PDA

View Full Version : Ατυχημα - απορια



ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 11:09
Καλημερα σε ολους και ευχομαι καλη χρονια και καλα και ασφαλη χιλιομετρα.

Πριν μερικες μερες ειχα ενα ατυχημα σην κων\πολεως στο φαναρι του ΕΝΑ & ΕΝΑ πηγαινα περιπου με 30-40 αναψε κοκκινο
και ξεκινησα να φρεναρω αλλα το μηχανακι (cbf 600 08) δεν ηθελε και κατεληξα να χωθω κατω απο μια Giulietta ολοκαινουρια
να μην μακρυγορω ο τυπος σταματησε κατεβηκε και εφοσον βεβαιωθηκε οτι δεν χτυπησα πολυ ασχημα εφυγε γιατι ηταν ανασφαλιστος.
Η απορια μου ειναι οτι αν ερχονταν οι μπατσοι θα κερδιζα κατι εφοσον αφταιγα? εκτος απο μια στραβια δισκοπλακα στραβο τιμονι και ολιγον πειραγμενο μπροστινο που απεκτησα:cry:

υ.γ. δεν μπορω να βρω πουθενα μεταχειρισμενο τιμονι και η μαμα honda θελει 108 ευρω για καινουριο αν μπορει καποιος να βοηθησει
θα ημουν ευγνωμων.

sapila racing
16/01/2014, 11:20
Δεν θα κερδιζες τίποτα.
Τιμόνι ψάξε στα aftermarket, σιγα μην δωσεις τόσα λεφτά για ένα τιμόνι.
Ενα Tomaselli πχ κανει γυρω στα 25 Ευρω.

ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 11:34
Μηπως ξερεις που μπορω να βρω μιας και ειμαι ασχετος οσο αναφορα την αγορα της Αθηνας?

sapila racing
16/01/2014, 11:42
Μηπως ξερεις που μπορω να βρω μιας και ειμαι ασχετος οσο αναφορα την αγορα της Αθηνας?

Τα Tomaselli τα έφερνε ο Δημητρόπουλος αλλά έκλεισε και τώρα δεν ξερω αν τα φέρνει καποιος.
Παντως αν ψάξεις σε γνωστά μαγαζιά θα βρείς πολλά και διάφορα και σε διαφορετικές ποιότητες και τιμές.
Πχ αν πας στον Τογελο θα εχει αρκετά να σου δείξει.

ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 11:45
ΟΚ ευχαριστω πολυ!

SHOOTER045
16/01/2014, 11:53
1)αν φωναζες αστυνομια θα του σκιζαν τον πατο
2)η ασφαλιστικη σου θα κυνηγουσε αυτον προσωπικα και θα αποζημιωνοσουν απο την ασφαλιστικη σου
3)μπορουσες να τον(δεσεις)με υπευθυνη δηλωση και να σε πληρωσει αυτος τις ζημιες
για τα υπολοιπα οτι σου ειπαν απο πανω

okeanis1234
16/01/2014, 12:01
Αααα ρε κλασσικε ελληναραααα...ο τυπος ειχε να δωσει 23 χιλιαρικα για να παρει giullieta αλλα δεν ειχε να πληρωσει για ασφαλεια μωρε το καημενο το παιδι...φιλε μου επρεπε να φωναξεις αστυνομια μονο και μονο για να τον ξεκ@@@@σουν που κυκλοφορει ανασφαλιστος!γιαυτο δεν προκειται ποτε να γινουμε κρατος...

ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 12:04
Αρα το συμπερασμα της ιστοριας ειναι οτι πρεπει να αλαξω ασφαλιστη, γιατι τον πηρα τηλ. και μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει τιποτα!!!

blackbusa
16/01/2014, 12:08
1)αν φωναζες αστυνομια θα του σκιζαν τον πατο
2)η ασφαλιστικη σου θα κυνηγουσε αυτον προσωπικα και θα αποζημιωνοσουν απο την ασφαλιστικη σου
3)μπορουσες να τον(δεσεις)με υπευθυνη δηλωση και να σε πληρωσει αυτος τις ζημιες
για τα υπολοιπα οτι σου ειπαν απο πανω

θα του εκλανε τα @@...απλα ο τυπος με το αυτοκινητο θα ετρωγε μια ωραια κληση...ο φιλος μας θα επρεπε να του πληρωσει την ζημια αφου τον χτυπησε απο πισω (η ασφαλιστικη του δηλαδη) εχοντας λογικα σαν επακολουθω την αυξηση στα ασφαλιστρα του...αυτα με τις υπευθηνες δηλωσεις ειναι αστεια...

blackbusa
16/01/2014, 12:11
Αρα το συμπερασμα της ιστοριας ειναι οτι πρεπει να αλαξω ασφαλιστη, γιατι τον πηρα τηλ. και μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει τιποτα!!!


το ειπες μονος σου...εφταιγες...το οτι ο αλλος ειναι ανασφαλιστος η και χωρις διπλωμα πχ δεν εχει να κανει με το οτι επεσες απο πισω του...κανε οτι νομιζεις με το θεμα ασφαλιστη και ασφαλειας...

teogtp
16/01/2014, 12:11
θα του εκλανε τα @@...απλα ο τυπος με το αυτοκινητο θα ετρωγε μια ωραια κληση...ο φιλος μας θα επρεπε να του πληρωσει την ζημια αφου τον χτυπησε απο πισω (η ασφαλιστικη του δηλαδη) εχοντας λογικα σαν επακολουθω την αυξηση στα ασφαλιστρα του...αυτα με τις υπευθηνες δηλωσεις ειναι αστεια...

Ακριβως αυτο!
Περαν μιας κλησης που θα του εκοβαν (τσουχτερη ομολογουμενος)δεν παιρνεις φραγκο αντιθετως τον πληρωνεις κιολας.

teogtp
16/01/2014, 12:13
Αρα το συμπερασμα της ιστοριας ειναι οτι πρεπει να αλαξω ασφαλιστη, γιατι τον πηρα τηλ. και μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει τιποτα!!!

Γιατι φταιει ο ασφαλιστης;

teo_g7
16/01/2014, 12:14
Παιδιά μη γράφουμε οτι να ναι και μπερδεύουμε το κοσμο.Το παλληκάρι ΔΕΝ θα αποζημιωνοταν σε καμια περιπτωση εφοσον εφταιγε.Θα έπρεπε ομως,οπως έχουμε ξαναπει σε όλα τα ατυχήματα,να καλέσει τη φροντιδα για να καταγράψει!Τώρα τα υπολοιπα για υπεύθυνες δηλώσεις δεν έχουν καμια νομική υποσταση.

ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 12:17
το ειπα αυτο σε περιπτωση που ισχυε η απαντηση του SHOOTER045!

AristidisZ
16/01/2014, 12:23
θα του εκλανε τα τσέκια...απλα ο τυπος με το αυτοκινητο θα ετρωγε μια ωραια κληση...ο φιλος μας θα επρεπε να του πληρωσει την ζημια αφου τον χτυπησε απο πισω (η ασφαλιστικη του δηλαδη) εχοντας λογικα σαν επακολουθω την αυξηση στα ασφαλιστρα του...αυτα με τις υπευθηνες δηλωσεις ειναι αστεια...

αυτό ακριβώς ;)

stam2
16/01/2014, 12:37
αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε εμπλοκή σε τροχαίο, ο ανασφάλιστος αποζημιώνει όπως και να χει....

AristidisZ
16/01/2014, 12:45
αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε εμπλοκή σε τροχαίο, ο ανασφάλιστος αποζημιώνει όπως και να χει....

:nono:

VASOS
16/01/2014, 12:49
θα του εκλανε τα @@...απλα ο τυπος με το αυτοκινητο θα ετρωγε μια ωραια κληση...ο φιλος μας θα επρεπε να του πληρωσει την ζημια αφου τον χτυπησε απο πισω (η ασφαλιστικη του δηλαδη) εχοντας λογικα σαν επακολουθω την αυξηση στα ασφαλιστρα του...αυτα με τις υπευθηνες δηλωσεις ειναι αστεια...

Απλά πράγματα.

blackbusa
16/01/2014, 12:55
αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε εμπλοκή σε τροχαίο, ο ανασφάλιστος αποζημιώνει όπως και να χει....

περιπτωση αλφα...ανασφαλιστος φταιει η προκαλει ατυχημα...προστιμο και ποινικη διωξη απο το κρατος...ο αμεσα εμπλεκομενος πρεπει να κανει και δευσμευση περιουσιας...ολα αυτα πρεπει να γινουν καταρχην απο τον αμεσα εμπλεκομενο ωστε οσπου να τελεσιδικηση το δικαστηριο να μην την εχει πουλησει/μεταβηβασει σε αλλους...αυτο με την δευσμευση γινετε συνηθως σε βαριες σωματικες βλαβες...δεν ειμαι σιγουρος αν αναλαμβανει πια το επικουρικο και μετα τα ζηταει απο τον ανασφαλιστο η γινετε απευθειας μεταξυ 2 πολιτων...

περιπτωση β...ο ανασφαλιστος δεν φταιει...τρωει ενα τεραστιο προστιμο απο του μπατσους και παει σπιτακι του...σε περιπτωσει σοβαρων σωματικων βλαβων παιζει και δικαστηριο για εξ αμελιας αλλα κατα ενα μεγαλο ποσοστο αθωωνετε...

το να μην εχει καποιος τα αναγκαια χαρτια δεν τον κανει και με το ζορι υπευθηνο για το ατυχημα...παντα φταει αυτος που το προκαλει...

SHOOTER045
16/01/2014, 13:52
Λοιπον αν και δεν ειναι ο τομεας μου για να μην λεω αερολογιες ρωτησα αξιωματικι τροχαιας

Οντως δεν αποζημιωνεται ο φιλος απευθειας
Αλλα εχοντας<καλη>ασφαλεια και ξυπνιο ασφαλιστη και νομικη προστασια-απαραιτητα-μπορουσε να επικαλεστει οτι ο δραστης-ανασφαλιστος-εκανε ελιγμο η σταματησε αποτομα και αναιτια κλπ και θα αποζημιωνοταν απ το δικαστηριο
Η μπορουσε να πιεσει λεγοντας τα παραπανω και εχοντας μια υπευθυνη δηλωση να του τα σκασει ο δραστης ζεστα

Αυτα ασφαλιστικα
Αστυνομικα τωρα ο ανασφαλιστος θα επαιρνε 500 ευρο προστιμο προς Δ.Ο.Υ-για την ασφαλεια +20 επειδη δεν τα ειχε μαζι του+μυνηση απ την αστυνομια για ελλειψη ασφαλειας και αφαιρεση αδειας οδηγησης για 2 χρονια και ο φιλος η ασφαλεια του θα πληρωνε την ζημια που εκανε στο οχημα αλλα επειδη και αυτοι τζαμπα δεν πληρωνουν μπορει να ειχαμε καταληξη σαν την ποιο πανω
Επισης αν φωναζε τροχαια και του κανανε(υποχρεωτικα)αλκοτεστ και εβγαινε θετικο ανατρεπονται ολα
Παμε στην πρωτη περιπτωση δηλαδη θα τα πληρωνε ΟΛΑ ο α-ανασφαλιστος
Καθως μπορεις να ισχυριστεις μεχρι και οτι εκανε οπισθεν
Αυτα
Τωρα το τι λετε παραπερα δεν ξερω
Ισως καποιοι να εισαστε ποιο ενημερωμενοι...

blackbusa
16/01/2014, 13:58
Λοιπον αν και δεν ειναι ο τομεας μου για να μην λεω αερολογιες ρωτησα αξιωματικι τροχαιας

Οντως δεν αποζημιωνεται ο φιλος απευθειας
Αλλα εχοντας<καλη>ασφαλεια και ξυπνιο ασφαλιστη και νομικη προστασια-απαραιτητα-μπορουσε να επικαλεστει οτι ο δραστης-ανασφαλιστος-εκανε ελιγμο η σταματησε αποτομα και αναιτια κλπ και θα αποζημιωνοταν απ το δικαστηριο
Η μπορουσε να πιεσει λεγοντας τα παραπανω και εχοντας μια υπευθυνη δηλωση να του τα σκασει ο δραστης ζεστα

Αυτα ασφαλιστικα
Αστυνομικα τωρα ο ανασφαλιστος θα επαιρνε 500 ευρο προστιμο προς Δ.Ο.Υ-για την ασφαλεια +20 επειδη δεν τα ειχε μαζι του+μυνηση απ την αστυνομια για ελλειψη ασφαλειας και αφαιρεση αδειας οδηγησης για 2 χρονια και ο φιλος η ασφαλεια του θα πληρωνε την ζημια που εκανε στο οχημα αλλα επειδη και αυτοι τζαμπα δεν πληρωνουν μπορει να ειχαμε καταληξη σαν την ποιο πανω
Επισης αν φωναζε τροχαια και του κανανε(υποχρεωτικα)αλκοτεστ και εβγαινε θετικο ανατρεπονται ολα
Παμε στην πρωτη περιπτωση δηλαδη θα τα πληρωνε ΟΛΑ ο α-ανασφαλιστος
Καθως μπορεις να ισχυριστεις μεχρι και οτι εκανε οπισθεν
Αυτα
Τωρα το τι λετε παραπερα δεν ξερω
Ισως καποιοι να εισαστε ποιο ενημερωμενοι...

