπο του ελαστικού, αυτό το σύμπτωμα μειώνεται η εντείνεται.

teogtp
16/01/2014, 11:58
Δες και αν το μηχανακι παει ισια........

kotsos.b
16/01/2014, 14:25
Αν μειώσεις την πίεση θα χειροτερέψει.
Αν το εμπρός λάστιχο είναι λιωμένο, το σύμπτωμα που περιγράφεις εντείνεται.
Επίσης ανάλογα με τον τύπο του ελαστικού, αυτό το σύμπτωμα μειώνεται η εντείνεται.

Αρα δηλαδη μπορει να ειναι θεμα του ελαστικου? Michellin pilot εχει και ειναι σχετικα καινουρια παντως

OldMan
16/01/2014, 14:34
Αντιπαρερχόμενος τον πεζό και είρωνα καφεκόπτη...
(BTW, σήμερα στις 8:20 ΔΕΝ είχες ανοίξει το μαγαζί...:D)

Επειδή είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε αν τραβαει προς τα κάπου το τιμόνι ή το υπόλοιπο μηχανάκι (αναρτησοσκελετός), πρώτα βεβαιωνόμαστε ότι πάει άψογα στην ευθεία και σε ομαλό δρόμο...

Μετά βεβαιωνόμαστε ότι πάει άψογα στην ευθεία και σε ανώμαλο δρόμο...

Αν όχι, κοιτάμε τα μέρη που επηρρεάζουν τη κατευθυντικότητα (τιμόνι, μάνες και καλάμια, άξονα τροχού και μπότες, εκκεντρότητα τροχών, σκελετό κ.λ.π.).

Αφού γίνουμε κομπλέ με τα παραπάνω, πάμε σε στροφή με ανωμαλίες και κοιτάμε τις αναρτήσεις μας...

Κοινώς, αν αρχίσουμε να ψαχνουμε τι φταίει σε ένα μηχανάκι που τραβαει δεξιά όταν μπαίνει σε βρεγμένη αριστερή στροφή με αρνητική κλίση και ανωμαλίες υπό γωνία και φορτωμένο με οικοσκευή, μάλλον θα αργήσουμε να το βρούμε..;)

Panoskl
16/01/2014, 15:41
Επίσης... έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα με τις διαμήκεις ανωμαλίες (αυλάκια, ρωγμές κλπ κλπ) γίνονται χειρότερα αν σφίγγουμε πολύ το τιμόνι ή αν ρίχνουμε το βάρος μας εκεί.

Και αυτό μπορεί να οφείλεται και στην στάση μας πάνω στο μηχανάκι (αν σκύβουμε πολύ π.χ.).