δηλαδη ο φιλος να ελεγε ψεματα και να εκανε πουστια???μωρε μπραβο...congrats...

stam2
16/01/2014, 14:03
περιπτωση αλφα...ανασφαλιστος φταιει η προκαλει ατυχημα...προστιμο και ποινικη διωξη απο το κρατος...ο αμεσα εμπλεκομενος πρεπει να κανει και δευσμευση περιουσιας...ολα αυτα πρεπει να γινουν καταρχην απο τον αμεσα εμπλεκομενο ωστε οσπου να τελεσιδικηση το δικαστηριο να μην την εχει πουλησει/μεταβηβασει σε αλλους...αυτο με την δευσμευση γινετε συνηθως σε βαριες σωματικες βλαβες...δεν ειμαι σιγουρος αν αναλαμβανει πια το επικουρικο και μετα τα ζηταει απο τον ανασφαλιστο η γινετε απευθειας μεταξυ 2 πολιτων...

περιπτωση β...ο ανασφαλιστος δεν φταιει...τρωει ενα τεραστιο προστιμο απο του μπατσους και παει σπιτακι του...σε περιπτωσει σοβαρων σωματικων βλαβων παιζει και δικαστηριο για εξ αμελιας αλλα κατα ενα μεγαλο ποσοστο αθωωνετε...

το να μην εχει καποιος τα αναγκαια χαρτια δεν τον κανει και με το ζορι υπευθηνο για το ατυχημα...παντα φταει αυτος που το προκαλει...

ας τα πούμε απλά τα πράγματα... όλα έχουν να κάνουν με το αν θες να αποζημιωθείς ή όχι...

δεν είναι νομικό το θέμα είναι ηθικό. Τον χτύπησες από πίσω του προξένησες βλάβες, φταις, αλλά επειδή είναι ανασφάλιστος θες / ή δεν θες να του τα πάρεις.
στην περίπτωση που δεν θες, φεύγεις και λές δόξα τω Θεώ είμαι καλά. στην περίπτωση που θες να του τα πάρεις, καλείς αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος και δηλώνεις ότι έκανε όπισθεν, ότι παραβίασε κόκκινο, στοπ κλπ... από κει και πέρα θα πάει δικαστικά.
εσύ καλύπτεσαι από νομική πρστασία αυτός αναλαμβάνει τα δικαστικά μόνος του, συν τα πρόστιμα... και το πράγμα τραβάει το δρόμο του. Όμως πριν έρθει η αστυνομία πιθανόν θα έχει βρει τα χρήματα να στα δώσει και να φύγει...




Καθως μπορεις να ισχυριστεις μεχρι και οτι εκανε οπισθεν
Αυτα

το αυτό.

stam2
16/01/2014, 14:06
δηλαδη ο φιλος να ελεγε ψεματα και να εκανε πουστια???μωρε μπραβο...congrats...

μαζί σου. είναι ανήθικο. το θέμα είναι ότι αυτό ρώτησε....



Η απορια μου ειναι οτι αν ερχονταν οι μπατσοι θα κερδιζα κατι εφοσον αφταιγα?

blackbusa
16/01/2014, 14:20
λεπον...για να βαλουμε τα πραγματα στιν θεση τους...βαση της περιγραφης ο φιλος μας χωθηκε κατω απο το αυτοκινητο...αρα ενας νορμαλ πραγματογνωμονας θα καταλαβαινε τι ακριβως επαιξε...αν υπηρχε και σημαδι απο φρεναρισμα ακομα καλυτερα...ενημερωτικα (το ξερω οτι το χοντραινω) η ψευδης δηλωση ειναι ποινικο αδικημα και αν σε πιασουν κοστιζει πολλα λεφτα να ξεμπερδεψεις...

στο γεγονος...το προστιμο ειναι οντως 500 συν τσιτσιμπλονια αλλα η αφαιρεση αδειας και διπλωματος ειναι για 10 μερες...αν εισαι υποτροπος ειναι απο 2 εως 3 χρονια...

καμμια νομικη προστασια ασφαλιστικης εταιριας δεν προκεται να παει δικαστικος μια υποθεση που ειναι απο την αρχη ξεγραμενη...και στην προκειμενη περιπτωση ο φιλος την γλυτωσε με πταισματα οσο αφορα ζημιες (κανενας τραυματισμος ευτυχως) αρα να παει να μαμηθει το παλιαμπελο...

οπως εγραψαν και παραπανω, μην γραφουμε ανακριβιες...

υ.γ. ο φιλος ειπε αν μπορουσε να κανει κατι ΠΑΡΟΤΙ εφταιγε...

SHOOTER045
16/01/2014, 14:36
δηλαδη ο φιλος να ελεγε ψεματα και να εκανε πουστια???μωρε μπραβο...congrats...

Ενω οτι ο αλλος ηταν ανασφαλιστος δεν ηταν πουστια?
Αυτα που ανεφερα ηταν βαση πραγματικων περιστατικων
Και οχι αμα αφου και δηθεν οκ?
Αμεφερα και την περριπτωση αλκοτεστ και αλλα πολλα
Αλλα ειδες το δεντρο και εχασες το δασος
Οποτε ας μην μακρυγορουμε να ξερουν ολοι σε αναλογες περιπτωσεις να κανουν το ιδιο<για να μην μπλεξουν>και να αφηνουν τους επιτηδειους εξυπνακηδες να την σκαπουλαρουν

AristidisZ
16/01/2014, 14:38
Ενω οτι ο αλλος ηταν ανασφαλιστος δεν ηταν πουστια?
Αυτα που ανεφερα ηταν βαση πραγματικων περιστατικων
Και οχι αμα αφου και δηθεν οκ?
Αμεφερα και την περριπτωση αλκοτεστ και αλλα πολλα
Αλλα ειδες το δεντρο και εχασες το δασος
Οποτε ας μην μακρυγορουμε να ξερουν ολοι σε αναλογες περιπτωσεις να κανουν το ιδιο<για να μην μπλεξουν>και να αφηνουν τους επιτηδειους εξυπνακηδες να την σκαπουλαρουν

αν θες να τιμωρήσεις τον ανασφάλιστο, παίρνεις το 100 και τον γράφουν, δε λες ψέματα για το τι έγινε...

BLiTzER
16/01/2014, 14:45
Επειδή ξεφεύγει το θέμα, έλλειψη ασφάλειας δε σημαίνει έλλειψη ικανότητας οδήγησης (όπως σημαίνει πχ η έλλειψη διπλώματος). Δε θα του έδινε ευθύνη στο ατύχημα. Η ευθύνη είναι όλη δική σου. Το μόνο που θα "κέρδιζες", είναι το πρόστιμο που θα πλήρωνε (+δίπλωμα για 20 μέρες, αν θυμάμαι καλά).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σκέφτηκες εξ αρχής αν θα άλλαζε κάτι, εφόσον η ευθύνη ήταν 100% δική σου. Αυτό, για μένα, είναι η πουστιά, που όλοι αναφέρετε.

jimV
16/01/2014, 14:48
Δυστυχως στην Ελλαδα οταν γινεται ενα ατυχημα συνηθως ολοι προσπαθουν να την βγαλουν καθαρη.Ο φιλος επεσε απο δικια του υπαιτιοτητα και ευτυχως δεν εγινε και κατι ασχημο.Το να αρχισει ιστοριες για αγριους στον αλλον επειδη δεν ειχε ασφαλεια απλα και μονο για να κερδισει κατι που δεν πρεπει δεν ειναι πουστια ειναι πουστια στο τετραγωνο.Το μονο που θα μπορουσε να κανει ειναι να παρει τα στρουμφ να του ραψουν κοστουμακι του αλλου γτ δεν ειχε ασφαλεια ωστε να μη την πατησει αλλος μελλοντικα.Δεν εχει αλλη δουλεια περα απο αυτο.
Γτ με τη λογικη της πουστιας αν ηταν ασφαλισμενος ο αλλος θα αρχιζε παλι τα μα μου εβαλες οπισθεν,εισαι πιωμενος,εισαι ετσι εισαι αλλιως....
Προσωπικα μου χει τυχει με αμαξι σταματημενος σε κινηση να ρθει ο αλλος να μου τη σκασει πισω,μου σπαει προφυλακτηρα και βγηκε εξω και μ εβριζε....
Βεβαια οταν βγηκα αλλαξε σταση γτ με ειδε να εχω σηκωσει πιεση αλλα δεν παυει να πηγε να πουλησει τρελα.

blackbusa
16/01/2014, 14:51
Ενω οτι ο αλλος ηταν ανασφαλιστος δεν ηταν πουστια?
Αυτα που ανεφερα ηταν βαση πραγματικων περιστατικων
Και οχι αμα αφου και δηθεν οκ?
Αμεφερα και την περριπτωση αλκοτεστ και αλλα πολλα
Αλλα ειδες το δεντρο και εχασες το δασος
Οποτε ας μην μακρυγορουμε να ξερουν ολοι σε αναλογες περιπτωσεις να κανουν το ιδιο<για να μην μπλεξουν>και να αφηνουν τους επιτηδειους εξυπνακηδες να την σκαπουλαρουν


προσωπικη αποψη...το οτι ειναι καποιος ανασφαλιστος ειναι μαλακια οχι πουστια...γιατι αν σου κατσει η στραβη υπαρχουν πολλα ενδεχομενα...
βαση των περιστατικων ο φιλος μας τρακαρε καποιον και ρωτησε την γνωμη/γνωση μας τι γινετε σε παρομοιες περιπτωσεις...ειπαμε ολες της κυρωσεις βασει του νομου και ερχεσε εσυ (η ο αξιωματικος σου) που εισαι ο πρωτος που πρεπει να τηρεις τον νομο ,αφου εχεις ορκιστει κιολλας, και προτινεις σε εναν πολιτη να πει ψεμματα???

το αλκοτεστ γινετε btw και στους 2 οδηγους...πρωτα σε αυτον που προκαλεσε το ατυχημα...βασει νομου βεβαια γιατι εχουμε ακουσει/μαθει και διαφορες ιστοριουλες...

και εν πασει περιπτωση δεν ειναι υποχρεωση (νομικα και οχι ηθικα) του καθε πολιτη να ενημερωνει το ποιος ειναι ανασφαλιστος και ποιος οχι...αυτον τον ρολο τον εχουν οι αστυνομικοι που θα επρεπε να ξημεροβραδυαζονται σε μπλοκα και να σταματανε οχηματα για ελεγχους...αν ειναι να κανουμε και την δουλεια τους να μας κοψουν μεροκαματο...

Bowleno
16/01/2014, 15:02
αν θες να τιμωρήσεις τον ανασφάλιστο, παίρνεις το 100 και τον γράφουν, δε λες ψέματα για το τι έγινε...


Το αυτό. εγώ δηλαδή που πλΕρώνω ένα σκασμό λεφτά κάθε εξάμηνο για κουτί και μΕχανάκι είμαι :a31: ;

Αν δεν έχει να το ασφαλίσει, να ΜΗΝ το κυκλοφορεί!

skylaros
16/01/2014, 15:14
ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΛΕΜΕ !!!

stam2
16/01/2014, 15:39
λεπον...για να βαλουμε τα πραγματα στιν θεση τους...βαση της περιγραφης ο φιλος μας χωθηκε κατω απο το αυτοκινητο...αρα ενας νορμαλ πραγματογνωμονας θα καταλαβαινε τι ακριβως επαιξε...αν υπηρχε και σημαδι απο φρεναρισμα ακομα καλυτερα...ενημερωτικα (το ξερω οτι το χοντραινω) η ψευδης δηλωση ειναι ποινικο αδικημα και αν σε πιασουν κοστιζει πολλα λεφτα να ξεμπερδεψεις...

καμμια νομικη προστασια ασφαλιστικης εταιριας δεν προκεται να παει δικαστικος μια υποθεση που ειναι απο την αρχη ξεγραμενη...και στην προκειμενη περιπτωση ο φιλος την γλυτωσε με πταισματα οσο αφορα ζημιες (κανενας τραυματισμος ευτυχως) αρα να παει να μαμηθει το παλιαμπελο...


διαφωνούμε αλλά δεν πειράζει... ούτως ή άλλως 5 διαφορετικοί άνθρωποι στην ίδια περίπτωση μπορεί να έκαναν 5 διαφορετικά πράγματα...

όπως και να 'χει, είπαμε, είναι μλκία να ψάχνεις να σου πληρώσει ο άλλος κάτι για το οποίο φταις εσύ....

SHOOTER045
16/01/2014, 16:25
προσωπικη αποψη...το οτι ειναι καποιος ανασφαλιστος ειναι μαλακια οχι πουστια...γιατι αν σου κατσει η στραβη υπαρχουν πολλα ενδεχομενα...
βαση των περιστατικων ο φιλος μας τρακαρε καποιον και ρωτησε την γνωμη/γνωση μας τι γινετε σε παρομοιες περιπτωσεις...ειπαμε ολες της κυρωσεις βασει του νομου και ερχεσε εσυ (η ο αξιωματικος σου) που εισαι ο πρωτος που πρεπει να τηρεις τον νομο ,αφου εχεις ορκιστει κιολλας, και προτινεις σε εναν πολιτη να πει ψεμματα???

το αλκοτεστ γινετε btw και στους 2 οδηγους...πρωτα σε αυτον που προκαλεσε το ατυχημα...βασει νομου βεβαια γιατι εχουμε ακουσει/μαθει και διαφορες ιστοριουλες...

και εν πασει περιπτωση δεν ειναι υποχρεωση (νομικα και οχι ηθικα) του καθε πολιτη να ενημερωνει το ποιος ειναι ανασφαλιστος και ποιος οχι...αυτον τον ρολο τον εχουν οι αστυνομικοι που θα επρεπε να ξημεροβραδυαζονται σε μπλοκα και να σταματανε οχηματα για ελεγχους...αν ειναι να κανουμε και την δουλεια τους να μας κοψουν μεροκαματο...
Αυτο ειναι ανηθικο και παρανομο δεν αντιλεγω
Ειναι πρακτικες που ακολουθουνται απο τις ασφαλιστικες οκ
Μαλλον δεν καταλαβες καλα
Η εγω δεν το διατυπωσα οπως επρεπε
Απο εκει περα οι αστυνομικοι δεν ειναι θεοι για να ειναι πανταχου παροντες
Θα πρεπε τοτε να χει ο κσθενας απο εναν
Και οτι κανοντας μια αναφορα για κατι αξιοποινο ουτε την δουλεια του αστυνομικου κανεις
Ουτε ρουφιανος εισαι

argy_kap
16/01/2014, 17:35
Αυτο ειναι ανηθικο και παρανομο δεν αντιλεγω
Ειναι πρακτικες που ακολουθουνται απο τις ασφαλιστικες οκ
Μαλλον δεν καταλαβες καλα
Η εγω δεν το διατυπωσα οπως επρεπε
Απο εκει περα οι αστυνομικοι δεν ειναι θεοι για να ειναι πανταχου παροντες
Θα πρεπε τοτε να χει ο κσθενας απο εναν
Και οτι κανοντας μια αναφορα για κατι αξιοποινο ουτε την δουλεια του αστυνομικου κανεις
Ουτε ρουφιανος εισαι

Νιάου γατάκι.....:beer:

SHOOTER045
16/01/2014, 18:02
(Αργη)σες
Αλλα το πετυχες bad boy...

bros400pgm
16/01/2014, 18:12
Οντως δεν αποζημιωνεται ο φιλος απευθειας
Αλλα εχοντας<καλη>ασφαλεια και ξυπνιο ασφαλιστη και νομικη προστασια-απαραιτητα-μπορουσε να επικαλεστει οτι ο δραστης-ανασφαλιστος-εκανε ελιγμο η σταματησε αποτομα και αναιτια κλπ και θα αποζημιωνοταν απ το δικαστηριο


Εγω στην θεση σου θα ντρεπομουν να προετρεπα καποιον να κανει αυτο. Βεβαια, εαν καμια φορα θελω να κανω καμια μπινια, θα σε εχω υποψιν μου.

SHOOTER045
16/01/2014, 18:18
Δεν προετρεψα
Και συγνωμη αν παρερμηνευτηκα
Ειπα απλα τι συμβαινει τι εχω δει και ακουσει οκ?

viper1
16/01/2014, 18:53
μικτή ασφάλεια κάνουν στις μοτό? γιατί μόνο έτσι βλέπω να την βγάζουμε καθαρή με τόσους μπακλαμάδες που κυκλοφορούν ανασφάλιστοι...

ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 18:56
Καλησπέρα και πάλι

Το μόνο που θέλω να αναφέρω είναι ότι επειδή ο τύπος σταμάτησε και ενδιαφέρθηκε δεν σκέφτηκα ποτέ να καλέσω την τροχαία
δεν τον δικαιολογώ όμως στο να μην είναι ασφαλισμένος γιατί και εγώ εκείνη την ήμερα που έβρεχε θα μπορούσα άνετα να
πάρω το κουτί της γυναικάς μου αλλά δεν το πήρα γιατί εδώ και 1 μήνα κάθεται αραγμένο χωρίς ασφάλεια και μαζεύω ευρώ ευρώ για να
μπορέσω να το ασφαλίσω. Η ουσία είναι ότι είναι έγκλημα να μην έχεις ασφάλεια αλλά είναι εγκληματίες και αυτοί που μας έφεραν ως εδώ!

BLiTzER
16/01/2014, 19:03
Το αν κάποιος είναι ασφαλισμένος ή όχι είναι μεταξύ του ίδιου και της πολιτείας. Εσένα (και οποιουδήποτε), εκτός αν είσαι του επαγγέλματος, δε σου πέφτει κανένας λόγος.

Παραβίασες κόκκινο και ψάχνεις πως θα τη βγάλεις καθαρή. Μπορούσες κάλλιστα να έχεις τραυματίσει έναν μοτοσυκλετιστή ή να χες πάρει στο λαιμό σου κάποιο πεζό παιδάκι που περνούσαν το δρόμο με ΠΡΑΣΙΝΟ. Αλήθεια, το συζητάτε ακόμα? .

lefteris95
16/01/2014, 19:09
εφοσον εφταιγες δεν θα κερδιζες τιποτα αυτος ομως μπορει να κερδιζε μια κληση ;)

taisteal
16/01/2014, 19:16
και κληση να κερδιζε,το ιδιο μαλακας θα συνεχιζε να ειναι...θα συνεχιζε να το κυκλοφορει ανασφαλιστο...

ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 19:23
Δεν παραβίασα ποτέ το κόκκινο φίλε μου, αυτός είχε σταματήσει στο κόκκινο και εγώ έσκασα πίσω του. Αυτό έτσι για να ολοκληρώσω την περιγραφή του σκηνικού!

BLiTzER
16/01/2014, 19:27
Οκ το δέχομαι. Δεν ήταν ξεκάθαρο από την περιγραφή σου. Αλλά, όπως και να χει, έφταιγες, άστο να πάει. Αυτή η νοοτροπία του έλληνα "την πάτησα εγώ, άρα να την πατήσει και ο διπλανός μου"...

vaska
16/01/2014, 19:39
Το αν κάποιος είναι ασφαλισμένος ή όχι είναι μεταξύ του ίδιου και της πολιτείας. Εσένα (και οποιουδήποτε), εκτός αν είσαι του επαγγέλματος, δε σου πέφτει κανένας λόγος.

Παραβίασες κόκκινο και ψάχνεις πως θα τη βγάλεις καθαρή. Μπορούσες κάλλιστα να έχεις τραυματίσει έναν μοτοσυκλετιστή ή να χες πάρει στο λαιμό σου κάποιο πεζό παιδάκι που περνούσαν το δρόμο με ΠΡΑΣΙΝΟ. Αλήθεια, το συζητάτε ακόμα? .

Νόουπ :nono:, είναι άμεσα συνδεδεμένο (το αν είναι κάποιος ασφαλισμένος) με μένα και με όλους όσους κινούνται στον ίδιο δρόμο με τον ανασφάλιστο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λέω και όλες τις προεκτάσεις αυτού που λέω.

vaska
16/01/2014, 19:42
Αυτο ειναι ανηθικο και παρανομο δεν αντιλεγω
Ειναι πρακτικες που ακολουθουνται απο τις ασφαλιστικες οκ
Μαλλον δεν καταλαβες καλα
Η εγω δεν το διατυπωσα οπως επρεπε
Απο εκει περα οι αστυνομικοι δεν ειναι θεοι για να ειναι πανταχου παροντες
Θα πρεπε τοτε να χει ο κσθενας απο εναν
Και οτι κανοντας μια αναφορα για κατι αξιοποινο ουτε την δουλεια του αστυνομικου κανεις
Ουτε ρουφιανος εισαι

Μένω κατάπληκτος, μέχρι τώρα νόμιζα πως ήταν, αν όχι όπως ο Μεγάλος αλλά μικροί Θεούληδες τουλάχιστον.

SHOOTER045
16/01/2014, 19:43
Αν ειχε ασφαλεια ο αλλος θα τον ειχε ξετιναξει τον δικο μας(ψαρακα)ετσι νομιζω
Εκτος αν απο ευθιξια και ανθρωπια εκανε φιλικη-αν ειχε ασφαλεια-και δεν πληρωνε ο ψαρακας απο την τσεπη του την ζημια


Σε παρομοια περιπτωση με ξεκαθαρο φταιχτη αλλον
Και θυμα εμενα εκανα την παπια και εγω γιατι οδηγουσα εντος κατοικημενης περιοχης μηχανη ΜΧ
Για την ιστορια ειχε παραβιασει στοπ και προτεραιοτητα δικη μου
Α και εγινε πριν μπω στην αστυνομια,αλλα και παλι δεν θα αλλαζε τιποτα
προσφατα φιλος με ΚΤΜ exc250 σκεφτοταν να μην βγαλει ασφαλεια στο μοτο του
Οταν του ειπα τι ειχα παθει πηγε εβγαλε

BLiTzER
16/01/2014, 19:54
Νόουπ :nono:, είναι άμεσα συνδεδεμένο (το αν είναι κάποιος ασφαλισμένος) με μένα και με όλους όσους κινούνται στον ίδιο δρόμο με τον ανασφάλιστο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λέω και όλες τις προεκτάσεις αυτού που λέω.

Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.

teo_g7
16/01/2014, 20:47
Λοιπόν δε γουστάρω να το παίζω ξερωγω δάσκαλος αλλά καλό είναι να μην γράφονται ανακρίβειες στο φόρουμ.Φίλε SHOOTER δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις τον Αστικό Κώδικα αλλά μη λέμε ότι η φιλική δήλωση είναι δείγμα ανθρωπιάς και ευθυξίας.Επίσης έχω μεγάλη απορία να μου εξηγήσεις πως θα τον είχε ξετινάξει ο άλλος τον Ψάρακα αν είχε ασφάλεια.

Ας πούμε κάποια πράγματα για την ασφάλιση γιατί το έχουμε κάνει μεγάλο μύθο.Η υποχρεωτική ασφάλιση αστικής ευθύνης οχημάτων καλύπτει την απαίτηση κάποιου τρίτου(δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι εκτός από τον οδηγό,κύριο και κάτοχο του οχήματος) για αποζημίωση σε περίπτωση αστικής ευθύνης.Οταν ασφαλίζει κάποιος το όχημα του μεταβιβάζει αυτή του την αστική ευθύνη στην ασφαλιστική εταιρία με την οποία έχει συνάψει το συμβόλαιο.
Καλά μέχρι εδώ?
Άρα λοιπόν ο ασφαλισμένος μας δεν έχει καμία περαιτέρω αστική ευθύνη(μπορεί να έχει ποινική αλλά αυτό δε μας αφορά γιατί έτσι κι αλλιώς κάλυψη από ποινικά αδικήματα δε νοείται) που να προέρχεται από το ατύχημα.
Η δε ασφαλιστική εταιρία μαζί με την καταβολή της αποζημίωσης στον "τρίτο" λαμβάνει και το δικαίωμα της διεκδίκησης (δικαστικής ή μη) από οποιονδήποτε άλλο που μπορεί με κάποια αμέλεια ή παράλειψη να φέρει ευθύνη για το συμβάν και να αξιώσει αποζημίωση σε χρήμα ή άλλο μέσο.
Οι ασφαλιστικές λοιπόν εταιρίες σε μια προσπάθεια να μειώσουν τη γραφειοκρατία έκαναν μια συμφωνία για απευθείας αποζημιώσεις των πελατών τους,το γνωστό σε όλους μας φιλικό διακανονισμό.
Πάμε να δούμε και μερικά παραδείγματα.
Ανασφάλιστο όχημα(Α) χτυπάει ασφαλισμένο(Β) (υλικές ζημιές)
Ο Β αποζημιώνεται όταν και όποτε από το Επικουρικό Ταμείο,το οποίο με τη σειρά του αξιώνει την αποζημίωση που κατέβαλε,απο τον Α

Ασφαλισμένο όχημα(Α) χτυπαέι ανασφάλιστο(Β)
Ο Β αποζημιώνεται κανονικά .Τελεία.Δεν έχει μα μου,απο τη στιγμή που υπέστη ζημιά και ορίζεται η αστική ευθύνη θα αποζημιωθεί στο ακέραιο.Το αν μεθαύριο μπορεί να μην τον ασφαλίζει καμία εταιρία ή να του ζητάει επιπλέον ασφάλιστρο είναι άλλο θέμα που δε μας αφορά.Επίσης το αν θα του ασκηθεί ποινική δίωξη είναι θέμα που δε μας αφορά.

Κατανοητά κι αυτά?
Ας αφήσουμε τώρα στα νομικίστικα και πάμε στην πραγματικότητα.Όταν συμβαίνει ένα ατύχημα καλούμε Π Α Ν Τ Α τη φροντίδα ατυχήματος της εταιρίας μας είτε φταίμε είτε δε φταίμε για να καταγράψει το συμβαν.Εννοείται οτι αν υπάρχει τραυματισμός έρχεται και το Ανακριτικό.Είτε κάνουμε φιλική δήλωση είτε κάνουμε εχθρική δήλωση καμία σημασία στην εξέλιξη της υπόθεσης δεν έχει.Αναλαμβάνουν οι εμπειρογνώμονες να βγάλουν το πόρισμα για την υπαιτιότητα.Εαν δε συμφωνούμε με την υπαιτιότητα έχουμε το δικαίωμα δικαστικής διαμάχης με την εταιρία μας.

Αυτά τα ολίγα. Επίσης όλα αυτά τα αναγράφει στους γενικούς όρους της ασφάλισης που παίρνουμε κάθε φορά μαζί με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

panavour
16/01/2014, 20:51
Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.


Eμεις ολοι δεν ειμαστε η πολιτεια η κανω λαθος ??????:sad::sad::sad::sad:

ΨΑΡΑΚΑΣ
16/01/2014, 20:56
Λοιπόν δε γουστάρω να το παίζω ξερωγω δάσκαλος αλλά καλό είναι να μην γράφονται ανακρίβειες στο φόρουμ.Φίλε SHOOTER δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις τον Αστικό Κώδικα αλλά μη λέμε ότι η φιλική δήλωση είναι δείγμα ανθρωπιάς και ευθυξίας.Επίσης έχω μεγάλη απορία να μου εξηγήσεις πως θα τον είχε ξετινάξει ο άλλος τον Ψάρακα αν είχε ασφάλεια.

Ας πούμε κάποια πράγματα για την ασφάλιση γιατί το έχουμε κάνει μεγάλο μύθο.Η υποχρεωτική ασφάλιση αστικής ευθύνης οχημάτων καλύπτει την απαίτηση κάποιου τρίτου(δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι εκτός από τον οδηγό,κύριο και κάτοχο του οχήματος) για αποζημίωση σε περίπτωση αστικής ευθύνης.Οταν ασφαλίζει κάποιος το όχημα του μεταβιβάζει αυτή του την αστική ευθύνη στην ασφαλιστική εταιρία με την οποία έχει συνάψει το συμβόλαιο.
Καλά μέχρι εδώ?
Άρα λοιπόν ο ασφαλισμένος μας δεν έχει καμία περαιτέρω αστική ευθύνη(μπορεί να έχει ποινική αλλά αυτό δε μας αφορά γιατί έτσι κι αλλιώς κάλυψη από ποινικά αδικήματα δε νοείται) που να προέρχεται από το ατύχημα.
Η δε ασφαλιστική εταιρία μαζί με την καταβολή της αποζημίωσης στον "τρίτο" λαμβάνει και το δικαίωμα της διεκδίκησης (δικαστικής ή μη) από οποιονδήποτε άλλο που μπορεί με κάποια αμέλεια ή παράλειψη να φέρει ευθύνη για το συμβάν και να αξιώσει αποζημίωση σε χρήμα ή άλλο μέσο.
Οι ασφαλιστικές λοιπόν εταιρίες σε μια προσπάθεια να μειώσουν τη γραφειοκρατία έκαναν μια συμφωνία για απευθείας αποζημιώσεις των πελατών τους,το γνωστό σε όλους μας φιλικό διακανονισμό.
Πάμε να δούμε και μερικά παραδείγματα.
Ανασφάλιστο όχημα(Α) χτυπάει ασφαλισμένο(Β) (υλικές ζημιές)
Ο Β αποζημιώνεται όταν και όποτε από το Επικουρικό Ταμείο,το οποίο με τη σειρά του αξιώνει την αποζημίωση που κατέβαλε,απο τον Α

Ασφαλισμένο όχημα(Α) χτυπαέι ανασφάλιστο(Β)
Ο Β αποζημιώνεται κανονικά .Τελεία.Δεν έχει μα μου,απο τη στιγμή που υπέστη ζημιά και ορίζεται η αστική ευθύνη θα αποζημιωθεί στο ακέραιο.Το αν μεθαύριο μπορεί να μην τον ασφαλίζει καμία εταιρία ή να του ζητάει επιπλέον ασφάλιστρο είναι άλλο θέμα που δε μας αφορά.Επίσης το αν θα του ασκηθεί ποινική δίωξη είναι θέμα που δε μας αφορά.

Κατανοητά κι αυτά?
Ας αφήσουμε τώρα στα νομικίστικα και πάμε στην πραγματικότητα.Όταν συμβαίνει ένα ατύχημα καλούμε Π Α Ν Τ Α τη φροντίδα ατυχήματος της εταιρίας μας είτε φταίμε είτε δε φταίμε για να καταγράψει το συμβαν.Εννοείται οτι αν υπάρχει τραυματισμός έρχεται και το Ανακριτικό.Είτε κάνουμε φιλική δήλωση είτε κάνουμε εχθρική δήλωση καμία σημασία στην εξέλιξη της υπόθεσης δεν έχει.Αναλαμβάνουν οι εμπειρογνώμονες να βγάλουν το πόρισμα για την υπαιτιότητα.Εαν δε συμφωνούμε με την υπαιτιότητα έχουμε το δικαίωμα δικαστικής διαμάχης με την εταιρία μας.

Αυτά τα ολίγα. Επίσης όλα αυτά τα αναγράφει στους γενικούς όρους της ασφάλισης που παίρνουμε κάθε φορά μαζί με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.


Πιστευω οτι ο SHOOTR045 ενοουσε αν εγω δεν ειχα ασφαλεια και ειχε αυτος τοτε δεν νομιζω να εφευγε και καλα θα εκανε ολοι το ιδιο θα καναμε πιστευω!

thanasis41
16/01/2014, 21:05
Τα πράγματα είναι απλά . ο φίλος έφταιγε και από τη στιγμή που είναι ασφαλισμένος δεν έχει πρόβλημα. τη λογική ορισμένων ότι δεν έπρεπε να καλέσει την αστυνομία να του κόψει κλήση την βρίσκω επιεικώς απαράδεκτη έως αστεία.όταν δεν έχεις ασφαλίσει το όχημά σου απλά δεν το ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ. ΤΕΛΟΣ..

SHOOTER045
16/01/2014, 21:33
Πιστευω οτι ο SHOOTR045 ενοουσε αν εγω δεν ειχα ασφαλεια και ειχε αυτος τοτε δεν νομιζω να εφευγε και καλα θα εκανε ολοι το ιδιο θα καναμε πιστευω!

Εννοουσα οτι αν ο κουτακιας ειχε ασφαλεια το νημα της συζητησης θα ηταν εντελως διαφορετικο
Μιας και μας λατρευουν οι κουτακηδες

teo_g7
16/01/2014, 21:39
Εννοουσα οτι αν ο κουτακιας ειχε ασφαλεια το νημα της συζητησης θα ηταν εντελως διαφορετικο
Μιας και μας λατρευουν οι κουτακηδες

Ναι δεν εξηγεις ομως ποιο θα ηταν?Δηλαδη τι θα του έκανε αν είχε ασφάλεια?Απλα θα αποζημιωνοταν για το καινουργιο του τουτου.

SHOOTER045
16/01/2014, 21:50
Το λιγοτερο πιστευω θα ηταν αυτο

vaska
16/01/2014, 21:52
Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.

Η πολιτεία είμαστε εσύ εγώ ο ανασφάλιστος ο Λιαπης κλπ και όσο ανεχόμαστε τέτοιου είδους συμπεριφορές οι απανταχού Λιαπηδες ανασφάλιστοι θΑ λειτουργούν εις βάρος μας. ειπώθηκε παραπάνω, δεν έχεις ασφάλεια δεν το κουνάς το ρημάδι σου!
εγώ πάντως θα καλουσα τροχαία να τον ξεσκισει μπας και βάλει μυαλό, παρεμπιπτόντως το 500ευρώ το θεωρώ επιεικώς μικρό πρόστιμο και τους ανασφάλιστους τους βάζω στην ίδια κατηγορία με τους μεθυσμένους και αυτούς που παραβιάζουν ΣΤΟΠ και κόκκινα

BLiTzER
16/01/2014, 23:25
Η πολιτεία είμαστε εσύ εγώ ο ανασφάλιστος ο Λιαπης κλπ και όσο ανεχόμαστε τέτοιου είδους συμπεριφορές οι απανταχού Λιαπηδες ανασφάλιστοι θΑ λειτουργούν εις βάρος μας. ειπώθηκε παραπάνω, δεν έχεις ασφάλεια δεν το κουνάς το ρημάδι σου!
εγώ πάντως θα καλουσα τροχαία να τον ξεσκισει μπας και βάλει μυαλό, παρεμπιπτόντως το 500ευρώ το θεωρώ επιεικώς μικρό πρόστιμο και τους ανασφάλιστους τους βάζω στην ίδια κατηγορία με τους μεθυσμένους και αυτούς που παραβιάζουν ΣΤΟΠ και κόκκινα

Δε διαφωνεί κανείς. Διαφωνώ στο "γαμήθηκα (μόνος μου) άρα θα γαμήσω και σένα μήπως τη γλυτώσω".

Και όχι, δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία με τους μεθυσμένους και τους δολοφόνους.

Και το λήγω εδώ γιατί με κουράζει. Δε με αφορά άλλωστε ;)

teogtp
16/01/2014, 23:26
Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.

Ειμαι ανασφαλιστος και παρασερνω ενα πεζο και τον κανω κομματια.
Φταιει η πολιτεια ή εγω που αυτος και η οικογενεια του τρωνε το π@παρι των νοσηλειων και δεν ξερω'γω τι αλλο;

SHOOTER045
16/01/2014, 23:55
δεν θελει απαντηση το αυτονοητο βρε τεο

BLiTzER
17/01/2014, 00:20
Ειμαι ανασφαλιστος και παρασερνω ενα πεζο και τον κανω κομματια.
Φταιει η πολιτεια ή εγω που αυτος και η οικογενεια του τρωνε το π@παρι των νοσηλειων και δεν ξερω'γω τι αλλο;

Νιώθω ότι μιλάω σε 6χρονα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ φταίει ο ανασφάλιστος που δεν έχει ασφάλεια, ΠΡΟΦΑΝΩΣ (όχι για κάποιους, απ'ότι φαίνεται) είναι ευθύνη της πολιτείας (θα σας το κάνω ακόμα πιο απλό... της "ΕΞΟΥΣΙΑΣ") να τον ελέγξει, συνετίσει, τιμωρήσει κτλ κτλ.

blackbusa
17/01/2014, 02:21
διαφωνούμε αλλά δεν πειράζει... ούτως ή άλλως 5 διαφορετικοί άνθρωποι στην ίδια περίπτωση μπορεί να έκαναν 5 διαφορετικά πράγματα...

όπως και να 'χει, είπαμε, είναι μλκία να ψάχνεις να σου πληρώσει ο άλλος κάτι για το οποίο φταις εσύ....

δεν καταλαβα σε τι πραγμα διαφωνουμε...ο νομος ειναι σαφης...ο Ψαρακας μας ρωτησε αν θα μπορουσε να μην πληρωσει για τις ζημιες και η απαντηση ειναι απλη...οχι γιατι φταιει...

και 15 διαφορετικοι ανθρωποι να εκαναν 15 διαφορετικα πραγματα το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο...αν ειχαν πεσει απο πισω σε καποιον δεν επερναν μια...

πιο απλα δεν μπορει να γραφτει...σορρυ....